23 korrik 2016

July 23, 2016 00:21

23 korrik 2016

Nga Arkiva

1-

July 23, 2016 00:21
Komento

1 Koment

 1. ing HYSNI LEKAJ July 23, 08:59

  DEMOKRACIA, ZBATIMI I LIGJIT E TRASPARENCE!
  10 Pyetje kryetarit te komisionit te ekonomise e financave te parlamentit…. E.Braçe
  ————
  I nderuari deputet,
  Diten qe pritej te miratohej e ashtuquajtura ‘reforma e drejtesise’ ju ishit i shqetesuar per ‘ftofje’ te dashurise midis 2 bashkekryetareve qe kane marre persiper ‘qeverrisjen e ketij vendi’nderkohe qe shqipetaret kane 25 vjet apo çerek shekulli qe kane shqetesime te tjera 10 nga te cilat po ua bejme ne forme pyetjesh e qe presim pergjigje nga ju ne kete te perditeshme:
  1-Dini tu spjegoni shqipetareve pse jemi mbi 1,5 miliard euro borxh,ne emer te kujt eshte marre ky borxh perse e kujt ja kane borxh nga i porsalinduri deri ai ne prag vdekje kur populli 25 vjet perjeton mjerimin.Ka elemente krimi ekonomik e kush jane krriminelet?
  2-Di tu spjegosh shqipetareve ne duar te kujt eshte pasurija mbi e nentokesore e vendit dhe kapitalet strategjike qe duhet ti kishin rrenjet tek shteti,sa eshte demi ekonomik ne 25 vjet ne miliona eura ,ka krim ekonomik e kush jane krriminelet!?
  3.-Di gje tu thuash shqipetareve per nje nga investimet me marramendese e te pergojuar si ajo e ‘Rruga e kombit’ ku pa trasparence jane harxhuar mbi 2 MILIARDE e nuk mbaron kurre e duhen akoma po aqe te tjera e imagjino mirembajtje.Ku qendron efektiviteti i ketij investimi kur vete shlyhet si investim dhe me parate e kujt . K a krim ekonomik ne kete investim qe po kthehet nga rruge kombi ne rruge KRIMI e kush jane krriminelet!?
  4.Di gje tu thuash shqipetareve si kryetar i komisionit te ekonomise e financave sa arrin vlera ne milion dollare te kapitaleve ARRATISUR jashte vendit ne menyre te ligjeshme e pa ligjeshme per pastrim parash apo evazion fiskal.Ka krim ekonomik e financiar dhe kush jane krriminelet!?
  5.-Di gje tu thuash shqipetareve qe ne borxhet qe marim nga te huajt pse perdoren me ‘detyrim’ per te lare borxhet pa trasparence duke justifikuar e fajesuar paraardhesit dhe sa milion euro te shqipetareve perdoren per kompani apo ‘biznese’ e biznesMone te falimentuar.Ka krim ekonomik e kush jane krriminelet!?
  6-Ne buxhetin e shtetit miuratuar ne komisionin qe ti drejton jane ‘parashikuar’ shpenzimet me shume se te ardhurat ne 34.431 ne MILION lek si ta kuptojne shqipetaret e pa ngrene kete ‘shtrirje kembesh pertej jorganit’.Ka krim ekonomik e kush jane krriminelet!?
  7.-Ne buxhetin e shtetit miratuar nga komisioni qe ju drejtoni i kini akorduar presidences se Nishanit se bashku me 70 nepunes rreth rreth 200 Milion a mund tua argumentoni shqipetareve me femije te pa ngrene perse kaqe shpenzime e a mund te pergjysmohen.!?
  8.-Ne buxhetin e shtetit qe komisioni qe drejton ka parashikuar per nje te ashtuquajtur ‘ministri integrimi’ me 100 nepunes rreth 200 Milion shpenzime .A mund tu argumentoni shqipetareve 25 vjet me se meret kjo ministri e nepunesit e saj per te ‘integruar’ shqipetaret kur sipas grup moshave per 25 vjet 1/3 e tyre ajka e luftes dhe punes eshte ‘integruar’ ne Shishtufine.Ka krim ekonomik e kush jane krriminelet!?
  9.-Ne buxhetin e shtetit qe ju kini miratuar si komision i akordoni çdo vit nje te ashtuquajturi KQZ-LUZI me anetare partije rreth 87 MILION lek kur tere shqipetaret e pa ngrene e dine qe zgjedhje ka nje here ne 4 vjet!?Tere kohen tjeter kjo KQZ me se meret e perse i harxhon femijeve barkthare milionat kur edhe nje here ne 4 vjet nuk di te numuroje votat .Ka krim ekonomik e kush jane krriminelet!?Kjo vlen edhe per nje te ashtuquajturin ‘istitut’ i krimeve te komunizmit ,per 100 milion te nje te ashtuquajturi avokat i popullit ne nje kohe kur Akademise se shkencave i akordohen sa gjysma e Nishanit.Ka krim ekonomik ne shperndarjen e parase se popullit e kush jane krriminelet!?
  10-‘Konsensusi’ i shantazhuar i nderuari kryetar i komisionit te ekonomise e financave te parlamentit shqipetar u be per tu bere trasparence tere sa u tha me siper per te zbuluar krimin e shpene para drejtesise krriminelet apo mbuluar ‘ATO’!?
  Me besimin e mirekuptim kerkojme pergjigje ne kete te perditeshme !Me respekt H.LEKA

  P.S E respektuara redaksi po qe se pyetjet i konsideron legjitime si shqetesim i shqipetareve e brenda etikes se informacionit do te ish e lutur ashtu si bejne tere gazetat prestigjioze ne Bote ti botoni çdo dite ne faqen e pare deri ne momentin e pergjigjes.Respekt

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*