23 maj 2018

May 23, 2018 03:33

23 maj 2018

May 23, 2018 03:33
Komento

9 Komente

 1. A.GRAMSH May 23, 09:51

  2018-TA?PAK DRITE!
  Njezet ‘gjera’ qe kreret e krimit me imunitet dhe zagaret e dizinformacionit nuk ua thone shqiptareve!
  ————–
  Ja 20 ‘gjerat’ qe nuk u thuhen shqipetareve nga kreret e krimit e korrupsionit dhe zagaret e dizinformacionit per fjalen ‘BUKE’!

  1.-Ne Shqiperi pas shkaterrimit te ‘bazes ekonomike’ te ish shtetit shqipetar dhe shperberjes se tere pasurise kombetare NUK u ndertua asnje lloj sistemi ekonomiko-shoqeror e financiar!

  2.-Tregu i lire NUK egziston dhe ‘Lirija e tregut’ u kthye ne Lirija e tregut te lire te ‘Lirise se hajduterise’ per pakicen ne pushtet !

  3.-Pasurija kombetare ne duar te ‘Bizneseve’,’Monopoleve’,’konçensioneve nuk eshte me as e shqipetareve dhe as ne interes te zhvillimit te ekonomise per popullin.

  4.-Propogandimi i fjaleve te huaja e nocionet ‘Biznes’,’AFFERE’,’Monopol’,’konçension’ nuk i sherbejne e nuk perputhen me parimet e ‘ekonomise se tregut’Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence

  5.-Tere sistemi ekonomik e per rrjedhoje ai politik,financiar e bankar eshte UZURPUAR nga NEPOTIZMI e KLIENTALIZMI qe jo vetem NUK ka te beje me parimet e ekonomise se tregut por PENGON zhvillimin e nje vendi.Monopolet nuk jane te interesuar qe pjese te FITIMIT ta futin ne RIPRODHIM por e depozitojne si kapitale te FJETURA e aqe me teper jashte vendit!

  6.-Nuk flitet per ‘Ekonomine e sherbimit’ per te ‘eksportuar trurin’ dhe importuar valuten ne nje vend ngelur pa TRU dhe nuk arrihet te kuptohet se me gjithe rendesine e pa diskutueshme te internetit sot per sot LAVATRIÇJA i ka sherbyer me shume njerezimit dhe civilizimit te GRUAS duke e liruar si force prodhuese!

  7.-Politikat sa injorante aqe edhe antishqipetare ne zbatim te ‘neoliberizmit’ duke shkaterruar tere bazen ekonomike te ish shtetit shqipetar ishin FATALE dhe sot pas 8 vjetesh RRENJET e tere kapitaleve strategjike qe duhet te ishin tek SHTETI jane arratisur ne drejtim te pa njohur!

  8.-Politikat e pa studjuara e pa kontrolluara financiare e bankare te istitucioneve nderkombetare nepermjet kreditimit e programeve te zhvillimit si FMN dhe BB kane qene FATALE!Ne asnje vend te Botes se trete politikat e kolloseve te financave e sistemit bankar nuk kane sjelle zhvillim por mjerim skllaverim nepermjet BORXHEVE gjysma krijuar nga Intereset.

  9.-Ne 28 vjet asnjehere nuk jane bere ASNJE lloj reforme ekonomike financiare e bankare dhe aqe me teper nuk eshte folur per INVESTIME te PILOTUARA e studjuara ku EFEKTIVITETI ekonomik te ish BAZA e çdo investimi me pikesynim VETESHLYERJEN apo Zhvillimin,per kundrazi 28 vjet jane ndertuar ‘KESHTJELLA NE RERE’ per te vjedhur me shume se gjysmen e vleres si ‘Autosdrata’ qe nuk mbarojne kurre e nuk te shpijen GJEKUNDI

  10.-Ekonomija dhe tere pasurija kombetare eshte lane ne duar te te huajve e kolonizatoreve qe jo vetem jane perfaqesuar ne kete vend si simbol i INJORANCES ne ekonomi por kryesisht ata te ardhur nga Amerika nga erdhi edhe kriza ekonomike propoganduan ‘ekonomine’ nepermjet Fazlliqave e Nue Kalajve apo Taçllinjve si fjala Amerike:HA MER IKE!Nje grup njerezish nepermjet nepotizmit e klientalizmit u be gjithmon e me i pasur dhe shumica e shqipetareve gjithmon e me e varfer!

  11.-Qendrimi ndaj PRONES dhe PUNES ka qene krriminale!U shpronesua tere prona publike dhe tere pasurija perfundoi ne duar te nje PAKICE qe nuk eshte e interesuar ta fuse ate PASURI ne zhvillim sepse eshte e TJETERSUAR pa drejtesisht dhe kapitalet e tundeshme jane depozituar jashte ato te pa tundeshme nuk shfrytezohen kryesisht ato ne sektorin bujqesor e blektoral!

  12.-Per injorance apo nen trysnine e ‘kaubojsave’ e ‘keshilltareve’ amerikane pjesa me IDJOTE ardhur ne kete vend pa shtet fjalen ‘NEOLIBERIZEM’ e konsideruam si ‘tabu’ ku shteti JO vetem nuk duhet te nderhyje tek individi kupto IDJOTET por duhet ti lene ATA te bejne ç’far te duan si ‘BIZNES MONE’ dhe te ndertojne si thame me lart ‘Keshtjella ne rere’ duke patur synim vetem FITIMIN e duke e ndare ate me POLITIKEN qe nuk ka ditur as fjalen REFORMA e aqe me teper ‘POLITIKA-EKONOMIKE qe ti drejtonte INVESTIMET jo tek autostradat e pllakezimi apo çimentizimi i vendit por tek UJI qe e importojme nga Saharaja,tek VIÇI qe mishin si vend blektoral e marim te kalbur nga Brazili,tek sistemimi i ujrave te ZEZA ne tere bregdetin qe turistet te mos lahen ne pellgje MUTI!

  13.-Nuk kemi patur e nuk kemi INTELEKTUALE dhe shkollen e kemi konceptuar si para ’90 se sa me i shkolluar aqe me teper mundesi punesime gje qe nuk eshte e vertete.Shkolla tek ne jo vetem qe eshte e MJERUAR por nuk eshte bere ASNJE reforme me pikesynim qe DIJA e specializuar dhe jo masive te shkoje tek zhvillimi tek bujqesija tek turizmi e mbi te gjitha tek BLEKTORIJA e agroturizmi.Ekonomine e sherbimit nuk e kemi pare tek ‘eksportimi i trurit’ por tek kamarjeret tek Grosha e Pilafi qe nuk eksportohen!
  Zvicera ka nivelin me te ulet te shkolles ne BE e eshte me e zhvilluara ,Serbija ka nivel me te larte se edhe Amerika ne shkencat egzakte por si zhvillim qendron shume me poshte,

  14.-Nuk jane bere INVESTIMET me pikesynim ZHVILLIMIN por perkundrazi kreret e antishtetit sa injorante e provinciale,deri ne IDJOTESI investimet shpesh i kane pere per PATRIOTIZEM per te ngelur ne HISTORI nepermjet DOGMAVE qe kushtojne shqipetareve MILIARDA si ‘rruga e kombit’,’rruga e Arberit’ e shume idjotesira te tjera qe vetem kane VARFERUAR nje popull sa nje fshat e aqe me teper gjysma ne emmigrim!
  Injoranca e mendimit ekonomik nuk mund ta kuptoje se jo çdo gje e MIRE per Vloren ku behen investime eshte e MIRE dhe per SHKODREN kur behen shpenzime me PARA borxh ose shpenzime PUBLIKE!?
  Parate e Popullit duhet te vihen ne sherbim te te gjithe popullit!?

  15.-Nga frika e fjales fantazem ‘kAmunizem’ apo psistem socialist’ ne kete vend ka 28 vjet qe eshte hequr nga fjalori si shume fjale te tjera SHQIP edhe fjala PLANIFIKIM e CENTRALIZIM!
  Buxheti i shtetit si evenimenti kryesor ne tere demokracite parlamentare tek ne eshte kthyer si EVENIMENT ku ‘NDAJNE PARATE HAJDUTET’ nje here ne vit duke ja dhene tere BORXHIN istitucioneve e 4 pushteteve te krimit e korrupsionit nga presidenca tek qeverrija dhe vetem presidentit i akordohen 200 MILION çdo vit me 70 sejmenevetem 200 bandave parti mbi 200 MILION pa llogaritur fondacione fantazma fetare xhihadiste e kanibale apo nje KQZ e avokat i krimit me MILIONA—Nderkohe qe nje FSHATARI qe jeton vetem me nje LOPE per ti vene matrikullin ne vesh VIÇIT i marin 2000 lek per te marre avdes e kafe LOPET ne regjim stalle apo parlament!

  16.-Nje Idjotesi tjeter qe tregon qe ky vend eshte ne duar te ish ‘çunave te bllokut’,’Ounave te TirOnes’ e kungujve te Dhjet Arit’ eshte se tere brezin e ri i kane dhene DIPLOMA te blera dhe MASTERA ne 100 dege per ‘ekonomi’ kur ketu nuk ka EMER sistem ekonomik!
  Nuk eshte vleresuar TRURI po nje cope DIPLLOME dhe tere specialitetet e njeqind degeve te ekonomise te fakulteteve te kurseve kunder analfabetizmit perfundojne kamarjere…
  NUK JANE EKONOMISTET QE E BEJNE EKONOMINE POR MENDIMI EKONOMIK E SHKENCOR,POLITIKAT EKONOMIKE

  17.-Sistemi financiar e bankar kane ndjekur politika kreditimi KRRIMINALE .Gjithe pasurite e kapitalet financiare e bankare kane rene ne ‘DUAR TE GABUARA’ duke kredituar jo vetem klientalizmin e nepotizmin por edhe INJORANCEN dhe QEFIN ne vendin me te varfer te Ballkanit!

  18.-Ne kreditimin e INVESTIMEVE jo vetem nuk jane ndjekur asnje parameter me piksynim EFEKTIVITETIN apo VETESHLYERJEN por shume INVESTIME jane dhene e kane filluar’ pa asnje lloj kriteri e dokumentacioni e per rrjedhoje vlerat FILLESTARE bere me ‘gishta’ jane rritur disa here gjate punimeve e VJELE MILIARDA shpesh pa filluar akoma puna!

  19.-Financuesit e veçanerisht ato te HUAJ nepermjet te FINANCIMIT te ‘projekteve’ ne emer te ‘neoliberizmit’ jane treguar 28 vjet ‘Dore leshuar’ apo ‘bamires’ ne kete vend tashme KOLONI duke DHENE miliarda por vetem me ‘INTERES’ qe IDJOTET e kesaj politike akoma pa bere projektet preventiva e ‘situacione’ ,shkurt pa filluar akoma puna FAJDEXHINJTE u kane kerkuar KESTIN e pare te INTERESIT!???

  20 .-Financimet apo MILIARDAT e ketij populli tashme lakuriq per ‘keshtjellat ne rere’ ndertuar 28 vjet perfshi dhe borxhin 7 MILIARD jane bere rrush e kumbulla sepse :Ndersa FINANCIMET dhe bashke me INTERESAT kane ecur me MARSH te peste,Ivestimi fillimi i punes ndertimi apo ‘ekonomija reale’ ka ecur me ‘Marsh te pare e gazin ne derrase’!

  P.S Keshtu eshte vjedhur 28 vjet Shqiperija dhe shqipetaret!Prandaj vendin e ‘Politikave ekonomike’ e kane zevendesuar me tog fjaleshin:”PolitiQI-orgite ‘parlamentare me shQIna Salinjane e BABALE te gjithe pa perjashtim!
  MJERIMI TE LE EDHE PA TRU E BEN NJE POPULL TE NDJEKE NGA PAS PERDHUNUESIN SI TE VUANTE NGA ‘SINDROMA E STOKOLMIT’ QE NUK JETON DOT PA TA-PERDHUNUESIT!

  .

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit May 23, 11:50

  ‘U ka zene syte buka’!Eshte propoganduar fjala Berishe(buke shkalesit serb) ne vend te fjales ‘BUKE’!
  1.-GOBBELS ME KRRIMINEL SE HITLERI SE PROPOGANDOJ KRIMET KUNDER NJEREZIMIT!!!
  2.-FEVZIU ME KRRIMINEL SE SALIU SE PROPOGANDOI KRIMET DHE GJENOCIDIN KUNDER SHQIPETAREVE!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. MJERIMI May 23, 12:34

  Shume drejt!Gjithe Bota me Boten e flasin vetem per Buket,’B’-te e Bathores qe u fillon emeri me shkronjen ‘B’ si Bythe:Bledi,Bushati,Blushi ,Bedriu flasin per Berishen,Bashen,Boden,Bastardet,Batakçinjte,Bastardet…….ne vendin me te varfer e ne terr informacioni si ne mesjeten e sulltan Salepit……

  Reply to this comment
 4. VFLP May 23, 12:41

  ”Duam Buke jo porrno…’Ne krye te delegacionit per hapjen e negociatave do jete Babalja se ka te filmuar regjistruar e dokumentuar tere arritjet e kalifatit te Bathores ne keto mbi nje òerek shekulli nen udheheqjen e kalifit Sali like flori ……

  Reply to this comment
 5. kali i Sadijes May 23, 12:46

  ‘Politika eshte shprehje e koncentruar e ekonomise”
  Pa ekonomi si nje i ‘RI’ qe nuk eshte ne gjendje te beje raport seksual me K…po me gishta se eshte i uritur ose ta nderzeje gruan me koqet e Mul Nokes qe ben shurren rrugeve e ne meste Bulevardit….

  Reply to this comment
 6. GIOTINA May 23, 12:51

  NJEREZIT PER TE QENE TE LIRE PARA SE GJITHASH DUHET TE JENE TE LIRE NGA ANKTHI SI NEVOJTARE PER TE JETUAR……
  MonaLiket na e kane hequr lirine se na kane hequr te drejten e prones te punes te bukes!
  Monikat,mehmetat spiroPordhat e shQInat kur shqipetaret 25 vjet kerkojne buke u thone hani biskota si dikur Marija Antonieta e Frances qe populli e shpuri ne G I O T I N E……

  Reply to this comment
 7. Avokatja e krimit May 23, 13:28

  ‘qyp mut,qyp mjalte’ mutin shqiptaret te huajt mjalte!!!!

  Reply to this comment
 8. gjyqi i Hages May 23, 13:34

  Si mund te behet Shqiperija me analfabete po me mastera kur nje kryeminister qe nuk di as tabelen e shumzimit e as alfabetin shqip pas 30 vjetesh thote se ‘presidenti’ me i mire qe kemi patur kur jo vetem shqipetaret por edhe gomaret e tere botes e dine qe eshte simboli i korrupsionit ne vendin me te korruptuar te Europes…..Kush do ti beje reformat ekonomike financiare e bankare parlamenti i ‘MONES’ e ti dekretoje ‘LIKE FLORIRI’apo te hane ate kokerr ulliri!?

  Reply to this comment
 9. shqiptar Kanada May 23, 19:36

  KOLONI ME SHUME KOLONIZATORE OSE BORDELLO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*