23 nëntor 2012

November 23, 2012 02:31

23 nëntor 2012

November 23, 2012 02:31
Komento

15 Komente

 1. biomog November 23, 10:48

  per mua do ta votojne. E tha ai Perikliu me cakmak

  Reply to this comment
 2. f.f November 23, 10:50

  Keto vota i thith Bamir topi kesaj rradhe. Mjaft te jete pak me agresiv me saliun sepse sic thote nje fjale e urte derri do plumb

  Reply to this comment
 3. mesopotam November 23, 10:51

  Ai Liraku i shkret qe i dha Shqiperise ate akt sakrifikimi ka vdekur kot nese keta ia japin votat prape ketij ndyrashit qe e quan veten kryeminister te Shqiperise. Ky eshte kryeminiter vetem i bandes se vet

  Reply to this comment
 4. rob zoti November 23, 14:13

  une do ta beja pyetjen keshtu: A mund ta nderojne viktimat xhelatin?

  Reply to this comment
 5. une 21 janarsi November 23, 14:15

  Lirak Bejko u dogj nga Bujar Nishani. Disa orë pas deklaratës së tij të ligë në News 24, Bejko i vuri flakën vetes në shenjë proteste ndaj fyerjes që i bëri presidenti, i cili reflektonte zellin politik të Sali Berishës. Në deklaratën e tyre ditën e djegies së Lirakut, grevistët e urisë akuzuan pa hezitim Bujar Nishanin si vrasës të Lirak Bejkos. Deklarata është e botuar në media dhe e transmetuar në shumë televizione.

  Nje një zyrtar i Sali Berishës, që mban çelësat e Institutit të Integrimit dhe Rehabilitimit të ish- të Përndjekurve Politikë, bëri një provokim cinik, duke theksuar se nuk do të lejonte drejtues të partive politike të shkonin në homazhet e Bejkos, përveç presidentit Bujar Nishanit. Atij që i vuri flakën!
  E veja e Lirakut i dha një përgjigje të mençur, duke theksuar se në vaj nuk i mbyllet dera as hasmit, por deklarata e zyrtarit të Berishës reflekton më gjerë përpjekjen zyrtare të pushtetit për ta trajtuar edhe pas vdekjes Lirak Bejkon si një fatkeq që ka vrarë veten nën depresion. Përpjekjet e përditshme të Berishës për të kompensuar grevistët për përdorim politik shkuan deri në izolimin e plotë të tyre dhe degradimin e sakrificës së tyre në një akt të dëshpëruar vetëvrasës. Sapo ata lanë grevën me dy viktima në rrezik për jetën dhe katër të tjerë të sëmurë rëndë, Berisha u çlirua dhe vijoi me akuzat e tij se ata ishin trafikantë droge, bixhozxhinj, delenxhinj të paguar nga Rama etj.

  Tani që Liraku vdiq, frika se një valë e re rivlerësimi për të mund ta dëmtojë, ka bërë që Berisha punoi për degradimin e ceremonisë. Si pas çdo vrasje, dhe këtë radhë ka dërguar sekserët në shtëpi për të blerë gjakun. Pasi nuk ka arritur asgjë me këtë dhe i trembur se shokët e vet mund të pushtonin vetë zyrat e Institutit, ka vendosur të fyejë ceremoninë dhe të kompleksojë shokët e Lirakut duke i poshtëruar ata dyfish, duke i detyruar që të pranojnë të vetmin mysafir, atë për të cilin Liraku i vuri flakën vetes, Bujar Nishanin.

  Ky cinizëm i skajshëm për jetën e Lirakut, të cilit kërkon t’i çoj xhelatin tek koka ditën e përcjelljes në botën tjetër, buron jo vetëm nga urrejtja që ka krijuar brenda vetes nga akti i grevës së urisë, por dhe nga nevoja që ceremonia të mos ketë efekt politik, por të jetë thjesht një ceremoni e një njeriu fatkeq.

  Reply to this comment
 6. emigrant November 23, 14:16

  Politike ka te drejte te beje vetem Saliu, Kryetari Mao…
  Askush tjeter nuk duhet te flase , se ben politike!
  Politika eshte vetem monopol i Salushit!….
  Rreshti i fundit, ne shkrimin tend, Mero Vellai i thote te gjitha:
  NË SE ATA, (Saliu dhe “Bujari ju degjon”….shenimi im) DO TÈ VAZHDOJNE TA TRAJTOJNE LIRAKUN SI VIKTIMË,
  NE DUHET TI TRAJTOJME ATA SI XHELATE.
  Dhe vertete, Xhelati i Flakadanit Hero Lirak Bejko eshte Qeni i Terbuar Sali Berisha.Dhe pike.
  Po lexoja sot gazeten prestigjoze Austriake “Standard”, ku midis te tjerash komentonte rreth Heroit me te ri shqiptar
  Lirak Bejko.
  Fare thjeshte, ne se ishte burgosurit e ndergjegjes do ishin paguar per vitet e burgut, sipas vendimit 14 euro ne dite, greva do te ishte menjanuar.
  Femijt e Lirakut dhe te Ndreces me shoke nuk mund te presin çerek shekulli deri sa te tallet Saliu , por ata duane Pllaken e Bukes tre herë dita!…
  Plus qe nuk u jepet ajo qe u takon qofte edhe muaj per muaj, por poshterohen me njemije epitete denigruese nga Sali Sulltani dhe Presidenti Sakat!!!…
  Per Greven e Urise se te perndjekurve te ndergjegjes ne Shqiperi ka shkruar mbare shtypi Boteror!
  Ne shume artikuj ështe denoncuar armiqsia e Sali Pinoçetit shqiptar!
  Ish te burgosurit i takoi dy here Ambasadori Amerikan, shkojne perfaqsuesit me te rendesishem te BE-se, por nuk do te dale nga Kulla Bajraktari yne!
  Ne vend qe te qeverise dhe te kerkoje zgjidhje urgjente per shtetasit shqiptare qe nuk kerkojne Lemoshe, por djersen e tyre, Sulltani yne i fyen me epitete nga me poshterueset!
  Nje Bythko Sali me nje Bythko Bode dhe nje Bythko tjeter me emrin Rusmajli, u diktojne atyre qe sakrifikuan jeten e tyre per nje Shqiperi te vertete demokratike!

  Reply to this comment
 7. sofo November 23, 14:16

  Sali Berisha si hitleri i Shqiperise nuk di te beje gje tjeter vec ato qe ben nje diktator shpif shpif se dicka do te mbetet.

  Reply to this comment
 8. ened alushi November 23, 14:17

  ATA JANE XHELAT dhe nuk e meritojn voten por burgun.Do te ishte FYERJA me e madhe per TE PERNDJEKURIT por edhe per gjithe SHQIPETARET E NDERSHEM qe te rivotohej nje vrases

  Reply to this comment
 9. zamiri November 23, 14:18

  nuk do cuditesha fare po ta votonin/ Niveli kulturor i Shqiptarit mesatar eshte i barabarte me idiotin.Kjo eshte e verteta e madhe dhe e dhimbshme.Sali Berisha eshte prodhim i Shqiptarit idiot.Ne rast se shoqeria jone do kishte nje nivel mesatar kulturor normal,Sali Berisha nuk do mund te mbijetonte dot deri sot.Shqiptaret,kane mes vedi njerezit me Debila,injorante,servila dhe koktrashe qe mund te njihen ne rruzullin Tokesor.Absurdi i tyre eshte i pafund dhe i pakuptimte deri ne marrezi.Shqiptari e ben njeriun me dy pare tru ne koke,te luaj mendsh nga idiotesite e tij.Jo me kot Turqit kur pushtuan Ballkanin dhe erdhen per her ete pare ne kontakt me Shqiptaret na quajten Arnaut,qe ne Turqisht perkthehet “Koktrashe”.Dhe kur te quan Turku Koketrashe,nderkohe qe Europa quan Turqit Koketrashe,ai popull eshte i padurueshem dhe alergjik ndaj arsyes.Shqiptaret ajne alergjik ndaj arsyes.Jane popull me bisht.Kjo po vertetohet c’do dite.

  Reply to this comment
 10. shefqet cela November 23, 14:19

  Mos harrojme se shumica e popullit nuk e voton Saliun. Kete e dine te gjithe, por me mire ai dhe zagaret rreth e rotull.
  Ai ka aleatet e vet:
  Se pari injorantet. Shikoja nivelin kulturor te vete ministrave, duke filluar historikisht nga ata te kultures. Mos harro debutetet me diploma te blera, apo vete spikeren-kryetqare me “punim shkencor” qe as vete nuk e ka haberin perse behet fjale.
  Eshte i frikeshem fenomni i lindjes dhe rritjes se analfabetizmit tek ne, ne kete mijevjeçar. Kjomi intereson Saliut me bande.
  Se dyti banda e hajdut-mafjozeve: Me ta ka aleance jetike. Asnjera pale nuk mund te jetoje e veçuar.Jane ne simbioze te plote.
  Se treti jane te mirat materjale ( pasurite natyrore,paret e taksapaguesve dhe çdo gje qe mund te perlahet, djersa e derdhur lume per 45 vjet dhuruar si mall i babait…..) me te cilat blihen vota.
  Mos harro presionin per kafshaten e gojes, duke i hequr ndihmen ekonomike apoi dhene si shperblim nese votohet fshaçe.
  Se katerti eshte edhe presioni nepermjet zagareve apo pushtetit te dhunes.
  Keto e te tjera e kane mpakur, por jo shuar aksionin.
  Thene shkurt, POPULLI YNE KA HALLE TE MEDHA. MOS I BINI ME QAFE NE SE NUK KENI MUNDESINE E DESHIREN PER TJU GJINDUR PRANE.
  Sharjet dashakeqe majtas e djathtas, para e mbrapa, pozite e opozite, jane nje taktike e Saliut; ose pa dashjje çojne uje ne mullirin e tije.

  Reply to this comment
 11. alban dega November 23, 18:38

  Kopertina juaj me xhelatin dhe viktimën godiste drejt e në zemër. Lirak Bejko u dogj nga Berisha. Disa orë pas deklaratës së ligë të Bujar Nishanit në Neës 24, Bejko i vuri flakën vetes në shenjë proteste ndaj fyerjes që i bëri presidenti, i cili reflektonte zellin politik të Sali Berishës. Në deklaratën e tyre ditën e djegies së Lirakut, grevistët e urisë akuzuan pa hezitim Bujar Nishanin si vrasës të Lirak Bejkos. Deklarata është e botuar në media dhe e transmetuar në shumë televizione.
  Një ditë më pas një zyrtar i Sali Berishës, që mban çelësat e Institutit të Integrimit dhe Rehabilitimit të ish- të Përndjekurve Politikë, bëri një provokim cinik, duke theksuar se nuk do të lejonte drejtues të partive politike të shkonin në homazhet e Bejkos, përveç presidentit Bujar Nishanit. Atij që i vuri flakën!
  E veja e Lirakut i dha një përgjigje të mençur, duke theksuar se në vaj nuk i mbyllet dera as hasmit, por deklarata e zyrtarit të Berishës reflektoi më gjerë përpjekjen zyrtare të pushtetit për ta trajtuar edhe pas vdekjes Lirak Bejkon si një fatkeq që ka vrarë veten nën depresion. Përpjekjet e atyre ditëve të Berishës për të kompensuar grevistët për përdorim politik shkuan deri në izolimin e plotë të tyre dhe degradimin e sakrificës së tyre në një akt të dëshpëruar vetëvrasës. Kur ata lanë grevën me dy viktima në rrezik për jetën dhe katër të tjerë të sëmurë rëndë, Berisha u çlirua dhe vijoi me akuzat e tij se ata ishin trafikantë droge, bixhozxhinj, delenxhinj të paguar nga Rama etj.
  Kur Liraku vdiq, frika se një valë e re rivlerësimi për të mund ta dëmtojë, bëri që Berisha të rinisë punën për degradimin e ceremonisë. Si pas çdo vrasje, dhe këtë radhë dërgoi sekserët në shtëpi për të blerë gjakun. Pasi nuk arriti asgjë me këtë dhe i trembur se shokët e vet mund të pushtonin vetë zyrat e Institutit, vendosi të fyejë ceremoninë dhe të kompleksojë shokët e Lirakut duke i poshtëruar ata dyfish, duke i detyruar që të pranojnë të vetmin mysafir, atë për të cilin Liraku i vuri flakën vetes, Bujar Nishanin.
  Ky cinizëm i skajshëm për jetën e Lirakut, të cilit kërkon t’i çoj xhelatin tek koka ditën e përcjelljes në botën tjetër, buronte jo vetëm nga urrejtja e krijuar brenda vetes nga akti i grevës së urisë, por dhe nga nevoja që ceremonia të mos kishte efekt politik, por të ishte thjesht një ceremoni e një njeriu fatkeq.
  Natyrisht që Berisha nuk kishte fuqi të diktonte protokollin e atyre që nderuan Lirakun. As Bujar Nishani nuk kishte fuqi të përballej me viktimën e tij tek koka e arkivolit. Ai mund të vente aty jo si poshtërues, por si i penduar. Dhe si i penduar duhet të vente me një dekoratë për Lirak Bejkon. Në çdo rrethanë tjetër ai nuk shkonte për ta nderuar, por për ta poshtëruar.
  Liraku vdiq si njeri i zemëruar me pushtetin, vdiq si një kundërshtar i Sali Berishës, si një hasëm me të cilën Berisha as nuk denjoi të fliste. Ai vdiq si një njeri që u fye nga presidenti i Republikës dhe si një luftëtar i shoqërisë që tentoi të zbatohej ligji dhe të zhdukej racizmi dhe persekutimi ndaj shtresës së tij. Ai nuk vdiq për disa lekë më shumë dhe as me ëndrrën që së paku i vdekur t’i vinte Bujari i Berishës tek koka. Berisha dhe Nishani duhet t’i kërkonin ndjesë familjes së tij. Ata nuk e bënë dhe nuk kanë për ta bërë. Dhe nëse ata do të vazhdojnë t’i trajtojnë Lirakët si viktima, ne duhet t’i trajtojmë ata si xhelatë.

  Reply to this comment
 12. bishak November 23, 18:38

  Në agjensinë e lajmeve Reuters lexova një analizë ekonomike për Shqipërinë ku argumentohej që cdo qeveri e ardhsme në Tiranë pas zgjedhjeve do ishte e detyruar ti kërkonte ndihmë FMN-së. “Edhe sikur qeveria aktuale të marrë një mandate të dytë, – ajo do ti kërkojë ndihmë FMN-së, sic ka bërë tashmë Serbia, – thoshte analiza. Me sa duket sulmi i Berishës për të shpallur FMN-në, të padëshirueshme për Shqipërine, para zgjedhjeve duhej per te zhytur duart pa bezdisje ne buxhetin shqiptar, (shikoni ç’po bëjnë me ligjin për litimin e borxhit 60 përqind) – tashme te grryer nga borxhet e medha, kryesisht nga korrupsioni dhe shpenzimi marremendes i nje rruge, rentabiliteti i se ciles edhe pa korrupsionin eshte i dyshimte. Asnjehere nuk jane bere prezente ato llogaritje.
  Borxhi ka shkuar edhe shume me thelle, nga përdorimi politik i parave: rritja e pagave, investimet në fillime rrugësh, qe e kane te pamundur te vazhdojne, apo reklamat e shumta per partine e Berishes. Ndaj mendoj se situata financiare e Shqipërisë është në fije të perit, dhe opozitën pas fitores në qershor 2013, e pret një punë e madhe që turmat e eksituara të fushatës as e kuptojnë e as duan ta kuptojnë.

  Reply to this comment
 13. zemra arberit November 23, 18:39

  Përse të gjithë njerëzit e mençur të këtij vendi kur munden të flasin – flasin keq për Saliun? Ose Saliu eshte çmendur, ose janë çmendur të mençurit. Unë them se populli shqiptar me gjithë të mençurit e vet qenka çmendur, ndersa Saliu ka të drejtë. Si thoni? 🙂

  Reply to this comment
 14. shoku saliut November 23, 18:39

  Përshëndetje DITA. Mallkimi per këtë popull eshte i vjeter. Se ku e ka zanafillen kjo gjë kete nuk mund ta them unë, sepse nuk jam medium. 20 vjet festival turpesh. Dhe sot kjo “qeveri” hynerësh dhe dështakësh ka krijuar nje situate marramendese dhe kercenuese per jeten e qytetareve. Kjo nuk eshte qeverisje po kaçakllëk.
  Karkalecat e qeverisjes kercejne sa andej kendej ku te mund te ngulin thumbin e te rufisin dicka. E kanë katandisur këtë popull qe po shqyejmë njeri tjetrin. Kjo ndodh sepse nuk eshte mbi shina dhe ne ekuiliber ustai, qe ta ndjeke dhe te veproje po ashtu edhe çiraku

  Reply to this comment
 15. kosova November 23, 18:39

  Me sa duket këtyre te PD-së po ju duket vetja si Partia e Punes qëmoti. Njërit i duket vetja si Enveri, tjetrës i duket vetja si Nexhmija. Ka patur një varg shumë të bukur kënga e fushatës së PD-së: “Eshte nje rruge qe na bashkon”. Shpresoj të mos e kenë fjalën për vjedhjen dhe vrasjen. Për mua, egziston vërtetë një rrugë që na bashkon: Dituria

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*