23 nentor 2017

November 23, 2017 02:00 Updated

23 nentor 2017

November 23, 2017 02:00 Updated
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH November 23, 08:53

  QINDARKAT PER SHKENCEN ,MILIARDAT PER SHAKAXHINJTE E PERPARIMIT!
  ‘Qielli hyjnor siper meje,ligjet e moralit brenda meje’Kant
  ——————-
  Sa shkencetare shqipetare te moralshem e me ‘deshmi penaliteti’ te paster ndodhen ne parlamentin antishqipetar simbol i krimit e korrupsionit dhe ne 4 pushtetet e ketij vendi 25 vjet ngelur pa shtet!

  Sa intelektuale te paster moralisht kemi ne KATER pushtetet e veçanerisht ne Legjislativ e egzekutiv qe mund tu besohen ne hartimin e reformave e ligjeve e nuk kane te bejne me ‘KONFLIKT INTERESI’ pas 27 vjeteve futur kembe e koke ne ekonomi deri ne brezin e trete!?

  Kush kane qene tere REFORMAT ne 27 vjet per rilindjen e shtetit te se drejtes,reformat ekonomike,financiare,e bankare ,investimet e politikes nepermjet reformave per shkencen shkollen teknollogjine kulturen artin e historine dhe aka EMRA te perveçem ne kete vend sa nje fshat qe te mbajne qofte edhe 5 reforma ,emerat e tyre ,ne 25 vjet!?

  A ka ngelur gje per tu REFORMUAR ne nje vend 27 vjet pa shtet,pa shtet te se drejtes e mbi te gjitha pa ‘BAZE EKONOMIKE’ e pa EMER te sistemit ekonomik ku sistemi i propoganduar:’Ekonomia e tregut te lire’ u trasformua 27 vjet ne ‘Lirija e tregut te Lirise se Salise .Medise,e like florise se ajduterise’!?

  Nga e presin shqipetaret RILINDJEN e shtetit kur themeli i shtetit eshte ‘Baza ekonomike’ nderkohe qe nuk ka EMER sistemi ekonomik e tere pasurija KOMBETARE bashke me kapitalet strategjike dhe teresine teritoriale Toka-Ajri-Deti num jane me te SHQIPETAREVE nga nje QURRAVI çapaçulash analfabete e nje KRYEMINISTER bojaxhi ‘me thonj te pa prere’ qe po ju nenshtruan provimeve te shkolles 8 vjeçare sipas programeve te para ’90-tes nuk eshte ASNJERI kalues se nuk dine as rregullin e TRESHIT e as te nxjerin nje PERQINDJE e imagjino MILIONAT e problemeve qe ka nje EKONOMI sistem financiar e bankar tashme ne ARRATI!?

  A e imagjinojne shqipetaret katrauren ku e kane katandisur kete vend ‘Kungujt e Dhjet Arit’,’Shurdhjesat e bllokut’ te vjeter e te rinj e ‘Çunat e TirOnes’ 27 vjet nen regjite e huaja ,ambasadoret kaubojsa antishqipetare dhe dhendurri serb Sali Neroni!?

  Per cilat QINDARKA te nje bytheqiri me emerin Lulush hollandezi flet informacioni FEV ZI pas 27 vjetesh qe ne kete vend i ka dale UJI I ZI!!
  Sa MILIARDA llogaritet tere PASURIJA KOMBETARE e ne duar te kujt eshte!?

  Sa miliarda jane arratisur jashte e ku jane emrat ne anonimat!’
  Sa miliarda kane harxhuar 128 banda parti qe nuk u dihen as adresat e Edvin Bojaxhiun e shqetesojne 70 Milion te akademise se shkencave!?
  Sa MILIARDA kane harxhuar bandat PS,LSI.PD e nje parti -njeri me emerin MEDI per te blere tere alabakerine e lobizmit amerikan ,shoket e Xenit Fazlliqit e Nue kalajve apo Taçit qe te argetonin me parate e shqipetareve kreret e krimit e korrupsionit duke u sjelle ne Bathore edhe skuadren e MILANIT ndersa Edvin Bojaxhiun e shqetesojn si ‘thonj pa prere’ fjala SHKENCE!?

  Sa MILIARDA llogariten tere kontrabanda e naftes mineraleve armatimit e munixìcionit ,fondeve dhene dizinformacionit per te reklamuar 27 vjet krimin e korrupsionin,parlamentin antishqipetar me 1 MILIARD çdo vit,Egzekutivin me 1,5 MILIARD çdo vit,Nje ministri fantazem INTEGRIMI ne Shishtufine 200 MILION òdo vit,nje avokat te ‘popullit’ me 100 MILION çdo vit,nje Presidence e kryetar shteti pa shtet 200 MILION çdo vit,600 ente agjensi fetare qeverritare e jo qeveritare me MILIONA çdo vit,nje ‘istitut’ kunder krimeve te kAmunizmit kur shqipetaret me mijera jane vrare e zhdukur nga regjimi Berishian,financimi i 128 bandave parti me 200 Milion çdo vit,tere MILIARDAT per keshilltaret alabake te tere BOTES e ameriQIse per te na mesuar nga ‘lidhja’ e kepuceve te ushtareve e rregullimin e krevateve deri tek kreret e ANTISHTETIT se si Toni Blerat ,pleherat,e halerat tu mesonin shqipetare apo ‘burrave te shtetit’ se si mund te SHKATERROHET NJE SHTETdhe ish Shqiperija sot pas 27 vjetesh ‘Shprehje gjeografike’ ndersa kamikazet e ‘INFORMACIONIT’ propoganduese 27 vjet te krimit e korrupsionit kerkojne ‘INTEGRIMIN’ si jorgan per te mbuluar 27 vjet KORRUPSIONIN e KRIMIN kur populli shqipetar eshte ne ARRATI dhe nje vend vazhdon te sundohet nga kalifi Sali,krahu i djathte i tij Like Flori dhe nje EDVIN bojaxhi qe i heq akademise se Shkencave 70 milion lek,as sa gjysma e presidences se LIKES me 70 sejmene se nuk jane te ‘reformuar’!?

  TERE IDJOTET QE NUK KANE BERE ASNJEDITE SHKOLLE E ASNJE DITE PUNE NE JETE NA JANE VENE NE KRYE TE NA MESOJNE!?

  P.S -SHBA-te dhe BE duhet ta fillojne VETTING-un nga ambasadoret e tyre 27 vjet ne kete vend si bashkepunetore ne krim e korrupsion e pse jo ne sherbime te dyshimta me krushken SERBI ‘nenen’ Rusi e ‘gjyshen’ TURQI !Ketu eshte vendosur tashme shteti i kalifatit ku tere agjenturat e Botes jane ulur kembekryq!

  Kur shqipetareve ne arrati 27 vjet ju jane hequr KOMPLET te drejtat me themelore kushtetuese perfshi VOTEN e SOVRANITETIN perfshi dhe te drejten e REFERENDUMIT ne emer te kujt jane bere tere KRIMET e SHPRONESIMET e nje vendi e POPULLI e kush do shkoje ne GIOTINE!?

  Reply to this comment
 2. MIGJENI November 23, 09:07

  POEMA E MJERIMIT

  ‘..Mjerimi ne dritezen e synit te kerthinit
  dridhet posi flaka e mekun qirini
  nen tavan te tymuem e plot merimanga,
  ku hije njerezish dridhen nder mure plot danga…

  Mjerimi rrit femine ne hijen e shtepive
  te nalta,ku nuk mrrin zani lypsise,
  ku nuk mund t’u prishet qetsia zotnive
  kur bashke me zoja flejne ne shtretent e lumnise..”

  Reply to this comment
 3. NOLI November 23, 09:14

  Se ç’na u gezua xhani
  Se ç’na preu Ramazani
  Se ç’na più Italiani
  Rrofte pra salep Sulltani!

  ‘Rrofte mbreti yne rrofte,
  Shakaxhiu i perparimit
  Brez pas brezi u kujtofte
  Si sternip i nastradinit!

  Reply to this comment
 4. pensionist ish drejtor istituti para '90 November 23, 10:49

  gramsh..ke harru sa miliarda u jepen universiteteve private Kristal per te mbjelle injoranancen e analfabetizmin frangave çilave idjoteve e kopilave dhe ua heqin Luan Omareve ,Mojkom Zeqove qe flasin shqip e me gjuhen e Eqerem Çabejt e jo me ‘guiden e letersise’ se supermbeses serbo boshnjake te krriminel salise……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*