23 shtator 2017

September 23, 2017 02:00 Updated

23 shtator 2017

September 23, 2017 02:00 Updated
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH September 23, 06:34

  PUNE PLEHERASH!
  Ne kete shtet te falimentuar,a ka ligj falimentimi!?
  ————
  Kryeministri i sapo lindur i nje qeverrije ‘lehone’mbas fjales se ‘shumepritur’ ne OKB kiu foli per ‘luften e yjeve’ njerezine dhe Honolulune dha nje interviste ne radio zhurmen VOA dhe u ‘zbuloi sKipetareve Ameriken’kur foli per PLEHERAT:’Njerezit te kuptojne qe behet fjale per nje proçes modernizues te Shqiperise dhe mundesise per nje kapacitet riçiklues per mbetjet e gjelberta,sikur e kane vendet e tjera”!?

  Perkthyer ne gjuhen shqipe:’Proçese i modernizimit te Shqiperise pas 27 vjetesh do filloje nga importimi Mbeturinat Ushqimore Trupore(MUT-i) nga importimi armeve komike,nga importimi muxhahedineve dhe nga Eksportimi i qenjeve humane shqipetare ,mishit te bardhe per prostitucion shqipetar,eksportimit te femijeve per pjese kembimi organesh ,eksportim droge dhe krimi !?’Harroi’ si zakonisht te sqaronet qe behet fjale per plehrat tona ku eshte bere muti mullar qe do na sjellesh mofdernizimin apo ‘importe’ nga jashte dhe kur sjellkan modernizimin kaqe budallenj qenkerkan vendet e Europes qe nuk modernizohen!?
  Kryeministri ‘harroi’ te thosh qe kur perdoret fjala ‘import’ qofte edhe ‘plehera’ duhet shoqeruar me eksport ‘valute’ e ne cilin vend te ‘Botes se trete’ perfshi 68 vendet e Afrikes paska ne krye te qeverrive ‘Pleheraxhinj’ qe importojne ‘mut’ me valute!?

  Ah mor Edvin ,kaqe idjote i konsideron shqipetaret pas 27 vjetesh qe i mashtroi poliagjenti Sali Neroni me thirrjet ‘Shqipnija 1 Euro’ apo ‘Un jam me Adam Smithin,me Lirin e gtregut te Liris te hajduterise’!?
  Pse nuk je i sinqerte me vetvehten pa le me elektoratin 20 perqind qe te votoi e te thuash se ky vend tashme ka ngelur ‘Toke e djegur’ dhe ty parardhesit Nano ,Neron Salija e like florija ta kane lene dopjo gjashten ne dore qe sikur te kishim opozite pa mbushur muajin do ikje ne shtepi me gjithe qeverri!?

  Punen e plehut ashtu si dikur armet kimike kerkohen se bashke me QYPIN e mutit siper vjen dhe dy gisht mjalte qe ta hane klikat e oligarket ne pushtet se nuk ngopen si lubi.Bashke me pleherat te vjen edhe Valute per te mbajtur frymen 128 bandave parti e 140 hajduteve me ne krye neronin Sali e pse jo edhe nja 100 impjanteve te ndertuara ne kohen e sales ne qendrat e banuara per tu sjelle ‘modernizimin’ Shqiperise!?

  Me ke popull do flasesh e ‘shterosh’ punen e pleherave te Europes o kryeminister me ‘Koke palaret’ qe nuk jane ne ‘gjendje’ 27 vjet te zgjedhin perfaqesuesit e tij ne Parlament se i emeroni ju ‘kokat e zeusit’ ,TI salija e like florija dhe tani e perdorni popullin si kafshe qe pasi e ushqeni me miell kafshesh serb doni ta ktheni ne KRRIMBA e ta ushqeni me plehe duke i folur per ‘modernizim’ kur tere miliardat e pasurise se shqipetareve neper bankat e botes nuk ndiheni fare per tere shkurtoimet e tere plehrave te 128 bandave parti e 140 pleherave ne parlament e 600 agjensive istitucioneve varrmihese as thoni gjysem fjale qe po hane te gjalle 27 vjet nje popull te tere!?

  Po shprehjen ‘postulat’ :’Qente le te lehin karvani shkon perpara’ pse e perdor vend e pa vend o kryeminister kur ne kete vend ka 27 vjet qe ‘karvani’ jane qente bastarde qe kane mbushur qendrat e qyteteve simbol i mjerimit dhe qente e ‘rraces’ qe jane ngujuar 27 vjet ne regjim majmerije ne parlamentin Wikilliks te krimit e korrupsionit dhe ata qe ‘LEHIN’ jane shqièpetaret 27 vjet pa prone pa pune e pa BUKE!!

  Kryeminister,
  Parardhesit e tu te kane lene pa dshtet pa pasuri e pa asnje reorse apo kapital strategjik per brezat e ardhshem e mbi te gjitha pa asnje lloj sistemi ekonomik.
  Rilindjen e shtetit e pastaj modernizimin mos e kerko as tek ‘autostradat’ e aqe me teper tek importimi i pleherave per ta kthyer kete vend ne grope septike kur mijera ton fekale tonat derdhen ne det por kerkoje tek REFORMAT-Kushtetuese,ekonom ike,financiare e bankare dhe POLITIKAT EKONOMIKE ne sherbim te rilindjes se shtetit e paresive te investimeve per ‘modernizim’ kryesisht bujqesi blektori turizem!

  Po nuk te kane lene parardhesit ligjin e falimentimit lindur qysh ne 1800 per ndermarjet apo sipermarjet kompani banka etj beje urgjent e nxir ne shesh te mejdanit sa nga mijera ndermarje kompani apo fondacione kane falimentuar sa jane ne prag falimentimi e sa mbahen me paterica!?
  me duar te shqipetareve e nuk paguhen me vite e u drejtohen ‘Ambasadoreve’!?Kush eshte per te falimentuar te falimentoje qysh neser bashke me tere impiantet e plehrave qe nuk jane ne gjendje te riçiklojne as 1/10 e plehrave tona e na dashkerkan MUT te huaj dhe hiqe urgjent ministrin e ‘mbrojtjes se sipermatrseve’ !?

  Kryeminister,mbrojtesi me i mire i kapitalisteve ka qene Marksi qe ndryshe nga babai i neoliberizmit dhe Salise,Adam Smith i cili propogandonte sekuestrim tere pasurise kush falimentote e te vete vareshin,Marks thosh qe te humbin vetem kapitalin fillestar ashtu si veprohet ne Bote!Te kreditosh ‘biznese’ per ti shpetuar falimentimit me plehe importi apo me parate e POPULLITperben KRIM EKONOMIK!

  Shembull konkret eshte ‘Xheneral Motors’ qe historikisht ka mbajtur me buke Ameriken dhe pse me TRASPARENCE banka federale per te shpetuar 3 milion punetore dha mbi 3 MILIARD dollare nuk e shpetoj!Lere OKB-ne e ktheu ne atdhe dhe fut parlamentin ne pune me projekt reforma dekrete e ligje !
  Qeverrisja e nje vendi aqe me teper pa shtet nuk eshte as pune batutash e aqe me teper PLEHERASH te huaja kur na kane mbytur pleherat tona deri ne stallen parlament!

  Reply to this comment
 2. Sevqet Maskaraj September 23, 06:57

  Pjese nga ‘epopeja e ballit kombetar’ dhe bytheve te kombit:

  ”Pa me fshizmin
  Glorian romane
  vate dhe çorba
  musoliniane.

  Ç’e ndreq me popullin
  qe s’di ç’kerkon
  Do kthyer fleta
  sa s’eshte von”!
  ————
  Pa me nazizmin
  glorian biberiane
  vate dhe çorba
  serbsaliniane!

  Ç’e ndreq me popullin
  Xeni Sales thote
  Do hequr Luli
  ndryshe rame ne grope!.. vijon..

  Reply to this comment
 3. 007 Agjent i CIA,SIM,KGB September 23, 07:05

  Mos i hiqni kapakun pusetes ‘klanit kapo’ se do qelbni dynjane se Saliu dhe Vito kane firmosur ne te njejten bordero ne mos edhe shoku Hisni nga koha e rinise ne shkollen tregetare te Vloresv ku ish nen pushtimin e SIM Italise!!!!

  Reply to this comment
 4. Andushi September 23, 12:56

  SHQIPERIJA DIGJET AGJENTJA E CIA-s VITO KONDI APO KAPO KRIFET……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim