23 shtator 2018

September 23, 2018 03:09

23 shtator 2018

September 23, 2018 03:09
Komento

7 Komente

 1. Servet September 23, 07:20

  Pse gazeta Dita mbas cdo gjeje qe denoncon PD-ja mundohet te gjeje nje kunder pergjigje? Mos valle paguhet nga kjo qeveri dhe kjo parti ne pushtet? Besoj qe keto pikpyetje qe ngre te cojne ne kete dyshim sepse nuk ma mer mendja qe nje gazete e pavarur te mbroje gjithmone qeverine the te sulmoje opoziten. Nuk ka mundesi qe nje gazete e pavarur te mos shkruaj asnje artikull ku te kritikohet puna e qeverise por mundohet me cdo menyre te gjeje justifikim me te metat dhe gabimet qe ka bere qeveria e meparshme. Kjo gazete ecen vetem me parullen e Rames qe fajin e ka Saliu.

  Reply to this comment
  • Pëllumbi September 23, 19:44

   Qe eshte pacavure e paguar s’ka asnje lloj dyshimi. Nese dikush vazhdon ende te postoje komente, kete e ben per t’ja cjerrur masken pafytyresise qe karakterizon mediat arnautase ne pergjithesi.

   Reply to this comment
 2. A.GRAMSH September 23, 08:51

  EDHE LASGUSHIN PO E KTHEJNE NE AGUSH!
  ‘Nuk te ben veshja prift’ e as atletet,dronat e Lasgushi kryeminister!
  —————-
  Ne vitet e pas çlirimit kish familje e veçanerisht ‘jevgjish’ te Brakes,sot Bathore qe femijeve te porsalindur u vinin emra personalitetesh nderkombetare e kryesisht ‘LENIN’!
  U vendos nje rregull i pa shkruar qe me von u kthye edhe ne barcalete qe te ‘kurseheshin’ ketoj lloj emrash qe jo vetem strumentalizonin keto personalitete por pse jo edhe banalizonin apo ‘deskrititonin’ kur per femijet do thuhej p.sh ‘U dhje Lenini ne breke’ ose ‘Lenini ka dale pa breke ne mes te Brakes’!

  ‘Idhujt pa krena’ bustet dhe kokat prej çimentoje ne kalifatin e Bathores!?
  —————————————-

  Nje nder presidentet me jetegjate te BB-Bankes Boterore eugen Blackt permendete shpesh nje thenje qe u dedikohej ‘idhujve pa krena’ apo lidershipit te vendeve te ‘Botes se trete’ si puna jone keto 28 vjet kur thosh:’Lidershipi i ketyre vendeve,me nje pupulizem qe tremb tere parate i investojne ne Autostrada qe nuk i shpien gjekundi,ne uzina çeliku me materjal rikupero dhe ne Koka bustesh kryetare shteti”!

  Ne kete vend ‘idhujt pa krena apo kreret e xhihadit qe bashke me shtetin permbysen edhe historine kulturen shkencen e ne vend te vlerave qe dogjen e shkaterruan ngriten ashtu si ISIS antivlerat duke e mbushur vendin me ‘BUSTE’ krriminelesh hajdutesh antishqipetaresh tradhetaresh Papesh ,presidente te huaj me shume djallezi pas 28 vjetesh kerkojne te ‘lajne Mutin me shurre’ duke strumentalizuar edhe emera shqipetaresh te nderuar si puna e poetit simbol i lirikes dhe romantizmit Lasgush Pogradeci duke ja vene emrin ne nje ‘avion fantazem’ te nje linje Turke qe nuk dihet as kujt fllote e as kujt kompanije i perket apo eshte thjesht avjon privat i nje te ashtuquajturi Edvin!?

  Vetem njeres me probleme te personalitetit mund te bejne te tilla aventura ne nje vend qe ska BUKE e me i varferi i ballkanit te flasin per FLLOTA ajrore trasporti kur ne edhe token edhe detin edhe qiellin e kane prone te huajt.

  Pra per injorance fushate elektorale kerkohety te deskrititohet indirekt edhe nje personalitet i letrave nderkohe qjanehedhur ne HALER tere vepra dhe bustet e Rilindjes kombetare te larget e te afert dhe 28 vjet jane Çensuruar ne menyren me tragjike ‘bashkekohesit’ e Lasgushit apo ‘majat’ e kultures e letersise Noli Migjeni e te tjere vetem e vetem se kane dhene DRITE ne regjimin obskurantist Zogolljan anadollak e turkoshan gje qe Zogistit Edvin nuk i shkojne per shtat!

  Pra ashtu si per LENININ edhe per Lasgushin qe kerkojne ta kthejne ne AGUSH (poet jo te lirikes po te xhihadit) do vije nje dite shume e afert qe do thone :’Humbi Lasgushi’,’u prish Lasgushi’ apo ‘Falimentoi e u be SKRAP Lasgushi!?

  Xhihadistet e DiasPordhes!?

  Qe tere katrauren ne kete vend e kane bere mbeturinat zogolljane antishqipetare te mergates se qyqeve apo diaspores si agjente e antishqipetare kjo ‘Nuk do as mend e as kalem ‘-thote populli dhe vazhdojne edhe sot kesa si kadavera qe i ka harruar edhe zotij dite pas 28 vjetesh qe ne kete vend per HAKMARRJE primitive ne emer te luftes kunder mullinjve te kAmunizmit te mbjellin vdekje vllavrasje perçarje duke perdorur tere metodat e mjetet e informacionit e agjenturave kryesuar nga nje radio zhurme’Zeri i Amerikes’ ne duar te xhihadit obskurantizmit drejtuar nga agjeni i UDB_se Biberaj qe paguhen nga e njejta ‘bordero’ serbe si Berisha!

  Jane po keto qarqe obskurantiste e po keta INKUJZITORE ap pse jo dhe ‘udheheqesit shpirterore’ te ‘çunave ter bllokut’ Lubonjave pollove Ngjelave ,Blushave ,bushateve e te Edvineve apo ‘çunave ter TirOnes’ qe e kane shkruar historine se PRAPTHI keto 28 vjet perfshi dhe veprat e me te medhenjve rilindas te pardjeshem e te djeshem duke propoganduar 28 vjet intelektualin ‘Mysliman ‘FAIK(Konica) si ambasador i Zogollit e duke çensuruar nderin e kombit shqipetar te ‘krishterin’ anti Zogist NOLIN qe vepra e tij ndaj Faikut qe ne jete per hir te se vertetes nuk ka shkruar asnje liber perjashtu ‘doktor gjilperes’ !!
  Kane çensuruar vepren e me te madhit nder me te medhenjve MIGJENIT qe do ta kish per nder gjithe bota vetem e vetem se i ka kenduar popullit mjerimit kunder obskurantizmit e ka bere thirrje per Revolucion!?

  Ideologet e xhihadit kryesisht ata te mergates se qyqeve me kemishezinjte xhihadistet e FEV ZINJTE po te lexosh edhe ‘biografine’ e poertit lirik te ‘Krishterit’ Llazar Sotir Gusho qe Edvini bashke me ‘haremin’ do tja ktheje ne AGUSH teklstualisht thuhet:

  ”Si petrsonalitet i shquar dhe poet i vertete ai nuk ua nenshtroi kurre artin e tij kerkesave dhe synimeve te diktatures!Per kete arsye ai u la ne gjendje ekonomike te rende dhe pothuaj se ne harrese nga shtypi zyrtar!

  Ish inteeligjenca shqipetare e aqe me teper njerezit e artit e kultures jo vetem qe kane qene te privilegjuar ne ate te ashtuquajturin sistem ‘socialist’ ne krahesim me te tjeret po mbi te gjitha me 70 perqind te shqipetareve qe jetonin e gerrmonin token ne perjetesi per 30 lek per dit pune nderkohe qe edhe poeti i nderuar ka punuar ne mes ter kryeqytetit tek ‘shtepija Botuese’ ashtu si njerezit e ‘Shtypit zyrtar’ qe e paskerkan ‘persekutuar’ e ‘çensuruar’ sipas inkujzitoreve!?

  A e dini kush e perfaqesonte ‘shtypin zyrtar’ qe la ne ‘HARRESE’ poetin e madh LLAZAR SOTIR GUSHO(Lasgushin) gjate 50 vjeteve!?Dasnor Mamaqi gobbelsi i Enver Hoxhes apo gjyshi i xhihadistit Sokol Olldashi qe xhihadisti Edvin i shpalli dite zije kur Kalifi Sali e çoj me kurva per gjah!

  A e dini kush ishin ne krye te ‘shtypit zyrtar’ e kryeredaktor te ‘Zerit te Popullit’,Xhelil Gjoni kunati i shokut ‘Xhemal’ allias Hysni Kapo krahu i djathte i shokut Enver apo numuri dy i shtetit ku si doktor qe i fshinte bythen nipit ANDUSH sot ne krye te ‘shtypit zyrtar’ ish dhendurri i Jovankes apo kalif Salija burri i Sllobodankes!?

  A e dini kush ishin ne krye te ‘shtypit zyrtar’ xhihadistet Besnik Mustafaj nepunes i privilegjuar i istetitit te M-Lose Marksiste Leniniste qe drejtohej nga heroina e popullit Nexhmije Xhuglini!

  Ideologet dhe kalemxhinjte e xhihadit ne kalifatin e Bathores si analfabete me nga 5 mastera kur shkruajne ne ARABISHT:”..Si personalitet i shquar dhe poet ai nuk ua neneshtroi kurre artin e tij kerkesave dhe synimeve te diktatures..” mos valle kerkojne te thone se Ismail Kadareja,Besnik Mustafaj,Rudolf Marku,Preç Zogaj e tere ajo plejade artistesh e shkrimtaresh ‘Nuk ishin te ‘VERTETE’ dhe ja nenshtruan artin e tyre kerkesave dhe synimeve te diktatures perfaqesuar nga Dasnor Mamaqet,Thanas Nanot e Xhelil Gjonat e ‘klanit Kapo’ sot drejtuar nga Aundushi qe me gishta e ka perdhunu te vogel serb Salushi!?

  P.S nuk duhet te habitemi me gjemat e xhihadit kur nje dite te degjojme qe KALIT te nipit serb Xeni qe jeton parajsen ne Suedi me floririn e shqipetareve e qe per zot ka Sadijen e nun FAZLLIQ tja vene emerin EDVIN!

  E do thone :’Ja hipem gjithe diten Edvinit’,’Bajgat e Edvinit’ apo ‘Terheqim prej kapistalli Edvinin’!!!!

  Personalitetet e ketij vendi para ’90 vleresohen nga vepra qe na kane lene e jo nga bustet apo emrat qe u vene kreret e xhihadit qe indirekt i deskrititojne!

  Reply to this comment
 3. lidhja e Prizerenit September 23, 09:24

  gramsh e ke qa por ke harru qe ne shtypin zyrtar te asaj kohe qe paskerka çensuru Lasgush Pogradecin ka qen edhe agjenti i sigurimit me pseudonimin ‘RJEPSI’ ose koke paçja FAHRI BALLIU qe nje idjot djali i tij ngjirizur me shurren e mengjezit te kryeredoktorit te zerit popullit ku punonte me emerin ELVIS eshte emeruar nga kreret e krimit e korrupsionit pikerisht ne vendin e ‘viktimes’ Lasgush Pogradecit qe fare mire per ta nderuar ate pogradecaret mund te zgjidhnin deputet nje prej femijeve te tij ti perfaesonte e jo shurdhjesen e vrasesit e krriminelit Balliu qe hyn si ne shtepine e tij ne zyren e kalift sali dhe presidentit te ‘koke palareve’ like Flori…’Ngrihuni dhe bjeruni..’

  Reply to this comment
 4. Aksham September 23, 09:36

  More vertet si ka mundesi qe ky poet i madh kerkojne ta kujtojne e ‘riabilitojne’ pas 28 vjetesh qe nuk ngeli rruge e shesh pa biuste e emra perfshi dhe nga dy here si puna e nje shkrimtari nip i Xhafer Deves Rrugoviç apo ti vihej emrio sheshit para universitetit si njeri i kultures po ju vu emri Gonxhe Bojaxhi maqedonase qe tere jeten ka jetuar ne Indi e jo e Lasgushit qe po e degedisin te vdekur ne ANADOLL

  Reply to this comment
 5. Jetimet e 21 Janarit September 23, 13:26

  DITA,ME GJITHE MEND KAMIKLAZ I ISIS, DJALI I FAHRI BALLIUT PERFAQESON POGRADECARET NE PARLAMENT?PO QE E VERTETE KIUSH NDIHET POGRADECAR E SHQIPETAR DUHET TE VRASE VERHTEN OSE KAMIKAZIN E ISIS-ELVIS!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. Toto Rina September 25, 03:53

  O Servet.Ajo pyetja qe shtron zotrote,eshte njesoj si ajo qe pyesin pak a shume gjysma e shqiptareve?Pse Saliu si ish komunist,sekretar partie,spiun,etj etj,ka te drejte te quhet demokrat,por ata ish komunistat punetore dhe te ndershem,ata nuk kane asnje te drejte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*