23 shtator 2019

September 23, 2019 02:47

23 shtator 2019

September 23, 2019 02:47
Komento

14 Komente

 1. Plaku uturaku September 23, 07:54

  Ore jeni në terezi ju gardianët e ditës apo s’jeni? Po intelekthalesë alias plaku gjugjumaku po i lun tepeleku i kokës ore. Pse s’ja keni publikuar akoma qurrkat? Po mbetët duke u shallu me gjum për shtatë palë qefe o qafira. Por si s’ju vjen pak turp nga lexeusit xhanëm? Po publikojani qurrkat se është gjynah ore është gjynah. Po e kanë marrë më qafë hamshorët e së jëmës qysh kur ishte çilimi ore? Po ça fajin kishte qy i shkreti që bënte çfarë i thonin ata? Do thoni ju po ç’ne kaq gjytyrym kur e jëma i mbante gjithë ditën e gjithë natën shalët e ngritura përpjetë ke tavani dhe qy duartrokiste dhe i thoshte së jëmës forca se kanë mbetur dhe dy rrotat e pasme jashtë?. Aty keni të drejtë, nuk jam kondra, por që ta dini ju, qy edhe atë pishtar ja mbante ndezur vetëm se i dukej si lodër. Edhe për këtë do e bëni fajtor? Po ishte çilimi ore ishte çilimi. Iiiiiiii sa të pa mëshirshëm jeni. Ju qofshi.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 23, 08:19

   UTURAKU I ENVERIT:

   Ja duro se e ke taze komentin e intelektualit ketu me poshte, se mesa duket nuk te ka zene gjumi naten o Uturaku i Enverit

   Reply to this comment
   • Hahahahaha September 23, 11:21

    Doni më për intelekthalenë alias xhuxhumak torollaku, nasrudin, pejkamer, poet, shahist, a pajdhi somës qysh ja thojn? Po sot qy doli cullak fare o shokëni. Një javë resht na gdhihej si i çakërdisur qysh në tre të mëngjesit me nofkën xhuxhumak, kurse sot e paska ndërruar si kameleon likurën për tu shfaqur si intelekthale.. Iku shokë, iku. Vete për lesh dhe qy. Eh demenca, demenca.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku September 23, 14:36

     Ne te vertete nuk ke shume faj se mami jote prej Prizreni a prej Xhakove, nuk te tregon qe Gjugjumaku e shkerdheu mbreme gjithe naten dhe Gjugjumaku ishte pak i lodhur e nuk e rrujti shume as per GRAMSHin as per ty o Hahahahaha (MUT). Po meqe e paske bo si Shaban Çosja po ta qi(s) publikisht!

     Dhe fleje mendjen intelektuali eshte tjeter person, une Gjugjumaku jam tjeter. Ti, GRAMSHi, Dega dhe Koke Uturaku jeni i njejti person. Megjithese ti o Hahahaha(MUT) dukesh ma shume si prej Kosove deri sa shkruen Gjugjumaku.

     Reply to this comment
     • intelektuali September 23, 15:48

      Plaku:

      Lere te qeshi Hahaha… sa t’i hapet barku dhe te ngordhe kafshes se UDB-se nga Kosova.

      sepse:

      A HANE PYKA LLOGJIKE SPIUNET E TITOS?

     • Hahahaha September 23, 15:50

      Për kry t’hajdarit njashtu osht si thu tina gjugjumoko. Bash pri kosovet jom. Po qe se s’e njef darin pyt po deshe xhevrijen që ka ke shpaja, se dje kur ti ishe duke la pjatat ke mejhonet e nji jorkit ajo po i bojke masazh special ke toçi ne po i thojke çysht bre bdall, rrin ket se po të nreq samarin

     • Plaku Xhuxhumaku September 23, 18:19

      Ti kur thue per kry t’hajdarit e ke si kur thua per koken time, se ti vete je hajdar koke e kembe mer badalla, mer rrote sallami, mer Hahahahaha MUT sa te duash.

 2. intelektuali September 23, 08:17

  SA TE MBROJTUR JEMI NGA TERMETET?

  Po a ka kush ta thote?

  sepse:

  Shikojme vetem Drejtorin Mburravec te Institutit te Ndertimit qe di te mburret pa dogane me inxhnieret e tij qe i qendruan sproves se Zotit, por nuk di te thote asnje fjale se cfare levash ligjore ka Instituti i tij per kontrollin e projekteve te ndertimit qe hyjne pa dogane ne Shqypni, pa asnje verifikim sizmik nga Shteti. Prandaj le te hedhim nje veshtrim si eshte situata aktuale ne vendin tone per kete teme mjaft te rendesishme per qytetaret shqyptare:

  Para viteve 90-te per pallatet idiote me pune vullnetare te Enverit eshte e kote te flasesh apo te llomotisesh, por le te hidhemi pas viteve 90-te kur ne ndertesat e banimit filloi te futej konstruksioni “beton-arme”, por kush i projektonte kur asnje projektues shqyptar nuk dispononte programe si “AutoCad” pershembell? Po thuaj asnje ndertese ne Tirane pas viteve 90-te nuk ka ne karkasen apo ne karabinane e saj breza sizmike (mure) prej betoni, kur shikon karabinane te zhveshur nga muret e tullave mbi kollona si “kembe pule” te duket sikur eshte sajuar me “fije shkrepse”, ne periferi te qyteteve dhe fshatra shikon skandale akoma me te medha, shumica e projekteve konstruktive jane te huaja, te kopjuara motamo pa asnje kontroll shteteror dhe si pasoje nuk dihet se per cfare zone sizmike te Botes jane projektuar. Ne asnje nga ndertesat “moderne” ne Tirane dhe ne qytetet e tjera shqyptare pusi i ashensorit nuk eshte derdhur me beton, sic kerkohet nga standarti per zona sizmike, por me kollona dhe tulla, ka raste vetem me tulla, ky eshte nje skandal, gjitheshka behet per te ulur ndertuesi koston, por askush nga Shteti dhe Pushteti enverist nuk e ka vrare mendjen deri tani per te hartuar nje standart ndertimi ne perputhje me sizmiken e vendit tone dhe per te ngritur Inspektoriat shteteror per kontrollin e projektit nga pikpamja sizmike. Vetem llogje per rritje ekonomike dhe kurgje tjeter. Soletat e kateve ne Shqypni ne shume ndertesa behen akoma me “capa” te Kohes se Qepes te Enverit qe do te thote tulla te kuqe te posacme per kete teknollogji te vjeteruar me pak hekur brenda dhe me nje shtrese te holle betoni pa hekur me pas. Ne pallatet e reja projektet qe i blejne ndertuesit kryesisht ne Itali, soletat e kateve jane si “hoje blete” prej beton-arme, por hapesirat boshe mbushen me “buk peshku” ose ne gjuhe teknike polisterol qe eshte nje material i rrezikshem ndaj zjarrit. Ne Londer nje ndertese per emigrante u dogj e gjitha nga kjo teknollogji e antiligjshme ne perendim duke lene pas shume viktima qe tregon se edhe ne vende me te civilizuara se Shqypnia abuzohet ne kete drejtim. Ne termetin shkaterrues ne Turqi ne vitin 1999, me magnitute 7,6 balle dhe qe la 17 mije viktima, mund te shikoje ndertesa qe i kishin qendruar plotesisht termetit, madje edhe xhamia e Allahut, nderkohe qe te gjitha ndertesat e tjera “moderne” perreth me materiale te “vorfna” ishin shkaterruar plotesisht. Ja ku e keni materialin:

  http://www.islamicweb.com/resources/earthquacke_turkey.htm

  Ja edhe nje tjeter:

  http://www.seas.ucla.edu/~wallace/earthquakes.htm

  Ja dhe nje tjeter:

  https://openpress.usask.ca/physicalgeology/chapter/12-4-the-impacts-of-earthquakes-2/

  SA TE MBROJTUR JEMI NGA TERMETET?

  Kete vetem nje Zot e di.

  Reply to this comment
 3. A.GRAMSH September 23, 09:07

  ‘REPUBLIKA E VOLTANËS’,OFRON NDIHMË ESAD PASHË RAMËS!?

  ”Zoti nje dite,nuk do tu pyese se sa besimtare ini,por sa te besueshem”!(don Galo prift Genoves ish partizan)
  —————
  Ne vend te paraDhenjes
  Nder haber akshamet kryesore perveç ‘Termetit’ qe ne gjendje tejet konfuze nuk dime si ta therrasim:”Zoti Termet’ apo ‘shoku Termet’,veçojme:
  -‘Romeo’-Edvini vazhdon shoun televiziv me telekamera pas bythe kantjer me kantjer si dikur ‘Robert Çamçakizi’!
  -Zhuljeta apo zonjeza Lulushe me mbiemer Basha vazhdon te beje ‘kurbane’ deshe e shqiptare me urdher te kalif Salise dhe ‘predeikon’ si perdhunues i 10 Komandamenteve te Zotit:”Fale allahut nuk ka jete te humbura…Me ndihmen e Allahut do ta kalojme kete situate tronditese”!?
  -Ministrja e ‘shtetit’, mbrojtjes(nga karkalecat!?) mer kopetencat e kryetarit te shtetit (ne mungese te Like Florise,allias ‘Abaz Alise) dhe deklaron:
  ”Shteti ne kembe per te perballuar kete situate”!?
  Vetem idjotet e lindur nuk e dine qe ne jo vetem nuk kemi shtet ne ‘kembe’ po as ne bythe po barkas!

  -Ministri ‘shtetit’,arsimit ‘kosovare’ prej Serbije katapultuar nuk dihet se si e nga kush si analfabete tu mesoje shqiptareve shkrim e kendim shqip thote:
  ”Shqiptaret nuk jane gati emocionalisht per shkolle,duhet nderhyrje psikologeve”!?
  Me ‘psikologe’ ke ka parasysh Shahini prej Kosove ,imamet qe jane me shume se besimtare dhe 30 vjet i kane bere ketij populli trushpelarje dhe femijeve ne fillore u flasin per ‘Testimone di Geoa?!?

  -Ministri ‘shtetit’ per ekonomine e financat nje tjeter ‘femer’ qe ne kete vend 30 vjet quhen edhe ‘VRIMA’ ne gjendje tejet konfuze(e pranon edhe vete) flet jo per nderhyrje ekonomike e financiare te mire studjuara por mbi te gjitha kontrolluara permjet preventivash e situacionesh te gjendjes reale,por flet edhe kjo per ‘Dem psikologjik sepse thote ‘ministrja’:’Jane garantuar financiarisht po nuk kemi akoma te dhenat qe parashikohet te dalin pas 2 javesh e nuk e themi dot shifren ‘absolute'(Ta kthejme edhe administrimin e financimin e termeteve me PPP)!?

  Ne duar te kujt eshte teritori i Republikes pa emer!?
  ———
  Lajmi qe do shkaktonte vertet TERMET ne kete vend 30 vjet pa shtet do te ish nje ‘thirrje’ e nje te ashtuquajture ‘xhihadiste’ me emerin Voltana qwe njehere u kerkon te ‘huajve’ te pushtojne Shkodren si ne 1913-ten Esad Toptani ua leshoi Mala Zezve,dhe mbas kundeshtimit te te HUAJVE ,mbasi nuk lejoi qeverrine dhe kryeministrin te hynin normalisht ,mbasi dogjen shkolla e libra me xhihadiste ‘Hajdare e Spahinj tani pas ’30 Qershorit’ duket se kane shpallur Shkodren ‘Krahine autonome’!?

  A arrijne ta marin vesh shqiptaret s e jane pa shtet dhe as qe behet fjale per pushtet gjyqesor ,drejtesi e prokurori qe me keto veprime e thenje Xhihadistesh jemi te pushtuar nga ISIS!?
  Si mund te arrija nje trushpelare me emerin Voltane qe mer persioper te jete pas ’30 Qershorit’ VALI i Shkodres se Moteve kur shkodranet ashtu si gjithe shqiptaret si i vetemi SOVRAN edhe per ‘qeverrite’ edhe per ‘parlamentet’ vendore qe jane BAZA ne nje vend ku egziston shteti e shteti i se drejtes ne demokraci!?

  A ka me TERMET e me keq se sa kaqe qe tere veriu i ish shtetit shqiptar si asnjehere ne historine e tij si shtet,me shkodren kryeqender,perjashtu 15 dite pushtuar nga Mala zeste,te jete jashte çdo kontrolli si teritor !?

  A ka me tragjedi kur nje trushpelaqre ne emer te ‘alla akbar’ me urdher te kalifit serb Sali ju dergon ferman ‘qeverrise provizore’ te Durresit apo ish qeverise se Esad Pashe Toptanit ne vitet me te erreta te historise e u thote:”Shkodra eshte gati tu afroje ndihme..?!?

  Me se meret nje qeverri kujslige me nje kryeminister te pa pune menderisht qe nuk ka teritorin fare nen kontroll e vendi eshte kthyer ne ‘shprehje gjeografike’ dhe ai vesh atletet ne vend te opingave te Zogollit dhe kerkon Europes ‘ksaj kurve te motit’,hapje negociatash kur vete deklaron se per Shkodren nuk kemi zgjidhje!!?
  Po kur nuk ke zgjidhje perse rri aty e nuk zhdukesh ne terrin e harreses apo nuk te le te japesh doreheqje babai shpirteror apo kalifi Sali!?

  A ka me tragjedi kur edhe pse kane kaluar 2,5 muaj dhe Shkodra e tere teritori i saj administrativ jane jashte kontrollit dhe nje PARLAMENT ANTISHQIPTAR KRRIMINAL nuk mblidhet nate e dite e te shpalle gjendjen e jashtezakoneshme ne Shkoder qe ka 2,5 muaj qe ka ngelur jashte kontrollit se nuk zbatohet me DASHJE vullneti i POPULLIT nga dy xhihadiste nje Romeo e nje Zhuljeta ,qe nuk pranojne as LEGJIMITETIN e zgjedhjeve,as sovranin popull por duan te vazhdoje si 30 vjet ANARKI dhe ‘Rotacion Rotash’ si ne mesjete ne kohen e bajraqeve!
  Si nuk arrin parlamenti i nje vendi ne mes te Europes qe pretendon hapje bythesh apo negociatash te LEGJITIMITOJE vullnetin e popullit te shkodres qe me 30 Qershor kane votuar paralamentin dhe qeverrine e tyre DIREKT!?

  Qeverrija dhe parlamenti vendor i Shkodres ashtu si tere 61 bashkive qe mbulojne tere teritorin jane te vetemet legjitime perfshi edhe nje qeverri kujslinge e parlament kujslingesh qe tridhjet vjet nuk kane asgje te perbashket me SOVRANIN sepse nuk e perfaqesojne ate as Edvini as lylzimi as Ruçat e aqe me teper Salija,Medija e like florija!?

  ‘Do ta zgjidhim krizen vete’-thote Edvin shallvarja pa ndihmen e te huajve?!?
  Po kaqe idjote i mer shqiptaret si te ishin tifozet e Juves apo Ballist Morinat qe nuk e kuptojne qe KRRIZA e ka emerin Romeo dhe Zhuljeta,çifti xhihadist Edvin Basha qe nuk e njohin SOVRANIN popull qe 80 perqind u dha grushtin vdekjeprures me ’30 Qershor’!?
  Kaqe injorante i marin shqiptaret keta alabake qe kane kryer me dhjetra vepra penale e jane perdhunues te ’10 Komandamenteve te Zotit’ dhe kerkojne ‘Marveshje politike’ qe do te thote MAFJOZESH skutave e hoteleve e jo zgjidhje istitucionale ne PARLAMENT me trasparence e ne sy te tere SHQIPTAREVE!?
  Nuk e pranon Pupulisti provincial Edvini si Zogist mesjetar as PARLAMENTIN e aqe me teper OPOZITEN ne parlament sepse e di qe aty e ka thembren e Akilit!
  Si mund te perballohen pasojat e tragjedive natyrore kur vendi ka 30 vjet pa shtet e teritori jashte kontrolit me Ballukun ,balldremet e Bastardet e Bathores kur keshillat bashkiake e qeverrite vendore jane jashte funksionit dhe presin tani qe ‘vdiq babai te hane nje top me hallve’ te perfitojne te vjedhin nga rremuja duke dhene dhe alarme falls se do kete termete me ore e me data minuta e sekonda nga krye.ari i shtetit te ‘koke palareve’ deri tek hajdutet krye.are bashkish qe te leshohen ÇAKEJTE nderkohe qe shteti mungon ndersa ‘prokurorija e tere HAJDAREVE dhe ambasadoret gjumojne nga pas ‘Saje Qorrin’ me urdher te kalifit SALI!?

  P.S Komandamenti i Dyte: ”Mos e pergojo kot Zotin,se zoti nje dite do te hakmerret ndaj teje’!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 23, 09:35

   O Hamdi Dega, o kriminel i Enverit ku i gjen ti komandimentet e tua bolshevike o pusht i kamufluar si Gramshi?

   sepse:

   Ne Biblen e Zotit shkruhet:

   “ATA TE PAFE QE KANE VRARE, SPIUNUAR TE AFERMIT DHE KANE KRYER KRIME KUNDER NJEREZIMIT DO TE NDESHKOHEN DERI NE BREZIN E SHTATE”

   dhe:

   Kjo me duket sikur eshte shkruar posacerisht per familjen tende te peshtire te spiuni te Sigurimit te Enverit

   dhe:

   Mos u fshih pas llagapit te Gramshit se te vjen era MUT sigurimi qe larg

   U BETE JU MUTRAT DHE JASHTEQITJET E ENVERIT TE PERMENDNI EMERIN E ZOTIT!

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku September 23, 18:21

   E ku e di Zotin ti mer beqiri prej Gramshi., ti e shumta noi citat te Enver Bythos mund te recitosh, Zotin leje me nj’ane se edhe sot i vjen turp qe ngjizi nje palavoz si puna jote o GRAMSH, o idiot.

   Reply to this comment
 4. 007 SIM-UDB-KGB-CIA September 23, 13:41

  serb Salija mbi uturak

  Fryn e çfryn veriu
  Ngrin,medhin Saliu
  Shpejt i afrohet halese
  qe te dhjese.

  ‘Saje qorrin’brenda gjykojne
  Skane ligj qe ta denojne
  S’kane ç’ti thone Salise
  dhe Serbise.

  Sdel askush qe ta shpetonje
  Rama thot ta kryqezojme
  triunfon ilegaliteti
  dhe Laneti.

  Dhjet ore ne meraku
  Serbi Sali mbi uturak
  Ketu po ndodh U bu bu-ja
  ne merak eshte dhe LU-ja

  Dhe nje shqiptar i tha:
  ”Je dhe ti nje nga ata’
  Serb Salija bente be
  Se s’kish dhjere qe kur kish le.

  ”Tradhetar je mos e moho
  E mohon serb Sala-”JO!
  Nuk e njoh un tradhetine
  qysh se kur kam QI Dhine.

  Krruspull mbi uturak mblidhet
  Shterngon mjekrren e perdridhet
  Sajen tre vjet e denojne
  Sales pordhet i shpetojne

  Se ç’shpetuam nga kapslliku
  nga Adritak tek Kapsiku
  Nga serb Sala qe do hu
  tek ambasador-Kixhigistani LU

  Gjith kjo rrac e Stokollomes
  e ka ngrene lugen e çorbes
  ca te Likes ca te Medise,
  here te Rusit here te serbise…

  Reply to this comment
 5. P.Sinaj emmigrant Fano Itali(inxhinier) September 23, 14:46

  O intelekt-hale ,nuk e kam zakon ta prish etiken e te nxjer diarre nga goja por me qe ke nja 2 muaj qe kerkon te hash mut me te cilen jeton si qe4n bastarde po ta jap:
  Jau shkerdhefte Kina ç’far ju permban pragu i shtepise e me rrenje e me DEGA me islamike fondamentaliste me HAMDINJ e me XHAFERE,me HAMITE, e me MATJANE,me SALINJ e me ELEZE,me BERISHE,e me BIBERE e tere BEOGRADASIT me soj e sorollop e tere ‘KOQERVARET’ qe presin tu vdesin vellezerit e si kafshe tu QINE grate…Rrace bastarde njerez te neandertalit -KAFSHE….
  Respekt pa kufi mA.GRAMSH si shqiptar i rritur nder keto troje brez pas brezi qe mundohet te na jape pakeze drite ne nje vend kthyer ne mesjete4 e ne terr informativ ku politiken e ben Mul Noka,ushtar e kamikaz i serit Berisha,informacionin xeni e fevziu nipi serb e ish sigurims me pseudonimin ‘korani,ÇIM Pekat,Monat,Medinjte,Mitatet,Mehmetat,Metat e tere MUTRAT e tjere….

  Reply to this comment
  • intelektuali September 23, 17:38

   Ik dhe bej shurren o Hamdi Dega se te vjen era MUT sigurimi qe larg dhe dallohesh nga menyra e halabakut qe shkruan, ku e more dipllomen e inxhnierit ti more pusht rrugac dhe dallkauk enverist?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim