24 gusht 2017

August 24, 2017 02:00 Updated

24 gusht 2017

August 24, 2017 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH August 24, 07:48

  JO GUNEN,PO PUNEN!
  ‘Nuk te ben veshja prift’ dhe as emeri minister.
  ————
  Ne vend te hyrjes pa dalje.
  Ata qe kane qene deshmitare e ata qe e kane lexuar buletinin ‘sekret’ te mbledhjes me intelektualet dhe qe akoma nuk u eshte bere truri dhalle arrijne ne disa konkluzione:
  Ne momentin historik qe po kalonte tere lindja shume me e pergatitur dhe shume me e ‘mençur’ se ne Ramiz Alija dhe stafi qe e rrethonte ish shume e shume me i pergatitur se sa çdo intelektual dhe kjo ish me se normale prandaj dhe ideja kryesore e mire studjuar e Ramiz Alise ish qe ne ”Nuk Ishim te pergatitur si shqipetare as ekonomikisht as politikisht e mbi te gjitha menderisht per te ashtuquajturin ‘pluralizem politik’ por per ‘pluralizem mendimesh’!

  ‘Ajka ‘ e inteligjences se ‘Hirres’ vetem belbezoi e nuk tha asgje sepse as qe ishin te pergatitur per nje ‘PERMBYSJE’ te nje sistemi apo epoke te tere qe kerkonin ‘Burra shteti’ me shtate pale KOQE e jo burra shurre .Vete fakti qe ‘kreu’ i inteligjences shqipetare MOLI pyetjes direkte te Ramiz Alise:
  -Ti Ismail si e ke mendimin te kalohet fillimisht ne pluralizem mendimesh apo ‘pluralizem politik’!?
  -Une shoku Ramiz nuk jam i pergatitur per kete problem!
  -Ismail,as une e as keta qe jane ne salle nuk mund ta pranojne se ti nuk je i pergatitur e aqe me teper te mos kesh gje per te thene!

  Per hir te se vertetes vetem dhendurri serb ish me i ‘pergatituri’ dhe isistimit te Ramiz Alise ju pergjegj:
  ‘Po shoku Ramiz Un jam per pluralizem demokratik’!?
  Se nga ish pergatitur Sala e nga i kish marre leksionet e ke perfaqesonte e zedhenes i kujt ish kete pas 27 vjetesh e dine sot edhe GAMORET!

  Fakti ku jemi katandisur tregon jo vetem qe shkodrani i ‘dyshimte’ Alija kish te drejte por ne edhe sot e kesaj dite jo vetem nuk krijuam pluralizem politik por nuk kemi as idene e demoKroacise vendi eshte uzurpuar nga 128 banda te quajtura parti pa asnje lloj programi ideje alternative veç hajduterise perçarjes duke rene pre e SKENAREVE te pergatitur jashte sipads boshtit Beograd-Biberaj-Berishe e propoganduar nga nje radio zhurme mesjetare ‘Zeri AmeriQise’!

  Vendi ka 27 vjet qe ne krye ka patur dhe vazhdon te kete ‘MINORANCE’ me regrezsive dhe injorante te shqiperise nga ’90 e deri me sot ne krye te te cilave qendrojne pjesa me e pa shkolluar dhe me pa eksperience e kryesisht ish femijet e ish bllokut yte vjeter dhe sot te bllokut te ri nen ‘HYQMIN’ e ish doktorit te bllokut serbit ose Adhamudhit sali!

  Kjo minorance permbysi gjitheçka nga ‘sistemi’ i ashtuquajtur socialist kryesisht bazen ekonomike te shtetit pa ndertuar ASNE baze tjeter per ta rilindur shtetin bashke me sistemin e ‘RI’ ekonomik nen regjite antishqipetare serbo amerikane(mergates se qyqeve) sipas teorise reaksionare te ‘terapise shokut’ dhe shqipetareve e RINISE kryesisht ‘ELEKRTROSHOKUN’ qe nen moton ‘E duam Shqiperine si gjithe Europen’,Europa dhe demoKroacija u propogandua nga DSerbija biberajt e Salija si BORDELLO ku vidhej haej pihej e Q…pa pune e pa para!

  Edhe sot e kesaj dite trinomi tragjik:Minorance-Injorance-çunat e ish Bllokut qe jane ne tere pushtetet e uzurpuar nje vend pa shtet nuk jane ne gjendje ta kuptojne e zberthejne jo vetem politikisht thenjet dhe problemet qe shtroi Ramiz Alija ndoshta edhe per te ‘lare duart si pilati’ por qe u vertetuan katerciperisht!

  Per ta marre vesh pas 27 vjetesh ne duar te kujt jemi mjafton te permendim vetem nje fakt qe perben çelesin e tere ‘dyerve’ te nje vendi populli dhe shteti:EKONOMINE!Tek ne ASNJEHERE 27 vjet nuk eshte folur as per ekonomi as per mireqenje as per buke e mbi te reforma ekonomike financiare e nankare te permbledhura ne tog fjaleshin ‘POLITIKA EKONOMIKE’!?

  Edhe idene e Ramiz Alise perpunuar ne kushte shume te veshtira qe kalonte vendi edhe nga bllokata si ajo e :
  ‘Tufezave dhe arezave’ qe minoranca dhe injoranca perfshi dhe pardesyte e bardha veshur nga çunat e bllokut e vune ne ‘LOJE duke i ngritur edhe kenge ashu si u tallen me heronjte e luftes edhe punes!

  Edhe sot e kesaj dite rralle se gjen ndonje idjot ne te kater pushtetet aòpo ndonje zagar qe tek ne quhet ‘gazetar’ apo ndonje gomar qe quhet politikanqe ta kuptoje ‘nismen’ apo inisiativen ‘Tufezat dhe arezat’ qe ne thelb perbente kalimin nga nje sistem ekonomik (‘socialist’)ku mbizoteronin ‘PRONA SHOQERORE MBI MJETET E PRODHIMIT’ tek nje sistem tjeter shoqeror (kapitalist) ku mbizoterojne ‘PRONA PRIVATE MBI MJETET E PRODHIMIT’ shkurt me idene apo platformen si forme tranzitore per copezimin e ndryshimin u kerkua te krijohen ‘Taufezat dhe arezat’qe te shkeputeshin nga e pergjitheshmja nga ‘shoqerorja’!?

  Shakaxhinjte e ‘tufezave dhe arezave) sot pas 27 vjetesh qe ua moren pushtetin ish shurranjozet e bllokut va jane ne gjendje te thone:Si e ka emrin sistemi ekonomik pas 27 vjeteshj dhe mbi mjetet e prodhimit kush eshte pronari :Shoqerija si para ’90 privati apo Salija e like florija!?

  Mos i shiko gunen po shikohu punen’ thote populli ndersa nje shprehje e huaj thote se ‘Nuk te ben veshja prift’ si kerkojne ca IMAME Krasniqi tu vene tere politikaneve dhe gomareve ‘gazetareve’ dhe zagareve o òallmen e imameve o mantelin e Janullatosit!
  Kjo GLASE politike pa u futur ne ideologjira e idjotesira qendron me vite drite larg nga inteligjenca e para ’90 perfshi edhe drejtuesve te saj !
  Nuk kemi pse te habitemi qe pas 27 vjetesh tu kerkojme kesaj glase politike kur te behen deputete apo ministra te mos i vleresojme nga truri e puna por tu nderrojme te gjithe emrat ne emra fushash e malesh per ta propoganduar Rama si ‘Harmoni fetare’ ashtu si kryetari kuvendit e ka Gramoz(emer laik)edhe te tjeret te quhen Tarabos,Terbeshin ,Dhembel.Nemerçke Myzeqe Buna bistrica…..’Bir Selman i nenes,ke te Q…me pare’!?

  Reply to this comment
 2. 3 MILION KOKE PALARE August 24, 07:55

  vini re,vini re!Te rejat nga bordello e Jales
  ‘Nese njerezit nuk bejne gabime nuk mund te permiresohen.Por kur gabimi kthehet ne faj ai nuk eshte me gabim por eshte faj dhe eshte nje detyrim i jashtezakonshem ndaj qytetareve”M.Kryemadhi
  A ka ngelun ndonje shqipetar me e prerkthy ne gjuhen shqipe keto idjotesira nga nje gollobordese qe ka 27 vjet ne krye te krimit korrupsionit e shperberjes !??????
  Nga keta e presim rilindjen ,keta do ti bejne opozite antikAmunistit Edvin e socialSSalistit Gramoz per te na Rilindur’ shtetin!???????????????????????

  Reply to this comment
 3. 007 Agjent iUDB CIA,SIM,KGB August 24, 08:51

  Na u mbaruan edhe perrallat per te vene femijet e pa ngrene ne gjume 27 vjet.Na u mbaruian edhe armiqte qe ta mashtrojme e mbajme te nenshtruar nje popull 27 vjet.Na u mbaruan edhe kAmunistat qe i vrame i zume rob e i pushkatuam 27 vjet.Na deshtoi edhe teorija e prapaskenat enigmat dhe filozofite e Servet Pe,llumbave me AKATOVICE ku shqipetaret i perdhunuan biberaj e ameriqise me gjithe ambasadoret e ‘burrave te shtetit’ e na lane me gisht ne goje e presh ne bythe e ne i kerklonim ne Katovice gjurmet.
  èPo tani me se do mashtrojne popullin e zgjuar trim e heriok sKipetar me fene e tu hedhin skipetareve trute e gomarit apo shpelarje trush qe ti vazhdoje ti shkerdhejne Xenat e salise,erikat e fullhanerise shurranjozet andush bushatet e ‘gazetarise’ apo toptanasit e fev-ZISE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Te bllokohet hyrja e parlamentit nga kreret e krimit e korrupsionit ose do jemi kamikaze te ISIS….

  Reply to this comment
 4. ,Monika Kryezeza ish prostitute tani shtetare e gazetare August 24, 12:07

  Doni te dini per demokracine malltezet biberajt e saline!?
  Mjaftojn vetem nje fakt…
  Ne parlamentin e popullit shqipetar nuk u jane bere homazhe shqipetareve por hajvaneve.Nuk u fut ti beheshin homazhe presidentit te pare pUlarist Rmiz Alise.nuk ju bene homazhe ne parlament nje nder shkrimtareve me te medhenj bashkekohor deputetit Dritero Agolli nder kohe qe ne parlamentin e leshit te Topallit prone e zogolljaneve e zogisteve te amerikes ju bene ndere ..
  Azem Arkan Hajdari..duke ju perkulur treshja BE NA ME-Berisha Rama Meta…
  Leka Ahmet Zogolli trafikan ebir i tradhetise antishqipetarizmes e hajduterise duke ju perkulur treshja famekeqe BE NA ME me urdher te biberajve te amerikes…
  Sokol Holldash Koqe dash nip i nomeklatures se Mihal Bishes hajdut si tere kreret e antishtetit perfshi edhe dite zije….se u permbys mbi dafllak ne krrabe…
  Kur te ngordhe kali i xenit apo qofte larg macet e sadijes apo qente e Armines do shpallet 1 jave dite zije..

  Reply to this comment
 5. L.H August 24, 13:52

  Edvin Kristaq Rama,
  Ne cilin parlament do ‘shpalosesh’ programin e qeverrise ne ate te krriminel Salise!?Po qe se po ,mos cmashtro po jep doreheqje!!!!!!!!!!!!!!
  Para kujt presidenti do betohet kabineti qeverritar,para Like Floririt simbol i korrupsionit e krimit qe nuk e pranojne 99 perqoind e shqipetareve!?Jep doreheqje…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin