24 gusht 2018

August 24, 2018 03:39

24 gusht 2018

August 24, 2018 03:39
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH August 24, 12:27

  TE MOHOSH VETEVEHTEN-KAFSHERI!
  Nje popull qe mohon te shkuaren s’ka te ardhme!

  ————————

  Ne vend te paradhenjes:

  Kadare per fatin e keq pas 28 vjetesh po ‘korr’ ate qe ka ‘mjelle’ vete me teper se sa censure po mohim te vetvehtes.
  Kadfare jo vetem qe kulmin si shkrimtar i madh por edhe kryeveprat e tij i shktroi para ’90 ne ì’Realizmin Socialidst’ te cilen ai vete jo vetem nuk e pranonte si Rryume letrare vpor e ,perbuste deri ne urrejtje dhe e kete e vka shprehur duke mallkuar edhe nje shkrimtar Rus Maksim Gotrkin si themelues i kesaj Rryme!!??

  Ne Rymen e realizmit socialist jo vetem klane dale shumica e shkrimtareve e artisteve te medhenj por edhe shumica e NOBELISTEVE qe jane me dhjetra.

  Kadareja per ‘paradoks’ nuk e kerkon çmimin NOBEL qe ndoshta edhe e meriton per veprenm e tij lertrare potr si antikAmunist qe nuk mund ta kuptojne as lexuesit me te apasionuar te tij?!

  Çensura pjeseze e luftes me mullinjte e kAmunizmit e realizmit socialist!?

  Tragjikidsht ketij vendi e populli i ka ikur inteligjenca bashke me Kadarene e ka ngelur ì’Delinguenza’ llumi xhihadiste e mul Noka Ballinj e Fevzinj e pse jo edhe Edvin disa idjote te lindur e disa me patologji psiqike qe jo vetem urrejne te shkuaren dhe historine e vketij populli por kerkojne me çdo kush si pasoje e patologjise ‘Shqetyesim inferioriteti’ ta shkaterroje te te kaluaren me metoda te ISIS apo te kohes se inkujzicionit duke shkaterruar OBJEKTET perfshi edhe djegjen e Librave!?

  Çwnsura qe kerkohet nga xhihadiste apo kamikaze te ISIS ne kalifatin e Bathores pas shkaterrimit te çdo vlere per 28 vjet eshte as me pèak e as me shume veprimet qe u bene ne kohen e inkujzicionit perfaqesuar nga dy simbole te kultures artit AXhiordano Brunos djegur ne turen e druve dhe pasardhesit te tij ,babait te shkences moderne GALILEO GALILEJ qe u detyrua nga Kardinalet INKUJZITORE te lexonte ate qe ja kishin shkruajtur Ballinjte Mul Nokat e Elvisat e Strazimirat e asaj KOHE:

  Qe Galileo Galilei nga frika se pesonte te njejten fat te Xh.Brunos jo vetem te pranonte te kunderten e asaj qe kish zbuluar qe ‘TOKA NUK RRUTULLOHET RRETH DIELLIT”!!Biles vu arrit deri aty sa e detyruan te thosh se do ‘denonconte’ ose SPIUNONTE cilin do intelektual qe do propogandonin teorite e tij laike e deri ateiste!!E njejta gje qe èo ndodh pas 600 vjetesh ne mes te Europes ne nje vend ish Shqiperi me nje popull pasardhes se nje rilindjeje ILUMINISTE tragjikisht tashme ngelur pa shtet rrugeve te Botes si dikur izraelitet ne shkretetire ku ISIDS po shkaterrlon gjitheçka se fundi do djege edhe librat e pse jo edhe KADARENE ner turren e druve po nuk ‘pranoji’ se çdo gje e shkruar para ’90 eshte ne kundershtim me Allahun dhe frymen e shenjte dhe jo vetem kaqe por Kadare te denoncoje e spiunoje tek KLalifi Sali per kedo shkrimtar te Europes e Botes qe propogandon civilizim !??

  Teorija e ‘Rimocionit’!!

  Kreret e xhihadit te udhehequr nga LKalifi Sali kane 28 vjet qe po propogandojne xhgihadin ose te vene ne zbatim teorine e ‘Rimocionit’ te Frojdit ose fshirjes se MEMOTRJES se nje populli qofte edhe me force per te harruar te shkuaren e nje populli nga me te lashtet e Europes njesoj si ISIS duke mobilizuar tere pjesen me regresive e tru shpelare ,IDJOTE dhje HAJDARE qe te behen kamikaze ne emer te Allahiut !

  Nuk diskutohet thjesht çensurim por SHKATERRIM te VLERAVE e ringjalljen mesjetare te antivlerave!

  Kadare ashtu si tere inteligjenca shqipetare jane tejet te vonuar e jo vetem te moshuar èpor te PAKET ne numur te perballen me ‘divizionin Hajdare’ idjote e gomare tashme qe ky popull po shkon drejt dshperberjes.
  Zeri dhe pena e Kadarese si dhe tere inteligjences duhej te liuftonin me kohe kur Ghuha shqipe ish e PARA qe ju mohua shqipetareve bashke me babain e saj ÇABEJI dhe u zevendesua me ‘Guiden e Letersise’ shkruajtur nga ‘supermbesa’ Serbe kur ish ne çerdhe dhe u pasua nga librat ‘VRIMA’,BYTHA qe zevendesuan librat dhe kryeveprat e Agollit,Kadarese,Spahiut e me radhje…
  Tragjikisht kreret e xhihadit e kalif Salija me aga Mustafajt e Mul Nokat eshte perkrahur nga Mergata e Qyqeve mbeturinat e sistemit obskuranist Zogolljan ne AmeriQI si dhe propoganduar nga radio zhurma e inkujzicionit mesjetar ne sherbim te tere agjenturave e Biberajve e Baeogradesave ‘Zeri i AmeriQIse’!

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit August 24, 13:31

  SHQIP-SAKTE-QARTE…’Na e ka marre ferra uraten’
  Kadarene e çensuron Armina nga Karaibet dhe flitet me shume per kalin e Sadijes se vepren e Ismailit,me shume per Leka Zogolion kontrabandist antishqipetar qe ju hapen dyert e parlamentit kur ngordhi mnderdsa shqkrimtaritt shqipetar nga me te medhenjte mDritero Agollit edhe pse ish deputet nuk ju bene vomazhe ne vparlament!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!”!

  Reply to this comment
 3. MAHMUTI August 24, 13:54

  NE KRYE TE ARTIT SHKENCES KULTURES NE ALBANISTAN JANE MULI META MONA MEHMETI

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin