24 mars 2020

March 23, 2020 22:43

24 mars 2020

Nga Arkiva

Kopertina DITA 23 mars 2020

March 23, 2020 22:43
Komento

7 Komente

 1. A.GRAMSH March 24, 10:41

  CUKALË-ÇOBENJ-ÇAKALLE!

  ‘Me pelqen te flas vazhdimisht per ASGJE! Ështe i vetemi argoment qe i di te gjitha”O.Wilde!
  ——————
  Ne vend te paraDhenjes
  O Milet!
  Ne jemi si popull drejt shperberjes 30 vjet pa qUrravi,parlament gjyqesor e SHTET ndersa Cukalet e corrofjepsur,,Çobenjte Lubonja,dhe tere Çakejte e paguar nga tere Agjenturat,Serbija,Biberajt,Salija e Like florija nate e dite flasin se:
  Sa te gjate e ka HALLATIN nudisti nga Sureli Edvin Mavrija!
  Kete lloj ‘informacioni’ ZAGARESH dhe ‘Kazanesh’ keerkon edhe EDVINI dhe kalif SALIJA dhe Mulla Omar Like Florija qe te mos flitet KURRE per KRIMET.KORRUPSIONIN dhe ku 30 vjet perfunduan MIJERA-MILIARDAT dhe tere PASURIJA!

  Pa shtet,pa legjislativ,pa gjyqesor,pa kushtetute po me ‘Mbret’!?
  ———–
  O milit a e kuptoni qe e keqja tek ne eshte se jemi ‘populli’ me i shtypur i Ballkanit qe jemi te gjithe te infektuar jo nga ‘koronaviruesi’ po nga ‘Sindroma e Stokolmit’ qe nuk jetojme dot pa PERDHUNUESIN e nuk ka rendesi se si e ka emrin 30 vjet Sali-Edvin-Like flori mjafton te na vrasi te na vjedhe te na perzene nga trojet e te na Q.!

  O Milet!
  A e mer vesh qe me indiferencen tende ne kete vend si ne asnje vend te Botes e si ne asnje ‘demokraci parlamentare’ po sundon ‘pakica’ me regresive antishqiptare pasardhes te antishqiptarizmes,tradhetise,koloboracionizmit,xhihadizmit Zogolljane e Zogiste,Xhafer Deva e Hamit Matjane,Uran Butka Lubonja ish minoritare,çobenj,ish ‘Çuna blloku’ e ‘kosovare’..ndersa tere ish Shqiperija bashke me POPULLIN qe 80 perqind nuk voton ka 30 vjet qe NUK EGZISTON!

  O Milet!
  Kur nje keshilltar politik i komisionit te Helsinkit Robert Hand, i dhimbsemi si popull ku jemi katandisur e si shume te tjere na thote pas 30 vjetesh SKLLAVERI:
  ”KEQARDHJE,SHQIPTARET ENDE NUK E DINE Ç’DO TE THOTE TE JENE TE PERFAQESUAR’!
  A ka ngelur ndonje IDJOT akoma perjashtu ZAGAREVE,FEV ZI,Lesa apo Cukaleve,Çobenjve,Çakenjve perfshi tere ketyre mender kAmentuesve pa TRU te na thone:
  Kush i perfaqeson 30 vjet me emer e mbiemer ne kete te ashtuquajtur legjislativ Parlament kur me kushtetuten e Imamit konsiderohemi ”Republike parlamentare’!?
  Po SHKODRANET (Me kan shkodran te tana i ban) kush i perfaqeson qe nga 30 qershori qe nuk kane as ‘qeverri vendore’ e as ‘kryeministrin’ thonj pa prere Edvin nuk e lene te futet se nuk dihet se kujt shtet i perkasin!?
  A mund te konsiderohen me ‘gazetare’ keta KRRIMINELE qe 30 vjet nuk flasin per shqiptaret dhe Shqiperine por per nje kocke e si BYTHE-QIRE flasin vetem per kalif SALINE per EDVIN nudistin dhe kryehajdut Like Florine!?

  O Milet!
  A arrini te degjoni mire qe nuk dini me te shkruani dhe lexoni SHQIP dhe shumica edhe sherbimin ushtarak dhe betimin ushtarak e ben ne gjuhe te huaj e per te huajt ,..kur nje nga personalitetet me te medha ne kete vend qe foli ‘SHQIP’ ka qene jo alabaket ‘ambasadoret’ antishqiptare te BE-se e AmeriQIse po shefi i misionit EURIALUS-Ranier Devill i cili qysh para 2 vjetesh me ‘ULERIME’ na tha:

  ‘Ç’fardo qe te thone e te bejne politikanet ne parlament,asgje dhe asnje LIGJ tjeter nuk do te jete i RENDESISHEM,nese nuk ZBATOHEN ligjet e reformes ne DREJTESI! Askush nuk duhet te justifikohet apo mbaje syte nga te HUAJIT,POR REFORMAT DUHET TI ZBATONI vete .Asgje nuk justifikon tere strukturat e drejtesise sipas reformes gjasme per mungese zyrash e fondesh! Nese ka MILIONERE qe nuk i justifikojne pasurite duhet urgjentesisht te hapen DOSJET edhe po nuk ka tavolina mbi karrike!”

  O sKipetar!
  A e merni vesh se GOMARET e Peqinit jane shume me te zgjuar se ‘JU’ qe vazhdoni e ndiqni nga pas Zagaret FEV ZI,Lesi e tere CUKALKET-ÇOBENJTE-MINORITARET perfshi dhe hajvanet milionere nga Peqini Pezat qe edhe ‘LUFTA’ ne Epidemi qe duhet te na BASHKOJE si nje trup i vetem kerkojne te na PERÇAJNE si 30 vjet ne 128 BANDA-‘Parti’ e pikerisht tani qe po vdesin SHQIPTARE na perralliosin keta KRRIMINELE e KAMIKAZE te informacionit per KRRIMINELIN-Sali per Zogistin Anadollak ‘thonj pa pre’Edvin se mos behet ‘diktator’ si ‘Çarli ♀8aplin’ e per KRUEHAJDUTIN-Xhihadist LIKE FLORI!?

  P.S ”Ngrihuni dhe bjeruni..”!

  Reply to this comment
 2. NOLI March 24, 11:10

  Sulltani dhe kabineti
  (vijon pjesa e trete)

  Kete urdher çpalle me vrap
  Liber,ti Laik mos hap,
  M’Ungjillin dhe Kuranin
  Merret Prifti me Imamin

  Me keta te dy pastaj
  E ujdis dervish pashaj
  Papazllar’ e hoxhallare
  Jane vellezer te pa ndare

  O Kalem kaur bekri
  Ty te bera bash Myfti,
  Çpall rakija eshte e lire
  Per Myslim e per qafire

  O Turgut o turk i lik
  Ty te bera bash patrik’
  Çpall kauri s’mer dot grua
  Se prej krishtit u ndalua

  Grat’ i marin kapedanet
  Pashallaret dhe Sulltanet,
  Dhe keshtu bashkohen fete
  Ne kete dhe n’ate jete.

  Keshtu thot’ ungjilli i shenjte
  Per te gjithe te medhenjte
  I ka bere perendija
  Te na zere llahtarija.

  Ti Selim vezir kusar,
  Ruaj arken me hanxhar
  Sillm’a plot me çdo çare,
  Merr dhe ti ndonje meze.

  Çelo hudher tarator
  Ty te bera ambasador
  Qorr Maliq o martalloz
  Ty te bera konçolloz…vijon

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit March 24, 11:15

  EPIDEMI KUNDER ‘KORONAVIRUS’ APO KUNDER KARKALECAVE TE KESAJ POLITIKE QE NA LANE TOKE E DJEGUR E KEMI 30 VJET QE USHQEHEMI ME BUKE TE GATUAR NGA MIELLI QE POERDORIN PER KAFSHET KRUSHKA SERBI TE BLERE ME VALUTE BORXH NGA EDVINI I ppp-VE NXENES I KRRIMINEL SALISE DHE SHOK E MIK I KRYEHAJDUT LIKE FLORISE QE KERKON TE MBLEDHE ‘KESHILLIN E SIGURISE’!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. L.H March 24, 11:37

  ”Populli dhe demokracija jane shpikje te bukura,gjera te shpikura ne tavoline nga njerez qe dine ti vendosin Nje fjale ne bythen e fjales tjeter dhe te gjitha fjalet ne bythen e njerezimit”

  Reply to this comment
 5. doktor Adhamudhi March 24, 12:12

  Kjo politike krriminale perhere te pare eshte ne konfuzion total se nuk di nese te bejne thirrje bandave qe i ndjekin te zbatojne ligjin per vetekarantine apo jo!!!!!!!!!!
  Biles edhe vete Rama ka dyshime dhe nuk di se kush do ish me mire te zbatohej ligji e te mbyllen tere ne Shtepi apo te mos zbatohet !Pse??????
  Edhe po u pergjegjesuan tere skipetaret ca nga inteligjenca e ca nga frika ne tere keto 2 -3 muaj sikur te jene infektuar prape do ta nxjerin NUDO qeverrine dhe shendetesine e Petrit Vasileve !
  Sikur te dalin e mos zbatojne ligjin Edvini do justifikohet se do thote :U luta nate e dite edhe Muhametit edhe Krishtit dhe tere vdekjet ishin pune e Zotit….

  Reply to this comment
 6. Mehmet Metaj March 24, 13:25

  te limte dora dhe mendja o A.Gramsh-i…per kete sinopsisi te rraces sone qe eshte mesuar me regjime shtypese dhe servilizem dhe s’heq dore nga huqet e vjetra te nje populli raja’…
  Dhe ka ende’ nje shumice qe votojne per Rame plehren..qe jane mesuar dhe instiktivisht bejne “Parti-Enver”…dmth Rame..! mgjse Rama eshte nje halabak me brekushe nje funderrine qe s’di ase c#ben dhe s’ka asnje parim ne vetevete as per familjen e vete pale’ per nje popull..pervec se flet si llapaqen-zaga-nje-plehre e vertete..i rrethuar nga ministre kucka-bashkie!
  Del Rama si klloun me ministren kulkull të shëndetësisë dhe flasin-terrorizojne këtë popull gjithë ditëen për virusin në vend që të flasin mjekët dhe profesionistët…!!!
  Po a ka intelektualë në Shqipëri? Intelektuali në sistemin e kaluar në diktaturë u kthye në shërbyes: “Intelektualët dhe artistët janë krahu i djathtë i partisë” – thuhej atëherë. Po sot? Po përse tek ne intelektualët janë servile të politikanëve, si është e mundur që ju jargaviten për një post politikanëve edhe kur këta jane kaq mediokër dhe sharlatanë sa kan qënë këto 27 vjetë ?! Po kështu është dhe masa e tërë e popullit që “çon fëmijët tek partia’ja se ajo e fut në punë për tu ushqyer”!!! Quo vadis Albania…!

  Kjo është si duket trashëgimia fatale e intelektualit tonë. Intelektualët dhe sovraniteti i tyre. Intelektualët dhe përgjegjësia e tyre. Urrejtja dhe dashuria ndaj intelektualëve. Intelektualët e bërë zap, intelektualët e shitur, pseudo-intelektualët. Një trashëgimi horror nga diktatura, ku intelektualët ishin pronë e partisë, pronë e diktaturës, në një anonimitet të plotë nuk ishin gjë tjetër vetëm një repart që shkruanin, prodhonin propagandë, si personazhe oruellianë ku bënin trushpëlarjen e popullit.

  Intelektuali shqiptar sot është i vënë përsëri poshtë nga rivali(armiku) i tij i përjetshëm shteti. Intelektuali shqiptar e ka këtë të trashëguar, e bën me ndërgjegje, e bën se ka gëlltitur një lugë çorbë të prishur, e bën dhe sepse, dhe forma hipotetike e pikëpyetjeve për të gjetur të vërtetën s’ka të mbaruar. Po e vërteta është që intelektuali shqiptar; është i shtrirë për tokë në gjendje nokdauni. Është i shtrirë për tokë, nga mungesa e integritetit dhe sovranitetit, dhe është i shitur dhe i blerë. Është pa shtyllë kurrizore. Është një plastelinë amorfe dhe shteti e deformon si t’i teket. Intelektualët shqiptarë janë kthyer në zombi. Dhe kjo është “tradhëtia” e intelektualëve dhe ky është fataliteti depresiv i shoqërisë sonë. Tani inshallah na lëntë gjalëe ky koronavirusi Covid-19…dhe ndoshta paskëtaj do ti thërras mendjes ky milet..!!!

  Reply to this comment
 7. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha March 24, 14:06

  Mire ti qe te fillon edhe emeri dhe mbiemeri me shkronjen ‘M’si Mut Meta,por te them te drejten kur ne fund lexova fjalen ‘ISHALLAH’ njesoj si e perdorin Edvinet,salisjanet,metistet,hajdaret,muxhahedinet,Koqevaret,Canajt Ballist morinat bajgat buzhalet bato haxhinjte babalet bushatet ballinjte bastardet mendova se nuk je sKipetar po antikAmunist per te mos thene GOMAR!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim