Dedektiv privat vjen edhe në Shqipëri, ligjërohet si profesion

April 27, 2015 10:54

Dedektiv privat vjen edhe në Shqipëri, ligjërohet si profesion

Skenat e filmave me dedektive privatë që hyjnë në të fshehtat e jetës suaj apo të armiqve tuaj do të bëhen realitet edhe në Shqipëri.

Kjo pohohet nga Ndue Pjetra, i cili shpjegon edhe në cilat fusha do të operojnë detektivët privatë në Shqipëri:

Aksidentet automobilistike. Bëhet fjalë për fshehjet dhe vjedhjet e makinave, bëhet fjalë për persona që i shmangen zyrave të përmbarimit ose bankave që kanë marrë një kredi dhe si rezultat i kësaj nuk gjendet adresa.

Këtu hyn dedektivi privat, i gjen adresën, e filmon dhe ja paraqet dosjen konform ligjit zyrës së përmbarimit ose bankave”.

Profesioni i dedektivit privat tashmë është ligjëruar.

Qëndra Kombëtare e Licensimit e ka pranuar tashme ngritjen e një instituti te dedektivit privat.

Tek hetimet e tyre, do të jenë padyshim edhe tradhtitë bashkëshortore.

Sigurisht ato janë më të shumtat, kemi mbi 15 që kemi nën vëzhgim.

Gratë janë ato që kanë paraqitur më shumë interes”, thotë avokati Pjetra për Ora News.

Në faqen online të ketij instituti ju mund te gjeni kriteret që duhet të plotësoni për t’u bërë dedektiv privat, për të cilët ka dhe një kod pune.

April 27, 2015 10:54
Komento

7 Komente

 1. fred April 27, 10:58

  Daku shqiptaret te vrasin pse i gervishte makinen apo pse pe shtrember e jo me detektiv…ktu ke ne po cojne polica e shiksa per graso e jo me detektive private…

  Reply to this comment
 2. emigranti April 27, 11:17

  Edhe kto kemi monget ne. Ne jemi lomsh pa dedektivet ” privat” jo mo te fillojn edhe ato “pune” ene masanej………lene mo se spo e them.

  Reply to this comment
 3. shoku " Shpati " April 27, 12:15

  Po nuk ka nevojeper Detektiva private bijte e mi pasi ketu te ne cdo gje behet hapur , vjedhjet , tradhetite , vrasjet , poshtersite pra cdo gje . Mos harxhoni leke kot !

  Reply to this comment
 4. vlore.al April 27, 13:39

  Keta e kane llafin per spiunat

  Reply to this comment
 5. politika shqiptare April 27, 14:11

  IKNI O DEKTETIV PRIVAT SE NUK ESHTE SHQIPERIA PER JU SE DO FLUTURONI SI FISHEKZJARRET E VITIT TE RI,, SHQIPERINE NUK KA ZOT TA MARI NE DORE,,, VRITEN NJEREZIT PER NJE GERVISHTJE MAKINE,, JETA SHQIPTARIT VLEN ME SHUMJE SE NJE MAKINE 5MIJ EURO,, IMAGJINONI VETE SE KU JEMI,,,,

  Reply to this comment
 6. politika shqiptare April 27, 14:16

  DO TE THONJA ME PAK SE PES MIJ EURO, DO ME FALNI POR JAM SHUM I INDINJUAR PER CFAR PO NDODH NE SHQIPERI,,, TRISHTIM DHE VETEM TRISHTIM,,,,,, JEMI MBAJTUR SI POPULL FISNIK ME SHEKUJ,,,, KEMI PERFUNDUAR SHUM KEQ,,,,,,

  Reply to this comment
 7. tony April 27, 15:07

  dua per ni muaj percells sekret te bej foto ose kamer fshehur

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*