25 mars 2020

March 24, 2020 23:44

25 mars 2020

Nga Arkiva

March 24, 2020 23:44
Komento

7 Komente

 1. Dypakaveli March 25, 01:17

  S’ka bote para apo pas vidit-co. Ajo qe duhet pare dhe po shihet jane vende qe po perpiqen per nje start te ri per te gjithe nga fillimi me baze ekonomie tek konsumi i ushqimit, shendeti etj. A duhet kapur ky shans qe te mos ngelemi ngahere te dytet ne garen qe kemi me veten ?

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH March 25, 07:55

  ‘HAPJE NEGOCIATASH’ APO BYTHËSH?LIDHINI ZAGARET MOS SHQETESOJNE SHQIPTARËT!

  ‘Evropa m’ate here,
  ishte per det’ e per lume
  priste Russone e Voltere
  ta zgjuanin nga ai gjume!”N.Frasheri
  —————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Sikur te mos na mjaftonte epidemija e radhes ne kete 30 vjet tragjedi ku nje popull ne mes te Europes po perejeton permbytjen biblike dhe po vertitet neper Bote si ‘mize pa koke’ si dikur izraelitet ne shkretetire,nuk na lene rehat as ‘ambasadoret’ e aqe me teper ZAGARET e disinformacionit 30 vjet ne sherbim te krereve te KRIMIT dhe te KORRUPSIONIT!

  Pas 30 vjetesh ‘terr informastiv’ pikerisht ne mes te ‘luftes’ e ‘betejave’ ne rrethim e karantine ,na thuhet permes ‘facebook’ e tere rrjeteve sociale e dixhitaleve te Xhixhilese se na qenkerkan mbledhur ,pas 30 vjet ‘paqe’ keshillI i ministrave te Europes ne video koference e me kondragas ne koke kane patur si paresi ‘Hapjen e negociatave’ me nje vend 30 vjet pa shtet e pa POPULL te quajtur dikur Shqiperi!?

  Meqenese tere takimet bisedimet,llomotitjet e LEHJET e zagareve jane permes rrjeteve sociale e nen nderhyrjen e zhurmuesave asgje e sakte nuk dihet(kushte,parakushte,pas kushte ,9 te Bundestagut,plus 6 te rajshtagut dhe atij qe e lagut…) qe ky popull te dale nga karantina e te festoje pas 30 vjetesh: F I T O R E!

  ‘Ambasadoret’ e xhixhilese!
  —————
  Pas 30 vjetesh ‘ambasadoret’ e BE-se dhe AmeriQIse ne krah te ‘burrave te shtetit’,’yjeve ne ngjitje’ ,kalif Salise tere Edvinave Bashave bashibozukeve e Like florise,qe u kane tundur SHQIPTAREVE fjalen fantazem ‘INTEGRIM’ si karrota tek hunda GOMAREVE…na japin haber Akshamin e radhes:

  ‘Ambasadorja’ KIM:”Ky vendim i BE-se tregon se pasqyron punen e pa lodhur te qeverrise dhe qytetareve.Urime dhe suksese!”
  Per ç’far pune flet kjo ‘vjetnameze’ e sapo ardhur ne kete vend kur ne 6 muaj qe nga refuzimi i ‘hapjes’ ketu nuk eshte ‘punuar’ po ‘luftuar’ me tritol e molotov per te mos u hapur negociatat dhe nuk eshte bere ASNJE jo vetem REFORME po asnje ‘detyre shtepije’ nga ato qe na la ‘budenstagu’ dhe Teta Merkel!?

  Ambasadori i BE-se Soreka(si shqiptar e vleresoj krahesuar me tere misioneret e qoftexhinjte parardhes) na thote plot eufori si italjan ‘felice e contento’:
  ”Sot dite historike per Shqiperine!Shqiperija nga sot ka nje status te ri ndaj BE-se dhe do zbatohen njesere rregullash te reja qe do ndihmojne popullin shqiptar ti bashkohet sa me shpejt familjes europiane!?
  Po pse nuk perdor fjalen ‘sht’ po Shqiperi mor i ‘uruari i Perendise’!?
  Ç’far kupton me flalen Shqiperi,malet e ish Shqiperise kthyer ne gurore te Like Flòorise apo fushat e gjera pjellore dhe lisat e gjate te poemes ‘bageti e bujqesise’ kthyer ne keneta te ‘sypeshkaqeneve’ bastarde te kalif SALISE!?
  Kush jane keto ”Rregullat e reja’ pas 30 vjetesh qe do ndihmojne shqiptaret ti bashkohen familjes Europiane kur gjysma e shqiptareve eshte neper bote,ajka e shoqerise,ndersa gjysma tjeter 80 perqind nuk voton kete politike krriminale dhe nuk perfaqesohet nga ASKUSH!?
  Per ke ‘popull’ behet fjale per mbi 30 mije muxhahedine,xhihadiste hajdare e ‘kosovare’ qe kane zaptuar keto troje me pashaporta firmosur nga kreret e xhihadit dhe Nishane apo ‘popullin’ qe pritet te vije nga Afrika,lindja e mesme e SIRIANE!?

  Si ti kuptoje shqiptari ne karantine kushtet parakushtet hyrje ne vathe e zbatohen kushtet apo jashte vathes si deri me sot me parakushte si te ishim delja e ZEZE ose ‘dhi e krrimbur’ qe mbajme bishtin perpjete si Monat,Shqinat e SpiroP…!?

  Zagaret e kalif Salise,Edvinit e Like florise!
  ————-
  -Kreret e Zagarise minoritari çoban ,ish ‘çun blloku’ Lubonja dhe nipi i Hisnise rritur ne prerin e serb Salise i kane paraprire me ‘FAKTE’ pergjysem Mos hapjes se negociatave si sot e 30 vjet duke thene nje te ‘vertete’ pergjysem se ky vend ka 30 vjet qe nuk ka shtet,nuk ka asnje nga 3 pushtetet,as gjyqesor as egzekutiv as legjislativ as gjykate kushtetuese as kushtetute e asnje istitucion kushtetues te pa varur dhe demokratik!

  Kete ‘ZBULIM’ qe bejne zagaret qe kane humbur nuhatjen ne sherbim te kalif Salise e Like Florise kryesuar nga minoritari antishqiptar Lubonja dhe nipi i Hysniut apo djali i islamik sigurims Mediut e kane ditur me kohe jo vetem shqwiptaret por edhe gomaret e aqe me teper kjo e perditeshme qe ka te pakten nja 3 vjet qe po i thote hapur edhe BE-se dhe Ameriqise se ambasadoret tuaj shumica po bashkepunojne me kreret e krimit korrupsionit,’burrat e shtetit’ ‘yjet ne ngjitje’ per ti vene kazmen dhe nxjere themelet 30 vjet ish shtetit shqiptar dhe vene zjarrin Shqiperise permes kalif Salise e Like Florise!

  Ate qe nuk thone Zagaret e rrugeve te Salise,Edvineve e Like florise eshte gjysma tjeter e ‘fakteve’ dhe se vertetes:
  Shkaterrimi i ish shtetit shqiptar per 30 vjet u be me regji te HUAJA antishqiptare ne bashkepunim me tere qarqet antishqiptare kryesisht ‘mergaten e qyqeve’ ,koloboracioniste,tradhetaret antishqiptaret ,hajdaret,muxhahedinet e ‘kosovaret’ pas ardhes te diizionit ‘SS’ me emer ‘Skenderbeu’ e regjimentit ‘Kosova’ drejtuar gjate luftes nga XHAFERET(Devat,Mit’hatet e Safetet(Butkat) e keto 30 vjet nga pasardhesit e tyre serbi Berisha,aga mustafajt,Nano minoritaret,Edvin thonj pa preret e LIKE FLORIRI qe ‘koke palare’ i quhan shqiptaret kur i vrasin serbet hajdaret,’kosovaret’ me urdher te kalif Salise!?

  Pra keta ZAGARE antishqiptare kryesuar nga zagaret FEV ZI,Lesat,e tere rracat minoritare LUBONJAT,bushatety buzhalet,Beratet e BASTARDET ‘harrojne’ ti thone edhe Europes edhe Hollandes edhe Frances se:
  Tere propoganda ne shkaterrimin e ish shtetit shqiptar e gjenocidit ndaj nje populli per 30 vjet eshte PROPOGANDUAR nga keta KRRIMINELE sipas direktivave te radio zhurmes ‘Zeri i Amerikews’ ne sherbim te agjenturave UDB-se KGB-ve e tere koloboracionisteve e tradhetise!

  Ka ‘perparuar’ Bathorja apo ndryshuar Europa!?
  ———
  Ashtu si çdo shqiptar qe e do kete vend e kete popull,aqe me teper ne ditet e vitet me te veshtira kam kete mendime per ‘HABERIN’ :’Hapje Negociatash’!

  1.-Ky vend ka 30 vjet pa shtet e koloni me qeverri kukulla apo kujsline pergjegjese dhe te inkriminuar deri ne palce ku mbi tere kreret e kesaj politike antishqiptare pa perjashtim rendojne dhjetra vepra penale!

  2.-Nuk eshte bere per 30 vjet jo vetem ASNJE reforme per te rilindur shtetin por perkundrazi ju jane vene ‘gure neper rrota’ tere nismave dhe reformave sepse parlamenti ku behen reformat nuk perfaqeson asnjehere popullin shqiptar dhe eshte ne konflikt te rende interesash si i INKRIMINUAR!

  3.-Kret e BE-se dhe SHBA-ve ma ‘do mendja’ po mbi te gjitha zemra edhe pse nuk ma pranon arsyeja plotesisht kane ‘NDRYSHUAR’ pas 30 vjetesh politikat koloniale e indiferente ndaj ketij vendi dhe populli per ‘MIRE’ qe do te thote:
  -Me mire ti kemi te lidhur apo ti fusim ne vathe kreret kujslinge e tu kerkojme ti bejne detyrat ne ‘karantine’ te detyruar se sa jashte si qente te leshuar nga zinxhiri qe skane per te bere KURRE si sot e 30 vjet!
  -Duke i futur ne Vathe do jene te detyruar te zbatojne ‘liridaljen’ brenda caqeve vathes e nuk do lejohen te bejne ‘kontakte’ e infektohen me ‘koronavirus’ e sjellin epidemine ne Europe as permes islamizmit as integralizmit pse jo dhe as nga MUZHIKU rus !

  4.-Ajo qe duhet te na shqetesoje e ‘fryjme kosit se jemi djegur nga qulli’ eshte frika e kompromisit me kreret e krimit e korrupsionit se mos u jepet IMUNITET ne perjetesi e kjo do ish vertete fundi e Tragjedi!

  5.-Duhet te dyshojme pas 30 vjetesh jo vetem tek paaftesija e ‘ambasadoreve’ te BE-se qe kane shprehur e perfaqesuar po ate Europe indiferente e me breke neper kembe por mbi te gjitha ‘ambasadoret’ e SHBA-se qe o per paaftesi o te korruptuar ose ne duar te agjenturave jo vetem NUK kane ndihmuar ,ne rilindjen e SHTETIT te se drejtes shqiptareve por perkundrazi kane keshilluar ‘burrat e shtetit’,’yjet ne ngjitje’ ne shkaterrimin e tij dhe kane bere avokatine e krereve te krimit e korrupsionit ne ekonomi,financa e mbi te gjitha ne PASURINE kombetare e kapitalet strategjike tashme bashke me pasurite e luajteshme e pa luajteshme jane ne duar te te HUAJVE!
  Lidhini Zagaret Lubonja,Bushate,Lesi e FEV ZI bashke me bushtrat MonaLike SpirtoPale Shqina e rospi qe u dhimsen me shume MIT’Hatet e MahMUTAT se sa shqiptaret e Shqiperi!

  P.S Pas 100 vjetesh a do dale kush te ndryshoje vargjet e rilindasve :
  ”Dhe vjen i huaji e u rri n’voter
  me ju turpnue me gru e moter
  e per ca pare qe do fitoni
  besen e te pareve te gjith harroni”?

  apo:
  Uh!Evrope,ti kurva e motit,
  Qi i rae mohit beses e zotit,
  Po a Ky asht sheji i qytetnise,
  Me da token e Shqipnise
  Per me mbajt klyshet e Rusise?”
  Te shpresojme!?

  Reply to this comment
 3. gjaku i te reneve March 25, 08:25

  Bravoooooo!
  Qe kjo ‘hapje’ kur populli eshte ‘mbyllur’ eshte ‘dore ne qafe e gishtin ne bythe’ e thone nga injoranca te dy ambasadoret. Soreka kur thote…”Pershendesim frymen e kompromisit midis paleve per reformen zgjedhore!!!!!!

  Per cilen reforme flet ky pepinoja per reformen qe do beje analfabetja Rudina vajza e Azem Arkanit me kurse akunder analfabetizmit ne amerike,apo atij GJIK NURIT qe deri dje akuzohej se drejtonte bandat e vjedhjes se votave…..
  Ska dhe smund te kete kurre hapje negociatash pa kryereformen e sistemit zgjedhor dhe baza e reformes se sistemit zgjedhor nuk do jene putanatat e numurimit e financimit te bandave parti e krimit por D E K R I M I N A L I Z I M I T !!!!!!!!!!!!!!!
  Ne zgjedhjet e reja edhe sikur te behen pas 10 vjetesh nuk do te jete asnje nga keta te K R I M I N A L I Z U A R deri ne brezin e trete edhe sikur te kene vjedhur edhe qofte 1 Q I N D A R K Ë !!!!

  Reply to this comment
 4. NOLI March 25, 09:05

  Sulltani dhe kabineti
  (vijon pjesa e IV)
  Ty Haxhi Domuz evlat
  Ty te bej Vezir xhelat
  Lidh litar e mpreh spat
  Var e ther po pa shamate.

  Vraji preje kundershtaret
  Si te fundemit dhe te paret
  Se me prishne qetesine
  M’a çkallmuan mbreterine.

  Te pa beset me sevap
  Piqi paq si shish- qebap
  Te pa udhet me usull
  Zieji,beji si qull.

  Ty onbash te bej bimbash
  Shpejt e shpejt,o din kardash
  Ty hajdut te bej polic
  Vith pa frik’ e me shumice

  Ty Mazllum o arkadash
  Ty te bera akçi-bash
  Ziej çorbe dhe terhan
  Me tenxhere e kazan

  Bej bollgur e bej pilaf
  Bostantave,orman-qebap
  Bejme qofte dhe çomlek
  Paçe shjemb’ dhe byrek

  Beme dollma me japrak
  Bejme kos e kaçamak
  Pime mish e pasterma
  Kavurma dhe kaparma…Vijon

  Reply to this comment
 5. L.H March 25, 09:35

  Thenie K…..:

  -”Politika shqiptare s’duhet te humbe as nje minute kohe por duhet te zbatoje sa me pare kushtet …”LIKJA
  (Nuk 30 Vjet X 365 dite X 24 Ore x 60 Minuta per te vjedhur!?)

  -”Une mezi pres diten e çlirimit pastaj ta festojme..”EDVINI
  (Nga kush do na çiroje nga babai i tij shpirteror Zogolli ne mes te TirOnes,nga udheheqesi i tij shpirteror Salija,nga ngenesi i ngjalave like florija apo nga koloboracionistet Hamit matjanet Butkat dhe Mit’hatet!?)

  -”Mjaft me turqinine dhe Azine pas 120 vjetesh me Europen me ne fund…”Ngjela djali i Kiços ose Spartak Alabaku
  (Po ky òun blloku minoritar òoban sikur deri dje e 30 vjet ka qene kryetar i partise se Legalitetit apo zogoll anadollak e krriminel mbretit!?)

  -”Nje lajm i mire per Shqiperine dhe shqiptaret..’MONA
  (Po strukturat paramilitare te ISIS qe pergatiten ne Jale nen istruksionet me Imame per te terrorrizuar si 30 vjet me tritol dhe molotov skipetare e 12c halet e maceve ne gjirizin e lalesit ku do perfundojne valle!?)

  -”Kemi bere te gjitha reformat prandaj ta marin vesh mire ata qe nuk duan integrimin …”SpiroP…
  (Ke konsideron reforma kjo sharabajke me ferexhe ne koke e perixoma ne bithe,hajduterine,permbysjen e shtetit bashke me te shkuaren simbolet historine ku me flamurin kombetar kane fshire bythen e ulur gjysem shtize per te nderuar koloboracionistet e tradhetine!?….
  ‘Te qifte dheu i lehte Mit’had bej” nga goja.bythe e kujt ka dale!?)

  -”

  Reply to this comment
 6. GIOTINA March 25, 09:54

  EH!Ç’FARE TU VARESH ME PARE NE QAFE PARA SE TI VARESH KETYRE HEJBET APO K…

  Reply to this comment
 7. jetimet e 21 Janarit March 25, 11:28

  Rrofte koronavirus qe shba-te kerkojne te bashkojne krriminelet me te vraret,xhelatet me 21 Janaret,prinderit e femijeve te Gerdecit me sypeshkaqenet medinjte e barbaret,mijera te vraret ne 30 vjet 97-te.98-te me gazidedet serb berishen e antishqiptaret….Pa shtet te se drejtes hakmarrje per drejtesi ose vetgjyqesi…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim