25 shtator 2017

September 25, 2017 03:07

25 shtator 2017

September 25, 2017 03:07
Komento

16 Komente

 1. A.GRAMSH September 25, 09:20

  NGA ZOGU TEK ‘ZOGJ KURVASH’!
  ‘Nje qeverri e mire, dale nga populli duket atehere kur kenaq shumicen mire dhe le te pa kenaqur pakicen e keqe
  ————————
  Nje nga gazetaret me te medhenj te shekullit te 20-te Indro Montaneli (me bindje fashiste) per Ahmet Zogun ne librin e tij ‘L’Italia del Novecento’ thote:

  ”Ahmet Zogu nga nje familje mafjoze nga Mati si puna e familjeve mafjoze qe kemi ne ne Kalanberi ish nga ata njerez qe te vrisnin naten e te qanin diten i ardhur ne pushtet nga agjenturat serbo ruse me force deri sa u veteemerua mbret!
  ‘.Ne dasmen e tij sipas gazetes se kohes ‘Il Giornale’ si nun i nuses merte pjese as me pak e as me shume por ministri i jashtem i Italise dhe njekohesisht dhenderr i Musolinit konti Galeazo Ciano!
  Po sipas te perditeshmes ‘Il Giornale’ nje jave para se te pushtohej Shqiperija nga Italia fashiste konti Ciano ne takimin qe beri ambasadori me ambasadorin amerikan ne lidhje me ‘okupacionin’ i tha se jemi marre vesht me Zogollin dhe Shqiperija tashme eshte ‘Affare di famiglia'(Çiflig i familjes Ciano)Mos harroni hotelin e gjuetise Lezhe ish prone e tij!

  Po sipas shtypit italian te kohes ilustruar edhe me fotografi thuhet se ‘Pushtimi i Shqiperise edhe pse konsiderohej si nje shetitje ,edhe pse nuk pati ndonje rezistence perjashtu te nje garnizoni ne Durres qe drejtohej nga Abaz Kupi tregoj pa pergatitjen e forcave italiane qe rrugen Durres -Tirane qe duhet ta benin per 2-3 ore ju desh po thuaj se gjithe diten qe pushtuan kryeqytetin!

  Po si pas fakteve publikuar ne shtypin e kohes se ‘pushtuesve’ nje dite pas pushtimit me daten 8 Prill me avjon luftarak te drejtuar nga Roma per Tirane udhetoi vete ministri i jashtem Fashist Konti Ciano per ne ‘ÇIFLIGUN E TIJ’!
  Avjoni drejtohej as me pak e as me shume por nga sekretari i pergjithshem i partise Fashiste Italiane Henriko Mutti nje nga pilotet me te mire te asaj kohe ish avijator me emer edhe ne luften e Spanjes ne mbeshtetje te regjimit te Frankos!

  Vete sekretari i pergjithshem i partise fashiste qe erdhi per te shoqeruar ne Tirane kontin Ciano ose padronin e çifligut Shqiperi ,Henriko Mutti tregon:
  ‘Nuk patem asnje problem gjate udhetimit.Kur zbritem ne te vetemin aeroport u nisem me makina drejt viles mbreterore.Ishte mengjes heret dhe gjetem ne gjume disa roje me qeleshe qe u zgjuan duke hapur gojen (sabalodido).U ngjita vete ne krye te çatise ku hoqa flamurin shqipetar dhe vendosa ate italian”!

  Ndersa vete ministri i jashtem fashist Ciano ne ditarin e tij shkruan:’Dhashe urdher qe te grumbulloheshin tere armet e shqipetareve te zhgenjyer nga mbreti qe i ‘tradhetoji’ e rte trajtoheshin mire ,te shperndaheshin ndihma te varferve qe jetonin ne mjerim tragjik si dhe te LIROHESHIN te burgosurit POLITIKE denuar me 101 vjet burg”!!

  PYETJEVE:Kush 27 vjet reabilitoi simbolin e tradhetise,injorances,pa besise,hajduterise.!?Kush e ne emer te kujt vendosi ne mes te bulevardit te ‘deshmoreve te kombit ‘ bustin apo statujen e turko-serbit Zogolli!?Kush i hapi dyert parlamentit te popullit shqipetar per ti bere ‘homazhe’ kadaveres se trafikantit e gjysem shqipetarit Leka Zogu e ne emer te kujt!?Kush nje çerek shqipetari qe nuk flet shqip apo nip i Zogollit u be’ keshilltar politik’ i nje presidenti te ‘Republikes se bananeve’!?Kush e ne emer te kujt POPULLI e kujt parlamenti ju dha e drejta e ‘HYRJES’ ne atedheun e shqipetareve TRADHETISE dhe bashke me ish PRONAT e vjedhura Shqiperise!?Kur edhe ne ish Italine fashiste me vendim te parlamentit italian qe perfaqeson popullin italian Mbreterise se fundit SHEKULLORE qe iku ne azil e tradhetoi popullin ne lufte ju dha e drejta pas SHUME kohesh me KUSHT:Nuk gezonte asnje te drejte PRONE dhe nuk duhej te pretendonte per pushtet e as per ndryshim sistemi me LIGJ!!

  Tere pyretjet kane vetem nje PERGJIGJE:
  Shqipetaret 27 vjet jane pa shtet ,koloni me shume kolonizatore qe boshatisen 100 perqind kete toke e kete vend nga pasurite nepermjet koloboracionisteve e ‘QEVERRITE KUJSLINGE’ bashkepunetore jo vetem me kolonizatoret por edhe me tere agjenturat e boshtitt:Beograd-Biberaj-Berishe èpasardhes te Zogollit!

  Nder qeverrite kujslinge nuk perjashtohet asnjera prej tyre nga Meksi i pare tek Nano me gruan e dyte e deri tek Berisha i te nje qintave deri tek zogolljani Edvin!
  Ne krye te krimeve qe i kane bere ndaj ketij vendi qendron treshja BE NA ME-Berisha-Nano-Meta qe me ze e figure ju perulen ne parlamentin e popullit kadaveres Leka Zogu duke perdhunuar popullin shqipetar e duke shkelur mbi gjakun e te reneve ashtu si shkelemn 27 vjet me radhe mbi kete GJAK SHQIPETARI deri ne epilogun e 21 Janarit ku u vune bythet e KRIMIT mbi gjaklun e ‘KOKE PALAREVE’!?

  Ndryshimi i tere SIMBOLEVE si pjese e historise per kthimin koke poshte te saj i kane rrenjet tek ‘Mergata e qyqeve’ ne Amerike propoganduar nga radio zhurma ‘Zeri i Amerikes’ qe deskrititon edhe shtetin dhe popullin sipas udhezimeve te agjenturave serbo ruse!
  Ne Shqiperi ka 27 vjet qe nuk ‘qeverris’ SHUMICA por nje pakice antishqipetaresh kujslinge ndjekur nga ‘MJERANE’ dhe nje pakice zogistesh e zogolljane qe u kane dhene dore te lire kryeKareve te bashkive Mzinjve derezinjve fevzinjve te heqin pa puetur kend edhe ne kryeqytetin e shqipetareve simbolet e luftes historise te lyera me gjak e te vene tere emrat e Ibrahimoviçave ,Devave e tere antishqipetarizmes …

  PARLAMENTI ANTISHQIPETAR QE 27 VJET NUK PERFAQESON SHQIPETARET ESHTE KTHYER NE AGJENSI FUNEBRE PER SHQIPETARET DHE VENDI KU U BEHEN NDERE KRIMIT KORRUPSIONIT TRADHETISE ANTISHQIPETARIZMES BASHKE ME PALLATIN E BRIGATAVE PARTIZANE KTHYER NE BORDELLO KU BEJNE ORGJI TERE FULLHANERIJA SALIJA FEVZIJA PARIJA E LIKE FLORIJA!!!

  Reply to this comment
  • zogisti September 25, 16:17

   Kush hedh baltë mbi Zogun, te mos harroje se cfare diktature perjetoi Shqiperia per mbi 47 vjet!
   Pra mos peshtymen siper, se ju bie ne surrat..

   Reply to this comment
 2. Sevqet Maskarai September 25, 09:49

  Pjese nga ‘Epopeja e ballit kombetar’ dhe bytheve te kombit:

  ”Do dale djalli
  nga fundi dheut
  do ngrihet bujku
  ti thote beut:

  -Ç’beje zotrote
  bej efendi
  kur un luftoja
  per Shqiperi”?
  ———-
  Do futet djalli
  ne vrimen e miut
  Do ngrihet rinija
  ti thote Saliut

  -Ç’beje zotrote
  Neron Salija
  Kur bomben Gerdecit
  i vuri Xen Medija?…vijon

  Reply to this comment
 3. Jo, Zogu, por ju po na i shemb i kullat e patrioteve! September 25, 13:11

  Jo mor, jo Zogu por ju zogjtë e kurvave partizane, jeni turpi i Shqipërisë!
  Ju qe keni qysh ne 1944 qe po na shkelni ligjet e kanunin shqiptar!
  Ju qe po na cnderoni fisniket e Shqiperise dhe sot e kesaj dite duke na i shemb edhe kullat e patrioteve!

  Reply to this comment
 4. Shkodrani September 25, 13:14

  O A. Gramshi!
  Po komunistet qene me keq se Zogu ore, burre!
  Ata na vrane edhe diten edhe naten!
  Ata bene me shume krime se Zogu!
  Ata na mbydhur dhe kufijte e nuk kishin ku te ikshin…
  A ke jetu ne Shqiperi ti nga 1944- 1990?

  Reply to this comment
 5. Beni September 25, 13:18

  Nuk gjeten ndonje tjeter qe te ishte me kanibal se Zogu?
  Me keq se Enver Hoxha nuk ka qene asnjeri…
  Ai vrau dhe kunatin e vet…le miqte e shoket e luftes

  Reply to this comment
 6. 3 MILION KOKE PALARE September 25, 13:20

  gramsh ne 50 rreshta pershkruan tragjedine e 25 viteve shprehje gjeografike!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 7. Veti September 25, 13:20

  Ata qe krahesojshin Zogun me Enver Hoxhën, ose nuk kane jetuar ne Shqipërine socialiste ose jane demagoge te ideologjise leniniste…

  Reply to this comment
 8. vjola September 25, 13:21

  Shkrim i mrekullueshem . Ju lumte qe ja u perplasni ne fytyre qelbesirave , krimineleve e hajduterve te shqipetareve .

  Reply to this comment
  • Popull September 25, 14:58

   Pa na thuaj moj Vjola,
   Kush qe me i mire se Zogu, pas 1937?
   A mos qe sadistit Enver? Apo Saliu?

   Reply to this comment
  • Nila September 25, 18:11

   O Vjola,
   Po sikur te kishim Zogun dhe sot, do ishim si Anglia, Suedia!
   Vetem keta zgjebaraket komuniste te mos na kishin degjeneruar…
   Na hoqen cdo vlere morale…i bene te gjithe spiuna e frikacake

   Reply to this comment
 9. A.G September 25, 13:25

  Kerkoj ndjese lexuesit per:
  Takimi i ministrit te jashtem fashist kontit Ciano 1 jave para pushtimit nuk ish me ambasadorin amerikan po me ate gjerman.

  Reply to this comment
 10. Bushi September 25, 13:36

  Bravo! Artikull per t’u admiruar.Saliu ka shume per te paguar se ka shume borxhe ketij populli.Ai eshte tallur me popullin dhe me historine e tij.Nuk mund te vihej kurre busti i Ahmet Zogut ne mese te Tiranes,se ai eshte tradhetar dhe hajdut.Por Bereisha e beri kete per te perdhosur patriotet si Bajram Curri etj.Jetojme ne kohen e qeneris.

  Reply to this comment
 11. A.G September 25, 17:12

  Per Shkodran-in(po qe se vertet eshte shkodran)!
  Nuk polemizoj kurre ne kete lloj rubrike dhe biles e konsideroj nje idjotesi te lejohen komentues te pa pune te meren me njeri tjetrin e jo me permbajtjen e nje shkrimi por si ‘jugor’ qe miqte e shoket me te mire i kam prej Shkodre e si nje person ‘laik’ me emer turk qe miqte dhe shoket me te mire i kam ‘myslimane’ e ‘katolike ‘shkodrane si Hkraja,H.Çoba apo Mndreca,P Ujka etj dua te kujtoj:
  -Jane te dokumentuara e protokolluara bashkepunimi antishqipetar i regjimit zogolljan si me Jugosllavine e Pashiq dhe me Italine nga viti 1920 deri ne pushtimin e Shqiperise qe vertetojne katerciperisht tradhetine!
  -Nuk ja di moshen ‘Shkodranit’ dhe aqe me teper nivelin intelektual por dua ti kujtoj se pushtimi i Shkodres nga Mala Zeste eshte pasoje e mareveshjes e tradhetise se ‘dajes se Zogollit ‘ Esad Pashes qe pasi vrau valiun dhe komandantin legjendar te Shkodres ne befasi pas i doli nga shtepija e tij i hapi rruge pushtimit!
  Fale nderhyrjes austro hungareze dhe diplomatit te saj IPPEN dashamires i shkodraneve e shqipetareve forcat malazese pas 15 ditesh u terhoqen duke shkaterruar PERLEN e pasurise kulturore boterore ‘PAZARIN E VJETER’! Si deshmi sa me siper per vdekjen e komandatit legjendr shkodranet i kenduan:

  ‘Ran dy pushke mbas Jacijet
  Sikur tna kish ra rufeja e zotit”

  Se fundi ‘or burre’ une nuk jam as enverist e enverjan e aqe me teper zogist e zogolljan (qe ndryshojne si term) po po te me quash ‘komunist’ edhe pse nuk kam qene asnjehere me teser me ben nderin me te madh!Respekt

  Reply to this comment
 12. Zhdukni gjurmët e diktatures September 25, 18:13

  Lejeni Zogun, po zhdukni cdo gjurmë te diktatures komuniste

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*