25 VJET BORXH

Redaksional December 12, 2015 20:44

25 VJET BORXH

I thonë një çerek shekulli.

Kontributi 25 vjeçar i një partie politike në jetën dhe shoqërinë e një vendi demokratik, do të kërkonte libra të tërë.

Në rastin e PD-së, librat vërtet hyjnë në punë, por për të kundërtën: Për të shënuar plagët që i ka hapur këtij vendi. Dhe do të mjaftonte ndonjë broshurë e vogël, një doracak për të hedhur aty meritën se i rrëmbeu stafetën politike studentëve dhe bëri të mundur, thjesht me ekzistencën e saj dhe jo me kontribut, regjistrimin e kalimit të Shqipërisë në një tjetër sistem politik.

Le të mendojmë pak: Sikur të mos kishim këtë lëmsh vrastar me pronat; sikur të mos kishim çuar dëm në mënyrë të përsëritur energjitë gjigante të një populli të tërë në ndërtime kuturu; sikur të ishin shumëfishuar me punë paratë e grabitura të piramidave, të mos kishte ndodhur viti 1997, 1998-ta… sikur drejtësia të bënte drejtësi dhe vota të ulte e të çonte kabinetet qeveritare rregullisht, pa u vjedhur dhe keqnumëruar… Është një bilanc që nuk ka kompjuter që mund ta llogarisë. Sepse një borxh kombëtar i këtyre përmasave është i pallogaritshëm, pasi matet me kohën e humbur dhe breza të djegur.

Mjaft të kujtojmë se një moment iluzor, diku nga viti 1995, Shqipëria negocionte fuqimisht për t’u anëtarësuar në NATO. Kroacia po atë vit doli nga një luftë e përgjakshme dhe sot është anëtare e Bashkimit Europian.

Për çfarë mund të festojë një parti e tillë? Një forcë politike, një grup njerëzish dhe një lider mbi ta, që i ka dhënë tonin tragjik këtyre 25 viteve?

E mbërthyer fort pas “Dhjetorit ’90”, Partia Demokratike çdo fundviti kremton një ngjarje që nuk është e saja. Dhe nën shembullin e liderit të vet muzeal, po shndërrohet gjithnjë e më tepër një muzeum politik, sa më shumë që përpiqet të përçojë mesazhin e çuditshëm se gati-gati, ishte PD-ja apo që lindi Lëvizjen e Dhjetorit dhe jo e kundërta.

Problemi është se krijesa e sapolindur nisi të ngarkohet me mëkate ende pa dalë nga shpërgënjtë. Dhe sot ka hedhur në kurriz të shqiptarëve një trashëgimi traumatike që kushedi kur do shërohet. Nëse do shërohet.

Dje Berisha dha një intervistë në median e vet online, ku iu përgjigj pyetjeve “shumë të drejtpërdrejta”. A të ka caktuar Sigurimi dhe PPSH-ja në krye të PD-së? Shikoni përgjigjen: “E si mund të caktonte Sigurimi studentët protestues? Që t’i bënte varrin vetes?” A ke vrarë Hajdarin? “Azemi është ai që më mungon më shumë!”

Pirueta të tilla, në dukje qesharake, në fakt janë makiavelike se nënkuptojnë sikur i drejtohen një audience budallaqe. Por dëshmojnë se ky njeri prej dylli nuk ka asnjë pendesë. Ndaj dhe partia e tij, në 25 vjetorin e këtij borxhit ndaj vendit feston vetveten dhe ulëret për rrëzimin e një qeverie, a thua se PD-ja është themeluar dje dhe kërkon të marrë fatet e vendit në dorë. Të asaj çka ka mbetur nga ky vend.

Ndoshta deri diku ka të drejtë. Njëherë e bëri këtë lojë dhe pati sukses… /Dita/

Redaksional December 12, 2015 20:44
Komento

17 Komente

 1. k December 12, 15:58

  KY NGJAN ME FATKEQËSITË NATYRORE SI PËRMBYTJET,
  TËRMETET.EPIDEMITË,KANCERI ETJ. QË NUK KANË SHËRIM.
  ATO KUROHEN VETËM DUKE I HARRUAR.
  HARROJENI ,PO DONI TË SHPËTONI.

  Reply to this comment
  • xp December 12, 16:51

   koment-shkruesi deri ne 20 shkurt 1991 ka qene nje anti-enverist modest ,pjese e asj revolte popullore per ndryshimin me cdo kusht te sistemit 1945-1990…por jo ne permbysjen e tij me dhune….sepse nuk mund te vritet nje i vdekur sic bene PDerat e berishes me ca elezbibibere pas bythe..

   cfare ko ndodhur pas 1992 me vogla qe mund ta quaj eshte KANIBALIZEM….

   Pra midis nje “diktatori ” si lideri absolut Enver HOXHA dhe nje kanibali si Berisha do te vlersoja me shume ne rrafshin kombetar gjirokastritin se sa TALEBANIN BERISHE .

   Thjesht kufoma levizese me emrin saliberisha eshte lapidar diamanti qe:
   -euroatllantiket
   -te perndjekurit politike
   -karagjozi edi rama
   -kali troje ilir meta
   -mediat shqipfolese
   -intelektualet tip kardare

   ……po i ngrene enver hoxhes qe e thote bukur fisniku Arben Duka

   Lavdia e tij, mbeti e paprekur,
   ju të gjallëve-pisa, u mund dhe i vdekur!

   Pesë vota që kishin,
   Edvinit ia dhanë,
   edhe pse Enverin,
   Edvini ua shan!
   Edhe pse babanë,
   komunist e kish,
   Enverin e shan,
   si shoku Berishë!
   Tani komunistët,
   janë strukur prej tmerrit,
   kanë frikë t’ia festojnë,
   ditëlindjen Enverit!
   Gjithmonë i bllokojnë,
   këtu komunistët,
   po kurrë probleme,
   s’kanë pasur zogistët!
   Dhe unë nuk jam kundër,
   ta kujtojnë sa janë,
   ata që Zogollin,
   një idhull e kanë!
   Unë Zogun s’e dua,
   gjithë Bota e di,
   por s’i them dot tjetrit:
   “Përse e do ti?!”
   Ky është pluralizmi,
   që u përurua,
   të mos jap hesap,
   kë dua-kë s’dua!
   Ky është pluralizmi,
   doni-apo s’doni,
   të mos imponohem,
   nga Besim Ndregjoni!
   Nga Besim Ndregjoni,
   dhe idiotë të tjerë,
   që bënë goxha pare,
   nga shoku Enver!
   Këta politikët,
   një ditë e bënë mirë,
   që veten e lidhën,
   vetë me zinxhirë!
   Për lirinë e tyre,
   çfarë nuk kurdisin,
   po lirinë time,
   nuk e llogarisin!
   Ata kanë të drejtë,
   me zinxhir të mbrohen,
   po s’kanë asnjë shans,
   të na imponohen!
   Ç’humor kur Sovranit,
   direkt i drejtohen:
   “Nga emri i Enverit,
   të gjithë provokohen!”
   Ja po e them unë,
   more mëndje hiç,
   unë nga Enver Hoxha,
   s’provokohem hiç!
   Kuptohet që ca,
   janë ftohur në bythë,
   në demokraci,
   nuk ka më: “Të gjithë!”
   Në demokraci,
   s’ka më vlerë uni,
   se vendin e tij,
   ka edhe majmuni!
   Enveri ka pasur,
   mijëra bythëlëpirës,
   që ja bënin dritë,
   si faqe e pasqyrës!
   Mijëra bythëlëpirës,
   ajo kohë kish,
   baltë-o baltë sheshi,
   si shoku Berishë!
   Ky që me urinën,
   e shokut Enver,
   çau atë kohë,
   dhe bëri karrierë!
   Kam thënë-që Enverit,
   një gjë kurrë s’i falet,
   që Sali Berishën,
   e shkuli nga malet!
   Atëherë bënte,
   mrekulli epoka,
   po malet dhe shpellat,
   s’ia shkuli nga koka!
   Na shurdhuat veshët,
   me ham e me hum,
   bëni për Enverin,
   një Referendum!
   Lavdia e tij,
   mbeti e paprekur,
   ju të gjallëve-pisa,
   u mund dhe i vdekur!
   U mund dhe i vdekur,
   e u bën hatanë,
   se ai punoi,
   veç për fukaranë!

   Dhe të gjithë Vatanin,
   e bëri një blind,
   dhe persekutoi,
   zero-pesë përqind!
   Zero pesë përqindshi,
   që na imponohet,
   që Enveri ynë,
   nga ne mos kujtohet!
   Që janë kaq të paktë,
   bëhet llogari,
   se kanë konkurruar,
   me dy-tre parti!
   Dhe s’kanë bërë kurrë,
   det e kiamet,
   se nuk kanë marrë dot,
   asnjë deputet!
   Askush nuk bën dot,
   tjetër llogari,
   as Sala s’i futi,
   kurrë në qeveri!
   Ata kanë të drejtë,
   atë kohë mos duan,
   sepse u burgosën,
   dhe u internuan!

   Po ne që Enverit,
   i pamë shumë të mira,
   s’kemi pse ta lidhim,
   veten me zinxhira!
   Enveri lartoi,
   një popull të tërë,
   e këta kështjella,
   po ngrënë në rërë!
   Them-sot tek Enveri,
   do shkojnë them unë,
   që të gjithë shqiptarët,
   që mbetën pa punë!
   Në Sharrë me mijëra,
   do shkojnë për besë,
   që të gjithë ata,
   që s’kanë asnjë shpresë!
   I shoh si po shkojnë,
   me lule në duar,
   të gjithë që ky shtet,
   keq i ka harruar!

   Gjithë ushtarakët,
   që s’kanë më ushtri,
   që s’ua zgjidhi hallet,
   as kjo qeveri!
   Të gjithë veteranët,
   të luftës-të punës,
   ata që Enveri,
   priu mes furtunës!
   Tek këta të gjithë,
   vendin unë e kam,
   dhe po të mos vemi,
   e paçim harram!
   De-o Enver Hoxha,
   që të kishim hekur,
   o mos kishe lindur,
   o mos kishe vdekur!

   Lavdia e tij,
   mbeti e paprekur,
   ju të gjallëve-pisa,
   u mund dhe i vdekur!

   thjesht amerikanet qe erdhen ne shqiperi ne 1991 bene gabimin fatal qe bene turqit para 500 vjeteve ne shqiperi duke i ndare shqiptaret ne dy kampe armiqsore ne demokrate dhe socialiste.

   por dhe ne shqiptaret po bjme gabimin qe po hajme dhe kockat e enver hoxhes
   per cerek shekulli…

   eshte koha qe ti sugjerojme donald luve dhe atij protestuesit gjerman qe gabimisht i quajne ambasadore keta kolonela sherbimesh dhe kush jane pas tyre

   ju lutem mos na beni enver hoxhen perendine e shqiptareve duke mbrojtur hapur fare nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre njerzimi…pit bullin tuaj sali qenefberishen

   Reply to this comment
 2. sacri monti... December 12, 16:07

  Nganjiher i duhet the STOP gopit te shpelles ,
  per te ruajtur Balancen e memes Natyre !

  Si edhe vet Nitsche thoshte ;

  Kush i habitur shikon gjate Apokalipsin ,
  vjen nji kohe kur Apokalipsi sgurdullon syte e ngredhesh surratzin e tij te ndyre mbi ty… o popll i habitur.

  Reply to this comment
 3. shqiptar sharri. December 12, 16:15

  Per,-k.
  Ky ngjane si nji fatkqsi,jo more ky eshte fatkeqsie e shqipris!
  Por,nuk eshte i vetmi ky,kangren kanceroze,por eshte nji pjes e atij populli prej 30%qe i shkon prapa dhe ja ep dhe voten e besen,por e keqja eshte se ai popull prej 30%i mer pas spaku edhe nja 7%dhe behen bukur shum ne krahasim me popullin,pra fatkeqsi eshte vet ky popull i pa fate qe ngjek prapa tradhtaret e vendit dhe shitsit e detit dhe trojeve.A,nuk e pranuan shiptarellat zogun per mbret,edhe pse edhe me ndihmen e serbve dhhe rusve te vrngjelit,pra ky popull gjithnji eshte treguar jo i pjekur si popujt e tjer.Pra,ashtu si zogun ky popull e pranoi dhe sali serbin,dhe ate hhapur duke sviduar kritiket dhe njerzit qe donenconin se ti sali je i lidhur me serbet dhe je udbash,ai nuk i mojoi kur akuzat,por perkunrazi ai e tha hapur se fazllicin e kam mik shtepie dhe e futi ne kabunet dhe tha jua bie dhe ne parllamente,dhe ky popull ende po i jep perkrahje dhe eshte ne gjenje me gjeg shqiprin vetem me ja plotsue deshirat e sali serbit-NERONIT te shipnis.

  Reply to this comment
 4. M A R K O December 12, 16:23

  Si majmun ngjan..

  Reply to this comment
 5. . December 12, 16:28

  Berisha eshte tsunami i cdo shkatrrimit,kryesisht te politikes shqiptare.Ai nuk e ka ne gen ndershmerin,krijimtarin vrullin zhvillimin ne sherbim te shoqerise.
  Ai ka ne gen shpifjen,hipokrizin.krimin.
  Metodologjia shkencore e tije baze eshte RRENA.
  Kurrnjihere te verteten.

  Reply to this comment
 6. Bureto December 12, 16:55

  Mungon Drejtesia dhe ka nje Prudence te pajustifikuar nga strukturat shteterore. Mire kur Saliu ka qene ne pushtet, ashtu do te vepronin, por sot disa gjera nuk justifikohen vetem me “fajin e ka Saliu”. Ku jane dosjet me krimet dhe korrupsionin e Saliut, Ato qe kur PS ishte ne opozite premtoi se do t’i vinte ne tryezat e drejtesise?. Mire Saliu i bllokoi, Grdeci, Rruga e Kuksit, dhe 21 janari, si me pikantet, po sot pse nuk shbllokhen? Sigurisht qe me njepune te vertete ku asnje e çarre mos u lihet ta gjykojne, si deri me sot, gjykatesit dhe prokuroret e korruptuar edhe po te duan. Dy vjet e gjysem nuk jane pak dhe mesa dulet do mbyllet ky mandat ‘duke pritur Godone’, pra cudiberesen Reformen ne Drejtesi. Nese do mund te kryhet kjo brenda ketij mandati. Koalicioni dhe gjithe faktoret e tjere relevante nuk duhet te harrojne se ke kane perballe. Simbiozen Sali-PD.

  Reply to this comment
 7. sacri monti... December 12, 17:16

  Kot erdhi Douw-ni Francez JOZEF,

  i futi gishtin ne boothe kriminelit ,

  per me kariku edhe njiher fort kunder Shqiperise !

  Ja pra ,si ata te cilet “Vuajn pasojat e terrorizmit islamik”

  si bashkpunojne me vet Terroristet e Islamistin berrisha !

  Dhe te gjitha kto poshtersira ndaj njerezimit i bejn mesiguri ne Emer te Paqes !!!

  Reply to this comment
 8. Kris 1 December 12, 17:18

  qeveria e rilindjes duke mos i qendruar ne koke punes dhe premtimeve po i zgjat jeten gogolit Berishe.Te jete kjo nje strategji e horrit per te fituar zgjedjet e ardheshme duke i kthyer kokepalaret ne budallenj te friksuar?

  Reply to this comment
 9. ne emer te popullit December 12, 18:08

  Sa e sa artikuj jane shkrua,sa e sa komente jane bere e behen per dite e 25 vjete rresht dhe ne fund presidenti i jep dekuraten me te larte te shtetit shqiptar per per merita ne kosolidimin e demokracise.Per cfar merita e ka fjalen z.president.Per meriten,qe me 2 prill 1991 ,me qene se pupulli nuk i dha votat,ai me eskorten e tij urdheroi dhe vrau pishtaret e demokracise per ti vene flaken Shqiperise si ja vuri duke shkaterruar e djegur cdo gje qe i doli perpara deri ne mars 1992,qe mori pushtetin.Mori pushteti,filloji vjedhien e prones se pronarve duke urdheruar te gjithe pupullin o burra kush eshte izoti te lerevendin e tijdhe te ndertoje ku te doje dhe te pushtoje token e tjetrit si barbaret.Shkaterroi administraten,duke vendosur ne pune kriminele e hajdut ne emer se i kishte d3enuar regjimi;Me urdher te tije keta administrator,filluan te vjedhin e shkaterojne cdogje,nga fambrika,uzina,kanale deri ne dranazhimin e tokave dhe duke prere e shkaterruar,ullishte,vreshta,pemtore etj.deri te pyjet.Ne vitin 1996 u mori te gjitha parate e fituar me djersen e emigranteve ne firmat piramidale,duke i marr njerzit e tije dhe duke i cuar neper vende te botes,nje shembull konkret eshte edhe mekembesi i tije,icili nepermjet nenes dhe vjehrres se tije i coi dhe bleu vila ne Hollande,ku u be edhe shtetas Hollandez,dhe sot kerkon te behet kryeminister.Ne vitin 1998 organizoji vrasien e Azem Hajdarit.dhe grushtin e shetet,me mbrapa gerdeci,21 janarin ku vrau 4 te pafajshme.Perte gjitha keto e me mijra zullume,ku flitet cdo dite,fjal dhe fetem fjale dhe nuk i hyne asnje gjemb ne kembe.Ku jane intelektualet,shoqeria civile,organizatat jo qeveritare etjera,te cilat te kerojne deshkimin e tije e jo dekoraten e presidentiut.

  Reply to this comment
 10. sacri monti... December 12, 18:48

  Ka ardhur momenti ,
  qe te gjithe shqiptaret te cohen e te zhdukin nga faqa e dheut kta bandite ,
  kta antishqiptare .
  Nuk ka lindje pa gjak !
  Shqyeni bushtren e vicidolit me gjithe banden e shkerdhatave qe i shkojne pas ,
  aty mes bulavardit Deshmoret e Kombit ,
  te shenohet ne histori si ky popull di te nderoj kombin e tij Shqiperine .

  Reply to this comment
 11. Kariz Matik December 12, 21:15

  Te nderuar lexues!

  Pervjetori i 25-te i borxheve nano-saliniste, perkon dhe me 50-vjeorin e “ndritur” te piktorit tone abstraksionist.

  Jo vetem piktori yne i talentuar eshte gjysemshekullor. Edhe fasada e kryeministrise se ndotur nje jave me pare nga bojrat dhe vezet e shpellareve eshte gjysemshekullore,

  Lind natyrshem pyetja: Pse mos t’a kemi gjysemshekullor dhe borxhin kombetar?

  Permasat e pallogaritshme, me nje kryeminister kaq te zellshem per pune udhetime jashte shtetit mund t’i shnderroje ato edhe ne permasa gjigande.

  E c’te keqe ka ne kete mes? Apo kujtoni se do i paguajne nga xhepat e tyre. “Ata” fukarenj si gjithe te tjeret jane. Njeri vetem 3-mije, tjetri vetem tre dhoma nje guzhine…Te deklaruarat, sigurisht, dhe jo ato te betonuarat brenda themeleve te bunkerve dhe kullave.

  Reply to this comment
 12. Saimiri December 12, 21:51

  Nuk ka gje me te rende dhe apsurde per shqiptaret se sa keto kercnime te lugatit plak per “revolucion demokratik” per rrexim te qeverise te zgjedhur para dy viteve e te verifikuara me voten e para 4 muajve ,ne te dy rastet me mbi 60%.”Demikracine” dhe tallazet e mendjes dhe ambicjes se semuar te ketij njeriu ky popull dhe ky vend e ka pagur me shume jete e gjak dhe eshte bere pothuajse rrafsh me toke ne te kaluaren.Sot shqiptaret,perfaqesuesit e tyre legjitim,institucionet e pavarura te shtetit ,sidomos ato te sigurise e drejtesise duhet pa prite asnje moment ta ndalin kete perbindesh ,ne menyre qe mos te shkaktoje tragjedi te reja dhe ta mbaje Shqiperine ne pellgun e tranzicionit neper te cilin Sali Berisha e zvarriti tash 25 vjete. Duhet sa me pare te ndalet ky njeri me ambicje dhe mendje te semuar per pushtet .Duhet thene mjaft dhe ta ballafaqojne me krimet e gjakderdhjet qe i ka shkaktuar para drejtesise.Revolucionet dhe halucinacionet qe zhvillohen ne koken e tij te semuar duhet mbesin ne shtresat e trurit te ketij mendjeprishur.

  Reply to this comment
 13. jari turpi i kombit December 12, 23:11

  ta shkerdheft somalia mamiten dhe motriten o maloku i shekullut

  Reply to this comment
 14. poplli im i dashur ,Dembeli i Talentuar - Idiot INTELIGJENT December 13, 11:51

  Eshte vertet skandaloze ,
  qe shqiptaret te jene nji popull kaq pashpirt , njerez qe dijne te rrijne vetem kafeneve ,
  pijn e hane dhe te gricen neper forume ,duke kerkuar te drejtat e tyre dhe shtet te se drejtes .
  Historia e njerezimit nuk njef asnji shembull te tille , qe gjithcka ne vend te ket ardhur si rrezultat i mosveprimit te mases -qytetare ,te mosProtestimit por te ket ardhe nga deshira e politikaneve !
  Ne Shqiperi ,nuk del populli ne rruge per te kerkuar Drejtesi , nuk del ne rruge ,per krimet qe kryen ne familjet Shqiptare ,
  nuk proteston per pune ,nuk lufton per asnji vlere qytetare si ne vendet e civilizuara ,
  pra nuk vepron por vetem pret …qe dikush -dikur te zbresi nga diku lart nga qielli mbase dhe ti realizoj deshirat shqiptareve per shtet ,vlera ,kulture e normalitet ,

  nderkoh ,qe te vetmit qe protestojn madje dhunshem ,jane banda politike e sali berriShit ,
  duke e quajtur te ligjeshme ne kte vend , te shkaterrojn gjithcka e mbajn ne Terror shtetin dhe qytetarin shqiptare ,sa her ata bien nga pushteti !
  Pra nji bande qe lufton thjeshte e hapur per te marre pushtetin ,nji bande tashme e afirmuar kriminale ,nji bande malokesh e perbere prej elementit me negativ ne te shoqerise shqiptare , qe me politikberjen nuk ka asnji lloj lidhje ,por qe kerkon ne cdo rast ,te marre pushtetin dhe vjedhe e vrase e shese teritore pra cdo gje negative ,qe nuk i ngjan aspak politikes ose nji partie politike .
  Pra shqiptaret jane njerez parazite, qe gjithcka e presin te vij vetvetiu , pa reagime ,pa veprime nga shoqeria ne interes te normalizimit te situates ,duke ja lene ne dore gjithcka krimineleve ne ate vend !
  Atehere lind pyetja ; Cfar kerkoni ?
  “Mesiguri qe as vete se dini “

  Reply to this comment
  • Kariz Matik (Kali Tropojes) December 13, 17:05

   Nga nje popull parazit dhe pa kerkesa ndaj vetes e shoqerise vertet nuk ke se c’te presesh. Kriminelet, nuk presin t’i lesh gje ne dore, se ata rrembejne c’do send me vlere qe i del para syve. Kleptomania e kushtezuar nga fukaraleku eshte aq e perhapur ne shoqerine shqiptare, sa qe njerezit e shkrete s’i besojne dot as vetvetes, e jo me te panjohurve. Te nxitja e mosbesimit dhe urrejtjes karshi njeri-tjetrit qendron dhe suksesi i veprimtarise se kriminelit, e sidomos atij te veshur me pushtet.

   Lind natyrshem pyetja:

   Mire qe ky popull nuk ka force te dale nga llumi i para ’90es…dhe ai ku e zhyten Beqirat e Levizjes se Dhjertorit, po gjithe ata qytetare te ndergjegjesuar pse nuk bashkohen per te studiuar alternativat e mundshme per t’u perballur dhemb per dhemb me CETAT E BANDITEVE ???

   Reply to this comment
 15. lis dushku December 13, 12:42

  Qe Sali Berishen
  e shkuli nga malet
  Me kete i ka thene te gjitha poeti.Fenomeni i futjes artificiale te specieve estrogjene ne mjedise jo natyrale,shkakton zhdukjen e specieve endemike,autoktone.Ky fenomen i njohur ne biologji dhe zoologji fatkeqesisht qenka i vlefshem edhe ne boten njerezore.Sjellja e pastudiuar e malokeve nga mali ne qytet;shkollimi dhe perkrahja pa kushte nga klika komuniste ne pushtet,solli epidemine Berisha,Hajdari dhe largimin,menjanimin,eleminimin e inteligjences qytetare.Specia Berisha,Hajdari,Zhelali,Gjin Gjoni,tashme eshte bere specie sunduese ashtu si lepujt,dhelprat dhe minjte e sjelle nga europjanet ne Australi.Per te zhdukur kete specje agresive duhen marre masa shtrenguese te njejta me ato qe po ndermerren kunder specjeve te huaja ne ato vende.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim