25 vjet diktaturë dhe 25 vjet demokraci

Arben Duka December 28, 2015 09:49

25 vjet diktaturë dhe 25 vjet demokraci

(Vijon nga data 26 Dhjetor 2015 – pjesa e dytë)

 

Në të gjitha frontet,
po ngrihej e mira,
për pak vjet u bënë,
vërtetë mrekullira!
 
S’kemi kohë t’i themi,
gjithë mrekullitë,
se viti që jemi,
soset për dy ditë.
 
Nuk mjaftojnë dy ditë,
për gjithë të vërtetat,
si për katër vjet,
u thanë gjithë kënetat!
 
Kënetat u thanë,
ky qe veç fillimi,
se më pas do sosej,
gjithë bonifikimi!
 
Kanale pa fund,
qindra hidrovore,
qe bonifikimi,
vepër madhështore!
 
Dhe ahere binte,
shi me suferinë,
po kurrë të përmbytur,
s’e pamë Shqipërinë!
 
Nga toka në det,
derdhej gjithë shiu,
po bonifikimin,
e prishi Saliu!
 
Diktatura jetën,
e çoi dhe në male,
hapi në çdo anë,
shkolla dhe spitale!
 
Shkolla dhe spitale,
hapi në çdo anë,
dhe çdo gjë krejt falas,
qe për fukaranë!
 
Një nga një Atdheut,
po i iknin rrudhat,
që në Pesëdhjetën,
nisën hekurudhat!
 
Plot shekuj të humbur,
shqiptarët i kapën,
me dhjetëra miniera,
nëpër male hapën!
 
Diktatura qe,
çudi e vërtetë,
se pas çdo miniere,
ngrinte një qytet!
 
U bënë krejt të reja,
me dhjetëra qyteza,
që sot janë shkretuar,
dhe nxijnë si varreza!
 
Ku kish veç kasolle,
u ngritën pallate,
uzina-fabrika,
edhe kombinate!
 
Që për çdo njeri,
të kishte një punë,
po zjarrin dhe kazmën,
salizinjtë u vunë!
 
Fill mbas Nëntëdhjetës,
Sala me taborre,
bëri më shumë dëme,
se Lufta Botërore!
 
Ky gjarpër i zi,
e helmoi gjithë tokën,
po s’u ndodh një burrë,
që t’i priste kokën!
 
Po t’i qe prerë koka,
gjarprit të zi,
në bishtin e Botës,
s’do ishim tani!
 
Këtu u bënë dëme,
nga më kolosalet,
mbetën pa u prishur,
veç hidrocentralet!
 
Plastë kush e shan,
atë lloj regjimi,
kryevepra ishte,
elektrifikimi!
 
Them-hidrocentralet,
na ruaj-o Zot,
se të diktaturës,
kemi edhe sot!
 
Që të gjithë i kemi,
nga koha e vjetër,
se këta palaço,
s’ngritën asnjë tjetër!
 
Diktatura vendin,
e nxori prej territ,
dhe sot kemi ende,
shtyllat e Enverit!
 
Vetëm ato kemi,
për gjë tjetër s’flitet,
sa i gjithë shteti,
rreth tyre vërtitet!

 

(Vijon nesër pjesa e tretë)

Arben Duka December 28, 2015 09:49
Komento

12 Komente

 1. intelektuali December 28, 12:15

  PLASTE KUSH I KENDON ATIJ SIKTER ENVERIZMI
  QE E MBUSHI VATANIN ME VIKTIMA BARABARIZMI
  ME BUNKERE E TOLLONA E ME VRASJE SADIZMI
  DHE ME BEJTEXHINJ TE LINDUR NGA BOLSHEVIZMI

  PIKA I RENTE KUSH I KENDON KETIJ TERRORIZMI
  QE E BERI SHQYPNINE SI NJE CIFLIG FEUDALIZMI
  DHE SHQYPTARET SI SKLLEVER SI HIJE MONIZMI

  Reply to this comment
 2. 104 swan December 28, 12:28

  Te lumte pena o Beni …!!!

  Reply to this comment
 3. Tomorri December 28, 13:44

  Te lumte dora dhe mendja Arben Duka.Te thashe nje te vertete eshte nje mrekulli dhe e kunderta eshte nje Sali i Zi.Kush ka pak mend e kupton por jam ne hall te madh se a do ta kuptojne brezat kete te vertete apo jo??

  Reply to this comment
 4. lulip December 28, 14:09

  E verteta ne vargje si drita e diellit. E verteta gjithmone eshte nje dhe vetem nje, ata qe e dijne Arben Duka ja u kujton dhe ata qe nuk e kane jetuar ate kohe Arbeni ja u mesone.

  Reply to this comment
 5. shqipe December 28, 16:23

  Prite kur te sulet
  Loveja, sallaket :
  ” Edverri,ferri…!”
  Me k’to fjale do plaket!

  Reply to this comment
 6. shqipe December 28, 16:52

  C’po ndodh me komentet xhanem! S’po mund te shoh asnje!

  Reply to this comment
 7. Adi December 28, 18:42

  Bravo!
  Keshtu eshte vertet
  Shqiperia nuk eshte me shtet

  Reply to this comment
 8. fraza December 28, 21:07

  Nje perlë!

  Reply to this comment
 9. Devolliu December 28, 22:16

  Gjarpëri Sali
  Helmoi gjithë tokën
  Nuk doli një burrë
  T’ia presë kokën

  Reply to this comment
 10. cfare ka ndodhur me komentet te DITA December 29, 02:04

  25 vjet diktature dhe 25 dite censure te Dita.

  nuk e imagjinoja qe kjo gazete do vinte filtra ,censure,perde komentesh..

  komentuesit kane qene pjesa me interesante dhe me me vlere ne kete media qe eshte ne pararojen e shtypit shqiptar.

  Lutemi mos keq trajtoni komentuesit…

  CFARE KA NDODHUR TE GAZETA DITA

  MOS KENI THENE ME KONCESION KONTROLLIN E KOMENTEVE NE NDONJE SHERBIMI SEKRET …ME LART SE KANADEZI VISHO AJAZI..

  Reply to this comment
 11. METEH December 29, 11:30

  Rrofte Arben Duka,
  Sa te doi vete,Jete-gjate DITES,
  Pa të s’ka lezete.
  Poezit e Benit,
  Jan ilaç per ne,
  AI na bie shpresen,
  E humbur verte.
  E kam nje merak,
  Per do qe s’lexojne,
  Dhe qorrazi shkojne,
  Te SALA vajtojne.
  Viti Ri gezua,
  Per njerzit e mire,
  Mekataret vdekshin,
  Qe shuan shqiperine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?