Komente nga lexuesit dhe përgjigjet e kryeredaktorit

May 14, 2015 23:54

Komente nga lexuesit dhe përgjigjet e kryeredaktorit

May 14, 2015 23:54
Komento

19 Komente

 1. Biku May 14, 23:55

  Z.Thano

  “DITA” eshte gazeta me prestgjioze ne Shqiperi.

  Sot keni bere nje gabim per te cilin mendoj se mund te jete nje perjashtim dhe qe me siguri juve ju ka shpetuar.
  Qe ne mengjez na terhoqi shume artikulli “A ka te drejte Izet Haxhia per klanin Kapo……”etj.

  Ne Balline vec titullit, shkruhej se rreth ketijn problemi do fliste nje nga drejtuesit e larte te ish Sigurimit te Shtetit.

  Mbasdreke, shohim se shkrimi nuk kishte ate pritshmeri qe ne kishim. Fillim e mbarim ishte analiza qe i bente Z.Malaj levizjeve te dhjetorit 1990 dhe manovrave te Ramiz Alise.Malaj ben analize te drejte dhe interesante.

  E bera kete nderhyrje pasi ne ballinen e gazetes nuk ishte vene emri i Viktor Malajt por lihej te kuptohej se nje ish zyrtar i larte i Sigurimit do thoshte dicka interesante rreth kesaj teme.
  Te tilla mos perputhje titujsh me shkrimet qe e pasojne, zakonisht i bejne gazeta te varfra, gazeta qe nuk i blen kush, te mbushura me shpifje, intriga, etj. etj. pra qe keto te shiten.
  Mendoj se Dita nuk duhet te bjeri ne keto pozita dhe nuk u lejohet te cenohet reputacioni i gazetes tuaj si me e lexuara, me seriozja dhe me interesantja.

  Ju lutem me mirekuptoni.

  Reply to this comment
  • THANO May 14, 23:55

   Pershendetje
   Koha e botimit te materialeve ne gazeten print dhe gazeten online jo domosdoshmerisht perputhet.
   Ne numrin qe iu permendni bashke me analizen e Viktorit ne lajmeruam rrefimin e Zylyftar Ramizit.
   Pjesa e pasqyruar ne print e ketij te fundit esht botuar online nje dite me pas.
   Redaktoret e versionit print nuk jane dakord me botimin e materialeve te printit ne versionin online ne te njejten dite qe publikohen.
   Ndoshta kane te drejte.
   Ata jane pergjegjes per suksesin e versionit print. Thene shkoqur printi duhet shitur.
   Nga deshira per te mos krijuar distance me lexuesit online ne i botojme materialet e printit ne te njejten dite online.
   Ndodh rralle qe ka nje dite distance. Rasti qe po flasim eshte i tille.

   Reply to this comment
  • Fatmir Lohja May 18, 11:47

   kerkoj te bashkpunoj me ju.

   Reply to this comment
 2. Shpëtim Bushati May 14, 23:57

  i NDERUAR Z.THANO

  Në fillim do dëshiroja të pranoni falënderimet dhe mirënjohjen time për zbardhjen dhe pasqyrimin real e luftës së UÇK-së! Unë quhem Shpëtim Bushati dhe jetoj në Suedi sëbashku me familjen time prej 24 vitesh. Gjatë këtyre ditëve, në faqet e gazetës tuaj kam lexuar shumë shkrime dhe opinione për luftën çlirimtare në Kosovë dhe njerëzit të cilët ndihmuan këtë lëvizje në Shqipëri!

  Njëra prej familjeve e cila dha kontributin e vet në këtë luftë që nga viti 1991, kur po hidheshin bazat e UÇK-së, është dhe familja e ime e cila banon në Tiranë! Fatkeqësisht dy prindërit e mi të cilët dhanë një ndihmesë shumë të madhe në këtë lëvizje, nuk jetojnë më: Por atje banon akoma vëllai im Gim Bushati i cili edhe ai dha një kontribut shumë të çmuar në këtë luftë!

  Ai mund t’ju japë një informacion shumë të gjerë të kësaj lufte prej vitit 1991 kur UÇK-ja ishte në ilegalitet të plotë dhe deri në çlirimin e Kosovës në qershor 1999. Gimi disponon dhe dokumenta autentike të cilat mund t’i bëjnë më të besueshme rrëfimet e tij për raportet dhe bashkëpunimin me udhëheqjen më të lartë të shtabit të UÇK-së të cilët e kthyen shtëpinë e familjes Bushati në Tiranë në një bazë të fuqishme të UÇK-së! Konfirmimin e rrëfimeve të tij mund ta bëni po të dëshironi edhe duke kontaktuar politikanët kryesorë në Kosovë sot si Ramush Haradinaj, Daut Haradinaj, Xhavit Haliti, Shuaip Muja, Ali Ahmetin në Maqedoni etj. Shpresoj në mirëkuptimin tuaj! Me respekt, Shpëtim Bushati.

  Reply to this comment
 3. Agim Hoxha, ish-oficer May 15, 00:01

  Thano, botoji vargjet e Ali Asllanit se më duket sikur janë shkruar sot.
  Bëni mirë t’i botoni herë pas here sidomos “Kohën e Maskarenjve”. Fjalë të fuqishme, por a po mjaftojnë fjalët për ne? Juve si gazetë që keni treguar që nuk i lëpiheni pushteteve, besoj që jeni edhe vetë të ndërgjegjshëm që fjalët janë tashmë krejtësisht të pamjaftueshme. Duket sikur ju (dhe ne bashkë me ju) i biem legenit, kurse Saliut gjemb në këmbë nuk i hyri as kur vrau e djegi, as kur fshehi prova e fshiu filmime. Nuk e bëj kurrë fatalin, se nuk është në natyrën time, por pyetja mbetet tek të gjithë ne që kemi votuar për ndryshimin: Kjo Tirana e batakçinjve si e ke quajtur ti vete ketu ne nje pergjigje a do ndryshojë ndonjëherë?

  Reply to this comment
  • THANO May 15, 00:03

   Agim
   pyetja juaj eshte ajo qe bejne shqiptaret e mire prej vitesh: si duhet dalë nga ky qerthull i së ligës që na ka mbështjellë disa prej nesh me babëzi, shumë të tjerë me varfëri; thuajse të gjithëve me padije dhe falsitet.
   Mendime mund të tjerrim plot; ajo pjesë e botës që priret nga e mira ka provuar e riprovuar shumë për t’i bërë shoqëritë të mira, të lumtura, dinjitoze: nga sistemet e bazuara ose jo te paraja tek edukimi i fëmijëve me këtë apo atë mënyrë (lexoni sa për kuriozitet për revolucionin arsimor të Finlandës përshembull se si e stimulojnë ata fluksin e ideve te fëmijët) etj., etj.
   Por ajo që jep sukses diku jo domosdoshmërisht jep sukses kudo. Ndikojnë liderët politikë me personalitete të ndryshme, ndikojnë shoqëritë në faza të ndryshme zhvillimi. A mund të themi përshembull që Shqipëria ish-komuniste ishte gati për demokracinë? A mund të themi përshembull që shtimi i orëve të fiskulturës në shkollat tona është gjëja e duhur? (Unë do shtoja orët e shahut përshembull). Trupin apo mendjen? Muskujt apo idetë?
   E kam fjalën që modele ka plot. Platoni përshembull, më radikali i utopistëve thoshte që Republika duhet ta ndalojë klasën politike të ketë Familje dhe Pronë sepse këto të dyja kompromentojnë vendimet e tyre.
   Jam i sigurt që në Shqipërizën tonë janë të shumtë ata që do ishin dakord me Platonin. Sepse klasa jonë politike e ka shkelur me këmbë gjithë çka patur e ka vlerë në këtë vend, madje ka urinuar mbi të krejt birrën e rrëkëllyer gjatë festave të ndarjes së plaçkës.
   Por (sipas meje), ndryshimi nuk nis tek kopjimi dhe diktimi i modeleve. Ndryshimi real tek ne do nisë në atë momentin kur jemi përballë vetes. Veten nuk e gënjen dot. Nëse je bajgë edhe kur të tjerët të njohin për hero, para vetes kur askënd të mos kesh rrotull, bajgë do ndihesh.
   Vepra të vogla, të mira, të përditshme. Me ndjenjë përgjegjësie për veten, për të tjerët, për qytetin. Pa bujë, pa nevojën që ta shpallësh, pa kërkuar qendrën e vëmendjes, pa marrë patjetër shpërblesë të përkohshme, admirim fals, zjarrm duarsh që trokiten. Kur secili prej nesh të arrijë të jetë i qetë aty në përballjen me veten, do nisë ndryshimi. Të tjerat janë ose të parakohshme ose thjesht broçkulla.

   Reply to this comment
 4. ada May 15, 00:07

  Vota meritohet apo pretendohet?

  I nderuar Z. Thano,

  Tani qe na ndajne me pak se dy muaj nga zgjedhjet e 21 qershorit, nje pyetje e mbetur pa pergjigje me eshte fiksuar ne mendje: perse valle tek ne vota pretendohet, nderkohe qe ne gjithe boten e qyteteruar ajo meritohet?
  Tani, ne prag te fushates per zgjedhjet vendore, ja ku na shfaqen perseri ata qe pretendojne voten tone, tashme te veshur sport, me genjeshtrat e rradhes, te mesuara permendesh. Nga ana tjeter e ekranit qendrojme ne, qe kalojme kohen tone te vyer, duke degjuar mashtruesit qe vete i kemi votuar.
  Ata nuk lodhen te pregatisin programet e tyre elektorale, sepse ata e pretendojne voten tone. Ata nuk skuqen tek genjejne per gjera qe as vete nuk i besojne, sepse nuk kane nevoje ta vene veten ne prove per te merituar voten tone.
  A eshte bojkoti zgjidhja e vetme per te ndergjegjesuar politiken shqiptare, qe voten tone nuk e meritojne?
  Gara e Tiranes eshte shume e thjeshte, per ke ka sy per te pare dhe mendje te kthjellet per te kuptuar.
  Fati vendos perseri perballe njeri-tjetrit dy kryebashkiaket me te spikatur, ne te mire e ne te keq. Njeri, njihet si ai qe e betonizoi Tiranen, tjetri si ai qe e injoroi per tre vite me rradhe dhe e perdhunoi ne vitin e katert, me lejen masaker tek Liqeni Artificial. Njeri pretendon mandatin e katert, tjetri pretendon mandatin e dyte. Te dy hyjne ne gare, me kandidatet qe vete i zgjodhen pa sondazhe e pa gare, duke e pretenduar turpshem voten tone. Sigurisht qe as njeri, e aq me pak tjetri e meritojne ate.
  A eshte vota per kandidatin e pavarur ne Tirane mesimi me i mire per Ramen e Bashen, per ti treguar se as nuk e meritojne e as mos ti shkoje neper mend ta pretendojne voten e tiranasve?
  Personalisht mendoj qe po. Fatkeqesisht, kjo eshte nje alternative shtese vetem ne kryeqytet. Do ishte shume pozitiv kandidimi i te pavarurve (sigurisht jo manjak me delir madheshtie, por kandidate serioze) edhe ne bashkite e tjera, te pakten ne ato kryesoret. Votuesit (ata qe do mbeten ende ne Shqiperi deri ne 23 qershor) do kishin nje mundesi tjeter zgjedhjeje, midis blu-se se demokrateve ose pangjyresise se grupimit socialiste & sharlatane lloj – lloj.

  Reply to this comment
 5. lili May 16, 05:17

  Boycoti prape se prape nuk lekund themelet e pushtetit te PD e PS se! Duhet votuar,edhe duhet votuar per kandidatet jashte aléancave te turpit!

  Reply to this comment
 6. Fatmir Lohja May 18, 11:49

  Zoti President i Shtetit Shqiptar
  Kam Gabuar.
  Nuk kam bera krim .E parkova autoveturen keq ne lagjen time .Vjen policia bashkiake e me vene 10 000 lek gjobe.
  Sa iken policet bashkiak vijne poliecet e Qarkullimit Rrugore, e me vene 10 000 lek gjobe.
  Jam i ndershem dhe do ta paguaj njeren gjobe.
  Une kerkoj prej jush cilen gjobe te paguaj. Te dyja palet e vene ne sistem dhe me perllogaritjet ne perqindje ditore,per mos respektim te afatit ligjore,shifrat marren perpjete.
  Per nje shkelje ka nje denim.Ky eshte shteti ligjore.
  Ju lutem me keshilloni cilen gjobe te paguaj,se jam I bindur per gabimin qe kam bere.

  Me respekt Fatmir Lohja
  Shkrimtar.

  Reply to this comment
 7. meri May 20, 19:17

  I nderuar Z. Thano,
  Ka disa dite qe Gazeta ime e dashur “DITA” e ka mjaltosur shume gojen me qeverine dhe sidomos me kandidatin e PS-se Erion Veliaj. Duke dashur t’ju ngacmoj, po ju jap nje keshille shume miqesore: kujdes me mjaltin, se edhe pak mungon dhe do ta quaj “DITEN” si gazeta “55” e te majtes.
  Une jam shume dakort qe fitoreve dhe puneve te mira te qeverise ti japim jehone, por keto ditet e fundit shkrimeve me mjalte per Veliajn i keni shtuar edhe arra. Me dashamiresi po ju them: NA VELET……
  Tek e fundit edhe ju jetoni ne Tirane, e duke ndihmuar me propagande ne zgjedhjen e njerit apo tjetrit kandidat, do vendosni edhe fatin e qytetit tuaj dhe te femijeve per kater vitet e ardhshme.
  T’ja thoni Veliajt te mirat, por ama thojani edhe te keqijat, qe sigurisht nuk i mungojne.
  Nderkohe qe, Tirana ka fatin qe te kete edhe nje kandidat te pavarur (them nje, se ata dy te tjeret nuk kane ndonje peshe). Prandaj, kur te nxirrni mjalt nga goja per Erionin, hidhni edhe ndonje fjale te embel per Gjergjin. Sa per Halimin, mos u lodhni kot. Keto kater vite Basha e ktheu Tiranen e betonizuar te Rames ne GETO. Keshtu qe nuk kam ndonje shprese se dok. Halimi do qullose gje.
  Me dashamiresi,
  Meri

  Reply to this comment
 8. N.VJOSA May 21, 21:44

  Zoti Kryeredaktor Thano,
  Po degjoja me vemendje intervisten e Kandidatit per QYTETAR I PARE ITIRANES, z. Erion Veliaj.
  Ju them pa asnje rezerve:
  NJE ORATOR I VERTETE !
  POR DHE NJE ORGANIZATOR I MREKULLUESHEM, QE DI TI KTHEJE FJALET NE VEPRA…!
  Tiranes por dhe Politikes shqiptare i nevojiten shume keta politikane qe dine ti kthej e syte nga P u n a !
  Tirana ka nje shans te madh te kete nje Kryebashkiak model, te thjeshte, te matur, puntor i palodhur qe tregoi me V e p r a edhe si Minister se di te organizoje dhe ti ktheje Fjalet ne Vepra…
  Mbeshtetje pa hezitim per keta politikane te rinj, per te cilet Shqiperia ka nevoje me shume se kurre per te mundur Varferinë!

  Reply to this comment
 9. Evdal NURI June 1, 16:56

  Pershendetje e respekte z. Thano !
  Shqetesimi im eshte ky !.
  34 dite per te bere nje analize P.S.A -je .
  Ne daten 27 prill mora rekumandim tek mjeku i lagjes per P.S.A .Ky me dergoi te specialisti. Nga ketu tek Qendra Spitalore Universitare “Nene Tereza “, Ne konsullten kirurgjikale” . Pergjigja m’u dha ne sportel”. S’KEMI SOLUCION “.Duku me vone . U duka ne date 4,8,11,18 maj , Vajta, por me dhane te njejten pergjigje : S’ka ardhur .!.Duke me pare se u bera ” i bezdisur ” ,apo ndofta dhe u erdhi ” keq”, me dhane numurin e telefoni 04t2349192 per t’i marre ne telefon. Pas 3-4 telefonatash me daten 27 me thane s’e ajde se erdhi reanagenti i P.S.A .Me daten 28 tek recepsioni. P.S.A -ne mund ta besh, por eshte me planifikim.Se fundi ne date 29 maj munda ta beja Te henen pergjigja . Ç’ thane ? T’i bere mire qe erdhe ,por thone se eshte prishur aparati !.Prita dy ore . Desh “ZOTI” qe aparati ishte rregulluar. Se fundi mara pergjigjen .Mora pergjigjen ,por puna s’ka mbaruar me kaq! Tani do te shkoj prap tek specialisti, e qe andej tek mjaku i familjes , mbase ai ka te drejte te japi recete .
  .Po per yndyrnat shkova ne date27. Asnjeri s’kishte te dera, prita 40 minuta e duke bere fjale u planifikova per ne 11- 06 2015. S’e di kur do to mbaroj pune s’e dhe ketu te nxjeirrin “-100″yçkla” .
  SA RRADHE TE PRITURA! SA DYERE TE TROKITURA! Per te mbaruar nje pune!
  Problemi eshte ky? Pse kjo sorrollatje kaq e tepruar dhe e sikleteshme ? Pse gjithe keto peripeci per te marre nje recete , apo per te bere nje analize ? Keto fenomene jane mese te zakoneshme e te moraleshme ne spitalet shteterore . Keto duhet te marrin fund : FORCA KRIJOI TEW DREJTEN . Shume shtete nepermjet forces , me kalimin e kohes e kane kthyere kete ne kulture ne te drejte .
  Tek privati s’nodh keshtu . Mbaron pune per disa ore e jo jave!
  Sa rruge e gjate dhe e sikleteshme per te marre nje recete, apo per te bere nje analize ?!. Ky eshte problemi , qe kerkon zgjidhje ?
  EVDAL NURI .

  Reply to this comment
 10. zenepe Luka June 4, 10:25

  Pershendetje.
  Nuk kam koment, por deshiroj te bototj ne gazeten tuaj nje replike te detyruar me ish gazetarin Astrit Patozi, teksa e degjova sot te fliste ne Parlament.
  Esenca e shkrimit eshte :

  Te degjova me vemendje sot ne Parlament, ku fole edhe si ish gazetar.Nuk dua ti hy ne thelb problemit qe ngrite, por teksa akuzon median se hesht para te se vertetes, nuk mund te rri pa thene me ze te larte se ju, ish kryeredaktori i RD, miku juaj i ngushte qe boton simotren 55, kur gazetarja e Koha Jone e Vlores percolli te verteten e ngjarjeve qe ndodhnin cdo dite, pra percillte te verteten qe ndodhte, qe e pasqyronin edhe mediat e huaja te instaluara ne Vlore, qe edhe ju vete e dinit qe eshte e verta, jo vetem policia e shtetit, shiku e rrahen, por nuk mjaftuat me kaq por ne 10 maj te 1998-tes njerezitur tuaj te afert, pavaresisht se nuk jetojne me, vendosen tritolin tek dera e shtepise, duke plagosur 4 pjestaret e familjes edhe femijet e parritur dhe shkaterruan banese, kabinetin dentar te bashkeshortit.
  Ju konsideroj autore ju dhe stafin tuaj, te shituriun Fahri Balliu, pasi ishin lajmetaret e aktit fondamentalist qe ndodhi ne mesnate, pasi pikerisht ate dite ju celnit gazeten me tituj te medhenj: Zenepe Luka dhe Gazeta Koha Jone, dogji Vloren.
  Hakun ma mori drejtesia qe ju denoi, por tek ju degjoj skam si te moe mendoj se ju jeni nje kameleon.
  Shenim:
  Shenim:Do te them edhe dicka me shume, do ta shoqeroj me fotopor me thoni nese do ta botoni.
  Faleminderit

  Reply to this comment
 11. Zoro June 8, 14:13

  Zoti Thano !

  Mendoj se eshte i vonuar nje shkrim per te sqaruar ish ushtaraket e liruar per pensionet e tyre ne lidhje me padrejtesite qe ju beri qeveria e kaluar e Sali Berishes dhe personalisht Sali Berisha i cili ka nje urrejtje patologjike per ushtaraket dhe ish ushtaraket, punonjesit e policise dhe sherbimit informativ.
  E them se duhet te pergatitet nje artikull serioz nga gazetar te mirnjohur me kete teme, pasi po ve re se ditet e fundit po kerkojne ti keqperdorin para fushate ish ushtaraket e pjestaret e familjeve te tyre struktura te caktuara te PD-se te cilat vete i goditen kur ishin ne pushtet dhe tashme pa pike turpi duan t’ju devijojne voten.
  Eshte e vertete qe ju eshte premtuar, por cdo gje ne kohen e vete me te mire do t’ju realizohen kerkesat dhe prandaj duhet mos e humbasin besimin.
  Nuk duhet trembur nga nje artikull i tille pasi eshte i domosdoshem, nuk hap plage por sqaron te turfulluarit e ndonje mosbesues.

  Reply to this comment
 12. Zoro June 15, 12:27

  Zotit Thano !

  Eshte kenaqesi kur bene nje kerkese dhe te vlersohet, pamvarsisht nese je apo jo i kenaqur me pergjigjet qe jane brenda.Sejcili qe e lexon dhe e analizon ate qe kerkon, pra pergjigjet perse ngaterrohen kerkesat e ish ushtarakeve ne pension te parakohshem gjen brenda vetveten.
  Faleminderit per sqarimet e bera ne kohen e pershtateshme per ish ushtaraket.

  Reply to this comment
 13. Taulant June 16, 18:14

  Zoti Thano,
  Kam nje mendim: perse te mos botoni, keto dite, para zgjedhjeve, nje numer sa me te madh CV-sh te kandidateve per njesite vendore, kur CV-te e tyre jane pikante? E them kete per faktin se nje pjese e mire e tyre kane shume material per humor. Them per humor, sepse ne fakt jane fragmente komiko-tragjedish per popullin qe do ti votoje.
  Respekte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*