Një Mekë nacionaliste greke në zemër të Shqipërisë?

August 23, 2014 07:16

Një Mekë nacionaliste greke në zemër të Shqipërisë?

A duhet të festojnë ortodoksët shqiptarë një goditës e anatemues të flaktë të gjuhës shqipe që punoi gjithë jetën për greqizmin e jugut të Shqipërisë?

 

Këtë të diel, është përgatitur të festohet si asnjëherë “300-vjetori i lindjes së Kozmait nga Etolia”, që kisha ortodokse greke e ka shpallur shenjtor. DITA ka njoftuar më parë për këtë ngjarje që do të festohet në Fier, në fshatin Kolkondas, ku Kozmai është vrarë.

Për të shmangur çdo keqkuptim, është e nevojshme të theksohet se festat dhe ritet ortodokse, ashtu si të feve të tjera në këtë vend, janë një pasuri e këtij populli dhe meritojnë të celebrohen si ua ka ënda  besimtarëve. Shqetësimi që ne kemi ngritur, ka të bëjë me personin dhe historinë e shenjtorit grek Kozma kundruall shqiptarëve.

A duhet të festojnë ortodoksët shqiptarë një goditës e anatemues të flaktë të gjuhës shqipe që punoi gjithë jetën për greqizmin e jugut të Shqipërisë? Kisha e Kolkondasit sot nuk ka asgjë nga gjurmët e grekut Kozma, pavarësisht shpenzimeve shumëmilionëshe të kryepeshkopit Janullatos për ta ringritur dhe ringjallur idhullin e tij.

Kisha e Shën Kozmait u ngrit më 1814 për interesa politiko-ushtarake të Ali Pashës. Fshati Kolkondas, qindra vjet para vrasjes aty të grekut Kozma, kishte kishën e Shën Marisë, të cilën e adhuron edhe sot. Pse duhet festuar ditëlindja e një shenjtori grek në vendin e vrasjes dhe jo atë të lindjes, në Etoli?

Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e sinodit së fundi z.Janullatos ka thënë se gjatë shërbimit në krye të Kishës Ortodokse ka pasur dy synime të mëdha: Ndërtimin e Katedrales në Tiranë dhe kremtimin madhështor të 300 vjetorit të lindjes së Shën Kozmait. Të parën e realizoi.

Po pse duhet të jetë kjo e dyta, një “ëndërr e realizuar” për ortodoksët shqiptarë?!

Ajo që ata do të shohin këtej e tutje, do të jetë një qendër pelegrinazhi fetaro-nacionaliste e grekëve, një Mekë e tyre mu në zemër të Shqipërisë. Padyshim, me ndihmën e pushtetarëve tanë lokalë.

 

Sot në versionin print të gazetës DITA: Një “shenjtor” jo rastësisht i importuar në Shqipëri dhe heshtja e politikës së Tiranës mbi një ngjarje që pas disa orësh do shënojë ngritjen e një Meke të nacionalizmit ekstrem grek në zemër të Shqipërisë. Një analizë mbi dy sjellje të z.Janullatos tri ditë para se të merrej vendimi për dhënien e statusit kandidat të Bashkimit Evropian për Shqipërinë. Deklarata e hidhur në Shkodër dhe pse qëndrimi i z.Janullatos ka rrëshqitur kohët e fundit në një gjendje agresive që tejkalon të gjitha sinorët që i njeh e drejta si drejtues i një strukture fetare në Shqipëri.

 

***********

26 organizata: Të mos abuzohet me tolerancën fetare të shqiptarëve

26 organizata joqeveritare të përfaqësuara nga Komiteti për Mbrojtjen dhe Zgjidhjen e Çështjes Kombëtare, kanë kërkuar të ndalohet veprimtaria e së dielës më 24 gusht në fshatin Kolkondas të Fierit. Komiteti reagoi ndaj lajmit duke thënë se duhet të nderojmë figurat e kombit shqiptar, dhe jo ato antishqiptare si Shën Kozmai.

“Çdo komb ka të drejtë të shenjtërojë heronjtë e vet. Ky personazh mbylli me dhjetëra kisha ku meshohej në shqip. Z.Janullatos të mos abuzojë me tolerancën fetare të shqiptarëve. Ne nderojmë Marko Boçarin, Naum Veqilharxhin, Dhaskal Todrin, Fan Nolin, Num Priftin, Petro Nini Luarasin, Motrat Qirjazi, Mihal Gramenon. Nderimi i Kozmait duhet të bëhet në vendin e tij të lindjes dhe jo ne Kolkondas ku është ekzekutuar për veprimtarinë e tij antishqiptare, veçanërisht kundër gjuhës shqipe” – thuhet ndër të tjera në deklaratë.

 

August 23, 2014 07:16
Komento

134 Komente

 1. Cibuku August 22, 08:21

  Komiteti nuk ka te drejte qe revoltohet keshtu. Duhet te kemi pak me teper besim tek kapedanet fierake, qe do dine t’ja vene kufirin tek thana, duke e ngritur edhe me lart prestigjin e ortodoksise

  Reply to this comment
  • Dielli mbi KORAB August 22, 09:56

   O njerez te mire ,mos u beni preh e atyre qe duan te nxisin urrejtjen nder fetare. keto protesta jan te sajura dhe te stisura.Dikush qellimisht kerkon te na paraqesi para botes si nje popull mysliman
   Nuk ka asgje te keqe te festosh nje shenjtor ortodoks.
   Nuk kisha degjuar te behen protesta pse festohet.
   Perse nuk protesjone keto oragnizata per krimet e xhihadistave shqiptare ne Siri dhe Irak ????
   Eshte e TURPSHME te ndezesh njenjat nacionaliste,aq me teper kur shqiptaret e kujtojne Shen Kozmain prej vitesh.
   Fatkeqsia eshte kur nacionalizmi grek e perdor kete per te tjera interesa.
   Shen Kozmai duhet festuar se Festa i bashkon njerzit dhe popujt.
   Per luftra duhet protestuar.
   Mos u beni viktima te grekeve.
   Po qe se ato duan ta kujtojne Shen Kozamin,BUJRUM mire se te vine,ne jemi gati 1 milion shqiptar qe kemi shkuar ne Greqi,te shkojme dhe ne ta kujtojme Ali Pashane e Tepelinës.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 10:27

    @Dielli mbi Korab

    Pusho o plehër e shitur (ose je aq idiot sa s’di ç’flet). Këtej po na hiqesh shqiptar, këtej na thua se “Shen Kozmai duhet festuar se Festa i bashkon njerzit dhe popujt”.
    Kozma Haleja i Etolisë është armik i shqiptarëve dhe i shqiptarisë, ndaj nuk ka sesi shqiptarët të mos revoltohen e të mos protestojnë. Edhe ti që kërkon të dukesh si patriot, nuk ndryshon nga qelbësirat e tjera të shitura ortodokse, siç është ky beni pederasti që ka komentuar këtu poshtë.
    Si duket e paske mësuar mirë zanatin e grekëve bythëshkyer…

    Reply to this comment
    • Gent14 August 22, 12:34

     Po ne te keqen e kemi nga vete njerezit tane qe shesin by.. si ky Dielli mbi Korab ap ote tjera pseudonime qe vijne nga po e njejta dore e paguar dhe e helmatisur e janulles, armikut te betuar te gjuhes dhe rraces shqiptare.

     Reply to this comment
    • Dielli mbi KORAB August 22, 14:39

     Ngadal mor Pellazg se me gjuhen qe perdor tregon se kush je.Un nuk kam share dhe fyer njeri ne komentin tim,ndersa ti dukesh qe je nje mjeran qe kerkon te bej nacionalizmin duke perçare shqiptaret.
     Po qe se mua me quan pleher,nje fekale islamiste si ti un nuk shqetsohem aspak.
     Lereni komunitetin orthodoks te nderoje ke te doje,sepse nuk keni te drejte qe te impononi idhujt qe ato duan tu falen.Kur shqiptari njihet prej shekujsh per tolerancen fetare,Ju kerkoni te na degjeneroni para botes dhe beni lojen e grekerve.
     ju jeni tamam pushta.

     Reply to this comment
     • Pellazgu August 22, 15:25

      @ Dielli mbi KORAB

      O shkërdhatë antishqiptare, që do jesh ndonjë buçe lëkurzeshkët afro-aziatike me origjinë të sigurt joshqiptare nga jugu, hiqe atë “Korabin” nga nofka se nuk kanë lidhje ato zona me fëlliqësinë antishqiptare të juve maskarenjve që lëpini Anusin.
      Mos guxo të më flasësh mua me atë gjuhë të fëlliqur antishqiptare.
      Të mbrosh shqiptarinë qenka nacionalizëm? Ti mor prift hajvan, që pastron haletë grekut, nuk ke kulturën për të diskutuar me terma të tillë si “nacionalizmi”, sepse për këtë gjë duhet një gomar shkollë, kurse ti nuk ke as 9 klasë.
      Vëllezërit tanë të komunitetit ortodoks askush nuk i ndalon të festojnë, përkundrazi, me rastin e vendosjes së bustit të Imzot Nolit në kishën e Durrësit, së bashku me ta ishin edhe shumë shqiptarë myslimanë, prej të cilëve disa edhe me origjinë çame. Ata që i ndaluan ortodoksit shqiptarë ta vinin atë bust në kishën që kur ishte gjallë ka qenë e Nolit, ishin Anusi dhe priftërinjtë e tij antishqiptarë, të ndihmuar nga ju qelbësirat që keni shitur çdo gjë për lëmoshën e grekut (Nuk janë pak vllahët që deklarohen grekë për 300 euro, duke shitur origjinën e tyre dhe kujtimin e të parëve.).
      Pikërisht pse shqiptari njihet në shekuj për tolerancën fetare, po ndodhin këto gjëra në Shqipëri, aq sa të ngrihet Anusi së bashku me lëpirësit e tij e të kërkojë të kremtojë një qelbësirë që ka punuar kundër Shqipërisë dhe shqiptarëve. Po të mos ishin shqiptarët tolerantë, nuk kishte sesi të shfaqej në me të Tiranës intoleranca e asaj pjese kriminale të ortodoksisë shqiptare, që i shërben si qen i rrahur një uzurpatori dhe armiku të betuar të këtij vendi.
      Pusht je ti more qelbësirë që na futesh në forum gjoja si i ekuilibruar dhe pastaj me këtë koment e tregon veten se je një nga priftërinjtë e ngarkuar nga Anusi me propagandën antishqiptare nëpër forume, me qëllim që t’ia “zbardhni” sadopak surratin e zi Qishës Ortodhjakse Joautoqefale nga Athina. Pushtat t’i kalërofshin ç’të mban pragu i shtëpisë o zgjebe antishqiptare.
      Ku e pe islamizmin tim ti mor xhihadist që cilindo që s’mendon si ty e quan islamist, njësoj siç xhihadistët e ISIS quajnë kufur atë që s’mendon si ata. Ku del islamizmi im mor pleh që i shkon prapa një kishe e cila ka qenë shërbëtorja më e zellshme e sulltanit në kohën e Perandorisë Osmane. Ç’flas dhe unë. Ku ke kaq kulturë ti. Ku merr vesh ti nga historia o analfabet antishqiptar.

     • Dielli mbi KORAB August 22, 15:46

      Ta besoj qe ke ne gomar shkolle,siç thua dhe vete,por kerko ndihmen e psikologut ,se qenke bere per gjynof.-Familjen nuk po ta shaj ,se boll paska vujt satëmë per tu nderzyer, e per me pjell nje gomar si puna jote.

     • Pellazgu August 22, 16:24

      @Dielli mbi KORAB

      Boll o Rr.K. sahanlëpirës i Anusit. Nuk ke ç’thua se të kanë mbaruar “argumentat” e Anusit dhe po vijon me bedallallëqe. Nuk lodhem unë edhe të bie në nivelin tënd prej bajge, nëse vazhdon ta kruash bythën e qelbur. Më duket se ti je i ndërgjegjshëm për nivelin e mutit që ke dhe të duket arritje fakti që dikush merret ty, edhe duke të thënë se ç’pleh je.
      Ik more idiot pallë .ari.
      Zgjyrë antishqiptare!

     • Kallashnikov August 22, 18:55

      DELETED

     • Pellazgu August 22, 19:58

      @Kallashnikov
      Të q. ç’të mban pragu i shtëpisë o pleh pederast!

     • Kobra August 22, 20:45

      Te shker…… krejt farefisin o pellazg

    • Kallashnikov August 22, 18:51

     Ore pellazg o mbetje prehistorike o taliban i flliqur, o rrace e ndyre, o ushtar i xhihadit, po do tju vi ora o plera te anadollit,, mbas Irakut radhen do ta kete shqiperia dhe ju do shkoni nga toka e te Krishtereve. rrofshin bijte e Gjergj Kastriotit

     Reply to this comment
     • Pellazgu August 22, 20:04

      @Kallashnikov

      Ore by..irë lulishtesh unë nuk jam si ty mor këlyshi i kurvës, që të besoj në Zot. Mos më thuaj mua xhihadist o pleh fundamentalist që lëpin Anusin. Ti q. të gjitha kurvat që ke në shtëpi o zagar që bëhesh trim nga desktopi. Ik o zagar shiko kurvat e shtëpisë që prostituojnë rrugëve e lëre propagandën.
      Cili nga b.th.irët e Anusit je ti që fshihesh prapa nofkës Kallashnikov?
      Motrën, gruan, mamanë e ç’të mbaj pragu me gjithë lopë, mace e buçe!

     • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku August 22, 21:17

      Po i drejtohem anes njerzore te Pellazgut tem te mire,te cilin e njof ndryshe,por sonte jom disi e shokume.
      Due me te dhan ca kshilla miqsore.
      Mos u frikso se nuk do te te nominoj qi te marresh koven e akllit ene ta hudhes ne krye.
      Ti Pellazg mban nji emen shut te nolt..
      Dukesh qe je shum potent,por mos e harxho fuqine tate seksuale duke sha e fyer bash-atdhetaret e tu.
      Kur dikush mbron nji ideal ai nuk shan por me qetsi mbron ato gjona qi ai i ka te shenjta.
      Un e kuptoj se ti e don atdheun tone te perbashket,por nuk don njerzit qe banojne ne kete atdhe te cilet mendojne nryshe nga ty.ky osht gabim.Feja o Pellazg u kriju nga njerzit dhe u keqperdor po nga njerzit.Ne jemi popull zemer gjane dhe kemi duru shum.Tani qe presin Papa Françeskun qe te na boj nji vizit ne Shqipni dhe tan bota na adhuron per toleranc fetare.,shovinistat grek duen te na provokojne me Shen Kozmain,duan te na paraqesin para botes si nje popull agresiv.Prandaj o Pellazg i mire te keshilloj te bojme arpushim deri ne fund te Shtatorit dhe pastaj fillojme dhe e luftojme bashk Shen Kozmain.A e pranon Oferten tem??
      Ti je çun i ri dhe mos e blloko trunin duke shar po fillo e boj seks se osht ilaçi ma i mire me u qetsu nga padrejtsit e ksaj bote.
      Miqsisht A.p.S

     • elio August 22, 22:55

      Mbase kauza jote kunder shen kosmait eshte e drejte per te gjithe ne shqipetaret..por ti jo vetem nuk je pellazg (pellazget nuk kane mberritur ne malet dhe shpellat e veriut)por nuk je shqipetar, se ne shqipetaret jemi tolerante. Eshte ky celsi I mbijeteses sone kunder pushtuesve shume me te forte se ne, bashkimi per shqiperine e jo per fene e shen ku e di une… A, edhe dicka tjeter ata qe fillojne me ta befsha etj etj jane pede…

     • Pellazgu August 23, 15:16

      @elio
      elio kurva, megjithëse oferta e A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku më duket e drejtë, nuk mund të marrësh pushim me ju pederastët grekë, që hiqeni si shqiptarë në forum. Ç’pi..in e satom ke që kruhesh mor zagar plehrash? Nëse s’të pëlqen mënyra sesi po komunikoj me ju zagarët e Anusit, përse replikon o Shaban Qose? Apo të ha byça kurvë e nuk rri dot pa u gërricur? Mbylle o shurrë qeni se nuk më jep dot mend e këshilla ti mua. Ti nuk je shqiptar e për rrjedhojë s’je tolerant. Shqiptari nuk mund të jetë tolerant me akte që minojnë harmoninë fatare (edhe midis ortodoksëve po minohet kjo tolerancë: ata atdhetarë shqiptarë nuk bashkohen me kremtimin e Kozmait, kurse ju kurvat e Anusit e kremtoni armikun e shqiptarëve, kur ata s’janë dakord.) edhe për faktin se nuk ja lejon kushtetuta e bëjnë tradhti ndaj atdheut, jo më që i thërret gjaku.
      Sa për peden mos mbaj shpresë kot e mos më dërgo mua mesazhe të tilla. Ik gjej ndonjë tjetër për të ta kruar. Mua po deshe më sill buçet e shtëpisë…

   • blerimi August 22, 12:32

    Propagande banele greke 300 paresh! Hipokrizi e ulet e asgje me teper.

    Reply to this comment
   • feniks August 23, 16:13

    O Dielli mbi Korab!
    Mos bjer PREH i ARMIQVE TE Shqiperise!
    Ketu feja ortodokse po perdoret nga SPIUNI GREK JANOLLATOS per qellime te largeta ANTI SHQIPTARE!!!
    Ne se qenka shenjtor ku Kozmai,atehere PSE NUK NA THUHET SE CFARE KA BERE DHE KUSH E NJENJTEROI???
    Cfare paska bere per Shqiperine???
    Ne se eshte shenjtor ne Shqiperi,PSE DUHET TE FESTOHET NGA GREKET E JO SHQIPTARET???
    Ne se ka te dhena apo fakte se ky Kozmai ka qene nje PRIFT,QE KA LUFTUAT KUNDER KISHES ORTODOKSE DHE GJUHES SHQIPE,SIC KA BERE E BEN KY JANOLLATOSI SOT,pse duhet lejuar te na e ktheje nje vend peligrinazhi per greket???
    Shikoni sa me marifet po i futin hundet e tyre aneksioniste greket:
    Kerkuan dhe sajuan VARRET E USHTAREVE GREKE ME KOCKA KUAJSH!!!
    Kerkuan rregjstrimin e popullsise mbi baza FETARE,q

    Reply to this comment
   • Ben Dibrani August 25, 10:49

    O i vetquajtur “Dielli mbi Korab” qe ne fakt je “Basifond i Haleve Greke” mos bej loje fjalesh me festat sepse disa, per arsyet e tyre, mund te festojne edhe vdekjen tende, si thua a duhet ta festoje edhe familia jote kete feste? Fundja “festa i bashkon njerezit”, pra le te pime e gezohemi per vdekjen tende! Amen!

    Reply to this comment
  • raimond vlonjati August 22, 22:23

   Aleanca kuq e zi duhet tu dali,atje ne Fier dhe ti zere me gure ….biles edhe ndo nje plumb kokes do ju bente mire , qe te mos afohen.me ata spiunet e grekut

   Reply to this comment
   • spanker March 1, 02:02

    mire jua ka bere te komentek ky pellazgu. pa mire do jua beja dhe une po ti kisha kap ne kohe keta komente dhe ate te korabit me reze dielli, turpi….
    ha hallvë e te palçin tëmthet.
    mos te zente vend. hallva është e Shqipëtrëve jo e tradhëtarëve, nuk e kan te drejtwn te han ata klyshët anusit, e gatuajn dhe e han klyshët e Skendërbeu-t……

    Reply to this comment
  • Dielli mbi KORAB August 23, 17:10

   TA HENGRA HALLVEN O SHEN KOZMA.
   Nuk jam kundra qe te festohet neser per Shen Kozmain,grekun qe urrente gjuhen shqipe.Nuk jam kundra qe te vijne dhe greke me autobuza.
   Le te vijne dhe te hane Hallven e Kozmait,te gatuar nga shqiptaret.
   Greqia e ka humbur betejen per Epirin,sepse Epiri nuk ka qene kurre Greqi,Ata e kane kuptuar shume mire kete gje,por egoja e semure do te vdese bashke me trupat e tyre.Kur shqiptaret i faleshin perndive ne token e Epirit, grekerit benin vorbulla ne Azine e vogel.
   ME 21 SHTATOR PRITET TE VIJE PAPA I ROMES PER VIZITE NE TOKEN ARBNORE.Janullatosi shpiku Shen-Kozmain per te provokuar,ashtu siç ka bere gjithmon.Ai kerkon ti tregoi shqiptaret para botes si nje popull mysliman dhe qe i urren orthodokset.O njerez te mire mos bin ne kurthin e Janullatosit.
   Beni Hallve dhe i uroni mirseardhjen fqinjeve tane greke.
   Shqiptari ben HALLVE jo per shenjetoret por per te vdekurit.
   Ne jemi aty prej mijra vjetesh,bashke me trupin e Kozmait qe e kemi si relike te atyre qe nuk na SFIDUAN DOT
   Shqiptaret kane te drejte te therrasin e brohorasin ne gjuhen e arte shqipe-Ta hengra Hallven o Shen Kozma.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 23, 22:29

    @Dielli mbi KORAB

    Në këtë koment je i qartë, jo si i pari ku ja ke futur kodra-mbas-bregut dhe ke lënë në forum përshtypjen sikur je armik i shqiptarëve. Megjithatë, lidhur me festimin është e vërtetë që kush do le të festojë atë që e quan të drejtë, por në rastin e Kozma Halesë nuk është qëllimi tek festa, sesa tek fakti që përmes fillimit të një tradite festimesh ta bëjnë Kolkondasin vend pelegrinazhi, duke dhënë imazhin sikur kemi të bëjmë me çështje që lidhen pazgjidhshmërisht me grekët dhe besimin e tyre në një vend që pak kilometra e ndajnë nga kufiri i tyre imagjinar për “Vorio Epirin”.
    Ndaj, duke qenë plotësisht me frymën e komentit tënd, por duke mos qenë dakord me shprehjen “Të hëngsha hallvën o shën Kozma”, pasi për mua duhet të ishte “Të bëfsha mutin o Shën Kozma armik i Shqipërisë dhe shqiptarëve”, kërkoj falje për përplasjet me ty lidhur me komentin tënd të parë, për shkak se ai koment s’është i qartë dhe çon në keqkuptime, pre e të cilave, – siç tregojnë tregimet e komentuesve SHQIPTARË, – nuk rashë vetëm unë.

    Reply to this comment
 2. rrahmani August 22, 08:30

  Sa veshje te bukura kane keto top brass-et e ortodoksise. Te hipnotizojne me ngjyrat e tyre dhe xhevahiret qe mbajne.Po po bejne punen e djallit sepse po merren me kauza politike. Krishti tha “jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit” nuk tha futjani Cezarit (edhe pse Cezarit skishte b..h as grek dhe as hebre tja fuste/ja futen vete romaket dhe fiset gjermanike) Harron ky se po mos te ishte per dy Ilire, Kostandini dhe Justiniani, do ti lutej akoma Zeusit dhe Atenes sot. Ky permend me shume Kozmain sesa Krishtin. Eshte krim qe nje kishe kaq e bukur te instrumentalizohet politikisht.

  Reply to this comment
 3. beni August 22, 08:35

  Esht shum keq me keto shoqata jo qeveritare kur nuk njohin historin e vertet te shen kozmajt? Kush kerkon te behet vertet europian, duhet te perfqafoj keto nisma perkujtimore, qe vetem kan pas qellim te zhdukin njehere e mire ideologjin ekstremiste fashiste e nacinaliste orjentale, qe vetem i kan dhen imazh negativ ne gjith boten e civilizuar te krishtere qofte europiane e amerikane,! Duhet festuar me cdo kusht per keta deshmore te terrorit ekstremist oriental!

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 22, 10:18

   @beni

   Prapë po leh ti qen plehrash?! Nuk u ngope me “lëvdatat” që komentuesit po t’i ofrojnë papushim këtu në forum?! Apo ju bijtë e buçeve keni lindur për t’i mërzitur bythën shqiptarëve?

   Reply to this comment
  • blerimi August 22, 12:35

   “Beni qe leh vete” the ti?
   E ke gabim Beni nuk leh vete. Eshte Janullatosi i incizuar. Eshte nje idiot qe kujton se shqiptaret jane idiote si ai.

   Reply to this comment
  • komunizmi August 22, 12:43

   O BENI O BIR KUR…E VDEKSH TI ME SOJIN. E TE GJIDH TRADHETARET E KETI KOMBI..LUFTA LE TE SHPERTHEJ O KURVE E NUK KA GREKU VEND NE KETE TOK TE FESTOJ PER ARMIQT E KETI VENDI QE E KAN MALLKUAR GJUHEN E VENDIN TON TE MBREKULLUSHM NE JEMI SHQIPTAR PASTAJ KAUR E MYSLIMAN . PERVEC SE MUA NUK MANDJEN PER ASNJE LLOJ FEJE MBI KETE TOK TE NDRITUR PER MUA. PERVEC FES TIME TE DASHUR QE ESHT SHQIPERIA..

   Reply to this comment
   • beni August 22, 13:58

    Ajde po deshe kur te festojm, po do te te rjepim si macet e qelbura qe ju vjen hera kerme ty edhe kete birin e kurves pellazkun!

    Reply to this comment
    • Pellazgu August 22, 14:11

     @beni

     beni-qeni, lutju atij Zotit tënd që të mos më dalësh kurrë përpara në jetë, se do të t’i kalëroj me ç’të mban pragu o qelbësirë antishqiptare.
     Kë rrjep ti more qen i Anusit? T’i q. robt me breza o buçe rrugësh, pjellë ndonjë kurve të palarë…
     Kur të shkosh në Kolkondas o xhihadist ortodoks, kërko aty për ndonjë pallëderr myzeqar, që të ta bëjnë edhe ty siç e bënë të parët e tij me Kozma Halenë, duke të ta ngulur në atë vrimën tënde të palarë me shekuj. Kësisoj, mbase në Dylberadhë të bëjnë shenjtor me motivacionin “E la bythën fushave të Myzeqesë” dhe do jesh përjetë i nderuar si bythëshkyer. Por tregohu i vendosur dhe pamëdyshje, se ta rrëmben Anusi pallëderrin pastaj…
     Paç fat o kurvë rrugësh.

     Reply to this comment
     • beni August 22, 14:36

      Ajde ajde se ta tregoj te sateme byrym ja sheshi ja mejdani te te bej hero te pashajt ali!

     • Pellazgu August 22, 15:26

      @beni

      Mos më bëj trimin mua, se ta gjej lehtë IP dhe skutën-hale nga ndyn forumin me antishqiptarizmin tënd.

     • beni August 22, 15:45

      Hajde hajde se do te te bej ta shikosh tetem te re edhe njehere nga gopi qe ke dale kelysh islamiku!

     • Pellazgu August 22, 15:54

      @beni
      O qen plehrash, shk..dhej shpirtin e qelbur, mos ha shumë mut!

  • mirel August 22, 14:27

   O Ben, greket nuk kane te bejne fare me Evropen.
   Me Evropen jemi ne, ne jemi berthama e perendimit, ne jemi te vjetrit qe i dhame gjuhen dhe traditat qytetare Evropes.
   Greket jane lindore, perjetesisht..
   Erdhen nga Lindja dhe do ngelen perjetesisht ne Lindje, te te paret e tyre.
   Orthodoksizmi vete ishte kundervenie ndaj perendimit.
   Prandaj mos i shit keto pordhe gjoja kuluturore ketu.
   Perset e djeshem nuk behen dot Evropian te sotem, sado qe te kene marre dhe gjak shqiptari, prape syte nga Lindja i mbajne.

   Reply to this comment
 4. drejtesia August 22, 09:35

  Ngrihu o i madhi Enver ..sa lart qendrojne fjalet Tuaja e perseris..per ju o popull..e rini e te reja ,hapni veshet e ndigjoni perseri se cka thene sh.Enver per keto sherbetoret e athines…
  .
  ….”prandaj uleni bishtin tuaj te zgjebosur se nuk kane lindur akoma,as dje as sot ato burra qe te friksojne Shqiptaret..l ”
  ENVER HOXHA

  keto fjale sot jane aktuale,por kush ti thote…s’ka me burra shteti SHQIPTARE,jane ne kazanat e serbo grekut, s’ka shtet…se i falet vije ujore greqise nga lulzimi i hajnise,se shikoni se c’ben kisha me Janullatasin e hesht presidenti ,kuvendi qeveria e sa per saliserb grekun ka rene heshtje e zeze…qe i zente mallkimi i popullit nga shitja e plackitja e pasurive te popullit…feja e shqiptarit eshte shqiptaria…zgjohu o popull se te ka ikur drita e diturise je kthyer ne injorance…..po ti moj rini,ngrihu me brengen qe te zgjon ne gji, vendi e populli pret vepren tene qe eshte heshtur e futur ne zi…..zgjohu ..zgjohu…sot se neser ..do jete vone..

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 22, 10:16

   @drejtësia

   Mbase burra shteti nuk ka në Shqipëri, por gomarë si puna jote, që edhe sot, kur s’ka ngelur gur pa e marrë vesh se ç’kriminel ka qenë Enver Haleja, kërkojnë ende atë.
   Sa i mjerë që qenke o trumut!

   Reply to this comment
 5. ALBANO August 22, 09:56

  cjane keto gjera te shekullit te 17 ;; ne europe arabet bejne xhamia dhe Europa qesh ;i lejon ;;or shqiptare mos u merrni me idiotizma por siguroni buken e popullit ;; siguroni te ardhme e popullit ;; ne vend qe te luftoni korrupsionin ;; e kaloni kohen me nje janullatos ose n je hoxhe ;;; Europa ka kohe qe nuk i beson me ketyre mashtruesve ;;ndoshta erdhi koha qe edhe ju ta kuptoni se e ardhmja nuk eshte as x dhe as y por shqiptaria ;;;

  Reply to this comment
 6. kuq e zi August 22, 09:58

  Babai i kishes f.noli eshte lugati per anastasin dhe kosmai eshte i shejti ku dreqin jane ortodokset shqiptar??
  Te tjerat jane pa lidhje eshte e vetmja fe shqiptare e politizume faleminderit bace per kete dhurate

  Reply to this comment
 7. taksirati August 22, 10:27

  -Papu Jani ka politiken e vet perça e sundo e as do me dit per fene ,se nje fetar do kishte frike zotin,prandaj del se ky s’eshte fetar,por nje ushtar qe do luftoje deri sa ti dale shpirti ishalla,per te gjitha te zezat qe i ka bere shqiptareve.

  Reply to this comment
 8. vunoi August 22, 10:38

  Disa anormal,xhihadista, fyejne besimin Orthoks,besimin qe u perhap ne Ballkan, 50 vjete mbas lindjes se Krishtit,besim qe kishin edhe gjysherit dhe stergjysherit e xhihadisteve. Fyerjet nuk munde te pengojne dashurine dhe respektin qe njerezit kane per vepren e ndritur te Kryepeshkopit ANASTAS,jo vetem ne SHQIPERI, por kudo ku ka sherbyer neper bote,Edukata KRISTANE,nuk me lejon te fyej asnje pervers, per shkrimet e mesiperme, per mendje ngushtesine tuaj,duke mohuar prejardhjen tuaj.Shen KOZMAI nuk erdhi ketu per te bere politike,por per te mbrojtur te Krishteret nga murtaja otomane,jo me arme,por me fjalen e ZOTIT KRISHT,por uvra nga ata qe per 500 vjet, vrane Shqipetaret, nje pjese e te cileve, nga frika u shendruan ne musilman,

  Reply to this comment
  • Gent14 August 22, 12:44

   Duke respektuar ne maksimum fene ortodokse dhe shqiptaret ortodokse, ashtu sic e kemi bere perjetesisht, nuk pajtohem aspak me qendrimin tuaj. Po te kishim nje drejtues shqiptar ne krye te kishes ortodokse nuk do i kishim keto probleme qe kane lindur dhe do vazhdojne te lindin si kerpudha nga planet afatgjata te agjentures greke ne Shqiperi.

   Agjentuara greke ka ditur te luaje mire lojen e percarjes ne mes nesh duke na vene kunder njeri tjetrit dhe kete e deshmojne komentet ne forum, nje pjese te nxitura edhe nga dora e Janullatosit, te gjitha pjese e strategjise se tij percaj e sundo. Eshte vertet e veshtire te merresh me njeriun e fese, se feja duhet te percoje paqe dhe harmoni, por kur kete mundohet ta percoje nje agjent grek, atehere ne nuk mund te jemi te qete, sado tolerante te jemi ndaj fese, pasi tashme nuk eshte puna tek feja ortodokse por tek demi i madh qe po i behet Shqiptarise nga kjo agjenture. Ky agjent-prift ka futur percarjen ne mes nesh; ky i meson ortodokest te urrejne katolike e myslimane, apo edhe ata te moderuar qe nuk bejne pjese ne asnjeren prej ketyre. KY po mundohet te prishe ekulibrin tone te harmonise fetare qe e kemi patur nder shekuj, pasi mos harro se jemi shqiptare me gjak shqiptari dhe ne Vuno, Homare, Korce, e kudo kemi kundershtuar pushtimin grek.

   Reply to this comment
  • blerimi August 22, 12:55

   HIPOKRIT QE IDENTIFIKON JANULLATOSIN ME ORTODOKSINE SHQIPTARE!
   KISHA GREKE E KA AKOMA NE DUAR TE PATHARE GJAKUN MARTIREVE TE ORTODOKSISE SHQIPTARE, TE PETRO NINIT, TE AT STATH MELANIT, TE PAPA KRISTO NEGOVANIT!
   TI QE DEL KETU ME EMRIN E VUNOIT TE FAMSHEM PER PATRIOTIZMIN E TIJ NE SHEKUJ, DUHET TE MOS HARROSH KURRE MASAKRAT QE AJO KISHE DHE QEVERI KA KRYER MBI VELLEZERIT E TU TE NJE GJAKU, E SHUME HERE TE NJE FISI, TE LABERISE HEROIKE, MASAKRAT E SAJ NE POPULLSINE CIVILE DHE DJEGJET E QINDRA FSHATRAVE NE JUG TE SHQIPERISE QE U BENE ME BEKIMIN E KISHES SE JANULLATOSIT, PA FOLUR PER KRIMET, SHPERNGULJEN DHE SHPRONESIMIN E MIJRA CAMEVE.
   TI TE QOFTE QE E KE KAQ TE LEHTE TE SHKELESH MBI GJAKUN E VELLEZERVE TE TU E TE BEHESH VELLA I VRASESVE TE TYRE.
   ZOTI TE FALTE MEKATIN NE QOFTE SE ME TE VERTETE JE NJE ORTODOKS
   SHQIPTAR E JO GREK!

   Reply to this comment
  • Gjergj August 23, 01:15

   O arben kurva po ti sje kaur ortodox por je shqiptar mor byth vruke qe te ka pagezuar greku ,dhe mos na bej trimin se ju kauret jeni mbajtur per trimeri

   Reply to this comment
 9. Pellazgu August 22, 10:49

  @vunoi

  Po ti more prift veladonkëllirë i Anusit, ke hallin se fyhet besimi ortodoks (që ti analfabet e shkruan “Orthoks”, apo e ka hallin tek kreu i Qishës Jouatoqefale nga Athina. Pse e lidh ortodoksinë me Anusin. Ortodoksët shqiptarë janë të nderuar dhe midis tyre ka figura të ndritura të historisë shqiptare, të cilat kanë admirimin më të lartë të shqiptarëve. Shqiptarët nuk e fyejnë Negovanin, por e mbajnë në mesin e më të ndriturve, ashtu siç mbajnë Petro Nini Luarasin, Visarion Xhuvanin, Fan Nolin e plot të tjerë ortodoksë të ndershëm e të ndritur. Kur se Hale Kozmain shqiptarët e pshurrin sepse ai është shenjt i grekëve, ndërsa për ta është një qelbësirë që do djegur në flakët e ferrit., ashtu siç duhen djegur të gjithë ata që nderojnë atë e i shkojnë nga pas aromës së qelbur të Anusit.

  Reply to this comment
  • Begs August 22, 12:01

   E paske bere gojen Anus or lum miku.
   Jo per gje, por po na vjen ere edhe kompjuteri.
   Mesohu te replikosh me te njejtin nivel (nese nuk mundesh me shume) me ata qe kane mendime dhe ndjenja te kunderta me veten tende.
   Pershendetje.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 12:17

    @Begs

    Po ty mor hale, pse të ha anusi? Rri o buçe rrugësh e mos na çaj trapin shumë. Nëse s’të pëlqen komenti mos e lexo o turp i ortodoksisë shqiptare. Ç;farë s’të pëlqen ty? Fakti që ngre lart figurat e ndritura të këtij kombi, apo fakti që refuzoj me forcë të vazhdoj të qelbem nga aroma me të cilën Anusi yt ndot ambientin shqiptar prej dy dekadash.
    Shko lëpi Anusin e mos guxo të më replikosh mua, o hale antishqiptare! Merre vesh o qelbësirë që unë s’mund të bie në nivelin tuaj që keni shitur si shpirtin, ashtu dhe të gjitha buçet që keni në shtëpi, për t’i shërbyer armiqve të Shqipërisë.
    Po të paralajmëroj o gjiriz që qelb Shqipërinë me këllirën tënde, nëse s’të pëlqen kjo mënyrë të komunikuari mos i lexo dhe për më tepër mos guxo të më replikosh, përkundër ti dhe të gjitha qelbësirat si ty do marrin çka meritojnë.
    Përshëndetjet nuk i pranoj nga qelbësirat që shiten për 300 euro, prandaj po ti kthej mbrapsht me neveri.

    Reply to this comment
   • blerimi August 22, 13:03

    Qe thua ti, ato “MENDIMET DHE NDJENJAT E KUNDERTA” kur jane antishqiptare kemi te drejte ti luftojme me force. Sidomos kur ato kane te bejne me percarjen e kombit tone dhe me shitjen e interesave te tij per 300 evro.
    Toleranca per propaganden antishqiptare ne Shqiperi do te jete ZERO.
    Perse asnje prej jush nuk del hapet me emer ne shtyp me keto mendime dhe ndjenja antishqiptare por shfrytezoni vetem anonimmitetin e internetit?
    Une e di mire, si edhe cdo shqiptar i vertete, perse: Juve ju tmerron patriotizmi shqiptar.

    Reply to this comment
  • pellazg shpellari August 22, 12:54

   O pellazg o malok o harbut pjelle e keqe o mbetje e spermes te hordhive otomane. C’te Kane here greket ty? Me siguri ke humbur virgjerine e bythes andej , se ndryshe nuk mund te shpjegohet gjithe kjo histeri qe shfaq ne komentet tende. Ty tu shofte fara dhe kendofsh si qyqe maj pemes njelloj si po ben ketu. Vazhdo te lehesh o balo…hum… hum… hum…

   Reply to this comment
   • blerimi August 22, 13:15

    “Cte kane bere greket ty”?
    Ja c’kane bere:
    1. Kozma Etoliani ka mallkuar gjuhen shqipe, e me kete edhe Shqiperine e popullin shqiptar, duke te perfshire edhe ti.
    2. Kane vrare martiret e kishes ortodokse autoqefale shqiptare:Papa Kristo Negovanin, At Stath Melanin, Petro Nini Luarasin.
    3. Kane penguar me nje mije menyra themelimin e kishes autoqefale te Shqiperise nga gjeniu i saj dhe i popullit Shqiptar.
    4. Kane vrare mbi 3000 shqiptare civile te pafajshem ne Shqiperine e jugut (Laberi, Permet, Kolonje, etj.) ne 1914.
    5. Kane djegur qindra fshatra shqiptare po ne ate vit.
    6. Kane perzene mijra familje came nga trojet e tyre shekullore dhe shtepite e pronat e tyre ikane marre greket e ardhur nga Azia e Vogel.
    7. Kane vrare mijra came.
    8. Kane percare ortodoksine Shqiptare duke sjelle ne krye te Kishes Ortodokse nje Kolonel te Asfalise Greke…………
    Me sa duket t’i kerkon nga greket qe te benin ose te bejne me shume krime ndaj shqiptareve.
    Vazhdo te besh kauze te perbashket me Janullatosin dhe puno me te gjitha forcat kunder vendit tend, Shqiperise sone (jo tende se me sa duket ti ke atdhe Greqine)

    Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 13:18

    @pellazg shpellari

    Ore bythë..rë lulishtesh, o kurvë pederaste që mallkon si femër. Në Greqi nuk ka burra që të zhvirgjërojnë, por ka burra-kurva që ta shkulin nga vendi “kallirin e misrit” me gjithë qime dhe ta pjekin në anusin e tyre të përdalë. Malok je i o buçe e Anusit, që fshihesh pas forumeve për të vjellë antishqiptarizmin tënd.
    Të gjitha ju qelbësirat antishqiptare (Jo se jeni shumë. 2-3 priftërinj të Anusit, që vijnë era dhi dhe tre katër koqe kandari si beni) ngacmoheni dhe kërceni si gjeli majë plehut ndaj komenteve të mia. Jeni fiks burra-kurva!
    Ju më duket po veproni si ato femrat që bëjnë sikur s’duan dhe reagojnë ashpër ndaj propozimeve. Më shani mua se si duket ju ha dy-lekshi i greqizuar dhe doni që kjo armiqësi në dukje të kthehet në “dashuri” të madhe në fund. Nëse është kështu e keni gabim, se unë nuk e pëlqej Anusin dhe kjo strategji s’ju ecën me mua. Nëse do më bini zoçkat që keni në shtëpi atëherë po. Ju jap fjalën se do t’ua rrjep puplat me shumë kujdes. Kështu u bëni edhe nder atyre, se ju dylberët që e keni mendjen të palloheni për vete i keni marrë në qafë ato të shkreta, duke ua lënë thatë…
    Morët vesh o buçet e Anusit. Tani mos ma çani shumë trapin!

    Reply to this comment
    • pellazg shpellari August 22, 13:35

     TE MBETI TRAPI NE GOJE O LARO…HUM…HUM…HUM…

     Reply to this comment
     • Pellazgu August 22, 14:32

      @pellazg shpellari

      Mirë e ke o bythëshpellë. Më mbeti trapi në gojën tuaj, sepse qenkeni të pangopur për të ju qentë e Anusit. Më jeni sulur (në fakt dy jeni, por ndërroni nofkën për të “humbur” gjurmët) dhe nuk po më “lini” kusur. Ti, e ndiej se do ma lëpish mirë .I. se më ke vjedhur edhe nofkën.

 10. vunoi August 22, 11:23

  Nje njeri i edukuar dhe kristjan ne besim,nuk mundaet te perdor fjalorin tend,fjalor qe e ke trasheguar nga prindeit djhe ibesimit qe te paret r tu e nderuan per nje qese miser dhe frika,Shume si ty jane kethyer ne besimin e tyre te vertete qe kishin ne shekuj,se ata o kaqol,e dine shume mire,kush nuka te kaluar ,ka humbur te ardhmen.Te ardhmen tende ,nuk e ke me te mire se fjalorin tend.Besimtaret me edukate ,te kujdo besim,jam i siguet.u vjene ndote nga fjalori jot.Uroj te kohen e duhur per tu edukuar,per vete dhe per te tjeret.Meqense me bere prift,AMIN.

  Reply to this comment
  • mirel August 22, 14:32

   Ata qe u nderruan o ti vuno nuk u nderruan per nje qese miser.
   Ata u nderruan per te mos vdekur dhe per te mos u bere greke, qe i falen grate dhe vajzat turqve.
   Dhe nderruan vetem ate qe nuk iu interesonte shume, besimin fetar.
   Nuk nderruan identitetin.
   Nuk nderruan gjuhen, si ju bastarde qe flisni greqisht gjithe diten.
   Dhe nuk u bene bastarde.
   Dhe grekeve jua leruan nenen, me Ali Pashane.
   Tepelenen.

   Reply to this comment
 11. vunoi August 22, 11:51

  Nje njeri i edukuar dhe kristjan ne besim,nuk mundaet te perdor fjalorin tend,fjalor qe e ke trasheguar nga prindeit djhe ibesimit qe te paret r tu e nderuan per nje qese miser dhe frika,Shume si ty jane kethyer ne besimin e tyre te vertete qe kishin ne shekuj,se ata o kaqol,e dine shume mire,kush nuka te kaluar ,ka humbur te ardhmen.Te ardhmen tende ,nuk e ke me te mire se fjalorin tend.Besimtaret me edukate ,te kujdo besim,jam i siguert.u vjene ndote nga fjalori jot.Uroj te keni kohen e duhur per tu edukuar,per vete dhe per te tjeret.Meqense me bere prift,AMIN.

  Reply to this comment
  • komunizmi August 22, 12:57

   JU KEMI SHKERDHYER EDUKATE TUAJ O TRADHETAR TE KETI VENDI ,SKINI FAJ JU JOJO E DI UN SI E DONI JU PO ..DO VIJ DHE AJO DIT SE MOS MENDONI SE DO JU MBAJM MBI KURIS PERHER JU PLERA TRADHETAR TE MONARKEVE GREK.

   Reply to this comment
 12. Pellazgu August 22, 12:27

  Nuk jam as i krishterë e as mysliman o prodhim i Anusit, jam thjesht një ateist që dua Shqipërinë dhe shqiptarët. Sa rrekesh e më bën moral mua, në mbrojtje të Anusit tënd që qelb gjithë Ballkanin, shko mëso të shkruash o prift analfabet e mos ma çaj shumë trapin. Ik o pederast i ndyrë e bashkë me Anusin tënd shko festo Kozma Halenë e Etolisë, mu aty ku myzeqarët ortodoksë i ngulën hurin mu në bythë atij plehu antishqiptar.
  Shiko mor qelbësirë ortodoksët e ndershëm që e mallkojnë përditë Anusin tënd e mos e shit bythën për 300 euro. Si ka mundësi që kundër Anusit tënd janë pinjollët familjeve të nderuara ortodokse, kurse ju që i shkoni pas jeni pasardhësit e legenave që gjenetikisht kanë shitur shpirtin për një copë bukë? ti dhe qenie të tjera që dilni kundër traditës dhe gjakut tuaj jeni shembulli më i mirë që Zoti nuk ekziston, pasi po të ishte ndryshe do t’ju kishte vrarë për lëpirjen që i bëni Anusit antishqiptar.
  Repliko prapë o prift veladonkëllirë, se të përgjigjem unë sërish.

  Reply to this comment
  • Begs August 22, 12:47

   Ti dashke Shqiperine, po Shqiperia nuk ka nevoje per plehra gojeqelbur te sojit tend.
   kete vend e ka gjetur belaja me idiotet me brire.

   Reply to this comment
   • blerimi August 22, 13:24

    Por Shqiperine po e shesin tipat e shitur te Janullatosi.
    Ju punoni kunder Shqiperise e per Janullatosin e Greqine.
    Ky eshte nje ndryshim kolosal qe ndan atdhetarin nga tradhetari.
    Secili ka te drejte te zgjedhe rrugen e tij:
    Ketej me Shqiperine ose andej me Janullatosin dhe Greqine.
    Nuk ka vend per hipokrizi ketu: edhe me Janullatosin edhe me Shqiperine eshte gje qe nuk behet. Kete nuk ka shqiptar qe jua beson.

    Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 13:33

    @Begs

    Ty me gjithë mend të ha Anusi!
    Mbylle o ndyrësirë. Këtë vend e ka gjetur belaja me qelbësirat si puna jote, që veprojnë si Kalë Troje dhe u kundërvihen komentuesve anti-Anus në forume, jo me mua. Unë të paktën mundohem të jem pjellë e denjë i këtij vendi, duke mos lënë pa demaskuar asnjë copë muti nga gjiri i bashkësisë së nderuar ortodokse shqiptare. Të thashë o qelbësirë antishqiptare që nëse s’të pëlqen mos i lexo komentet dhe mos repliko, por ty nuk t’u rrika pa e marrë nga pas.
    Nëse do ishe kaq i ndershëm dhe i edukuar siç hiqesh, do e kishe mbyllur këtë replikim me mua të “paedukuarin”, se në fund të fundit një shkëmbim “mendimesh” virtual është dhe palët se njohin njëri-tjetrin (personalisht as që më bëhet vonë se ç’thoni ju burrat e përdalë në adresën time, sepse më dini vetëm nofkën që mbaj këtu), por ti këtu je ngarkuar nga Anusi për të bërë propagandë ndaj mundohesh që me budallallëkun tënd të “denigrosh” Pellazgun. Megjithatë, merre vesh se unë o mi pederast gjirizi këtë gjuhë e përdor vetëm ndaj teje dhe sojit tënd, që meritoni shumë më tepër, por ju jap aq sa kam mundësi.
    Po ta përsëris: nëse vijon të më replikosh nuk e ke hallin tek gjuha që unë përdor, – që në fakt është e denjë për Anusin dhe lëpirësit e tij, – por tek figura e menderosur e Anusit tënd të palarë…

    Reply to this comment
  • Dielli mbi KORAB August 22, 14:52

   Ti Palla-zg qenke per me te çu tek psikologu,ose me te izolu ne psikiatri
   Njeri pa kultur ,tamam shtazarak.
   Nuk e kupoj se si mund ti jepet e drejta nje personi te semur si puna jote hapsire ne kete gazete.Ty more djale ta ka pjerdhur gomari ne tru.
   Nuk mbrohet Shqiperia duke share,por me argumenta.
   Ti percjell mentalitein e dhunes dhe je vetem nje mjeran i eduku nga xhihadistat,qe bota e civilizume do tua tregoj vendin qe vete e kerkojne.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 15:39

    @Dielli mbi KORAB

    Ku e sheh dhunën ti pleh antishqiptar? Është dhunë demaskimi i kremtimit të një haleje, që myzeqarët patriotë e vranë sepse kërkonte të “vriste” gjuhën shqipe dhe me të edhe racën shqiptare?
    Ç’argument kërkon më shumë ti dylber, sesa kur të thuhet që ai që ti kërkon të kremtosh është antishqiptar, ndaj s’duhet kremtuar dhe ti vijon me tënden? Për më tepër ai pleh nuk është njohur si shenjt nga korifejtë e kishës ortodokse shqiptare dhe po na serviret sot si shenjtor nga ju plehra antikombëtare.

    Reply to this comment
  • Pelazguri August 23, 04:58

   O pellazg shpellari,
   Pse duhet te qelbesh tere faqen me idiotizmat e nemura qe vetem nje pasme e semure mund ta beje!!
   Pse o anus i ndyre dhe i pjerdhur do te zbrazesh vrimen tende te ndyre parahistorike duke felliqur tere faqen ?
   Po kush ta ka borxh te shohe te pegerat e tua kur diskutohet per nje shenjtor?
   Shko e zbraze inatin tend te trasheguar nga shpellat barbare te Pellazgjise dhe jo ne vende ku diskutohen gjera te shenjta qe nuk perputhen me fjalorin tend te kellirte dhe jane te denja vetem per halete e qyteterimit!
   Shko barbar dhe kthehu atje ku e ke vendin – ne erresiren prehistorike kafsherore…
   Shko dhe rri atje… Se na bere edhe ne te ndyjme gojen, na falte Shen Kozmai per inatin tend!!!!!!!

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 23, 15:25

    @Pelazguri
    Po pse i lexon ti mor fëlliqësirë e racës shqiptare, o prift veladonkëllirë i Anusit, ato çka shkruaj unë? Kujt po i rruhet se ty more pleh nuk të pëlqejnë ato çka shkruaj unë. Po pse more by…irë zgjebarak replikat e mia nuk të pëlqejnë, ndërsa sharjet e 2-3 qenve (ku futesh edhe ti) në adresën time nuk ta vrasin syrin?
    Të kam shk..dhy racën e qelbur deri në palcë more zagar që shan dhe më pas të vjen keq kur shahesh. Si more qelbësirë kërkon trajtim tjetër, kur na bën hosana këtu për armikun e shqiptarëve Kozmain e Etolisë duke ndyer forumin dhe ofenduar shqiptarët.

    Reply to this comment
  • patrik August 23, 14:55

   Vazhdo keshtu Pellazgu, se ketyre bq me pensione greke po u pelqen…!

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 23, 15:26

    @patrik

    Ky është mendimi yt i dashur patrik? Faleminderit që e vure në dukje…

    Hahahahahahahahah… Fantastik!

    Reply to this comment
  • muhamed August 23, 15:35

   po dil me emer ti qe shan forumeve e po ste nxora ne semfor ketu ku jetoj ne Milano. Do te ve nga pas nje tutor afrikan te te ruaje. Po dil me emrin e vertete e pastaj llap me.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 23, 16:09

    @muhamed

    Pse kërkon nga të tjerët të dalin me emër, kur vetë se ke vënë atë. Do ishte mirë që përpara sa të bëje cubin leshrruajtës, të vije emrin dhe mbiemrin, si dhe të shënoje rrugën dhe kryqëzimin ku është semafori tek i cili peshkon afrikanët.
    Të lutem mos harro të mbash vezelinë apo diçka tjetër për lubrifikim, sepse, sado ta kesh stërvitur “culo-n”, thonë që me afrikanët nuk i dihet. Le që ç’them unë ti i paske provuar.

    Reply to this comment
 13. taksirati August 22, 12:29

  -duhet nje perkethyes shqip-shqip ..

  Reply to this comment
 14. Shqiptar Çam August 22, 12:48

  O Vellezer Shqiptare; debati qe zhvillohet nuk eshte fetar;janullua nuk eshte fetar, por si mekembes I djallit-shovinizmit grek, perdite vazhdon te ne percai per te keqen tone. Atdhetaret e nderuar Shqiptare si Fan Noli, Kristo Kirka, At Stath Melani, Negovani dhe shume te tjere e NGRITEN DHE E NDERUAN BESIMIN TEK ZOTI DUKE MESHUAR NE GLUHEN E PERENDISE-GJUHEN SHQIPE!!
  TE SHPORRET SA ME PARE NGA SHQIPERIA KY ANTISHQIPTAR,VETEM NE KETE MENYRE DO TA NDJEJME VEHTEN KRENAR SI SHQIPTARE!
  Sa me gjate te sorollatet janullua ne SHQIPERINE TONE AQE ME TE VESHTIRE DO TA NDJEJME VEHTEN SHQIPTARE

  Reply to this comment
 15. Mark uk August 22, 13:04

  Pellazg:Pse thuani se jeni ateist.Me cfar ke shkruar nje misliman jo shqiptar po turk sade.Me fale ateistet jan nje dhoj si kafsha.Prandaj zgjedh o turkushak o si lopa.

  Reply to this comment
 16. Mark uk August 22, 13:06

  Pellazg:Pse thuani se jeni ateist.Me cfar ke shkruar je nje mislim an jo shqiptar po turk sade.Me fale ateistet jan nje dhoj si kafsha.Prandaj zgjedh o turkushak o si lopa.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 22, 14:25

   @Mark uk

   Më mirë po zgjedh me të shk..dhy gjenetikisht mor hale antishqiptare.
   Si thua ti moj kurvë, që ditën pastron haletë e britanikëve dhe natën u pastron atyre pallën me atë gojë të ndyrë?
   Mëso shqip o bythëshkyer para se të shkruash. Si nuk të vjen turp për nivelin intelektual baras me mutin, që paraqet në forum!

   Reply to this comment
  • mirel August 22, 14:36

   Cdo “dhoj” kafshe di ta flasi gjuhen e vet.
   Dhe ti dukesh qe ke dale nga lloji, dhe je bere “Dhoj” i papercaktuar.
   Dhe lopa kur ja ben muuuuuuuuuuuuu, e ben si lope.
   Meqenese joateist, dukesh qe i permbush mire kriteret e
   “dhojit” fetar.

   Reply to this comment
  • geo August 22, 14:40

   PO TA KTHEJ UNE PERGJIGJEN O MARKOPULOS QE NGELE TU BREDH NGA TEMA TEK DITA,VETEM QE TJA NGREFESH ANUSIT TEND ME KETO QE THUA, SE TURQIT NUK PATEN MUNDESI ME U MARR ME NE (SHQIPTARET)SE U KTHYM NE MYSLIMAN PASI NA BRAKTISI VATIKANI DHE ROMA NESE DI NDOPAK HISTORI,NDERSA JU ANUSAT U NDERZYET ME OSMANET PER TE PAGUAR TAKSAT QE SI PERBALLONIT DOT,NDAJ PER RRACE DHE FE MOS FOL SE TE ZEMEROHET GJYSHJA PO SHAVE OSMANET,POR PO DESHE FOL PER GJERGJ KASTRIOTIN,A ISHTE MBROJTES I KRISHTERIMIT APO NJE TURKOALVANE,ISHTE MBRET I SHQIPETAREVE APO ORTODOKS SI BOLLANO,ISHTE MBROJTES I KRISHTIT APO I ORTODOKESVE SLLAVOBARBARE,DHE PER SA KOHE NUK MESON NGA HISTORIA AJO PERSERITET,KESHTU QE PREGATITU TE ZEVENDESOSH GJYSHIN NGA NJE OSMANOARAB NE NJE ATEISTOALVANE O MARKOPULO GJYSHEN NE UK,DHE MEQENESE PELLAZGU NUK E PRANOI ANUSIN SILLE KETEJ NGA UNE SE KAM NGELE HOLLE KETO DITE.

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 22, 14:54

    @geo

    Hahahahahahahahah…
    Kërkoj falje për gabimin që kam bërë, por e kam bërë pa dashje. Po ta dija se kishe ngelur hollë do t’i thosha që jo vetëm Anusin e vet, por edhe dafllakun e motrës të ta binte ty. Do ta bëja me gjithë zemër. Ti e di që shqiptarët e ndihmojnë njëri-tjetrin…

    Reply to this comment
    • geo August 22, 15:12

     Faleminderit pellazgu po bucat i kam frike,kur moren me qafe Ali Pashen llogarit cfare me punojne mua,Anusi me mjafton dhe e perballoj,por jo me teper megjithese mirekuptoj deshiren tende me mire tja coje ndonje Afrikani se andej ka bere hajer edhe Anusi para se te vinte ketej nga ne,dhe se fundi beri hajer edhe Mlladici ne Hage nese eshte e vertet ajo qe degjova.

     Reply to this comment
    • Labi August 23, 05:03

     Per dafllakun e sat motre e ke ?..

     Reply to this comment
     • Pellazgu August 23, 15:37

      @Labi

      Jo e kisha për të sat motre, por të kërkoj falje. Harrova që ju burrat-kuçka bëheni xheloze edhe për motrat dhe luftoni me to për një mashkull. Kërkoj falje që nuk përmenda byçën tënde…
      Megjithatë ngushëllohu me poezinë e Arben Dukës (ky është nderi i ortodoksisë, sepse është shqiptar. jo zagar si ju) se ju shkon për shtat:
      https://www.youtube.com/watch?v=g2ZPxsIGK40

 17. Kristian August 22, 14:02

  O Shqiptare dilni te gjithe ne rruge dhe te perzeme sa me shpejte spiunin Janullatus!

  Reply to this comment
 18. Rrapushi August 22, 14:27

  Te behet nje ligj , me ane te te cilit, te paguhen kleriket nga shteti shqiptar.Ne kete menyre kleri do te jete i pavarur dhe te gjithe te huajt do largohen brenda javes nga Shqiperia. Perse nuk e ngre asnje politikan kete shqetesim. Ne fund te fundit kleriket jane shtetas si gjithe te tjeret dhe taksapagues si te gjithe ne,prandaj politikanet, nese e quajne veten patriote dhe i ze meraku per pavaresine e institucioneve fetare, le ta hedhin nje hap te tille se nuk eshte ndonje harxhim i madh. Nese nje klerik e merr rrogen prej shtetit atehere ai eshte i lire te shprehet ne organet drejtuese te komuniteteve fetare sepse nuk e ka presionin e” bukes se gojes”. Vetem keshtu zgjidhet kjo ceshtje e koklavitur.

  Reply to this comment
 19. [email protected] August 22, 14:36

  jam ,pro organizatave ,kunder antishqiptarit Janull !

  Reply to this comment
 20. esen August 22, 14:52

  Kisha Ortodakse “Autoqefale” e Shqiperise, ka pushuar se qeni e pavarur dhe shqiptare. Kjo eshte bere me miratimin e Qeverive shqiptare dhe me bekimin e shqiptareve ortodokes,, per turpin e te dyja paleve. Kishat ortodokse jane kombetare, ashtu sic jane ne Serbi e Greqi ashtu duhet te jene edhe ne Shqiperi. Kthimi i autoqefalise (pavaresise) se Kishes Shqiptare eshte ne radhe te pare detyre kombetare e shqiptareve te besimit ortodokes, por pastaj edhe e shtetit shqiptar. Kjo ceshtje delikate nuk duhet te shenderrohet ne molle sherri mes besimtareve te ndryshem te Shqiperise. Vec uzorpimit te kishes shqiptare dhe greqizimit te saj, ekziston edhe nje qellim strategjik per paraqitjen e Shqiperise si vend islamik jo tolerant dhe per nxitjen e luftes nderfetare ne Shqiperi. Imagjinoni qe Greqia te lejonte kisha ortodokse ne Greqi ku te predikohej shqip, edhe pse aty ka rreth 1 milione “ortodoks” shqiptar te emigruar ne keto dy dekada. Le pastaj te lejonte xhami per shqiptaret myslyman!

  Eshte e tera veper e shovinisteve grek per greqizimin e jugut te Shqiperise. Kush se kupton eshte i verber. Kush e kupton por e lejon eshte tradhetar i kombit shqiptar.

  Reply to this comment
  • [email protected] August 22, 18:05

   o esen !
   qe u bekua anastasi nga qeveria ,eshte e sakte ,por nga banda fashiste e PDse dhe jo nda ndonji qeveri tjeter !
   sa per bashkesine ortodokse …laje mire gojen per ata njerez.Nder shekuj kemi lexuar se kush kane qene tradhtaret me te kollajshem ne Shqiperi !
   Po nuk i dijte ,po te kujtoj une disa ,nga qindra ;nipi i Skenderbeut ,i pari si mysliman,,,pastaj qindra shqiptare myslimane qe kane luftuar te lumtur nder krahet e turqve.Esat Pasha Toptani ! I madhi Zog !!!!!…. Lartmadheria e tij Sali Ram Berisha ! Arben Imami ! Lulzim Basha ! e miliona te tjere ,prandaj mos kujto asnjihere se ortodoksit shqiptare ,paten mundesi ta heqin qafe Janullen dhe nuki e hoqen…sepse ,Janukllla ka pas krahe prej Fazllicit dhe Saliut me banden e tij fashiste !

   Reply to this comment
 21. Lym Alla August 22, 14:58

  Jam plotesisht dakord me propozimin qe financimi i komuniteteve fetare te kryhet nga qeveria sepse keshtu nderpriten parate e qelbura te cilat komandojne kleriket shqiptare.
  Ti Detaro duhet te jesh cam me te gjitha epitetet….

  Reply to this comment
 22. Kolkondasi August 22, 16:53

  Ali Pash Tepelena, mik i Shën Kozmait, 300-vjet më parë çmoi personalitetin e Shën Kozmait dhe në kujtim të veprës së tij për përprjekjet në emancipimin e shoqërisë që vuante pushtimin anadollak turk, e nderoi duke i ngritur varin monumental, Monastirin në Kolkondas. Ky Pasha, mysliman në besim dhe atdhetar për krijimin e shtetit Shqiptar nuk faktohet se nderimin e Shën Kozmait e bëri nga trysnia e ndonjë ”greku” apo ”janullatosi”. Atëhëre kush e detyroi që të përjetësoi aty në Kolkondas këtë martir, jo vetëm të Ortodoksis por të civilizimit? Mos vallë sot , nisur nga komentet e mësipërme, shoqëria Shqiptare është më fanatike dhe më pak e civilizuar se në periudhën e Ali Pashës?!. Për të ardhur keq!

  Reply to this comment
 23. Kolkondasi August 22, 17:10

  Nderimi i Shën Kozmait nga shqiptarët është i hershëm.
  Pasi sulmuan Kryepiskopin Anastas, pasi sulmuan ata që punojnë për Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, pasi shpikën gjithfarë gënjeshtrash për kanonet dhe statutet orthodhokse, pasi na e deformuan historinë e besimit, tani e kanë radhën shenjtorët tanë. Sidomos kohët e fundit janë shtuar shkrimet në disa media të caktuara, në të cilat hidhet baltë mbi një nga shenjtorët më të nderuar mes shqiptarëve dhe më gjerë – Shën Kozmain (martirizuar në 1779).
  Një nga sajesat që përdoren, është ai se nderimi i këtij martiri të madh nuk ka ekzistuar mes të krishterëve orthodhoksë shqiptarë; edhe nqs ka filluar, ka filluar pas vitit 1961, kur me vendim të Patriarkanës Ekumenike u vu në listën e shenjtorëve të nderuar nga të gjitha Kishat Orthodhokse. Këto nuk janë vërteta, nderimi i tij si shenjtor lokal nisi në shek. XVIII, në të gjitha ato zona ku ai dha një kontribut të jashtëzakonshëm për të zgjuar ndërgjegjen e shtypur të orthodhoksëve nga nata e gjatë osmane, duke frenuar dukshëm islamizimin e këtyre trevave. Këtë e dëshmojnë ndërgjegjja e popullit orthodhoks shqiptar, afresket e ikonat, shërbesa kishtare për shenjtorin, Manastiri i tij ndërtuar me kujdesin e Ali Pashë Tepelenës (1814-1815) dhe mbi të gjitha, e dëshmon nderimi i madh i gjithë popullit edhe atij joorthodhoks, kudo ku ai predikoi.
  Dëshmi e këtij nderimi para vitit 1961, që hedh poshtë ato që pretendojnë antiorthodhoksët, mes shumë të tjerave është ajo që kanë shkruar e botuar dy nga personalitet më të mëdha të Kishës sonë: Imzot Theofan Noli dhe Kryepiskopi i parë kanonik, Fortlumturia e Tij Kristofor Kisi.
  Imzot Theofan Noli, në vitin 1947, në Boston, botoi Kremtoren (Të kremtet) e Kishës Orthodokse. Në parathënien e tij thotë se: “Përkthimin… e kemi bërë nga Gerqishtja, me përjashtimin e këndimeve të Shën Kozmait të Beratit, të cilin e parafrazuam nga versioni shqip i KryeHirësisë Tij, Imzot Kristofor Kisi, Kryepeshkopit të Shqipërisë”. Dhe në faqet 754-763 jep shërbesën kishtare të këtij shenjtori.
  Pra, Imzot Theofan Noli, që në 1947 (pra përpara viti 1961) e quan Shën Kozmai i Beratit dhe shërbesën e shenjtorit e merr nga botimi i vitit 1931 të Imzot Kristofor Kisit, i cili ka shkruar mjaft për Shën Kozmain.
  Pra, për Imzot Theofan Nolin dhe Imzot Kristoforin, Shën Kozmai nuk ishte as antishqiptar e as “joshenjtor”, siç trumbetojnë zotërinjtë antiorthodhoksë.
  Më poshtë po japim tre prej disa dokumentimeve, që tregojnë nderimin dhe hershmërinë e këtij nderimi mes shqiptarëve për Shën Kozmain:
  – Fragmentet nga libri i Imzot Theofan Nolit, “Kremtore e Kishës Orthodokse”, Boston, 1947 (Libri liturgjik që përdorim sot në kishat orthodhokse të Shqipërisë).
  – Kopertina e librit Imzot Kristoforit për shën Kozmain “Jetëshkrimi dhe akoluthia e dëshmorit të ri dhe Isapostullit Shën Kozma”, Korçë 1931.
  – Afresku i shek. XIX i shenjtorit në Manastirin që i dedikohet atij.

  Reply to this comment
  • koli August 22, 21:28

   Kozmai shprehej si më
   poshtë në atë që njihet si Predika e tij e Tretë: “Pushteti
   turk është më i miri se çdo pushtet tjetër?. Turqit na lanë
   të lirë fenë dhe vetëqeverisjen, na lanë tregtinë dhe
   shkollat, gjë që nuk e bënë as Frëngjit, as Venecianët.
   Prandaj Zoti ua hoqi pushtetin të krishterëve dhe ua dha
   Turqve për të mirën tonë.” (Shih E. Mihalopullos, Kosmas o
   Aitolos o Ethnapostolos, Athinë 1968, f.75-76)

   Ky eshte Kozmai yt martir

   Reply to this comment
  • koli August 22, 21:31

   Në një letër dërguar kadiut të Filatit, më 13
   qershor 1767, të cilit i prezantohet si i dërguar i
   Padishahut, Kozmai shkruan ndër të tjera: “Unë imzot, si i
   krishterë i padenjë dhe shërbëtor i sovranit tim, Sulltan
   Hamitit, po bredh fshat më fshat për t’u mbushur mendjen të
   krishterëve të ruajnë besën e Zotit dhe t’u binden
   urdhërave të Sulltanit, siç kam porosi edhe nga Patriku e
   nga të parët e kishës”

   Ky eshte Kozmai yt martir

   Reply to this comment
  • koli August 22, 21:33

   Gjatë
   pelegrinazhit të tij në vatrat e kryengritjeve shqiptare,
   Kozmai u ndal edhe në Sul, ku u predikoi luftëtarëve
   shqiptarë të linin armët e të shtroheshin. Kur këta, të
   zemëruar e dëbuan nga fshati, Kozmai lëshoi profecinë
   ogurzezë: “Kjo kokëfortësi e kjo krenari do t’ju marrë në
   qafë; aty, në ato degë ku tani keni varur jataganët tuaj,
   do të vijë dita kur evgjitët do të varin sazet e tyre”.
   Njëlloj si në Sul, edhe në Pargë, Paramithi e Delvinë,
   kryengritësit shqiptarë e dëbuan Kozma Etolin “sepse e
   konsideronin agjent të turqve”. (E. Mihalopulos, vep. e
   cit, f. 119).

   Ky eshte Kozmai yt martir

   Reply to this comment
  • koli August 22, 21:35

   Misioni i parë i Kozmait në trevat kryengritëse shqiptare
   përfundoi më 1774 dhe jo rastësisht; atë vit u nënshkrua
   paqja e Kuçuk Kainarxhit midis Turqisë e Rusisë e pas saj
   vlaga e kryengritjeve shqiptare u shua. Kozma Etoli u kthye
   në Stamboll, pranë Patriarkanës së Fanarit në pritje të
   misionit të tij të ri. Veprimtaria e tij gjatë kësaj
   periudhe e vendos atë në traditën më të keqe të
   Patriarkanës së Stambollit, e cila qëkurse nënshkroi aktin
   e nënshtrimit ndaj Mehmetit II, më 1453, u kthye në një
   vegël të sulltanëve osmanë për nënshtrimin e popujve
   krishterë të Ballkanit. Misioni i dytë i “Shën” Kozmait në
   Shqipëri- me shumë rezerva- do të mund të quhej një mision
   “kulturor”. Së pari, sepse vetë Kozmai ishte larg së qënit
   një njeri i kulturës (diku do të shkruante se “e keqja e
   kësaj bote do t’i vijë nga njerëzit e mësuar). Së dyti,
   sepse misioni i dytë i Kozmait synonte në shtrirjen e
   gjuhës greke në trevat shqiptare nëpërmjet hapjes së
   shkollave greke dhe në këtë kuptim, edhe misioni i dytë
   mbetet po aq politik sa i pari. Kozmai u nis nga Stambolli
   më 1775, i pajisur përsëri me leje të Patrikut dhe me
   ferman të Sulltan Hamitit I, i cili ndërkohë ishte zgjedhur
   nga Sinodi i Shenjtë i Patriarkanës si “Inspektor i
   Përgjithshëm i Shkollave Greke” dhe në këtë cilësi e
   konsideronte detyrën e tij të mbronte dhe të favorizonte
   hapjen e shkollave greke në Shqipëri dhe mbytjen e gjuhës
   shqipe. Udhëtimi i dytë i gjatë e çoi murgun Kozma në shumë
   vende të Shqipërisë, në fshatrat e Korçës, Konicës,
   Paramithisë, Filatit, Delvinës, Gjirokastrës, Himarës,
   Vlorës, Beratit, Kavajës e deri në Krujë. Thelbi i aksionit
   të tij në të gjitha këto vende përmblidhet në prediktën e
   tij të famshme, në të cilën iu drejtua shqiptarëve të
   Epirit: “Mësojini fëmijët tuaj të flasin gjuhën greke, pasi
   edhe kisha jonë dhe kombi ynë janë grek?. Në ka burrë a
   grua të krishterë që do të më japë fjalën se nuk do të
   flasë më shqip në shtëpinë e tij, të ngrihet e të ma thotë,
   sepse unë do t’ia fal të gjitha mëkatet që ka bërë që nga
   dita e lindjes”. Dhe përfundon: “Më mirë të keni një
   shkollë greke në fshatin tuaj, se sa të keni përrenj e
   lumenj” (A. Konstantakopulos, Ellenike glosa sta Balkania,
   Janinë 1988, f.35). Në Himarë, Kozma Etoli u mundua t’u
   mbushë mendjen banorëve se shkolla greke ishte më e
   rëndësishme se vetë kisha. Kur ata i thanë predikatorit se
   nuk kishin mjete me se të ndërtonin shkollën, ai i urdhëroi
   të rrëzonin kishën e fshatit e me materialet e saj të
   ndërtonin shkollën. Dhe, kur pa se fshatarët të shtangur
   nga një sakrilegj i tillë nuk po lëviznin, rrëmbeu vetë një
   kazmë, u ngjit në majë të kishës dhe filloi të hedhë poshtë
   çatinë ( E. Mihalopulos, vep. e cit. f.146). Siç i shkruan
   vëllait të tij, Hrysanthit, në përfundim të misionit të
   vet, Kozmai arriti të ngrejë 210 shkolla në të gjithë
   shtrirjen e Shqipërisë së Poshtme. Ishin të gjitha shkolla
   greke dhe një fakt i tillë e bën Kozma Etolin, padyshim,
   një pararendës të helenizmit, por jo aspak një “promotor të
   arsimit tonë kombëtar”, siç është shprehur badjava ndonjë
   adhurues shqiptar i tij (Shih art. e N. Kules në gazetën
   “AKS”, 27 maj 1995). Duhet shtuar në fund se njëlloj si me
   gjuhën shqipe, Kozmai u suall edhe me gjuhën e vllahofonëve
   dhe të sllavofonëve të Thesalisë e Maqedonisë. Edhe aty ai
   predikoi braktisjen e gjuhëve kombëtare dhe kthimin e
   greqishtes në gjuhë shtëpie. (S. Papakyriaskos, Kosma
   Aitoliou, didachai kai epistopali, Athinë 1953, f.9-10).

   Ky eshte Kozmai yt martir

   Reply to this comment
 24. Kris August 22, 17:42

  Te kismet protester kur erdhi janullatosi me kerkese te Saliut,te protesting per Fullhanin e Rames o OJQ dhe te kerkoni nga greket te drejten Came.
  Patriot eshte ai qe e mbron vendin e vet nga te gjallet te vdekurit le te merren me te vdekurit.

  Reply to this comment
 25. labinot August 22, 18:51

  Kryepepeshkop (dhe jo kryeepiskop) i pare kanonik i kishes shqiptare eshte Visarjon Xhuvani.Murgi Kozma eshte shpallur shenjtor nga kisha greke ne 1922,pas nderhyrjes se fuqive te medha per vendosjen e kufijve dhe shpalljes se kishes autoqefale shqiptare ne kongresin e Beratit ne 1922.Shpallja shenjtor e Kozma antishqiptarit nga kisha greke, 150 vjet pas vdekjes, u be me qellim qe te provokonte anetaret e komisjonit per ndarjen e kufijve shteterore midis greqise dhe shqiperise(Vendvarri i tij eshte ne Kolkondas te Fierit)Ata donin ta perdornin Kozmane edhe si gur kufiri,edhe si perfaqesues te patrikanes greke te Stambollit,kunder autoqefalise se kishes shqiptare.

  Reply to this comment
 26. miri August 22, 19:29

  RILINDASVE Dora nuk ju droth.Mendja su venit.Per lirine ekombit .RRuges bete drit.Per mbi vepren tuaj .Vrer dhe balte hodhen.Nga mendja e popullit dot nuk ju volen….Le te ciren Serbet Greket dhe te tjere .Qe nga historia mesime skane nxjerre.Ata qe historine sduan ta mesojne Me trupat e tyre ne tokat do plerojme

  Reply to this comment
 27. Ardenica August 22, 20:16

  Pergezime shoqatave patriote kunder greqizimit te ortodoksise shqiptare te drejtuar nga agjenti grak antishqiptari Anastas Janullatos. Shoqatat duhet te shtohen dhe te behen bllok kunder kesaj semundje grekomane qe shpik festa me kozmashejtane te cilet nuk kane asnje lidhje me ortodoksine dhe te shenjtet e kishes topne ortodokse.
  Turpi i dyte eshte per shoqaten Myzeqeja dega e Fierit dhe drejtuesit e saj te tipit zarka etj qe nuk ndihen ndersa janulla hedhe vallen palikaris mes Myzeqese.
  Turpi me i madh eshte per kryebASHKIakun e Fierit Baftjarin e Zeqos qe dalka tani me shume i grakut se sa i fierakeve qe i turperon duke u sherbyer grekeve per ca euro te qelbura

  Reply to this comment
 28. makth-i August 22, 20:22

  -keni degjuar ate shprehjen’ maskara deri ne varr? mendoj se Kozmai i permbush kushtet.-Ne kemi emrat e pervecem te kesaj feje njerez me klas qe kane dhene jeten ne kete vend dhe perkujtohen si njerez te thjeshte e te nderuar.Ky Kozmai paska te njejten biografi gernjare si Anastasi…i lig dhe i parespektuar

  Reply to this comment
 29. Luan Rukaj August 22, 22:46

  11) Si mund të jetë Anastas Janullatos kryepeshkopi i Shqipërisë dhe udhëheqës shpirtëror i një populli besimtar, të cilin ai e ndau në dysh?
  12) Cila Kishë Autoqefale ju duhet sot shqiptarëve ortodoksë, ajo e Fan Nolit gjuha shqip apo ajo e kryeshovinistit grek Anastas Janollatosit gjuha greke vazhduesi i denjë misionit antishqiptar të Kozma Etolianit ?

  13) Priftërinjtë ortodoksë grekë kanë qenë frymëzuesit shpirtëror të nacionalizmit grek dhe të masakrave që janë ndërmarrë ndaj shqiptarëve.Cila llogjikë do ta pranojë që një i huaj të dojë më shumë se vendin e tij prej nga vjen, një vend tjetër?
  14) Arkitektura e kishave shqiptare ka qënë e ndryshme nga arkitetkura e kishave greke.Kisha e Shën Gjergjit që ka qënë në biblioteka ka shumë shumë ndryshim me katedralen e sotshme në qëndër të Tiranës.Shën Gjergj ka qënë stil tjetër nga çdo kishë që ka sot Shqipëria se pse këto të sotshmet janë ndërtuar njësoj si kishat e Greqisë. Për ndërtimin e kishave shqiptare cili projekt zbatoi Janullatosi ? I kujt është faji i askujt?
  15) Shqipëria ka shqipëtarë ortodoks dhe jo ortodoks greko shqiptar.Tradhëtia më e madhe e politikës shqiptare, djathtas e majtas, që i ka demaskuar në jetë të jetëve për tradhëtinë e ndyrë të tyre ndaj Shqiperisë, është prezenca ende në detyrë e kryeshovinisti grek Anastas Janullatos i cili deklaron :Çdo ortodoks shqiptar është grek .Kjo deklaratë antishqiptare i hap rrugën asimilimit të Shqipërisë . Ku e gjen forcën kryeshovinisti grek Anastas Janullatos që lufton për ta bërë këtë ëndër realitet?
  16) Si mund të punojë për interesat e Shqipërisë kur dihet fare qartë që kryeshovinistiAnastas Janullatos, financohet nga nga qeveria greke nga qarqet silogje vorio-epirote në Greqi të cilët jo vetëm masakruan shqiptaret në jug të Shqipërisë pas ndarjes së kufive dhe më vonë me Çamërise, por kërkojnë edhe sot gjysmën e Shqipërisë?
  17) A mund të dilte kaq hapur Janullatos pa patur mbështetjen e plotë të kryeministrave të Shqipërisë djathtë e të majtë për 24 vjet që janë supertradhëtarët superkriminelët e Kombit Shqiptar me mision antishqiptar më grek nga grekët dhe më serb nga serbët në shërbim të të gjithave agjenturave të huaja përveç shqiptarëve dhe Shqipërisë?
  18) Duan të na vënë edhe në gjumë se Kisha Ortodokse Shqiptare Autoqefale nuk është greke por Shqiptare.Me taktikat djallëzore të tyre duan të na vënë edhe në gjumë se Kisha Ortodokse Shqiptare Autoqefale nuk është greke por Shqiptare.Si mund të quhet Kisha Ortodokse Shqiptare Autoqefale ku në Kupolën e Kishës Autoqefale Shqiptare është vizatuar flamuri grek bardhë e blu?
  19) Kush mud ta besojë se janë rastësira dhe jo të qëllimta arkitektura e kishës ,kupola e kishës, madhësia e kishës, vëndi i kishës dhe themelet e kishës në zemër të Ministris së Mbrojtejes që është ndërtuar fiks mbi pikëkryqëzimin e tuneleve të Tiranës, që lidhen me të gjitha institucionet e rëndesishme të shtetit shqiptar e përfundojnë në Dajt?Cilat janë vlerat e kryeshovinistit grek që i besuan kaq shumë dhe i dërzojnë çelsat e nëndheshëm të Tiranës, Kryeqytetit Shqiptar kryeshovinistit grek Anastas Janullatos? Si ka mundësi që në kohën e ndërtimit të kësaj kishe antishqiptare, punonjësit shqiptarë nuk lejoheshin të punonin në katet e nëntokës,por punonin vetëm në sipërfaqe?

  20) Sa e sa ….misione ka marë përsipër nga Greqia kryeshovinisti grek Anastas Janullatos të kryejë në Shqipëri veprimtari antikombëtare?Në ndërtimin e një kishe ortodokse në jug të Shqipërisë në qytetin e Ksamilit me anë të punëtorëve që kanë bërë ndërtimin e kishës se Ksamilit ku na është treguar një fakt tragjik nga burime kofidenciale nga vetë drejtusi i punimeve.“Në hapjen e themeleve na është urdhëruar të vendosin një gurë me përmasa të mëdhaja të ardhur posacërisht nga Greqia“. Sipas tij mendohet të jetë një gur 2000 vjecar nga informatat që ai kishte dëgjuar fshehurazi nga greket në atë kohë.“Mbi të ka pasur vetëm disa shkrime më shkronja greke“.Çfarë shkruhej në të? Cili është qëllimi i kishava që ndërton Janullatosi? Mos vallë është e vështirë për të kuptuar se për cilat interesa punon Anastas Janullatos ? Mos vallë grekët po e korrin sot për ta mbjell mot? Kush mund ta besojë se është ky akt i pari apo i fundit?

  Reply to this comment
 30. Luan Rukaj August 22, 22:47

  21) A ka gjë më të paskrupullt, në këtë botë kur padrejtësinë ta bën vetë i zgjedhuri kur në emër të mirësisë ka varosur të gjallë shqiptarët me helmimin e tokës shqiptare?

  22) Si është e mundur që Kisha Ortodokse Shqiptare Autoqefale në Tiranë për nga përmasat është ndërtuar më e madhe se sa në Athinë?Kush mund ti besojë gjithë këto se janë rastësira dhe jo të qëllimta?
  23) Si mund të jetë i dobishëm për shqiptarët Anastas Janullatos që organizon dhe mer pjesë me flamur e Vorio Epirit në festimet për aneksimin e Shqipërisë së Jugut ?
  24) Nuk e besoj kurrë që qytetarët grekë të dilnin në mbrojtje për një hoxhë siç bëjnë disa të shitur e që bëhen urë për Anastas Janullatos ?
  25) Si ka mundësi që At Nikolla Marku i Shën Marisë së Elbasanit është i pa vlerë për grekët dhe i respektuar për ortodokësët shqiptarë?
  26) Kujti shërben deklarata kërcënuese e kryeshovinisti grek Anastas Janullatos:Kush takon At Nikolla Marku pushohet nga puna?
  27) Cilat interesa e kërkonin që kryeshovinisti grek Anastas Janullatos që sa e sa fëmijë shqiptarë ka pagëzuar me detyrim, nga shumë qytete të Shqipërisë nga jugu në veri dhe nga lindja në perndim dhe i marrin fëmijët ,orotodoksë e myslimanë,dhe i shpien për eskursion në Zvërnec të Vlorës dhe atje i pagëzojnë me zor nga shqiptarë në grekë?
  28) Ku e gjen forcën Anastas Janullatosi që kryen zhvarimin e banorëve shqiptarë në Kosinë të Përmetit dhe i rivarros për eshtra të ushtarëve shovinistë pushtuesve grekë ?
  29) Nëse kryepeshkop i shqiptarve do ishte një shtetas shqiptare ateher ndikimi i tij në botën e krishtere për njohjen e Kosovës do ishte i madhë,por kryepeshkopin e kemi grekë edhe si i tillë nuk i kërkon Greqis ta njohë Kosovën!!Atehere cila është arsyeja që ne të mbajmë në krye të KOSH kryeshovinistin antishqiptarin A.Janullatos?

  30) Çfarë rezulltati mund të presësh nga kryeshovinisti grek Anastas Janullatos që më më 4 tetor të 1998’ës, kur në qendër të Europës (në Kosovë) masakroheshin barbarisht qytetarë të moshave dhe gjinive të ndryshme, në skajin tjetër të saj (në qëndër të Moskës), kryeshovinisti Anastas Janullatos deklaron: “Bombardimet amerikane ndaj makinës ushtarake serbe, duhet të parandalohen.” Sipas tij, gjenocidbërësit milosheviçianë nuk duhet të ndëshkoheshin, por të kritikoheshin.

  Reply to this comment
 31. Luan Rukaj August 22, 22:48

  31) Mitropoliti i Beratit, Vlorës, Kaninës dhe gjithë Myzeqesë, Imzot Ignati në inaugurimi e Patriarkut serb Irinej që u mblodhën në Patriarkanën e Pejës 40 përfaqësues të lartë të të gjitha kishave ortodokse vendore dhe rreth 30 përfaqësuese të lartë të kishave e disa prej peshkopëve nga vende të ndryshme të botës që morën pjesë në inagurimin e Patriarkut serb në Pejë, Imzot Ignati midis të tjerash për keqardhjen e serbisë për bombardimet e NATO-os, deklaron: “ Kosova,është Jeruzalemi Serbisë” Ku e gjen forcën një mitropolit grek që nuk është shqiptarë të flas në emër të ortodoksve shqiptarë? Ky ka ardhur me mission për punën e fesë apo të bëjë politikë antishqiptare? Kush u ka dalë në mbrojtje këtyre dy agjenturave përveç bandës qeveritare tradhëtare të majtë e të djathtë?I kujtë është faji i atyre që bëjnë detyrën antishqiptare apo bandës qeveritare tradhëtare të majtë e të djathtë që i mbështet ?
  32) Si qytetar shqiptar, dua ta pyes kryepeshkopin grek që përfaqëson Kishën Ortodokse Shqiptare: “që nga fillimi i aktivitetit të tij në vendin tonë, sa herë ka reaguar apo është pikëlluar kur nga atdheu i tij Greqia kanë ardhur me dhjetëra pa e ekzagjeruar mund të them me qindra djem nënash shqiptarë të vrarë nga ekstremistë antishqiptarë dhe shumë raste nga policia greke?

  33) Si nuk u bë njëherë i gjallë kryeshovinisti grek Anastas Janullatos që nuk ka reaguar kurrë karshi dhunimeve vrasjeve dhe abuzimeve që janë bërë kundër emigrantëve shqiptarë në Greqi?

  34) Ka vite që Anastas Janullatosi Kryepeshkopi Kishës Ortodokse e ka mbushur kupën me kohë për ngjarjen në Himarë ku dërgon një mesazh publik ngushëllimi për familjen e të ndjerit, ku ndër të tjera thotë se “këto veprime dhune përbëjnë kërcënim të bashkëjetesës paqësore” etj,etj. Për të qënë i besueshëm në popull duhet të paktën të dënoje krimet e shovinizmit grek .Cila është arsyeja që nuk e bëre kurrë ?Për cilat interesa punon kryeshovinisti grek Anastas Janullatos ?

  35) Cila është arsyeja që shqiptarët e urrejnë kryeshovinistin Anastas Janullatosin sepse kërkon, dhe deri në nja fare mase ia ka arritur, ta shnderrojë Kishën Autoqefale Shqiptare në shtojcë të Kishës Greke me idenë antishqiptare se “çdo ortodoks shqiptar është grek”?
  36) Cilat kushte plotësonte kryeshovinisti Anastas Janullatosi që ish kryebashkiaku presidenti i agjenturës greke në Shqipëri Edi Rama i propozoi Këshillit Bashkiak të Tiranës, për dhënien e titullit “qytetar nderi i Tiranës”?Mos vallë kryebashkiaku Edi Rama veproi i rekumanduar nga qeveria greke ? Kush mund ta besojë se Edi Rama përpara se ta zgjidhte A. Janullatos qytetar nderi të Tiranës, duhej t’i kërkonte atij që të mohonte e të dënonte veprimtarinë antishqiptare të Shën Kozmai që është flamurtar i greqizimit , si kusht për dhënien e titullit “qytetar nderi i Tiranës”, sepse Kozma Etoliani kërkonte që popullsia e Epirit të kthehej nga shqiptarë në greke?Mos vallë nuk i dinte këto Edi Rama po nuk i interesonte?
  37) Fatos Nano ish presidenti i agjenturës greke në Shqipëri tradhëtari krimineli agjenti i grekut për figurën e kryeshovinistit grek Anastas Janullatosit deklaron: “Unë nuk mund të mendoj që të ketë ndonjë njeri, i cili të ketë kontribuar më shumë për rilindjen e Shqipërisë si komb i lirë Evropian”.Për cilat interesa punon Fatos Nano për interesat e Shqipërisë apo për interesat e Greqisë?
  38) Ku e gjen forcën kryeshovinsti grek Anastas Janullatos që as i njeh dhe as i respekton vendimet e të trija shkallëve të gjyqësorit? Në cilin vend të botës nuk u zbatuakan vendimet e të trija shkallëve të gjyqësorit? Në cilin vend të botës nuk zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese?
  39) A do ti shkonte ndërmënd At Nikolla Markun që është me kombësi shqiptare me gjak shqiptar që të kryente po ato veprime antishqiptare si kryeshovinsti grek Anastas Janullatos që baltos Birbilin e Gjuhës Shqipe Naim Frashërin me zaptimine Vatrës së Kulturës në qytetin e Përmetit me forcë ?
  40) Historia na ka mësuar se greku të rethon me dashuri kur do të futë thikën me pabesi.Profesor Doktor Historiani Kristo Frashëri deklaron:Mos i besoni më Anastas Janullatos sepse është tepër i djallëzuar. Si ka mundësi që një njeri si kryeshovinisti grek Anastas Janullatos në krye të Kishës Ortodokse që është vazhdues i denjë i Kozma Etolianit i cili ka punuar kundër interesave të atij populli për dy dekada, dhe të përfaqësoj po atë popull të cilin e urrente aq shumë?

  Reply to this comment
 32. Luan Rukaj August 22, 22:48

  41) Si është e mundur që të kontribuojë kryeshovinisti grek Anastas Janullatos në krye të Kishës Ortodokse fanoliane që është vazhdues i denjë i Kozma Etolianit që është flamurtar i greqizimit ku historia na mëson më 1914 për krimet në fshatin Panarit të Korçës ku shovinistat grekë therën si bagëti 375 myslimanë, 219 myslimanë në Hormovë të Tepelenës ,190 myslimanë në fshatin Kosinë të Përmetit, gjenocidin Çam, Greqia ka në fuqi Ligjin e Luftës me Shqipërinë ku Greqia akoma nuk njeh Kosovën?
  42) Ku e gjen forcën Kryeshovinisti grek Anastas Janullatos që në kishën e Durrësit u ndalua vendosja e bustit të themeluesit të kishës ortodokse Shqiptare Fan Noli ku më 10 mars të vitit 1914 Fan Noli mbajti meshën e parë shqip?

  43) Shqipëria po të kshte vënë në krye të Kishës Ortodokse Shqiptare një shtetas me kombësi shqiptare At Nikolla Markun a do të mirte pjesë në festa ku shpaloset Flamuri i Aneksimit të Jugut të Shqipërisë, siç është i pranishëm edhe Kryepeshkopi Anastas Janullatos?A do të përballej me akuzat siç përballet kryeshovinsti grek Anastas Janullatos për veprimtari antikombëtare ,për përçarje ka ndarë popullin shqiptar, shkeli mbi gjakun e maritëve rilindasve ,forma e të zgjedhurit në krye të KOSH në kundërshtim me statusin është i huaj…Si mund ta dojë Shqipërinë kryeshovinsti grek Anastas Janullatos më shumë nga Atdheu i tijë Greqia prej të cilit vjen?
  44) Si është e mundur që asnjë Kryeministër i Republikës së Shqipërisë as i djathtë as i majtë jo vetëm që nuk dënuan kurrë veprimtarinë antishqiptare të kryeshovinistit grek Anastas Janullatos që ka shfaqur hapur qëllime shoviniste ndaj vendit tonë por bëhen dhe urë duke i puthur dorën antishqiptarit antishqiptarët ?
  45) Cila është fytyra e vërtetë e Anastas Janullatosit që bën këto padrejtësi shqiptarëve, ka në plan të mbjell dashuri, apo ka në plan të mbjellë PËRÇARJEN SHKOMBËTARIZIMIN?
  46) KU JEMI KËTU NË GREQI APO SHQIPËRI? Si është e mundur që nuk shitet në librarit e Tiranës me urdhër të kryeshovinistit grek Anastas Janullatos libri Djaj në veladon të Autorit Sejdi Kondi?
  47) Dihet historikisht dhe boterisht se armiqtë më të betuar të popullit shqiptar ka qënë kisha orthodoxe greke dhe serbe të cilët ndër shekuj kanë vrarë e prerë Patriotë shqiptarë, djegur njerëz e fshatra, vjedhur documentete e vlera të tjera të rëndesishme historike të vendit deri duke dashur dhe mohuar e assimiluar gjuhën, doket e zakonet.Ku është parë ku është dëgjuar ku guxon ku e gjen forcën një shtetas i huaj Anastas Janullatos që nuk është shtetas shqiptarë të flas në emër të ortodoksve shqiptarë dhe të ftojë një antishqiptar tjetër si puna e tijë Serbin Irenej të cilët edhe i prezentoi në atë tubim në tokë?
  48) Kush mund të thotë se është e pabesueshme misioni antishqiptar se kryeshovinistit grek Anastas Janullatos pregatit terenin që të shpallet shenjtor pas vdekjes dhe Kisha Ortodokse Shqiptare në të ardhmen do të na kthehet ne vend peligrinazhi për grekët në mes të Tiranës si vënd i shenjtë për grekët?
  49) Si mund të jetë i besueshëm kryeshovinistin kryeagjentin grek Anastas Janullatos që veç krimeve në seri ndaj Kombit Shqiptar ngre kisha pafund në arkitekturën greke me ikona e Shën Kozma Etolias që dihet antishqiptar i betuar dhe pregatit terenin për të përkujtuar 300vjetorin në ditën e vdekjes më 24 gusht në Kolkondas të Fierit ?
  50) Ç’farë fakte të tjera duhen për të prangosur kryeshovinistin kryeagjentin grek Anastas Janullatos kundër popullit Shqiptar? Cila qeveri në botë do ta linte kryeshovinisti Anastas Janullatosi të lirë me gjithë ato krime që ka kryer me qëllim kundër Kombit pa e prangosur në radhë të parë pas dënimit dëbimin nga teritori Shqiptar? Si qytetar i Republikës së Shqipërisë duke u bazuar me fakte të pakundërshtueshme ,mendoj dhe në radhë të parë e kërkojnë interesat e Shqipërisë që qeveria shqiptare të bëjë shpalljen e kryepeshkopit grek të Anastas Janullatos’PERSON NON – GRATA’’

  ÇFARË KRIMI KA PAGUAR KRYESHOVINISTI KRYEAGJENTI I GREKUT ANASTAS JANULLATOS QË DËMTOI RËNDË INTERESAT E SHTETIT SHQIPTAR?

  Të heshtësh do të thotë të pajtohesh me krimin me shkombëtarizimin me shovinistët e popullit Shqiptar.
  Bëri shesh dhe përshesh gjithë Shqipërinë dhe nuk u hyri një gjëmbë në këmbë kryeshovinistit grek në Shqipëri Anastas Janullatos .Kush do ti paguaj gjer më sot për të gjitha krimet në seri….. që përmënden më lart për dy dekada kundër popullit shqiptar?
  PËR CILAT INTERESA PUNON ANASTAS JANULLATOS për interesat e Shqipërisë apo për interesat e Greqisë?
  A mund ti realizonte këto greku dhe sërbi pa marrë kalanë nga brënda?
  Vetëvetiu më kujton gjykatësit shovinistë grekë,por kësaj radhe ,,nga brënda ,,nga ,,tanët,,
  ,, O balo, të hëngërt tënja të keqen e ke brënda,,!

  Reply to this comment
  • beni August 23, 09:51

   Per interesat e krishterimit shqiptar, dhe esht nje njeri i persosur nga pregatitja kulturore qe ju te shiturit e turqise e rymave islamike kerkoni te perhapni gjuhen e urejtjes gjoja me nacionalizmin ekstrem patriotik se ky i sherbeka greqise,,

   Reply to this comment
 33. ADRIAN August 22, 23:48

  Kam shume vite qe s.kam qene ne Shqiperi. Te them te drejten me ka mare malli sa s’trgohet, por kur lexoj disa komentesidomos te njerit qe per pseudonim mba ate te parardhesve tane, i them vetes duro dhe nje vit tjeter.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 13:13

   @ADRIAN
   Rri aty ku je se boll hale që qelbin Shqipërinë ka këtu. Nuk ka nevojë të vish edhe ti për shtuar mutrat që po na ndyn jetën tonë të përditshme.
   Aq shumë e dashke Shqipërinë ti moj qelbësirë antishqiptare, sa pranon të rrish larg saj vetëm e vetëm prej disa njerëzve që sipas teje bëjnë komente të “papranueshme”.
   Unë o buçe antishqiptare e dua Shqipërinë dhe nuk ka asnjë arsye të më ndaj prej saj, madje as fakti që kjo mëmë e dashur mban në gjirin e saj edhe maskarenj që se duan atë, si puna jote, apo të tjerë komentues si ty, që qelbni antishqiptarizëm edhe sapo të jeni larë në dush.
   Ai komentuesi që ty s’të paska pëlqyer nuk mban pseudonim emrin e pasardhësve tuaj, por të pasardhësve tanë. Ti, beni-qeni, vunoi, Mark uk e të tjerë zagarë antishqiptarë paraardhësit i keni afro-aziatikë e s’keni asnjë lidhje me pellazgët hyjnorë.
   Sikur të kishe ardhur sot, do kishe mundësinë të shtoje numrin e atyre pederastëve që do marrin pjesë në kremtimin e Hale Kozmait, duke e çuar në 341 numrin e përgjithshëm të pjesëmarrësve në “festë”…
   As ndryshimi i nofkës e as moderimi i gjuhës nuk e fshehin identitetin tënd prej qeni që lëpin Anusin.

   Reply to this comment
 34. Cibuku August 23, 09:10

  Kjo gazete qenka vertet nje aneks qenefi qe nuk i seleksionon komentet, me kriter te vetem respektimin e mendimit pro a kunder, por kurrsesi jashte temes dhe jashte etikes.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 13:16

   @Cibuku

   Ke shumë të drejt për gazetën. Ashtu mendoj edhe unë, përderisa të lejojnë ty të na ndysh forumin me aromën e qenefit, të cilën mesa shoh e ke gjenetike… Mbaj shtyllën fort se mos të ikin klientët, o buçe antishqiptare.

   Reply to this comment
 35. Demir August 23, 10:02

  Nje nga komentuesit ka ngritur nje shqetesim te drejte qe ne fakt anashkalohet jo pa qellim. Dihet nga te gjithe se punojme per ate qe na paguan dhe rrjedhimisht te gjitha komunitetet fetare duke qene se nuk kane burime financiare te mjaftueshme nga brenda Shqiperise detyrohen ti gjejne ato jashte duke qene totalisht te varuara prej tyre. Atehere, perse te mos marri persiper shteti shqiptar pagesat mjerane te klerit shqiptar? |Nuk besoj se do dali kunder asnje,sepse ne nje pike jemi te gjithe dakord se feja eshte pjese e shoqerise sone tashme, dhe punetoret e fese nuk bejne biznes zyrtarisht, kane mbaruar shkolla teologjike dhe jane ne nje rang me punonjesit sociale. Nese arrihet nje gje e tille, do te shtohet kontrolli edhe per burimet financiare qe vijne nga jashte dhe nga ana tjeter do te fitojne pavaresinen reale autoritetet fetare. Ky eshte thelbi i problemit se me demostrata dhe protesta nuk zgjidhet asgje , perkundrazi problemi anashkalohet dhe te e drejta kalon ke kundershtari qe viktimizohet. Duhet te jemi mendjeholle jo te biem pre e pasioneve te castit.

  Reply to this comment
 36. Arben August 23, 11:42

  Nuk eshte nevoja te perdorim kete gjuhe per te shpjeguar idete tona te ndershme ne mediat publike perveçse provokatoreve nga te dyja anet(nacjonaliste greke dhe ata islamike). Faktet jane te qarta qe ky i quajturi Kozma ka hapur ne mes te Shqiperise 200 shkolla Greke kur nuk kishte asnje shkolle Shqiptare. Duke gjykuar mbi kete fakt atehere eshte e qarte qe qellimet e tije nuk kane qene proshqiptare por nacjonalizem i hapur Greke. Prandaj ky nuk mund te jete kurre shenjtor sepse ka perdorur fene per te fshehur nacjonalizem, gje qe nuk e pranon vete feja ortodokse. Eshte logjike qe n.q.s.Greket duan ta nderojne per nacjonalizem apo si shenjte ta bejne ne token e tyre dhe jo pikerisht ne vendin e atij populli qe ai kerkoje ti asimiloje si komb. Pikerisht ketu fshihet kali i trojes i Janullatosit. Shqiperia ka nevoje per trima dhe mendje te zghuara. Dhe keto nuk i kane munguar dhe nuk do ti mungojne kurre.

  Reply to this comment
 37. ti kaurr i derrit .... August 23, 11:54

  Per këta grekofilet, e Shqipërisë, lavdrim muhaxhiri është tamam. Këta duhen kaluar në sater të gjithë duke filluar nga dulja, bollanua, janullatosi e deri te korofillaku fundit asnjë pikë mëshire për grekerit. Duhet ta pastrojmë gjithë hapësirën e Arnautistanit. Rofte Shqipëria Natyrale, poshtë gerqia, dhe serbosllavia, rroftë aleanca vëllazërore Turko-Shqiptare.

  Reply to this comment
 38. Lushnjare August 23, 12:10

  Eshte per te ardhur keq per ata pak ortodokse te Shqiperise qe INSTAT vazhdon ti nxjerre gjithmone e me te reduktuar ne shifra statistikore.

  A nuk jemi mjaftueshem te forte e te bashkuar ne , te zgjedhim vete udheheqjen tone te duhur shpirterore?

  Po luajne me ne si te ishim nje delesh qe udhehiqen nga i con era….. Sa keq !

  Reply to this comment
  • beni August 23, 12:23

   Ka per te ardhur koha kur ne te kemi ne krye nje shqiptar, por te nderojm njere te gjallet dhe nuk mundet ti vdesim se kerkojn nje pjes ekstremistesh islamike te rezojn nje njeri te kultures e te besimit ortodoks qe ringriti institucionet si asnjeher ne historin e ketij besimi, ,

   Reply to this comment
 39. ilia August 23, 12:52

  Pra ky eshte qendrimi zyrtar i gazetes “Dita”. Pa dashur te anatemoj politiken tuaj redaksionale, me duhet te them se cdo lloj politike e ketij lloji, eshte mire qe te jete e bazuar ne fakte dokumentare dhe gojore, si dhe ne te dhena historike, qe te jete e besueshme. Ne te kunderten (sic eshte dhe rasti i qendrimit ndaj Shen Kozmait), behet e pabesueshme gradualisht dhe nuk sherben forcimit te tolerances fetare, perkundrazi.
  Mbi percaktimin APRIORI se “Shen Kozmai ka qene antishqiptar”, nuk arrihet asgje. Po te qendronte kjo, historiografia komuniste e cila s`ka lene klerik ka sulmuar, do ta kishte diskredituar me kohe figuren e ketij Shenjti, por nuk ka mundur dot. As enver hoxha vete nuk e ka share pervec faktit se “nuk ka qene marksist”, por kohet e fundit kane dale ca “historiane”, me ne krye z. Xhufi, te cilet mbi bazen e disa fakteve historike (te krijuara ne fantazine e tyre), te nxitur nga honoraret e majme qe jep erdogani, rreken te fallsifikojne historine duke perdorur edhe “reputacionin” e tyre.
  Por, te gjithe e dine qe keta nuk jane gje tjeter vecse disa sahanlepires, qe kane ngrene dhe hane ne sofren e ish-nomenklatures se kuqe dhe sot edhe ne ate islamik.
  Shpifja me e madhe eshte se qellimi i Shen Kozmait paska qene helenizimi i Shqiperise se Jugut dhe i ashtuquajturi vorio-epir.
  E gjithe kjo flluske sapuni cahet menjehere, per aresye se eshte fakt historik se i ashtuquajturi vorio-epir u shpik nga nacionalizmi grek pas revolucionit te 1925 dhe pavaresise se Greqise, nje teori e deshtuar qe ne krijim. Shen Kozmai eshte martirizuar ne vitin 1779, pra para 40 e me shume vjetesh, ne nje kohe kur jo qe nuk ishte shpikur vorio-epiri, por nuk dihej a kishte Greqi apo jo.
  Shen Kozmai nuk ka qene kunder gjuhes shqipe, por ne ate kohe kjo gjuhe nuk shkruhej, keshtu qe kultura mund te perhapej vetem nepermjet greqishtes, e cila ekzistonte si gjuhe e shkruar dhe ishte lejuar perdorimi i saj prej “kaurreve”, sic na stigmatizonte shteti osman.
  Kultura do te ndihmonte popullin orthodhoks qe te ruante besimin dhe do t`i vinte fre procesit te islamizimit masiv qe ne ate kohe kishte pushtuar gjithe Shqiperine, dhe posacerisht Jugun.
  Nese nuk do te kishte qene Shen Kozmai, nuk do te kishte Kishe Orthodhokse ne Shqiperi, pasi te gjithe do t`i shkonin pas “baba dovletit”, te shtyre edhe nga diskriminimi i portes se larte ndaj tyre, i percmimit, i kategorizimit si qytetar te dores se dyte, marrjes ne ushtri, si jenicer, etj.
  Po te ishte kunder shqiptareve atehere ky do te ishte zhdukur si emer, ndersa sot ky eshte emri me i parhapur ne zonen e Myzeqese, Berat, Fier, Lushnje, gje qe tregon se shqiptaret e kane dashur dhe jo vetem orthodhokset por edhe ata qe ishin konvertuar ne islam.
  Shen Kozmai ka qene, eshte e do te mbetet mbrojtes i Shqiperise dhe shqiptareve, dhe eshte Shenjtor i Shqiperise dhe jo vetem i Greqise, por shenjtoret nuk kane komb,dhe pranohen nga e gjithe Kisha Orthodhokse ne bote.
  I uroj te gjithe orthodhokseve gezuar festen e Shen Kozmait!

  Reply to this comment
  • beni August 23, 14:13

   Te gjith neser atje ku te kujtojm kete shenjtor te madh te krishterimit! I madherishem te ngelet shen kozmaj si njeru qe kerkoj te shpetoj krishterimin nga djlli qe i kish zaptuar shqipetaret ortodokse nga ky terror islamik orjental turk!

   Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 15:03

   @ilia

   Pas shumë pseudonimesh, e nxore kokën o prifti i zi veladonkëllirë ilia. Ti zotri je një antishqiptar me thundra!
   Së pari, për cilin islamizim flet ti mor o antishqiptar, që rrekesh të marrësh rolin e të moderuarit, duke u hequr si i ekuilibruar në këtë koment tëndin, që në fakt është Kalë Troje në fillim dhe shpatë vrastare në fund, njësoj si të ishte stisur nga mendja djallëzore e Uliksit. Në ç’kohë ka ndodhur islamizimi në Myzeqe, posaçërisht në Kolkondas, kur banorët e kahershëm të asaj zone janë të gjithë ortodoksë sot e kësaj dite, ndërsa myslimanët e atyre zonave janë të gjithë kosovarë të ardhur si rrjedhojë e Reformës Agrare që nisi Ahmet Zogu. Së dyti, islamizimi është e dokumentuar që nuk ka qenë me detyrim, siç kërkon ta tregosh ti me të “vërtetat historike” të gatuara në kuzhinën e Anusit. Mjafton të shikosh shtrirjen në kohë (bëhet fjalë për periudha disashekullore e jo për një dekadë apo 20-30 vjet) të islamizimit, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Bosnjë, për të kuptuar se kjo që thua është një gënjeshtër me bisht. Nëse paska pasur islamizim të detyruar nga autoritetet perandorake, – siç po lë të kuptosh ti mor qyq, që paske nivel arsyetimi sa një fëmijë, apo sa ky beni që sillet në forum si pordha nëpër brekë, – përse Labëria u konvertua e fundit në islam (shek. XVIII), aq sa sot ka fise në atë zonë që kanë pjesëtarë nga të dy besimet, siç është rasti i shumë familjeve në Himarë e në gjithë bregun, që kanë gjysmën e fisit të myslimanizuar.
   Ajo çka të bën më shumë për të qeshur në këtë “djallëzi”, që në fakt është naivitet foshnjarak, janë këto dy fjali të tuat:
   “Shen Kozmai nuk ka qene kunder gjuhes shqipe, por ne ate kohe kjo gjuhe nuk shkruhej, keshtu qe kultura mund te perhapej vetem nepermjet greqishtes, e cila ekzistonte si gjuhe e shkruar dhe ishte lejuar perdorimi i saj prej “kaurreve”, sic na stigmatizonte shteti osman.
   Kultura do te ndihmonte popullin orthodhoks qe te ruante besimin dhe do t`i vinte fre procesit te islamizimit masiv qe ne ate kohe kishte pushtuar gjithe Shqiperine, dhe posacerisht Jugun.”
   Pa i hyrë debatit se ka qenë apo jo Kozmai kundër shqipes, sepse nuk e di sesi mund të jesh pro diçkaje kur e mallkon atë, – siç bëri Plehu nga Etolia, – por do të merrem me kontradiktën e thellë logjike që kuptimet e këtyre dy fjalive të tua kanë me njëra-tjetrën.
   Fillimisht o pleh antishqiptar mësoje se kultura nuk përhapej vetëm nëpërmjet greqishtes, por përhapej përmes të gjitha gjuhëve që fliteshin asokohe në Perandorinë Osmane, ku përveç myslimanëve të tjerët ishin të gjithë “kaurë” (të pafe). Nëse e ke fjalën për kulturën e “Djallit”, që edhe pse predikonte ortodoksinë i shërbente si qen i rrahur sulltanit (Është e dhënë historike që Patriarku emërohej me ferman të sulltanit dhe i shërbente ati si të gjithë vasalët, pavarësisht nga besimi.), atëherë po që ke të drejtë. Vetë fakti që myzeqarët e qëruan Kozmain dhe që nuk u islamizuan kurrë a nuk tregon më së miri se s’ka qenë nevoja që një analfabet zhelan të dalë fshatrave të Myzeqesë të “predikojë” kundër “islamizimit”, përmes mallkimit të gjuhës shqipe????!!! Po vijoj logjikën tënde. Nëse bëhej fjalë për islamizim, përse duhet mallkuar shqipja që të luftohet ai, kur dihet shumë mirë që gjuha e “Kuranit” edhe sot e kësaj dite është e pandryshuar dhe s’është shqipja? Përse nuk mallkonte turqishten dhe arabishten ky Kozmai yt, meqë kishte marrë gjithë atë rrugë për të “ndaluar islamizimin”? A të vjen turp për budallallëqet që nxjerr nga goja? Si mundet që të kujtosh se është i besueshëm ky argument, i cili mund të bindë bind vetëm Anusin?
   Nga ana tjetër, duke mos u marrë me thënien tënde “se vetëm greqishtja ishte lejuar si gjuhë e shkruar”, – që është një budallallëk i skajshëm antihistorik, pasi edhe armenët në kishën e tyre ortodokse orientale përdornin e shkruanin gjuhën armene, edhe hebrenjtë në sinagoga po ashtu, edhe katolikët që vepronin brenda perandorisë në kisha, pavarësisht se lidhjet i kishin me armikun e betuar të sulltanit, Papën (Shiko ç’ndryshim thelbësor në ato kohë: Papa armik i sulltanit, patriarku në Fanar shërbëtor i tij!).
   Në atë kohë ishte në fuqi Sistemi Milet, që e ndante popullsinë e perandorisë jo sipas racave e kombësive, por sipas besimit (për fatin e keq të shqiptarëve ata ranë nën hyqmin e klerikëve grekë që vetëm Zotit nuk i shërbenin), krerët e secilit syresh krahas shërbimit për besimtarët e tyre, bënin edhe punën e sulltanit, pasi ata krerë ishin të emëruar si përgjegjësit kryesorë brenda miletit të tyre për mbarëvajtjen e arsimit dhe sistemit juridik në tërësi. Prej këtij fakti e merrte fuqinë Kozmai i Etolisë që të luftonte kundër gjuhës shqipe, me synimin që të përhapte greqishten e të zhdukte shqipen.
   Për të hedhur poshtë argumentin tënd absurd na shërben edhe historia rumune. Një situatë të ngjashme gjejmë në Rumani pas vitit 1711 (seç përkon kjo kohë me atë kur haleja Kozma mallkonte shqipen). Fillimisht më duhet të sqaroj lexuesin se në vitet 1400 dhe ato 1500 osmanët arritën të fitojnë në luftërat kundër rumunëve dhe si çmim për paqen vendosën një detyrim të madh. Duke nisur nga fillimi i viteve 1600, sulltanët përfitonin 2/3 e të ardhurave nga principatat. Principatat, Vllahia dhe Moldavia, qeveriseshin nga princa që zgjidheshin nga radhët e bujarëve rumunë, por që duhet të miratoheshin edhe nga sulltani. Pas viti 1711 ky i fundit e ndaloi përzgjedhjen e princave të Vllahisë dhe Moldavisë nga radhët e bujarëve rumunë, si ndëshkim për bashkëpunimin midis princit të Moldavisë dhe ushtrisë ruse dhe në vend të tyre filluan të zgjidheshin princa nga radhët e grekëve fanariotë (Mos më thuaj që grekët e Fanarit nuk i shërbenin sulltanit. I kanë shërbyer aq shumë, sa në kohën që trimat shqiptarë dhe patriotët grekë të Filiqi Eterias do nisnin revolucionin, pjesa më e madhe e tyre e kundërshtuan këtë gjë.). Që në vitet 1600, grekët i kishin uzurpuar kishat rumune. Rumunët ishin të besimit ortodoks, por shërbesat në kisha i kryenin në SLLAVISHTEN E VJETËR e jo në GREQISHT. Sapo erdhën në fuqi gospodarët e rinj grekë, ata shfuqizuan liturgjinë sllave, duke kryer një veprim që do të kishte pasoja të kundërta me atë që grekët prisnin. Edhe pse majat e piramidës klerikale dhe manastiret u mbushën me grekë, megjithatë priftërinjtë grekofonë nuk mjaftonin për të mbuluar kishat në të gjitha fshatrat. Kësisoj, kjo gjë çoi në përdorimin gjerësisht të rumanishtes në vend të sllavishtes, që ishte edhe një veprim i cili i dha zhvillim njërit prej elementeve kyç të rilindjes kombëtare rumune: elementit gjuhësor. Përse e përmenda Rumaninë o ilia? Nuk të duket se ka ngjashmëri? Atje klerikët grekë kërkojnë t’u ndryshojnë gjuhën rumunëve, pothuaj në të njëjtën kohë në Myzeqe klerikët grekë (Kozma qeni me shokë) kërkonin t’u ndryshonin gjuhën shqiptarëve. Nëse këtu, sipas teje, e bënin sepse shqipja nuk shkruhej, po në Rumani përse e bënin? Pse kudo në të tilla histori gjuhëvrasëse dalin në skenë klerikët grekë, që kishin në krye Patriarkun e fanarit? A thua nuk i dinte sulltani këto? Ti nuk thua dot që si dinte. Përderisa i dinte përse i lejonte të vazhdonin me të tyren grekët në rrugën e greqizimit të rumunëve? Thjesht dhe vetëm sepse i interesonte që të ishin të gjithë në vathën e shërbëtorit të tij Patriark. Por sulltani gaboi me llogaritë kudo ku ndodhën të tilla gjëra, veçanërisht në Rumani ku ky veprim i grekëve ndezi shkëndijën e një revolucioni që do ta çonte Rumaninë drejt pavarësisë. Ndërsa në Shqipëri, ku popullsia ishte konvertuar në masë, nuk ishin ato kushte, pasi myslimanët gëzonin privilegje të mëdha në administratën osmane dhe as bëhej fjalë që të kishte një ndikim si tek rumunët, por ama shqiptarët atdhetarë ortodoksë të Myzeqesë e vranë Kozmain, vrasësin e gjuhës së tyre të shenjtë, sepse nuk e pranonin greqishten.
   Edhe diçka tjetër që del nga arsyetimi yt idiot në këto këto dy fjali: “Kultura do te ndihmonte popullin orthodhoks qe te ruante besimin dhe do t`i vinte fre procesit te islamizimit masiv qe ne ate kohe kishte pushtuar gjithe Shqiperine, dhe posacerisht Jugun.”, – thua ti. Si po ndodhte ky islamizim, kur jemi para faktit që sot ka zona të tëra të jugut të pakonvertuara, ashtu si edhe të gjithë myzeqarët që ia treguan vendin Kozmait kanë mbetur ortodoksë. Vërtet mendon se ta ha kush karamelen që Kozmai, në shtetin e sulltanit që, – siç thua, – po bënte islamizim masiv, do t’i kundërvihej sulltanit, duke u endur lart e poshtë nëpër Shqipëri për të ndaluar fenë që kishe në krye sulltanin??????!!!!!!! A e kupton se ç’budallallëqe thua ti apo jo? O mashtrues hajvan, Kozmai nuk luftonte islamizimin, por luftonte shqipen, se kështu i interesonte edhe vetë sulltanit, të cilit ky qelbësirë i shërbente. Si more trutharë do ta linte sulltani të predikonte kundër tij, përderisa ai ishte padishahu dhe mëkëmbësi i Allahut në tokë. Përfundimisht, përveçse maskarenj, ju që i shërbeni Anusit jeni edhe budallenj. Ju ruajt Zoti nga trutë tuaj!

   Reply to this comment
 40. ilia August 23, 15:52

  E verteta historike eshte e njohur prej shekujsh..Shpifjet e antiorthodhokseve jane te paskrupullta. Dhe kjo nuk na habit aspak. Ata genjejne diten per diell sot, duke perhapur mashtrimin se sherbesat ne Kishen Orthodhokse behen ne greqisht,…c`pret nga keta njerez, qe per pare shesin nenen e tyre?? Si mund t`i besosh keta njerez per gjera te ndodhura shekuj me pare??
  Patjeter qe keto te paverteta do te perpiqen te hedhin ne kurriz te kujtdo qe i sherben Krishtit, thjesht sepse jane armiq te Krishtit dhe Orthodhoksise. Por petet lakrorit po i zbulohen gradualisht…pasi ra akuza per meshat ne greqisht, kane hequr dore deri diku nga ky argument, sepse jane diskredituar plotesisht. E kush i beson me per Shen Kozmain, kur shqiptaret e njohin shume mire. Nje grup i financuar nga erdogani, ka marre persiper te njollose shenjtoret tane..
  Por, kujdes, pasi Zoti vonon po nuk harron. Kush shpif per shenjtoret tane, merr ndeshkimin prej Krishtit, ne pagese per veprat e tij, nese nuk pendohet.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 17:33

   @ilia

   O maskara, përse mundohesh të përçash shqiptarët dhe të prishësh harmoninë fetare? Së pari, të paktën në forum askush nuk është shprehur kundër ortodoksisë. Së dyti, përse ngatërron politikanët e shteteve të huaja në debatet e brendshme që zhvillohen në Shqipëri? A mos vallë po mundoheni të minoni marrëdhëniet e shtetit shqiptar me vendet e tjera? Ç’hyn Erdoani këtu?
   Në je burrë (megjithëse e di që ju qentë e Anusit vetëm burra nuk jeni) përgënjeshtro me fakte këtu në forum se në Rumani, 60-70 vjet përpara se në Myzeqe e Shqipëri, nuk kanë ndodhur ato që shkruaj më lart, ku klerikët grekë tentuan të greqizonin rumunët, duke treguar me prova se Kisha Bizantine nuk ka lidhje me këto prapësi. Si dhe që patriarku nuk emërohej nga sulltani dhe nuk ka pasur lidhje me të.
   Thuaj që nuk janë të vërteta, që unë kam gënjyer dhe kërkoj falje e nuk flas më.
   Sulltani s’të emëronte që të bëje si doje, se ta priste kokën. Kësisoj, o sulltani ishte i mirë dhe nuk kërkonte t’i shërbeje, ose Patriarku i ka shërbyer si langua. Madje, aq e vërtetë është kjo, sa edhe Patriarku Ekumenik Grigori V u var sepse në Greqi filloi Revolucioni Nacional në vitin 1821, ndonëse faktet historike tregojnë se Patriarku dhe Kisha Greke s’ka pasur rol parësor në të. Kësisoj logjika ta do që të tjerët Patriarkë, që i kanë mbyllur ditët natyrshëm, i kanë shërbyer, jo se kanë qenë kundër siç rrekesh të na thuash ti. Madje me ndyrësi të pashoqe greke ngatërron në debat edhe të huajt. Ne shqiptarët nuk kemi nevojë për askënd dhe i dalim zot vendit, siç i kemi dalë prej mijëra vjetësh. Jeni ju maskarenjtë 300-eurosh që natyra s’u ka falur as 2 gram mend për ta kuptuar këtë.
   Më thuaj ti e mos vazhdo të shkruash budallallëqe se nuk mbron dot asgjë e nuk mashtron askënd.

   Reply to this comment
 41. labinot August 23, 16:43

  Te lumte pellazg.Keta greke te paditur i dijne shqiptaret budallenj!

  Reply to this comment
 42. ilia August 23, 17:34

  Eshte nje e pavertete e madhe te thuash se shqiptaret nuk u islamizuan me force. Osmanet perdoren te gjitha format dhe ja arriten te islamizonin shumicen e popullsise. E do te ishim islamizuar te gjithe nese Zoti nuk do te kishte derguar Shen Kozmain, per te ndalur dallgen e papare islamizuese. Ketu Shen Kozmai e cenoi edhe porten e larte. Ai u martirizua nga pashai turk i beratit kurt pasha, per faktin se predikonte qe ne diten e diele diten e Zotit te mos behej pazar, por ky te behej te shtunen. Kjo nuk u pelqeu ebrejve, per te cilet e shtuna eshte pushim, por me kryesorja se pakesoheshin te ardhurat e tyre, diten e diele. Prandaj e paditen Shen Kozmain tek pashai, sigurisht nepermjet florinjve, i cili vendosi te denonte Shenjtin me prerje koke.
  E paverteta qe mundohen te perhapin antiorthodhokset, eshte qe Shen Kozmain e vrane shqiptaret, gje qe nuk qendron aspak. Kozmai ishte i dashur per shqiptaret ashtu si dhe shqiptaret ishin te dashur per Kozmain. Kozmai ka shkuar deri ne Kruje dhe ka predikuar duke u bere i njohur per te gjithe, te cilet e therrisnin “Coban Baba”, per preferencen qe kishte ndaj fshatit dhe blegtorise.
  Por fatkeqesia eshte se sot po mundohen ta vrasin te vdekur, si dhe duke goditur te ngjashmin e Tij, Kryepiskopin Anastas. Keta jane vazhduesit e vepres se kurt pashait dhe te ebrenjve, te ngjashem ne besim, moral dhe ndoshta edhe ne gene

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 18:25

   @ilia
   Ik or gomar lexo pak mbi historinë e Ballkanit. Dhe nuk po të them lexo autorë shqiptarë, por perëndimorë. O prift gdhë, fakti që ti apo unë nuk i duam osmanët nuk na jep të drejtë të ndryshojmë historinë. Nëse paska qenë konvertim me zor, po ti bashkë me qentë e tjerë si ty, po ortodoksit e nderuar dhe atdhetarë, si dhe katolikët përse nuk u konvertuan. Po Patrikana jote përse vijoi të qëndronte në këmbë? Apo sipas teje këta që nuk u konvertuan ishin cuba dhe i “gjuanin me grusht ballit sulltanit” (po bëj shaka se edhe niveli i arsyetimit tënd është për të qeshur.). Ky sulltani nuk kishte forcë t’ua mbyllte kishat shqiptarëve, grekëve, serbve, rumunëve, etj., jo? Nëse do përdorte forcën për islamizimin e popujve a thua nuk do fillonte me mbylljen e institucioneve fetare joislame?
   Ti mirë që je injorant, por je edhe gomar pa fuqi arsyetuese.
   I shkreti ti, të kanë dhënë detyrë të vështirë, se propaganda s’bëhet me injorantë dhe budallenj!
   Nuk demaskohet “Pellazgu nga një tra-la-la so ty.

   Reply to this comment
 43. ilia August 23, 19:01

  Politika e portes se larte nuk ishte qe t`i konvertonte te gjithe ne islam menjehere. I interesonte te kishte edhe disa te Krishtere, me qellim qe t`i fuste pastaj ne lufte njeri me tjetrin, ne baze te politikes “perca e sundo”, aq sa nuk ka patur nevoje per ndonje sundimtar sepse shqiptaret luftonin njeri tjetrin… kete aresyetim e kemi mesuar qe ne shkollen fillore
  Megjithate, ku pati interes perdori shume forma direkte dhe indirekte konvertimi, si taksat e larta, marrja ushtar, denigrimi si qytetar i kategorise se dyte, dhe keto forma quhen “dhune”, pra konvertimi ne kete menyre u krye, pervec disave qe i sherbyen me me zell ne menyre te ndergjegjshme, por qe ishin te paket,…
  Presioni ishte i papare, prandaj vetem nje vullnet Hyjnor, qe erdhi nepermjet Shen Kozmait, beri qe njerezit te mblidhnin mendte, duke vendosur ne te drejten se me mire te vuanin varferine e diskriminimin se te nderronin besimin E VERTETE, me dokrrat e “profetit” te rreme

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 23, 21:46

   @ilia

   Hahahahahahahaha … Ti qenke vërtet për gjynah, që nis e thua këtu se këto budallallëqet i ke mësuar në shkollën fillore. Po pse nuk mban mend ti, që në shkollën fillore ke mësuar se Zoti nuk ekziston dhe të gjithë ata që e predikojnë atë janë mashtrues, ndërsa këtë budallallëk të indoktrinuar e mban mend?
   Shkaqet e konvertimit kanë qenë disa, edhe nga ato që përmend ti, por asnjëra prej tyre nuk mund të quhet detyruese, përderisa nuk u imponua me dhunë. Shkaku parësor kanë qenë taksat dhe mundësia për të depërtuar në administratën vendore, në të gjitha territoret jo të mirëfillta osmane (por të përfituara përmes pushtimit). Kështu që këtu nuk kishim të bënim me detyrim, – siç thua, – por, përkundrazi, ishin popullatat e Ballkanit ato që i përdorën kushtet e vëna në favorin e tyre, duke braktisur fetë e krishtera dhe duke u konvertuar në fenë e sunduesit. Ti patjetër nuk e di, se ato që shkruan nuk tregojnë se ke intelekt dhe formim, por politika e sulltanit me besimet, duke lënë këdo të ndjekë atë besim që dëshironte nëse paguante taksat shtesë, si dhe të gjitha anët e tjera pozitive që shfaqi ajo perandori përpara nisjes së periudhës së kalbëzimit është quajtur “Pax Ottomanica”, ndaj mësoje tani o ilia injoranti.
   Ti mor ilia patjetër që nuk e di se dragomani (ose “terxhumani” në osmanisht) ishte përkthyesi personal i sulltanit, që gjithmonë ka qenë një ofiq i mbuluar nga grekët e Fanarit (Pra njerëz që e dinin hollësisht politikën e sulltanit, të paktën atë të jashtme, siç tregon rasti i Aleksandros Mavrokordatos, që ishte përfaqësuesi i sulltanit në negociatat me Perandorinë Habsburge, gjatë Luftës së Madhe Turke 1683-1699, që u mbyll me Traktatin e Karlovicit, ku në emër të sulltanit nënshkroi A. Mavrokordatos), të cilëve askush s’u kishte kërkuar të ndërronin fe, asnjëherë, pasi ata punonin të gjithë në administratën e lartë të sulltanit e ishin të privilegjuar, ndaj nuk i kishin ato probleme brenda Perandorisë, që të kërkonin të ndryshonin besimin. Duke e lidhur këtë që po shpjegoj tani, me një koment më lart, ku me fakte të kam argumentuar se atë që Kozmai bënte në Shqipëri në vitet 1770 grekët fanariotë dhe kleri grek e bënë edhe në Rumani, po të sqaroj se një nga këta dragomanë ishte edhe Nikolaos Mavrokordatos (i biri i Aleksandros Mavrokordatos), i cili u emërua nga sulltani si gospodar në Moldavi, në vitin 1708. Mos më thuaj se mëkëmbësi i sulltanit nuk punonte për sulltanin! Përse se kishte detyruar edhe atë sulltani që të kthehej në mysliman? Nga ana tjetër, mësoje o ilia se myslimanëve nuk u lejohej të mësonin gjuhët e huaja, kurse kaurëve (të pafeve) po, ndaj edhe të gjithë përkthyesit e sulltanit kanë qenë grekë fanariotë. E njëjta gjë ndodhte edhe në tregtinë me jashtë, e cila në Perandorinë Osmane kryhej nga grekët, pasi myslimanëve nuk u lejohej të tregtonin me të pafetë. Po e Greqia pse nuk u islamizua me zor, – siç po na “mbush” mendjen zotrote? Po serbët? Po bullgarët, rumunët, maqedonasit? Apo vetëm aty ku duhet mbuluar misioni shqipevrasës i armikut të shqiptarëve Kozma, aty paska pasur detyrim për t’u islamizuar me forcë. Vërtet se kupton se ç’budallallëqe thua mor cjap i palarë? Sipas teje e paska pasur inatin vetëm me shqiptarët sulltani, ë? Jo mor, ti do kesh mut në vend të trurit. Ç’janë more këto bajga historike me të cilat ndyn forumin?
   Ç’është kjo politikë “përça e sundo”, që thua mor idiot? Kjo lloj politike zbatohet tek armiku dhe nuk ka logjikë të thuash se u përdor tek popujt e perandorisë, të cilët ligjërisht dhe faktikisht ishin vasalë të sulltanit. Kë do përçante e sundonte sulltani, ata që i sundonte? Nuk e di se ç’fakte të tjera doni ju analfabetët që mos të llomotisni më maskarallëqe dhe budallallëqe në forum, sikur gjoja ka pasur islamizim të detyruar, me qëllimin e mbrapshtë antishqiptar për të shpëlarë nga fëlliqësia figurën e shenjtorit të grekëve Kozmai i Etolisë.
   A arrin të kuptosh se ç’thua ti mor idiot me medalje ari?
   Hiqu o gomar me këtë propagandë idiote nga forumi se nuk gënjen dot njeri me këto budallallëqe. Edhe më naivi këtu është në gjendje të arsyetojë se pse ky ilia, që thotë jam ortodoks dhe shqiptar, paska mbetur ortodoks, kur po na “mbush” mendjen me gënjeshtra se islamizimi ishte i detyruar (edhe të mendosh se bëhet fjalë për 500 vite)? Mos vallë të parët e tij kanë jetuar në Hënë dhe sulltani si gjente dot, pasi s’kishte anije kozmike, ndaj nuk i islamizojë me forcë, apo e kanë mbajtur fenë e tyre, duke i shërbyer sulltanit si qen të zgjebosur për një kockë? Po familja e Anusit pse nuk u detyrua të ndërronte fe, apo s’ka qenë në Greqi, por ka jetuar në Mars? Po të gjithë grekët pse se ndërruan?
   Po të donte sulltani islamizonte edhe gurët e pemët o hajvan antishqiptar e jo më vasalët e tij. Pale, por po na thua se na paska dalë edhe ky analfabeti Kozma, që të kundërshtonte vullnetin e sulltanit!!!! O tempor, o mores! Si mund të jetë kaq hajvan njeriu!!!!

   Reply to this comment
 44. ilia August 24, 05:57

  Presioni dhe dhuna ishte me e madhe ne Shqiperi, per konvertim se kudo tjeter. Pervecse nuk eshte nder per ne shqiptaret qe u konvertuam dhe nuk u qendruam presioneve sic bene edhe popujt e tjere te Ballkanit. Me fjalen force kuptoj shtypjen dhe diskriminimin qe u behej te krishtereve, o i ashtuquajturi pellazg, etj.Sic e thashe ka patur edhe qe i kane sherbyer sulltanit dhe ne rradhe te pare shqiptare dhe kjo perseri nuk na ben nder.
  Keto qe thua ti vertetojne tezen se pikerisht Shen Kozmai ka qene ne Shqiperi per frenimin e procesit te islamizimit masiv qe dukej i pandalshem, duke i dhenne zemer dhe force njerezve per t`i qendruar ketij procesi me stoicizem duke ruajtur besimin orthodhoks.
  Sulltani nuk kishte fuqi absolute. Te krishteret jane martirizuar ne shekujt e pare pas Krishtit dhe nuk kane pranuar te pranojne perendite pagane. Besimi eshte ceshtje e zemres se njeriut, dhe pikerisht fjalet e Shen Kozma Etolosit kete qellim kishin. Te preknin zemren e njeriut shqiptar qe te mos largoheshin nga Zoti Krisht dhe t`i sherbenin satanait, pavaresisht sakrificave qe do t`ju duhej te perballonin. Shen Kozmai foli me gjuhen e dashurise per njeriun duke predikuar meshiren, vetepermbajtjen, perulesine, e gjithe virtytet e tjera te krishtera dhe prandaj eshte dashur dhe duhet nga shqiptaret, me perjashtime te pakta.

  Persa u perket turqve, masakrat e tyre kane qene te perbindshme, jo me ne kohen e sulltanit, por edhe ne kohen e luftes turko-greke, kur bene genocid dhe i pastruan etnikisht nga trojet e tyre greket autoktone dhe vrane ne shumice, duke i zevendesuar me mongole dhe arabe, te njejten gje qe bene edhe ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 45. Pellazgu August 24, 10:18

  @ilia
  Nuk po merrem me kreun e këtij komenti të fundit, sepse janë budallallëqe të cilave u kam dhënë përgjigje më lart, por po merrem vetëm me fjalinë e fundit, për të sqaruar lexuesit se ato çka shkruan në të janë të pavërteta, që mund të vijnë ose si rrjedhojë e formimit tënd të cekët, ose të shpirtit tënd antishqiptar dhe përdoren enkas. “Persa u perket turqve, masakrat e tyre kane qene te perbindshme, jo me ne kohen e sulltanit, por edhe ne kohen e luftes turko-greke, kur bene genocid dhe i pastruan etnikisht nga trojet e tyre greket autoktone dhe vrane ne shumice, duke i zevendesuar me mongole dhe arabe, te njejten gje qe bene edhe ne Shqiperi.”, – thua në këtë fjali.
  Është e vërtetë që masakrat e osmanëve kanë qenë të përbindshme (Dhe kjo është e vetmja e vërtetë që thua në këtë koment.), se edhe lufta vetë është e përbindshme, ashtu siç mendoj se edhe nga ana e trimave tanë nën drejtimin e Skënderbeut, – në rastet kur binin në hordhitë osmane, – trajtimi që u bëhej atyre ka qenë i përbindshëm. I ka lufta këto, dihet. Aq më tepër luftërat e kohës osmane, kur njerëzit thereshin, ashtu siç po vepron sot krimineli Lavdërim Muhaxheri, i cili vret në emër të Zotit, mu ashtu siç Kozmai yt grek kërkonte të vriste gjuhën shqipe, a thua se shqipja sipas doktrinës fetare nuk ishte gjuhë e Zotit.
  Sa për kohën e Luftës Turko-Greke, duhet ta japësh si duhet fillimin e tregimit dhe fundin e tij, e jo ta përmendësh duke thënë pati “spastrim etnik”.
  A je shqiptar apo grek ti more prifti pis ilia????
  Përse përmend vetëm grekët e Turqisë, pjesa më e madhe e të cilëve as nuk dinte greqisht, por që në fakt besimin ortodoks s’ua kishte ndërruar kush gjatë pesë shekujve (Pse s’u detyruan këta të islamizoheshin, siç thua ti? Kishin humbur gjuhën, por kishin mbetur ortodoksë!), përndryshe, sipas normave kriminale të shkruara e të pashkruara të shtetit grek, që datojnë qysh nga koha kur në pushte ishte Partia Franceze e ideatorit të platformës kriminale dhe raciste “Megali Idhea”, Joanis Koletis, (që për turpin tonë ishte edhe arvanitas) as nuk i qaste kush në Greqi. Pse nuk thua si nisi kjo punë dhe ç’detaje të tjera ka në këtë histori, të cilat lidhen drejtpërdrejt edhe me shqiptarët? Pse s’thua sesi nisi Lufta Greko-Turke? Nëse nuk i di këto i bie që të jesh jo vetëm injorant, por edhe budalla, ndërsa, nëse i di dhe i fsheh qëllimisht në këtë debat, je një pleh antishqiptar! Unë them se është kjo e dyta!
  Siç thashë, Lufta Turko-Greke e ka një fillim dhe ai është në vitin 1919, kur trupat greke sulmuan Turqinë e sfilitur nga lufta me Rusinë dhe hynë në Izmir (Smirne), si dhe një fund, që lidhet me brendinë e Traktatit Greko-Turk të Paqes, të vitit 1920. Gjatë ofensivës së ushtrisë greke në territorin turk një pjesë të madhe e Anadollit Perëndimor kaloi nën pushtuesit grekë dhe u bë një zonë autonome. Grekët kishin planifikuar që në vitin 1925 të organizonin aty një votim plebishitar, duke menduar se pasi të kalonin pesë viteve të administrimit prej tyre popullsia do të votonte për aneksimin nga ana e Greqisë.
  Megjithatë, ajo çka dukej si triumf, shumë shpejt u kthye në zhgënjim. Nacionalistët turq e refuzuan pranimin e këtij traktati të ashpër të nënshkruar në vitin 1920 dhe u mblodhën në brendi të Anadollit. Një armatë greke i ndoqi ata, për t’i detyruar të pranonin vendimet e Aleatëve. Por në këtë kohë ushtria greke njohu Borodinon e saj, pasi përparimi i grekëve u frenua në vitin 1921, sepse atyre iu mbaruan rezervat dhe një kundërsulm turk i ktheu forcat greke në Izmir, në vitin 1922. Ata që mbetën gjallë nga këto forca u larguan nëpërmjet detit, e bashkë me ta edhe shumica e popullsisë greke, duke i dhënë fund kështu pranisë masive greke në Anadoll. Më pas, një paqe e ridiskutuar me Turqinë bëri që një milion grekë nga Turqia të transferoheshin në Maqedoninë greke, në shkëmbim të një numri të vogël myslimanësh. Për këtë gjenocid dhe spastrim etnik e ke fjalën ti ilia?
  Aty s’ka pasur kurrfarë gjenocidi e spastrimi etnik, o ilia por largim të popullatës greke (edhe pse shumica ishte jogrekfolëse) për të shkuar e jetuar në Greqi, pasi kishin frikë se mos Turqia hakmerrej ndaj tyre, gjë që nuk rezulton të ketë ndodhur.
  Apo mos e ke fjalën për marrëveshjen e Venizellos-Ataturk të 30 prillit 1930, e cila kulmoi me Traktatin Venizellos-Ataturk të 25 tetorit të atij viti, kur u vendos prej tyre një mynxyrë për Shqipërinë dhe shqiptarët, që solli si pasojë zbrazjen e Çamërisë martire nga shqiptarët myslimanë, duke krijuar idenë se sot aty ka vetëm grekë, si rrjedhojë e faktit se çamët ortodoksë edhe pse nuk janë pak, kanë frikë të deklarojnë kombësinë e tyre? (Për fat kjo gjë, me arsimimin iluminist perëndimor, që po kulturon brezin e ri grek dhe që po e largon atë përditë e më shumë nga dogmat e Kishës Ortodokse e po e afron me botën e qytetëruar, duket se po ndryshon dhe shqiptarët e Greqisë kanë filluar të belbëzojnë se janë shqiptarë, e të ndërgjegjësohen se trashëgimia e kolosit Aristidh Kola është rruga që duhet të ndjekin.).
  Madje aq vrastar ishte ky traktat për kauzën shqiptare, sa në vitin 1934 Venizellosi e propozoi Ataturkun për Çmimin Nobel për Paqe. Mos harro se edhe në kohën e Luftës Turko-Greke Ataturku ishte “Zoti” në Turqi, pas emërimit që iu bë si kryetar i parlamentit më 23 prill 1920, një akt që efektivisht krijoi një situatë diarkie (pushtet me dy koka) në vend, ku forca e Ataturkut, që kishte nga pas ushtrinë, dihej në raport me forcat e tjera politike dhe propozimi për çmimin Nobel bëhej për të njëjtin Ataturk, që sipas teje paska bërë gjenocid.
  Tani po shkëputem nga të dhënat e pakundërshtueshme historike dhe po arsyetoj sipas logjikës tënde (me një fjalë po ulem poshtë). Si thua ti ilia mashtruesi, mos vallë kryeministri i Greqisë do të propozonte për të fituar Nobelin një person që, sipas asaj ç’ke shkruar, paska ushtruar gjenocid mbi popullsinë greke në Turqi, apo Venizellosi nuk e dinte që Ataturku kishte ushtruar gjenocid, ndërsa ti sot e di??????? (Bëhet fjalë për atë popullsi që edhe sot e kësaj dite, kur ndryshe nga koha e Ataturkut laik në pushtet kanë 12 vjet që janë islamikët e moderuar, jeton e pacenuar në Turqi? Madje, për njohurinë tënde dhe të lexuesve të tjerë, të dhënat e kohëve të fundit po tregojnë se grekët, veçanërisht pasardhësit mendjehapur të atyre që kanë qenë në Stamboll, po bëjnë rrugën e kthimit për në Turqi.) E vërtetë është e kundërta. Venizellos e propozoi Ataturkun për Çmimin Nobel si mirënjohje për atë traktat famëkeq, që u jepte mundësi grekëve të zbraznin Epirin shqiptar prej shqiptarëve.
  Ilia mos u lodh me këto gënjeshtra pa kripë, se edhe ata lexues SHQIPTARË që nuk i kanë ditur këto që unë shkruaj, kanë intelektin të arsyetojnë mbi bazën e fakteve për të të mos besuar ty. Fakti që ti ilia je pasardhës i një fisi, i cili gjatë 500 viteve të pushtetit perandorak osman nuk është detyruar nga kush të ndërrojë fe, është treguesi më i mirë se ti thua të pavërteta, kur flet për islamizim të detyruar, gjenocid, etj.
  A e more vesh ilia që Ataturku është propozuar nga Venizellos për Nobelin e Paqes? Tani më thuaj se a mundet që kryeministri i një shteti ku jetojnë njerëz mbi të cilët është “ushtruar” gjenocid, të propozojë për fitimin e Nobelit për Paqe personin kryesor përgjegjës për këtë gjenocid? Do ishte njësoj sikur kryeministri i Izraelit të propozonte Hitlerin për Nobelin për Paqe postmortum.
  Po vazhdove edhe pak, të siguroj se do kesh më përfitim ta flakësh Veladonin dhe nisësh karrierën në estradë, pasi edhe duke folur seriozisht ti i bën njerëzit të qeshin me këto budallallëqe. Të siguroj se do fitosh më shumë se lëmosha që të jep Anusi, për t’i shërbyer si qen plehrash…

  Reply to this comment
 46. ilia August 24, 11:04

  Te felenderoj per shkrimin pellazg, qenke lodhur mjaft, tema eshte per Shen Kozmain dhe jo per historite qe paraqite, sepse historine e shkruajne fituesit…une po kapem vetem me shprehjen tende se “Shen Kozmai deshte te vriste gjuhen shqipe”…qe ne kete fraze te pare jeni te humbur katerciperisht, sepse “i vrari nuk mund te vritet” dhe ne ate kohe shqipja ekzistonte vetem si gjuhe e folur fshehurazi brenda familjes, as nuk shkruhej dhe as komunikohej publikisht me te. Nuk ka qene detyra e Shen Kozmait “te ngjallte” gjuhen shqipe, sepse kishte tjeter mision ate te vendosjes se nje dige qe ujrat satanike te islamizimit te mos permbytnin teresisht kombin shqiptar, kjo me leje te vete Zotit tone Jisu Krisht.
  Dhe u arrit qe te mbetej nje berthame orthodhokse ne Shqiperi, e cila sot vazhdon te rritet sot dhe eshte kthyer ne nje peme te gjelberuar, gje qe i dedikohet vazhduesit te denje te vepres se Shen Kozma Etolianit, Kryepiskopit Anastas, tashme bazuar plotesisht te gjuhen tone te bukur shqipe, ne liturgji, sherbesa, si gjuhe e Kishes sone Orthodhokse te ringritur, thuajse nga hici.
  Natyrisht qe une shkruaj per orthodhokset, nuk pres te me kuptoje njeri, sepse kjo qe bejne gazetat “Dita” dhe “Tema”, si dhe pasuesit e tyre, jane nderhyrje ne ceshtje qe as i njohin dhe as u kerkohet t`i njohin, por qe kane marre “misionin” e shkaterrimit te Orthodhoksise ne Shqiperi (natyrisht jo falas)

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 24, 14:02

   @ilia
   Së pari, ilia nuk jam lodhur fare për këto që po shkruaj, sepse ai është njëri nga profesionet për të cilët jam diplomuar dhe besoj se kaq gjë mund ta kuptosh edhe ti me formim sa një cjap. Mjafton të shohësh faktet që paraqes dhe lidhjen logjike nga një koment tek tjetri, për ta marrë vesh kaq gjë. Ajo që s’marr vesh unë në këto përgjigjet e tua, që ngjajnë me ato Da-ci-bao-t e kohës së Enverit, është se përse nuk më thua që unë s’kam të drejtë, për shembull, me faktin që Venizellos e ka propozuar Ataturkun, – që sipas komentit tënd të mëparshëm paska ushtruar gjenocid tek grekët e Turqisë, – për Çmimin Nobel për Paqe? Apo të bie poshtë propaganda e ndyrë antishqiptare, plot me gënjeshtra, që ti bën këtu në të mirë të Anusit dhe me urdhër të tij.
   Që kur thua se historinë e shkruajnë fituesit ti tregon se në shpirtin tënd enverizmi është i ulur këmbëkryq (Seç keni një ngjashmëri ju ortodoksët me Enverin në trajtimin e kundërshtarëve dhe të historisë, që nga ana tjetër shpjegon më së miri faktin përse keni qenë shërbëtorët më të ndyrë të tij, ku shumica dërrmuese e shefave famëkeq të kuadrit dhe e anëtarëve të partisë ishin pjesëtar nga besimi juaj, që ditën mallkonin Zotin e natën i kërkonit atij falje). Nuk ka poshtërsi enveriste ku të mos jetë edhe dora juaj. Enveri thoshte që historinë e shkruajnë fitimtarët,- mu ashtu siç thua ti, – ndaj e shkroi atë si i desh qejfi, duke e bërë të zezën të bardhë. Kështu e mendon historinë edhe ti mor ilia, të cilën në fakt e shtrembëron çdo ditë në forum, në funksion të Idesë së Madhe famëkeqe.
   Ajo histori që të parashtroj unë nuk është histori e shkruar nga fitimtarët, ndonëse janë fitimtarët që e bëjnë historinë. Megjithatë, për humbësit jo se s’ka vend në të, por është pjesa e saj e palavdishme dhe nganjëherë e mbushur me turp. Për shembull, vrasja e Kozmait të Etolisë që shkoi “për lesh dhe e qethën në Myzeqe” është një histori që ka edhe fitimtarët, ortodoksit myzeqarë që shpëtuan gjuhën dhe kulturën e tyre edhe humbësit, që ishin shërbëtori Kozma dhe padronët e tij, sulltani e Patriarku ekumenik. E thënë ndryshe, pjesëmarrësit vetëm e bëjnë, ndërsa për të shkruar e shkruajnë historianët.
   Ti ngatërrohesh me faktin që po thua gënjeshtra këtu dhe të gënjen mendja se po shkruan një histori që shqiptarët do ta besojnë, siç kanë bërë në shekuj padronët e tu maskarenj në Stamboll, apo në Malin Atos. ilia s’mund ta ndryshosh historinë se do ti apo Anusi yt. Ke ditë që i mëshon një gënjeshtre me islamizim, gjenocid. etj., si e si që të paraqesësh si të drejtë poshtërsinë e murgut analfabet Kozma nga Etolia, të cilin padroni yt antishqiptar kërkon të na e shes për të ndershëm.
   Shqiptarët nuk gënjehen më nga ju o ilia. As shqiptarët ortodoksë, në gjirin e të cilëve ka familje nga më të nderuarat e historisë shqiptare, nuk mund të gënjesh njeri, pasi busulla e tyre është nga Kisha e Shën Mërisë në Elbasan dhe bariu i saj i Përndrituri At Nikolla Marku, e jo nga Anusi i fëlliqur. Në mendjet dhe zemrat e tyre është një Kishë Ortodokse Autoqefale Shqiptare, e cila, sipas mësimeve të Imzot Visarion Xhuvanit dhe Imzot Theofan Stilian Nolit, duhet të ketë në krye një Kryepeshkop shqiptar, i cili pikë së pari duhet të jetë atdhetar, e jo t’i shërbejë armiqve të Shqipërisë. Po shenjtprin tonë Kristo Negovani përse nuk e nderoni ju ilia? Po korifenjtë e tjerë shqiptarë të kishës ortodokse, përse nuk i nderoni?
   Shqiptarët ilia nuk e hanë historinë e shtrembëruar që shkruani ju komunistët me veladon (shembulli më i keq në këtë drejtim është prifti i Kosinës, një ish-polic i Enverit, që pasi kishte masakruar shqiptarët gjatë regjimit, u vesh prift në demokraci që t’u shkatërronte atyre kockat e t’ua përdhoste ato.
   Historinë e bëjnë fitimtarët, për të shkruar e shkruajnë historianët e jo ju sahanlëpirësit e grekut…

   Reply to this comment
  • Pellazgu August 24, 14:13

   @ilia

   Harrova të të bëj një pyetje të thjeshtë, duke u nisur nga shprehja jote “… kishte tjeter mision ate te vendosjes se nje dige qe ujrat satanike te islamizimit te mos permbytnin teresisht kombin shqiptar…”.
   Këto ujërat satanike të islamizimit, për të cilat ky Kozmai yt na “ngrinte” diga, duke mallkuar shqipen, që, sipas figurës letrare që përdor, duhet të vinin nga bregu lindor i Egjeut, ku jetonte “satanai”, përse në rrugën e tyre nuk e lagën aspak Greqinë, ndonëse duhet të kalon atë pa të mbërrinin në bregun lindor të Adriatikut?
   A mos vallë nuk kishte se ç’të infektonte satanai me këto ujëra në Greqi, sepse aty jetonin shërbëtorët e sulltanit, që predikonin ortodoksinë dhe përmes predikimeve të tyre i shërbenin me zell sulltanit islam?????

   Reply to this comment
 47. ilia August 24, 15:18

  Fan Noli ka patur per Shen Kozmain po ate nderim qe kane gjithe orthodhokset shqiptare.
  Nuk deshi Perendia te rronte ne kohen e sotme sepse edhe per Kryepiskopin Anastas, do te kishte te njejtin qendrim. Nga faqja e Kishes Orthodhokse mora nje artikull, per “Kremtoren”, veper e Fan Nolit, ku shfaqet dashuria dhe nderimi e Fan Nolit per Shen Kozmain:

  “Pasi sulmuan Kryepiskopin Anastas, pasi sulmuan ata që punojnë për Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, pasi shpikën gjithfarë gënjeshtrash për kanonet dhe statutet orthodhokse, pasi na e deformuan historinë e besimit, tani e kanë radhën shenjtorët tanë. Sidomos kohët e fundit janë shtuar shkrimet në disa media të caktuara, në të cilat hidhet baltë mbi një nga shenjtorët më të nderuar mes shqiptarëve dhe më gjerë – Shën Kozmain (martirizuar në 1779).

  Një nga sajesat që përdoren, është ai se nderimi i këtij martiri të madh nuk ka ekzistuar mes të krishterëve orthodhoksë shqiptarë; edhe nqs ka filluar, ka filluar pas vitit 1961, kur me vendim të Patriarkanës Ekumenike u vu në listën e shenjtorëve të nderuar nga të gjitha Kishat Orthodhokse. Këto nuk janë vërteta, nderimi i tij si shenjtor lokal nisi në shek. XVIII, në të gjitha ato zona ku ai dha një kontribut të jashtëzakonshëm për të zgjuar ndërgjegjen e shtypur të orthodhoksëve nga nata e gjatë osmane, duke frenuar dukshëm islamizimin e këtyre trevave. Këtë e dëshmojnë ndërgjegjja e popullit orthodhoks shqiptar, afresket e ikonat, shërbesa kishtare për shenjtorin, Manastiri i tij ndërtuar me kujdesin e Ali Pashë Tepelenës (1814-1815) dhe mbi të gjitha, e dëshmon nderimi i madh i gjithë popullit edhe atij joorthodhoks, kudo ku ai predikoi.

  Dëshmi e këtij nderimi para vitit 1961, që hedh poshtë ato që pretendojnë antiorthodhoksët, mes shumë të tjerave është ajo që kanë shkruar e botuar dy nga personalitet më të mëdha të Kishës sonë: Imzot Theofan Noli dhe Kryepiskopi i parë kanonik, Fortlumturia e Tij Kristofor Kisi.

  Imzot Theofan Noli, në vitin 1947, në Boston, botoi Kremtoren (Të kremtet) e Kishës Orthodokse. Në parathënien e tij thotë se: “Përkthimin… e kemi bërë nga Gerqishtja, me përjashtimin e këndimeve të Shën Kozmait të Beratit, të cilin e parafrazuam nga versioni shqip i KryeHirësisë Tij, Imzot Kristofor Kisi, Kryepeshkopit të Shqipërisë”. Dhe në faqet 754-763 jep shërbesën kishtare të këtij shenjtori.

  Pra, Imzot Theofan Noli, që në 1947 (pra përpara viti 1961) e quan Shën Kozmai i Beratit dhe shërbesën e shenjtorit e merr nga botimi i vitit 1931 të Imzot Kristofor Kisit, i cili ka shkruar mjaft për Shën Kozmain.

  Pra, për Imzot Theofan Nolin dhe Imzot Kristoforin, Shën Kozmai nuk ishte as antishqiptar e as “joshenjtor”, siç trumbetojnë zotërinjtë antiorthodhoksë.

  Më poshtë po japim tre prej disa dokumentimeve, që tregojnë nderimin dhe hershmërinë e këtij nderimi mes shqiptarëve për Shën Kozmain:

  – Fragmentet nga libri i Imzot Theofan Nolit, “Kremtore e Kishës Orthodokse”, Boston, 1947 (Libri liturgjik që përdorim sot në kishat orthodhokse të Shqipërisë)

  – Kopertina e librit Imzot Kristoforit për shën Kozmain “Jetëshkrimi dhe akoluthia e dëshmorit të ri dhe Isapostullit Shën Kozma”, Korçë 1931.

  – Afresku i shek. XIX i shenjtorit në Manastirin që i dedikohet atij. ”

  Per me teper drejtoju faqes se KOASH-t: http://www.orthodoxalbania.org

  Reply to this comment
 48. SHQIPTAR August 25, 00:30

  A eshte no njani ketu SHQIPTAR???

  Reply to this comment
 49. SHQIPTAR August 25, 00:51

  A E DINI JU , QE NE KOHEN E KETIJ QE JU E QUANI SHEJT, GREQIA NUK EXISTONTE FARE , DHE AS GJUHA GREKE, KY ISHTE AI QE ME TE TJERET DHANE JETEN E TYRE PER NDERTTIMIN DHE KRIJIMIN E GREQISE SI SHTET DHE SI GJUHE, E DI SE DISA NGA JU THONI SI NUK Na RA FATI TE ISHIM NEN KUFIJTE E GREQISE, PO CTE BEJME TANI , SI THONE , KUR U NDAME , KETO NA RANE, A e dini ju? se ky kozmai ishte duke bere punen e Britanis dhe Gjermanis, A e dini ju? qe ne ate kohe eshte folur gjuha SHQIPE deri ne jugun e greqise sotme, Po cnevoje kishim ne per shkolla greke ne shqiperi, ne kishim nevoje per shkolla shqipe mor te mjere me sy te verbuar, A e dini ju qe ne ate kohe kishte rreth 2700 shkolla ne Shqiperi , ishin shkolla greke , serbe , the italiane , dhe asnje Shqipe. Per cfare arsye kishim shkolla ne gjuhe te ndryshme , por jo shqipe. kur popullsia , qe nga sanxhaku ne bosnje e deri ne jug te greqise sotme flitej vetem shqip. Gjuha greke zyrtare e sotme eshte krijuar ne Universitetin e Cmbridge UK , Ne vitin 1820, e them edhe njehere ghuha zyrtare, qe perdoret edhe sot ne greqi, por perhapja e gjuhes dhe shkollave ka filluar shume me pare, Mbas nje vti ne vitin 1821 eshte krijuar shteti i greqise, dhe eshte njohur nga europa, Ketu jane histori te gjata , dhe nuk po zgjatem shume, por dua te theksoj vetem nje gje , marreveshja qe bene tradhetaret tane shqiptare me anglezet per krijimin e greqise fallce , na ka kushtuar shume si komb ne shqiptareve te vertet, edhe kur delni e mundoheni te beni si patriote , duke i sherbyer nje nga armiqve me te medhenj te popullit Shqiptar, janopillosit, qe nuk eshte ndrushe nga Shefqeti i kosoves, vetem nje antishqiptar, mua me vjen per te vjellur , more te verbuar.

  Reply to this comment
 50. SHQIPTAR August 25, 01:06

  Me falni harrova te them qe kishte edhe shkolla turke shume ne ate kohe,

  Reply to this comment
 51. ilia August 25, 14:15

  Si nuk njihej gjuha greke????!!!!!! Gjuha greke eshte shkruar para mijra vjetesh. Dhe vetem me kete gjuhe mund te perhapej kultura ne ate kohe, kjo per leximin dhe studimin e Ungjillit dhe shkrimeve te shenjta. Kete qellim kishte Shen Kozmai, frenimin e vales se papermbajtshme te islamizimeve qe nese nuk do te ishte Kozmai, do te ishim te gjithe myslimane dhe Shqiperia do te quhej “vend islamik”. Shen Kozmai nuk kishte detyre te ngjallte gjuhen shqipe. Persa i perket asaj qe thoni se i ka sherbyer gjermanise, kjo eshte qesharake, sepse ne ate kohe gjermania nuk ekzistonte si shtet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*