26 tetor 2018

October 26, 2018 02:00 Updated

26 tetor 2018

October 26, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH October 26, 11:10

  I RESPEKTUARI ZV/AMBASADOR! ”FJALET E TUA NE VESH TE PERENDISE”?
  ‘Nuk te ben veshja prift’!As te qenurit ‘ambasador diplomat?
  —————————
  Ne vend te paraDhenjes
  Si nje simpatizant deri ne ‘tifozllik’ i shumices se presidenteve amerikane kryesisht atyre ,fytyra e te cileve eshte stamposur ne tere prerjet e monedhes amarekane Dollarit,asnjehere ne keto 28 vjet nuk me kane bindur ambasadoret e SHBA-ve ,perkundrazi se ishin ne lartesine e duhur per te perfaqesuar nje vend e nje popull e sidomos presidente burra shteti me emer e fame Boterore!
  Pas 28 vjetesh katraure ne kete vend ku nje popull po perjeton tragjedi biblike me prezencen dhe keshillat e ambasadoreve(Jakomone) amerikane,per here te pare nje Zv/Ambasador u flet ‘SHQIP’-Shqipetareve!

  I respektuari Daniel Koski!’Fjalet e tua ne vesh te perendise’?
  Edhe pse foli ‘pake’ para te diplomuarve ne drejtesi Zv/ambasadori(duhet theksuar zevendesi se shpesh nxenesi eshte shume me i afte se ‘profesori) foli SHUME dhe per here te pare SHQIP ku si e tha edhe vete theksoi 3 gjera:

  1.-‘Arsimimi juaj per ta bere me mire e per te qene me mire’!
  Nuk ka nevoje per koment kuush e njeh mire konceptin shtet dhe konceptin shkolle ne demokraci dhe parimet e saj dhe ekonomise se tregut Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence dhe nga ana tjeter kush njeh tragjedine e sistemit ‘Akademik’ te shkolles ‘Kristal’ ne kete vend ku 28 vjet mbillen fidanat e KORRUPSIONIT dhe nga shkolla dalin ANALFABETE me 4-5 mastera q2e drejtojne 4 pushtetet e nje vendi pa shtet:Parlamentin e Shqinave e salanjeve Mehmetave e spiroPordhave apo Monave,Egzekutivin ku ministri ekonomise eshte murator me gjuhe te huaj e kryeministri bojaxhi,Gjyqesori mbushur me HUNJ floriri dale nga shkolla e plepave dhe Medja si pushtet i katert me Zagare qe lehin 28 vjet per Padrone-pronare!

  2.-‘Nese qendroni per drejtesine SHBA-te qendrojne prane jush’!
  Nuk ka nevoje per komente thenja e dyte e Zv/Ambasadorit qe ne SHQIP do te thote :’Harro mushke Valarene se Ali Pashane e prene’ dhe politika diplomacija dhe perfaqesuesi i shtetit dhe presidentit Amerikan nuk do meret e aqe me teper te behet ORTAK me as me ‘Burrat e shtetit’ e as me ‘yjet ne ngjitje’ as me ‘nepotizmin’ e as ‘klientalizmin’ mbas se cilave fshihet injoranca si e keqja e te gjithe te keqijave por do ‘Mbeshtese drejtesine’ dhe ATA qe udhehiqen nga thenja filozofike e E.Kant:
  ‘Qielli hyjnor siper meje,ligjet e moralit brenda meje:!

  3.-‘Vendosmerija e SHBA-ve per te mbeshtetur shtetin ligjor eshte e pa thyeshme..dhe SHBA-te do te perdorin te gjitha mjetetet perfshi refuzimin e vizave per cilindo qe vertetohet apo evidentohet se eshte i perfshire ne afera korruptive…’
  Me ‘SHQIP’ se sa kaqe Shqipetareve per 28 vjet nuk u ka folur asnje i ‘HUAJ’ perfshi dhe ‘ambasadoret’ amerikane shpesh kthyer ne ‘testimone di Geova’ apo misionare fetare qe shkonin e luteshin dere me dere e klub me klub me ‘burrat e shtetit’ apo ‘yjet ne ngjitje’ dhe shpesh per te ardhur keq benin dhe interpretime ‘koke poshte’ edhe te ekspertivave te FBI-se si per ‘balestikat’ e plumbave qe vrisnin shqipetare ne mes te bulevardsdit si DERRA nga kalifi Sali ‘sikur benin rikoshet ne qiell’ ashtu dhe per VIDEOT me ze e figure te nje te ashtuquajturi ‘president’ i ‘koke palareve’ gjykuar e permbysur ekspertiza nga ‘gjykimi’ i ‘gjykates se larte’ qe drejtohej nga gruaja e kreut te korrupsionit bankar FullHani mik i ngushte i ambasadorit ArviZiu qe edhe pse i denuar thirrej ne mbremje Gala e kercente ‘Plikari’!

  Konkluzioni qe u ben tre probvlemeve me ‘pake fjale’ por me shume IDE e domethenje ish:

  ‘Zyrtaret e korruptuar shqipetare nuk jane te mirepritur ne SHBA per shkak te turperimit qe keta zyrtare,i kane bere vendit te tyre”!!
  Me GOJE dhe KEMBE te mbare te uron populli shqipetar pas 28 vjetesh tragjedi o i respektuari e nderuasri Zv/Ambasador qe po flet jo me gjuhen e diplomacise e pa doreza :Kur nje ‘zyrtar’ turperon vendin dhe popullin e tij si mund te mund te ‘NDEROJE’ nje vend e nje popull tjeter aqe me teper ate Amerikan e te kerkoje azil apo strehim politik si dikur kreret e Nazi-Fasjisteve ‘SS’ NE aMERIKEN E jUGUT!?

  P.S Me shpresen se i respektuari e nderuari zv/Ambasador ne thenjet e tij te sinqerta indirekt ben the bnje fare autokritike per tere parardhesit e tij qe ne radhe te pare kane demtuar imazhin e adnministrates Amerikane eshte i mire informuar se ‘Zyrtaret e korruptuar’ jane te te gjitha llojeve vertikalisht e horizontalisht nga qendra ne baze ne te kater pushtetet e istitucionet e deri ne ‘Brezin e trete’ ku jane deleguar tere pasurite e tundeshme dhe pa tundeshme te popullit shqipetrar nga ISHAT qe ndodhen edhe ne Amerike e jetojne parajsen me pensione te ARTA perveç Miliardave te vjedhura deputete ministra ushtarake te larte gjyqtare prokurore e oligarke e zagare te MEDIAS e deri keta qe vazhdojne e vegjetojne ne krye te antishtetit apo shtetit te kalifatit ne nje vend pa shtet e mbi te gjitha pa POPULL te cilit 28 vjet i eshte hequr SOVRANITETI dhe ju eshte deleguar 128 bandave parti!

  Edhe nje here Urimet me te perzemerta Zv/Ambasadorit Amerikan nepermjet thenjes monumentale te njerit prej Presidenteve me te madh nder me te Medhenjte LINKOLN:’Nga Populli,me Popullin,per POPULLIN’!

  Se fundi ne shenje respekti per ato qe tha intelektuali e diplomati amerikan si mesazh qe ngjallin shprese ndaj nje populli qe perjeton mjerimin do ti citoj dy thenje te popullit:
  ‘Me mire nje mik se nje çiflig’
  ‘Me mire djepin bosh se shejtanin brenda’
  Une pas 28 vjetesh do te shtoja:Me mire nje Zv/Ambasador intelektual diplomat e me moral se sa nje Ambasador pa nivel te korruptuar qe nuk perrfaqeson popullin,administraten e Presidentin e tij po dike tjeter!?

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH October 26, 11:20

  I RESPEKTUARI ZV/AMBASADOR! ”FJALET E TUA NE VESH TE PERENDISE”?
  ‘Nuk te ben veshja prift’!As te qenurit ‘ambasador diplomat?
  —————————
  Ne vend te paraDhenjes
  Si nje simpatizant deri ne ‘tifozllik’ i shumices se presidenteve amerikane kryesisht atyre ,fytyra e te cileve eshte stamposur ne tere prerjet e monedhes amarekane Dollarit,asnjehere ne keto 28 vjet nuk me kane bindur ambasadoret e SHBA-ve ,perkundrazi nese ishin ne lartesine e duhur per te perfaqesuar nje vend e nje popull e sidomos presidente burra shteti me emer e fame Boterore!
  Pas 28 vjetesh katraure ne kete vend ku nje popull po perjeton tragjedi biblike me prezencen dhe keshillat e ambasadoreve(Jakomone) amerikane,per here te pare nje Zv/Ambasador u flet ‘SHQIP’-Shqipetareve!

  I respektuari Daniel Koski!’Fjalet e tua ne vesh te perendise’?
  Edhe pse foli ‘pake’ para te diplomuarve ne drejtesi Zv/ambasadori(duhet theksuar zevendesi se shpesh nxenesi eshte shume me i afte se ‘profesori) foli SHUME dhe per here te pare SHQIP ku si e tha edhe vete theksoi 3 gjera:

  1.-‘Arsimimi juaj per ta bere me mire e per te qene me mire’!
  Nuk ka nevoje per koment kush e njeh mire konceptin shtet dhe konceptin shkolle ne demokraci dhe parimet e saj dhe ekonomise se tregut Meritokraci-Barazi mundesish-Konkurence dhe nga ana tjeter kush njeh tragjedine e sistemit ‘Akademik’ te shkolles ‘Kristal’ ne kete vend ku 28 vjet mbillen fidanat e KORRUPSIONIT dhe nga shkolla dalin ANALFABETE me 4-5 mastera e per fatin tragjik te ketij Populli drejtojne 4 pushtetet e nje vendi pa shtet:Parlamentin e Shqinave e salanjeve Mehmetave e spiroPordhave apo Monave,Egzekutivin ku ministri ekonomise eshte murator me gjuhe te huaj e kryeministri bojaxhi,Gjyqesori mbushur me HUNJ floriri dale nga shkolla e plepave dhe Medja si pushtet i katert me Zagare qe lehin 28 vjet per Padrone-pronare!

  2.-‘Nese qendroni per drejtesine SHBA-te qendrojne prane jush’!
  Nuk ka nevoje per komente thenja e dyte e Zv/Ambasadorit qe ne SHQIP do te thote :’Harro mushke Valarene se Ali Pashane e prene’ dhe politika diplomacija dhe perfaqesuesi i shtetit dhe presidentit Amerikan nuk do meret e aqe me teper te behet ORTAK me as me ‘Burrat e shtetit’ e as me ‘yjet ne ngjitje’ as me ‘nepotizmin’ e as ‘klientalizmin’ mbas se cilave fshihet injoranca si e keqja e te gjithe te keqijave por do ‘Mbeshtese drejtesine’ dhe ATA qe udhehiqen nga thenja filozofike e E.Kant:
  ‘Qielli hyjnor siper meje,ligjet e moralit brenda meje:!

  3.-‘Vendosmerija e SHBA-ve per te mbeshtetur shtetin ligjor eshte e pa thyeshme..dhe SHBA-te do te perdorin te gjitha mjetetet perfshi refuzimin e vizave per cilindo qe vertetohet apo evidentohet se eshte i perfshire ne afera korruptive…’
  Me ‘SHQIP’ se sa kaqe Shqipetareve per 28 vjet nuk u ka folur asnje i ‘HUAJ’ perfshi dhe ‘ambasadoret’ amerikane shpesh kthyer ne ‘testimone di Geova’ apo misionare fetare qe shkonin e luteshin dere me dere e klub me klub me ‘burrat e shtetit’ apo ‘yjet ne ngjitje’ dhe shpesh per te ardhur keq benin dhe interpretime ‘koke poshte’ edhe te ekspertivave te FBI-se si per ‘balestikat’ e plumbave qe vrisnin shqipetare ne mes te bulevardsdit si DERRA nga kalifi Sali ‘sikur benin rikoshet ne qiell’ ashtu dhe per VIDEOT me ze e figure te nje te ashtuquajturi ‘president’ i ‘koke palareve’ gjykuar e permbysur ekspertiza nga ‘gjykimi’ i ‘gjykates se larte’ qe drejtohej nga gruaja e kreut te korrupsionit bankar FullHani mik i ngushte i ambasadorit ArviZiu qe edhe pse i denuar thirrej ne mbremje Gala e kercente ‘Plikari’!

  Konkluzioni qe u ben tre problemeve me ‘pake fjale’ por me shume IDE e domethenje ish:

  ‘Zyrtaret e korruptuar shqipetare nuk jane te mirepritur ne SHBA per shkak te turperimit qe keta zyrtare,i kane bere vendit te tyre”!!
  Me GOJE dhe KEMBE te mbare te uron populli shqipetar pas 28 vjetesh tragjedi o i respektuari e nderuasri Zv/Ambasador qe po flet jo me gjuhen e diplomacise e pa doreza :Kur nje ‘zyrtar’ turperon vendin dhe popullin e tij si mund te te ‘NDEROJE’ nje vend e nje popull tjeter aqe me teper ate Amerikan e te kerkoje azil apo strehim politik si dikur kreret e Nazi-Fasjisteve ‘SS’ ne Ameriken e Jugut!?

  P.S Me shpresen se i respektuari e nderuari zv/Ambasador ne thenjet e tij te sinqerta indirekt ben dhe nje fare autokritike per tere parardhesit e tij qe ne radhe te pare kane demtuar imazhin e adnministrates Amerikane eshte i mire informuar se ‘Zyrtaret e korruptuar’ jane te te gjitha llojeve vertikalisht e horizontalisht nga qendra ne baze ne te kater pushtetet e istitucionet e deri ne ‘Brezin e trete’ ku jane deleguar tere pasurite e tundeshme dhe pa tundeshme te popullit shqipetrar nga ISHAT qe ndodhen edhe ne Amerike e jetojne parajsen me pensione te ARTA perveç Miliardave te vjedhura deputete ministra ushtarake te larte gjyqtare prokurore e oligarke e zagare te MEDIAS e deri keta qe vazhdojne e vegjetojne ne krye te antishtetit apo shtetit te kalifatit ne nje vend pa shtet e mbi te gjitha pa POPULL te cilit 28 vjet i eshte hequr SOVRANITETI dhe ju eshte deleguar 128 bandave parti!

  Edhe nje here Urimet me te perzemerta Zv/Ambasadorit Amerikan nepermjet thenjes monumentale te njerit prej Presidenteve me te madh nder me te Medhenjte LINKOLN:’Nga Populli,me Popullin,per POPULLIN’!

  Se fundi ne shenje respekti per ato qe tha intelektuali e diplomati amerikan si mesazh qe ngjallin shprese ndaj nje populli qe perjeton mjerimin do ti citoj dy thenje te popullit:
  ‘Me mire nje mik se nje çiflig’
  ‘Me mire djepin bosh se shejtanin brenda’
  Une pas 28 vjetesh do te shtoja:Me mire nje Zv/Ambasador intelektual diplomat e me moral se sa nje Ambasador pa nivel te korruptuar qe nuk perrfaqeson popullin,administraten e Presidentin e tij po dike tjeter!?

  Reply to this comment
 3. GJYQI I HAGES October 26, 13:25

  Bukur! Por….
  Mire ti gramsh qe nuk e konsideron vehten kokerr misri po kete gje a e di pula????????????
  Mire ti qe e di qe ne krye te shtetit te shurres eshte vene kreu i korrupsionit skrapalliu Ilir Meta,po a e di kete zvendes ambasadori Amerikan qe ky kryehajdut vetem nje jave me pare ish ne Amerike sepse ka blere me flori senatore lobiste biberaj dhe ka korruptuar tere burrat e shtetit perfshi dhe ate te Vatikanit se i ka blere me flori e ben takime me ke ti doje menderja bashke me serb Saline çam Medine e tere fullhanerine e fevfzine e nje dite mund te shohim qe hajduti e vrasesi VBBNasaha salija e like florija si vrases qe fshijne menderen me ambasadore mund te behen edhe PAPE!?
  A e di ky zevendes ambasadori qe shumica e shqipetareve jane pa shtet e ketu ka perfaqesi diplomatike sikur te kete shtet!!!!!HA HA HA HA!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Jetimet e 21 Janarit October 26, 13:30

  Fakti sinjifikativ qe ‘aleati i perhershem strategjik’ Ameriqija si e qwuan Spartak Ngjela Orgjija nuk perfaqesohet me ambasador po zevendes tregon se akoma nuk jane te bindur Beogradi Biberaj Berisha apo Karaxhixh Salija me emerat qe u rekomandon Podesta e blere me flori e para…..

  Reply to this comment
 5. shqina October 26, 13:39

  Feja e shiptarit Shqiperia..

  S’besoj me tek perendija
  vdesin femije,jeton Salija
  Sbesoj me tek allahu
  Likja me florifemijet koqe vllahu

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*