27 korrik 2018

July 27, 2018 03:18

27 korrik 2018

July 27, 2018 03:18
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH July 27, 09:33

  INVESTIMET E PILOTUARA DHE NJE ‘PILOT’ PA PATENTE!
  ‘Une jam i rrethuar nga prifterinj qe perserisin pa pushim qe mbreterija e tyre nuk eshte ne kete Bote,e megjitheate zgjasin duart mbi gjitheçka qe mund te vjedhin”N.Bonoparte
  ————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Organizmat nderkombetare dhe ato te te drejtave humane Europiane duhet te ndalojne masakren qe po u behet 3-4 emrave te nderuar te artit e skenes shqipetare tashme ne moshen e trete te sekuestruar nga ISIS e i sjellin verdalle ne mes te vapes rreth nje godine te quajtur Thjeater!

  Nuk meritojne te pakten dy tre emera ne fundin e moshes se trete te trajtohen si leka qe nate e dite te firmosin ‘Letrat e teta Lefkes’ ku i detyrojne qe Piratit ti thone Pape,Presidentit kryehajdut ‘shkelqesi’,Kryetarit te parlamentit te krimit e korrupsionit Zoteri e tere organizmave nderkombetare ne ditet çift :’Duam theater te RI’ e ne ditet tek duam theatrin e vjeter!
  Ne kete vend pa shtet e pa popull te afermit e ketyre personaliteteve duhet ti trajtojne si ‘uji i paket’ e nuk duhet ti lene as ne duar te sharabajkave qe konsiderohen ‘Princesha’ e as te Zagareve te rracave FEV ZI apo Bushati

  Investimet e pIlotuara!
  Mbas krrizes se rende ekonomike te 2008 te ardhur nga Amerika e qe vazhdon te ndihet edhe sot kane ndryshuar shume gjera ne Bote ose po ndryshon jo vetem mentalitetet por vete Bota.
  E konomija e ashtuquajtur ‘kapitaliste’ perfshi ate neoliberiste ose ‘Leshoje pa duar’ ku shteti nuk duhej te nderhynte ,pas asaj te planifikuar apo ‘soialiste’ ka deshtuar dhe tere mendimi intelektual e shkenor po i rikthehen studimit klasik Marksist ose mjekrres se Marksit ku eshte vertetuar plotesisht ne tere vendet e lindjes se larget ekonomija e te ileve po pushton Boten!

  Mendimi ekonomik e shkenor pas krrizes se thelle ekonomike qe perjeton ekonomija ‘globaliste’ e qe Trump do ta ktheje me ‘shkop’ ne ate ‘proteksioniste’ eshte ne dilemen e madhe nga njera ane per ‘MIZERINE’ e problemeve qe ka ekonomija dhe nga ana tjeter ‘kufizimin’ e raionalitetit te trurit njerezor per te EVIDENTUAR,zgjedhur e dhene zgjidhje tere problemeve nepermjet politikave ekonomike financiare dhe bankare!

  Zhvillimin e ekonomise ,te nderuar sKipetare e sKipetarka nuk e bejne ekonomistet sa do te ‘mençur’ qe te jene por e ben tere mendimi intelektual e shkencor vene ne dispoziion te politikave ne ekonomi ne financa e ne tere sistemin bankar qe te ein ne krah te njera tjetres e jo financat e BODE-gardeve e kredite e krimit te Fullhanerise e Kalif Salise me marsh te PESTE ndersa ekonomija REALE me marsh te PARE e gazin ne derrase dhe zhduken MILIARDAT pa u bere akoma projekti e pa filluar OBJEKTI…

  Ne korene e Jugut nga vendet me te zhvilluara e ku sipermaresit kryesore jane avokate per te marre nje LIÇENE duhen 300 firma qe te mos kete mundesi te vidhet ASNJE QINDARKE dhe a e dini per sa kohe meren keto 300 firma?Per tre dite!!Ky quhet shtet keto quhen politika ekonomike financiare e bankare qe ben shteti e qeverrite nga ‘LART’ pa nderhyre direkt e ne çdo detaj tek INDIVIDI por gjithmon PREZENT e nderhyn atje ku bllokohet ‘rruga’ e pezgjedh rruge te reja.

  Kur flitet per MIZERINE e problemeve te ekonomise meret si shembull kutija e thjeshte e nje shahu me 64 kuadrate ku edhe pse kaqe e vogel ‘kombinacionet’ e levizjeve jane as me pak e as me shume po 10 ne fuqi te 120! Imagjinoni 10 ti shtohen mbrapa 120 ZERO kaqe eshte numuri i levizjeve qe as shahistit me te mire ne BOTE nuk mund ti vine as nje e mijta ne mendje per nje minute per te bere levizjen e imagjino nje KRYEMINISTRI me profesion Bojaxhi ti vine ne tru MILIARDAT e problemeve qe ka ekonomija e nje vendi aqe ,e teper pa SHTET pa emer te sistemit ekonomik pa PRONE e nuk dihet ku kane perfunduar edhe ‘Forcat prodhuese’ edhe ‘mjetet e prodhimit’!

  Pilot pa patente!
  Te vazhdosh pas gati 30 vjetesh tragjedi e tja besosh tere jeten e nje vendi e populli ngelur pa shtet pa 4 pushtetet,pa baze ekonomike ,pa pasuri kombetare e me kapitalet strategjike arratisur e ne duar te te huajve,JO mendimit intelektual ekonomik e shkenor si vertikalisht ashtu dhe horizontalisht por nje INDIVIDI pas ardhes te Neron Salise e Like florise qe i vune zjarrin pasurise e Shqiperise ‘ NJE EURO’ ,me emerin EDVIN duhet thirrur shoqata e mjekeve pa kufi per ti bere drejtim sanitar te detyruar tere kesaj politike krriminale e antishqipetare.

  Ndersa ne te gjithe Boten mendimi ekonomik e shkenor kerkon ‘rruge’ per te perzgjedhur ‘INVESTIMETE PILOTUARA qe jo vetem te kene paresine te VETESHLYERJES e rritjes se parametrave te punesimit e zhvillimit me objektiv MIREQENJEN tek ne ka 30 vjet qe po ÇIMENTIZOHET ne menyren me barbare tere teritori i ish Shqiperise me rruge qe ste shpien asgjekundi me MILIARDA objektesh fantazma kalime e mbi kalime qe nuk sheh asnje makine ,fillime e mbos mbarime kurre me koridore ‘i TETE’ ,hapje malesh TUNELESH e Çarje malesh nderkohe qe tere ish infrastruktura e vjeter bashke me sistemin hekurudhor ka perfunduar ne SKRAP.Keto perbejne KRIME te renda e vepra penale qe nuk do mjaftonin me MIJERA vite burg!?

  Sistemi i drejtesise apo mender VETTING gjeja e pare qe duhet te bente e beje do te ish duhet te meret me KRIMIN e konomik me Rrugaçerine e RRugeve qe si destinacion nuk kane zhvillimin EKSPORTIN e mallrave ‘Madein Albania’ e importin e VALUTES per zhvillim por kane destinacion GREMINEN e ketij vendi dhe populli.

  Si mbyllje do ti thosha Rames si antikAmunist qe ne vitet para ’90 jo vetem mendimi intelektual e shkenor ka qene shume me i larte se ky sot por edhe ai kryetari i nje kooperative me klase shkolle qendronte shume me lart se keshilltaret e tij me nga 4-5 mastera ‘kristal’.

  Edhe dibranja Nexmije Xhuglini ,bashkeshortja e E.hoxhes qe drejtonte istitutin e studimeve Marksiste Leniniste e ku punonin mendjet e ‘ndritura’ Tos Nano e Besnik aga Mustafaji kish shume deshire dhe e ka shprehur per te ndertuar rrugen e ARBERIT por nuk e kish ne dore edhe pse ish gruaja e ‘diktatorit’ sepse MENDIMI INTELEKTUAL EKONOMIK E SHKENCOR nuk e lejonin e nuk e degjonin se POPULLI dhe vendi kishin nevoja e paresi te tjera e politikat ekonomike financiare e bankare kalonin ne SITEN e dhjetra istituioneve perfshi komisionin e planit te shtetit e deri ne kuvend ku kish shkencetare me 7 oke KOQE si puna e Fareudin Hoxhes me shoke e nuk varej buxheti i shtetit as nga BODE-gardet e krimit ekonomik as nga konja Braçe e as nga nje kryeminister ne gjendje te renduar psiqikisht qe nga kryetar qeverrije pa shtet ka marre rrolin e ministrit te Zogollit ,Lal Krosi …..
  Aqe sa miliarda borxh jane hedhur rrugeve qe smarojne kurre e shpien ekonomine ne gremine aqe vite burgu i presin kreret e krimit e korrupsionit ne kete vend pa shtet pa statistika pa tregues e ne terr informativ per te mbuluar MEGA HAJDUTERINE per me shume se nje çerek shekulli kur populli po vuan per BUKE e ushqehet me miell kafshesh nga Serbija e pa UJE qe derdhet ne det se monopolet e sjellin nga SAHARAJA ? Binomi turizem -bujqesi eshte UJI dhe rruge e jo gradaçiela e autostrada qe te shpien ne Hene…duke fluturuar si populist provincial me presh ne bythe..

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH July 27, 09:43

  INVESTIMET E PILOTUARA DHE NJE ‘PILOT’ PA PATENTE!
  ‘Une jam i rrethuar nga prifterinj qe perserisin pa pushim qe mbreterija e tyre nuk eshte ne kete Bote,e megjitheate zgjasin duart mbi gjitheçka qe mund te vjedhin”N.Bonoparte
  ————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Organizmat nderkombetare dhe ato te te drejtave humane Europiane duhet te ndalojne masakren qe po u behet 3-4 emrave te nderuar te artit e skenes shqipetare tashme ne moshen e trete te sekuestruar nga ISIS e i sjellin verdalle ne mes te vapes rreth nje godine te quajtur Thjeater!

  Nuk meritojne te pakten dy tre emera ne fundin e moshes se trete te trajtohen si lecka qe nate e dite te firmosin ‘Letrat e teta Lefkes’ ku i detyrojne qe Piratit ti thone Pape,Presidentit kryehajdut ‘shkelqesi’,Kryetarit te parlamentit te krimit e korrupsionit Zoteri e tere organizmave nderkombetare ne ditet çift :’Duam theater te RI’ e ne ditet tek duam theatrin e vjeter!
  Ne kete vend pa shtet e pa popull te afermit e ketyre personaliteteve duhet ti trajtojne si ‘uji i paket’ e nuk duhet ti lene as ne duar te sharabajkave qe konsiderohen ‘Princesha’ e as te Zagareve te rracave FEV ZI apo Bushati

  Investimet e pIlotuara!
  Mbas krrizes se rende ekonomike te 2008 te ardhur nga Amerika e qe vazhdon te ndihet edhe sot kane ndryshuar shume gjera ne Bote ose po ndryshon jo vetem mentalitetet por vete Bota.
  E konomija e ashtuquajtur ‘kapitaliste’ perfshi ate neoliberiste ose ‘Leshoje pa duar’ ku shteti nuk duhej te nderhynte ,pas asaj te planifikuar apo ‘soialiste’ ka deshtuar dhe tere mendimi intelektual e shkenor po i rikthehen studimit klasik Marksist ose mjekrres se Marksit ku eshte vertetuar plotesisht ne tere vendet e lindjes se larget ekonomija e te ileve po pushton Boten!

  Mendimi ekonomik e shkenor pas krrizes se thelle ekonomike qe perjeton ekonomija ‘globaliste’ e qe Trump do ta ktheje me ‘shkop’ ne ate ‘proteksioniste’ eshte ne dilemen e madhe nga njera ane per ‘MIZERINE’ e problemeve qe ka ekonomija dhe nga ana tjeter ‘kufizimin’ e racionalitetit te trurit njerezor per te EVIDENTUAR,zgjedhur e dhene zgjidhje tere problemeve nepermjet politikave ekonomike financiare dhe bankare!

  Zhvillimin e ekonomise ,te nderuar sKipetare e sKipetarka nuk e bejne ekonomistet sa do te ‘mençur’ qe te jene por e ben tere mendimi intelektual e shkencor vene ne dispoziion te politikave ne ekonomi ne financa e ne tere sistemin bankar qe te ecin ne krah te njera tjetres e jo financat e BODE-gardeve e kredite e krimit te Fullhanerise e Kalif Salise me marsh te PESTE ndersa ekonomija REALE me marsh te PARE e gazin ne derrase dhe zhduken MILIARDAT pa u bere akoma projekti e pa filluar OBJEKTI…

  Ne Korene e Jugut nga vendet me te zhvilluara e ku sipermaresit kryesore jane avokate per te marre nje LIÇENCE duhen 300 firma qe te mos kete mundesi te vidhet ASNJE QINDARKE dhe a e dini per sa kohe meren keto 300 firma?Per tre dite!!Ky quhet shtet keto quhen politika ekonomike financiare e bankare qe ben shteti e qeverrite nga ‘LART’ pa nderhyre direkt e ne çdo detaj tek INDIVIDI por gjithmon PREZENT e nderhyn atje ku bllokohet ‘rruga’ e pezgjedh rruge te reja.

  Kur flitet per MIZERINE e problemeve te ekonomise meret si shembull kutija e thjeshte e nje shahu me 64 kuadrate ku edhe pse kaqe e vogel ‘kombinacionet’ e levizjeve jane as me pak e as me shume po 10 ne fuqi te 120! Imagjinoni 10 ti shtohen mbrapa 120 ZERO kaqe eshte numuri i levizjeve qe as shahistit me te mire ne BOTE nuk mund ti vine as nje e mijta ne mendje per nje minute per te bere levizjen e imagjino nje KRYEMINISTRI me profesion Bojaxhi ti vine ne tru MILIARDAT e problemeve qe ka ekonomija e nje vendi aqe ,me teper pa SHTET pa emer te sistemit ekonomik pa PRONE e nuk dihet ku kane perfunduar edhe ‘Forcat prodhuese’ edhe ‘mjetet e prodhimit’!

  Pilot pa patente!
  Te vazhdosh pas gati 30 vjetesh tragjedi e tja besosh tere jeten e nje vendi e populli ngelur pa shtet pa 4 pushtetet,pa baze ekonomike ,pa pasuri kombetare e me kapitalet strategjike arratisur e ne duar te te huajve,JO mendimit intelektual ekonomik e shkenor si vertikalisht ashtu dhe horizontalisht por nje INDIVIDI pas ardhes te Neron Salise e Like florise qe i vune zjarrin pasurise e Shqiperise ‘ NJE EURO’ ,me emerin EDVIN duhet thirrur shoqata e mjekeve pa kufi per ti bere drejtim sanitar te detyruar tere kesaj politike krriminale e antishqipetare.

  Ndersa ne te gjithe Boten mendimi ekonomik e shkenor kerkon ‘rruge’ per te perzgjedhur ‘INVESTIMETE PILOTUARA qe jo vetem te kene paresine te VETESHLYERJES e rritjes se parametrave te punesimit e zhvillimit me objektiv MIREQENJEN tek ne ka 30 vjet qe po ÇIMENTIZOHET ne menyren me barbare tere teritori i ish Shqiperise me rruge qe ste shpien asgjekundi me MILIARDA objektesh fantazma kalime e mbi kalime qe nuk sheh asnje makine ,fillime e mbos mbarime kurre me koridore ‘i TETE’ ,hapje malesh TUNELESH e Çarje malesh nderkohe qe tere ish infrastruktura e vjeter bashke me sistemin hekurudhor ka perfunduar ne SKRAP.Keto perbejne KRIME te renda e vepra penale qe nuk do mjaftonin me MIJERA vite burg!?

  Sistemi i drejtesise apo mender VETTING gjeja e pare qe duhet te bente e beje do te ish duhet te meret me KRIMIN e konomik me Rrugaçerine e RRugeve qe si destinacion nuk kane zhvillimin EKSPORTIN e mallrave ‘Madein Albania’ e importin e VALUTES per zhvillim por kane destinacion GREMINEN e ketij vendi dhe populli.

  Si mbyllje do ti thosha Rames si antikAmunist qe ne vitet para ’90 jo vetem mendimi intelektual e shkenor ka qene shume me i larte se ky sot por edhe ai kryetari i nje kooperative me klase shkolle qendronte shume me lart se keshilltaret e tij me nga 4-5 mastera ‘kristal’.

  Edhe dibranja Nexmije Xhuglini ,bashkeshortja e E.Hoxhes qe drejtonte istitutin e studimeve Marksiste Leniniste e ku punonin mendjet e ‘ndritura’ Tos Nano e Besnik aga Mustafaji kish shume deshire dhe e ka shprehur per te ndertuar rrugen e ARBERIT por nuk e kish ne dore edhe pse ish gruaja e ‘diktatorit’ sepse MENDIMI INTELEKTUAL EKONOMIK E SHKENCOR nuk e lejonin e nuk e degjonin se POPULLI dhe vendi kishin nevoja e paresi te tjera e politikat ekonomike financiare e bankare kalonin ne SITEN e dhjetra istituioneve perfshi komisionin e planit te shtetit e deri ne kuvend ku kish shkencetare me 7 oke KOQE si puna e Fareudin Hoxhes me shoke e nuk varej buxheti i shtetit as nga BODE-gardet e krimit ekonomik as nga konja Braçe e as nga nje kryeminister ne gjendje te renduar psiqikisht qe nga kryetar qeverrije pa shtet ka marre rrolin e ministrit te Zogollit ,Lal Krosi …..
  Aqe sa miliarda borxh jane hedhur rrugeve qe s’mbarojne kurre e shpien ekonomine ne gremine aqe vite burgu i presin kreret e krimit e korrupsionit ne kete vend pa shtet pa statistika pa tregues e ne terr informativ per te mbuluar MEGA HAJDUTERINE per me shume se nje çerek shekulli kur populli po vuan per BUKE e ushqehet me miell kafshesh nga Serbija e pa UJE qe derdhet ne det se monopolet e sjellin nga SAHARAJA ? Binomi turizem -bujqesi eshte UJI dhe rruge e jo gradaçiela e autostrada qe te shpien ne Hene…duke fluturuar si populist provincial me presh ne bythe..

  Reply to this comment
 3. L.H July 27, 11:56

  Rama perfatin e keq vuan si shumia e shqipetareve ka inrerioritet personaliteti dhe me pasoja ‘delir madheshtije’ qe kerkon te therritet ‘Agabej pa breke ne bythe’ si qemoti.
  Rama nuk ka rrezik te behet as autoritar e as te krijoje qeverri autoritariste e aqe me teper te behet diktator si serbi Sali,por kerkon ti imitoje diktatoret si majmun .
  Veprimet e pa pergjegjeshme dhe thenjet e pa kontrolluara ne keto 5 vjet e tregojne kete edhe lyerja e kryeministrise edhe palestra ne kryeministri edhe veshja e atleteve edhe ‘autostradat’ edhe gradaòelat dhe hapja e mbyllja njezet e pese vjet e gropes ne mes te Tiranes te kujtojne Musolinin e Hitlerin me Kanatjere duke korrur grure ose prane dashnoreve,kullat e Stalinit ne mes te Moskes e pse jo garat e notit me kanatjere antiplumb te Sali Viçidollit…Jane veprime deri psiqike per te treguar Forcen apo muskujt ..Fatkeqesi te kesh ne krye njerez me muskuj por pa tru ose me tru te montuar seprapthi apo qe e vene ne sherbim te te huajve atje ku mungon inteligjenca apo opozita e informacioni..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin