28 nentor 2017

November 28, 2017 02:00 Updated

28 nentor 2017

Nga Arkiva

November 28, 2017 02:00 Updated
Komento

3 Komente

 1. A.GRAMSH November 28, 08:52

  HIDHËROHU APO NËNËSHTROHU O POPULL!?
  ‘Nga populli,me popullin per popullin’A.Linkoln
  ———–
  Kujt populli i drejtohet laiku dhe akademiku i nderuar Rexhep Qose me fjalen tragjike ‘Hidherim’ kur kreu i shtetit me te madh ne Bote Papa Françesko i drejtohet RINISE ‘Te eci kunder rrymes’!
  Te ecesh kunder rrymes do te thote ne gjuhen politike dhe shqipe te revoltohesh ose te besh permbysje -Revolucion!

  Kush i pershtatet me shume nder dy personaliteteve ,’komunistit’ Papa Françesko dhe ‘Paçifistit’ Rexhep Qose,thenjes se presidentit te mdh Abraham Linkoln ‘Nga populli me popullin per popullin!?
  Kujt populli i drejtohet i nderuari e respektuari akademiku Rexhep Qose kur ne kete vend dihet egezakt numeri i lopeve shterpa laramane e derrave ngujuar ne stallen e majmerise parlament ,perfshi edhe Viòave qe u vihet matrikull tek veshi per ti vjedhur fshatarit 2000 lek per çdo matrikull po nuk dihet NUMURI I SHQIPETAREVE!?

  A mund te quhet me POPULL nje si ky i yni ngelur akoma ne keto troje qe ‘Di me mire rregullat e futbollit’ dhe levizjet e ‘dronit’ se sa te drejtat e tij me themelore kushtetuese e humane te marra 27 vjet neperkembe duke i hequr si kafsheve SOVRANITETIN!

  A mund te quhen me SHQIPETARE me teper se gjysma e kesaj popullsije,Ajka e shoqerise shqipetare e luftes dhe punes dhe RINISE, dikur lindur e rritur ne trojet e te PAREVE sot neper Bote qe bredhin si dikur izraelitet ne shkretetire apo ‘Si mize pa koke’ dhe ndert ta ,TRAGJIKISHT,1/3 ose rreth 1 MILION e moshave 1-35 vjeç nuk di SHKRIM e KENDIM-SHQIP!?

  A mund te quhen me SHQIPETARE 1/3 e popullsise se emigruar ne vitet ’90 e moshave 1-35 vjeç qe sherbimin ushtarak e ben per te HUAJT dhe betimin ushtarak e ben ne gjuhe te HUAJ se nuk di as ta lexoje e as ta shkruaj GJUHEN e Nenes qe bashkemoshataret e tyre ‘te pafat’ ngelur akoma ne keto troje shpesh e vrasin edhe NENEN se nuk u jep lek per droge ose per te luajtur ne ‘lojerat e fatit’ qe kane zevendesuar ndermarjet uzinat dhe fabrikat ‘kAmuniste’!?

  A mund te konsiderohet POPULL nje si ky i yni kur 27 vjet eshte ÇVESHUR komplet nga te gjitha te drejtat me themelore e humane perfshi edhe SOVRANITETIN si çdo popull i Botes e Ballkanit !
  A e ka te qarte ‘Paçifisti’ Qose ashtu si e ka te qarte ‘Komunisti’ Papa Fraçesko se popullit Shqipetar ngelur 27 vjet pa shtet pa teresi teritoriale e pa pasuri KOMBETARE ka ngelur pa PRONE,pa PUNE dhe ish teritori dhe tere pasurija perfshi kapitalet STRATEGJIKE mbi e nen tokesore nuk jame me PRONE e tij por e te HUAJVE dhe KUJSLINGEVE antishqipetare ‘Elegante’!?

  Ç’fare kupton i nderuari ‘Paçifist’ Rexhep Qose kur flet here pas here per ‘Baskim’ paqesor midis dy ‘popujve’ .bashkimin e Maleve,kthyer ne GROPA nga guroret e krimit ambjentalist,bashkimin e ‘lisave’ te gjate qe nuk u kane ngelur as ‘RRENJET’ apo ‘Fushat e gjera pjellore’ qe jane kthyer ne keneta si i ka krijuar i madhi ‘ZOT’ q qe ne toka PJELLORE i kthyen ‘kAmunistat e pa fe’!?

  Per ke popull e kujt POPULLI i drejtohet i nderuari e respektuari akademik e shqipetar ngelur akoma gjalle:
  Femres shqipetare dhe femijeve shqipetare qe po perjetojne 27 vjet skllaverine qe shiten neper rruget e Botes per prostitucion,qe vriten si kafshet brenda familjes se ‘bashkuar’ shqipetare,qe terheqin Parmenden e drurit si ne epoken e gurit,per femijet qe ngujohen e nuk u dihet numri se jemi pa shtet e pa statistika,per studentet e se ardhmes qe shtepite e studentit i kane kthyer ne KUPLARA per ‘vipat’ e politikes,per 30 vjeçaret me universitete Kristal ngelur 90 perqind rrugeve!?

  Per ke POPULL flet i respektuari SHQIPETAR per te IKURIT neper bote qe perben gjysmen e shoqerise shqipetare ,per te ikurit ne Boten tjeter ajken e shqipetarizmes luftes e punes qe sipas grup moshave per 25 vjet kane nderruar jete mbi 1 MILION apo per keta ngelur gjalle ne keto troje te zhytur ne MUT deri ne gryke nga te huajt e kujslinget antishqipetare qe rrine e shikojne YJET ose fishek zjarret ne mes te nates se datlindjeve te femijeve BASTARDE te krereve te KRIMIT e korrupsionit!?

  Kush e perfaqeson kete POPULL ‘arratisur’ e ‘syrgjynosur’ pas 27 vjetesh o shqipetari ,akademiku e shkencetari Rexhep Qose!?
  Akoma Neroni Berisha qe vazhdon si ‘burre shteti’ drejton antishtetin e kalifatit ulur kembekryq tere xhihadistet prifterinjte dhe imamet!?

  Parlament antishqipetar qe 27 vjet nuk ka perfaqesuar ASNJE dite POPIULLIN shqipetar po kreret e 128 bandave parti qe si te vetemen ALTERNATIVE kane HAJDUTERINE dhe nuk perfaqesojne jo vetem 60 perqind e SHQIPETAREVE qe kane abandonuar por as 40 perqind qe shkon si gomari e akoma voton KRIMIN e kreret e veteemeruar te 128 bajraqeve?

  Kete qUrravi me ne krye nje bojaxhi me emerin EDVIN qe vazhdon e propogandon nje pupulizem mesjetar e provincial apo nacionalizem PRIMITIV per bashkim qensh e macesh derra e dosash ngalur ne dy anet e kufirit qe lehin e pellasin greqisht e serbisjt se edhe MIELLIN qe nuk e hane kafshet serbe i hane shqipetaret qe perjetojne mjerimin?!
  Si mund te QEVERRISET nje vend pa SHTET e pa popull nga nje ‘qeverri’ qe nuk perfaqeson as 20 perqind te votuesve kur mungon edhe ‘OPOZITE’ e inkriminuar e aqe me teper tragjikisht INFORMACIONI qe ta kryeje kete RROL!

  A e ke te qarte kur flet per POPULL i nderuari akademik qe na permend nje emer me ‘elegance’ qe quhet Ilir Meta se ka qene 27 vjet e vazhdon te jete krahu i djathte i Sali Neronit,autorit qe ‘perdhunoi’ te vdekurit e 21 Janarit duke i quajtur koke palare dhe shqipetaret e konsiderojne simbol i KORRUPSIONIT sepse ka qene ne ndjekje PENALE dhe me ZE e FIGURE e me ekspertize i eshte vertetuar KRIMI dhe banda-parlament e emeron PRESIDENT!?

  Kush i perfaqeson SHQIPETARET e POPULLIN ne 105 vjetorin e pavaresise ,kreret e krimit e korrupsionit antishtetit e anti POPULL qe 27 vjet e kthyen kete vend ‘shprehje gjeografike’?!
  Pse nuk i ben thirrje POPULLIT shqipetar si personalitet i shqipetarizmes ashtu si Papa Françesku te ngrihet kunder rrymes e POPULLIT te Vlores te mos lejoje te ngjiten ne PODJUM perfaqesuesit e antishqipetarizmes,por te krimit korrupsionit shperberjes e te vene BYTHET tek karriket ku kane qene ulur KOKAT e shqipetarizmes patriotizmit moralit GURAKUQIT e ISMAIL QEMALIT,Hasan Prishtines e bac Bajramit!?

  P.S Populli shqipetar bashke me humbjen e shtetit 27 vjet ka humbur edhe lirine dhe pavaresine se ka humbur lirine e BUKES e pa BUKE e liri ekonomike nuk ka kuptim as LIRI e as PAVARESI!
  Zgjidhja:’TE SHPRONESOHET SHPRONESUESI’!

  Reply to this comment
 2. Fan S Noli November 28, 09:28

  JEPNI PER NENEN

  Ç’thot’ ajo e ve e gjore
  -Mbretereshe pa kurore-
  Faqe -òjerrur,lesh leshuar
  Shpirt e zemer perveluar.
  Gjysm’ e vdekur”O shqiptare:
  Nenes mos ja beni varre!”

  Qan e lutet Nen e mjere
  Kerkon vatren edhe ndere.
  Do lirine dhe atdhene.
  Si çe pat me Skenderbene.
  Bijt e beses therret prane.
  Kur i thirri dhe s’i vane?

  Cilet bij te tradhetuan
  Dhe te ndoqne dhe te shuan
  Dhe te lan’,o shkab’ e ngrate
  Pa fole,pa zog,pa shpate?
  Keta qena,o shok i mbytni
  Mushni gjylet qe ti shtypni.

  Reply to this comment
 3. MIGJENI November 28, 09:41

  KANGA QE S’KUPTOHET

  U vodh kanga nga zemra e kombit,
  shpertheu ne vaj te dikuem mjerimit,
  kendoi ujen e se bijes,kendoj ujen e te birit,
  qau jeten e thyeme nga rrufe e fatit,
  i mbyti ne lote shpirtent qe ndjejne dhimbe per te ngratit

  Kange e vaj?Çe je?Thuejma,zemer kombi!
  Zemer qe ke vuejtun,qe ende po vuen…
  Kenge e vaj’Çe je?Çe ne ty po vluen?
  Mallkimi ndaj fatet qe ditet t’i helmuen,
  qe deshirat e jetes te gjitha t’i gozhduen?

  Oh-jo! Kanga jote asht shprehje e dhimsun
  e nje jete qe dergjet e dergjet
  dhe tue u dergje,ndoshta do heshte e molisun…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*