29 nentor 2017

November 29, 2017 02:00 Updated

29 nentor 2017

November 29, 2017 02:00 Updated
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH November 29, 08:33

  ‘DARKA E FUNDIT’!?
  Lavdi ne perjetesi tere shqipetareve qe kane luftuar e derdhur gjak per LIRI !
  ———————
  Festa jubilare e 105 vjetorit te pavaresise u hap dhe e u hallakat me prezencen e ‘krereve te shtetit’ pa shtet dhe u mbyll me nje darke,qe shpresojme per ta te jete e fundit si ‘Dishepujt e djallit’ ne kete vend qe mungon gjitheçka perfshi edhe POPULLIN edhe vete ‘Zoti!
  Ndryshe nga heret e tjera ,zagaret e informacionit,nuk na dhane emerat e pjesemaresve e ‘burrave te shtetit’ pa shtet e te ‘zonjave te para’ apo ‘pilateve’ ambasadore qe kane lare gjithmon duart 27 vjet me tragjedine e ketij vendi e populli tashme ne arrati!

  Perveç ndonje fotografije te fotografit Edvin qe ka harruar te qeverrise dhe qe ‘cakiti’ goten per ‘habi’ te Zagarise me ‘armikun’ president qe e emeroi vete 3 ishin gjerat me ‘pikante’ qe ‘spikaten’ ne kete ‘Jubile te madh’:
  -Mungesa e popullit qe ka 27 vjet qe ka humbur SOVRANITETIN e qe ‘ambasadoret’ apo kolonizatoret ‘Pilate’ ua kane deleguar 128 bandave parti kujslingesh e Sali!
  -Pupulizmi pronvincial e nje lloj nacionalizmi primitiv i nje glase politike e inkriminuar 27 vjet deri ne gruke e pa MORAL!
  -Propogandimi i vitit 2018 si viti qe do beje tere MREKULLITE per shqipetaret kudo qe ndodhen ne Bote!!

  ‘Kush eshte pa mekate te hedhe gurin i pari ‘ thosh dymije e ca vjet me pare profeti izraelit Yoshua,Jozef Krishti!Perkthyer ne shqip sot ne shekullin e 21-te ne mes te Europes kur shqipetaret, ashtu si izraelitet 2000 vjet me pare bridhnin 40 vjet ne shkretetire,po bredhin neper Bote ‘Si mize pa koke,duhet thene:
  Kush nga kjo ‘Politike krriminale e antishqipetare ndihet PA MEKATE duhet te dorrezoje mandatin e popullit dhe te VERTETOJE qe eshte i pa INKRIMINUAR dhe ka te drejten MORALE te flase ne emer te SOVRANIT!?

  Sa nga ‘kreret e larte te shtetit’ qe u mblodhen ne ‘DARKEN’ per tu ‘Ngrene dreken’ shqipetareve si sot e 27 vjet me pare e kishin te drejten MORALE te URONIN festat e nje populli 27 vjet pa shtet e me shume se gjysma ne arrati ndersa gjysma tjeter pa PRONE pa PUNE e pa pasuri!?
  A do jete ‘Darka e fundit’ e dishepujve te krimit e korrupsionit qe ‘hedhin valle’ e ‘cakisin gotat’ mbi MJERIMIN bashke me ‘zonjat e para’ dhe zagaret e informacionit i epitetojne:SH T Z-Shkelqesija e Tij Zoti…
  Ku kane ‘shkelqyer’ keta antishqipetare veçse ne HAJDUTERI qe perben KRIM!?Si mund te thuash ‘Zoti’ ketyre antishqipetareve qe vetem me ZOTIN nuk kane fare te bejne se kane PERDHUNUAR te ’10 Komandamentet e zotit’ se kane vjedhur kane pergojuar zotin,kane vrare kane bere te njemije te keqijat ndaj nje populli me te varferit e Ballkanit!
  Per ke ‘ZOT’ flitet ne kete vend ku shqipetaret jane zevendesuar nga xhihadistet Xenat eriket arminat Fazlliqat e tere kamikaze te ISIS!
  Mos valle me ‘ZOT’ nje kryeminister i pa pergjegjshem konsideron imamet priferinjte e ‘baballaret’ apo hoxhallaret qe u ben fotografi e qe jane me shume ne kete vend se SHQIPETARET!?

  ‘Vitin 2018 do punojme qe te hapim negociatatper ne BE dhe do sigurojme levizjen e lire te Kosovareve’ thote nje Mender President qe po te ish thjesht qenje njerezore ne mos do kish vrare vehten se nuk perfaqeson ASGJE ne kete vend perveç korrupsionit do kish dhene DOREHEQJE si dhjetra presidente e kryetare shtetesh per gjera cingerrima pa qene asnjehere ne ndjekje penale!?

  Per ke hapje negociatash e levizje te lire flasin keta antishqipetare te inkriminuar ! Si mund te integrohet nje vend e popull ne Europe kur ka ngelur 27 vjet pa SHTET pa shtet te se drejtes ,pa pasuri siguri e kufij e pa ASNJE parameter apo kusht qofte te barabarte dhe me vendet e Ballkanit te se drejtes e treguesve te prones punes e ato ekonomike financiare e bankare apo MIREQENJES!?

  Per ke ‘LEVIZJE TE LIRE’ flasin keta pasardhes te Sali Neronit qe ka propoganduar ‘Levizjen e lire’ per te vene ne jete 27 vjet ‘GJENOCIDIN TITIST’ per IKJEN dhe shpernguljen e tere SHQIPETAREVE nga trojet e te pareve dhe zevendesimin e tyre me SLLAVE,muxhahedine,xhihadiste e tere fondamentaliste islamike !?

  Kush jane keta KRRIMINELE qe propogandojne ‘Levizjen e lire’ duke e konsideruar LIRI e pavaresi!?
  Si mund te flitet per LIRI te ketij populli kur demokracija dhe integrimi eshte konsideruar si IKJE,perzenje dhe Europa si BORDELLO per te derguar tere shqipetaret si prostituta ndersa kreret e krimit e korrupsionit te jetojne PARAJSEN bashke me tere soj e sorollop me PASURITE e shqipetareve qe i kane SHPRONESUAR 100 perqind e jane bere PADRONE-PRONARE te Shqiperise e Kosoves bashke me kolonizatoret e huaj!?

  A DO JETE KJO ‘DARKA E FUNDIT’ E DISHEPUJVE TE KRIMIT E ANTISHQIPETARIZMES!?

  Reply to this comment
 2. Fan S Noli November 29, 09:11

  KENGA E SALEP SULLTANIT

  Nje mexhilis te madh na çeli
  Pandeli Jano Vangjeli
  Me Sulltan-llokum na veli
  Si kofini pas te vjeli.

  Fyt i Floqit po pellet
  Top’ i Krosit po kercet:
  Ç’eshte ky sheqer -kesmet?
  Hallvaxhin’ e pame mbret!

  Dhe rakija vete-vjen
  Xhafer Ypi na mberthen
  Dhe per lot na mallengjen
  Rreth konopit me legjen.

  Koço Kota mjek hanxhari
  Nis nje valle palikari
  Se me nje ferman kusari
  Sadrazem u be firari.

  Dhe Feridi faqe ndron,
  Die shante sot levdon
  Fryn bullçit’ e trumbeton,
  Qe katrani zbardhellon.

  Dhe sarhosh Iliaz Vrioni
  Dehet, siç e do zakoni,
  Bertet :”Rrofte Napoleoni!
  Keshtu tha dhe Ksenofoni!

  Se ç’na u gezua xhani
  Se ç’na preu Ramazani,
  Se ç’na più Italiani
  Rrofte pra Salep Sulltani!

  Reply to this comment
  • ilia November 29, 18:58

   Shume i goditur. Historia vec perseritet me personazhe te ricikluar , Zogu me Saliun, Xhaferr Ypi me Ilirin, Koco Kota me Edin, Feridi me Vasilin.. . me rradhe . . eshte niveli i shoqerise qe i pjell , mban dhe u thur hosanara .. ndersa te miret harrohen, ose lihen derisa vdesin ne heshtje ose largohen. Ky eshte Kodi i kesaj shoqerie jo shtet formuese.

   Reply to this comment
  • ilia Durres November 29, 19:00

   Shume i goditur. Historia vec perseritet me personazhe te ricikluar , Zogu me Saliun, Xhaferr Ypi me Ilirin, Koco Kota me Edin, Feridi me Vasilin.. . me rradhe . . eshte niveli i shoqerise qe i pjell , mban dhe u thur hosanara .. ndersa te miret harrohen, ose lihen derisa vdesin ne heshtje ose largohen. Ky eshte Kodi i kesaj shoqerie jo shtet formuese.

   Reply to this comment
 3. SLLOBODANKA GRUAJA E KARAXHIXH November 29, 09:48

  Bravooooo…….
  Levizja e lire!?…..mashtrimi me i madh me regji te huaja per te shpopulluar keto troje….
  Mire shqipetaret e kryesisht rinija e hengri sapunin per djathe se ish e mbyllur e iku dhe ketu ngelen femijet e bllokut te vjeter e te ri po kosovaret e kane patur te drejten e ikjes se lire ne kohen e mareshallit Tito pse e konsideronin atehere gjenocid e tani kerkojne me isistim levizje te lire?????

  Reply to this comment
 4. ilia November 29, 18:55

  Shume i goditur. Historia vec perseritet me personazhe te ricikluar , Zogu me Saliun, Xhaferr Ypi me Ilirin, Koco Kota me Edin, Feridi me Vasilin.. . me rradhe . . eshte niveli i shoqerise qe i pjell , mban dhe u thur hosanara .. ndersa te miret harrohen, ose lihen derisa vdesin ne heshtje ose largohen. Ky eshte Kodi i kesaj shoqerie jo shtet formuese.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*