“29 Nëntori”/ Meta: Nderoj LANÇ-in, asnjë nostalgji për Enverin

November 29, 2018 21:53

“29 Nëntori”/ Meta: Nderoj LANÇ-in, asnjë nostalgji për Enverin

Presidenti Meta ka folur sot në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu lidhur me figurat e Ramiz Alizë dhe Enver Hoxhës. Për figurën e Alisë, Meta është shprehur se “bëri përpjekje të rëndësishme për ta ulur avionin sa më butë në pistën e pluralizmit dhe të demokracisë”. Ndërsa lidhur me figurën e diktatorit Hoxha, Meta tha se “Unë nuk kam asnjë lloj nostalgjie për Enver Hoxhën. Ajo që mund t’ju them është që gjithmonë kam pasur dhe kam një vlerësim dhe nderim për Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare. Në Shqipëri kjo rezistencë ka filluar pa u krijuar as Partia Komuniste dhe pa u njohur as Enver Hoxha. Enver Hoxha ishte një produkt i kësaj lufte dhe i mënyrës se si ajo u zhvillua apo qoftë edhe u manipulua në një mënyrë të caktuar. Kështu që nderimi im për LANÇ-in nuk ka asnjë lidhje me ndonjë nostalgji për figurën e Enver Hoxhës”, – ka sqaruar prerë Meta.

PJESE NGA INTERVISTA

BLENDI FEVZIU: A mendoni se Ramiz Alia në fund të viteve ‘80 bëri ç’të mundej që të krijonte një kalim më të butë të pushtetit? Dhe e dyta, a ishte ai po aq fanatik sa Hoxha?

PRESIDENTI META: Me ç’na kanë parë sytë pas 1990-s nuk mund të themi se ai nuk bëri përpjekje të rëndësishme për ta ulur avionin sa më butë në pistën e pluralizmit dhe të demokracisë. Sepse ne shohim një nivel të jashtëzakonshëm të intolerancës edhe sot pas 28 vitesh, është e papranueshme, jo më në atë kohë kur Shqipëria ka qenë në një situatë mjaft të rëndë, edhe ekonomike, edhe sociale për të cilën nuk mund të bëhet përgjegjës thjesht Ramiz Alia si individ, pasi kjo situatë dramatike kishte nisur që me prishjen me Kinën. Kuptohet që në një situatë kaq të polarizuar për shkak të luftës së klasave dhe pasojave mjaft të rënda të saj te një shtresë e madhe e popullsisë dhe te situata ekonomike e tmerrshme, po të kemi parasysh kohën e tollonit e të 80 % dhe të gjithë fenomeneve të tjera, ka qenë mjaft e vështirë për të ecur drejt hapjes dhe drejt demokracisë, pasi ishte akumuluar me të drejtë një mllef shumë i madh.

BLENDI FEVZIU: Z. Meta, herë pas here kam parë t’ju akuzojnë ose kam parë edhe të jeni në qendër të vëmendje për një lloj nostalgjie, po e quaj, ndaj Enver Hoxhës sidomos pranisë së përdorimit të portreteve të tij. Një person që është rritur në Tiranën e viteve ‘80 ku shumicën e rasteve ishin të paushqyer për arsye të tollonit, ku shihej që vendi ishte në një marrëzi të madhe, kur bota po zhvillohej ndërsa Shqipëria ishte krejt e mbyllur, ku parullat absurde dominonin mbi logjikën normale, si mund të ketë nostalgji për Enver Hoxhën?

PRESIDENTI META: Së pari, nuk e di se ku është shprehur këtë nostalgji për Enver Hoxhën. Unë nuk kam asnjë lloj nostalgjie për Enver Hoxhën. Ajo që mund t’ju them është që gjithmonë kam pasur dhe kam një vlerësim dhe nderim për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare…

BLENDI FEVZIU: E cila nuk ka qenë vetëm e Enver Hoxhës padyshim…

PRESIDENTI META: Jo vetëm që nuk ka qenë e Enver Hoxhës, por kur më pyetën një herë dhe fola për De Gaulle-n, që Franca sidoqoftë e kishte De Gaulle-n simbol të rezistencës, dhe më thanë: “Po këtu kush ishte De Gaulle?” Unë thashë: “Ishte Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare”. Më pyetën sërish: “Mos ishte Enver Hoxha? Jo, – i thashë – , nuk ishte Enver Hoxha, për arsye sepse nëse rezistenca e Francës ndaj Gjermanisë naziste fillon me De Gaulle, me një figurë mjaft të njohur, që krijoi frontin e rezistencës, në Shqipëri kjo rezistencë ka filluar pa u krijuar as Partia Komuniste dhe pa u njohur as Enver Hoxha.

BLENDI FEVZIU: Ka filluar që ditën që italianët zbarkuan në Shqipëri….

PRESIDENTI META: Dhe më pas Enver Hoxha ishte një produkt i kësaj lufte dhe i mënyrës se si ajo u zhvillua apo qoftë edhe u manipulua në një mënyrë të caktuar. Kështu që nderimi im për LANÇ-in nuk ka asnjë lidhje me ndonjë nostalgji për figurën e Enver Hoxhës.

v.l/ Dita

November 29, 2018 21:53
Komento

34 Komente

 1. Eh more karantine Skrapari November 29, 22:11

  Erdhi dita qe kaposhi te kendoj ne maj te plehut ! Do te vij dhe ty dita ! Per mekatet qe i ke bere ketij populli ! Kafete 700-000 euroshe, te 21 Janarit 2011 ! qe hengri kater koka njerzish Rezervat e floririt te Kerabes,, sdo mend qe nuk do te kesh nostalgji per Enverin “

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 29, 22:16

  PO LANC-I VRAU DHE MASAKROI ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT?

  Qysh keshtu o Like Floriri qe te pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhje ryshfetin pushtetar dhe tani ka hequr dore nga Enveri dhe po i kendon hymne LANC-it kriminal qe Gjykata e hages e cilesoi si nje organizate terroriste dhe urdheroi konfiskimin e floririt te Ahmet Zogut duke ja falur Britanise se Madhe me nje vendim te formes se prere.

  PO LANC-I PA KUMANDARIN ESHTE SI MIZA PA KOKE?

  Qysh keshtu dhe c’a ka bo vaki njashtu?

  Po ambasadat e huaja ne Tirane pse nuk urruan Presidentin per 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona?

  HE MO LIKE FLORIRI PSE AMBASADORET E HUAJ NE TIRANE U BENE SI SHURDHMEMECE PER 29 NENTORIN E LANC-IT KRIMINAL TE ENVERIT?

  dhe:

  Pse asnje vend tjeter ish komunist i Evropes lindore ka vite qe nuk feston datat e zeza te historise si 29 nentori i ZI jugosllavo-shqyptar, por i ka hedhur me kohe ne koshin e plehrave te historise?

  KUSH TE PRANON NE BE ME LANC-IN KRIMINAL TE ENVERIT O PRESIDENT MAVRIA, LIKE FLORIRI?

  Reply to this comment
  • sopiqoti November 29, 23:24

   Intelektual,aderzi ! Pse lodhesh duke “.brockollitur.?.KUR te rnjt shqiptare,trimat partizane luftonin nen komanden e Enver Hoxhes, mendpj se ti do te kesh qene ne embrionin e vezes te mamase..As me Ilir Meten mos u mer se nuk ke kellqr te thuash ate qe ja vlen.

   Reply to this comment
 3. te flasim si njerez November 29, 22:17

  Nostalgji mund te mos keshe, president, por si partizan dhe komandant i luftes nacional-çlirimtare duhet ta nderosh; çfare ndryshimi ka pastaj Mitat Frasheri qe kryeministri e nderoi?! Ju bastarde politikane qe jeni sot duhet qe tu çfarrosim fare dhe vendit i dyhen njerez me ideale dhe jo palaço si ju.

  Reply to this comment
 4. N.VJOSA November 29, 22:23

  Demagog i peshtire ky Megakusari yne!…
  Luften Antifashiste e udhehoqi E.Hoxha ne krye te partise se tij!
  Ti heqesh Luftes Antifashiste E.Hoxhen, eshte njelloj si nje kufome ti presesh koken!…E ke poshteruar hapur Luften Antifashiste!…
  Nejse, keshtu duhet te flase Qehajaji i radhes!!!…
  Po te ish E.Hoxha gjalle, do te varte per Gjuhe ne mes te Sheshit Skenderbej ty , o Megakusar!
  Ty dhe gjithe Kerpushat dhe Shushunjat e tjera!…
  Ju nuk beni dot as nje te Njeqinten e asaj qe beri Qeveria e Hoxhes per 25 vjet…
  …Deri ne 1970-en, se me pas ai beri gabime qe e cuan vendin ne katastrofe…!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku November 29, 23:08

   Hahahahaha o Neti Qameti, me kenaqe me verte kesaj rradhe, po si mer si, ti heqesh Enverin Luftes eshte si ti presesh koken kufomes. I ke ra pikes tamam, Lufta Civile Qi ballist – Qi Komunist eshte KUFOME, ashtu sic pa dashje e ke pranuar edhe vete o teleshmën.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA November 30, 10:41

    Or trap, qe je nje burr mistrec, kjo nuk do shume mend per ta kuptuar.Por te kapesh pas nje lapsusi, duket qarte se cfare mendje kalamani ke.
    Ajo pjese e Historise ka ndodhur dhe nuk ka xhuxhumak ta ndryshoje.
    Eshte pjesa me e lavdishme e popullit shqiptar, pas epopese skenderbegase…E rreshtoi Shqiperine e vogel krahas koalicionit te madh Antifashist boteror!
    E vlereson ti apo jo ate regjim qe doli pas lufte, fakt eshte qe ai regjim , me ate disipline, e ndryshoi rrenjesisht Shqiperine, nga nje vend tmerrsisht i prapambetur, analfabet ne nje shtet modern me bujqesi, industri.shendetsi, kulture, mbrojtje qe e kane njohur kete te vertete nga Lindja e nga Perendimi, me perjashtim te nje zagari si ty dhe si disa te tjere.Deri ne 70-en Shqiperia njohu vetem perpjete.Flasin shifrat dhe jo pordhet e tua…Pastaj erdhi koha te ndryshonte, sic ndryshoi, por fakt eshte se vendi ra nga shiu ne bresher…
    Ah medet, medet per ca mendjepjerdhur si ty…!

    Reply to this comment
  • KOZi November 30, 01:16

   Juve lexoni historine e botuar ne fund pas vdekjes se Mehmet Shehut e Kadri Hazbiut.
   Ne jeten e Partise Komuniste Shqiptare qe fillon me 8 nentor 1941 (dy vite pas pushtimit) Enver Hoxha ishte njeri nga udheheqesit. Mbase ne 1943 ne Konference te Labinotit eshte zgjedhur kryetar Partie.!!! Ndersa persa i perket organizimit te Luftes ne 1940 ka patur ceta luftarake antifashiste e ne vazhdim. Ne 16 shtator 1942 Enver Hoxha ishte anetar i Kryesise se Frontit Nac. Clirimtar . Kryetar ishin Ndoc Coba,Kamber Qafmolla keto nje kohe te shkurter dhe pastaj Omer Nishani. Me 10 korrik 1943 u krijua Shtabi i Pergjithshem ku Komandant Spiro Moisiu e Komisar Enver Hoxha. Pas 11 muajve me 24 maj 1944 ne Kongres te Permetit krahas Shtabit te Pergjithshem u krijua detyra e Komandantit te Pergjithshem ku u caktua Enver Hoxha qe e drejtoi luften edhe 6 muaj gjer ne 29 nentor. Po te behet nje analize ushtarake do dali se lufta ka qene dhe eshte drejtuar ne grup ……..tung

   Reply to this comment
  • Caku November 30, 03:49

   Jo se beri gabime mbas 1970-tes,por ne ate koh u ndjen gabimet qe kishte bere me pare.Pasanikeve nuk kishte
   çfar ti merrte më,se ja kishte vjedhur te gjitha parate,valuta e huaj mungonte,qe solli mungese te pjeseve te
   kembimit dhe lendeve te para per industrine,per pasoje ra ekonomia,sepse nuk kishte investime.Kjo ishte ekonomia
   komuniste,nje ekonomi jo rentabel e parashkruar se do te falimentonte,ashtu si edhe ne shtetet te tjera komuniste.
   Ekonmisti me i mire ishte Nako Spiro,megjithate edhe ai nuk e mbaroi deri ne fund ekonomikun,sepse u mor me
   grupet komuniste italiane.99,9% e partizaneve dhe e komunisteve nuk e kishin haberin e ekonomise komuniste,
   as Enver Hoxha,qe eksperimentoi me popullin shqiptare.Keshtu qe,askush nuk e dinte se çfar do te ndodhte ne te
   ardhmen.Lufta u be pa dallim ideje,por kjo ishte mashtrim,dhe ky mashtrim u pa shume vone.Viktima te atij sistemi
   nuk qen vetem shtresa e pasur,njerezit e thjeshte,por edhe shume idealiste”komuniste”.Rrevolucioni han femijet e vet.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA November 30, 10:51

    Or @Caku,
    Zhvillimi i nje vendi matet me prodhimin dhe ndryshimin ekonomiko- shoqeror!
    Shifrat flasin vet deri ne vitet 70-te
    Gabimi fatal ish prishja me Kinen!
    Dhe kjo e mbylli ekonomine fatalisht!
    Aty filloi tatpjeta!
    Per 25 vjet Shqiperia ndryshoi aq shume, sa rralle vende paten ato ritme te rritjes!
    Sistemi do ndryshonte, se ndryshoi kudo, por ndryshimi duhej me disipline dhe jo ca Shushunja dhe Kerpusha te fitonin miliona dhe populli te varferohej ekstremisht!
    Nejse, secili ka bindjen e tij qe nuk e ndryshon dot nga llafet e gazetave!…

    Reply to this comment
 5. Rudi November 29, 22:49

  Normale qe nuk e njeh se vodhi floririn.
  Po dhe demokracia do ish me mire pa ty e Berishen

  Reply to this comment
 6. Aleksander Thana November 29, 23:12

  Ti nga pirat u bere Pape. Nga coban u bere Kryeminister. Nga lumpen u bere Kryetar partie. Nga hajdut u bere president. Te gjitha keto permblidhen dhe personifikojne qenien tende dhe te gjithe llumin e sojit tend qe ka pllakosur ate vend.

  Reply to this comment
 7. Gomar ti gomar kush te vuni ! November 29, 23:14

  Mjerim i historise dhe fati i keq i shqiptareve te perfaqsohet nga nje President injorant dhe i dyshimt per te kaluaren e tij ! Brezat qe do te vijne jo nostalgji do te kene per kete por do te qeshin e tallen me historine e ketij Mundesi qe u be President ne tavoline me kalkulime korruptive !

  Reply to this comment
 8. Thanasi qe ta plasi November 29, 23:46

  Mor plehra nderoni Mitat Frasherin qe bashkpunoi me pushtuesin dhe nuk nderoni Enver Hoxhen qe e luftoi?

  Reply to this comment
 9. Z/K November 30, 00:07

  Pak te duket
  Ti kthejme malet dhe kodrat si fushat.Askush nuk ka nostalgji.Po ama haku i mbetet hak i jashtzakonshem qe e kthej vendin ne nji bukuri te pa pare deri me sot.I dha hov dhe zhvilloj vendin civilizoi dhe shkolloj gjithe popullin nga 5 vjec e lart.Elektrifikoj 28.000 km katrore.Erresinen e terbimit te tradhetarit mbretit Zog.I kalbi armet gjithe trimave qe drejtesia sot ka frike te baje drejtesi se ia rrujne koken.Grumbujt e dosjeve per tu gjykue krahasohen me kalat e vendit sepse nuk ia mban asnji juristit ti shoshitin.Sot vendi ka kalue ne aksion te prostitucionit.Krimi vjedhjet,korrupsioni asht tema e cdo dite i te famshmes demokraci alla perendimore.

  Reply to this comment
 10. niko November 30, 01:31

  A pika kur ke frike dhe nga Fevziu

  Reply to this comment
 11. Tol francezi November 30, 05:38

  Like defter, floriri krrabes, komenton, Enverin qe beri Shtet. Likja, salehu, lulushi, tosi, monika, qe zhbene, dhe e vodhen e shkaterruan si Shtet, maskarenjte gjykojne. O Likja i mones, ne kohen Enverit Kaptinen e kishe te siguruar. shkollen, shendetsine, falas. Po’ tani cfar, vetem tja mbathesh nga syte kembet, emigrim per buken e gojes.

  Reply to this comment
 12. Martini November 30, 05:46

  Lero moj breshke lero se koha u ngroh.A e di z.President cfare i benin ne kohen e luftes Enver Hoxha atij partizani qe vidhte nje koker kumbull nga bahcet e fshatareve?Po pas clirimit atyre qe vidhnine me shume se 20000 leke nga pasuria e perbadhket cthoshon ligjet e Kodit Penal te Shqiperise.Kjo.eshte.shkaku i keti vleresimi.

  Reply to this comment
 13. GRANIT DRENICA November 30, 05:56

  Po, ilir Meta s’mund të ketë NOSTALGJI për ZOT-Enver Hoxhë-SHQIPON, një e para, sepse Ilir Meta është një SORRAK, mandej është DEBIL I LINDUR (shiqojeni surratin e tij dhe do të bindeni se çka thash), Ilir Meta është edhe PIS, është edhe KRETEN i pashoq, (e tregon saktësisht edhe surrati i tij as njeri as majmun); Ilir Meta është KRIMINEL i dëshmuar; është një qenje me dukje njerër-majmun e MAJMUN-NJERI! Nuk mund të ketë gjë më të pakuptimt, më paradoksale dhe më të tmerrshme se, edhe Ilir Meta të jetë PREDSEDNIK i Shqipërisë; (po koha po e hangka edhe kashtën) Prandaj, po t’kishte Ilir Meta nostalgji për ZOT-Enver Hoxhë-SHQIPON, do t’ishtë FYERJE e madhe për SHQIPO-Enver HoxhëZOTIN !?!!!

  Reply to this comment
 14. DRAGOI November 30, 06:26

  Ilir Meta, thjeshtë: HANË MUT bashkë me MINUKUN-Blendi fevziun ne krejt çka thojnë në këtë shkarravitje e LLAPALLAPJE të tyre sepse, LANÇ e Shqipërisë as nuk mund të mendohet dhe aq më pak të përmendet pa u theksuar së pari dhe FORT Enver Hoxhë-SHQIPO-ZOTI ! Ndaj, le të pëlcasin dhe PËSCITËSHIN e u bëfshin pluhur e hi, Ilir Meta dhe B. Fevziu (por jo vetëm këta të dy) se Pikërisht Enver Hoxha ËSHTË KOKA e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare të Shqipërisë dhe të popullit ashqiptar! Enver Hoxhë-SHQIPO-ZOTI e ka udhëhequr LANÇ të Shqipërisë prej nisjes së saj e deri në fund; dhe këtë di edhe krejt BOTA dhe kështu do jetë sa të ketë Shqipëri dhe shqiptar t’vërtetë dhe sa të jetë jeta; ndërkaq, le ta dijë Ilir Meta dhe B. Fevziu se nuk janë , as kurrë nuk do jenë vlera më të mëdha sesa MINJ GJIRIZËSH E FEKALESH !!!

  Reply to this comment
 15. fteri November 30, 07:10

  PRESIDENTI META: Së pari, nuk e di se ku ka paratë e fshehura të gjiruar me zë e figur duke vjedhur në tavolin me të ndjerin Dritan Prifti.
  Së dyti festoi me Guvernatorin hajdutin e “talentuar” të lekve të shqipëtarve të varfër në presidencën e B.Nishanit veshur me rroba mbretërore së bashku me bashkëshorten baxhellën Munika ,kërcyen e gëzuan mega-vjedhjen prej 7.13 milard lek vjetra të B.SH-së dhe mbrëmja gala në presidencë me kryeprokurorin e krimit A.Llalla etj.dhe nuk i bëri përshtypje ,jo ti bëjë figura e legjendarit ENVER HOXHA ,KËTIJËHAJDUTI ME ÇIZME TË MUNIKËS QË KA 11 BANJO NË VILËN E LALËZIT.
  Jo të ketë më nostalgji për Enver Hoxhën,kur ai ka urrejtje edhe LANÇ ,kur ky hajdut nuk njehë komandantin e asaj ushtrie fitimtare.
  Ky kur dha para për votat fshtarit në Raboshtë gjoja ja lashë për kafe ,po përse nuk të vjen turp ,por nuk ke faj ti kur ke gjet shesh e ke thyer përshesh ,por nuk do ta keshë të gjatë.

  Reply to this comment
 16. intelektuali November 30, 07:30

  LANC-I KRIMINAL JUGOSLLAV I ENVERIT PRODHOI KLASEN POLITIKE TE KORRUPTUAR PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  prandaj:

  Eshte e qarte se Ilir Meta, Presidenti i Rezilit te Shqypnise qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte ryshfetin pushtetar me tefter ne dore te nderoje LANC-in e Enverit, qe Gjykata e Hages per krime kunder njerezimit e cilesoi si nje organizate terroriste

  dhe:

  Eshte e qarte se Gramoz Ruci, Kryetari i parlamentit te Rezilit te Shqypnise qe ka vrare me gjakftohtesi enveriste djemte e Shkodres dhe qe e mbushi Parlamentin shqyptar me kriminele dhe vrastare alla “Frroku dhe Vellezerit e tij” te nderoje LANC-in kriminal jugosllav te Enverit, qe Gjykata e Hages e cilesoi si nje organizate terroriste

  dhe:

  Eshte gjithashtu e qarte se VARKARI i Enverit, Sali Berisha, nje kriminel komunist me te kaluar si spiun i Sigurimit dhe mjek personal i Hysni Kapos qe te shkoje cdo 29 nentor te beje homazhe me lot krokodili ne sy per LANC-in kriminal dhe per “deshmoret vampire” te Enverit, qe e prodhuan ate vete, Lulzim Bashen, Kamarierin e Rinasit dhe PD-ne e tij enveriste si nje produkt bolshevik me lejen e Nexhmijes dhe Ramizit,

  por:

  Eshte akoma me e qarte qe Kryeministri Kaqol i Rezilit te Shqypnise, Edi Rama qe ka babane nje kriminel gjakatar te enverit, i cili ka firmosur ne vitin 1988 varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist, tropojan, Havzi Nela dhe qe e mbuloi Vatanin me kanabis dhe droge, i deshtuar ne te gjithe aspektet ekonomike lidhur me reformat e nevojshme te Shqypnise enveriste per t’u shkeputur nga kthetrat e Partise-Shtet drejte ekonomise perendimore te tregut dhe konkurences se lire dhe te ndershme, ky Kryeminister Kaqol dhe Arrogant pa shkolle, totalisht injorant ne drejtimin e shtetit,

  NUK KA SESI TE MOS NDEROJE ME LOT KROKODILI NE SY ORGANIZATEN KRIMINALE, LANC-IN BOLSHEVIK DHE KRIMINAL TE ENVERIT QE PRODHOI KLASEN POLITIKE TE KORRUPTUAR PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  Reply to this comment
 17. Befana November 30, 07:56

  Po cte presesh nga keta hajdute,jane pasardhesit e hajdutit Zog dhe hecin nen gjurmet e tij nepermjet udhezimeve te zogollijve te zerit te amerikes.Atje i kane rrenjet.

  Reply to this comment
 18. fteri November 30, 08:24

  PRESIDENTI META: Së pari, nuk e di se ku ka paratë e fshehura të gjiruar me zë e figur duke vjedhur në tavolin me të ndjerin Dritan Prifti.

  Së dyti me paftyrësi festoi me Guvernatorin hajdutin e “talentuar” të B.SH -së ,lekve të shqipëtarve të varfër në presidencën e B.Nishanit veshur me rroba mbretërore së bashku me bashkëshorten baxhellën Munika ,kërcyen e gëzuan mega-vjedhjen prej 7.13 milard lek vjetra të B.SH-së dhe mbrëmja gala në presidencë me kryeprokurorin e krimit A.Llalla etj.dhe nuk i bëri përshtypje ,jo ti bëjë figura e legjendarit ENVER HOXHA ,KËTIJËHAJDUTI ME ÇIZME TË MUNIKËS QË KA 11 BANJO NË VILËN E LALËZIT.
  Jo të ketë më nostalgji për Enver Hoxhën,kur ai ka urrejtje edhe LANÇ ,kur ky hajdut nuk njehë komandantin e asaj ushtrie fitimtare.
  Ky kur dha para për votat fshtarit në Raboshtë gjoja ja lashë për kafe ,po përse nuk të vjen turp ,por nuk ke faj ti kur ke gjet shesh e ke thyer përshesh ,por nuk do ta keshë të gjatë.

  Reply to this comment
 19. tom November 30, 08:55

  Enveri te shtypte koken po te vidhje prandaj nuk ke nostalgji te la floririn ne dispozicion.

  Reply to this comment
 20. fteri November 30, 09:04

  PRESIDENTI META: Së pari, nuk e di se ku ka paratë e fshehura të gjiruar me zë e figur duke vjedhur në tavolin me të ndjerin Dritan Prifti.

  Së dyti me paftyrësi festoi me Guvernatorin hajdutin e “talentuar” të B.SH -së ,lekve të shqipëtarve të varfër në presidencën e B.Nishanit veshur me rroba mbretërore së bashku me bashkëshorten baxhellën Munika K.,kërcyen të gëzuan për mega-vjedhjen prej 7.13 milard lek vjetra të B.SH-së dhe vulën e tradhëtisë ja vu mbrëmja gala në presidencë të B.Nishanit me kryeprokurorin e krimit A.Llalla etj.

  Këti Iliri nuk i bëri përshtypje vjedhja e thesarit ,jo ti bëjë më figura e legjendarit ENVER HOXHA komandantit ushtrisë që çliroi atëdheun !…,KËTIJËHAJDUTI ME ÇIZME TË MUNIKËS QË KA 11 BANJO NË VILËN E LALËZIT i bëjnë përshtypje vetëm vjedhja e vilat e resortet .

  Kur nuk ka nostalgji për Enver Hoxhën,përse të ketë simpati për LANÇ ,këtë e ka vetëm për të marr vota ,por në të vërtet ky ka vetëm urrejtje edhe për LANÇ .Kur Berishianët shkatërruan të gjitha simbolet e LANÇ ,pllakat përkujtimore ,lapidarët ,bustet e dëshmorve ,varret e tyre dhe të legjendarit E.Hoxha ,munumentet dhe muzetë historikë të LANÇ .

  Si mund të injorohet figura e legjendarit Enver Hoxhës, ishte ky udhëheqës largëpamës që organizoi ushtrinë e popullin shqiptar gjatë luftës 2 botrore deri në fitore .

  Ai u bë pjesmarrës i kolicionit antifashistë -ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN , kundër bishës naziste e fashiste dhe koliboracionistëve më të egër që ka njohur historia .E.Hoxha kontriboi në krye të kësajë lufte titanike duke dhënë gjithçka edhe gjakun e tijë e vuri në gadishmëri të lirisë popullit shqipëtar ,kur trafikantët politik Berishistë dhe Munika K…bashkëshortja e Ilir mashtruesit i ngritën shtatore tradhëtarit e hajdutit A.ZOGOLLIT në Tiranë .
  Ky Ilir Meta është vetëm një mashtrues ordinar për të vjedhur vota ,për të fituar pushtet për të vjedhur shqipërinë.

  Ju e patë me kamëra kur dha para fshtarit në Raboshtë gjoja ja lashë për kafe ,po përse nuk të vjen turp që ti bleve votat e atijë fisi ?!…Do të thosha edhe njëherë se nuk ke faj ti dhe shokët tu berishistë ballisto -zogistë e pinjollët e tyre që shkatërruat e vodhët shqipërinë ,ju krijuat terren që hoqët në parlament ditën e çlirimit nga 29 nëntorin e shkritë në 28 nëntor ,kjo është e pa pranueshme ,jeni bandë kriminale ,por keni gjetur shesh dhe keni thyer përshesh ,por nuk do ta keni të gjatë.

  Reply to this comment
 21. fteri November 30, 09:12

  PRESIDENTI META: Së pari, nuk e di se ku ka paratë e fshehura të gjiruar me zë e figur duke vjedhur në tavolin me të ndjerin Dritan Prifti.

  Së dyti me paftyrësi festoi me Guvernatorin hajdutin e “talentuar” të B.SH -së ,lekve të shqipëtarve të varfër në presidencën e B.Nishanit veshur me rroba mbretërore së bashku me bashkëshorten baxhellën Munika K.,kërcyen të gëzuan për mega-vjedhjen prej 7.13 milard lek vjetra të B.SH-së dhe vulën e tradhëtisë ja vu mbrëmja gala në presidencë të B.Nishanit me kryeprokurorin e krimit A.Llalla etj.

  Këti Iliri nuk i bëri përshtypje vjedhja e thesarit ,jo ti bëjë më figura e legjendarit ENVER HOXHA komandantit ushtrisë që çliroi atdheun !

  KY HAJDUT ME ÇIZME TË MUNIKËS KA 11 BANJO NË VILËN E GJIRIT LALËZIT nuk i bëjnë përshtypje vetëm vjedhja e vilat e resortet ?.

  Kur nuk ka nostalgji për Enver Hoxhën,përse të ketë simpati për LANÇ ,këtë e ka vetëm për të marr vota ,por në të vërtet ky ka vetëm urrejtje edhe për LANÇ .

  Kur Berishianët shkatërruan të gjitha simbolet e LANÇ ,pllakat përkujtimore ,lapidarët ,bustet e dëshmorve ,varret e tyre dhe të legjendarit E.Hoxha ,munumentet dhe muzetë historikë të LANÇ PËRSE NUK E NGRITI ZËRIN ,por Berishën e paska pikë të dobët e don fortë ? .

  Si mund të injorohet figura e legjendarit Enver Hoxhës, ishte ky udhëheqës largëpamës që organizoi ushtrinë e popullin shqiptar gjatë luftës 2 botrore deri në fitore .

  Ai u bë pjesmarrës i kolicionit antifashistë -ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN , kundër bishës naziste e fashiste dhe koliboracionistëve më të egër që ka njohur historia .E.Hoxha kontriboi në krye të kësajë lufte titanike duke dhënë gjithçka edhe gjakun e tijë e vuri në gadishmëri të lirisë popullit shqipëtar ,kur trafikantët politik Berishistë dhe Munika K…bashkëshortja e Ilir mashtruesit i ngritën shtatore tradhëtarit e hajdutit A.ZOGOLLIT në Tiranë , Ilir Meta është vetëm një mashtrues ordinar për të vjedhur vota ,për të fituar pushtet për të vjedhur shqipërinë.

  Ju e patë me kamëra kur dha para fshtarit në Raboshtë Lezhë gjoja ja lashë për kafe ,po përse nuk të vjen turp që ti bleve ti votat e atijë fisi ?!…

  Do të thosha edhe njëherë se nuk ke faj ti dhe shokët tu Berishistë ballisto -zogistë e pinjollët e tyre që shkatërruat e vodhët shqipërinë ,ju krijuat terren që hoqët në parlament ditën e çlirimit nga 29 nëntorin e shkritë në 28 nëntor ,kjo është e pa pranueshme ,jeni bandë kriminale ,por keni gjetur shesh dhe keni thyer përshesh ,por nuk do ta keni të gjatë.

  Reply to this comment
 22. miri November 30, 09:48

  Zoti president Të të them budalla nuk je por tradhëtar je.Se ta dish ti dhe të gjithë ata që hedhin plehra në kujtim të dëshmorëve dhe të komandantëve të tyre janë padyshim tradhëtarë.a mund të kishte LANÇ po të mos kishte komandantë dhe komisar,a mund të quhemi shtet ne kur të mos njihesh si president dhe Rama si kryeministër?.Thoni e ç’nuk thoni dhe një herë nuk folët drejt jo për ne që e dimë të vërtetën dhe nuk ndyshojmë qëndrim siç ndryshon ti pozitën poltike,por të paktën për brezin e ri mos shkaktoni këtë dizinformim se historija do ju dënojë dhe më shumë se ata që në atë kohë bënë gabim që u bashkuan me të huajt dhe vranë shqipatrët.Më vjen keq që jë ti Presidenti i vendit tim

  Reply to this comment
 23. Beneti November 30, 10:10

  Shqiperia ka patur shume presidente.Te mire dhe me shume te keqij.Te.zgjuar budallenj.debila.Te bukur te.shemtuar kujtoni paraardhesin e Ilirit e mos flisni.Por President qe sdi.te vishet president pa garderobe ose mire me garderobe te mare nga rekuizita e estrades.Ky i sotmi eshte.Sado zoti punetor.dhe i ndershem qe eshte paraqitja dhe veshja e demton qytetarin e pare.Jane 25 vjet udheheqes i madh dhe duket sikur ka zbritur sot nga maja e Kulmaku.Si ka mundesi se ka po kaq vjet qe eshte martuare Monika Belucin nga Peladhia te jete kaq i bukur e i.veshur.

  Reply to this comment
 24. Askushi November 30, 12:56

  Mirë mo Like ta mbështez gjer në brez mendimin se ske nostalgji për Enverin. Poooooooor kam një pyetje për politikanët historianët e gjithologët. Kush ishte komandanti i përgjithshëm i LANÇ në Shqipëri? A mund të më japi njeri përgjigje.

  Reply to this comment
  • KOZi November 30, 15:10

   ….perseris….Juve lexoni historine e botuar ne fund pas vdekjes se Mehmet Shehut e Kadri Hazbiut.
   Ne jeten e Partise Komuniste Shqiptare qe fillon me 8 nentor 1941 (dy vite pas pushtimit) Enver Hoxha ishte njeri nga udheheqesit. Mbase ne 1943 ne Konference te Labinotit eshte zgjedhur kryetar Partie.!!! Ndersa persa i perket organizimit te Luftes ne 1940 ka patur ceta luftarake antifashiste e ne vazhdim. Ne 16 shtator 1942 Enver Hoxha ishte anetar i Kryesise se Frontit Nac. Clirimtar . Kryetar ishin Ndoc Coba,Kamber Qafmolla keto nje kohe te shkurter dhe pastaj Omer Nishani. Me 10 korrik 1943 u krijua Shtabi i Pergjithshem ku Komandant Spiro Moisiu e Komisar Enver Hoxha. Pas 11 muajve me 24 maj 1944 ne Kongres te Permetit krahas Shtabit te Pergjithshem u krijua detyra e Komandantit te Pergjithshem ku u caktua Enver Hoxha qe e drejtoi luften edhe 6 muaj gjer ne 29 nentor. Po te behet nje analize ushtarake do dali se lufta ka qene dhe eshte drejtuar ne grup ……..tung..

   Reply to this comment
 25. mirel November 30, 15:58

  Enver Hoxha do kishte turp te kishe t nje cope hajdut nostaligj per te.
  Diplomen ku e gjete zotrote, apo prodhonte Skrapari me oke?
  Vemjje dallkauke

  Reply to this comment
 26. Dodona mbi Tomorr November 30, 18:51

  Ky Presidenti yne nderon Luften Nac.Cl.por jo ata qe e udheheqen kete lufte,sikur lufta eshte zhvilluar vete , pa e udhehequr apo drejtuar kush , edhe fitorja ka ardhur vetvetiu e jo nga gjaku i 28mij deshmoreve e sakrificave te popullit!; ashtu sic thone se erdhi “demokracia”Ne popull degjon te thuhet se “erdhi demokracia’dhe jo ndertuam apo e fituam demokracine!

  Reply to this comment
 27. Dodona mbi Tomorr November 30, 18:52

  Ky Presidenti yne nderon Luften Nac.Cl.por jo ata qe e udhehoqen kete lufte,sikur lufta eshte zhvilluar vete , pa e udhehequr apo drejtuar kush , edhe fitorja ka ardhur vetvetiu e jo nga gjaku i 28mij deshmoreve e sakrificave te popullit!; ashtu sic thone se erdhi “demokracia”Ne popull degjon te thuhet se “erdhi demokracia’dhe jo ndertuam apo e fituam demokracine!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim