29 qershor 2018

June 29, 2018 02:00 Updated

29 qershor 2018

June 29, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH June 29, 08:20

  PSE NDERTIM THJEATROSH E JO BORDELLOSH!?
  Politikat e rruges ne kete vend pa shtet quhen ‘Rugaçeri politike apo çfar te dale perpara e per te kenaqur ate qe ‘LEH’ me shume!
  DASH-Departamenti i Shtetit Amerokan ngre shqetesimin qe nga pertej oqeanit ,atje ku jetojne artistet Piro Mani e Pellumb Kulla,pas pilafit e pasi i beri MUTIN ketij vendi e populli se:
  ”Qeverrija shqipetare nuk ka permbushur standartet minimale per eleminimin e trafikut te qenjeve njerezore kryesisht grave dhe femijeve…me vonesa te pa justifikuara per FINANCIMIN e streheve te sigurta”!!

  ‘Shkelqesija’ e tij kryetari i parlaMenopauzes ‘zoti’ Ruçi qe mer ne shqyrtim me praktika te ‘NXITUARA’ te miratojne ndertimin e nje godine per THJEATRO ku te luajne domino 2 apo 3 artistet e medhenj ngelur akoma gjalle dhe ta perdorin si qender lojra fati te pa pune te quajtur artista a mund ti thote popullit shqipetar se pse nuk i kerkohet qUrravise se Edvinit te beje investime ne MBROJTJEN dhe SIGURINE e dy shtresave me te dobeta te shoqerise shqipetare GRAVE dhe FEMIJEVE qe po perjetojne 28 vjet roberine e SKLLAVERINE mesjetare e shiten kontrabandohen e blihen si mall apo MISH I BARDHE!?

  ‘Ptrostitutat’ e bordellos parlament e te qUrravise perfshi ato te istitucioneve te tjera antishtet ,presidences e Zagarise e Sllobodanka-Salise e fullHanerise ku i kane ‘femijet’ e tyre BASTARDE dhe ku marin avdes 28 vjet ‘zonjat e para’ me qen e me mace kuaj e dema nderzimi pas BYTHE me parate e GJAKUN e femijeve shqipetare qe perjetojne mjerimin migjenian KOCKE-e lekure te ushqyer me miell KAFSHESH nga krushka Serbi!?

  ‘Shkelqesia’ e tij kryetar i parlaMenopauzes ku behet 28 vjet ORGJI e parlamenti eshte kthyer ne stalle majmerije ne perjetesi vetem per nje lloj rrace lopesh shterpa laramane e stacion nderzimi e vidjo Salinjanesh me regji te kalifit SALI a di tu japesh informacion e te dhena ketij populli ne arrati e TERR INFORMACIONI:

  -Sa gra dhe femije sipas moshave prostituohen sot e 28 vjet me pare neper Bote!?
  -Sa gra dhe femije sot e 28 vjet me pare prostituohen brenda kufijve te ish shtetit sKipetar
  -Sa gra dhe femije prostituohen duke shfrytezuar ‘Rrugen e kombit’ e ku i paguajne taksat e prostitucionit ?
  -Sa gra dhe femije mesatarisht ne vit trafikohen si mish i bardhe ,sa ‘punojne’ te pa varur e sa te ‘tuteluar’ nga krimi i organizuar qe rrenjet i ka ne parlamentin e salinjaneve e Takut me çante?
  -Sa gra dhe femije jane viktima te prostitucionit sa te vrare sa te zhdukur e sa prostituohen e figurojne si ‘studente’ jashte ne perjetesi?

  -Sa gra dhe femije jane viktima te krimit brenda familjes si ‘qelize’ e shoqerise e vlerave Morale ne nje vend pa shtet e pa moral ,pa ligje te shoqerise e pa ligje te moralit?
  -Sa gra dhe sa femije lypin neper Bote e sa me ferexhe ne koke diten naten perfundojne neper klubet e nates neper lojrat e fatit neper motele apo ‘shtepi studenti’ ku shfryjne KOQET e fishkura krriminelet e deputete me ‘IMUNITET’

  -Sa femije jane te NGUJUAR e sa familje ne gjakmarrje ne nje vend ku VLLAVRASJA eshte ne rendin e dites nderkohe qe :
  ”Vjen nji i huej,e u rri ne voter
  Me ju turpnue me grue e moter,
  E per ca pare qe do fitoni,
  Besen e t’pareve t’gjith e harroni”?

  ‘Shkelqesija’ e tij ‘Zoti’ Ruçi kur vendos praktika te ‘NXITUARA’ per te prishur nje godine thjeatro e te ndertosh nje godine te re me MILIARDA borxh ,po qe se ke ‘Femije’ a te ka shkuar ndonjehere ne TRURIN tend po nuk te eshte sklerorizuar e nuk je me ALZAJMER se:
  SA FEMIJE TE PA NGRENE SHQIPETARE JANE PERDORUR SI KAVJE E THERUR SI QINGJA PERDORUR SI PJESE KEMBIMI PER ORGANE?

  Po qe se je akoma njeri normal e mbi te gjitha i MORALSHEM zbato athenjen e profetit izraelit Yoshua -Jozef -krishti:’Kush eshte pa mekate te hedhi gurin i pari’!
  Po ndihesh i moralshem dorrezo MANDATIN e deputetit dhe kerkojua tere deputeteve te tjere po qe se ka ngelur ndonje i MORALSHEM ne shenje pendese per krimet ndaj ketij populli 28 vjet e ne menyre te veçante ndaj dy shtresave me te dobeta ,skllever te pare vetem ne ‘pozicion horizontal’ GRAVE E FEMIJEVE-SHQIPETARE!

  ‘Shkelqesija’ e tij ‘zoti Ruçi,
  Pse nuk i kerkon qUrravise se Edvinit te ‘autostradave’ qe nuk te shpien gjekundi veç FERRIT te BORXHIT e kryetarit te komisionit te ekonomise e financave socialSSalistit Braçe qe ne menyre te ‘PERSHPEJTESUAR’ te heqin 50 perqind te rrogave te tere deputanave e deputeteve tere klerikeve e imameve e te ‘perndjekurve politike’ se burrat e tezeve kane qene ballista e hajdut pulash,e te mos ndertohen thjeatro per tu kthyer ne BORDELLO por te ndertohen ‘BORDELLO’ ose ‘Shtepi publike’ ku tere ata apo ato qe prostituohen te jene te ‘TUTELUAR’ nga ‘shteti’ e nga pikepamja mjekesore per te parandaluar edhe semundjet qe po bejne kerdine ne kete vend ashu si puna juaj
  Pse nuk parashikohen qendra REABILITIMI per te droguarit e shokuarit grate e femijet si ‘aktore’ ne kete TRAGJEDI po ne menyre sa krriminale e antishqipetare vetem per te ruajtur pushtetin silleni verdalle si ‘pordha neper breke’ me nje godine theatri qe ska pune fare me HALLET e shqipetareve as te Shkodraneve e as te Vlonjateve por vetem me ca ‘prostituta’ qe kerkojne te jene te strumentalizuara per nje kocke nga kreret e politikave krriminale!
  Nese nje BORDELLO jo vetem mbron e siguron jeten por nepermjet sistemit FISKAL edhe veteshlyhet si INVESTIM nepermjet taksave po THJEATROJA sa do kushtoje ku do gjinden parate dhe kur do behet trasparence e ti thuhet popullit per parate borxh qe behen rrush e kumbulla!?
  Po ke ngelur ai qe ke qene e qe thone e te mos pergojohesh indirekt edhe per ‘djalin’ ktheju arsyes e ndergjegjes dhe krijo ‘PREÇEDENT’ te ngelesh si shqipetar ne histori jep doreheqje dorrezo mandatin ti hapet rruga rilindjes se shtetit shqipetar tashme 28 vjet ne grremine!

  Reply to this comment
 2. MIGJENI June 29, 08:45

  FRAGMENT
  …………………………
  …………………………
  …………………………..
  Nga mshira e pamshireve
  lypsi vogel gjallonte,
  Jeten e rrukullonte
  neper udha te ndyta,
  neper skaje t’errta,
  neper pragje te ngurta
  nder besime te rrejta,
  Por nje dite,kur mshira e diellit shteri,
  ne gjoks ndjeu si e theri
  nji dhimbe e re-qe mnija
  e perfiton nder flija
  te skamit.
  Dhe-dje lyps i vogel,
  por sot diçka tjeter-
  si ahmarres i vjeter,
  nji fjale te rande mendonte
  botes t’ja dikonte…
  Fytin e gerdhishte
  fjalen per me nxjerrun
  qe mnija e kish shterun
  dhe qe ne gjuhe vdiste..
  Por,i hutum,mbet ndejun
  ne kryqezimin e udhve.
  Rrotat e autve
  shpejt mbi te kaluen
  dhe e…qetsuen.

  Reply to this comment
 3. jetimet e Janarit June 29, 09:46

  Tragjikisht fjale helm qe ‘vrasin’ por me se te verteta.E verteta eshte e hidhur si ilaçi po sheron….
  Ata aktoret me emer perfshi dhe ata qe kalojne pleqerine ne Amerike nuk duhet te perzihen me halete qe pretendojne se jane ‘artiste’e bejne peticione si dikur intelektualet e leshit ne favor te simbolit te se keqes sali serbit se tregon qe nuk e njohin njeren prej thenjeve te ‘babait’ te teatrit Brecht kur thote:’Stomaku para trurit’ apo ‘Njeriu ashtu si ha mendon’…
  Aktoret apo artistet ngelur gjalle si duket vazhdojne te ushqehen e trajtohen mire si ne kohen e ‘realizmit socialist’ e nuk shohen nuk degjojne e nuk kuptojne tragjedine e nje populli te pa shprese e per brezat qe do vine ka ngelur toke e djegur…
  Si nuk vrasin vehten kur u drejtohen krereve te krimit duke i quajtur ‘Personalitete te larta te politikes’?

  Reply to this comment
 4. nje femije i ngujuar June 29, 12:27

  shume drejt tere zogistet e zogolljanet e Amerikes perfshi dhe te deklasuarit Pellumb Kullat po u dhimset teatri i vjeter si monument kulture ti drejtohen UNESKO.o duan teater te RI ti drejtohen tere biznesMoneve analfabete Nue Kalajve,Zenave,Arxhidave ,Erik FullHaneve ,monikave,Likeve,Fevzinjve,Blushave,Lubonjave,Edvineve,Ngjelave e tere Sllobodankave e TAÇ-llinjve te mbledhin para e ndertojne TEATER TE RI.
  Kur brenda dites u mblodhen para per dy milionere ShaQIri e Xhaka te paguanin nje ‘multe’ si nuk jane ne gjendje KULLAT e KURVAT te mos mbledhin para per nje theater?????????????????????????????’

  Reply to this comment
 5. GJYQI I HAGES June 29, 12:31

  O KRRIMINELE,
  KUFIJTE E SHQIPERISE NUK JANE NGA VARRI I BAMIT TEK VARRI AZEM HAJDARIT E NGA BUSTI I ZOGOLLIT NE VORREZAT E SHISHTUFINES KU PER SHQIPETARET SKA VEND AS PER TU VARROSUR SE ASHT TOKA E XANUN…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*