29 tetor 2017

October 29, 2017 02:00 Updated

29 tetor 2017

Nga Arkiva

October 29, 2017 02:00 Updated
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH October 29, 09:37

  KUSH PO VRET NJE ÇEREK SHEKULLI SHQIPETARET!?
  ‘Hajdarizimi’ i shoqerise shqipetare krim, modifikim e ‘vrasje’ e kodit gjenetik te shqipetarizmes!
  ——————
  Racionaliteti i trurit eshte tasme vertetuar shkencerisht qe eshte i limituar pavaresisht shkalles se zhvillimit e racionalitetit nga nje person tek nje tjeter.
  Ne shoqerine shqipetare ose me mire te themi ne shumicen e gjysmes se popullit ngelur ne keto troje nuk vlen ky ‘postulat’ mbi shkallen e racionalitetin te MENDUARIT!Tek ne òdo gje perfshi trurin tashme ‘ASFALT’ eshte modifikuar gjenetikisht e shumica gjithmon e ‘GJYSMES’ se ngelur jane kthyer ne ‘HAJDARE’ dhe ‘Nishane’!
  ‘Nishanet’ perfaqesojne shtresen e IDJOTEVE, qe nuk perben ofendim te mos dallosh dot te ‘drejten’ nga e ‘gabuara’ edhe si njesi matese kane ‘Nishan’ ose thuhet :’Sa Nishan idjot eshte filani’?
  ‘Hajdaret’ qe zene mbi 70 perqind te ‘gjysmes’ se ngelur perfaqesojne INJORANCEN dhe perbejne vertet 27 vjet mikrobin virusin shkaketare te epidemive e tragjedive vdekje prurese te ketij vendi e ketij populli!?

  ‘Hajdaret’ pas 27 vjetesh kane uzurpuar jo vetem te 4 pushtetet e nje vendi pa shtet :Parlamentin.gjyqesorin,egzekutivin.e tragjikisht ‘pushtetin e katert ‘ medijan por kane uzurpuar nepermjet ‘klientalizmit’ e ‘nepotizmit’ tere ish istitucionet e ish shtetit ato ekonomike tani pa ekonomi,ato financiare tani pa financa,ato bankare me dhjetra banka po pa KAPITALE ose kapitale te dyshimta te krimit e korrupsionit!
  Shkurt dhe qarte ky vend e popull ka 27 vjet qe eshte pushtuar nga ‘Hajdare’ ose INJORANCA qe ne tere gjuhet e botes perkthehet: ‘A.D.M–Arme e Demtimit ne Mase nga me te rezikeshmet !

  1.-‘Hajdaret’ e parlamentit !?
  Pjesa me injorante ,e korruptuar,inkriminuar e shoqerise qe si te ‘EMERUAR’ nuk arrijne te ‘gjykojne’ se trurin e kane ‘ASFALT’ se ky vend eshte 27 vjet pa parlament se nuk perfaqeson as direkt e as indirekt popullin.Ky vend eshte pa parlament se ‘Hajdaret’ emerohen nga krye ‘Hajdaret’ kujslinge ne duar te te huajve !’Hajdaret’ nuk arrijne te kuptojne se nuk mund te bejne ASNJE lloj reforme se jo vetem nuk dine kuptimin e fjales REFORME por nuk mund ta bejne sepse jane ne KONFLIKT te rende interesash me krye ‘Hajdaret’ qe i kane emeruar dhe smund as ta hapin gojen per reforma kushtetuese,ekonomike e financiare per te rilindur SHTETIN se ‘rilindje’ shteti te se drejtes do te thote VDEKJE ‘Hajdareve’ se do ‘shpronesohen’ politikisht ekonomikisht dhe perfundojne ne QELI!?
  Parlamenti i ‘leshit’ te Topollit nuk ka patur e sot e kesaj dite nuk ka as program as kalendar per reforma e per shqipetaret nderkohe qe ca ‘Hajdare ‘ ose me mire Nishane qe quhen ‘opozite’ kerkojne si PLEHERA te diskutojne per referendum PLEHERASH,kur keta PLEHERA 27 vjet kerkojne ta ushqejne kete popull me importe PLEHERASH e kur kjo Qeverri PLEHERASH terheq projekt ligjin e PLEHERAVE kerkohet prape te behet referendum PLEHERASH se po nuk u moren me PLEHERA me se tjeter do meren keta PLEHERA!?

  2.-‘Hajdaret’ e qUrravive
  ‘Hajdaret’ e kabineteve qeverritare jane gjysma hajdare te te lindur 27 vjet e gjysma BODE garde hajdaresh qe edhe pse u funksionon truri si shembuj RRULAT,Bodet,Fullhanet Dhori Kulot e tj..e tere ‘profesoret’ e krimit e korrupsionit ata trurin e kane modifikuar qe tu funksionoje vetem pjesa e HAJDUTERISE dhe si ‘SKUTHA’ hyjne e dalin nga zyrat e kryehajdareve presidente,kryeministra,kryetare gjykatash kryeprokurore ‘Hajdare’ 100 perqind te KORRUPTUAR e inkriminuar dhe jo vetem bejne ligjin sot e 27 vjet por tallin KOQET me kryeministrat e ministrat Hajdare qe nuk dine as rregullin e treshit as nje dite pune e shkolle ne jete!
  Ne vendin me te varfer te Ballkanit ku eshte shtruar kembekryq mjerimi e urija ,e eksportohen qenje humane e organe femijesh e importohet PLEHE e miell kafshesh nga Serbija ,me borxhe 5 miliard qe na kalene Neron Salija nje EDVIN thote se do risim 40 perqind investimet publike!?Nuk thote e ska kush ta pyese nga ‘hajdaret’ e informacionit po ku do gjinden parate dhe kush do jene paresite e ketyre investimeve apo do u jepen pronareve e hajdareve te parlamentit e informacionit per ‘Te ndertuar si 27 vjet ura edhe atje ku ska lumenj’!!

  Hajdaret e qeverrise nuk shpien asnje projekt reforme hajdareve te parlamentit as per ate zgjedhore as ekonomine as financat as mireqenje e as behet fjale kunder korrupsionit e privilegjeve se edhe HAJDARET e parlamentit nuk guzojne te kerkojne reforma ashtu si hajdaret e qeverrive se do ish njesoj si te shkoje ‘Cjapi tek Kasapi’ ose sikur te ftosh per darke naten e vitit te RI nje gjel deti’!?

  3.-‘hajdaret’ e informacionit apo zagaret dhe ata te sistemit gjyqesor e prokurorise se LLALLES jane shkalla me e diskriminuar e hajdareve qe ngrihen e shkrihen vetem me urdher dhe jo vetem nuk kane te drejten te bejne analiza,e terheqin konkluzione apo te japin zgjidhje pse ngelem pa shtet,ku perfundoji pasurija kombetare me se meret parlamenti antishqipetar 27 vjet,me se meren qeverrite kujslinge injorante e antishqipetare kus quhen REFORMA e pse nuk behen reforma kushtetuese,istitucionale ekonomike financiare e bankare e pse ne krye te tere istitucioneve nga presidenti tek kryeprokurori jane HAJDARE miliardere!?
  JO!’Hajdaret’ e ‘informacionit’ dhe ‘Hajdaret’ prokurore qe duhet te PERMBYSNIN antishtetin e krimit e korrupsionit jane kthyer ne leter HIGJENIKE te krereve te mafjes e xhihadit dhe 27 vjet hyjne ne zyrat e krereve te xhihadit me mendjen e tyre e dalin prej andej me trute e kalit te XENIT qe 27 vjet ju mbars edhe nenat edhe grate edhe motrat edhe vajzat SHQIPETARE neper Bote!?

  ‘Hajdari’ i prokurorise ‘ngrifet’ dhe me ze e figure’ akuzon e Burgos Nanon dhe e fut ne burg me urdher dhe po me urdher Hajdari shkrifet me urdherdhe i jep Miliona Nanos si i pa fajshem!
  Hajdari me urdher ose viagra qe i mban ne sirtar LLALLA ngrifet dhe kerkon arrest te vrasesve te gerdecit e 21 Janarit dhe me urdher ‘hajdari’ shkrefet dhe krriminelet behen deputete ministra .
  Hajdari me urdher ngrefet e me ze e figure e ekspertize verteton se Like Floriri eshte kryehajdut e ne mes te rruges ‘Hajdari’ shkrefet se doza e viagres eshte ne dore te kryehajdareve dhe krrimineli e hajduti behet Pape apo president!?
  ‘Hajdari’ nuk ngrefet me trurin qe mungon po ngrefet nga te tjeret qe kane viagren e i thone mos u mer me KRIMET MOSTRUOZE te Fullanit qe ka firmosur arratisjen e tere KAPITALEVE te popullit e kombit shqipetar jashte po meru pse Bitri vodhi ca qindarka dhe Fullhani nuk dinte gje!?
  Hajdari e denon Fullhanin per Bitrin qe Fullhani kur te shkrefet Hajdari te marre SHPERBLIM milionash si Kryekriminel!??

  Konfuzion ne vend te konkluzion!
  Per te treguar mizerine e problemeve qe ka nje vend per tu qeverrisur e miliona problemet qe ka ekonomija nga njera ane e racionaliteti i trurit nga ana tjeter analistet marin si shembull nje thenje filozofike te nje sekretari shteti amerikan Ramsffelld i cili kur pyetet nga gazetaret per gjendjen ne Afganistan thote:

  ”Ka gjera qe dime qe i dime,ka gjera nuk dime qe i dime po ka dhe shume te tjera qe nuk dime qe nuk i dime”!!
  Shqipetaret,edhe ata qe kane ngelur normale pas 27 vjetesh pushtuar nga ‘Hajdare’ e terr informativ te jene te sigurt se per te zbuluar realisht krimet qe jane bere ketij vendi e populli vlen pjesa e fundit e thenjes:
  ‘KA DHE SHUME E SHUME TE TJERA QE NUK DIME QE NUK I DIME?!!

  P.S ‘Hapi rrugen budallajit’-thote populli!Po ketu ske nga tja hapesh rrugen e kujt tja hapesh se nga do qe te kthehesh perballesh me ‘Hajdare’ e ‘Nishane’ e kush ka ngelur i meçur e i ndershem eshte i detyruar te vije verrdalle rreth vehtes si ‘mize pa koke’

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH October 29, 10:00

  KUSH PO VRET NJE ÇEREK SHEKULLI SHQIPETARET!?
  ‘Hajdarizimi’ i shoqerise shqipetare krim, modifikim e ‘vrasje’ e kodit gjenetik te shqipetarizmes!
  ——————
  Racionaliteti i trurit eshte tashme vertetuar shkencerisht qe eshte i limituar pavaresisht shkalles se zhvillimit e racionalitetit nga nje person tek nje tjeter.
  Ne shoqerine shqipetare ose me mire te themi ne shumicen e gjysmes se popullit ngelur ne keto troje nuk vlen ky ‘postulat’ mbi shkallen e racionalitetin te MENDUARIT! Tek ne çdo gje perfshi trurin tashme ‘ASFALT’ eshte modifikuar gjenetikisht e shumica gjithmon e ‘GJYSMES’ se ngelur jane kthyer ne ‘HAJDARE’ dhe ‘Nishane’!

  ‘Nishanet’ perfaqesojne shtresen e IDJOTEVE, qe nuk perben ofendim per ta, te mos dallosh dot te ‘drejten’ nga e ‘gabuara’ edhe si njesi matese kane ‘Nishan’ ose thuhet :’Sa Nishan idjot eshte filani’?
  ‘Hajdaret’ qe zene mbi 70 perqind te ‘gjysmes’ se ngelur perfaqesojne INJORANCEN dhe perbejne vertet 27 vjet mikrobin virusin shkaketare te epidemive e tragjedive vdekje prurese te ketij vendi e ketij populli!?

  ‘Hajdaret’ pas 27 vjetesh kane uzurpuar jo vetem te 4 pushtetet e nje vendi pa shtet :Parlamentin.gjyqesorin,egzekutivin.e tragjikisht ‘pushtetin e katert ‘ medijan por kane uzurpuar nepermjet ‘klientalizmit’ e ‘nepotizmit’ tere ish istitucionet e ish shtetit ato ekonomike tani pa ekonomi,ato financiare tani pa financa,ato bankare me dhjetra banka po pa KAPITALE ose kapitale te dyshimta te krimit e korrupsionit!
  Shkurt dhe qarte ky vend e popull ka 27 vjet qe eshte pushtuar nga ‘Hajdare’ ose INJORANCA qe ne tere gjuhet e botes perkthehet: ‘A.D.M–Arme e Demtimit ne Mase nga me te rezikeshmet !

  1.-‘Hajdaret’ e parlamentit !?
  Pjesa me injorante ,e korruptuar,inkriminuar e shoqerise qe si te ‘EMERUAR’ nuk arrijne te ‘gjykojne’ se trurin e kane ‘ASFALT’ se ky vend eshte 27 vjet pa parlament se nuk perfaqeson as direkt e as indirekt popullin.Ky vend eshte pa parlament se ‘Hajdaret’ emerohen nga krye ‘Hajdaret’ kujslinge ne duar te te huajve !’Hajdaret’ nuk arrijne te kuptojne se nuk mund te bejne ASNJE lloj reforme se jo vetem nuk dine kuptimin e fjales REFORME por nuk mund ta bejne sepse jane ne KONFLIKT te rende interesash me krye ‘Hajdaret’ qe i kane emeruar dhe smund as ta hapin gojen per reforma kushtetuese,ekonomike e financiare per te rilindur SHTETIN se ‘rilindje’ shteti te se drejtes do te thote VDEKJE ‘Hajdareve’ se do ‘shpronesohen’ politikisht ekonomikisht dhe perfundojne ne QELI!?
  Parlamenti i ‘leshit’ te Topollit nuk ka patur e sot e kesaj dite nuk ka as program as kalendar per reforma e per shqipetaret nderkohe qe ca ‘Hajdare ‘ ose me mire Nishane qe quhen ‘opozite’ kerkojne si PLEHERA te diskutojne per referendum PLEHERASH,kur keta PLEHERA 27 vjet kerkojne ta ushqejne kete popull me importe PLEHERASH e kur kjo Qeverri PLEHERASH terheq projekt ligjin e PLEHERAVE kerkohet prape te behet referendum PLEHERASH se po nuk u moren me PLEHERA me se tjeter do meren keta PLEHERA!?

  2.-‘Hajdaret’ e qUrravive
  ‘Hajdaret’ e kabineteve qeverritare jane gjysma hajdare te lindur 27 vjet e gjysma BODE garde hajdaresh qe edhe pse u funksionon truri si shembuj RRULAT,Bodet,Fullhanet Dhori Kulot e tj..e tere ‘profesoret’ e krimit e korrupsionit ata trurin e kane modifikuar qe tu funksionoje vetem pjesa e HAJDUTERISE dhe si ‘SKUTHA’ hyjne e dalin nga zyrat e kryehajdareve presidente,kryeministra,kryetare gjykatash kryeprokurore ‘Hajdare’ 100 perqind te KORRUPTUAR e inkriminuar dhe jo vetem bejne ligjin sot e 27 vjet por tallin KOQET me kryeministrat e ministrat Hajdare qe nuk dine as rregullin e treshit dhe pa as nje dite pune e shkolle ne jete!

  Jane .Ose ‘Studente Dhjet Ari’,ose ‘Çuna TirOne’ ose ‘femije bastarde te bllokut’ te treja kategorite sinonime te fjales ‘HAJDAR’!

  Ne vendin me te varfer te Ballkanit ku eshte shtruar kembekryq mjerimi e urija ,e eksportohen qenje humane e organe femijesh e importohet PLEHE e miell kafshesh nga Serbija ,me borxhe 5 miliard qe na ka lene Neron Salija nje EDVIN thote se do risim 40 perqind investimet publike!?Nuk thote e ska kush ta pyese nga ‘hajdaret’ e informacionit po ku do gjinden parate dhe kush do jene paresite e ketyre investimeve apo do u jepen pronareve e hajdareve te parlamentit e informacionit per ‘Te ndertuar si 27 vjet ura edhe atje ku ska lumenj’!!?Edhe kryeministri edhe hajdaret e informacionit nuk dine as te nxjerin nje perqindje e as rregullin e treshit pa le te dine parimet e ‘ekonomise se tregut’ dhe te flasin per reforma ekonomike e financiare apo ‘investime te pilotuara’ qe flet mendimi ekonomik ne Bote!

  Hajdaret e qeverrise nuk shpien asnje projekt reforme hajdareve te parlamentit as per ate zgjedhore as ekonomine as financat as mireqenje e as behet fjale kunder korrupsionit e privilegjeve se edhe HAJDARET e parlamentit nuk guzojne te kerkojne reforma ashtu si hajdaret e qeverrive se do ish njesoj si te shkoje ‘Cjapi tek Kasapi’ ose sikur te ftosh per darke naten e vitit te RI nje gjel deti’!?Edhe nje kryetar parlamenti .fshatar qe di akoma se çeshte nocioni ‘PUNE’ e si korret e mbillet ‘Hajdaret’ e quajne kAmunist qe kerkon tu prishe rehatine ne BORDELLON parlament mbushur me ‘Hajdare’!

  3.-‘hajdaret’ e informacionit apo zagaret dhe ata te sistemit gjyqesor e prokurorise se LLALLES jane shkalla me e diskriminuar e hajdareve qe ‘ngrihen’ e shkrehen vetem me urdher dhe jo vetem nuk kane te drejten te bejne analiza,e terheqin konkluzione apo te japin zgjidhje pse ngelem pa shtet,ku perfundoji pasurija kombetare me se meret parlamenti antishqipetar 27 vjet,me se meren qeverrite kujslinge injorante e antishqipetare, kush quhen REFORMA e pse nuk behen reforma kushtetuese,istitucionale ekonomike financiare e bankare e pse ne krye te tere istitucioneve nga presidenti tek kryeprokurori jane HAJDARE miliardere!?
  JO!’Hajdaret’ e ‘informacionit’ dhe ‘Hajdaret’ prokurore qe duhet te PERMBYSNIN antishtetin e krimit e korrupsionit jane kthyer ne leter HIGJENIKE te krereve te mafjes e xhihadit dhe 27 vjet hyjne ne zyrat e krereve te xhihadit me mendjen e tyre e dalin prej andej me trute e kalit te XENIT qe 27 vjet ju mbars edhe nenat edhe grate edhe motrat edhe vajzat SHQIPETARE neper Bote ndersa keta meren me breket e grisura te Shukriut e shantazhuar nga nje prostitute e komanduar po nga ‘hajdare’!?

  ‘Hajdari’ i prokurorise ‘ngrifet’ me urdher dhe me ze e figure’ akuzon e Burgos Nanon dhe e fut ne burg e po me urdher Hajdari shkrifet dhe i jep Miliona Nanos si i pa fajshem!
  Hajdari me urdher ose viagra qe i mban ne sirtar LLALLA ngrifet dhe kerkon arrest te vrasesve te gerdecit e 21 Janarit dhe me urdher ‘hajdari’ shkrefet dhe krriminelet behen deputete ministra ….!?
  Hajdari me urdher ngrefet e me ze e figure e ekspertize verteton se Like Floriri eshte kryehajdut e ne mes te rruges ‘Hajdari’ shkrefet se doza e viagres eshte ne dore te kryehajdareve dhe krrimineli e hajduti behet Pape apo president!?
  ‘Hajdari’ nuk ngrefet me trurin qe mungon po ngrefet nga te tjeret qe kane viagren e i thone mos u mer me KRIMET MOSTRUOZE te Fullanit qe ka firmosur arratisjen e tere KAPITALEVE te popullit e kombit shqipetar jashte po meru pse nje fare Bitri vodhi ca qindarka dhe Fullhani nuk dinte gje!?
  Hajdari e denon Fullhanin per Bitrin qe Fullhani kur te shkrefet Hajdari te marre SHPERBLIM milionash si Kryekriminel shume me teper se te ish ‘Governator’!??

  Konfuzion ne vend te konkluzion!
  Per te treguar mizerine e problemeve qe ka nje vend per tu qeverrisur e miliona problemet qe ka ekonomija nga njera ane e racionaliteti i trurit nga ana tjeter analistet marin si shembull nje thenje filozofike te nje sekretari shteti amerikan Ramsffelld i cili kur pyetet nga gazetaret per gjendjen ne Afganistan thote:

  ”Ka gjera qe dime qe i dime,ka gjera nuk dime qe i dime po ka dhe shume te tjera qe nuk dime qe nuk i dime”!!
  Shqipetaret,edhe ata qe kane ngelur normale pas 27 vjetesh pushtuar nga ‘Hajdare’ e terr informativ te jene te sigurt se per te zbuluar realisht krimet qe jane bere ketij vendi e populli vlen pjesa e fundit e thenjes:
  ‘KA DHE SHUME E SHUME TE TJERA QE NUK DIME QE NUK I DIME?!!

  P.S ‘Hapi rrugen budallajit’-thote populli!Po ketu ske nga tja hapesh rrugen e kujt tja hapesh se nga do qe te kthehesh perballesh me ‘Hajdare’ e ‘Nishane’ e kush ka ngelur i meçur e i ndershem eshte i detyruar te vije verrdalle rreth vehtes si ‘mize pa koke’

  Reply to this comment
 3. MIGJENI October 29, 09:22

  LEGJENDA E MISRIT

  ”Miser! Miser!
  Thirrja per shpetimin e jetes.Apoteze e shekullit te njizet!Emen perendish sot nuk zejne me goje femite qe sapo kane fillue te belbezojne,-por Miser!-Miser!-asht fjala e dites,asht sinonim i jetes per banoret legjendare te ketyre maleve te egra.
  Ushtojne luginat e maleve nga fjalet e malsoreve te unshem,qe varg,njeni mas tjetrit,ecin te ngarkuem,me ka nji gjysem thesi miser.Vargu i tyne asht i gjate,pa fund,si asht e gjate e pa fund vuejtja e tyne.Mbi kurriz te vet barin ka nji gjysem thes miser,barin jeten e vet,barin perendine.Perendi i vertete-Miser i deshiruem!

  Reply to this comment
 4. Petrit gjoni October 29, 16:00

  Te lumte mendja dhe dora i ke rene pikes.referendum per keyo plehera mjafton keto qe kemi pare e degjuar qe kemi perjetuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*