3 mënyra të thjeshta që provojnë nëse mjalti është vërtet i pastër apo jo

October 26, 2017 20:56

3 mënyra të thjeshta që provojnë nëse mjalti është vërtet i pastër apo jo

Ekzistojnë disa teste të lehta për t’u kryer në shtëpi dhe janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të treguar nëse mjalti që keni marrë në tregun e fermerit ose në dyqanin ushqimor është në të vërtetë mjaltë i pastër.

Hidheni në ujë

Derdhja e mjaltit në një gotë uji do t’ju ndihmojë të tregoni nëse mjalti është i pastër apo jo. Nëse mjalti shpërndahet në ujë, nuk është i pastër. Nëse formon një grumbull në fund të ujit, është e pastër.

Digje

Nëse mjalti nuk digjet nën presionin e zjarrit, nuk është i pastër. Nëse digjet, është i pastër. Gjithçka çfarë duhet të bëni është të vendosni pak mjaltë në një letër dhe ta digjni për të parë rezultatin.

Vendoseni në gishtin tuaj

Vendos pak mjaltë në majë të gishtit. Nëse rrëshqet nga gishti, nuk është i pastër. Nëse qëndron te gishti, atëherë është i pastër.

October 26, 2017 20:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?