3 raste me fruth në Berat, mjekët: Vaksinoni fëmijët!

January 8, 2019 15:30

3 raste me fruth në Berat, mjekët: Vaksinoni fëmijët!

Në Berat është shfaqur sëmundja e fruthit. Disa pacientë janë paraqitur me simptomat e tij në Spitalin Rajonal.

Mjekja infeksioniste shpjegon se po priten analizat përfundimtare për disa pacientë të tjerë. Situata – sipas saj, – nuk është alarmante, por u bën thirrje nënave që të vaksinojnë fëmijët.

“Kemi disa raste me fruth, më konkretisht 3 raste te të rriturit, por nuk kemi te Pediatria. Ajo që më shqetëson është se duhet të rrisim shumë sensibilizimin e nënave të cilat ‘paragjykojnë’ bërjen e vaksinës. Ajo ka shumë vite që është në praktikë, shumë fëmijë e kanë bërë dhe padiskutim që duhet të kenë siguri të plotë se të gjithë fëmijët duhet të vaksinohen në kohën e duhur, me qëllim që të shmangen sëmundjet dhe pasojat e fruthit, të cilat ndonjëherë janë edhe fatale për jetën”, tha Valbona Papa, mjeke.

Sëmundja e fruthit nuk sjell ndërlikime për pacientët që janë të vaksinuar, por pasojat janë të rënda për ata që nuk janë vaksinuar.

o.j/dita

January 8, 2019 15:30
Komento

2 Komente

 1. Markus January 8, 23:53

  Ja edhe nje dizinformim tjeter.
  Kush kalon fruthin direkt le imunitet permanent. Ndersa me vaksine jo sepse pergjigja antikorpale ( imunitet fals) eshte kunder papastertive qe ka vaksina.
  Kaq e vertete eshte kjo qe te nenat e vaksinuara antikorpet qe i kalojne femijes pas lindjes jane jo protektive. Vetem nese nena ka kaluar semundjen naturale i ka mbrojtes efektive antikorpet qe i kalon femijes.
  Nga ana tjeter deri 1969 para futjes ne mase te vaksinave ( edhe te fruthit) fruthi konsiderohesh qesharak si nje e ftohur apo gripp qe do kaloje. Kaq e vertete eshte kjo sa ka komedi dhe variete per kete.
  Nga ana tjeter nje nga studimet e fundit
  Nxorri qe ne evrope ne 3000 vete 2998 e kaluan pa problem ( beninje). Vetem 2 paten komplikacione dhe vdiqen. Njeri me leucemi dhe tjetri me semundje tjeter te rende.
  Te keta ishte semundja baze jo fruthi.
  Nga ana tjeter perdorimi i ibuprofen, paracetamol eshte i rrezikshem sepse melcija e femijes se papjekur nuk arrin dot ti eliminoje helmet. Shpesh keto kane qene problemi.
  Vaksina nuk ka sens ne kete rast pervecse efekteve potenciale kolaterale qe mund te shkaktoje.
  Trajtimi simtomatik. Kura me e mire Vitamina A sipas organizates boterore te shendetsise dhe vitamina C dhe ushqim i mire.

  Reply to this comment
 2. Markus January 17, 10:40

  Kush di gjermanisht.

  http://www.impfkritik.de/sspe/index.html

  Zusammenfassung:

  Die Masern sind eine harmlose Kinderkrankheit, die in der Regel problemlos verläuft. Das Risiko einer tödlichen Gehirnentzündung im Rahmen einer Masernerkrankung  ist in Wahrheit wesentlich geringer als behauptet. Das bestehende Restrisiko lässt sich durch Meidung symptomunterdrückender Medikamente und eine gute Ernährung, ersatzweise durch hochdosierte Vitamin A-Gaben, weiter radikal senken. Sofern SSPE wirklich als Spätfolge anzusehen ist, bezieht sich die­se auf die Masernimpfung, nicht aber auf die Masernerkrankung. Eine Notwendigkeit, das Masernvirus auszurotten, ist damit nicht gegeben. Sofern dies überhaupt möglich ist.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim