3 vite burg për ata që vjedhin energjinë, 5 për bashkëpuntorët

October 27, 2014 12:36

3 vite burg për ata që vjedhin energjinë, 5 për bashkëpuntorët

Ata që do të vjedhin energjinë elektrike, rrezikojnë të dënohen me 3 vite burg.

Ndërsa bashkëpuntorët e tyre do të dënohen me 5 vite.

Kjo u bë e ditur nga kryeministri Edi Rama, në konferencën e organizuar me rastin e nisjes së aksionit kundër vjedhjes së energjisë elektrike.

“Për vjedhësit e energjisë nuk ka më gjobë, 3 vjet burg për kë vjedh energjinë dhe 5 vjet për ata që bashkëpunojnë për vjedhjen e energjisë elektrike.

Dhe gjykatat e vendit duhet t’i zbatojnë këto ligje ashtu siç janë të shkruara.

Zona Tiranë-Durrës, është aksi ku konsumohet më shumë energji, dhe nuk paguhet”, tha Rama.

October 27, 2014 12:36
Komento

10 Komente

 1. Komunist i djathte October 27, 12:55

  Bravo rilindja futi ne burg Hajdutet ordinere dhe fukarenje.
  Kurse HAJDUTET qe vjedhin bankat te kemi respekt se Vjedhin me diplomaci dhe me kulture .
  Kur do te rilindi Papunesia ?
  Po drejtesia e gjinj gjonave polli apo deshtoje ?
  Po banka ka ngelur shtatzane , e la me Barre FULLANET ?
  pO ME BERISHEN KUR do tya rilindesh para drejtesise ?

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 27, 22:16

   Ah mor z. “Komunist i djathtë”,mirë e kini po kush të dëgjon? E shihni çfarë strategjie madhore po ndjek z. Rama apo jo? Rama burg 3 vjet për vjedhësit e elektrikut dhe 5 vjet për bashkëpuntorët elektrikë!? Ua çfarë strategjie gjeneralësh? Po prit,prit se harrova? Mirë “ushtarët” vjedhës dhe “kapterët” bashkëpuntorë do të arrestohen e dënohen po urdhëruesi sa do të dënohet apo nuk ka faj? Këtej nga lagjia jonë të tërë thonë se gjenerali që ka urdheruar vjedhjet dhe batërdinë energjitike është saliu nga viçidoli? Edhe unë e besoj se janë 350 mijë dëshmitarë që e thonë këtë? Atëhere po ju pyes, a dini gjë sa dënohet gjeneral saliu ? E dini pse ju pyes juve? Sepse mendoj se e njihni salinë sepse dhe ai “komunist i djathtë” është? Ju lutem më sqaroni sepse nuk e mar vesh këtë operacion policor që prangos ushtarët hajdutë dhe nuk prangos gjeneralin urdhërues të hajdutllëkut? A nuk quhet “strategji që fillon nga bishti” kjo? Ju lutem z. Komunist i djathtë më sqaroni dhe dua ta dini se këtë sqarim e kërkoj nga ju vetëm sepse m’u dukët komentues i mënçur në ato që thoni? Nderime!

   Reply to this comment
   • Komunist i djathte October 28, 11:35

    Pellumb zaimi @

    Qe populli ka arritur ne kete pike [ varferie ] Saliut ju desh 24 vjete ta shkateronte ekonomine e ketij Populli .
    Mos harro çekun e bardhe dhe terapine shoke te ekonomistit salinian Gramos pashko .

    Kur populli shqiptare per 24 vjete , Duke pasur monedhen e tij sovrane ,,,,,,,,[ Lekun ] dhe malet me dollare dhe Euro derguar nga emigrante , ne shqiperi plus borxhet e marra ,
    DO te behej 3 here zvicer e kaluar zvicres.

    Por leket kane ikur ne drejtim te pa ditur [ haaaaaaaaaa]

    Eshte shume e rendesishme te kuptosh , Sistemin financiar , dhe bankar . [ ndoshta nje dite do ta shpjegoje shume gjate ]

    duhet te kuptosh qe Politikanet jane kamarieret e BANKIERVE.

    kOMANDOJNE bankieret , dhe jane ata qe vendosin per Mirqenien , dhe te drejtat tona .
    tung [ heren tjeter me gjate ]

    Reply to this comment
 2. gjergji October 27, 13:34

  Ky shtet po cmendet dhe vazhdon ne delir te nje milion votave te qeverise i coroditur e pa asnje orientim.
  Pretoi te taksoje me shume te pasurit, ndersa vazhdon te penalizoje te varferit. tani e mori vesh qe te pasurit jane fare pak ne numur dhe tere pasuria e tyre (e deklaruar) nuk und te bushe arken e shtetit per te qeverisur sipas perfytyriit te Rilindasve.
  Si duket shqiptaret perseri gabuan me kete vote plebishitare qe i dhane nje grupi te rinjsh pa pervoje, por edhe pa snje sakrifice ne jete apo ne politike.
  Si duket shpresa qe solli Rama per shumicen e shqiptareve po fillon shuhet. Ata shikojne vetem perpara, madje shume larg se jane te rinj e ndjekin endrat, por harojne te kthejne koken pas e te shohin pensionistet, fshataret, apo dhe punonjesit e thjeshte qe mezi mbyllin uajen, pa folur keteu per asen e rinise qe endet pa shperse per njevend pune.
  Fatkeqesi per kete vend eshte qe vec te tjerave i mungon edhe nje opozite dinjitoze e aktive ne parlament, si dhe nje ekip opozitar shprese per nje qeverisje me te mire.
  Le te shpresojme qe Rama do ta kuptoje spejt qe nuk eshte mandatuar per te plotesuar kerkesat dhe pasur mire me qeveritaret e Europes apo dhe te Botes, por per te qeverisur dhe plotesuar nevojat qe lehtesojne jeten e qytetreve te tij.

  Reply to this comment
 3. Sali komunisti i pabese dhe serb October 27, 14:10

  Bashkepunetoret punojne ne OSSH, apo KESH, jane tropojane dhe veriore ordiner, me kete ligj do te rrallohen keta pisa vetiore duke i derguar 5 vite ne shtepine pa qera, pra ne burg.

  Reply to this comment
 4. lajmesi October 27, 14:27

  vendosni ligjin per te gjithe pa dallim,
  nepermjet taks force qe te varet nga kryeministri,e te pguhen po nga kryeministri.
  taks forca ne ossh apo kesh eshte njesoj si keshilli i B.SH, ku humben 713 miljon leke.
  vendosni nje numur per denoncimin e vjedhesve.
  beni reforme ku militantet ne kesh e ossh,vetem vjedhin energji ,e mbullojne faturimet e bizneseve.
  faturimi te behet 1-31,
  dhe jo 5-5 te muajit pas ardhes,e qe faturohet 5- 25, me 15 dite afrove.
  pasi te rriten arketimet,
  te denohen bizneset qe kane edhe deputet ,qe paguajne me pak se sa nje shtepi me pensionistet ,
  pastaj rrisni cmimin…………………

  Reply to this comment
 5. BJORN October 27, 16:37

  Po kete bejne krim shume te rende qe vjedhin energjine te kalben ne burg,por Ilir baba,ministrit qe dasmen madheshtore ja ben mamaja pensioniste , Fullhajni qe vjedhin shume kolosale te shpallen te pafajshen e te paprekshem, se nuk perzihet kryeministri se nuk eshte as prokuror ,as gjyqtar.Bravo Rilindje.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi October 27, 22:22

  Ah mor z. “Komunist i djathtë”,mirë e kini po kush të dëgjon? E shihni çfarë strategjie madhore po ndjek z. Rama apo jo? Rama burg 3 vjet për vjedhësit e elektrikut dhe 5 vjet për bashkëpuntorët elektrikë!? Ua çfarë strategjie gjeneralësh? Po prit,prit se harrova? Mirë “ushtarët” vjedhës dhe “kapterët” bashkëpuntorë do të arrestohen e dënohen po urdhëruesi sa do të dënohet apo nuk ka faj? Këtej nga lagjia jonë të tërë thonë se gjenerali që ka urdheruar vjedhjet dhe batërdinë energjitike është saliu nga viçidoli? Edhe unë e besoj se janë 350 mijë dëshmitarë që e thonë këtë? Atëhere po ju pyes, a dini gjë sa dënohet gjeneral saliu ? E dini pse ju pyes juve? Sepse mendoj se e njihni salinë sepse dhe ai “komunist i djathtë” është? Ju lutem më sqaroni sepse nuk e mar vesh këtë operacion policor që prangos ushtarët hajdutë dhe nuk prangos gjeneralin urdhërues të hajdutllëkut? A nuk quhet “strategji që fillon nga bishti” kjo? Ju lutem z. Komunist i djathtë më sqaroni dhe dua ta dini se këtë sqarim e kërkoj nga ju vetëm sepse m’u dukët komentues i mënçur në ato që thoni? Nderime!

  Reply to this comment
 7. lushnjari October 28, 11:00

  I varferi ne bythe do e kete perseri. Do fusin ne burg disa varfanjake, medemek po zbatojne “ligjin”, sepse nuk kane te paguajne avokat dhe si gjithmone cdo gje me seleksionim: ky i djathte e i varfer ne burk, ky i majte paralajmerim

  Reply to this comment
 8. ivani i madh October 28, 11:29

  Per kete qe beni bravo ju qofte po qeverite dhe kjo e sotmia valle a duhen denuar per vjedhjet qe na ka bere e na bejne si mos qenia ne kilovatet e duhur energjia qe hyn ne familje qe duhet te jete 200-250 kv se duke mos qene keshtu harxhon me shume e kryen veprime me pak.Se dyti ne emigrantet qe jetojme jashte vendit a na vjedhin duke paguar taksen e energjise dhe TVSH publik pa harxhuar e pare .A duhet denuar qeveria e qeverite per kete vjedhje ndaj nesh se seshte e paket vjedhja se jane me qindera familje emigrantesh qe paguajne energjine ,ujin dhe taksat e tjera te pastrimit e mirembajtjes Ne nje shtet qytetari ka detyra po ka dhe te drejta para se ti kerkosh duhet ti plotesosh nje here pasaj te maresh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim