30 korrik 2018

July 30, 2018 02:52

30 korrik 2018

July 30, 2018 02:52
Komento

6 Komente

 1. A.GRAMSH July 30, 09:42

  SA SHQIPETARE KANE NGELUR NE TROJET E TE PAREVE!?
  ‘I kam borxhe krimit qe s’i vura emer’Xh Spahiu
  ——————–
  Ne vend te paraDhenjes:
  Nje ushtarak qe ndihet akoma shqipetar edhe pse kane kaluar mbi nje çerek shekulli qe shqipetaret kane ngelur pa shtet e ne arrati,flet per sistemin e mbrojtjes ne ish shtetin shqipetar ne pergjithesi dhe sistemin e fortifikimit ne veçanti.
  Nuk mar persiper te analizoj shkrimet e autorit qe jep te dhena e detaje te sistemit te mbrojtjes se nje populli te vogel e ne kushtet e nje rrethimi real e jo imagjinar te asaj kohe ne prezencen e ‘luftes se ftohte’ ku argumentohet qe ne si popull Ishim te pergatitur te perballonim nje Agresion edhe ne situaten me te veshtire:’Nga koalicion armiqsh njeheresh edhe nga toka,ajri deti’…
  Ajo qe dua te ‘veçoj’ eshte nje ‘gjeze’ e vogel qe ndoshta perben dhe absurditet por shume domethenese qe tregon se kishim SHTET:
  Çdo qender zjarri apo objek fortifikimi apo PZ-Pozicion Zjarri kish ‘Pashaporte’ qe quhej ‘Libreze’,sekret me disa faqe e me mbi 10 firma e me kordinata orjentuese q edhe nje ‘Qorr’ mund ta gjente vendndodhjen e saj apo te tij?!

  Sa shqipetare nuk kane dokument indetiteti?
  ————————-
  Ne nje shkrim tjeter te kesaj te perditeshme thuhet se paskerka po aqe FEMIJE shqipetare ne numur sa edhe ‘qendrat e zjarrit’ qe nuk kane karte apo pasaporte indetiteti edhe pse me DNA dhe prinder shqipetare dhe nuk jane te regjistruar gjekundi ?

  A ka krim me te madh per nje popull si ky i yni qe tregon se ka ngelur pa shtet pa atedhe dhe harruar edhe nga ‘Perendija’ kur vendi eshte pushtuar nga xhihadi dhe ne krye eshte dhenderri serb apo KALIF SALIJA dhe sejmene ca Edvine dhe mender ministra te diasPordhes apo bythke Pandelija!?

  A ka me krime kunder njerezimit e nje populli qe me teper se gjysma bredh rrugeve te Botes si mize pa koke si dikur izraelitet ne shkretetire per te mbajtur me BUKE gjysmen tjeter dhe ka mbi 28 vjet qe i kane hequr te gjitha te drejtat perfshi edhe te VOTES,ku as VOTON e as VOTOHET dhe ne kutite e VOTIMIT mbushen me flete votimi te tere xhihadisteve,muxhahedineve,serbeve qe flasin shqip e kpqe vareve apo kosovareve qe flasin vetem serbisht por qe jane paisur nga kreret e xhihadit me NISHANE me Pasaporta SHQIPETARE? A perben gjenocid dhe Kush do shkoje ne Giotine bashke me kalif Saline?

  A ka me krim se edhe pse ka kaluar mbi nje çerek shekulli dhe sipas grup moshave perben nderrimin e nje gjeneracioni e nuk ka as shtet e as statistika te thone se ne kete ark kohor kane nderruar jete nje e treta e popullsise ose mbi NJE MILION shqipetare ajka e shoqerise se LUFTES dhe te PUNES nderkohe qe ketu vendi eshte mbushur me muxhahedine xhihadiste salisjane dhe hajdare te ‘importuar’ nga jashte si ‘kamikaze’ dhe vendin e busteve te rilindasve e heronjve e kane zene koka çimentoje e pllakada te huaja nga ‘komuna e Parizit’ ne qender te Bathores tek koka e Bushit apo ‘Filadelfja’ ne Kameze ndersa nje qUrravi kujslinge me porosi te ‘princeshes’ Zogolli kerkon te ndertoje thjeatro per oborrin mbreteror apo te kalifatit kur femijet shqipetare theren per pjese kembimi organesh per te huajt dhe ata ngelur gjalle ushqehen me miell KAFSHESH nga Serbija ndersa KALI i nipit serb Xen sy peshkaqeni harxhon ne vit aqe sa marin pension tere VETERANET ngelur gjalle?
  A perben gjenocid e kush do shkoje ne giotine bashke me kalif Saline e simbolin e korrupsionit Like florine!?

  A ka me krim kur nuk dihet NUMURI i i dy shtresave me te dobeta GRAVE dhe FEMIJEVE qe po perjetojne SKLLAVERINE neper Bote ,sa prostituohen,sa lypin,sa jane vrare ,sa jane mbytur,sa jane zhdukur,sa jane te ngujuar sa familje ne gjakmarrje,nderkohe qe vendin e tyre ne atedheun e tyre bashke me PRONEN dhe PASURINE u eshte dhene bashke me pashaporta shqipetare tere paraushtarakeve te ISIS ardhur nga jashte me kerkese te NISHANIT e oferte te XHIHADIT pa asnje lloj kriteri nderkohe qe nje shqipetar qe robetohet jashte per te argetuar ‘princeshen’ Armina i duhen mbi 15 vjet te kete pune dhe shtepi te marre shtetesi!?
  A ka me krim e gjenoid e kush do shkoje ne Giotine bashke me Kalif Saline nderkohe qe nje Lali Eri vjen verdalle rreth nje theatri bashke me nje mender minister te diasPordhes ,bythke Pandeline!?

  A ka me krim qe nuk dihet numuri i tere shqipetareve te moshave te se ARDHMES nga 1-35 vjeç qe nder 2 Milion shqipetare ne emmigrim perbejne mbi nje te treten e tyre ose mbi 600 MIJE qe nuk dine SHKRIM E KENDIM-Shqip.O Shqipetare!!Dhe ushterine dhe sherbimin ushtarak bashke me ‘BETIMIN e bejne ne gjuhe te huaj dhe per te HUAJT ndersa Kalifi SALI bashkemoshatareve te tyre ngelur ne ish Shqiperi o u vret prinderit se kerkojne BUKE per ti lene jetime e marin arratine,o i ben mish per top me municionet e nipit serb ne Gerdec per ta shuar kete popull e zevendesuar me hajdare e ushtare te ISIS!?
  A ka me krime kunder nje populli e gjenocid e kush do shkoje ne giotine bashke me kalif Saline dersa ‘ambasadoret’ kaubojsa te derguarit e Ameriqise ne sherbim te Serbise e Rusise kane shkelur mbi gjak shqipetari ne krah te ‘Burrave te shtetit’ dhe ‘yjeve ne ngjitje’?

  A ka me krim kur me mijera shqipetare e shqipetarka e femije te sapo lindur ne tere vendet ku emmigrojne per nevoja ekonomike e lehtesira kane nderruar EMERAT o shqipetare e nuk meren vesh se kush eshte grek e kush shqipetar kush latin turk e gomar nderkohe qe ne ish vendlindjen e te pareve nuk ka ngelur vend e truall pa u ndertuar kisha e xhamija dhe ku IMAMET jan me shume se besimtare dhe salisjanet e hajdaret ,xhihadistet te huajt me shume se SHQIPETARET?
  A ka me krime e gjenocid se kaqe me objektiv SHPERBERJEN e nje populli tashme te SHPRONESUAR qind perqind e te lene rrugeve te Botes pa nam e pa ‘Nishan pa din e pa iman ndersa kreret e xhihadit ne kalifatin e Bathores kane krijuar ‘shtetin’ islamik te ish Shqiperise se mesme te dikur dajes se ZOGOLLIT simbolit te krimit korrupsionit obskurantizmit tradhetise e antishqiptarizmes si i derguari i Serbise dhe Rusise -Esad Pashe Toptani ndersa ‘princesha’ Zogolli firmos prishjen e theatrit pas shkaterrimit nga ISIS te tere vlerave dhe objkteve social kulturore bashke me objektet e shkences e kthyer permys historine e nje POPULLI per NJEQIN VJET SHTET?
  A ka me krime se kaqe e gjenocid ndaj nje populli tashme pa HISTORI,ne ARRATI e pa shtet e SHTEPI!?

  P.S Sa shqipetare kane ngelur nder keto troje,sa e si eshte raporti i lindjeve e vdekshmerise,sa te ardhur e sa eshte fluksi e prespektiva e ikjes dhe mbas sa VITESH shperbehemi si POPULL nder keto troje nderkohe qe DIHET se ‘REZERVAT’ e kapitaleve e burimeve strategjike ne duar te te HUAJVE e ne drejtim te pa ditur pas 25 VJETESH -MBAROJNE e brezat qe do vine o do jetojne me frymen e shenjte o do bredhin si ‘koke palare’ pas koqeve te kalit te Nipit serb se mos i keputen qe ti hane!
  SHBA-te asnjehere nuk e kane ditur se ku bije ish Shqiperija,ndersa BE-ja gjithmon e ka ditur ku bije Serbija dhe Greqija!

  Reply to this comment
 2. A.GRAMSH July 30, 09:53

  SA SHQIPETARE KANE NGELUR NE TROJET E TE PAREVE!?
  ‘I kam borxhe krimit qe s’i vura emer’Xh Spahiu
  ——————–
  Ne vend te paraDhenjes:
  Nje ushtarak qe ndihet akoma shqipetar edhe pse kane kaluar mbi nje çerek shekulli qe shqipetaret kane ngelur pa shtet e ne arrati,flet per sistemin e mbrojtjes ne ish shtetin shqipetar ne pergjithesi dhe sistemin e fortifikimit ne veçanti.
  Nuk mar persiper te analizoj shkrimet e autorit qe jep te dhena e detaje te sistemit te mbrojtjes se nje populli te vogel e ne kushtet e nje rrethimi real e jo imagjinar te asaj kohe ne prezencen e ‘luftes se ftohte’ ku argumentohet qe ne si popull Ishim te pergatitur te perballonim nje Agresion edhe ne situaten me te veshtire:’Nga koalicion armiqsh njeheresh edhe nga toka,ajri deti’…
  Ajo qe dua te ‘veçoj’ eshte nje ‘gjeze’ e vogel qe ndoshta perben dhe absurditet por shume domethenese qe tregon se kishim SHTET:
  Çdo qender zjarri apo objek fortifikimi apo PZ-Pozicion Zjarri kish ‘Pashaporte’ qe quhej ‘Libreze’,sekret me disa faqe e me mbi 10 firma e me kordinata orjentuese q edhe nje ‘Qorr’ mund ta gjente vendndodhjen e saj apo te tij?!

  Sa shqipetare nuk kane dokument indetiteti?
  ————————-
  Ne nje shkrim tjeter te kesaj te perditeshme thuhet se paskerka po aqe FEMIJE shqipetare ne numur sa edhe ‘qendrat e zjarrit’ qe nuk kane karte apo pasaporte indetiteti edhe pse me DNA dhe prinder shqipetare dhe nuk jane te regjistruar gjekundi ?

  A ka krim me te madh per nje popull si ky i yni qe tregon se ka ngelur pa shtet pa atedhe dhe harruar edhe nga ‘Perendija’ kur vendi eshte pushtuar nga xhihadi dhe ne krye eshte dhenderri serb apo KALIF SALIJA dhe sejmene ca Edvine dhe mender ministra te diasPordhes apo bythke Pandelija!?

  A ka me krime kunder njerezimit e nje populli qe me teper se gjysma bredh rrugeve te Botes si mize pa koke si dikur izraelitet ne shkretetire per te mbajtur me BUKE gjysmen tjeter dhe ka mbi 28 vjet qe i kane hequr te gjitha te drejtat perfshi edhe te VOTES,ku as VOTON e as VOTOHET dhe ne kutite e VOTIMIT mbushen me flete votimi te tere xhihadisteve,muxhahedineve,serbeve qe flasin shqip e kpqe vareve apo kosovareve qe flasin vetem serbisht por qe jane paisur nga kreret e xhihadit me NISHANE me Pasaporta SHQIPETARE? A perben gjenocid dhe Kush do shkoje ne Giotine bashke me kalif Saline?

  A ka me krim se edhe pse ka kaluar mbi nje çerek shekulli dhe sipas grup moshave perben nderrimin e nje gjeneracioni e nuk ka as shtet e as statistika te thone se ne kete ark kohor kane nderruar jete nje e treta e popullsise ose mbi NJE MILION shqipetare ajka e shoqerise se LUFTES dhe te PUNES nderkohe qe ketu vendi eshte mbushur me muxhahedine xhihadiste salisjane dhe hajdare te ‘importuar’ nga jashte si ‘kamikaze’ dhe vendin e busteve te rilindasve e heronjve e kane zene koka çimentoje e pllakada te huaja nga ‘komuna e Parizit’ ne qender te Bathores tek koka e Bushit apo ‘Filadelfja’ ne Kameze ndersa nje qUrravi kujslinge me porosi te ‘princeshes’ Zogolli kerkon te ndertoje thjeatro per oborrin mbreteror apo te kalifatit kur femijet shqipetare theren per pjese kembimi organesh per te huajt dhe ata ngelur gjalle ushqehen me miell KAFSHESH nga Serbija ndersa KALI i nipit serb Xen sy peshkaqeni harxhon ne vit aqe sa marin pension tere VETERANET ngelur gjalle?
  A perben gjenocid e kush do shkoje ne giotine bashke me kalif Saline e simbolin e korrupsionit Like florine!?

  A ka me krim kur nuk dihet NUMURI i i dy shtresave me te dobeta GRAVE dhe FEMIJEVE qe po perjetojne SKLLAVERINE neper Bote ,sa prostituohen,sa lypin,sa jane vrare ,sa jane mbytur,sa jane zhdukur,sa jane te ngujuar sa familje ne gjakmarrje,nderkohe qe vendin e tyre ne atedheun e tyre bashke me PRONEN dhe PASURINE u eshte dhene bashke me pashaporta shqipetare tere paraushtarakeve te ISIS ardhur nga jashte me kerkese te NISHANIT e oferte te XHIHADIT pa asnje lloj kriteri nderkohe qe nje shqipetar qe robetohet jashte per te argetuar ‘princeshen’ Armina i duhen mbi 15 vjet te kete pune dhe shtepi te marre shtetesi!?
  A ka me krim e gjenoid e kush do shkoje ne Giotine bashke me Kalif Saline nderkohe qe nje Lali Eri vjen verdalle rreth nje theatri bashke me nje mender minister te diasPordhes ,bythke Pandeline!?

  A ka me krim qe nuk dihet numuri i tere shqipetareve te moshave te se ARDHMES nga 1-35 vjeç qe nder 2 Milion shqipetare ne emmigrim perbejne mbi nje te treten e tyre ose mbi 600 MIJE qe nuk dine SHKRIM E KENDIM-Shqip.O Shqipetare!!Dhe ushterine dhe sherbimin ushtarak bashke me ‘BETIMIN e bejne ne gjuhe te huaj dhe per te HUAJT ndersa Kalifi SALI bashkemoshatareve te tyre ngelur ne ish Shqiperi o u vret prinderit se kerkojne BUKE per ti lene jetime e marin arratine,o i ben mish per top me municionet e nipit serb ne Gerdec per ta shuar kete popull e zevendesuar me hajdare e ushtare te ISIS!?
  A ka me krime kunder nje populli e gjenocid e kush do shkoje ne giotine bashke me kalif Saline dersa ‘ambasadoret’ kaubojsa te derguarit e Ameriqise ne sherbim te Serbise e Rusise kane shkelur mbi gjak shqipetari ne krah te ‘Burrave te shtetit’ dhe ‘yjeve ne ngjitje’?

  A ka me krim kur me mijera shqipetare e shqipetarka e femije te sapo lindur ne tere vendet ku emmigrojne per nevoja ekonomike e lehtesira kane nderruar EMERAT o shqipetare e nuk meren vesh se kush eshte grek e kush shqipetar kush latin turk e gomar nderkohe qe ne ish vendlindjen e te pareve nuk ka ngelur vend e truall pa u ndertuar kisha e xhamija dhe ku IMAMET jan me shume se besimtare dhe salisjanet e hajdaret ,xhihadistet te huajt me shume se SHQIPETARET?
  A ka me krime e gjenocid se kaqe me objektiv SHPERBERJEN e nje populli tashme te SHPRONESUAR qind perqind e te lene rrugeve te Botes pa nam e pa ‘Nishan pa din e pa iman ndersa kreret e xhihadit ne kalifatin e Bathores kane krijuar ‘shtetin’ islamik te ish Shqiperise se mesme te dikur dajes se ZOGOLLIT simbolit te krimit korrupsionit obskurantizmit tradhetise e antishqiptarizmes si i derguari i Serbise dhe Rusise -Esad Pashe Toptani ndersa ‘princesha’ Zogolli firmos prishjen e theatrit pas shkaterrimit nga ISIS te tere vlerave dhe objkteve social kulturore bashke me objektet e shkences e kthyer permys historine e nje POPULLI per NJEQIN VJET SHTET?
  A ka me krime se kaqe e gjenocid ndaj nje populli tashme pa HISTORI,ne ARRATI e pa shtet e SHTEPI!?

  P.S Sa shqipetare kane ngelur nder keto troje,sa e si eshte raporti i lindjeve e vdekshmerise,sa te ardhur e sa eshte fluksi e prespektiva e ikjes dhe mbas sa VITESH shperbehemi si POPULL nder keto troje nderkohe qe DIHET se ‘REZERVAT’ e kapitaleve e burimeve strategjike ne duar te te HUAJVE e ne drejtim te pa ditur pas 25 VJETESH -MBAROJNE e brezat qe do vine o do jetojne me frymen e shenjte o do bredhin si ‘koke palare’ pas koqeve te kalit te Nipit serb se mos i keputen qe ti hane!
  SHBA-te asnjehere nuk e kane ditur se ku bije ish Shqiperija,ndersa BE-ja gjithmon e ka ditur ku bije Serbija dhe Greqija!

  KUR DO HAPET GJYQI I HAGES NE MES TE TIRANES TEK VENDI KU GJAKU SHQIPETAR ,SI AKOMA NUK ESHTE THARE!!??Si dikur gjyqi i Norembergut per kreret e ‘SS’ per krime kunder njerezimit?

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit July 30, 10:39

  Shkurt qarte sakte…Shqipetaret ose me gjuhen e shtangistit hajdut Meta,koke palaret’ keto tridhjet vjet nuk konsiderohen as si nje objekt betoni per ti indentifikuar por as si bageti sepse edhe bagetive u vene matrikull tek veshi ose boje te zeze.Nuk trajtohemi as si skllever qe kishin numur sejcili por shume me keq qe dhe kur shitemi si prostituta as nuk shoqerohemi si sklleverit e as na paguhet bileta..krime,krime,krime dhe vetem krime si asnje populli jo vetem te Ballkanit por as mbi 60 shteteve te Afrikes nderkohe qe krriminelet me imunitet vazhdojne e pushojne ne ish bregdetin e shqipetareve te perzene kthyer ne pasuri te tyre,ne emer te allahut …Zot te befsha mutin kur vret mbi tridhjet vjet femije shqipetare e le gjalle Meten dhe mutrat e tjere…

  Reply to this comment
 4. nipi i A.Rustemit July 30, 13:03

  TE VAREN PREJ KEMBESH DJEMTE E NIPAT E BLLOKUT NGJELA NANO POLLO LUBONJA ANDI BUSHATI QE PERDHUNOJNE TE VDEKURIT SHQIPTARE NGA SALI SERBI VRARE ,DHE PROPOGANDOJNE TELE-BINGO dhe TELE-BERISHA-BIBERAJ-BEOGRAD…..

  Reply to this comment
 5. L.H July 30, 13:26

  ‘Mos pandeh se u harrove
  lule o Avni Rustemi
  Hipe vaporrit e shkove
  lule o Avni Rustemi
  Ne Pris vajte qendrove
  Lule o Avni Rustemi
  Esad Pashen e takove
  Lule o Avni Rustemi
  Te shtata ja numurove
  Lule o Avni Rustemi
  Ne gazet ‘Bashkimi’ u shkrove
  lule o Avni Rustemi……”

  Shenim Shqiperija digjet prostitutat me perixoma ne bordellon e Jales krifen ku ka shkuar edhe eunuku i MonaLikes Lali Eri qe u flet per theater

  Reply to this comment
 6. Tap Topi July 30, 13:48

  Formula e përsheshit dhe rregulli i treshit…

  Nga rregulli i treshit,
  Rama nuk merr vesh,
  Rilindje për të është,
  20 përqind përshesh !

  20 përqind përshesh,
  Dhe kto si shumë i ka,
  Se gjysma e shqiptarëve
  Frymën larg e mba !

  Frymën larg e mba,
  Në një botë tjetër,
  Të votojë nuk mundet,
  Se s’figuron në letër !

  Kush s’figuron në letër
  Nuk ka se si voton,
  Se reforma e leshit,
  Pezull po qendron !

  Pezull po qëndron,
  Dhe vendit nuk po luan,
  Se ca minj gjirizesh,
  Ndryshimin nuk e duan !

  Ndryshimin nuk e duan,
  Se kanë frikë nga vota,
  E lira dhe e ndershmja,
  Siç e ka gjithë bota !

  ***

  Formula (më realiste) e përsheshit rilindjot

  3.452.000 votues të regjistruar + 20% emigrantë pa regjistruar = 4.142.400 = 100%
  764.000 votues rilindjotë = X përqind

  X = 764.000 x 100 : 4.142.400 = 18,44 %

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?