30 prill 2018

April 30, 2018 02:00 Updated

30 prill 2018

Nga Arkiva

April 30, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH April 30, 08:18

  2018-TA?PAK DRITE!
  ‘Armiku i popullit’! Nga norvegjezi Henrik Ibsen tek kuksiani Ibsen Elezi!?
  ———–
  Pak drite!Ne vend te hyrjes pa drite!

  Per tere kafshet e kesaj politike antishqipetare,per tere zagaret e dizinformacionit ne sherbim te kafsheve e krereve te krimit e korrupsionit per tere studentet analfabete Kristal !
  ‘Babai’ i dramaturgjise moderne Henrik Ibsen nder dhjetra veprat e tij ben pjese edhe nje nga kryeveprat e letersise boterore e titulluar :’ARMIKU I POPULLIT’ subjekti i se ciles nuk e ka hubur aktualitetin edhe pse kane kaluar mbi 130 vjet dhe eshte me aktuale se KURRE sot e veçanerisht ne kete vend pa shtet e ku nje popull po perjeton nje tragjedi mbi çerek shekullore!

  Kryevepra ‘Armiku i popullit ka per subjekt nje ‘terme’ apo llixhe qe kalon òdo parameter NDOTJEJE dhe eshte jo vetem e pa pershtateshme per kurim publik por me pasoja te rrezikeshme e epidemije!
  Protagonisti nje mjek me MORAL mbas shume eksperimente denoncon publikisht rrezikshmerine dhe kerkon mbylljen i perkrahur edhe nga nje pakice e MORALESHME dhe nga shtypi lokal!
  Shumica e te ‘PASURVE’ qe kane FORCEN dhe jo ARSYEN e pakices jo vetem e kundeshtojne me force mbylljen se lidhen INTERESA te larta ekonomike por nepermjet FORCES pushojne nga puna MJEKUN dhe konsiderojne me LIGJ :ARMIK TE POPULLIT kedo qe do propogandoje mbylljen e kesaj ‘Miniere vdekje prurese’ deri dhe nderprerjen e financimit te REDAKSISE qe rrezikonte te vetembyllej e qe me von u vete ÇENSURUA!

  Pak drite!Qe ‘koke palaret’ po veçanerisht ‘HAJDARET’ dhe militantet apo ‘kamikazet’ e 128 bandave parti te marin vesh se Ç’hyn IBSENI norvegjez mbas 150 vjetesh ne kete vend e aqe me teper me IBSENIN kuksian!?
  Kush eshte rroli i IBSENIT kuksian mbas 28 vjetesh ne kete vend kthyer ne GROPE SEPTIKE e rrezikeshme jo vetem per shqipetaret qe perjetojne tragjedine vdekjen e shperberjen por per tere Ballkanin e me gjere !?IBSENI kuksian mer rolin e AUTORIT te vepres ‘Armiku i popullit’,mer rolin e protagonistit MJEK qe denoncon TRAGJEDINE e NDOTJES se ketij vendi me pasoja semundjet TERMINALE 28 vjet apo te dyja se bashku dhe a do konsiderohet si SHPETIMTAR i bandes PD dhe 128 bandave te tjera apo ‘ARMIK I POPULLIT’ e do dergohet per ‘gjah’ nga ARMIQTE e vertete te popullit shqipetar ngujuar 28 vjet ne tere 4 pushtetet e antishtetit e tere istitiucionet e shtetit te KALIFATIT nga presidenca tek parlamenti nga egzekutivi tek gjyqesori!?

  Pak drite! Ibsen Elezi dje ne nje kuvend te radhes te nj bande te quajtur parti qe 28 vjet vetem me fjalen DEMOKRAT e demokraci nuk ka te beje se fjala ‘demokraci’ i ka rrenjt tek POPULLI qe kjo parti bashke me bandat e tjera po e VRASIN -HELMOJNE dhe shpronesojne.
  Ibsen Elezi vetem sa hapi njeren nga Kapaket e nje GROPE SEPTIKE apo HALE-PD kur foli per HAJDUTERI e VILA 450 milionshe ne vendin me te varfer te Ballkanit ku shqipetaret e femijet e tyre 28 vjet ushqehen me miell kafshesh serbe e semundjet TERMINALE e semundjet e tjera ngjitese po bejne KERDINE po shfarosin nje popull!

  Pak drite!Ibseni nga Kuksi hapi vetem nje nga gropat septike e jo tere HALETE e BORDELLOS qe dikur quhej Shqiperi nga LH L-lendet helmuese luftarake nga importimi i tere plehrave te botes nga ndotja e ambjentit nga òarja e maleve per te hapur rruge pa rruge nga autostradat e krimit per fitim,e mbi te gjitha nga UZURPIMI e tere teritorit te ish Shqiperise e shqipetareve te shpronesuar VJEDHUR VRARE dhe PERZENE!
  Ibsen nuk foli per MIJERA VILA te ndertuar me gjak e kocka femijesh shqipetare te trafikuar edhe per ORGANE nga ARMIQTE e POPULLIT ne tere teritorin e ish Shqiperise me kryeqytet ‘Gjirizin e Lalesit’ ku tere kreret e krimit e te xhihadit q dine vetem te hane vjedhin e dhjesin –Vetem ne periudhe vere ne tere bregdetin e ish Shqiperise nga keto VILA derdhet ne det mbi 2000 TONELATA MUT NE DITE ku lahen femijet e ‘Koke palareve’ ose per 3 muaj mbi 180MIJE tonelata MUT qe duhen per tu ‘eksportuar’ ne brigjet e Italise e te Greqise mbi 30 anije BOT 6 TONESHE e me valuten e ketij MUTI qe ‘eksportojme’ te importojme PLEHERAT e gjithe Botes sikur te mos na mjaftonin PLEHERAT e kesaj politike krriminale antishqipetare 28 vjet!
  Ja pse eshte aktuale IBSEN dhe vepra e tij ne shqiperi.Ja pse duhet propoganduar Ibseni kuksian qe jep alarmin e ndotjes vdekjeprurese te ketij ambjenti KANCEROZ ne kete vend VDEKJEPRURES!

  P.S Dje kreu e simboli i korrupsionit Like Floriri shtroj ahendg per dy kreret e kishes ortodokse me parate e ‘koke palareve’!
  Dy kreret e kishes ortodokese qe predikojne 10 Komandamentet e Zotit besimtareve ‘koke palare’ u ulen ne nje sofer me ate qe 28 vjet bashke me tere kreret e xhihadit kane PERDHUNUAR te ’10 KOMANDAMENTET E ZOTIT’ duke vrare vjedhur perzene SHQIPETARE!

  Reply to this comment
 2. NOLI April 30, 10:22

  Se ç’e shempne derbederet
  Mercenaret dhe bejleret,
  Se ç’e shtypne jabanxhinjte
  Se ç’e shtrydhne fajdexhinjte
  Se ç’e prene e se ç’e vrane,
  Ç’e shkretuan anembane,
  Nene thundren e perdhunes,
  Anes Vjoses,anes Bunes!

  Reply to this comment
 3. MIGJENI April 30, 10:33

  Notojne xhamijat dhe kishat neper kujtimet tona,
  e lutjet pa kuptim e shije perplasen per muret e tyne
  dhe nga keto lutje zemra zotit ende s’iu thye,
  por vazhdoi te rrahe nder lodra dhe kumbona.

  Xhamijat dhe kishat madheshtore nder vendet tona te
  mjerueme…
  Kumbanoret dhe minaret e nalta mbi shtepia tona
  perdhecke…
  Zani i hoxhes dhe i priftit ne nji kange te degjenerueme.
  O pikture e vjeter njimije vjeçe!

  Reply to this comment
 4. Jetimet e 21 Janarit April 30, 13:07

  KU JE O ROBERT NDRENIKA!?
  KU INI JU ARTISTA TE MEDHENJ NGELUR GJALLE!?
  PSE NUK VINI NE SKENE KRYEVEPRAT PER TE DESKRITITUAR KRRIMINELET SHQIPETARE???
  PSE NUK E VINI KRYEVEPREN ‘ARTURO WI’ TE BRECHT PER TE DESKRETITUAR HITLERIN E SHQIPERISE SALI RAM KARAXHIXH bashke me tere goobelsianet Fev Zi,Geringet Like flori,Edvin Himlerat omoseksuale qe simbolet e artit te kultures te teatrit KOMBETAR i kthyen ne B O R D E LL O..Bashke me historine e ketij populli!?
  KU INI????Te shprehni ne skene me gjuhen e artit nepermjet kryeveprave te letersise boterore qe òfaqen çdo dite ne skenat e Europes KRIMET e klikes nazi fashiste te restauruar 28 vjet ne mes te Europes ne shtetin e xihadit te kalif salise ku vriten vidhen perdhunohen shqipetare ne emer te A LL A H U T hajdutit M E T A dhe B A B A F E T A H U T ?????

  Reply to this comment
 5. seat April 30, 14:34

  Ja nje profil i Flamur Nokes, sipas nje termi personifikues popullor qe perdoret ne fshatin e tij per karktere si Muli, botuar ne gazeten “Dita”:

      

  TITULLI

  “Azdraku” Flamur Noka (Gazeta Dita)

  July 5, 2014

  Ndërsa kaloja përballë Kryesisë së Kuvendit, u shkëmbeva me deputetin e PD, “doktor” Flamur Nokën. Ende pa bërë as dy hapa nga shkëputja prej tij, dëgjova dikë që foli me zë të lartë: “O azdrak, o azdrak”! Më bëri përshtypje ky “emër” dhe ndala e ktheva kokën. Deputet Muli, kishte qëndruar përpara portës së kryesisë së Kuvendit dhe po ia bënte me dorë dikujt, të afrohej. Një burrë rreth të dyzetave, vrapoi drejt “doktor” Nokës. U takua me të. Pas shtrëngimit të duarve, ai ra shpatullave Mulit dhe i tha, saktësisht kështu: – “Po ku je ore azdrak i poshtër, na hupe fare, nuk po na i kthen më vetllat neve që të dhamë votat, po mos harro se allahi është i madh, do vijnë prapë votat”!

  Nga fjala “azdrak”, kuptova se personi që u takua me Mulin, ishte ai që kishte thirrur me zë të lartë dhe u kuptua, që me këtë “emër” kishte thirrur atë. Pas komunikimit të parë duke e quajtur sërish me emrin “azdrak”, me sa dukej i venë në siklet mes atij mjedisi gazetarësh e qytetarësh që ndodheshin në hyrje të kuvendit, “doktor” Muli e tërhoqi për krahu personin që e thirri “azdrak” dhe shkoi e u fut bashkë me të, nën hijen e pemëve në trotuarin përballë. Aty, “doktor” Muli, nisi të bisedonte me të, duke bërë gjeste proteste me “këmbë e më duar”.

  Kurioziteti lidhur me fjalën “azdrak”, më nxiti të qëndroj aty, në pritje të personit që u takua me “doktor” Mulin, për ta. Pas shpjegimit që më bëri e pyeta: – Dua të di, përse e thirre Flamurin me emrin “azdrak”, mos e ka emër përkedhelie nga fëmijëria, apo e keni si përshëndetje, nga zona juaj?

  Po citoj pa asnjë ndryshim, shpjegimin që më bëri kuksiani: – “Muli nuk e ka emër fëmijërie dhe nuk e kemi si përshëndetje të zonës fjalën “azdrak”. Atë e përdorim për tipa si Muli. Kuksiançe, “azdrak” do të thotë njeri pa dinjitet, pa norma, pa edukatë, katundar i trashë e I keq, pa burrëri, që kapardisen kot e futin hundët kudo, që bëjnë si trima, që puthin edhe prapanicën kur tremben e kur kanë hall. Me fjalën “azdrak”, etiketohen njerëzit e pa besë, kapadainjtë, ata që nuk kanë “dy fara mend në kokë”, ata që të “hanë bukën e të përmbysin kupën”. Troç, ne quajmë “azdrak”, njerëzit pa “dinë e pa iman”. Ne kuksianët, tipat si Muli i quajmë “azdrak” në kuptimin keqësues, shpërfillës e tallës të fjalës, ndaj e thirra Mulin ashtu dhe ai e ktheu kokën menjëherë sa dëgjoi këtë epitet, mbasi e pranon edhe vetë që është “azdrak”. Kështu e thërrasin, gjithë kuksianët!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*