30 qershor 2018

June 30, 2018 02:00 Updated

30 qershor 2018

Nga Arkiva

June 30, 2018 02:00 Updated
Komento

5 Komente

 1. Aliu nga Selenic June 30, 02:22

  KOHET E FUNDIT PO PERPIQEN TE “ZBUKUROJNE “ HISTORINE EDHE TE ATYRE QE ATDHEUT I FUTEN THIUKEN PAS SHPINES.
  Keto dite ka filluar nje fushat per te ringjallura ate qe ka vdekur.Per te ringjallure heroin e humbure nga Nacionalistet, te cilete qe nga lufta e par botrore e deri me sote, vlen per te deshiruar.
  Kohet e fundit po flitet shume per Esat Pashen. Madje aqe shume po kerkojn ta zbukurojne sa se shpejti sipas tyre do te shpallet “Hero”
  Keshtu tradhetia e Esat Pashes po kthehet ne “akte” Heroik.Dorzimi I shkodres sipas ketyre mjaranve politik e beri Esati per te “miren” e shqiperise.Pra Tradhetin po e kthjen ne “heroizem”.
  Une nuk po u besoi fjalve te shkruera nga Historia e shtetit Komuniste 50-vjecare pore po I referohem Edith Durhamm e cila na ka len mjafte dokumenta te asaj kohe dhe ja c`fare thote:Me vone ky (Esati) duhet te ndihmonte Serbet ne zenjen e Durresit, dhe si shperblim kishin per ta njohur si sundimtare ne krahinen e Tiranes. E D faqe 251. Dhe me tej vazhdon ajo. “Esati u terhoqe.Malazezet hyne ne qytet pa zbrazur pushke. Ne ket menyre shkodra me tredheti iu dorzua armikut …..”
  Ja pra faktet te cilat deshmojn me se miri pasi Edith durhan eshte nje analiste e ngjarjeve 20 vjeqare ne ballkan dhe shqiperi keshtu qe ajo nuk munde te shtremberohet.!
  Po te njejten gje tash po flitet edhe per Mustafa Krujen.Edhe ky po del “Patriote” se paska pasur garanci qe shqiperia do te ishte e “pavarur” nga Gjermanet.Ateher linde pyetja .Po perse erdhen gjermanet ne shqiperi me qe shqiperia do te ishte e pavarur.Per ta cliruar nga serbet.Jo Gjermanet erdhe ne shqiperi si ne te gjith Evropen me te njetin qellim.Pushtimin e Evropes dhe te botes dhe pasataj ligjin do ta benin ata ku sipas programit te tyre Evropa do te fshihej nga Harta dhe do te kthehej e gjith ne gjermani. Kjo dihet botrishte .
  Nacionalistet tashnme e kan humbur heroin.Ata po perpiqen q eta ngjallin ate pore eshte e pa mundur pasi aleatet tan te medhej kane dokumenta te pa kontestueshem lidhur me veprimtarin e nacionalistev te cilet ishin te rreshtuar ne kolonen e peste botrore.!
  Me kot mundohen. Nje gje qe vdes nuk ngj

  Reply to this comment
 2. lili June 30, 03:52

  Po viktor,shkoj paralelizmit deri ne fund edhe thuaj se reakdionin do e mbytim qe ne start edhe do vendosim diktaturen se ne rruge per te jemi…

  Reply to this comment
 3. A.GRAMSH June 30, 08:34

  KRYEMINISTER QE ”ME VJEN PER TE QESHUR DHE QARE”!

  Ne vend te paraDHenies!

  Kush paragjykon apo edhe e gjykon kryetarin e kesaj qeverrije ,po qe se do quhet qeverri me 20 perqind te elektoratit,ne nje vend pa shtet pse nuk hapi apo mbylli ‘negociatat’ me nje BE qe ka ngelur me breke neper kembe eshte me teper se IDJOT dhe fjalen fantazem integrim e ka perdorur duke e konsideruar BE nje bordello dhe shqipetaret bageti qe me shkop ti perzesh nga keto troje!

  Personalisht ne shkrimet e mija modeste ne kete te perditeshme ne vitet e fundit,disa here, kam shprehur edhe mendimin pse jo edhe bindjen se EDI RAMA ish e vetemja alternative e mundeshme dhe si e ‘keqja’ me e vogel per te qene ne krye te qeverrise per te ‘rilindur ‘shtetin dhe shpetoje kete vend e popull nga shperberja!
  Pa vene ne diskutim ndryshimet ‘sostanciale’ me te kaluaren pas gati 5 vitesh te kesaj qeverrije edhe mendimi edhe besimi im personal per EDI RAMEN ka ‘evoluar’,qe eshte mese normale por per KEQ!

  Gjykim pa emocione!
  Nder batutat ‘Kaps’ te nje kryeministri te nje vendi akoma pa shtet dhe kete e dine dhe gomaret qe e kane te qarte nocionin ‘SHTET’,pas nje fare mbledhjeje te nje Keshilli Europian pa BE,Rama qe kish vene bast me vetvehten ,ishin TRE:

  1.-‘Me kete opozite nuk mund te flitet’!
  Populli perfshi elektoratin e zhgenjyer ka te drejten jo vetem te revoltohet po tja ktheje 1 MILION shuplakat turinjve e ti thote:
  Or ti i keshillit per ke ‘opozite’ e ke fjalen kur vendi e populli ka mbi nje çerek shekulli pa shtet dhe pushteti baze ne demokraci parlamentare ,parlamenti nuk perfaqeson SOVRANIN po krimin e korrupsionin?
  Per ke ‘opozite’ na perrallis zoterija jote kur ti para nje viti ua ktheve nje MILION shuplakat mbrapesht popullit qe te votoi dhe mandatin e SOVRANIT ja dhe ta shkerdhente kreu i korrupsionit Like floririt me ‘preçedent’ PENAL ndersa gjysmen e QEVERRISE brenda nje nate perfshi dhe ministrite kyçe ja dorrezove nje LULASHI me te shkuar te ERRET dhe me ‘preçedent’ PENALE per hajduteri e VRASJE!?

  2.-Batuta e dyte pas shtyrjes ne kalendat greke te fantazmes ‘negociate’ e integrim ne shishtufine ish:

  ‘Nuk kemi humbur 12 muaj po kemi 12 muaj pune”
  Qe shqipetaret e dine qe je i pa shkolluar dhe dine qe nuk ke as zgjuarsine e fshatarit si ‘Çun TirOne’ si tere ‘çunat e ish bllokut’ e ‘Kungujt e Dhjet Arit’ por nuk mund te mos revoltohen pas 5 vjet ne krye te qeverrise e te te thone:
  Po mire more i bekuari i ‘ALLAHUT’ keto 12 muaj do besh tere reformat per te rilindur shtetin kur nuk bere ASNJE reforme per 5 vjet se nuk pate shumice politike se mandatin e SOVRANIT e ndave bile ja shite Likes e bandes LSI dhe ‘shumicen’ edhe pse e kishe ABSOLUTE qe te beje ndryshime edhe ne kushtetute kthyer ne leter higjenike,nuk e kishe me se ISH dhe vazhdon te jete ne konflikt te RENDE interesash e nuk do te rilinde shteti i se drejtes se RILINDJA e shtetit eshte ‘VDEKJA e tyre te inkriminuar deri ne gryke e qe u rendojne mbi supe DHJETRA vepra penale!?
  Me qe je i ‘pa shkolluar’ si thote nje idjot i lindur lakuriq nate me emerin ‘Petrit'(Vasili),a e ke te qarte fjalen ‘PUNE’ se edhe si koncept fizik (A=F x S)nuk eshte vetem levizje rruge si Robert Çamçakizi kantjer me kantjer e tu ‘tu tregosh babait arat’ kur ish Shqiperija ka ngelur pa kufi e pasuri e tere hapesirat ajrore detare e tokesore kalifi SALI u ka lene pasuri e ti kontrollojne te HUAJT,por PUNA esghte edhe ‘FORCE’ apo ‘peshe’ qe duhet te mbash edhe ti edhe tere ata qe ke mbledhur rreth teje qe nuk e kane haberin e PUNES e ne jete nuk u ka thene njeri PUNA E MBARE filluar qe nga bythka Pandeli!?

  3.-Batuta e trete ‘Kaps’ ne gjendje konfuze se nuk na hapi ‘dyert’ nje fare BE-je qe nuk lidh dot breket e saja e po mbyten ne det mijera femije Afrikane e nuk u del zot njeri ashtu si femijeve shqipetare mbi nje çerek shekulli kalifi SALII ish para punonjesve te ministrise se puneve te jashteme:
  ”Me vjen per te qesh dhe qare’!?
  Shqipetaret po ne menyre te veçante elektorati qe e ka votuar e qe nga legjislatura e pare ne te dyten eshte pergjysmuar duhet vere ‘ulerimin’ qe kryetari i qeverrise nuk kontrollon dot ’emocionet’ e imagjino te qeverrise se ne te njejten kohe edhe qesh edhe qan kur shqipetaret 28 vjet jane ne ZI kombetare se po perjetojne tragjedine me te madhe ne historine e tyre pa shtet pa pasuri pa BUKE e siguri po ne ARRATI!
  Strukturat e te ashtuquajture PS po qe se egzistojne perfshi dhe ‘shakaxhinjte’ e grupit parlametar te perjetshem te kohes se PORDHES apo Nanos ka ardhur koha ta ndihmojne ‘kryetarin’ jo per te qeshuren e qaren njeheresh qe jane detyre e mjekeve per ti bere trajtim sanitar te detyruar e mos e lene pa kuruar si kalif SALINE qe tashme seshte me qenje njerezore po kafshe,por te ndihmojne duke i hapur rrugen qe i kane bllokuar jo vetem PS por gjithe Shqiperise ,te dorrezojne mandatet ne duar te drejtesise para se tja kerkojne kalif Salise e Like florise….vijon neser

  Reply to this comment
 4. jetimet e 21 Janarit June 30, 08:44

  Problemi eshte se ne kete vend nuk flitet me shqip te dallosh halete nga llagemet nga qenefet apo banjot publike…ketu gjirizi eshte ai qe quhet parlament ku jane grumbulluar tere minjte e haleve me Nishane qe vetem vjedhin hane dhe dhjesin…mbi koke palaret..

  Reply to this comment
 5. GIOTINA June 30, 15:44

  Gjuha shqipe e gramsh ne gjuhen e mafjes apo salishte perkthehet:
  a.-Edvin Kristaq rama me porosi te ustallareve jashte bashkepunon me njeriun fantazme kriminel e hajdut hollandezin Luli dhe kryehajdutin e shqipetareve e ve mbret te koke palareve…..
  b.-Gruaja e mbretit te koke palareve qe i eshte bere gopi gryke çizmeje duke u shkerdhyer me tere zezaket me parate e shqipetareve ben sikur i kerkon doreheqje Edvinit….qe me kod mafjoz do te thote duku andej nga gjirizi i Lalesit e te te fute likja ngjalen ty ne goje e ti ngjalen tende mua ne bythe e bejme orgji treshe…
  c.-Dhenderri serb me sllobodanken ,malltez boshnjakun ,Arxhiden mbretereshen e tokes detit ajrit dhe supermbesen marin avdes ne bjeshket e Shqipnise tani prone e serbise…..
  Kjo lloj loje quhet ‘hapje negociatash’ per ta integruar edhe sKipetarin e fundit ne drejtim te pa ditun se nuk i kane lene vend as per tu varros se asht toka e xanun…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim