30 qershor 2020

June 30, 2020 00:13

30 qershor 2020

June 30, 2020 00:13
Komento

11 Komente

 1. A.GRAMSH June 30, 07:51

  DJALI ENVER HOXHES DHE DY ‘DJEMTE’ E GEDAF BERISHES,BASKETBOLLISTI DHE SHTANGISTI !

  Nga halete e gjirizit te Lalesit interpretohen pordhet e Venezias!?
  —————–
  Hyrje pa dalje-Tunel!
  Nder haber-aksham-llahtar dale nga llagemet e kalifatit te Bathores prermes goje-bytheve te Zagareve te racave bastarde ‘Lesi’,’FEV ZI’:Bushatet,bastardet,Ballinjte,Bajgat,Batot,Buzhalet,Besniket,Beratet,Babalet,Billdat veçojme :

  -Djali i Enver Hoxhes,udheheqesit diktator qe udhehoqi per 40 vjet popullin shqiptar ne lufte per LIRI ku u derdh GJAK dhe ne pune per ndertim ku u derdh DJERSE eshte hedhur ne rruge si shume familje te tjera nga forca xhihadisto fashiste me metoda te ISIS njesoj si shume vite me pare nga e njejta ‘pulari’ u terhoq Zvarre i paralizuar e ne moshe 90 vjeçare heroi i POPULLIT Shevqet PEÇI i cili siç dihet vdiq ne burg duke bere greve urije!
  Edhe ne rastin e pare edhe ne te dytin urdheri eshte dhene nga Biberajt beogradsasit permes gojes se kalifit Sali ,Neronit qe dogji shqiperi dhe eshte zbatuar nga dy djemte e adaptiuar te tij nje basketbollist me emerin EDVIN ish shok i Hajdarit dhe nje LIKE FLORI qe vodhi tere nje ish Shqiperi!

  P,er ata qe e njohin historine e Bllokut ,te ‘çunave te bllokut’ dhe thonj pa pfrereve ‘çuna TirOne’ nuk mund te mohojne te verteten e madhe se nder tere rrugeçerit e bllokut qe shoqe kishin edhe Helenen (e trojes)Lubonjave,Ngjelave,Kapove,Nanove,Pollove Fugave femijet e Enverit e Beqir Ballukut ishin simbol i thjeshtesise,humanizmit edukates moralit thjeshtesise!

  Ilir Hoxhes si shqiptar ne nje vend pa shtet pa ligje katraure do ti frekomandoja qe Letren mos ua drejtoje HALEVE -ambasada,drejtat e helsinkit,avokate te KRIMIT po tua adresoje pikerisht atyre qe ka bashkejetuar ne te njejtin BLLOK e qe 30 vjet jane ne krye te antishtetit,apo kalifatit si Doktorit te bllokut qe ka dale fotografi me te vellainj ne barke ne Drilon,tja dergoje ature qe ka kaluar femijerine dhe rinine qe sot e 30 vjet jane ne krye te KRIMIT e KORRUPSIONIT si dikur e vazhdojne te gezojne te ‘Drejtat borgjeze pa(me borgjezine)’ Mminoritarieve çobenj Lubonja,Ngjela,Pollo,Nano e tere bastardeve te tjere perfshi ata te klanit ‘KAPO’ qe vazhdojne 30 vjet te vfrasin vjedhin terrlorrizojne nje popull te tere nen regjite e Biberajve-Beogradasve-Berishajve!
  Edvini jo vetem nuk eshte ‘kfryeminister’ i Shqiperise pa shqiptare por thjesht nje BURATIN ne duar te kalif SALISE!

  -Djali i Anetes,allias ‘Gedaf’ Salise ish basketbollisti ka marre MALET e Kosoves duke i zene vendin ‘djalit’ tjeter LIKE FLORISE !
  Se ò’far kerkon nje i ashtu quajtur ‘kryeminister’ pa KOKE i nje qurravije pa BYTHE ne kete krrize INDETITETI 30 vjet te nje populli drejt shperberjes kete nuk arrijne ta kuptojne vetem GOMARET-HAJDARET dhe ‘koqevaret’!
  Mer malet e Kosoves jo per te mbledhur si ‘vellai’ tjeter LIKJA muxhahedine,xhihadiste e kamikaze e stervitur ne emer te ‘alla akbar’ me IMAME ne JALE e terrorrizuar me TRITOL e MOLOTOV nje popull duke u ZVARRITUR e bere me dore nje ‘shqiponje lakuriqe si NGJALE por EDVINI me shkuarjen ne Kosove kerkon te SHTYJE ditet ne krye te nje qurravije qe duhej te ish me kohe ne TERRIN e HARRESES sepse po ben gjitheçka perveç QEVERRISJES se nje vendi e populli tashme te pa qeverrishem aqe me teper nga IDJOTE te INKRIMINUAR,te PA PERGJEGJSHEM!

  Edvini ashtu si ‘babai’ i tij shpirteror’ kalifi SALI,Neroni qe dogji shqiperi jo vetem nuk ka pune fare,po fare fare me Kosoven por ka qene protagonist kryesor ne kfrah te serbit BERISHA per 30 vjet per te permbysur ish shtetin shqiptar,bazen ekonomike te tij vjedhur pasurite kombetare sipas regjive te Biberajve,Beogradasve Berishes ne emer te ‘luftes’ kunder mullinjve te kAmunizmit e zbatimin e teorive te ‘Terapise se shokut’ duke i perdorur ‘KOSOVARET’ si Koke turku,pararoje,’GRUP I ZJARRIT’ per te VRARE-SHQIPTARE per 30 vjet me RADHE!Kush i harron 30 vjet bandat me kamikaze te ISIS pararoje e divizionit Hajdari me ‘kosovare’ te Bukoshave ne me TRITOL e MOLOTOV si pasardhes te Regjimentit Kosova dikur drejtuar nga Xhafer Devat e divizionit me ‘SS’ me emrin Skender beuu per turpin e Botes per 30 vjet rrjesht deri se fundi ne 2 Mars ne kohe KORONAVIRUS te mbledhur ne qender te kryeqytetit Bathore nga LIKE FLORIJA ku asistonte dhe guida SUPREME apo kalifi SALIJA serbi qe do ti vere zjarrin prape KOSOVES permes ‘VV’ Vlla Vrasje,Vet Vendosje apo VET-VARROSJEmbasi dogji 30 vjet Shqiperi duke mbajtur ne krah te njejtet dishepuj te tij Edviner e Like flori!?
  A KA GJUHE ME SERBISHTE SE SA KAQE!?

  -‘Djali’ tjeter i Gedaf BERISHES shtangisti Like florija ka lene frontin ‘malor’ Edvinit si ‘alpinist’ dhe po drejton kryqezatat ne frontin detar si dikur perandorija e Venedikut por tani ‘VENEZIA’!
  Ne gjendje tejet te renduar PSIQIKE edhe pse kafke pa TRU tere ‘spermatoxoidet’ ‘keshilltare’ te pa pune menderisht te veshur jo me bluza ‘çeltiku’ po ‘VENEZIA’ i bejne REKLAME nga parajsa e viles ne Gjirizin e Lalesit KORONAVIRUS duke ndenjur BYTHE me BYTHE bashke me nje ‘president’ si qenje pa KOKE!

  Si analfabet Like Floriri simbol i korrupsionit e PERDHUNUES i shqiptareve te VDEKUR duke i konsideruar ‘koke palare’ nga tere ‘kushtetuta’ e IMAMIT tashme leter Higjenike pershtatur kalifatit te Bathores ku flitet nga faqja e pare tek betimi i ‘presidentit’ per ALLAHUN,si duket i kane lexuar vetem NENIN 90/1:
  ”Presidenti i republikes nuk ka pergjegjesi per aktet e kryera ne ushtrim te detyres se tij”!?
  Shqip :’Presidenti’ i ‘koke palareve’ pavaresisht se ne kete vend nuk ka 30 vjet as shtet asnje pushtet asnje istitucion kushtetues as demokraci e as qe diskutohet Republike’ apo demokraci parlamentare mjafton te emerohet nga agjenturat e huaja permes nje EDVINI si buratin i tyre dhe te konsiderohet ‘president’ dhe mund te beje ò’fare ti doje BYTHA ne emer te ‘alla akbar si PERDHUNUES i ’10 Komandamenteve te Zotit’:Te VRASE,te VJEDHE,te SHPRONESOJE,te dale LAKURIQ te beje SEKS me rite SATANISTESH me QIM-Peka te parashikuara ne kodet e xhihadit ISIS sipas rigtesh Sataniste duke qene ne krye te XHIHADIT ne antishtetin e kalifatit Bathore vne krah te guides Supreme apo kalifit serb BERISHA!
  Mire tere organizmat nderkombetare te te drejtave te njeriut e ato humane jane kthyer ne HALE se jane blere me FLORI nga mulla Omar allias Like Falori nga Helsinki OSBE-ODIHR e Venecja apo nje Avokate e KRIMIT dhe KORRUPSIONIT e ska kush ta shpetoje kete popull nga keta PERDHUNUES po shoqate te mjekeve pa KUFIJ pse nuk nderhyjne tu bejne:
  TRAJTIM SANITAR TE DETYRUAR!?

  ‘VENEZIANE’!
  Po ndenje gjith kohes ne HALE vetem PORDHET do degjosh’-thote populli!
  A ka me deskrititim per tere istitucionet e mender BE-Halese nga OSBE-ODIHR e perfunduar tek ‘komisioni i Venecias’ qe kane 30 vjet qe vine verdalle ‘SI PORDHA’ neper breke ne nje vend ne mes te Europres sa nje fshat e me popullsi ngelur ‘kokodshi nje thele’ e nuk jane ne gjendje tu tregojne VENDIN ne mos ne BURG ne Hage apo QELI ti shpien ne shtepi 24 KRERE te KRIMIT e te KORRUPSIONIT ne nje vend dikur SHQIPERI!

  Kush ka lexuar nje fare ‘interviste’ te nje profesoreshe aqe me teper gjermane anetare e ‘Komisionit te Venezias’ marre nga nje e perditeshme aqe me teper gjermane DW edhe me GOMARIn pa TRU ja heq deshiren per te jetuar e ben depres e ben te bjere ne FATALIZEM !
  eshte ne moshe te vjeter e ka RRJEDHUR o kjo mender e perditeshme Dojòe me te ‘VJELLA’ ka PJERDHUR!

  Si mundet ne nje interviste te tere nje ‘profesoreshe’ e nje ‘prestigjoze’ te mos thone jo vetem ‘ASGJE’ por vegtem ‘IDJOTESIRA’ dhe ato kontraditore prer nje vend pa shtet 30 vjet e nje POPULL drejt shperberjes!?

  Si mund te arrije tev kihet me SHPRESE nga te ‘huajit’ lkur akoma nuk po na mbushet mendja qe ‘GOMARIN E NXJER I ZOTI NGA BALTA’ e me keta ‘profesore e profesoresha te HUAJ ‘prit GOMAR te mbije bare’!

  Si mund te arrije nje ‘profesoreshe’ e ‘RRJEDHUR’ nga njera ane thote:Venecia nuk ka vend per interpretim’ nga ana tjeter kerkon dialog,kompromis consensus nga kreret e krimit korrupsionit ne nje vend pa shtet pa kushtetute pa gjykate kushtetuese e pa ASGJE!?

  Nga ò’fare planeti vjen kjo ‘profesoresha’ ANGELIKE qe na trajton si te ishim IDJOTE e ben leksion e si zysh fillore ‘per te drejten kushtetuese’ e me nje INJORANCE qe tremb edhe gAmofret e Peqint perfshi Pezen na zbulon Ameriken kur thote pas 30 vjetesh:
  ”Per Shqiperine ka rendesi te jashtezakoneshme te kete gjykate kushtetuese funksionale’!?

  Mire kjo ‘profesoreshe’ leshi eshte ftohur ne bythe po ata mender ‘gazetare’ te ‘prestigjizes’ si nuk vrasin vehten kur degjojne pordhe dale nga halete e gjirizit te Lalesit si:
  ”Ne (Venezia) japim keshilla qe quhen ‘Soft Law’ ..edhe pse kushtetuta e Shqiperise vendos mekanizem te komplikuar per emerimet e gjykates kushtetuese ..prandaj duhet bashkepunim,mirebesim konsensus te gjere dialog…rekomandimet prekin rregulla te pa qarta..!?
  A e merni vesh o ‘koke palare’ se kush kerkojn 30 vjet te na e bejne ‘Trurin DHALLE’!?

  ‘Gjate vizites sone-thote ‘profesofresha’ e Leshit-kemi pare se te gjithe aktoret politike jane te vetedijshem,vullneti plolitik eshte ”!?Per ke politike per ke aktore e per çfare vullneti flet kjo e PJERDHUR nga trute ose e blere me FLORI kur ketu ska as shtet as popull as Shqiperi e keta nuk flasin per ‘kushtetute Republike’ shteti istitucione por ‘AKTORE’ e SHQIPERI’-HAJDUTERI!?

  Dhe ne fund te ‘intervistes’ apo PORDHEVE leshuar permes HALEVE te gjirizit te Lalesit Profesoresha gjermone qe vuan edhe nga majasilli dhe kapslliku e mbyll si LOPA qe leshon BAJGEN:
  ”Nga prespektiva jashte duket se problemet jane te krijuara vete”SELF MODE’!?
  Do methene ‘inervista’ e nje te rrjedhure nga ca te pjerdhur permblidhet keshtu:Venecja nuk ka nevoje per interpretim por qe duhet interrpfretuar konsultuar me konsensus nga aktoret krriminelet vrasesit hajdutet qe me kushtetuten fshijne buthen dhe se fundi ata ‘VETE E KANE KRIJUAR ‘SELF MODE’..!?
  shqip UJKO MJEGULL DO ndersa kalifi SALI tere dishepujt e xhihadit rreth tij dhe mulla Omar allias LIKE FLORI si te INKRIMINUAR deri ne fyt nuk duan as KUSHTETUTE e as qe diskutohet me per gjykate kushtetuese qe nuk ka dse ç’far te gjykoje!

  P.S”Kush do ligj er republike
  Me statut e me llogjike
  E ka pisk e ngordh si horr
  Ne kanup si tradhetor” Noli (Sulltani dhe kabineti)

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku June 30, 18:45

   Or ti GRAMSHI, or pleher e gjirizeve enveriste, or sigurims bytheshqyer, or fosile e nje te kaluare qe nuk mund te kthehet me ne Shqiperi, or te dhjefsha me fare e me fis, or qelbanik i stervitur ne guzhinat e atyre qe gatuanin mut per kete popull, qe ti vazhdon ta shperndash andej – ketej sepse te kane mbetur fuçite plot ne apartamentin tend qe vjen era pordhe e fende formash edukimi, po mjaft çave derrasa se na çave menderen. Mbylle qenefin se na qelbe, e shpejt e shpejt vafsh ne te sat’eme ashtu si Enver Bastardi vajti ne te anesë.

   Reply to this comment
 2. intelektuali June 30, 08:46

  Qeverisja e Enverit filloi me masakra kunder intelektualeve properendimore duke u grabitur pasurite dhe pronat, sic po deshmojne te gjithe komentuesit e tjere ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe perfundoi akoma me keq, me tollona dhe bunkere, kur kishte falimentuar ekonomine dhe kishte ekzekutuar te gjithe shoket e vet.

  prandaj:

  PSE TE QAJME DHE TE VAJTOJME PER ILIR HOXHEN?

  kur:

  Mjafton te shikoni me nje sy faqet e fryra dhe te dhjamosura te Ilir Hoxhes ne kopertinen e gazetes DITA qe te bindeni se ai jeton ne begati si “veshka mes dhjamit” ne “Pularine Lluksoze” ne Laprake, me parate qe Enveri dhe Nexhmija i grabiten shqyptareve per 50 vjet me radhe, kur e kishin bere Shqypnine si nje CIFLIG personal te familjes se tyre dhe kur i kishin bere shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet? Ku shkuan pasurite e nentokes dhe te mbitokes te Shqypnise? Nese nuk e dini se ku shkuan miliardat e exportit shqyptar pyesni Arketarin apo Llogaritarin Kontabel te familjes Hoxha, Luan Bregasin, Krushkun Besnik te Enverit se ju a tregon ai se ku kane shkuar miliardat ne dollaro gjate Diktatures enveriste ne vendin tone.

  PO PSE BUDALL ISHTE BAMIR TOPI QE LIDHI KRUSHQI ME LUAN BREGASIN?

  Kjo situate e papare dhe e pazakonte sepse deri me sot politika jone kombetare ka luajtur si “mesalla me dy faqe” me krimet e Enverit per te genjyer Perendimin dhe per te mashtruar BE-ne per te vjedhur fonde evropiane,

  SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  Ku familjareve te nomenklatures komuniste nuk u eshte lejuar te punojne ne administraten shteterore dhe ndalohen kategorikisht te bejne biznes me fonde publike, femijet dhe pjellat e diktatoreve ne keto vende ish komuniste kane ulur koken dhe jane fshur si zhapik poshte barit, nuk guxojne te dalin ne media, TV apo publik megjithese kane kerkuar falje per krimet e prinderve te tyre,

  por:

  CFARE NDODH SOT NE SHQYPNI?

  Administrata shteterore sot eshte plot e perplot me spiuna te Sigurimit Famekeq te Enverit, hetuesa dhe prokurore te Enverit jane emeruar nga Edvini dhe banda e tij ne majat me te larta te Shtetit, mund te filloj qe nga krimineli Gramoz Ruci, Spartak Braho, Kryeprokurori Cela, nip i Aranit Celes dhe Kryetari i Spakut, po deputeti i rezilit, hetuesi i Enverit, Fatmir Xhafaj qe gjasme ishte autori i Reformes ne Drejtesi, le te mos harrojme se Ermal Hoxha ishte emeruar administrator i Fabrikes se Kokaines ne Xibrake, prone e Taulant Balles qe furnizonte narkotrafikantet me tonelata drote vdekjeprurese dhe ishte pikerisht Edi Rama qe e shpetoi nga burg me finte Enveriste. Ilir Hoxha ne vend te uli koken dhe te kerkoje falje per krimet monstruoze te prinderve te tij sadiste dhe gjakatare, del papushim si “gjel maje plehut” dhe kerkon te drejtat e tij qytetetare, kjo eshte nje gje e papranueshme, imorale dhe tejet cinike,

  SI NJE TURP DHE REZIL I SHQYPNISE QE KERKON TE ANTARSOHET NE BE

  Reply to this comment
 3. intelektuali, ai i verteti June 30, 09:59

  Intelektualin propordhemerigon nuk je ne Long Beach mo?

  Ke frike se te ze covidi?
  Po nuk bie rufeja ne hale mo aman. Kur Ste gjeti gje ne burgvapo Kur perkthen refugjatet kampeve te botes, Kur mban rradhe per super ke guzhina e neighborhood.

  Je Bo Si kashei i pavdekshem, propordhmerigonet U thone zomby or Walking dead ketyre specieve Si Ty.

  Ua Si e ke pesuar ti Intel Shqyptari propordhmerigon.

  Nexhi iku bahriu po ashtu me kohe, Po ti cpret a derezi, Nobody miss you and will not miss in the future.

  Please Go and Pass away, let us alone ne faqet e gazetes se nerume Dita.

  I ke lexu komentet?
  Ke infektu dhe demon APO i ke marre emrin?

  Ke gje tjeter per te jashteqitur sepse vuan nga sarmonela dhe dizanteria kronike?
  Apo nga zgjerimi i … je incontinent e Te dalin Pa dashur.

  Qese ke barku ose Pampers is the only solution for your Problem.

  You have a very big problem mr. walking dead

  Ilacet Kujdes dhe side-effects!

  Sigurimi, perktheja ne Burg, Ilirin spiun, kastro spiun,
  Ilacet ilacet

  Reply to this comment
 4. urani historiani te Ben te fala June 30, 11:41

  Intele diareja

  Ua Si e ke pesuar ti Intel Shqyptari propordhmerigon

  Ke gje tjeter per te jashteqitur sepse vuan nga sarmonela dhe dizanteria kronike.

  Reply to this comment
 5. L.H June 30, 11:51

  Si asnjehere me pare pas 1912-tes

  -Nuk kemi qene kaq te ndare e perçare ne 200 banda parti si 30 vjet ne kohen e serbit Sali!!!!!!!
  -Nuk kemi qene kaq larg me kufij midis Kosoves e Shqiperi si 30 vkjet ne kohen e serbit Sali!!!!
  -Asnjehere nuk jemio armiqesuar kaqe shume mes kosovaresh e shqiptaresh si keto 30 vjet kur serbi Sali i ka perdorur si dikur Xhafer DAeva e Mitrovica lkosobvaret per te vrare djegur terrorrizuar me tritol e molotov sKipetaret…!!!!!
  -Asnjehe nuk ka ndodhur pas masakres se 4 Shjkurtit kur regjimenti Kosobva i Xhafer Deves masakronte shqiptare te pa fajshem ne gjityhe Shqiperine ndcersa ne Tairane beri ketrdine si keto tridhjet vjet me serb Saline qe po udheheq kryqezatat gterrorristo-xhihadiste ne perberje Hajdare antishqiptare e ku si grup zjarri jane kamikaze te ISIDS-UDB-ashe te veshur si ‘Kosovare’udhehequr nga Bukoshe Albine Edvine medine e propoganduar nga Bushati qe per babne ka islamik Medine e gjysh Hisnine qe UDB-ja i kish vene ne dispozicion qe gte digjnin shqiperine!!!!
  -Asnjehere si lketo 30 vjet me serb Saline sipas regjive te UDB-se e KGB-se tere ambasadoret e ‘aleatit strategjik’ jane emeruar sipas lobizmit sxerbo rus ne Amerike e boshtit krriminal Biberaj-Beograd-Berishe per te eksperimentuar lufte civile veri-juge po mbi te gjitha Kodsove-Shqiperi dhe gjenocid titist per te arratisur nje popull te tere e vendin e te pareve shqiptsare ta zene sipas nje plani sa krriminal aqe dhe antishqiptar gtere racat e Botes muxhahedine,iraniane,afgane xhihadiste e mbi te gjitha ‘kosovare’ qe skane as DNA as gen as gjak shqiptare per te djegur ish Vatane… ISIS-ISIS-ISIS restauruar shume me keq se ne lindjen e mesme me dijenine e ‘aleatit strategjik’ qe tani pas 30 vjet na ka derguar vajzen e terroristit Arkan HAJDARI te na sjelle demokracine e nje KIMete te na tregoje shqiptareve historine e Skenderbeut!!!!!!!!!!
  ‘NBGREHUNI DHE BJRERUNI…”!

  Reply to this comment
 6. Jetimet e 21 Janarit June 30, 12:41

  Shoku Gramoz Braçe,
  Nese nuk i tregoni vendin kesaj qeverrije analfabetesh kujslinge dhe ketij kryeministri kujsling qe po mbajne peng shqiptaret e shqiperine nga kujslinge do konsideroheni Krriminele e do shkoni bedel per saline ne giotine qe po kerkoni ti beni krimit jelekun antiplumb e avokatine…GJAKU NUK BEHET UJE!

  Reply to this comment
 7. intelektuali June 30, 16:21

  NJE PJESE NGA LIBRI I ROMANCIERIT ALGJERIAN BOUALEM SANSAL:

  Çfarë do të thotë të zbulosh papritur se je biri i një Xhelati?

  “Të jesh djalë i nje xhelati është më keq se të kesh qene vetë xhelat. Do të thotë që pasi të kesh rrëmuar në sëndukun e Xhelatit dhe të kesh numëruar viktimat e tij , në garazhin e vilës tënde pas shumë vitesh , të shkruash mbi faqen e ditarit tënd…..

  Im atë nuk ka vrarë një njeri, ka vrarë dy, pastaj njëqind, pastaj mijëra dhe dhjetra mijëra dhe mund të kishte vrarë miliona.Në orën e llogarisë, në orën e zgjimit zgjodhi t’u kthente shpinën viktimave dhe t’ia mbathte.Njëlloj sikur t’i vriste për herë të dytë. Kjo është e llahtarshme.Pastaj, me ndërgjegje, bëri gabimin e dytë që la trashigimtarë, duke e ditur se , herët a vonë, e vërteta do të dilte në sipërfaqe dhe se fëmijët e tij do të hiqnin picirin.”

  PASTHENIE NGA WIKIPEDIA:

  Romani i Sansal “Le Village de l’Allemand”, është histori e dy vëllezërve algjerianë që gërmojnë në të kaluarën dhe zbulojnë se babai i tyre kishte qenë një oficer nazist që shpëtoi në Algjeri pas luftës. Libri eksploron vijën e mirë midis fondamentalizmit islamik, komunizmit dhe nazizmit. “Le Village de l’Allemand” është i pari i romaneve të Sansal që u përkthye në anglisht, dhe u botua me sukses te papare në SH.B.A. Që nga botimi i ketij romani, librat e Sansal janë ndaluar në Algjeri.

  Romani i Boualem Sansal tregon historine si vëllezërit Malrich dhe Rachel Schiller individualisht u morën me zbulimin e së kaluarës së errët të babait të tyre të ndjerë, një ish oficeri SS, i cili ishte përgjegjës për vdekjen e hebrenjve të panumërta gjatë Holokaustit dhe Sansal përfshin ne roman shumë ngjarje historike për të krijuar një sfond shumë realist. Ngjarjet më domethënëse në adresat e Sansal përfshijnë fundin e Luftës së Dytë Botërore, Holokaustin, Luftën e Pavarësisë Algjeriane. Rrëfimi sugjeron tema të ndryshme, duke përfshirë ndikimin e fajit dhe të dhunës, lavdërimin e shtypësve dhe mënyrën se si mund të transmetohen e mëkatet nga një person tek të tjerët. Ai thekson se si dija në lidhje me rëndësinë e Holokaustit është kuptuar dhe keqkuptuar në mënyra shumë të ndryshme nëpër botë. Për më tepër, Boualem Sansal nxjerr në pah faktin se dihet shumë pak për socializmin nacional patriotik fanatik në botën arabe. Socializmi Kombëtar ishte ideologjia politike e Partisë Naziste. Romani sugjeron se gjeneratat që ndjekin Luftën e Dytë Botërore dhe, më saktë, Holokaustin, kanë përgjegjësi të edukohen për këtë çështje duke përdorur çfarëdo burimesh të disponueshme pa fanatizenm nacionalist. Njerëzit gjithashtu duhet të përhapin atë njohuri tek ata që nuk mund ta përdorin burimet historike për të siguruar që një genocid i tillë i tmerrshëm të mos ndodhë më. Përfitimi i historisë është që ne, si qenie njerëzore, mund të mësojmë nga gabimet e së kaluarës, në mënyrë që të marrim vendime më të mira në të ardhmen. Historia e Sansal dëshmon se individët mund të kenë ndikime të jashtëzakonshme në përmirësimin e jetës së të tjerëve dhe mbrojtjen e bashkësive të tyre. Ajo nuk kërkon një ushtri për të miratuar ndryshimin – ose më saktë, nuk duhet të marrë një ushtri për të miratuar një ndryshim pozitiv.

  Perkthim nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
 8. Fazlliq qires i familjes berisha June 30, 21:51

  @Xhuxhumak b.q
  Kam vene re se gjoithmon e ke me kete Gramshin o e ke fiksim se je me probleme te renda te shendetit mendor,o je antishqiptar ne sherbim agjentufrash o ky nga gra,shi te ka shkerdhyer tere vrimat qe te permban pragu i shtepise se me Enver Hoxhen une qe lexoj shqip nuk e kam hasur ne asnje rresht te tij gtere kohet qe e ndjek ne mendimet qe shkruan…ne kete te perditeshme…Ku te djek!?

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku June 30, 23:33

   b.q. i sat’eme, mua vazhdimisht me djek (apo me djeg) PIÇKA e SAT’EME para e prapa, a more vesh o lesh? PIÇKA e SAT’EME….

   Po ty ç’mutin te djeg se ç’kam une me kete beqirin GRAMSHI? He mo ç’te djeg, apo vërra e shqyer e bythes tende te gjakosur nga te hkerdhyerat e vazhdueshme.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim