30 tetor 2019

October 30, 2019 01:29 Updated

30 tetor 2019

Nga Arkiva

October 30, 2019 01:29 Updated
Komento

4 Komente

 1. A.GRAMSH October 30, 08:49

  ‘REFORMA E (Ç)DREJTESISE’ DHE ‘RREMBYTHJET E INFORMACIONIT’!

  ”Drejtesija e vonuar eshte drejtesi e mohuar’Monteskje
  ——————–
  Nder lajmet nga Bota dhe habera-kshamet nga hamamet e Bathores veçojme:

  Nga Bota:
  Vazhdon xhirimi i filmit me qenin ‘REX’ te Trump ne kapjen dhe asgjesimin e kreut te shtetit te kalifatit Abu Bakr al Bagdat!?

  Zvicera,sipas shkrimit te nje Robelli,ka filluar fushate kunder kosovareve perkrahes e luftetare te ISIS!
  ”Shqiptaret po luajne nje rol tmerresisht prominent ne aktivitetet ekstremiste ne Zvicer e sidomos ne rrethinat e qyteteve te medha si Zyrih,Berne,Bazel.Po thuaj se nuk ka qytet te madh zvicerian ku nuk sorollatet nje hoxhe qe llomotit kunder perendimit”

  ”zani i hoxhes dhe i priftit ne nje kange te degjenerueme….”Migjeni
  Nuk dihet akoma se ç’fare kane diskutuar 5 ore ‘bythe me bythe’ Edvini dhe Albini per kete punen e ‘lidershipit’ kosovaro-sKipetar te KRIMIT ne tere kryeqytetet e Europes ne Angli per kokainen,ne Hollande per krimin e organizuar ,ne Itali per prostitucionin,ne France si azil kerkues dhe ajo me kryesorja si do arrijme qe ti ndajme e dallojme ‘KoQevaret’,nga kosovaret,’hajdaret’ nga qytetaret,muxhahedinet ,xhihadistet dhe Imamet pas 30 vjetesh nga SHQIPTARET!?
  ‘Derr ne thes’ si do Albini dhe Edvini!?

  Nga Bathorja:
  Nje i ashtuquajtur ‘zv/kryeminister i nje qeverrije kujslinge pa emer te nje vendi pa shtet 30 vjet nuk arrin te shikoje ‘gropen’ ku po varroset per 30 vjet nje vend e nje popull mbas shkaterrimit nga themelet te ish shtetit shqiptar,mbas shkaterrimit nga themelet te bazes ekonomike te tij,mbas shkaterrimit nga themelet te tere pasurise kombetare llogaritur ne MIJERA-MILIARDE,mbas shitjes e zhdukjes edhe tere kapitaleve strategjike te huajve si ne asnje vend edhe te Afrikes,mbas investimeve miliardash per te financuar e kredituar 30 vjet vetem KRIMIN dhe KORRUPSIONIN ne ndertimin e ‘KESHTJELLAVE NE RERE’!

  Braçe,ne vend qe ti beje thirrje tere grupit socialSSalist o ti dalin Zot vendit e tragjedise o te zhduken e perballen me drejtesine ,meret me ‘kopertinen e ‘Dites’ nderkohe qe eshte pergjegjes direkt jo vetem si zv/kryeminister po si ish kryetar i komisionit te financave dhe Ekonomise qe ‘BUXHETI’ i antishtetit jo vetem nuk u behet trasparent popullit shqiptar se ku shkojne MILIARDAT e ne sherbim te kujt por harron se nje dite se do jete ne banken e te AKUZUARVE se pse populli shqiptar pa BUKE eshte 11 MILIARD euro BORXH ku i takon nga te porsa lindurit deri tek ai qe po vdes te paguajne ne jete te jeteve BORXHIN e Braçes e jo vetem BORXHIN por çdo vit dhe 147 MILION vetem perqindjet e intyeresit te BORXHIT te BRAÇES!
  Nese Sajmir Tahiri me emer arti ‘Saje Qorri’ u denua nga Hajdaret dhe gjin gjonat e gjon markagjonat me urdher te kalif Salise 5 vjet per ‘shperdorim detyre’ se kur ish i vogel ky vend mbillej vetem droge e kryeqytet ish Lazarati,BRAÇE ,po qe se do rilinde shteti mund te denohet me 101 Vjet burg per shperdorim detyre vetem per faktin qe ka 30 vjet qe nuk dihet se ku perfundojne te ardhurat rreth 500.000 Miliard dhe Borxhi sipas atyre qe thuhet ne nje vend terr informativ ka arritur shifrat mbi 70 perqind ne vendin me te varfer te Ballkanit!

  ‘Reforma ne (ç)drejtesi’!?
  ——-
  Ne nje proverb afrikan thuhet:
  ”Misri nuk mund te prese drejtesi nga nje trup gjykues i perbere nga pula”!
  Imagjino tek ne pas 30 vjetesh ku ‘Pulat hane dhe gure’ e kanibalet me ne krye kalif Saline hane njerez te gjalle qe edhe mbas vrasjes i perdhunojne si ‘Koke palare’ ndersa femijet i shpien neper kasapana per trafik organesh ose zorret ua shperndajne ne ajer si fije merimange si ne Gerdec!?

  Si mund te besojme tek rilindja e shtetit te se drejtes e nje e ashtuquajtura ‘Reforme ne drejtesi’ kur pas 30 vjetesh na mungon INTELIGJENCA-TRURI-MORALI!?
  Si mund te shpresoje nje popull i mjere qe ti zgjidhen 40.000 dosje te zena myk nga nje drejtesi e reforme qe ka 3 vjet qe ka filluar e akoma nuk u jane mobiluar Zyrat dhe nuk jane mobiluar banjot e ardhura me valute BORXH nga jashte,me firmen e BRAÇES,e BODE-gardeve te financave te krimit, sipas mizurave te Bytheve per tere KPL-KLP-KLGJ-SPAK-BHSH-ABCÇDDHEFGGJHIJKLLLMNNJOPQRRSSHTTHUVXXHYZZH….!!!??

  Si mund te vazhdoje te shpresoje akoma ky popull pas 30 vjetesh ngelur mes kater rrugeve e mos i vdese ajo qe vdes e fundit SHPRESA kur tere ZAGARIJA e dizinformacionit vazdon te jete ne sherbim te krereve te krimit dhe korrupsionit nga Kalif SALIJA ,tere kreret e xhihadit,Edvineve lulash byth qimeve e Like Florija!?

  ‘Intelektuali’ KABO!?
  —————-
  Si mund te mos biem ne fatalitet ne nje vend 30 vjet pa shtet e terr informativ kur na del ‘si kerpudha pas shiut’ nje KABO ,’Pedagog,profesor,kerkues shkencor,autor i disa librave’ e arrin e thote:
  ”Ti kandidat i mundshem(per prokuror i pergjithshem) a e ke kurajon te shkosh ne Gjirin e Lalzit dhe te hetosh per fondin e tokave dhe per vilat lluksoze te qeverritareve”!?
  Po kur ky ‘shkencetar’ i universiteteve ‘KRISTAL’ ka 3 vjet e nuk di se me reformen e ‘shkruar’ te ‘drejtesise’ prokurori i pergjithshem nuk ka ne dore asgje perveç ‘hapset e kashtes’ per te HETUAR-AKUZUAR krimin ashtu si ndodh ne shumicen e vendeve te BE-se atehere si mund ta dije populli i varfer e aqe me teper militantet tifozet e hajdaret qe tere ‘drejtesine’ do ja kerkojne si sot e tridhjet vjet LLALLES tani cuces se Maleve MARKU!

  Kur ‘shkencetari’ KABO jo vetem nuk di se ç’far eshte kjo ‘reforme ne drejtesi’ por ka akoma mentalitetet e nje njeriu qe vuan nga ‘Sindroma e Stokolmit’ e nuk jeton dot pa perdhunuesin e tere reformen ne drejtesi e kerkon nga nje ‘njeri’ do te thote se te krijosh konfuzion ne nje popull e ambjent konfuz qe te vazhdojme edhe 30 vjet:
  Kr themi kalif SALIJA nenkuptojme LLALLA,horret e bulevardit,gjyqesorin,prokurorija,qeverrija partija!!

  O Milet!
  Nese nje dite do te lindi vertet shteti i se drejtes,ku kjo e ashtuquajtur ‘refrorma ne drejtesi’ eshte vetem nje ‘pjeseze’ integrale e saj nuk do te shkojne te ‘VILAT’ e krereve te KRIMIT e KORRUPSIONIT prokurori i pergjithshem qe ne shume vende te BE-se nuk u dihet as emeri e as mbiemri po do shkoje pse jo ndonje prokuror apo prokurore fare e re ndfoshta ne moshe qe ne emer te shtetit te se drejtes do hetoje akuzoje e jape PRETENCEN ne emer te shtetit e te POPULLIT per tere kreret e krimit e korrupsionit!

  Te vazhdosh te kerkosh shpetimin nga Arta Marku apo Mark Marku si do e kete emrin do te thoter te kesh pjerdhur nga trute kur ka qe nga 2016 qe reforma ne drejtesi ka rrezik te vdese pa lindur!?
  Te vazhdosh mbas 30 vjetesh te mbash shprese qe shtetin ta rilindin ata qe e VARROSEN perfshi dhe SHBA-te qe ne kete vend jane perfaqwesuar nga LLUMI bashke me BE-ne ne diplomaci,ekonomi,financa sistem bankasr drejtesi e tere te drejtave internacionale nderkombetare publike e te drejtave themelore ku ca kineze LU apo ARVIZU kreret e krimit e korrupsionit i kane konsideruar ‘Burra shteti’ e ‘yje ne ngjitje’ per ‘meriten’ se kane VRARE-VJEDHUR-PERZENE shqiptare ,tregon jo me i ‘pjerdhur nga Trute’ por i RRJEDHUR!

  Kushdo qe do ta konsideronte vehten shqiptar e aqe me teper intelektual duhet te jepte nate e dite ulerimen per nderhyrjet e kaubojsave ‘ambasadore’ ne krah te krriminel Salise e hajdut Like florise mik i simbolit te krimit te sistemit bankar fullhanerise e aqe me teper te jepni urdhera publikisht per ‘GJYKIM SELEKTIV’ ne nje vend pa shtet ne anarki si ne rastin e Sajmir Tahirit kur nga nje ane sistemi drejtesise eshjte i kalbur e ne ‘reformim’ nga ana tjeter HAJDARET e GJIN GJONAT shesin dosjet Billdave e hakmerren me njerezit e shqiptaret si te ishin kafshe!

  Se fundi:
  Pas 30 vjetesh kemi TRE antisisteme gjyqesore: -Nje GRUP me ‘Hajdaret’ apo ‘ishat’ gjingjonat e llallat qe s’kane kaluar vetting-un apo jane doirehequr e vazhdojne jetojne parajsen me Miliardat e BRAÇES!
  -Nje me ‘hajdaret’ qe kane kaluar ‘provat’ nga komisione qe nuk kane bere vettin-un e jane ne pritje se nuk dine se ç’far te bejne e mobilojne zyrat me Miliardat e BRAÇES!
  -Nje grup tjeter me ‘Hajdare’ perfshi dhe gruan e ‘Hajdarit’ qe akoma nuk kane kaluar ne ‘prove’ po vazhdojne e sistemojne fashikujt dosjet bashke me miliardat jashte neper bankat ‘offshore’ te tere Botes e marin rrogat Milioneshe te BRAÇES te cilin nje dite do ta marin te pandehur bashke me ‘Bojaxhiun’ si koke turku per kalif Saline e Mulla Omar apo Like FLORINE!

  P.S ‘Thirrjet e te varferve jo gjithmon jane te drejta,por po nuk i degjove,nuk do te dish kurre se çeshte drejtesija”!
  :

  Reply to this comment
 2. gjaku i te reneve October 30, 10:35

  Di kush te me thote emrin jo te ketij Kabos po atij ambasadorit te shba-ve qe i ra infarkt mbi dafllak andej nga Lura dhe …hengri buk e fiq e vdiq…!!!!????

  Reply to this comment
 3. ÇAJUPI October 30, 15:31

  ”Myslimane e te krishtere
  jemi keq
  Te ngrihemi qe te tere
  djem e pleq..”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim