“Adhuroj të shoh një vajzë të re e cila del jashtë dhe e kap botën nga jaka e xhaketës”

March 8, 2018 15:37

“Adhuroj të shoh një vajzë të re e cila del jashtë dhe e kap botën nga jaka e xhaketës”

 

Në një ditë pa energji, e mbytur nga pesimizmi i njerëzve që të rrethojnë, që duan të të bindin që, vetëm sepse je vajzë, do e kesh gati të pamundur të arrish aty ku do doje, e lodhur nga e njëjta pamje, burrat që drejtojnë gra shumë herë më të afta sesa ata vetë, merr pak optimizëm, nga thëniet e këtyre grave që kanë guxuar të çajnë të parat rrugë, ku më pas, shumë të tjerë, gra e burra bashkë, i kanë ndjekur.

Ato thonë të vërtetat me zë të lartë, ato shembin klishetë e rreme që janë ngritur për gratë, ato i shpallin të drejtat e tyre!

Më poshtë  gjeni 30 shprehje frymëzuese nga gra që guxojnë:

1- “Nëse kërkon vetëm fjalë, pyet një burrë; nëse kërkon vepra, pyet një femër.”-Margaret Thatcher, politikane

2- “Një femër e fortë e kupton se logjika,vendosmëria dhe fuqia janë po aq femërore sa intuita dhe lidhja emocionale. Ajo i vlerëson dhe i përdor të gjitha këto dhunti.”-Nancy Rathburn, shkrimtare

3- “Një  grua është si një bustinë çaji- ti asnjëherë nuk  e di sa e fortë është ajo deri sa e vendos në ujë të nxehtë.”- Eleanor Roosevelt, politikane, aktiviste

4- “Unë gjithmonë kam dashur të isha një femme fatale. Edhe kur isha e vogël, asnjëherë nuk doja të isha thjesht një vajzë, por doja të isha një grua.”- Diane von Furstenberg, stiliste

5- “Unë jam e fortë, jam ambicioze dhe e di shumë mirë se çfarë dua. Nëse kjo nuk të pëlqen, atëherë punë për ty.”- Madonna, këngëtare

6- “Feministe është kushdo që njeh dhe vlerëson barazinë dhe vlerat si të femrave dhe të meshkujve.”-Gloria Steinem, feministe, gazetare, aktiviste politike dhe sociale

7- “Adhuroj të shoh një vajzë të re e cila del jashtë dhe e kap botën nga jaka e xhaketës. Jeta është e poshtër. Ti duhet të përpiqesh dhe të triumfosh.”- Maya Angelou, shkrimtare

8-“Unë e ngre zërin-jo që të bërtas, por që, ata që nuk kanë mundësi të shprehen, të mund të dëgjohen… ne nuk mund të kemi sukses kur gjysma prej nesh ngurojnë.”- Malala Yousafzai, aktiviste pakistaneze për të drejtën e arsimit të grave, fituese e çmimit Nobel

9- “Feminizmi nuk ka të bëjë me forcën e femrave. Femrat si natyrë janë të forta, por ka si qëllim të ndryshojë mënyrën se si bota e percepton forcën.”- G.D. Anderson, shkrimtare

10- “Femrat thonë gjithmonë: ‘Ne mund të bëjmë  gjithçka që mund të bëjnë dhe meshkujt!’ Por janë meshkujt ata që duhet të thonë: ‘Ne mund të bëjmë gjithçka që mund të bëjnë dhe femrat!’.”- Gloria Steinem

11- “Nuk je e detyruar të jesh e bukur. Nuk i detyrohesh askujt për bukurinë tënde. As të dashurit/bashkëshortit/partnerit, as kolegëve të punës, veçanërisht as meshkujve që takon në rrugë. Nuk iu detyrohesh as prindërve, as fëmijëve, nuk i detyrohesh shoqërisë në përgjithësi. Bukuria nuk është një qira që e paguan sepse ke zënë një hapësirë të quajtur “femër”.- Erin McKean, leksikografe

12- “Një femër që i dëgjohet zëri, përkufizohet si një femër e fortë.”- Melinda Gates, filantropiste

13- “Femrat, ashtu si dhe meshkujt duhet të përpiqen për të bërë të pamundurën dhe kur të dështojnë, dështimi i tyre duhet të jetë një sfidë për të tjerët.”- Amelia Earhart, pilotja e parë grua

14- “Kur një burrë jep opinionin e tij, ai është burrë. Kur një femër jep opinionin e saj, ajo është e përdalë.”- Bette Davis, aktore

15- “Shpresoj që prindërit e vajzave të vogla do i shikojnë ato dhe do thonë, “Po, femrat munden.”- Dilma Rousseff, presidentja e parë grua e Brazilit

16- “Femrat janë lidere në çdo aspekt-si një drejtore që drejton një kompani fitimprurëse ashtu edhe një shtëpiake që rrit fëmijët dhe kujdeset për shtëpinë. Vendi ynë është krijuar nga femra të forta dhe ne do vazhdojmë të thyejmë barriera dhe të sfidojmë stereotipe.”- Nancy Pelosi, politikane

17- “Natyrisht që nuk shqetësohem nëse natyra ime i frikëson meshkujt. Tipi i mashkullit që frikësohet nga personaliteti im është pikërisht tipi për të cilin nuk kam asnjë interes.”- Chimamanda Ngozi Adichie, shkrimtare

18- “Nuk ndihem më pak femër. Ndihem akoma më e fuqishme kur marr një vendim të rëndësishëm, kjo kurrsesi nuk e zvogëlon feminitetin tim.’- Angelina Jolie pas mastektomisë së dyfishtë, aktore, aktiviste.

19- “Pyetja nuk është kush do më lejojë mua, por kush do më ndalojë.”- Ayn Rand, shkrimtare

20- “Kemi nevojë për femra në të gjitha nivelet, duke përfshirë  ato që janë në krye, për të ndryshuar dinamikën dhe t’i japin formë bisedës, të sigurohen që zëri i femrës të dëgjohet dhe të mos injorohet.”- Sheryl Sandberg, drejtore operative e Facebook.

21– “M’u desh shumë kohë për të pasur një zë që të dëgjohet dhe tani që e kam, nuk do të hesht.”- Madeleine Albright, politikane

22-  “Femrat janë arkitektet e vërteta të shoqërisë.”- Harriet Beecher Stowe, shkrimtare

23- “Nuk kam takuar asnjëherë një femër që nuk është e fortë, por ndonjëherë ato nuk dinë ta tregojnë forcën që kanë. Duhet një tragjedi që një femër të shfaqë forcën e saj. Mesazhi im është që ta shfaqni forcën para tragjedisë.”- Diane von Furstenberg

24- “Femrat kanë qenë gjithmonë më të fortat. Meshkujt kërkojnë vazhdimisht mbështetje nga ato. Ata kanë nevojë për nënën që kujdesej për ta kur ishin të vegjël.”- Coco Chanel, stiliste

25- “Feminizmi është për të gjithë.”- Bell Hooks (pseudonim), shkrimtare

26- “Besoj se mbrojtja e të drejtave të femrave është  kapitull i pambyllur i shekullit XXI.”- Hillary Clinton, politikane

27- “Ne duhet të riformojmë perceptimin tonë rreth mënyrës si e shikojmë veten. Duhet të bëjmë një hap përpara si femra dhe të marrim drejtimin.”- Beyoncé, këngëtare

28- “Unë jam një femër fenomenale. Femër fenomenale…po, kjo jam unë.”- Maya Angelou

29- “Pse fjala feminizëm është bërë tabu? Nuk është fjala ajo që ka rëndësi, por ideja dhe ambicia që ajo përfaqëson.”- Emma Watson, aktore

30- “Ideja e të qenit feministe: shumë femra mendojnë se të qenit e tillë do të thotë të jesh kundra meshkujve dhe të mos krijosh lidhje me seksin e kundërt, por ajo që feminizmi përfaqëson në të vërtetë, është një barazi e të drejtave të njeriut. Për mua është një pjesë thelbësore e identitetit tim.”- Lena Dunham, aktore dhe shkrimtare.

a.s/dita

March 8, 2018 15:37
Komento

5 Komente

 1. ZHDUKENI BUSHTREN NGA KJO DITE E GRAVE TE NDERSHME TE KSAJ BOTE March 8, 18:51

  zhdukeni kte ndyresire te njerezimit o injorante ,
  qe njerez si ju kjo putane e pashpirt i hidhte mes detit
  duke i bere ushqim per peshq .

  popull sharlatan .
  prandaj ju shkerdhen jeten cdo plehr e huaj dhe vendit
  juve aty .
  Kur vdiq kjo Bushter ,
  gjithe Anglezet dolen ne rruge ne Feste ,
  me parrulla nga me te ndryshmet ku shprehin
  urrejtjen e tyre per kte Satane qe hante jete njerezish
  ku shkruhej ;

  ”””””””””””””””””’BUSHTRA VDIQ ””””””””””””””””””””’

  Reply to this comment
 2. Dodona mbi Tomorr March 8, 20:34

  Mos e shemtoni gazeten ne kete dite te shenjte per grate! Kjo ishte nje kuceder qe la te vdisnin 27 te burgosur Irlandeze qe kishin shpallur greve urije per padrejtesite e Anglezeve ndaj Irlandes se veriut. Por ajo ka qene nje perbindeshe edhe per Shqiptaret ! Thenia e saj :..”Le te sherbeje Shqiperia si ekspsriment “lerini Shqiptaret ne mjerimin e tyre ! Ishte qendrimi me cnjerezor i kesaj gruaje si kryeministre ne ato vite ne Angli!Vetem figura e saj nuk duhet te dilte sot ne faqe gazetash.

  Reply to this comment
 3. Konti Sbalta March 8, 21:54

  Dhe Theceri tha :
  “..Le te behet Shqiperia e mjere
  shembulli me i keq per te tjere!
  le te zjeje ne te urrejtja dhe vreri,
  per gjithcka qe tha e beri per ne Enveri!
  Keto tha , kjo shtrig e keqe plake,
  dhe nga ky cast,
  cdo gje njerzore prej saj , u flak!

  Reply to this comment
 4. Konti Sbalta March 8, 21:56

  Dhe Theceri tha :
  “..Le te behet Shqiperia e mjere
  shembulli me i keq per te tjere!
  le te zjeje ne te urrejtja dhe vreri,
  per gjithcka qe tha e beri per ne Enveri .. “!
  Keto tha , kjo shtrig e keqe plake,
  dhe nga ky cast,
  cdo gje njerzore prej saj , u flak!

  Reply to this comment
 5. Konti Sbalta March 8, 22:01

  Dhe Theceri tha :
  “..Le te behet Shqiperia e mjere
  shembulli me i keq per te tjere!
  le te zjeje ne te urrejtja dhe vreri,
  per gjithcka qe tha e beri per ne Enveri .. “!
  Keto tha , kjo shtrig e keqe plake,
  dhe nga ky cast,
  cdo gje njerzore prej saj , u flak!
  “…Rrethoni e mbyllni cdo shteg e cdo rruge ,
  as zogjt mos lini te fluturojne per atje,
  kthejeni Shqiperine e pa shprese ‘
  vertete , ne nje burg!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*