32 mjekë e infermierë të infektuar, vetëm 8 prej tyre janë shëruar

March 30, 2020 12:55

32 mjekë e infermierë të infektuar, vetëm 8 prej tyre janë shëruar

Në përgjigje të interesit të medias, drejtoresha e ISHP ka sqaruar procedurën që po ndiqet me personat e kthyer ditët e fundit nga jashtë, ndërsa dha informacion edhe për gjendjen e fëmijëve të prekur nga COVID 19.

Ku do të qëndrojnë shqiptarët që riatdhesohen?

Të rikthyerit i janë nënshtruar të njëjtit protokoll, ku procedura kërkon karantimin të detyrueshëm. Këta persona monitorohen nga mjeku i familjes dhe epidemiologu, ndërkohë që strukturat e policisë bëjnë të sigurtë që nuk thyhen kushtet e vetëkarantimit. Në të gjitha ato raste kur mjeku konstaton problematika, vijohet me protokollet si në rastet e tjera.

Si është gjendja e fëmijëve me COVID?

Fëmijët, ashtu si edhe gjithë referenca botërore, janë më pak të prekurit ose me format më të lehta. Jam e gëzuar të them që deri tani gjendja e tyre është e mirë.

Çfarë ilacesh po përdorni me të prekurit?

COVID vijon të mbetet një sfidë e komunitetit mjekësor ndërkombëtar. Shumë çka është hedhur në tavolinë, po përgjegjësinë e protokollove e mbajne strukturat trajtuese.

Sa mjekë janë të prekur?

Janë 32 mjekë e infermierë, 8 prej tyre janë të shëruar. Vijohet me monitorimin e pjesës tjetër.

Te spitali “Shefqet Ndroqi’ sa është stafi, numri i respiratorëve?

Është një spital universitar, i cili ka gjithë kapacitetet, 190 shtretër, mjekë të aftë për t’iu përgjigjur kësaj sfide.

j.l./ dita

March 30, 2020 12:55
Komento

2 Komente

 1. info analitike March 30, 19:14

  Areti Beruken si e kemi?
  Puyetjes se fundit nuk i japin pergjigje se pergjigja dihet.
  Me vjen keq qe keto drejtoreshat e emeruara nga partia kane probleme me transparencen dhe te verteten e gjendjes ne spitale. Kjo qasje i sherben partise dhe PuPuPu-ve por jo popullsise e cila jo vetem qe eshte e detyruar te qendroje e mbyllur por edhe lajmet ti marre te cunguara sipas urdherave te kriekaqolit. Tashme shteti drejtohet me ERTV, facebook e twitter se per protokolle shteterore as qe behet fjale. Si mund te gjobisesh qytetaret qe thyejne oraret e karantines vetem se kete e ka thene kriekaqoli ne ERTV kur mungon minimalisht publikimi ne fletoren zyrtare?
  Nje gjykate normale, pa gjykates te lidhur e te varur nga politika, do ta hidhte poshte pa ngurrim kete praktike.

  Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi March 30, 19:22

  Pergjigjia per numrin e respiratorve tek ky spital mungon! Mend per te ardhmen!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim