3200 muxhahedinë në Shqipëri, McCain: Treguat guxim!

September 10, 2016 11:41

3200 muxhahedinë në Shqipëri, McCain: Treguat guxim!

Një grup prej 280 personash është nisur dje nga kampi Liria në Irak drejt Shqipërisë, duke e çuar në 3200 numrin total të muxhahedinëve në vendin tonë.

Transferimin e të gjithë anëtarëve të MEK nga “Kampi Liria” (Liberty) për në Shqipëri, e ka përshëndetur edhe ish-kandidati republikan për president në SHBA, njëkohësisht një nga politikanët më me influencë, John McCain.

I shpreh falënderimet e mia më të thella Qeverisë së Shqipërisë për mikpritjen dhe guximin në përpjekjet e saj për të zgjidhur këtë krizë humanitare. Gatishmëria e Shqipërisë për të siguruar strehim për banorët e Kampit të Lirisë është një testament i vërtetë për frymën dhe vlerat e popullit shqiptar”, thuhet në deklaratën e tij.

Lajmin për transferimin e muxhahedinëve iranianë e kanë pasqyruar gjerësisht edhe mediat e këtij vendi, të cilat thonë se “Shqipëria ka marrë të gjithë anëtarët e grupit terrorist”.

Muxhahedinët janë një grup ekstremistësh të cilët kërkojnë rrëzimin e regjimit në Republikën Islamike të Iranit.

Në vitin 2009, Këshilli i Europës i nxorri “Muxhaedinët e Popullit Iranian” nga lista e organizatave terroriste ku i kishin klasifikuar më parë.

Që në 2012-n edhe SHBA dhe Kanadaja i kanë nxjerrë “Muxhahedinët” nga kjo listë duke i konsideruar një organizatë që lufton me mjete të ligjshme politike për ndërrimin e regjimit në Iran. Në vitin 2002, ishte “MPI” që bëri me dije ekzistencën e programit nuklear të Iranit, gjë që rezultoi e vërtetë.

September 10, 2016 11:41
Komento

11 Komente

 1. Shushica September 10, 13:31

  Të guximshëm……..çfarë ironie….USA me mbi 9.000.000 km2 dhe 320.000.000 banorë nuk kishte guxim …vënde dhjetra herë më të mëdha se Shqiperia në popullsi dhe siperfaqe , myslimane dhe miq të USA nuk kanë guxim….ne me 28.000 km2 dhe 3.000.000 banorë jemi të guximshëm .Armiqësohemi me Iranin , prodhues botëror i naftës dhe gazit , një fuqi në rritje të shpejtë…Këto janë pagesa për Kosovën apo servilizëm për ruajtjen e pushtetit personal….Në se është e para
  dhe amerikanët do ta shprehnin qartë , do ti pranoja dhe unë….por nuk besoj …është vetëm servilizmi dhe përulja pa dinjitet , për pushtet personal , sepse politikanët pa dinjitet në fund të fundit nuk janë politikanë , janë pushtetarë që e përdorin vë din thjesht për interesa personale .Duke parë standartet dhe gjëndja reale e Shqipërisë , mund të bindeshin miqtë , qoftë edhe të fuqishëm që të mos i merrnim , ose e shumta 100…200…dhe të tjerët të shpërndaheshin .Kështu edhe problemet e mundëshme mund të jenë më të vogle dhe relacionet me Iranin nuk do të demtoheshin …A ka njeri në Shqipëri që i mendon interesat kombëtare……Apo ndjekim stilin ballist , të huajt janë në ikje , të presim momentin ….Gjithmonë …në pritje të Godosë

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 10, 19:00

   Esht nje politike servile per te ruajtur pushtetin personal ky bastardi Kryeminister

   Shqiperia nje vend kjaq i vogel dhe me probleme mer 3 mij muxhahedinevte cilet jane te rezikshem per te ardhem e popullit tone

   Asnje vend europian nuk i pranoi

   Pastaj perse te terheqim mbi vete hakmarjen e Iranit qe esht nje fuqi e madhe globale ?

   Po opozita shqiptare pse nuk reagon ? Harron opozita se jane shqiptaret ata qe ja japin voten , nuk jane amerikanet
   A kemi opozite ne Shqiperi apo jo ?
   A ka shoiqeri civile aty mor vella ?

   Ata muxhahedine duhet te shpetndahen ne te gjitha shtetet anetare te Natos dhe ne ket menyre , duke qene te shperndare ata nuk mund te jene te rezikshem
   Por duke qene te gjithe bashkarisht ata behen nje kercenim real per vendin ku jetojn

   Duhet te ngrihen opozita dhe intelektualet dhe te kerkojne qe keta muxhahedine te shperndahen ne gjith vendet e EU-se , ose ndryshe te fillojn protestat kunder tyre

   Irani esht nje fuqi shum e madhe dhe ne nuk kemi as edhe nje lloj armatimi qe te mbrohemi , pa le te jemi ne Nato , vendeve te Natos nuk ju ruhet fare per ne

   Reply to this comment
   • Qimi September 10, 19:52

    Mos ha shume m… ore Rajmond se qenkerke i pa informuar epse partia e pare e ketyre muxhahedineve erdhi ne kohen e Saliut te trete e Lu se dyte kur sekretare shteti ne vendin mik ishte Hillari qe kur kollet prodhon karamele!Ndaj lere opoziten se shume shpejt Luli do ti fuse anetare te PD e e shef pasketaj se kush e drejton kete vend!

    Reply to this comment
    • Raimond vlonjati September 11, 01:50

     Ore idiot ca rendesie ka fakti se mori Sala nja 300 veta nga muxhahedinet
     Dhe kjo ishte nje arsye me teper qe Sala te ikte nga pushteti
     Ky qe erdhi ne pushtet erdhi qe te korigjoje ato gjera qe beri gabim Sala , nuk erdhi ne pushtet qe te thelloj gabimet e Sales

     Ce keni more ket llogjike justifikimi prej njerezish te neveritshem qe jeni gati te sakrifikoni gjithe Shqiperine vetem per interesat ngushta partiake ?

     Askush nuk e mburr Salen per ate qe beri , e megjithate Sala mori nje numer shum te kufizuar , ndaj ky Mr. 200 Milioneshi qe erdhi ne pushtet duhej te justifikohej e te thoshte qe Shqiperia e mori pjesen e saj , tani te marin te gjitha vendet e tjera te Natos nga nje numrr te vogel dhe keshtu shperndaheshin muxhahedinet ne gjith vendet e Natos ne numer te vogel dhe nuk ishin te rezikshem sepse do ishin te copezuar ne grupe te vogla neprr Europe

     Mirpo ky i koruptuari Kryeminister doli vullnetar ti merte te gjithe ,
     se ketij nuk i dhimbset e ardhmja e popullit shqiptar , por ka merakun e milionave te tij vetem

     Reply to this comment
 2. Illirjan nga Persia September 10, 17:03

  Muxhahedinet jane kushurinj te Arben Llalles (Lala ne persisht quhen sherbetoret e pallatit 🙂

  Llalla, mir se te erdhen njerezit e gjakut 🙂

  P.S. ckemi pseudonacionalista te paster “arjan”, nuk do shani pak Greket sot?
  Jeni ne gezim te madh sepse Rama-Idrizi-Meta ju sollen kushurinjte e paster illirjan nga Persia?

  Reply to this comment
 3. lili September 10, 17:14

  Ky ishte cmimi per te fituar e per te mbajtur pushtetin!…pra mos pris ni qe reforma e drejtesise te sjelle gje,se kembimi u bâ rfugjatetper shqiperinee imuniteti per ju si dikur me berishen armet e berishes qe i garantojne imunitetin ad vital eternam

  Reply to this comment
 4. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... September 10, 18:43

  Ky eshte pushtimi i bute dhe ne heshtje i Albanistanit.

  Reply to this comment
 5. bilua September 10, 19:33

  Ja dhe nje premtim qe me se fundemi presidenti Obama se bashku me ish sekretaren e Shtetit Hilen e Klintonit e bene realitet duke e mbyllur perfundimisht Guantanamon e shkerngulur ne kete vend ku gjithe populli eshte i dhjere por krenar!Justifikimi i Ramushit eshte se “Ne te humbur e te humbur jemi,kete radhe vetem po fituam se per te humbur s’humbim gje”.Rrofte miqesia Shqiptaro-Kineze.

  Reply to this comment
 6. Leka September 10, 19:47

  UNE JAM I MENDIMIT QE RAMA TI PAISE ME KARTEN E ANTARIT TE PS DHE TE JENE GATI PER NE KOMISIONET ZGJEDHORE KU PER PASOJE LE TE BEJNE GEK PD PASKETAJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LUTEM KOMENTUESVE PER KETE DHURATE QE IA KALON EDHE KALIT TE TROJES TE NA PARAQESIN VARIANTIN ME TE MUNDESHEM KU DHE REDAKSIA DO TE SHPALLE FITUESIN ME GJETJEN ME TE PERSOSUR PER KETA “MIQ TE MIQEVE”.

  Reply to this comment
 7. thanks for nothing zoti John McCain.! September 11, 01:11

  keto lajme jane megjithemend jashte imagjinates.

  nqs shqiperia po ben nje veprim te guximshem me pasoje deri ne ADN e kombit..me thoni ju lutem vetem nje investim amerikan ne shqiperi qe te mbaje vulen MADE IN USA…

  Mos me thoni se na futen ne Naton….se gjasme po na mbrojne nga serbi kur ai vend ka 25 vjet qe eshte nen kthetrat e saliserbit…biles dhe serbi te na kishte pushtuar nuk do kishim deme kaq shume..

  Mos me thoni per Kosoven se mbi 90 perqind e ekonomise kosovare varet nga serbia..

  Ka nje disporporcjon te madh …ka nje humnere midis asaj qe thuhet se populli shqiptar eshte me proamerikani ne Europe dhe nga ana tjeter ne keto 25 vjet nen kujdestarine e dipllomacise amerikane shteti dhe dinjiteti shqiptar po kalon kohen e tij me te erret .

  Aq ne shume kur disa antishqiptare aq me shume edhe ne gazeten Dita (stefani pellumb kulla e company)kane nisur nje ofensive “deleted” kunder enver hoxhes dhe sistemit tij vetem per te mbuluar koleren berishiane

  Si nuk doli dhe nje shqiptar i vetem te kundershtoje keto tre divizione me terrorista marksista muxhahidine

  C’na duhen falenderimet e ketij John McCain kur pas nje genocidi 25 vjecar artificjal te udhehequr nga dyshja antishqiptare & antiamerikane & antihumane
  me shume se gjysma e fuqise puntore dhe intelektualet jane larguar nga ai vend..

  C’na duhen falenderimet e ketij John McCain kur pas nje genocidi 25 vjecar edhe ai populL qe ka ngelur ne Shqiperi i ka perfunduar procesi i shplarjes se trurit

  C’na duhen falenderimet e ketij John McCain kur pas nje genocidi 25 vjecar dipllomate amerikane dhe njerez me rendesi ne shtepine e bardhe po mbrojne me cdo cmim dyshen kriminale 2B qe me e pakta duhet te ishin ne burgim te perjetshem..

  duke qene qytetar amerikan me e vogla qe mund tju them jo vetem John McCain.por dhe Obames,hillarit trampit etj
  TURP PER JU QE PO SILLENI KESHTU ME POPULLIN SHQIPTAR..FJALET E MIRA DHE GURIN NE TRASTE..

  MOS DONI TE THONI QE MUXHAHIDINET JANE TE “OMEL SI MJALTI”

  PSE KJO POLITIKE ANTIAMERIKANE NE SHQIPERI NGA VETE AMERIKA….?!

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 11, 09:45

  TALEBANET ISLAMIKE SI LHL-TE E ASADIT

  Hillari Clinten minoi paqen ne Lindjen e Mesme dhe la te vdese si qen ambasadorin amerikan, kjo grua e pacipe eshte shmbelltyra e karrieristes egoiste qe predikon narcisizmin ne politike, qe me fjale te tjera do te thote se njeh vetem UNIN dhe jashte tij Bota nuk ekziston, pra nje vemje e kesaj gruaje pa moral qe gazeta DITA e cileson si:

  “nje nga politikanët më me influencë, John McCain”

  i lavderon dhe i ben elozhe ME GISHT NE BYTHE shqyptareve te korruptuar si ne Kohen e Al Kapones shekuj me pare ne SHBA, njashtu sic i cilesoi do kohe me pare ambasadori Lu ne Tirane duke shtuar:

  “shyqyr qe jane keta albaneze dallkauke dru me pre se ku do te gjenim brime tjeter miu per talebanet islamike”

  njashtu:

  sic Edi Rama dhe banda dallkauke socialiste pas tij deshen per pak te depozitonin LHL-te e llahtarshme te Asadit me mal te Dajtit dhe ne Mjekes te Elbasanit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin