Burra shteti që vrasin shtetas?!

February 15, 2016 00:09

Burra shteti që vrasin shtetas?!

Në Shqipëri këmbëngul “zakoni” për të konservuar respekt dhe adhurim edhe për ata shtetarë që kanë vrarë qytetarë në funksion të forcimit apo mbajtjes së pushtetit të tyre. Një mendësi e egër që është zhdukur në Bashkimin Europian ku duam të integrohemi. Sepse nuk ka qeveritar në Europë (kryeministër apo president) që t’i mbijetojë zemërimit publik dhe ndëshkimit penal, nëse merret vesh se etja e tij për pushtet është bërë shkak për humbjen e jetës qoftë edhe të një njeriu të vetëm.

***

Përveç gjakmarrjes, që është një aspekt më vete, mendësia masive që i jep të drejtë një pushteti për të marrë një jetë njerëzore është e vjetër në Shqipëri. Pa një mendësi të tillë nuk mbinin dot “burrat e shtetit”, liderët e fortë, fuqia e të cilëve themelohej pikërisht mbi terrorin dhe frikën që kallnin vrasjet. Kështu ka qenë që me lindjen e shtetit shqiptar pas shpalljes së pavarësisë. Por, gjithsesi, mendësia e të drejtës së qeverisë për të vrarë, u përforcuar shumë gjatë 45 vjetëve të “diktaturës së proletariatit”. Në ato 4 dekada e gjysmë, ishte normale që qeveria të ekzekutonte me vdekje, me burg apo me internim armiqtë e “popullit” dhe ky i fundit, në fakt turma, të solidarizohej me qeverinë. Sepse për “popullin” nuk ishte krim por e drejtë që partia të vriste në emër të “popullit”.

***

Kjo mendësi shtazore këmbëngul edhe sot e kësaj dite në një pjesë të popullsisë. Dhe në rast se pranojmë që ka një farë të vërtete në thënien e Gustav Lë Bon se fatin e një populli e udhëheqin më shumë brezat e vdekur se ata të gjallë, i bie që ne të vazhdojmë të udhëhiqemi në mos nga Enver Hoxha, nga mendësia e krimit e përforcuar në 45 vjet sundimi të tij. Dhe janë dy raste që e provojnë një gjë të tillë: Qëndrimi i një pjese të shqiptarëve ndaj diktatorit Hoxha vetë, si dhe qëndrimi ndaj masakrës së “21 Janarit”.

***

Një intervistë e ditëve të fundit e Nexhmije Hoxhës dhe kritikat ndaj saj, bënë që të buisin në sipërfaqe tërbimet e fshehura në mbrojtje të diktaturës. Të njëjtat furi dhe zemërime të rrënjosura në mendësinë që e quan të drejtë, dhe jo krim monstruoz, vrasjen e njeriut nga qeveria! Një mendësi pa të cilën, ish -diktatori, nuk mund të vazhdojë të mohet si më i madhi “burrë i shtetit” në historinë e Shqipërisë!

***

Vetë e veja e diktatorit e pranoi se ka qenë pikërisht ai që ka marrë vendime për ekzekutime dhe dënime (e si mund të ndodhte ndryshe?) por fanatikët e Enverit, kontingjente të çdo diktature të mundshme që mund të mbijë si solucion a shpëtim edhe nesër, nuk duan t’ia dinë. Nuk duan t’ia dinë fare se makina e pushtetit, e drejtuar me dorë të hekurt nga Enveri, ka vrarë njerëz. Sepse edhe nëse ka vrarë, sipas mendjes së tyre, e ka bërë këtë gjë si “burrë shteti” pra, për të mirën e popullit. Këtë gjë tha edhe vetë Nexhmija, e veja e diktatorit.

***

Çështja nuk ka të bëjë vetëm me qëndrimin ndaj një diktatori që nuk është më. Sikur të kish të bënte vetëm me Enverin, ndoshta nuk do ja vlente t’i riktheheshe. Por ajo është një çështje e të sotmes dhe e ardhmërisë, e nevojës për ndarje të prerë të shtetit, qeverisë dhe e “burrave të shtetit”, nga krimi i vrasjes së qytetarëve që e kthen shtetin në një Leviathan. Por për këtë kërkohet që, minimalisht, të mposhtet mendësia qe e vlerëson vrasjen e qytetarëve si një të drejtë të qeverisë. Sepse nëse krimin i vrasjes së njeriut nga një pushtet, që votohet për mbrojtjen e jetës së njeriut në radhë të parë, nuk do perbuzet moralisht dhe politikisht nga shumica e njerëzve, si mund një krim i tillë të ndëshkohet penalisht? Kaq e vështirë është të kuptohet se pandëshkueshmëria e krimit të 21 janarit, apo kuturisja e disa prokurorëve për të mos hetuar si duhet atë masakër dhe e disa gjykatësve për dhënë vendime qesharake lidhur me të, nuk vjen nga gënjeshtrat dhe sofizmat vulgarë të Sali Berishës për gjoja “puçin” apo “rikoshetat” por, mbi të gjitha, nga qëndrimi indiferent i një pjesë jo të vogël e shqiptarëve që nuk shohin te ajo masakër një krim që e përbindshizon shtetin, një embrion kriminal që i kërcënon të gjithë?!

***

Por nëse Enver Hoxha , që ka frymëzuar madje deri edhe urdhëruar vrasjen e shumë njerëzve, vazhdon të adhurohet dhe Sali Berisha dhe Lulzim Basha, që janë qeveritarët kryepërgjegjës për vrasjen e qytetarëve në 21 janar, vazhdojnë të konsiderohen “burra shteti” (madje edhe nga diplomatë të huaj si ish-ambasadori amerikan Arvizu kohë më parë, apo eurodeputeti Kukan tani së fundi) dhe të votohen, si mund të shpresojmë të ndajmë krimin nga politika? E si mundet që një tolerance e tillë ndaj krimit të vrasjes së qytetarëve prej një qeverie, të mos e degradojë edhe dekriminalizmin e politikës në një farsë pandëshkueshmërie për ata që qëndrojnë të paprekshëm në majën e hierarkisë së krimit? Të gjitha këto që flasim, nuk mund të mos jenë, indirekt, një mbështetje e të drejtës së një pushteti për të vrarë. Dhe të kesh pushtet për të vrarë nuk do të thotë thjesht aftësi për të vrarë por, mbi të gjitha, të kesh “të drejtë” për të vrarë. Mbështetje të tilla e krijojnë një “të drejtë” të tillë kriminale.

***

Dhe meqenëse termi “burrë shteti” po përdoret si lavatriçe për të justifikuar krimet e djeshme dhe ato të të sotmes, ja vlen të analizojmë se çfarë është në të vërtetë një “burrë shteti’ dhe se të qenit vërtet i tillë, nuk ka fare lidhje me krimin e aq më pak me kryekrimin e vrasjes së qytetarëve.

***

Kush vret nga lartësia e pushtetit nuk mund ta bëjë këtë si burrë shteti dhe aq më pak për të mirën e sovranit popull por vetëm si despot. Dhe çfarë është despotizmi? Këtë na e tregon fare mirë Hegeli në librin e tij të famshëm “Filozofia e së Drejtës”. “…despotizëm – shkruan filozofi i shquar – ka kuptimin e çdo kondite paligjshmërie në të cilën vullneti i veçantë si i tillë, qoftë i një monarku apo i një populli (si pushtet turme, oklockraci – saktëson Hegel), llogaritet si ligj ose zë vendin e ligjit; ndërkohë që sovraniteti si moment idealiteti, si idealitet sferash dhe funksionesh të veçanta, mund të themelohet saktësisht nën ligjshmëri dhe kondita kushtetuese”.

***

Ky mendim i Hegelit na shërben mjaft mirë për të zbërthyer situatën tonë. Pikërisht atë gjendje paligjshmërie në të cilën vullneti i veçantë dhe despotik i një lideri, i duartrokitur edhe nga turma, kryen aktin e vrasjes së shtetasve gjë që racionalizohet se e ka bërë si “burrë shteti” pra, për të mirën e shtetit dhe sovranit. Por jo çdo shtet ka sovranitet. Sepse sovraniteti është një gjendje institucionale ku sferat e veçanta të shtetit, ndonëse veprojnë të pavarura nga njëra-tjetra, e marrin të gjitha kuptimin e ekzistencës duke qenë në shërbim të së tërës, sovranitetit. Ky është momenti i idealitetit që nënvizon Hegeli. Nën diktatura mund të ekzistojë vetëm sovraniteti i shtetit në raport me botën jashtë tij, me shtetet e tjerë. Por nuk mund të eksitojë kurrë sovraniteti i brendshëm, pavarësia e popullit nga diktatori. E kundërta ekziston në diktaturë pra, pavarësia e diktatorit nga populli. Jo rastësisht propaganda e regjimit stalinist, e ngrinte në qiell sovranitetin e jashtëm si liri nga bota. E bënte pikërisht që ta maskonte mungesën e lirisë, të sovranitetit të brendshëm, izolimin total të popullatës si në një burg të madh.

***

Diktatura apo despotizmi dhe sovraniteti nuk kanë lidhje mes tyre. Prandaj edhe veprimet e diktatorit nuk ishin akte të një burri shteti por shprehje e ambicies, gjakimeve, kapriçio të tij. Qenia burrë shteti, të paktën në një demokraci liberal-kushtetuese, presupozon veprime vetëm në funksion të sovranit dhe sovranitetit. Pra nga këndvështrimi demokratik-liberal, mund të jesh në krye të shtetit për tërë jetën, por nuk është thënë të kesh qenë burrë shteti as edhe një orë të vetme. Prandaj nuk mund të mos habitesh që, në kundërshtim me të gjithë konceptet e demokracisë liberale për lidershipin politik, diplomatë të huaj, këmbëngulin t’i thurin elozhe apo shfaqin kortezinë e një realpolitike vulgare, një autokrati me duar të përgjakura si Berisha. Dhe a nuk bien edhe ata, në të njëjtin nivel të ulët të nostalgjikëve të diktaturës, që këmbëngulin ta lartësojnë diktatorin Enver Hoxha si burrë shteti?

February 15, 2016 00:09
Komento

54 Komente

 1. T.U.R.P. February 15, 01:08

  I nderuar zoti Thano !

  Sinqerisht jam i suprizuar me analistin tuaj A .Stefani

  Ne kohen e Enverit cdo lloj komunisti apo teoricjene komuniste si ky Stefani i kam patur urryer ose i rrija sa me larg.

  Ku po mashtron ky “deleted”

  Fillimisht nje “deal” me lexuesit..ne gop te semes enveri me nexhmijen dhe fansat e tij qe jane 1 perqind e shqiptareve.

  Logjikisht Zogu,Enveri dhe Berisha kane vrare kundershtare,numri,momento kohor.rrethanat e brendeshme dhe te jashtme shumezohen me koeficentet perkates dhe perfundimi te tre jane pergjegjes para historise si vrases:

  Shtrohet pyetje:

  PSE KY DALLIM KAQ I MADH MIDIS KETYRE TRE KRIMINELEVE ?

  1-krimineli pare ahmet zogu u reabilitua 101 % me prona me permendore me emra rrugesh

  2 kriminelit enver hoxha ju perdhuna varri me dinamit ju burgos familja ( deri te nipi ermal hoxha qe eshte burgosur pa faj) e deri te shurrimi i varrit..
  Cfare denimi tjeter kerkon ky miop ? Nqs do te haje dhe nje supe me kockat e enver hoxhes si kanibal sinqerisht do ta ndihmoj ne gatim

  3- krimineli berishe eshte toleruar ne menyre tmerreisht te pabesushme nga ato elezbiberoserboamerikene qe perune ne pushte ne 91 ,nga mazhoranca e impotentit rama ,,por dhe nga shoqeria civile ku bejne pjese dhe keto stefanaqer

  Le te lexoje ky analisti i dites keto superkrime sepse
  me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike. Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj. Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë.

  Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera. A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.

  Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.
  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri?

  Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore. Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna.

  Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar.

  Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha:

  Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.

  Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.
  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret.

  T.U.R.P.
  habitem me kete kanibalizem ekstrem ndaj diktatorit enver hoxha dhe tolerimit kriminal te monstrave Zogurves dhe Berishhaleja.

  Zoti Andrea gabon rende me dashje qe ngaterron enveristat nga a-enveristat.

  Enveristat jane me pak se 1 perqind kurse a-enveristet mendojne se koha e enverit ishte e keqja me e vogel e mundeshme jane mbi 80 perqind e atij populli te tradhetuar nga te kater anet nga miqte dhe armiqte..deri sa eshte kthyer ne
  -shprehje gjeografike
  -kolumbine e europes
  – nje kosh plehrash per mbetje toksike dhe jashtqitje njerzore si keto ML e Iranit si puna jote qe nje jete te tere hengre buke me “mesimet e xhaxhit” qe tani po i bluan dhe kockat si nekrofag

  Reply to this comment
  • Nazim February 15, 13:47

   Kur pashe titullin, dhe duke qene familjar me “penden” e Stefanit, mendova se Andrea do te kishte shkruar dicka te thekur per faktin qe Amerikani John Kerry i shtrengoi doren nje “burri shteti”( Lulkes) qe kishte vrare 4 veta tek sheshi me 21 janarin e famshem, kur fliste per reformen ne drejtesi( e dekriminalizimin) dhe e hapa artikullin me priteshmeri.

   U zhgenjeva, se gjeta nje shkrim medioker qe nuk ka lidhje me temat aktuale, dhe nuk ndihman aspak per ceshtjet aktuale te sotme, por derdellit e derdellit per gjera qe jane tashme te njohura, te thena e te sterthena. Dhe jam dakort me komentuesit, qe Enver Hoxha, nuk mund te futet ne nje thes me ata qe e shiten Shqiperine, e grabiten Shqiperine, dhe e dhunuan Shqiperine, dhe e kthyen ne nje vend te mjere, Si Saleh Berishovici, dhe Ahmetovic Zogici.

   Reply to this comment
 2. XUME PROTOPAPA February 15, 05:19

  KE NGATERRUAR SAPUNIN PER DJATHE

  o burazer me gjysllyqe fund-shisheje e mendje te çoroditur !

  Ajo, qe me ndihmen e serbo-boshnjakut Ramiz Alia, shpuri ne varr te gjalle Enver Hoxhen, foli per “state reason” – “arsye shteterore”, ne marrjen e vendimeve te rendesishme, dhe nuk foli per “burre shteti”.

  E paske kaq te veshtire te dallosh dy nocione teresisht te ndryshme me gjithe syrrejtjen e veshtrimit te pare, siç eshte rasti yt ne kete trurrjedhje te merziteshme e monotone te turnit ?

  Enver Hoxha gjate gjithe karrieres se tij eshte zgjedhur me vote te fshehte apo te hapur te nje numuri individesh, e ne te shumten e rasteve nga te gjtihe shqiptaret, perfshire edhe surreter si ti dhe Stefanaqet qe perfaqeson, per te zbatuar nje numur rregullash, ligjesh e kompromisesh kushtetore, te aprovuara nga perfaqesues te zgjedhur te sovranit popull shqiptar.

  Nese kerminj si ti kane dalur kunder ketyre ligjeve dhe kushtetutes se shtetit, duke e demtuar ate fizikisht apo edhe moralisht, me qellimin final te permbysjes se vullnetit popullor, ahere per “arsye shteterore” çdo vendim i marrur ne mbrotje te sovranit popull shqiptar, ishte i drejte dhe i bazuar ne rregullat universale qe rregullojne maredhenjet ne shoqerite njerezore te çdo tipi e civilizimi, rreth te cilave e per te cilat jane votuar keto ligje e rregulla.

  Se ç’lidhje ka Hegeli apo Mejremja e Brrakes me “state reason”, vetem ti e di, se ne te tjeret qe sipas idiotesise tende, po pervelohemi te risjellim Enver Hoxhen ne pushtet, enveroxhizmi perben as me pak e as me shume vetem shqiptarizmin qe ty e surrogateve si ti u ka mungar si jo shqiptare qe ne kembeshkeljen tuaj te pare ne keto troje.

  Eshte e provuar dhe e dokumentuar se pas çdo denimi qofte edhe kapital, ne kohen e enveroxhizmit, jane ndermarre te gjitha veprimet qe kane parashikuar ligie e kohes, te aprovuar nga Kuvendi Popullor, i zgjedhur me vote te lire nga vete shqiptaret. Si dhe nese eshte abuzuar nga persona te veçante me keto ligje, i takon drejtesise dhe vetem asaj te jape verdiktin perfundimtar, edhe te vonuar per seicilen shkelje te konstatuar.

  Kesaj, nder te tjera i sherben edhe hapja e dosjeve, te ciles i druhen frymezuesit dhe pagatoret e sallatave tuaja qe po na e shpifin prej shume kohesh.

  Kjo ishte pjesa e djathit, tani te te tregoj per sapunin tend…

  Sali Qelbesire Shiqere Berisha dhe Iliri i Perbuzur i Amerikaneve te fundit ne oborrin e mbretit …Edi Kristaq Vares Poetesh Rama te Surrelit, edhe keta ishin dhe jane te zgjedhur me vullnetin popullor per te zbatuar Kushtetuten dhe ligjet gjithashtu te aprovuara te ketij vendi.

  Po nuk mund te jete “state reason” – “arsye shteterore”, vrasja dhe me keq fshehja e provave te saj, e kater qytetareve votues te ketij vendi, nje pasdite te grirte janari, ne mes te nje Bulevardi publik, ne tere inermitetin e tyre te pafajte.

  Vrasesit, urdheruesit e tyre dhe te mbrojturit me keto vrasje, u bazuan ne makabritetin e tyre vetem ne ligjin e rrugaçerise, te krimi te organizuar, te gangstereve te veshur me pushtet, te antishqiptareve ku perfshihesh edhe ti qe i mbron me broçkullat tuaja te uthulluara me kohe e vakt.

  Asnje ligj nuk zbatuan “sapunet” tuaj, vetem shkelen me kembe e koke shenjterine e ligjit universal te te drejtave te njeriut per te jetuar i lire ne kete bote dhe per tu ndeshkuar sipas ketyre ligjeve ne rast shkeljeje te tyre.

  Ta kam shtjelluar edhe shume here te tjera, une dhe shume si une, nuk mbrojme personin Enver Hoxha, e as qe mendojme qe te ringjallim nje te vdekur qe na nderon, ne mbrojme enveroxhizmin si krijues i shtetit shqiptar te pavarur e te respektuar ne bote dhe shqiptarizmen, si kurre me pare ne historine mijera vjeçare te ketij populli te maskaruar nga shuurane si ti dhe qelbesirat qe mbron pa te drejte.

  Reply to this comment
 3. demo February 15, 06:34

  o xUME ! Nexhmija e vdiq Enverin me sex intensiv dhe nuk te la radhe ty dhe Liljanes.

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA February 15, 07:40

   HEY DEMO !

   Zakonisht “demo” quhet nje model demontrues e diçkaje ne shitje p.sh.

   Ti me siguri ke nxjerre ne shitje prapanicen tende, tek qoshja e pallatitit jeshil, tek kemba e pare e Ures se Lanes, tek haleja e Tabakeve, tek shkallet e Bunkerit te Djegur, tek gop’i sat’eme….

   I qenke bashkuar edhe ti me fundshpinden tende, Bashkimit te Mehmetit te Shehajve, qe si ajo niko-qirja e penduar, ka filluar te ngreje ne lartesi te pamateshme… e di ke o bythepambuk?

   As me shume e as me pak po Elzez Serbo-Malazez Biberajn, armikun e perbetuar te shqiptareve te çdo kohe e sistemi. Pty jazek te qofte qumeshti i gomaricave te Surrelit me te cilin te mbajten frymen gjalle, edukatoret e shtepise se femijeve, pasi te gjeten nen nje mullar kashte, te braktisur nga jot’eme…

   Reply to this comment
 4. XUME PROTOBABA SIGURIMISI I THEKUR February 15, 07:14

  Po car na the o Xume te hengert te tenja, qe Enveri na qenka zgjedhur demokratikisht me vote te hapur dhe te fshehte! Por as Enver Hoxha nuk e pretedonte se Shqiperia qe demokraci por thoshte diktature e proletaritatit duke shtuar se kjo eshte edhe forma me e larte e diktatures. Vertet e beson ti o Xume koke zbrazuri nga rregjimi i Enverit se diktatura ishte demokraci? Pa dyshim qe e beson sepse ta ka mbushur koken Enveri me idiotesira te tilla qe e bejne diktaturen demokraci.

  Per idiote kriminale si puna jote flet edhe artikulli i Stefanit. Ai ka shume te drejte se jeni kriminele qe justifikoni vrasjet e njerezve. Edhe ne komentin tend te qelbur ti thua se enveri i paska vrare njerezit duke zbatuar ligjertr e kohes pike per pike. Me nje fjale qenka brenda ligjit. Po ku ka diktatori qe te mos kete qene brenda ligjeve te shkkuara nga ai vete o keriminel? Por ka qene nw shkelje te te gjithe ligjeve te njerzillekut, te Zotit. Mbroke eneveroxhizmin ti filozofi i leshit se te duket sikur kjo eshte forma me e larte e shtetit nga qe e ke shijuar kushedi se sa vjet duke torturuar e spiunuar.

  Prandaj nuk e nxjerr surratin po rri i fshehur prapa Xume Protopapes mor qen i mbrame qe leh avoktatine e diktatures komuniste me gjakatare. Po je mesuar ti te sulmosh gjithe jeten nga erresira o sigurims!

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA February 15, 12:36

   FOR YOU SON OF A BITCHES,

   ne tere madheshtine e shprehjes anglosasone, me qe na dilke edhe me surrat te dhjere nje dite vere, ne plazhin e lopeve te bera synet, atje ku gjeneralet kercejne vallen e Lalezit, me ore tatuazhi te bere ne bulen e vesheve te shpuar me draper e çekan !

   Kur mungojne argumentat e provuara, sifilize si ti fillojne britmat e stadiumeve, te lene pas dore, ne afersite e Alepos se Assad-eve afrikanoverior.

   Edhe te vetmen “prove” qe publikoi PANORAMA, pak dite me pare dukej qarte qe ishte e fallsifikuar nga nje tjeter qelbesire, ne shkembim te kushedi çfare shperblimi a perfitimi.

   Si ajo fletushke, te prodhoj me mijera ne seri, edhe me professionale, por çeshtja shtrohet sa e mbeshtetur me te tjera dokumenta eshte nje flete-bythefshirje e tille ?
   Ik ke lala e maqellares te mesosh se ç’eshte enveroxhizmi, ç’eshte shqiptarizmi, si dhe sa breza te arte prodhoi ai sistem, qe te dha mundesine edhe ty sot te hash mendermethene nga mengjezi deri ne darke, pa te ngelur halat e peshqve te Karavastase se Braçes, atij qe “shkon me te gjatin”, apo te Patokut te Ndreut kaubojs, apo te Kokedhjerit te Porto Palermos, ha, se thuhet andej nga Hani i Stebleves, oreksi vjen duke ngrene…jashtenxjerrje, humane, kafshore perderi nderplanetare ne rastin tend.

   Provat qe nuk i keni, ju kane vrare e do ju vrasin sa here qe gojemutoheni ketu ne kete faqe online apo kudo ku qelsimet tuaja gjejne shesh per te bere pershesh.

   P.S.: – THANOS! Filluat prape me avazin e vjeter, pse i hoqet oraret e postimeve dhe daten e tyre? Ah mer Thano….

   Reply to this comment
  • Cane February 15, 17:35

   Xumja,jo sigurimsi,kerkon nga Xume sigurimsi qe ti dallo je mire dy gjera fare te vogla.Sali Berisha vrau kater njerez me duar ne xhepa ne kohen e demokracise tone te lumtur duke shkelur ligje rregulla e traktate etj.Pra vrau si CUB.Doli ne televizor duke thene heren e dyte te kunderten e asaj qe na kish servirur pak me pare.Keto sigurimsi i di me mire se ne sepse Ja do dhe profesioni.Kjo ishte me dy llafe per Saliun.Kalojme tek diktatori.Kryefjala eshte Diktatori.Dihet si jane diktatoret.Nuk mund te presesh nje sjellje demokratike nga nje diktator.Dallimi eshte qe Diktatori ju qendron besnik ligjeve qe ben.Te ve tabelat ne rruge dhe po shkelur rregullat te denon sic te ka bere te qarte.Pra diktatori ka vrare me ligje.Po jo si CUB.Per ta kuptuar me mire ai vriste nga lart poshte,pa dallim.Demokrati Sali ose demokracia e Saliut vret poshte,jo nga poshte lart e as nga larte poshte.Vret poshte,vret te dobetit.Vret me demagogji dhe ne kundershtim me ligjet.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA February 15, 18:29

    Ndonje ide tenden po u perzier si …ordha neper te linjta, nuk paske o Cane mavriu?

    Beni me kohe ka filluar te ece vete, po ty ama te paska lene shume prapa.

    Reply to this comment
    • Cane February 15, 21:33

     Po ky cpati ore?Po une repliken e pata me Zume sigurimsin per ta ndihmuar te kuptonte komentin e Zumes se vertete.Se mos je Zume sigurimsi dhe me shkruan si Zumja i vertete ore?Se sigurimsat shquhen per te hedhur gurin dhe fshehur doren.Sa per punen e ideve mos u merakos shume se une kam shkruajtur si te vrisnin ne kohen Enverit dhe si te vrasin sot ne kohen e Saliut,pra nuk besoj se te kam vjedhur ndonje ide.Kohen e Zogut nuk e kam jetuar qe te shkruaj si te vrisnin dhe atehere.Une besoj se idea eshte si duam ti shikojme gjerat.Kjo qe kemi pare dhe shikojme eshte realiteti i gjerave.Sa per Benin kot e ke se na ka lene prapa qe te gjitheve se tallin b… me ne nga mengjezi deri ne darke.

     Reply to this comment
 5. lenci February 15, 07:27

  Nuk i heq asnje presje shtjellimit qe i bene komentuesi i mesiperm!Keta fillozofer qe ne kete kohe kane mbire shume jane pjelle e ketij sistei qe pollli kryekriin Sali!Andromaqi ngateron jo pa dashe hirrin me djathin ,kjo ndoshta e iponuar nga vete ambienti ku e rrethon!Ndaj dhe Shqipëria vendi i ferrave sot lulezon e vazhdon te ece perpara dhe vetem permara drejt demokracise me te kulluar ne bote e drejtuar nga lango te tipit Stefani qe duke dashur te denojne (me urdher) Enverizmin ,ofendojne nje popull te tere qe ne fund te fundit ne ate kohe kishte gjithçka dhe ajo kohe te thoshte mos ha m…..t ,ndersa tani mungon gjithçka dhe na thone qe hani mutrat e Stefaneve qe ede pse nuk u mungon gje perseri hane m……t!Lum kush e kupton kete koment te mesiperm te xh.protopapes.

  Reply to this comment
 6. Shqiptari. February 15, 08:38

  DY LLOJET E LEXUSEVE TE KETIJ SHKRIMI.
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Eshte shume e thjeshte dhe e qarte,

  1-ata qe kritikojne Z. Stefani mbrojne monstrat,kriminelet me pushtet,ngaqe edhe vete mbrojne menyren si jane ngjitur pas kariges te ketij pushteti, dhe pasurine qe kane vene me kete pushtet kanceroz, i justifikuar me dy fjale te gjakosura, ,burre shteti.

  2-Ata qe jane dakort me Z.Andrea jo vetem jane shumica,por nje sqarim me kaq bindje asqe e kane lexuar deri me tani.Ndaj Z.Andrea Stefani eshte nje burre i ralle,nje gazetar i shquar per te verteten e cila ne mjaft raste sqarohet vetem nga homologet me Z. Stefani.
  Te mallkuar qofshin ata qe mbrojne , vrasesit e shqiptareve,per tu qojtur “burra shtet”.realisht vrasin per pangopesite e tyre mbi fron. Kete kane bere te gjithe “burrat e shtetit” qe kane vrare edhe historikisht.

  Urime Z. Andrea,qe ndricon mjeranet shqiptare te prapambetur na dekadat e se kaluares.

  Reply to this comment
 7. N.VJOSA February 15, 08:49

  Prapë o Stefan Andrea nuk te lexova deri ne fund…
  Dhe them se kam te drejtë sepse, PER TE PROVUAR ÇFARE KA FUÇIA, MJAFTON DHE NJE GLLËNKË…
  Stefan, i ke hipur Kalit së prapthi…Une e kuptoj, se ka shume si ty, qe i bien Legenit te sharjeve te Enver Hoxhes, per te zbutur qelbesirllekun e Shkerdhatokracise se sotme…
  @Xuma, ky komentuesi me larte ka plltesisht te drejte dhesharjet qe te ben une i kuptoj emocionalisht…
  Por jo vetem ka te drejte, POR ESHTE NJE NGA KOMENTUESIT ME BRILANT TE KETIJ BLOGU…!
  Me habit fakti pse shkruan keshtu ti Stefan, pse ke marre pozicionin e atij komunistit per te cilin flet i madhi Havel i Çekis…
  Stefan, qe kur eshte krijuar shoqeria njerzore, per te ruajtur mbarvajtjen e kesaj shoqerie, ka denuar dhe ka vrare ata qe e rrezikonin shoqerine…Une nuk po shkoj larg qe ne krijimin e Shtetit te Greqis se lashte, prej nga na vijne dhe filozofet me te shquar qe vune themelet e shtetitdhe te filozofise, por po ndalem tek Shteti Demokratik me i madh qe i referohemi sot si kampion i Demkkracise…E di ti Stefan qe Shba ka mbi 20 perqind te te burgosurve ne te gjithe Boten?…Nuk po flas per menyrat makabre te ekzekutimit…
  Ne gjykimin tim, Shba ka nje diktature te domosdoshme ndaj Krimit, per te mbojtur shoqerine, ate shoqeri qe po temos vepronte Ligji, rrezik se njerzit do hanin njeritjetrin si kanibalët…!
  NUK TE VRISTE enver Hoxha, i dashur Stefan, te vriste Ligji!
  Dhe ligji kish ashpersine e tij sipas rrezikshmerise shoqerore te Personit…I vetmi gabim ish me te burgosurit e ndergjegjes, por dhe denimi tyre ish i motivuar ne shume raste, sepse nuk mund te lejohej shthurja dhe anarkia e shoqerise, ku njeri ti binte gozhdes dhe tjetri patkoit…U bene dhe gabime, por ato duhet ti gjykoje Drejtesia dhe jo une e ti Stefan…
  POR NE TE GJITHA RASTET KA VEPRUAR DREJTESIA,
  mire apo keq, populli i ka aprovuar ato dhe Shoqeria beri hapa para ne transformimin e saj ekonomiko-shoqeror…
  Krahasimi qe ben ti Stefan me Regjimin e meparshem te vrasjeve te sotme si 21 Janari, Gerdeci apo vrasjet e tjera politike si ato te vitit te zi 97-vrasjet e tipit mafjoz te Trebickes, RemziHoxhes, dhe sa e sa Remzinjve te tjere, as qe ua gjen dot shembullin per ti krahasuar as me kohen e para 90-es…
  Sepse Shteti dhe Shoqeria atehere kontrollonte gjithcka, si asnnelloj shteti tjeter, sic thote Çerçilli…Per ate kohe ai shtet edhe pse me teperime dhe sektarizem, (nuk ka shtet qe te mos kete bere teperime, por keto kalojne dhe duhet te kalojne ne filtrin e Drejtesisë…)
  Ti Stefan e ke ndryshuar shume shenjestren…Pse e ben kete, nga mosditja apo i sherben Qeses me para, apo…
  Por mos harro se ka nje Perendi per ata qe shkruajne per Opinionin Publik, dhe ajo Perendi quhet
  E V Ë R T E T A !…

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 15, 12:47

   Stefan ,aman mos shkruaj me ,mos ma zemero kete torollakun me siper ,se dhe e quan Diktature dhe te denonte ligji ?? IDIOT ,KA LIGJ NE DIKTATURE ???
   KA DREJTESI NE DIKTATURE ?? ti je studiosur te filoqyli ,e di perkufizimin e fjales Diktature ??
   nje permbledhje per Neti torollakun dhe Xumen sigurimse ,per vetem ata pak emra qe permendi Nexhua ne intervisten e saj ,kur kujtonte demostratat antifashiste dhe vajzat me kordele te kuqe
   1] Ramize Gjebrea ,pushkatohet per historine e dashurise me Zaho Koken ,por ama Nexhmija tregoi qe ne kohen e koleres komuniste ,takohej me Envorrin ne cdo cep ,se pushkatoi asnje
   2]DRITA KOSTURI ,me kordele te kuqe ,antifashiste e oreve te para me rrospine ,burg ne Burrel ,nga elektroshoku i ra floku dhe dhembet [flokun e shkulte]
   vete Drita e ka akuzuar publikisht si vrasesen e saj Nexhmijen ,
   3] SELFIXHE CIUN ,antifashiste e oreve te para ,burg nga gjermanet ,internim gjithe jeten me Xhemal Brojen te shoqin
   4] NAXHIJE DUMEN ,antifashiste ,ministrja e pare e qeverise shqiptare ,internim me gjithe familjen
   5]FIQIRETE SANXHAKATARI ,shiko vetem filmimin kur doli ne gjyq se cfare i kishin ber torturat
   meqe kishte ligj dhe drejtesi …eshtrat si dihen as sot
   6] LIRI GEGA ,pushkatim shtatezane ,me gjithe gjeneral DALI NDREUN ,i shoqi ,antifashiste te oreve te para
   7]MUSINE KOKALARI , burg ,internim ,mohim onkologjiku , varrosje me duar lidhur
   8] SABIHA KASIMATI , pushkatim ,shiko filmimin dhe do shohesh shoqen Nexho qe ngre doren per pushkatimin e nje intelektualeje ,nje gruaje ,
   9] SYRJA SELFO ,ne interviste tha se ndenjen te shtepia e tij ,i ushqeu , pyete Nexhon dhe diktaturen e syve qe te plasin ,cfare u be me te dhe me familjen e tij ?? Syrjai pushkatim pa gjyq …familja e di me mire ti
   10 ] LIRI BELISHOVEN , e kam pare vete Lirine , dhe cupat e Kadri Azbiut , dua vetem te kujtoj te shikosh fatin e vajzes se Liri Belishoves ….
   kaq ,se besoj do kemi muhabet te gjate , me ty dhe me ate wc e “sharjeve emocionale”
   sa bukur e rrotullon gjuhen ,tamam si Diana Culi kur shpallte armiq ,kur jua do puna dhe gjeni ndonje kermill jargesh qe ju vjen pas qejfit e justifikoni direkt .

   si kukuvajle do te ngordhi Nexhua dhe ju si envere do vdisni ,bunkeri do ju ngeli nga 4 vjet ngjala qe hengret Saliu vjen ne pushtet dhe ju mmmmmm…do hani !!!!!
   ne do ta sjellim ne pushtet , dhe ti envorrin vajto !!

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA February 15, 13:11

    PERSERI TI SORRE E ZEZE

    ato gocat e Kadri Hazbiut, qe ti i permend, gjate pikniqeve qe kam bere, aso kohe kur “nuk lejohej te levizje ku te ta donte qejfi” sipas mes-shale-leprireses Keidhucke Shurrankostreckja, i takoja rrugeve te Kurbneshit, tek pinin kafe ne Klubin e Minatoreve dhe “shkembenin” dy fjale me malesoret e zones. Ishin te shendeveruara e shperthenin nga shendeti…. Here here i shoqeronte edhe Petriti, arkitekti, ish nxenes i mamit simpatike te Andi Bushatit tend.

    Ne kete gojepjerdhim tendin, eshte interesant fakti qe del ne mbrojtje te nje tjeter mamaje, asaj te Bashkimit te Sheheve !? Akoma nuk kam arritur t’a kuptoj rolin e ketij surrogati ne sherbimin tuaj Shqiperi-shkaterrues ! Mbaj mend vetem njehere, kur u ndalua nje mercedez mu tek borduri i trotuarit te Pallatit te Kultures ne Tirane, dhe zbriti nje gangster i veshur me nje xhakete kadifeje ngjyre thanak, qe hapej bythesh duke kundershtuar …mbase Mehmet Shehun nga brenda asaj makine te zeze….
    Tek largohesha nga ajo skene e çuditeshme per kohen, dikush murmuriti nen ze: eshte i biri i Mehmet Shehut!

    Per denimet e luftes, oj sorre e zezuar, eshte interesante te me gjesh qofte edhe nje shembull te vetem ne tere historine boterore, ku denimet per tradheti apo shkelje te rregullave, gjykoheshin me “Ligjin e Puplave” te patokeve te sat’eme !

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN February 15, 13:39

     ligji i sateme ka thene qe ishte ne fuqi ligji i luftes per shqiptarin ?? ku ishte pushtuesi ? apo ishe ti ?!
     abetarja e sateme te ka thene qe duheshin torturuar grate ?? elektroshot per grate antifashiste ??
     pushkatim per grate shtatezane ??
     PLEHRE !

     Reply to this comment
     • XUME PROTOPAPA February 15, 13:50

      SORRE E PERDHUNUAR

      Me siguri ate qe i kane bere dhe bejne Elez Mutqenef Biberaj dhe Frank Pushtqire Shkreli, mbeses tende Keidhucke, ne VOA, do t’ja faturosh te tjereve, po ki pak durim sa te te mbushet oborri i sat’eme me zezake te periferive te Washington D:C:-se.

      Kurverimi i rraces tende nuk ka te krahasuar as edhe me me te fundit te bordeleve te Hages hollandeze.

      E veçante per tere fisin tend, te ngordhur dhe drejt ngordhjes, eshte se termi prostitute me shumice te kualifikuar, i perket ju eunukeve te Elbasanit….

     • antonio March 19, 01:08

      O sorre e zeze sterre!
      Ne se nuk ke degjuar gje per PUSHTUES te Shqiperise,shko pij ilacet ose me mire hajde te te jap une nje gote me SHURREN E GOMARIT TIM qe te kthjellohesh mire!
      Ja kerma si ty duhet te kishte VARUR NE LITAR Enveri,e jo t’u linte gjalle qe te na cani trapin tani!
      Hallall plumbi dhe litari i Enverit!
      Ju meritonit me shume,ndaj edhe sot,me keto qe thua ti vetem se mbjell URREJTJE dhe PERBUZJE pa fund nga nje popull i tere!!

   • N.VJOSA February 15, 13:35

    Moj Sorrë e Zezë e currufjapsur,
    Na ke rradhitur ca shembuj dhe mendon se paske zbuluar Ameriken , si Colombi!…
    Ata qe kane percaktuar konceptin e Diktatures, i kanë pasur Topet sa Koka jote!…
    Çdo shtet ka krahun e tij te Forces, kudo ku dhe kur nuk respektohet Ligji, vepron Forca, organet represive….Diktatura e nje shteti socialist eshte forma me e ashper e Diktatures, por Diktatura ka pasur, qe kur ka nisur te funksionoje Shoqeria e organizuar….
    Por mendja jote e çoroditur shikom vetem Ziiii!…
    Pak diktature ka ushtruar Shteti francez, anglez, gjerman, amerikan, rus, italian…?
    E megjithate ne keto shtete eshte organizuar shoqeria ne baze te Ligjit….
    Ajo qe nuk kupton ti Sorrë, eshte koha kur ka vepruar çdo shtet, kushtet dhe rrethat e zhvillimit ekonomik, shoqeror, pra niveli i zhvillimit te shoqerise…
    Pas Luftes Antifashiste, ne nje vend tmerresisht te prapambetur, mendo ti se vendi do te qeverisej me mire nga nje sistem shumepartish…Vendi fqinj, psh Greqia u sundua nga nga klikat e diktatures ushtarake…., deri vone…
    Por ti Sorre, nuk e dallon dot veprimin e shtetit ne kohe…
    Sipas konceptit tend Francezet nuk duhet ta nderojnë as Napolon Bonapartin, as ne shqiptaret nuk duhet ta permendim Ali Pashe Tepelenen, per mizorit e tyre!
    Jo, moj Sorrë, fenomenet shoqerore shihen ne kohë!!…
    Pas Luftes Antifashiste idet komuniste ishin ne modë, jo vetem tek ne!…Masat represive ndaj atyre qe ngriten armet, ishin te domosdoshme, nuk mund te perkedheleshin….Ai ish nje sistem njepartiak dhe pamvarsisht represionit, Shqiperine e çoi para, ne cdo pikpamje!…
    I erdhi koha te rrezohej, u rrezua, por nuk mund ta krahasosh ate sistem njepartiak, me nje sistem pluralist…
    Une them me plot gojen, se KALIMI NGA NJE SISTEM TEK TJETRI U BE NE ANARKI TE PLOTE…
    Dhe ja, keto pasoja po vuajme deri sot!
    O Sorrē e Zezë,
    Po te nxjerr une ketu Kriminelet e denuar, me fakte, me fakte m a k a b r e, gjatë afro Gjysem Shekulli, do duhej
    nje liber sa ty ne kembë!…
    Une me mendjen tende te çoroditur, kur fyellit i bie vetem ne nje Vrimë,
    nuk shkoj as në H a l è …!
    Saliu Krimi yt nuk vjen më në pushtet, Kurrizi Kurrizos vetem ne nje vend i drejtohet…

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN February 15, 13:45

     shkruaj kete dt e sotme ,se si sot viti tjeter do beni dorzimet ,mos harro shenoje
     me 1 mil shuplaka do ikni ,dhe Sala do ju rras ne burg ,i ka dhene provat ,Byqen te parin ,Shullazin te dytin ,
     EDveri e ka ngrit vete burgun ne Surrel
     Nexhon do jua leme ,tu kujtoje si ju ka …shoqeruar nenat envorri …
     me shkelma do ikni
     juve tu kesh miq te prishni pune …si armiq …e di vete rimen ti ,e ke pasion …

     Reply to this comment
   • Lion February 17, 11:24

    Po pse fajin Nexhmija e ka pse Ramize Gjebreja flinte prane Zahos?Jakeni ne vete more burra.

    Reply to this comment
 8. XUME PROTOBABA SIGURIMISI I THEKUR February 15, 08:55

  Xumet truthare jane sigurimstat e plakur qe bejne sikur filozofojne per te na mbushur mendjen se Enveri na paska qene demokrat i zgjedhur me vote dhe se vrasjet e ka bere me ligji dmth se nuk jane krime kunder njerezimit. Keshtu justifikoheshin edhe hitlerianet por ata te pakten thoshin se na ka dhene urdher Hitleri. Xumet as Hitlerin e Shqiperise nuk duan ta dorezojne.

  Reply to this comment
 9. N.VJOSA February 15, 09:01

  Prapë o Stefan Andrea nuk te lexova deri ne fund…
  Dhe them se kam te drejtë sepse, PER TE PROVUAR ÇFARE KA FUÇIA, MJAFTON DHE NJE GLLËNKË…
  Stefan, i ke hipur Kalit së prapthi…Une e kuptoj, se ka shume si ty, qe i bien Legenit te sharjeve te Enver Hoxhes, per te zbutur qelbesirllekun e Shkerdhatokracise se sotme…
  @Xuma, ky komentuesi me larte ka plotësisht te drejte dhesharjet qe te ben une i kuptoj emocionalisht…
  Por jo vetem ka te drejte, POR ESHTE NJE NGA KOMENTUESIT ME BRILANT TE KETIJ BLOGU…!
  Me argumenta!…
  Me habit fakti pse shkruan keshtu ti Stefan, pse ke marre pozicionin e atij komunistit per te cilin flet i madhi Havel i Çekis…!?
  Stefan, qe kur eshte krijuar shoqeria njerzore, per te ruajtur mbarvajtjen e kesaj shoqerie, ka denuar dhe ka vrare ata qe e rrezikonin shoqerine…Une nuk po shkoj larg qe ne krijimin e Shtetit te Greqis se lashte, prej nga na vijne dhe filozofet me te shquar qe vune themelet e shtetitdhe te filozofise, por po ndalem tek Shteti Demokratik me i madh qe i referohemi sot si kampion i Demkkracise…E di ti Stefan qe Shba ka mbi 20 perqind te te burgosurve ne te gjithe Boten?…Nuk po flas per menyrat makabre te ekzekutimit…
  Ne gjykimin tim, Shba ka nje diktature te domosdoshme ndaj Krimit, per te mbojtur shoqerine, ate shoqeri qe po te mos vepronte Ligji, rrezik se njerzit do hanin njeritjetrin si kanibalët…!
  NUK TE VRISTE enver Hoxha, i dashur Stefan, te vriste Ligji!…Ligji qe e kish marre aprovimin e shoqerise…!
  Dhe ligji kish ashpersine e tij sipas rrezikshmerise shoqerore te Personit…I vetmi gabim ish me te burgosurit e ndergjegjes, por dhe denimi tyre ish i motivuar ne shume raste, sepse nuk mund te lejohej shthurja dhe anarkia e shoqerise, ku njeri ti binte gozhdes dhe tjetri patkoit…U bene dhe gabime, por ato duhet ti gjykoje Drejtesia dhe jo une e ti Stefan…
  POR NE TE GJITHA RASTET KA VEPRUAR DREJTESIA,
  mire apo keq, populli i ka aprovuar ato dhe Shoqeria beri hapa para ne transformimin e saj ekonomiko-shoqeror…
  Krahasimi qe ben ti Stefan me Regjimin e meparshem te vrasjeve te sotme si 21 Janari, Gerdeci apo vrasjet e tjera politike si ato te vitit te zi 97-vrasjet e tipit mafjoz te Trebickes, RemziHoxhes, dhe sa e sa Remzinjve te tjere, as qe ua gjen dot shembullin per ti krahasuar as me kohen e para 90-es…Sidomos 21-Janari eshte i paprecedent!!!!….
  Sepse Shteti dhe Shoqeria atehere kontrollonte gjithcka, si asnjelloj shteti tjeter, sic thote Çerçilli, per ate lloj qeverisje…..Per ate kohe ai shtet edhe pse me teperime dhe sektarizem, (nuk ka shtet qe te mos kete bere teperime, por keto kalojne dhe duhet te kalojne ne filtrin e Drejtesisë…) Edhe ne ShBA psh degjojme qe ka plot raste kur korigjohen denimet me vdekje deri dhe ne momentin e fundit, sepse drejtesia eshte nje proces…
  Ti Stefan e ke ndryshuar shume shenjestren…Pse e ben kete, nga mosditja apo i sherben Qeses me para, apo…
  Por mos harro se ka nje Perendi per ata qe shkruajne per Opinionin Publik,
  dhe ajo Perendi quhet
  E V Ë R T E T A !…

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit February 15, 11:26

  Ne fakt, siç e permend edhe Xume me siper, Nexhmija foli per “arsye shteterore”. Per arsye shteterore Rama do pranoje 2000 muxhajdine, apo do denoje edhe hallexhiun e fundit per faturen e papaguar te energjise, se po qe nga vetja, Rama eshte shume liberal dhe do ia falte gjithkujt. Per arsye shteterore behen maredhenie diplomatike dhe akorde qe shpeshhere nuk kane mbeshtetje popullore. Psh, z. Andrea, Xhorxh Bush kur ishte guvernator nuk fali asnje te denuar me vdekje, po ashtu edhe kur ishte president, duke argumentuar kete jo si bindje e tij personale per te mos falur te denuarit me gjykate, por pikerisht per arsye shteterore. Por nuk do te thote qe Bush nuk bente per president i Shba.Tragjedia e Ustikes ne Itali u mbyll pa fajtore, pikerisht per arsye shteterore. Tani vone flitet qe avionin e pasagjereve e rrezoi nje avion francez i Nato-s, por nuk do dale kurre ne drite e verteta, per arsye shteterore. Une mendoj se Enver Hoxha ka gabuar, ka superuar limitin e diktatures ne llojin e saj,kjo s’ka diskutim, por jo gjithshka duhet nxire ne kuadrin e personifikimit. Megjithate, le te bejme nje bashkebisedim mbi lirine dhe konceptin e sotem. Erich Fromm ka shkruar nje ese qe quhet “T’ia mbathesh nga liria”.”Njeriu i sotem ka arritur lirine, por s’ia del t’a perdore per te kompletuar vetveten, madje kjo liri e ka bere me te brishte dhe me te pafuqishem”. Kur Evans e interviston mbi konceptin e Ikjes nga liria, Fromm i pergjigjet:”….dua te shtoj se njeriu i sotem ka probabilitetin te jetoje me iluzionin se eshte i lire”. “Inisiativa private – shton Fromm -ishte nje ide e shekullit te 19, qe aplikohej sidomos ne çeshtjet ekonomike, sot, ne eren e korporatave te medha inisiativa private nuk e ka me rendesine, as per aktivitetet ekonomike dhe as per jeten private”. Ajo qe Fromm evidenton si dukuri te pergjithshme te ikjes, mbathjes nga liria eshte bindja prej automati. Psh, bindje prej automati eshte te thuash sot e 25 vjet qe Enver Hoxha ishte qen bir qeni. Pinte gjak te porsalindurish thote ky nastradini i shoqates se intelektualeve properendimore, madje eshte bindje automati eshte edhe te thuash se rendi i sotem boteror duhet aplikuar shabllon ne çdo cep te globit. Nje rast tipik jane japonezet, ata nderojne edhe sot familjen perandorake, a thua se familja perandorake nuk ishte pergjegjese per krimet e imperializmit fashist ne Luften e II boterore. Nejse, shkuan ato kohe kur profesori dhe nxenesi mbanin me debat dy ore leksion… Sot ne mengjes po degjoja ne radio nje studjues ne Pize mbi zbulimin e valeve gravitacionale, me siguri do vleresohen me Nobel. Ne audio u dha nje zhurme, kjo – tha studjuesi ishte nje shperthim i madh. “U be tani – pyeti pa shejtanllek konduktori radio? – Jo, – ia ktheu studjuesi – hipotezohet se ka ndodhur nje miliard e 200 milione vite me pare, por tani erdhi zhurma tek ne. Dhe shyqyr qe eshte kaq larg, se do na kishte bere fertele…”. Po e mbyll kete “apologji enveriste” allasoj, duke i sjelle z. Andrea nje tjeter mendim te Fromm mbi iluzionin e lirise dhe lirine e manipulimit, gje qe e njohem mire ne kohen e Enverit dhe po keshtu po e hame te pashije edhe sot: “…kjo qe vihet re sot eshte qe mjaft njerez nuk mendojne kurre; kane iluzionin se jane ata qe mendojne, por ne realitet eshte “diçka” brenda tyre qe e ben kete ne vend te tyre. Cfare eshte kjo “diçka”? Jane mjetet e komunikimit masiv; armosfera e pergjithshme; keto jane disa pergjigje parciale. Individit nuk i mbetet tjeter veç iluzionit te te menduarit, ndersa realisht nuk ka menduar asnjehere ne jeten e tij”. Per mendimin e tij Fromm shkon drejt e tek Marksi, tek alineacioni qe permend Marksi, e ke mjetin e punes ne dore, por fillon ta urresh, se ajo te lodh dhe i sherben fitimit te padronit. Une, psh, kam pare punetor qe e flak veglen me inat, e hedh tutje, i shfryn dhe e thyen, jo sepse nuk i dhimbset, por sepse ajo nuk eshte ne sherbim te punetorit por ne sherbim te padronit.Ndofta i tregon aty muskujt, se nuk ka shansa tjeter…Psh, a ka sindikata ne Shqiperi? Kreu i ekzekutivit u tha italianeve qe e kane fat te vijne tek ne se sindikatat nuk ekzistojne…Holeeeeee! Ndaj heren e shkuar i drejtohesha profesorit nese kish punuar tek privati ne pune çfaredolloj pune. E njejta gje ndodh edhe me lirine, ne i biem me shkelm, e thyejme, e perbuzim, sepse kjo lloj lirie nuk na sherben neve por padroneve te manipulimit. Ky eshte kapitalizmi ne berthame, te tjerat jane njeqind lulet e konsumizmit. Ne kompjuterin tim me mbysin ofertat, ca jane aq oferta sa eshte turp mos t’i blesh…Po dreqi ta haje, sa me dashkan mua, por vriten ca manifaktura nga Kina, Australia e ku dreqin jane qe te me ofrojne celulare dhe ora dore e njemilion artikuj te nevojshem dhe te panevojshem, qe une t’i ble. Po t’u them me harbutllek qe jam kripe derri nuk me hedhin as qurret, mirepo ata jane me te informuar se une per gjendjen time financiare; kjo eshte liria absolute profesor…Ken futur hundet ne portofolin tim…Marksi ka thene qe kur njeriut i ofron te gjitha gjerat e dobishme perfundon qe te behet i padobishem. Imagjino sikur Marksi te ishte bere shtetar, me ate inat qe kishte do kishte kaluar krimet e Mao Ce Dunit. Ah, po, se harrova. Para ca vitesh qe nje liste e diktatoreve me gjakatare te historise, Stalini qe i pari. Une dyshova dhe thashe ne forum se me aq miliarde sa ka Kina i binte Maos te kishte pushkatuar nja 100 e ca milione, se ndonje rrallim te vogel s’e dalloje fare, kur ja pas ndonje dy vjetesh doli se Mao i paskesh pushkatuar vertet nja 100 e ca milione…Kjo ndodh kur aritmetika dhe politika behen bashke dhe prodhojne propagande ne sasi industriale. Ju pershendes profesor, duke qene i bindur se bindja vete eshte nje proçes i natyrshem rivleresimi, nuk e di se kush e ka thene, me duket Popper, se ne behemi tolerante(dhe te lire) kur te kundershtojme bindjet tona me te forta.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 16, 08:08

   te merrem pak dhe me ty , se e di qe te ngel hatri
   une te kam mbajtur per te squtin e blogut ,po ti keto shkrimet po mi ben si Grida Duma . keta zboriste kane qene ,vetem K e madhe shtypit ,k e vogla e shtypit kane mesuar ,dmth komunist ,jo se kushedi c’kuptoni juve ,shkruaj me thjesht per Komunistet e kllases idiote … ops punetore
   Muxhahedinet ku i ke lexuar ?? te historia e partise ?
   per regjimin ne Iran dhe Khomeinin ke lexuar ndonjeher ? lexo ,leri sindikatat e Rames e Renzit se nje soj palacosh jane
   qe ta mbyll letren dhe per ty ,dua te them qe keto lajmet per muxhahedine dalin direkt nga zyra e Mmmmmmmetes , per te ulur impaktin e faktit qe kr i kurVendit ngeli jashte ,dhe per Bojaxhiun kjo nuk eshte pak ,sepse eshte aleati i tij dhe paterica qe e mban ne pushtet ….po kujt ti thuash thuaj ,ju vetem radio Tirama degjoni ….
   aman se mos mendon se muxhahedinet i ushqeni juve ,aman Gjerman , se ju perzuret shqiptaret per te blere nje vile me te re dhe ca kollare Armani …
   ka me keq se komunistet ?!

   Reply to this comment
 11. E po kjo pune! February 15, 11:47

  prape ti mor Andrea, paguhesh te besh editoriale por mos bej pasionantin sepse te tjeret nuk jane idiota te te pranojne gjithshka. Bej analistin me te gjitha dimensionet e problemit. Enveri ka qene burre shteti, ndoshta dhe Zogu sepse bene shtet… Sala nukberi shtet por rrumpalle. Ne perendim, mbreter e perandore kane bere shtet pavaresisht se kane qene diktator dhe me rregullin tend te treshit i bie qe varret e kockat e Bonapartit, mbreterve dhe perandoreve te zhduken pa nam pa nishan, pale monumentet e tyre qe i ke ne mes shesheve. Po bombat e Hiroshimes e Nagasakit mos e bejne mikut tone armik te njerezimit… ik o Andrea se na jeni bere si byroja politike qemoti, kemi 25 vjet qe degjojme derdellitjet tuaja, do te besh revolucion, krijo nje parti dhe mate veten me vote. Leri pak hapesire brezit te ri se ti e mbarove misionin.

  Reply to this comment
 12. Turpi i T.U.R.P. -it February 15, 12:24

  Kur do mesojne enveristet si puna e T.U.R.P. te lexojne? Kush ka sy dhe pak mend nuk e ka te veshtire te kuptoje qellimi i artikullit eshte te tregoje se justifikimi i krimeve te Enverit me “arsye shteterore” si beri Nexhmija te çon edhe ne justifikimin e krimeve te bera nga te tjere xhahile ne pushtet si Berisha ne 21 janar.

  Eshte fare e qarte se Andrea Stefani nuk ka dashur fare qe te sulmoje Enverin per te lehtesuar Berishen (a mund ta akuzosh Stefanin edhe per tolerant ndaj Berishes?!) por qe te mos justfikohen krimet e Enverit qe nuk mund te mos çoje edhe ne justifkimin e krimeve te Berishes. Por fanatike si puna e T.U.R.P. bejne sikur nuk kuptojne ose ju mungon truri qe te kuptojne kaq gje. Jane verbuar nga dashuria per BABEN!

  Reply to this comment
 13. Lili February 15, 12:41

  Te hap kaq shume debat pallavrat e leninistit andrea stefani eshte e mjerushme,kriminale,e turpshme dhe e meshirieshme.Medet sa poshte ka rene specia njeri shqiptare !

  Reply to this comment
 14. Shkodrani February 15, 13:45

  Si gjithmone shume i sakte .Z,Stefani

  Reply to this comment
 15. qyetari B February 15, 14:20

  Andrea Stefani! Ishe mire deri para pak kohesh. I ke hyre nje teme qe jo vetem nuk ke kapacitetin e duhur, se ate nuk e ka as ish kryeministri Sali Berisha, por as profilin e njerit qe gjykon drejte. Nuk te flase me, se duket, kur shkruan shume, ske pase kohe te shkruadh pak

  Reply to this comment
 16. attila February 15, 14:38

  Gazeta Dita eshte ndoshta e vetmja gazete shqiptare qe komentet shpesh here ja kalojne dhe vete artikujve kryesore apo editorialeve.

  Dhe ne rastin e sotem ky shkrim I Andreastefanit eshte I vene ne hije nga komentet..thjesht nje artikull me porosi..ashtu sic ka dhe vrases me porosi

  e cuditeshmja eshte se nje pjese e “kapitalisteve’ nuk e shajne enverin sa ish marksisti yne…per kuriozitet lexoni cfare shkruan nje anglez para ca kohesh

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

  ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”. ..si të thuash në Shqipëri sot ” Berisha Akbar”

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

  po na pushtojme me muxhahidine …

  Reply to this comment
 17. bollapaqener February 15, 19:14

  Nuk ka bere me shume Enveri se keto me karrike elektrike !!

  Julius and Ethel Rosenberg, a married couple convicted of conspiracy in 1951, are put to death in the electric chair. The execution marked the dramatic finale of the most controversial case of the Cold War.

  Because the United States Federal Bureau of Prisons did not operate an electric chair at the time, the Rosenbergs were transferred to the New York State-run Sing Sing Correctional Facility in Ossining for execution. Julius and Ethel Rosenberg were executed in the electric chair at sundown on June 19, 1953. The executioner was Joseph Francel, then the executioner of New York.
  This was delayed from the originally scheduled date of June 18 because, on June 17, Supreme Court Associate Justice William O. Douglas had granted a stay of execution. That stay resulted from the intervention in the case by Fyke Farmer, a Tennessee lawyer whose efforts had previously been met with scorn from the Rosenbergs’ attorney.
  On June 18, the Court was called back into special session to dispose of Douglas’ stay rather than let the execution be delayed for months while the appeal that was the basis of the stay wended its way through the lower courts. The Court did not vacate Douglas’ stay until noon on Friday, June 19. Thus, the execution then was scheduled for 11 pm that evening, after the start of the Jewish Sabbath. Desperately playing for more time, their lawyer, Emanuel Hirsch Bloch, filed a complaint that this offended their Jewish heritage. As a result, the execution was rescheduled to before sunset, at 8 pm instead of the regular time of execution at Sing Sing of 11 pm
  Eyewitness testimony (as given by a newsreel report featured in the 1982 documentary film The Atomic Cafe) describes the circumstances of the Rosenbergs’ death, noting that while Julius Rosenberg died after the first electric shock, his wife did not. After the normal course of three electric shocks, attendants removed the strapping and other equipment only to have doctors determine that Mrs. Rosenberg had not yet died (her heart was still beating). Two more electric shocks were applied, and at conclusion eyewitnesses reported, Bob Considine among them, that smoke rose from her head in the chamber.

  Lufta e dyte boterore dhe me pas lufta” e trete” e ftohte nuk ishte per te treguar barcaleta por ishte parrulla ose te vras ose do me vrasesh dhe kesaj formule nuk i shpetoi asnje shtet demokraci lindore apo perendimore

  cfare do ti themi atij emisarit amerikan qe ne 1943 i tha Mehmet Shehut vrit Enverin ?

  cfare do ti themi atyre sherbimeve inteligjente perendimore qe prune Xhevdet Mustaf-Budallen si terrorist te vriste “komandantin” e ketij mjerr-cjapit

  boll o andrea se po behesh dhe ti arkitekt i permendores xhaxhit …

  Reply to this comment
  • .. February 15, 20:59

   Rosenberget pajisen Bolsheviket Rus me teknollogji Berthamore. Si pasoj e kesaj sot kemi rrezikun e luftes se 3 Boterore sot apo jo?!

   Reply to this comment
 18. Gjyshi February 15, 19:20

  Ke Andrea duhet te besojme?
  Andrean si professor te marksizmit?
  Apo andrean si gazetar i kapitalizmit?
  Me thuaj Andrea kush te paguan
  Te te them se cilen muzik luan.

  Reply to this comment
 19. ku e ke zogun ?? February 15, 19:56

  Kush është i vëmëndshëm ka vënë re se te kjo analize “shkencore ” mungon Ahmut Zogu gruaja e te cilit na doli kusheri me John Kerry-in Eshte fakt qe Zogu ka nje veprimtari teper kriminale por gjasme i ka “haruar” Andrea se merret me Hegelin e perpjete.

  Eshte kriminale qe nje njeri i tille te kete permendore qe duhet te kthehet ne shurretore..nuk besoni…kini pak durim dhe lexoni me poshte:

  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “spaciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”.
  Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme:

  “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.) Ky ishte Ahmet Zogolli i Matit, që dënonte me tre vjet burg atentatorin e tij Beqir Valteri, ndërsa çonte në litar meshtarin dom Gjon Gàzulli, pa i provue asnjë faj, nëse faj nuk do të konsiderohen: – Të duesh Atdheun deri në flijim për të; – Të flijohesh për liri e drejtësi të popullit tand; – Të shkrihesh për përparimin e tij; – Të kesh miq toskë e gegë, të krishtenë e muslimanë, e me të gjithë tok të luftojsh për një Shqipni Etnike.

  “Na jemi këtu prej dymijë vjetësh; katolikë atëherë edhe sot, shqiptarë atëherë shqiptarë edhe sot”. Gjoni leu në Dajç të Sapës (Zadrimë) me 26 Mars 1893. Mësimet e para i bani në shkollën e fshatit, që e kishte çelë dom Ndre Mjeda. Si vijoi të mesmën në Shkodër, studimet e matejshme i ndoq në Itali dhe Austri, ku ishte edhe vëllaj tjetër, Nikolla. Ai u Shugurue Meshtar me 4 Gusht 1919 në vendlindje, në Dajç. Mbas një shërbimi të shkurtë në Gjadër të Lezhës, e çuen në Qelëz të Pukës. Tue pa trazimet e Atdheut, ai u angazhue përkrah Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Fan Nolit, Bajram Currit, At Gjergj Fishtës, At Anton Harapit, Hasan Prishtinës, në atë krah që asht quejtë në histori “opozita”, pse i ishte kundërvu “popullores” së Ahmet Zogut, dhe në zgjedhjet politike të vitit 1923 dom Gjoni u zgjodh deputet. Kurse “Popullorja” ishte e përbame prej mbetjeve ma të përçudnueme të Stambollit, ashtu si i ka pikturue At Fishta,

  “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer … hasëm të kulturës …”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik: Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952. Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë. Jo rastësisht një ndër votuesit e tij kryesorë, pse zgjedhjet në atë kohë baheshin me përfaqësim, ka qenë Myftiu i Hasit. Kur Musa Juka iu drejtue Myftiut: “Po ti, si nuk pate turp e votove për priftin?!”, Myftiu, pa prishë terezinë, iu gjegj i qetë: “Nuk votova për priftin, po për atë që po na mëson përditë çka do me thanë Shqipni, çka do me thanë Atdhe”.

  Vrasja e Avni Rrustemit çoi në trazimet e qershorit 1924 dhe ramjen e “popullores”. Zogolli u strehue në Beograd. Diçka duhet t’u thotë kjo atyne që kanë vesh me dëgjue e sy me pa: Mjaft të lexoni marrëveshjen ma sipër në mes Pashiçit dhe Zogollit. Dhe prej atje, me paret e Serbisë dhe ruset e bardhë të Wrangelit “rimori” Tiranën”. Vallë as këto fakte historike që i ka në dorë një Europë mbarë mbi tradhëtinë e Zogollit historianët tanë nuk i dinë?! Dom Gjoni nuk u largue kur në Shqipni u rikthye Zogu me hordhitë serbe e bjellogardistët. Nuk iku as atëherë kur Zogu i vrau miqtë e tij ma të mirë, Luigj Gurakuqin e Bajram Currin. Atë, mbasi iu desht të përballej në krye të pukjanëve të Qelzës me boshibozukët e Pëllumb Lleshit, që shkonin tue gjuejtë kudo ndeshnin Kryqat e tue vra edhe pukjanët e pafaj tek ktheheshin me bagëti a prej mullinit, në shkurt 1926 e transferuen dhe e çuen në Koman. E puna e parë që bani sa u vendue atje ishte me hapë edhe aty një shkollë. Ahmet Zogu, para se me i shprehë dëshiren e zjarrë ambasadorit anglez me varë klerin katolik, po zbatonte politikën e tokës së djegun ndër krahinat e krishtena të Mirditës, Pukës, Zadrimës, Dukagjinit, Malësisë së Madhe me andërren e fshehtë që të ishte jo sundimtar i Shqipnisë, po i Arnautistanit anadollak. E për të realizue këte, duheshin zhdukë, ose ma e pakta, të mundoheshin, sa t’i detyronin me lëshue vendin, katolikët e maleve, kurrë të shtruem nga pushtuesit e tiranët, pse si thotë Imzot Noli, “Vetëm Malësorët e Veriut mbetën Katholikë me armë në dorë…”.

  Kështu, në verën e vitit 1926, Zogu i kishte dhanë letër të bardhë një katili si Ismajl Osmani, që shkretoi fshatrat e Pukës me njerëz e me pasuni. E njejta gja po ndodhte prej Fanit në Dukagjin. Ajo që asht quejtë Kryengritja e Veriut kundër Zogollit, në të vërtetë nuk ka qenë tjetër veçse mbrojtje e lirisë e deri e egzistencës fizike nga masakrat mbi popullin e pambrojtun të barbarit diktator të Matit. Postkomandanti i Pukës Dedë Sadrija kishte marrë urdhnin drejtpërdrejt nga Zogolli: Të digjet Puka, sikur edhe për shtatë vjet atje të mos mbijë ma bar! Kështu kishte ba dikur edhe Turqia! Ahmet Zogolli po u dëshmonte shqiptarëve si ishte nip “i dejë” i Esat Pashë Toptanit! Dom Gjon Gàzulli, në pamundësi me ndejë ma në Koman, pse rrezikohej jeta e tij, u strehue në Kalivare. I thanë të largohej nga Shqipnia, nëse donte të shpëtonte kryet. Po jo: Ai nuk do ta linte kurrë truellin amtar! Ai, në luftë me Nënprefektin anadollak të Pukës për çashtje të shkollës që mbante në Koman, Ai, që ishte i mbuluem me nder prej Hasit në Zadrimë, tashti ishte rrethue prej çakejsh e nuk mund të kthehej ma as deri në famullì. E Zogolli nxitoi t’i thurte të gjitha kurthet: së pari, një hoxhë fanatik, që rrejti një njeri qyqan e mendjeshterpë tue e nxitë t’i bante një padi; sekreatri i Prefekturës Ismaijl Axhemi (me origjinë turke), nënprefekti Abedin Sakiqi, komandanti i rajonit Rexhep Aliaj – të gjithë të angazhuem me provue “fajsinë” e tij. Dom Gjon Gàzulli, dom Nikollë Gàzulli, dom Lekë Dredha u arrestuen në Kalivare me 28 dhjetor 1926. Gjyqi, një ndër farsat ma të neveritëshme të Zogollit, akuzoi Dom Gjonin dhe shokët e tij se: 1) kishte organizue kryengritjen; 2) kishte shpërnda armë ndër male; 3) kishte pre telin e telefonit. Po po, e akuzuen se kishte pré telin e telefonit! Vendimi i gjyqit: Dom Gjon Gàzulli, dënim me vdekje, varje në litar. Dom Nikollë Gàzulli, me burg të përjetshëm …. (Mbas 4 vjetësh burg në Kala të Gjirokastres, me ndërhymjen e intelektualëve ma të shquem të kohës, e liruen. Sa duel prej burgut, iu dogj qela (shtëpia e banimit) “aksidentalisht” bashkë me dorëshkrimet. A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë.

  Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të fesë, por si politikanë. Ja pra: “Sa dëshirë do të kisha me i varë… “ Pjesa e pashkrueme e atij vendimi gjyqi kishte ma shumë randësi se dënimi me varje i Dom Gjon Gàzullit. Me atë varje barbare Zogolli u thonte të gjithëve: Ose rrini urtë, ose të gjithë në litar si prifti! Ja një fragmente nga intervista dhanë të revistës gjermane “Korrespondez des Priestergebetsve” nga oficeri i ngarkuem me varjen e Dom Gjonit, Xhemal Dibra: “Ishte ora 11 para mesnate. Udhët e Shkodrës ishin ende të rrahuna prej njerëzish, pse ishte Bajram. Dhash urdhën të thirrej famullitari Gàzulli n’oborr, pse donte me folë me të Ipeshkvi. Gazulli zbriti poshtë. E kuptoj çfarë do të ndodhte. Një françeskan me Sakramend ndej para tij (At Martin Gjoka, shënim im). … Françeskani kishte mbetë pa gojë. Famullitarit Gàzulli nuk i ndrroi aspak ngjyra e fytyrës. …… Ai i kapi dorën Atit e i tha: “Pater Martin, tash ke me më rrëfye”.

  Ati iu lut ushtarëve të mbledhun për rreth me u largue. Mbasi na nuk u larguem, Ati i tha: – “Dom Gjon, rrëfeju, pra, latinisht a italisht”. – “Jo, Pater, i përgjigjet Gàzulli, të mbramin rrëfim due me e ba në gjuhë të Nanës”. E kështu ai u rrëfye në sy tanë. Na, Muhamedanët, pak marrim vesht kësi sendesh, por mëkat nuk dëgjuem prej gojës së tij. Mandej i dha Ati një bukë të hollë, të bardhë, e rrumbullakët, që e kapërdini me një përshpirtnì të madhe. Ai u dukte se po shndritte krejt fytyret. Tash u çil dera e burgut, e u nisëm. Ushtarët ishin para, mbrapa e në të dy anët, ma shumë se kurrë. Në mjedis ishte Ai dhe Ati. Gjithë udhën u luten të dy me za të naltë, por unë muejta me vu ore se zani i Atit dridhej, nësa zani i famullitarit tingëllonte i qetë e i qartë. Një trimni kaq të madhe kurrë s’e pash në jetë time. Kishim arrijtë te vendi i vdekjes, në Fushë të Druve.

  Aty ishte shtylla e vdekjes. Magjypi ishte gati me litar në dorë. Një dritë elektrike e shndritte thektas famullitarin në fytyrë. Ai nuk dridhej aspak. Edhe mue më kishte kapë frika. Mue më ishte dashtë me përcjellë edhe të tjerë te ky vend i mjerë, por tash ishte tjetër. Unë kisha gati si nji frikë para qetësisë së këtij prifti. Ai ishte me të këputme i pafaj. Këte e dijshim të gjithë. Por, urdhni! Unë, sikur asht zakoni, i lash fjalën e lirë. Por ma mirë mos ta kisha ba këte gja! Ai nisi me folë me një za aq të fortë, e me fjalë të drejta e që të këputshin zemrën, sa që mue përnjimend më kapi frika. E ta kisha lanë me shkue gjatë me fjalë, kishte muejtë të gjithëve me na ba me u kthye prej vetit. Mue më duhej me mendue për përgjegjësinë teme. E i thash shkurt: Zotni, s’duem me ndje predke! Foli fjalët e mbrame. Mjaft!

  Atëherë ai çoi zanin edhe ma e tha: Vetë po vdes i pafaj. , Rrënoftë Shqipnia dhe Shqiptarët e vërtetë”. Na ishim të gjithë të përmalluem fort. Lexova vendimin e dekës. I qe veshë një këmishë e bardhë. Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë.
  Ai ishte i vdekun! –

  Kështu foli kapiteni.

  Ishte dita e 5 marsit 1927.” Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën mbasi e mori vesh qe vdiq……

  Ku e ke zogun e kurves zoti Andrea ?

  Reply to this comment
 20. Bilbil Sulovari February 15, 20:25

  Ku ka shtet,zbatohet ligji dhe ku ka shtet si ky i yni ,rrumpalle ne te gjitha drejtimet ,jetojne 140 vete si duan i bejne ligje per vete dhe rrjeten e tyre te merimanges se zezè,burrat e shtetit jane ata qe ju vrasin naten dhe ju qajne diten.Kush i mbron ?Menxyra e zeze e çdo skote me çdo menyre.Por nje dite bie shi i rrembyer dhe e shpelan trurin e te nxireve nga katrani i kohes .

  Reply to this comment
 21. intelektuali February 15, 21:29

  ENVER HOXHA ISHTE DHE MBETET NJE MONSTER GJAKATARE DHE NJE KAQOL PA SHKOLLE QE FALIMENTOI EKONOMINE DHE RENOI SHTETIN NE FUND TE DIKTATURES SE TIJ

  Enver Hoxha nuk la qene asnjehere “Burre Shteti” sepse qellimi i tij i vetem ishte qe ta bente Vatanin si nje CIFLIG feudal te familjes se tij dhe eshte fajtori kryesor qe keshtu ka mbetur deri ne ditet tona.

  prandaj:

  Te vjen cudi qe enveristet fanatike qe permend Andrea Stefani nga njera ane jane ITHTARE te Enver Hoxhes dhe familjes se tij kriminele dhe nga ana tjeter jane ARMIQ te perbetuar te Sali Berishes qe e dine te gjithe qe eshte pjella e Partise se Punes dhe produkti origjinal i Enver Hoxhes qe nga momenti qe e zdrypi nga Bjeshket e Nemuna dhe e sterviti ne palestrat e Sigurimit te Shtetit per ta bere kuader besnik te Kauzes se tij ashtu sic edhe ja shperbleu Saliu me vone familjes Hoxha kur morri pushtetin me ndihmen e Ramizit dhe Nexhmijes.

  prandaj:

  Ne kete llogjike lind pyetja: Po keta enveriste fanatike kaq dudume jane sa behen kontradiktore me veten e tyre? Ne Vend qe t’i kerkojne falje popullit shqyptar per Sali Berishen si nje Kuaderi Besnik i Partise se Punes fillojne te fajesojne per kete vrastar serial te popullates, por edhe kusar te fondeve publike, pikerisht viktimat e Enverit, te cilet Saliu i ka spiunuar qe ne Kohen e Qepes te Diktatures sic eshte rasti i Hysen Shoshorit, mjekeve kolege te tij dhe shume te tjere dhe gjithmone i ka mohuar, njesoj sic i mohon sot Nexhmije Hoxha krimet e saj monstruoze.

  prandaj:

  O fanatike enverista Sali Komunistin mbajeni per vete dhe mos ja ngjisni si MUT pas kepuce viktimave te Enverit dhe Nexhmijes dhe po t’ju kete mbetur nje pike morali degjojeni gazetarin tuaj Andrea Stefani se e ka kuptuar me ne fund te VERTETEN.

  Reply to this comment
  • Zogist NGA shenaumi February 15, 21:43

   I nderuar kumanar
   Nasuddini.
   Sot i kemi futur ne thes
   Nja dy cop kamunista.
   Prandaj hajde
   Ha lagim fytin
   Me raki
   E te hame pula
   Te virgjera te pjekura ne SAC
   Te ma
   Rroje gjithmone
   Naltmadhnia. Me napolonat e tij

   Reply to this comment
   • intelektuali February 15, 23:34

    Kamunista i poqi dhe i hongri te gjalle BISHA Enver Hoxha qe nga Qemal Stafa e deri tek Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu dhe a i ke degjuar djemte e Mehmeti si i thane:

    BABAI YNE ISHTE ARMIK, POR NE TE KEMI TY BABA DHE NENE pARTINE E PUNES.

    Megjithate Enver ANTIKRISHTI vrau Vladimirin me tel elektriku dhe i rasi ne burg Skenderin me ate qolen tjeter Bashkimin qe edhe tani nuk ka guxim te dale hapur ne media dhe te deklaroje:

    ENVERI ME NEXHMIJEN E VRANE BABAIN TIM DHE UNE DO T’JA MARR HAKUN DERI NE BREZIN E SHTATE SIC THUHET NE DHJATEN E VJETER.

    Ne vend te kesaj ky qolja e Mehmetit shkruan llogje per Ismail Kadarene dhe vepra te tjera letrare shume mallengjyese per miletin dru me pre.

    Reply to this comment
 22. Vëzhguesi F. February 15, 21:32

  Zoti Thano!
  Po te drejtohem ty si nje prej gazetareve, ne moshe relativisht te re, por nder me objektivet ne mediat e ketij vendi.
  Te ketij vendi qe nuk ka vetem banore qe banojne ne vila luksoze dhe ne shtepi te rregulluara evropiançe, por sot ne vitin 2016, 26 vjete pas dorezimit “te çelsave” nga regjimi komunist, jetoojne dhe njerez ne nje “Shqiperi tjeter”, nje tabllo mizerabiliteti dhe mjerimi, kopje e kohes se Migjenit, fale ketij sistemi as mish dhe as peshk dhe ketyre tellalleve, apo gramafoneve te prishur te llojit kameleon bythepambuk, qe kerkojne te na shiten tani edhe per pofesore filozofish, sepse paskan lexuar diçka, ne kohen kur studionin ne shkollen e Leninit, “Antidyringun” e Engelsit qe bente lecke per te fshirte sheshet, idet dhe yyteorite e Hegelit, Fojerbahut apo ndonje tjetri.
  Duke cituar Hegelin, ky antari i kolegjumit tuaj, kerkon te fshehe mellefin e tij prej inatçori, qe nuk ka te beje aspak as me gazetarine dhe intelektualet, dhe aq me pak me filozofine dhe kulturen e komunikimit mediatik, ndaj reagimit te ashper te lexuesve te kesaj gazete lidhur me shkrimin e tij te oara ca ditesh me titullin “Perbindeshi”.
  Sot me kete shkrim dhe me paralelizmat qe heq, Andrea Stefani, per te cilin nuk dua te mbaj asnje rezerve, sepse te njejten gje po ben dhe ai ndaj reagimit apo opinioneve tona per kohen qe tashme ka perenduar, pra kerkon te faktorizohet, duke imponuar mediokritetin e tij, sikur ai qenka “mesija” dhe ne te tjeret qenkemi fansat e kriminelit apo krimeve te diktaturave.
  Ky gazetrauc pa kurrfare logjike dhe etike gazetarie, fyen ne menyren me te paskrupullt, jo vetem lexuesit e thjeshte por dhe te intelektin e atyre lexuesve te kesaj gazete, qe kane ditur dhe dine me shume nga ai, kane lexuar dhe lexojne me shume nga ai, qe edhe pse nuk paguhen si gazetar, jane me gazetar se ai.
  Andrea Stefani duke derdhur mediokritetin e tij si nje boje e zeze mbi nje hapsire te bardhe, ndonese nuk eshte nje i ri ne moshe, qe nuk e njeh te shkuaren me te mirat dhe te keqiat e saj, flet dhe shkruan si nje adoleshent blloku.
  Por po ndalem pak tek shkrimi i sotem.
  Edhe forma e e rrjeshtimit te mendimeve, (nje fraze apo dy-tre fjali si kapituj) qe shitet si risi , jo me duket por eshte e pakuptimte, sepse me e pakta eshte vijim mendimi, qe nuk ka pse e shkeput.
  Por kjo eshte zgjedhja e tij dhe mua si lexuaes vetem se me bezdis, por pak renbdesi ka kjo.
  Por po merrem me permbajtjen.
  Eshte e vertet qe ka nostalgjike, qofte per socializmin, sistemin e diktatures se proletariatit, Enver Hoxhen jo si lider, por si dore e hekurt.
  Por kjo nostalgji eshe pse ne nje perqindje te ulet te popullsise, te atyre qe kane qene mire ne ate kohe, me se shumti mbahet gjalle nga produkti i qelbesirave te ketij sistemi qe jetojme, qe ka deformuar dhe po deformon çdo gje ne jeten e njerzve, qe nga fukaralleku ekonomik deri tek ai i dinjitetit, qe nga prodhimi me shumice i pashallareve, hajduteve, krimineleve, pushtetareve te korruptuar, deri tek ata qe vdesin ne stolat e lulishteve nga urija dhe te ftohtit, qe nuk kane nje cope strehe ku te fusin koken.
  Ndersa Stefani kerkon te na binde me sofizmat e tij inatçore te nje bythepambuku qe deri dje i ka thurur detirambe Enverit dhe epokes se tij, per te perfituar shkollimin ku ai deshironte.
  Qenien ose jo te nje Burri Shteti, nuk besoj se e vendos Stefani me inatin e tij shtazarak qe derdh ne faqet e kesaj gazete kunder atyre qe perpiqen te jene objektive ne opinionet e tyre.
  Do ta ulja keq pjacen e mendimit dhe opinionit tim, nese do te rrija te numuroja personalitetet shtetrore, te historine e shteteve te botes, qe natyrisht nuk kan qene te kulluar ne veprimtarine e tyre, madje kane ekzekutuar jo vetem brenda vendit te tyre, ne baze te ligjeve dhe kushtetutave te koheve kur kane drejtuar, por qe sot dhe kesaj dite nderohen dhe vlersohen si Burra Shtetesh, qe kane bere shume per vendin e tyre, qe kane monumente perkujtimore dhe respektohen per ate qe kane bere.
  Nese nuk i di Stefani, po i them nja dy a tre duke filluar qe nga Napolon Bonoparti dhe Sharl De Goli ne France dhe duke perfunduar tek Mao Ce Duni dhe Çu En Lai ne Kine, pa lene menjane Stalinin ne Gjeorgji. Por ka edhe te gjalle, si babe e bir, Xhorxh Bush ne Amerike me katrauren e tyre ne Lindjen e Mesme, Margaret Theçër, ose Zonja e Hekurt ne pushtimin e ishujve Malvine (Folkland) ne Argjentine. Gjithsesi askush nuk guxon te thote dhe te mohoje se ata ishin personalitete dhe burra shtetesh.
  Askush nuk ka thene, te pakten ne artikujt e kesaj gazete se Enver Hoxha nuk kishte gabime apo dhe faje ne drejtimin 50 vjeçar te shtetit, ku nje nder gabimet me te medha ka qene adaptimi i nje sistemi qe bazohej ne luften e eger te klasave.
  Por nuk ka burre gruaje dhe bir nene qe te mohoje arritjet e Shqiperise ne te gjitha fushat nen drejtimin e Enver Hoxhes, te Shqiperise gjysem feudale te shnderruar ne nje shtet modern, me njerez te arsimuar, me industri dhe bujqesi te zhvilluar, me nje pavarsi reale dhe dinjitoze qe sigurohej nga nje mbrojtje solide dhe e organizuar.
  Por edhe pa keto, Enver Hoxha ishte dhe mbetet i vetmi Burre Shteti shqiptar, (aktualisht dhe ne enciklopedine botrore te personaliteteve), per faktin se drejtoi ne kete vend te pushtuar nga nazifashistet dhe lakejte e tyre, pjellat e te cileve lehin sot ne kor dhe ne sinkron me pinjollet e ish bllokut, nje nga epopete me te lavdishme ne Historine shekullore te ketij vendi dhe ketij populli, Luften Antifahsite Nacional-Çlirimtare, duke e rradhitur kete vend (te pushtuar dhe te shitur nga satrapi Zog, ku paradoksialisht dhe per karshillek nderohet me nje monument dhe me emertimin e nje prej bulevardeve te Tiranes) perkrah firtimtareve te Luftes se Dyte Botrore.
  Dhe ne kete rast fjala turp per kete shkrim spekullativo-provokativ dhe fyes te Stefanit eshte pak te thuhet.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 15, 22:10

   Zt Thano
   dhe une po ju drejtohem juve qe te drejtoni vijen e partise ,te drejtoni te padrejtuarin shokun Stefani te bej autokritike ,sepse nuk i falet ,ka qene dhe mesues i marksizem – leninizmit .Vetem ata qe e kuptuan Marksin nuk u bene ndonjeher komunist ne fakt ,ne si masa torollake popullore ,u beme zzboriste , koperativiste , proletrare qe gjithe diten fishkellenim “ku ti kerkoj rrenjet e tua parti ,te tRrapi madheshtor ….
   Zt Thano ,per nder te Nexhmijes ,para se te perjashtojme nga bunkeri , shikoje mire figuren e atij buuuuuuurit te shtetit ,qe mezi ngriti 23 burgje dhe 28 kampe shfarrosje ,dhe mezi berem 1 milione e 500 mije vite burgu .Mjao Ce Duni ,Stalini e te tjere shoke ,kane ber me shume se ne ,por ne nr popullsie ne jua kalojme
   Po e mbyll kete flleterrufe ,ne mirebesim se do reflektosh ,ti dhe shoku Stefani ,jo se po na detyroni si blog te bejme leter zyrtare te Nexhmija ,qe tu dergoj ne Burrel ,jo se shoke me pregatitje proletrare kemi akoma ,Netin e filoqylit ,therrasim dhe Diana Culin ,se nuk ka ngordhur ende ,por do jete shume keq per ju
   Reflektim Shoke !
   Blogu Internacionalist i Diktatures se Re !

   Reply to this comment
   • Laraskat zhurmojne se nuk ua var kush February 16, 00:52

    @ “Love” qe paske marre te pakten ne nick ate qe te takon dhe qe ne fakt je. Nuk do humb kontrollin por po te jap ate qeleshe qe te takon. Me humorin tend, qe i ngjan perdredhjes se prapanicave te klientndjellseve nden semafore, nuk e perdor as per pjesen fundore te kurrizit. Lavireve te sojit tend u takon te merren sojin e tyre pavatsisht nga mosha qe mund te kene. Ne Gjermani, moj imitatore majmunesh, qe here prezantohesh si mesuese dhe here si drejtuese kuplarash, nuk bere prokopi se si puna jote aty ka me tonelata. Tani mire eshte per ty, kur nuk te pjerdh njeri mos fut hundet te mirisesh kot, se mund te intoksikohesh keq. Edhe pse andej nga je, mbaheni per qytetar dhe te zgjuar, ti nuk le rast pa e treguar veten nje cope laraske e llastuar qe budallalleqet e tua dhe broçkullat prej nje adoleshente te plakur, kkerkon t’i sheshesh per humor, ironi apo sarkazem. Shkurt dhe shqip , po na çan trapin. Mos ha shume se te bene dem dhe mos u merzit se kur te kruhet, vlen dhe nje cope strralli per te qetsuar.

    Reply to this comment
 23. Vëzhguesi F. February 15, 21:41

  Zoti Thano!
  Po te drejtohem ty si nje prej gazetareve, ne moshe relativisht te re, por nder me objektivet ne mediat e ketij vendi.
  Te ketij vendi qe nuk ka vetem banore qe banojne ne vila luksoze dhe ne shtepi te rregulluara evropiançe, por sot ne vitin 2016, 26 vjete pas dorezimit “te çelsave” nga regjimi komunist, jetoojne dhe njerez ne nje “Shqiperi tjeter”, nje tabllo mizerabiliteti dhe mjerimi, kopje e kohes se Migjenit, fale ketij sistemi as mish dhe as peshk dhe ketyre tellalleve, apo gramafoneve te prishur te llojit kameleon bythepambuk, qe kerkojne te na shiten tani edhe per pofesore filozofish, sepse paskan lexuar diçka, ne kohen kur studionin ne shkollen e Leninit, “Antidyringun” e Engelsit qe bente lecke per te fshirte sheshet, idet dhe yyteorite e Hegelit, Fojerbahut apo ndonje tjetri.
  Duke cituar Hegelin, ky antari i kolegjumit tuaj, kerkon te fshehe mellefin e tij prej inatçori, qe nuk ka te beje aspak as me gazetarine dhe intelektualet, dhe aq me pak me filozofine dhe kulturen e komunikimit mediatik, ndaj reagimit te ashper te lexuesve te kesaj gazete lidhur me shkrimin e tij te oara ca ditesh me titullin “Perbindeshi”.
  Sot me kete shkrim dhe me paralelizmat qe heq, Andrea Stefani, per te cilin nuk dua te mbaj asnje rezerve, sepse te njejten gje po ben dhe ai ndaj reagimit apo opinioneve tona per kohen qe tashme ka perenduar, pra kerkon te faktorizohet, duke imponuar mediokritetin e tij, sikur ai qenka “mesija” dhe ne te tjeret qenkemi fansat e kriminelit apo krimeve te diktaturave.
  Ky gazetrauc pa kurrfare logjike dhe etike gazetarie, fyen ne menyren me te paskrupullt, jo vetem lexuesit e thjeshte por dhe te intelektin e atyre lexuesve te kesaj gazete, qe kane ditur dhe dine me shume nga ai, kane lexuar dhe lexojne me shume nga ai, qe edhe pse nuk paguhen si gazetar, jane me gazetar se ai.
  Andrea Stefani duke derdhur mediokritetin e tij si nje boje e zeze mbi nje hapsire te bardhe, ndonese nuk eshte nje i ri ne moshe, qe nuk e njeh te shkuaren me te mirat dhe te keqiat e saj, flet dhe shkruan si nje adoleshent blloku.
  Por po ndalem pak tek shkrimi i sotem.
  Edhe forma e e rrjeshtimit te mendimeve, (nje fraze apo dy-tre fjali si kapituj) qe shitet si risi , jo me duket por eshte e pakuptimte, sepse me e pakta eshte vijim mendimi, qe nuk ka pse e shkeput.
  Por kjo eshte zgjedhja e tij dhe mua si lexuaes vetem se me bezdis, por pak renbdesi ka kjo.
  Por po merrem me permbajtjen.
  Eshte e vertet qe ka nostalgjike, qofte per socializmin, sistemin e diktatures se proletariatit, Enver Hoxhen jo si lider, por si dore e hekurt.
  Por kjo nostalgji eshe pse ne nje perqindje te ulet te popullsise, te atyre qe kane qene mire ne ate kohe, me se shumti mbahet gjalle nga produkti i qelbesirave te ketij sistemi qe jetojme, qe ka deformuar dhe po deformon çdo gje ne jeten e njerzve, qe nga fukaralleku ekonomik deri tek ai i dinjitetit, qe nga prodhimi me shumice i pashallareve, hajduteve, krimineleve, pushtetareve te korruptuar, deri tek ata qe vdesin ne stolat e lulishteve nga urija dhe te ftohtit, qe nuk kane nje cope strehe ku te fusin koken.
  Ndersa Stefani kerkon te na binde me sofizmat e tij inatçore te nje bythepambuku qe deri dje i ka thurur detirambe Enverit dhe epokes se tij, per te perfituar shkollimin ku ai deshironte.
  Qenien ose jo te nje Burri Shteti, nuk besoj se e vendos Stefani me inatin e tij shtazarak qe derdh ne faqet e kesaj gazete kunder atyre qe perpiqen te jene objektive ne opinionet e tyre.
  Do ta ulja keq pjacen e mendimit dhe opinionit tim, nese do te rrija te numuroja personalitetet shtetrore, te historine e shteteve te botes, qe natyrisht nuk kan qene te kulluar ne veprimtarine e tyre, madje kane ekzekutuar jo vetem brenda vendit te tyre, ne baze te ligjeve dhe kushtetutave te koheve kur kane drejtuar, por qe sot dhe kesaj dite nderohen dhe vlersohen si Burra Shtetesh, qe kane bere shume per vendin e tyre, qe kane monumente perkujtimore dhe respektohen per ate qe kane bere.
  Nese nuk i di Stefani, po i them nja dy a tre duke filluar qe nga Napolon Bonoparti dhe Sharl De Goli ne France dhe duke perfunduar tek Mao Ce Duni dhe Çu En Lai ne Kine, pa lene menjane Stalinin ne Gjeorgji. Por ka edhe te gjalle, si babe e bir, Xhorxh Bush ne Amerike me katrauren e tyre ne Lindjen e Mesme, Margaret Theçër, ose Zonja e Hekurt ne pushtimin e ishujve Malvine (Folkland) ne Argjentine. Gjithsesi askush nuk guxon te thote dhe te mohoje se ata ishin personalitete dhe burra shtetesh.
  Askush nuk ka thene, te pakten ne artikujt e kesaj gazete se Enver Hoxha nuk kishte gabime apo dhe faje ne drejtimin 50 vjeçar te shtetit, ku nje nder gabimet me te medha ka qene adaptimi i nje sistemi qe bazohej ne luften e eger te klasave.
  Por nuk ka burre gruaje dhe bir nene qe te mohoje arritjet e Shqiperise ne te gjitha fushat nen drejtimin e Enver Hoxhes, te Shqiperise gjysem feudale te shnderruar ne nje shtet modern, me njerez te arsimuar, me industri dhe bujqesi te zhvilluar, me nje pavarsi reale dhe dinjitoze qe sigurohej nga nje mbrojtje solide dhe e organizuar.
  Por edhe pa keto, Enver Hoxha ishte dhe mbetet i vetmi Burre Shteti shqiptar, (aktualisht dhe ne enciklopedine botrore te personaliteteve), per faktin se drejtoi ne kete vend te pushtuar nga nazifashistet dhe lakejte e tyre, pjellat e te cileve lehin sot ne kor dhe ne sinkron me pinjollet e ish bllokut, nje nga epopete me te lavdishme ne Historine shekullore te ketij vendi dhe ketij populli, Luften Antifahsite Nacional-Çlirimtare, duke e rradhitur kete vend (te pushtuar dhe te shitur nga satrapi Zog, ku paradoksialisht dhe per karshillek nderohet me nje monument dhe me emertimin e nje prej bulevardeve te Tiranes) perkrah firtimtareve te Luftes se Dyte Botrore.
  Dhe ne kete rast fjala turp per kete shkrim spekullativo-provokativ dhe fyes te Stefanit eshte pak te thuhet.Me e sakta do te ishte, qe Andre Stefani po flet si ai nastradini, qe te pakten ne keto gjashte vite ne faqet online duke filluar nga gazeta Shekulli, dhe tash kjo Dita, nuk pushon se hamullituri per te justifikuar spiunlleqet e tij kunder shokeve te burgut per et shpetuar lekuren, duke nxjerre nga grope-haleja ne oksipitalin e tij fekale qe mbajne kurdohere nje ere te felliqur ate te fekaleve.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 15, 22:54

   JE KONTRADIKTOR O SHOKU!

   Po te ishte Enver Pederasti “BURRE SHTETI” qe ti e nderon kaq shume, kur ky sadist gjakatar mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, aq shume sa nuk dalin per te shkruar emerat e viktimave te tij as carcafet e Nexhmijes qe i blente ne Paris se nuk e honste dot kambrikun e Kombinatit, por qe keta emera jane te shkruar te gjithe ne arkivat origjinale te intelektualit, pra atehere:

   Pse te mos BURRE SHTETI edhe Sali Berisha qe ti e urren kaq shume, qe vrau Remzi Hoxhen dhe Kosta Trebicken si zogj pule, por vrau ca mjerane pa emera ose qe nuk i kujton kush ne Gerdec, por qe vrau ca mjerane te tjere ne 21 janar qe numerohen sa gjishterinjte e dores?, pra atehere:

   Pse te mos quhet BURRE SHTETI edhe Ilir Meta apo Likja i Florinjte qe ti e urren kaq shume, Like Floriri qe nuk ka vrare asnje, por qe e pane te gjithe edhe shqyptaret edhe Bota si kollofiste LEKAT e ryshfetit dhe korrupsionit dhe qe u be shkak i 21 janarit? Pse e urren kaq shume Like Floririn kur i radhiti pionieret e Enverit ne Permet 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit me shall te kuq ne qafe dhe me grushtin bolshevik larte mbi koke? Pse e urren kaq shume Like Floririn kur u dergon ministrat e tij te bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore dhe te qajne si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enverit qe vrau anglezet ne Kanalin e Korfuzit? Pra atehere:

   Pse e shan papushim dite e nate Edi Ramen, Kryeministrin tone Artist kur dekoron me medalje xhelatet e Enverit dhe u leshon pensione shtese krimineleve te Partise se Punes?

   HE PRA PSE KESHTU KAQ KONTRADIKTOR MO SHOKU?

   Reply to this comment
 24. Varri gabum February 15, 22:00

  T’ju tregoj nje ndodhi te vogel:
  Andrea Stefani vajti ne vareza te perkujtonte babane e tij.
  Vajti e ul ke kembet e varrit dhe filloi te qante me denese.
  So weit so gut.
  Vijne familjaret pas tij dhe e pyesin: “c’ben ketu?”.
  “Ja po qaj babane”, u tha Andrea.
  Hajde mor i thane se po qa njeri tjeter, ky nuk eshte varri i babait tend.

  Dhe te mendosh qe ky andrea na analizon dhe ne ketu shahemi per “florinjte” qe nxjerr lapsi i ketij koqes. S’thone kot: Hedh nje budalla nje gur ne lume, vijne qindra e nuk e nxjerrin dot

  Reply to this comment
 25. alphade February 15, 23:51

  Pse ankohen sot, Thanaqet,Fotaqet ,Stefanaqet ,etj.ishin
  predilekte e ”diktatorit Hoxha” . Apo vdiq mbreti hidhni
  balte sa te mundeni…!!!!

  Reply to this comment
 26. Cezari Ballkanit February 16, 02:19

  I Nderuar Intelektual !

  Nuk mund ta denigrosh Enver Hoxhen duke bere miljona komente,fyerje dhe te ngeli gurrmaci te Bariomari apo Adhami.

  Nese ke lexuar me kujdes veprat e Enverit (se ke qene perkthyes i veprave te tij) ai flet per shume gabime te tij dhe qe ne nje fare menyre merr pergjegjesi .Kjo sidomos ne kohen e Koxi Xoxes dhe pastaj mos harro se nen rrogoz kane punuar dhjetra njerez te poshter qe nga Kadri Hazbiu e deri te Fecorr Shehun qe per kete te fundit.

  Do te jap vetem nje shembull per babain e idhullit tuja Fatos Lubonja.

  I jati i tij Todi Lubonjaka vrare 6 persona ( te perndjekur) kur ka qene me sherbimin e ndjekjes ne vitet e pas clirimit..biles i ka vrare me buke ne goje pse qeshen me te madhe…

  Pyete njehere Tosin se mos ka qene yt ate aty…Pra sa kane vrare si puna e Todit ? Pse fuqine e zotit kishte Enveri ti kontrollonte te gjithe…Nuk diskutohet qe ka gjynahet e tij por dhe ju nuk jeni engjej…nuk late shtet pa u bere spiuna te tyre qe te turku,serbi,gjermani,grekut e deri te rusi apo amerikani.

  Por ajo qe eshte krysore eshte se ti ke 100 te drejte te shash Enverin por kjo eshte konflik interesi se jeni pale kundershtare..

  Biles asnje zyrtar amerikan apo anglez nuk ka te drejte te shaje Enver Hoxhes se ka konflik interesi pasi kane qene armiq..( por edhe se jane pergjegjes qe nuk na cliruan nga ai i tmerrshmi se s’ja u mbante suma)

  Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky Stefani qe vetem nje budalla nuk e kupton.

  Pra ndiqe albitrin e Enverit dhe te mirepres repliken:

  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen

  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:

  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti

  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj

  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota

  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  13-në publik shfaqej rrallë

  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

  Jo me shume se 24 ore i duhet atij te veri rregull ne Shqiperi..sikur te cohej nga varri…prandaj beni ju si kanibale “unlimited.”..se kur ishte gjalle ai ju shpetonte urina ne breke..

  Reply to this comment
 27. demo February 16, 11:21

  Carocullo [email protected]
  Prej teje nuk i japin Kadarese cmimin Nobel. Je milet:Qiji nenen,te njohi per babe.

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA February 16, 13:20

   E di si i quajne matjanet, mes-shalet e sat’eme? Ngushtica e Dardaneleve; ate te tet’motre, Gjiu i Harapeve; te gjyshes, gjithnje tendes, Dhitorja e Zabeles…. Pusht!

   Reply to this comment
 28. andromeda February 16, 13:06

  Me këto sofizma e pirueta, ti o derdimen nuk mund të analizosh epokën enveriane dhe të heqësh paralele me Zogun dhe Berishën. Sepse regjimi Hoxha mbështetej në një filosofi të saktë – ai regjim ishte një implementim i Marksizmit në kushtet e një vendi të vogël e të varfër rrethuar nga një Europë aspak dashamirëse dhe sabotuese. Dhe kishte rregullat e veta të lojës që duheshin resektuar. Ai regjim synonte barazi për të gjithë por përfundoi në utopi.Ndërkohë për 45 vjet ai ndërtoi një mori vlerash të cilat sot janë kthyer në antivlera. Sot edhe pse jetojmë në shoqërinë e konsumit dhe kemi plot ‘të mira materiale’ na mungon dinjiteti i të qenit njeri dhe kushti për të qenë i barabartë në një sistem të drejtë për të gjithë. Demokracia është një koncept i sajuar nga oligarkët në kohë të lashta sikundër edhe fetë e çdo parametër shoqëror. Diktatura është e përherëshme dhe në çdo regjim. Në kapitalizëm diktaturën e imponojnë oligarkët që, veç pushtetit të parasë kanë dhe ligjet që ndihmojnë dhe mbrojnë privilegjet dhe favoret e tyre. Në kapitalizëm drejtësia është në duart e më të fortit dhe këtë ne po e ndjejmë mbi shpinën tonë. Mos prit që drejtësia tek ne të reformohet. Ajo do bëjë gjoja sikur reformohet për të mbrojtur vjedhjet dhe abuzimet kolosale me pushtetin të tipave si Berisha, Meta, Rama, dhe suita që i pason. Ndaj mos e kruaj shumë bythën me Enverin dhe komunizmin por lexo Marksin – filosofin më të madh të të gjitha kohërave, ideologun më të dobishëm të gjenisë njerëzore.

  Reply to this comment
 29. Burre Shteti February 16, 22:49

  O andrea gomari , alias ASS, qe me gjith qe je me shkolle Enveriane ke akoma shuuume shuuume per te mesuar

  Po keto fakte i di ti.
  Hedhja e bombes atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki

  Date August 6 and August 9, 1945
  Location Hiroshima and Nagasaki, Empire of Japan
  Result Allied victory

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Atomic_bombings_of_Hiroshima_and_Nagasaki

  Casualties and losses

  Hiroshima

  20,000+ soldiers killed
  70,000–146,000 civilians killed

  Nagasaki:

  39,000–80,000 killed

  Total: 129,000–246,000+ killed

  Wikipedia thote:

  Result Allied victory

  President i atehershem amerikan, Harry Truman eshte nje nga me te medhenjt “Burra Shteti” qe ka njohur historia moderne.

  Lere andrea filozofite po shko ha i lug corbe se ne te tjereve na perzieve barkun. Kric i droguar me hashash.

  Si thote dhe intelektuali qe i di te gjitha nga arkivi (si duket eshte vete ajo cupa e udbashit bujar hoxhes, nevila nika ose urani i butkave) Enveri e mbushi me lumenj gjaku Shqypnin tone.
  Pika qe ste bie e s’te vret ai Zot qe vetem genjen bile dhe pa hapur gojen.
  Po e morri 800000 dhe e la 3700000 mo goj felliqur qe na e peshtiros dhe ndyn gjuhen tone te bukur Shqipe ( na vjen per te vjelle kur shkruan Shqype) sa here qe shkruan ketu.
  Shko o ke fahriu e ai dervishi e shkruaj e genje sa te duash bile te bejne dhe antare te stafit drejtus.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 17, 09:38

   Meqe ma ke permendur emerin po te pergjigjem o DUDUM fantik enverist dru me pre:

   Perpara se SHBA te merrte vendimin ne konsultime me te vazhdueshme me aleatet per te hedhur bomben atomike Little Boy“ ne Hiroshima me 6 gusht 1945 dhe tre dite me vone edhe ne qytetin Nagasaki bomben tjeter „Fat Man“ me 26 korrik 1945 ne Potsdam ishte mbledhur Koalicioni Antifashist dhe Presidenti Truman lexoi nje daklarate-ultimatum per Japonine qe te dorezohej me kapitullim pa kushte. Ate kohe ne ishullin japonez Okinava po zhvilloheshin luftime te ashpra dhe amerikanet kishin lene afro 72 mije viktima per nje perudhe te shkurter kohore pasi japonezet ishin te vendosur qe te mos dorezoheshin dhe luftonin deri ne piken e fundit. Ultimatumi i Presidentit Truman dhe i aleateve te tij perendimore u prit me perqeshje nga Komanda e Larte japoneze, bile kryeministri Kantaro Suzuki hoqi qillotat dhe u tregoi BYTHEN amerikaneve, ndersa Imperatori Hirohito kerkoi ndihme nga Rusia Bolshevike dhe Stalini qe ate kohe heshte si sukth, si miu ne qyp, njesoj si Edi rama me LHL-te e Asadit me me talebanet kamikaxhe te Sadamit. Duhet qe te kemi parasysh qe SHBA bashke me Kanadane kishin shume kohe qe punonin ne projektin e bombes atomike nga frika qe Hitleri dhe Gjermania Nacional-Socialiste te mos e prodhonte perpara tyre. Ne kete projekt grandioz me emerin “Projekti Manhaten” ishin angazhuar afro 130 mije shkencetare nga e gjithe Bota dhe ishin shpenzuar afro 25 miliarde USD te konvertuara sot. Projekti Manhaten ishte mbajtur ne fshehtesi totale nga Presidenti Roosevelt, bile edhe vete Presidenti Truman nuk e dinte per ekzistencen e tij dhe vetem kur arroganca japoneze arriti kulmin SHBA u detyruan t’i tregonin vendin Perandorise fodulle japoneze per t’i rimekembur me pas me demokraci perendimore me programin Marshall per Japonine. Le te mos harrojme se ishte Japonia ajo qe sulmoi e para ne pabesi SHBA ne Pearl Harbor duke i shkaktuar forcave te armatosura te SHBA shume viktima dhe deme materiale.

   prandaj

   mos fol brockulla si fanatik debul dhe budalla pa piken e llogjikes ne DITA se po leme nam si nje popull pa kulture qe ngjason me shume me nje fis kanibalesh enverista ZULU. Perdore anglishten qe di per te lexuar histori te VERTETE dhe jepi te drejte enveristi Andrea Stefani qe e ka kuptuar me ne fund te VERTETEN.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim