4 kriza dhe 3 avantazhe në Europën ku ngultas po trokasim

April 12, 2018 09:23

4 kriza dhe 3 avantazhe në Europën ku ngultas po trokasim

Më 17 prill Emmanuel Macron do të shkojë në Parlamentin Evropian për të mbrojtur vizionin e tij për BE-në, dhe për të hapur praktikisht fushatën elektorale për zgjedhjet evropiane të vitit 2019.

Ideja franceze është ajo e krijimit të një buxheti të përbashkët të eurozonës.

Por përballë kësaj qëndrojnë rizgjedhja triumfuese e Viktor Orbanit në Hungari, qëndrimi ekstrem i shprehur kolektivisht nga Hollanda dhe shtatë shtete të tjera veriore, përparimi i euroskeptikëve në Itali dhe sidomos maturia e detyruar e Angela Merkelit, e cila duhet të marrë parasysh krahun e djathtë të partisë së saj.

Të gjha këto frenojnë propozimet e Macronit – shkruan Bernard Guetta, në Francë Inter, cituar nga Bota.al.

Pra a i ka mjetet për të realizuar ambicien e tij presidenti francez, i cili në mbrëmjen e zgjedhjes së tij këndoi himnin evropian?

Situata është shumë pak inkurajuese. Le të analizojmë pikat pro dhe kundër një për një.

1-Triumfi i Orbán më 8 prill do të thotë se Polonia, Sllovakia dhe Republika Çeke do të mbështeten më shumë se kurrë tek Hungaria, për të afirmuar sovranitetin e Evropës Qendrore.

2-Me një shumicë liberiste, Evropa Veriore do të vazhdojë të kërkojë një ekuilibër në llogaritë publike, përpara se të pranojë qoftë edhe një investim minimal të përbashkët.

3-Italia do të mbetet pa qeveri për një kohë të gjatë, ose më keq, mund të afrohet me sovranistët e Evropës qendrore.

4-Dhe në fund, kancelarja gjermane nuk ka më shumë hapësirë ​​për manovrim.

Por medalja ka edhe një anë tjetër. Nëse nuk ju pëlqen Bashkimi Evropian, provoni të shihni se si është shpërbërja.

1-Nuk duhet të harrojmë se rritja ekonomike në BE po rifiton vrullin, ndërsa papunësia po bie.

2-Mbretëria e Bashkuar po vuan kaq shumë nga Brexit, saqë idetë për të dalë nga Bashkimi ose Euro nuk janë më edhe aq të preferuara në Evropë.

3-Në një kohë të shenjuar nga kaosi në Lindjen e Mesme, me deklaratat e Trumpit dhe Putinit, evropianët kanë një interes jetik për shtrëngimin e radhëve.

Me pak fjalë, në Evropë nuk ka shumicë vendimtare për të shkatërruar unitetin

b.m. / dita

April 12, 2018 09:23
Komento

1 Koment

  1. aktualiteti April 12, 11:28

    Ne fund thuhet se nuk ka shumice per te shkaterruar unitetin, por nga fjalet e kursyera del fare qarte se vetem per Bashkim nuk behet me fjale ne ate qe e quajne EU.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*