4 shenjat që mund të jeni pre e depresionit!

November 22, 2017 11:17

4 shenjat që mund të jeni pre e depresionit!

Depresioni është rrotull nesh cdo ditë e më shumë.Ndërmjet punës,shkollës,fëmijëve,familjes,taksa,shpenzime,të mbetet shumë pak kohë për tu kujdesur për shëndetin tonë mendor dhe shpeshherë situata degradon në atë cka ne e quajmë depresion.

Shkallë shkallë e gjejmë veten nën grackën e kësaj sëmundjeje.

Por si mund ta parandaloni?Ju jeni i zoti i vetëm i trupit dhe mendjes tuaj ndaj lexoni 4 shenjat e para që mund të jeni pre e depresionit:

1.Humbja e interesit

Pa pritur e pa kujtuar,ju nuk keni më interes për aktivitete që më parë mund ti keni dashur.Shkëputja nga aktivitetet me miqtë tuaj është një tregues I madh.Kujdes!

2.Pagjumësia

Nëse e kapni veten duke menduar e stërmenduar pas mesnate,nuk është një shenjë e mirë.

3.Reagime të cuditshme dhe të pakontrolluara

Pa e kuptuar reagimet tuaja ndryshojnë nga mënyra sesi mund të reagoni në gjendjen tuaj të pandikuar nga kjo sëmundje.

4.Pesimizëm

Fakti që nuk shihni gotën gjysëm plot dhe cdo gjë ju duket e parealizueshme,mund të jetë një shenjë depresioni.

Miq,jeta është e bukur,dhe më e rëndësishmja e shkurtër.Kujdesuni që vitet tuaja ti shijoni në kthjelltësi të plotë dhe të lumtur.

Motoja ime:Nëse dicka nuk të shqetëson pas 5 minutash,5 ditësh,5muajsh ose 5vitesh,nuk ka vlerë të të shqetësojë apo ndikojë as tani!

a.k/dita

November 22, 2017 11:17
Komento

1 Koment

 1. Plaku Xhuxhumaku November 22, 14:34

  O Hyseni i Shurrajve shikoje mire piken 3 ketu:

  3.Reagime të cuditshme dhe të pakontrolluara

  Pa e kuptuar reagimet tuaja ndryshojnë nga mënyra sesi mund të reagoni në gjendjen tuaj të pandikuar nga kjo sëmundje.

  E gjen ndopak vehten?

  Nje keshille, mos perdor ilaçe, dil shetit ne ajer te paster.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*