4 simptomat e hershme dalluese të infeksioneve urinare

September 8, 2017 12:11

4 simptomat e hershme dalluese të infeksioneve urinare

Infeksionet e aparatit urinar janë ndër problemet më të shpeshta që hasen në praktikën e përditshme pothuajse tek të gjitha grupmoshat. Ndërkohë që më të shpeshta shfaqen tek femrat.

Megjithatë, jo të gjitha kërkojnë ndihmën e mjekut, duke mos e ditur, apo neglizhuar faktin se mostrajtimi i duhur dhe në kohën e duhur çon në kronicizimin e problemit (përsëritjen e herëpashershme), çka shton edhe rrezikun për të pasur edhe sëmundje të tjera.

Kurse meshkujve rrallëherë u shfaqen infeksione urinare simptomatike (me shenja klinike) përpara moshës 45 vjeç, me përjashtim të rasteve kur kanë defekte të lindura të aparatit uro-genital.

Një ndër faktorët më të shpeshtë tek moshat e reja është kontakti seksual, kjo për faktin e traumës që pëson uretra gjatë aktit seksual. Megjithatë, roli i saktë i kontaktit seksual në origjinën e infeksioneve urinare mbetet ende i paqartë.

Te meshkujt, infeksionet e prostatës, janë faktorë të rëndësishëm që favorizojnë praninë e mikrobeve në urinë.

Faktorë të tjerë favorizues janë: tumoret, ngushtimet e kanalit të urinës, gurët, zmadhimi i prostatës, çrregullimet neurologjike të fshikëzës (dëmtimi i nervave të vezikës), refluksi veziko-uretral (kthimi mbrapsht i urinës), manipulimet urologjike, të moshuarit, njerëzit e shtruar në spital dhe ata që janë të detyruar të rrinë në shtrat.

Gjithashtu janë të rriskuar nga këto infeksione në masë, edhe pacientët që vuajnë nga hipertensioni arterial (tensioni i lartë), diabeti i sheqerit, si dhe ata që janë të detyruar që të thërrmojnë gurët në veshka, etj.

Në vijim të shkrimit do të gjeni të detajuara edhe 4 simptomat dalluese për të zbuluar sa më herët këto infeksione.

 

Simptomat dalluese

 1. Së pari është dhimbja. Shfaqje të saj janë: djegiet gjatë aktit të urinimit, rëndesa rreth zonës perianale (rreth anusit e më gjerë), dhimbja lumbare (dhimbje mesi) e njëanshme, ose e dyanë me përhapje drejt stomakut, ose organeve të jashtme gjenitale.
 2. Kurse tek fëmijët është mjaft e shpeshtë dhimbja e barkut.
 3. Një shenjë tjetër e rëndësishme janë çrregullimet e aktit të urinimit (urinim i shpeshtë gjatë ditës dhe natës, mbajtje e urinës dhe urinim në dy kohë, urinim me gjak etj).
 4. Përveç këtyre shenjave mund të kemi edhe një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, temperaturë me ethe të herëpashershme
September 8, 2017 12:11
Komento

1 Koment

 1. Klement June 9, 12:59

  Pershendeteje, doja tu, pyesia, se albumina, dhe kristalet, ne urine, mundet te japin tension
  Te larte,respekte, dhe diten e mire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*