5 fjalët që nuk duhet të kërkoni në Google nëse doni të ruani shëndetin mendor

May 5, 2016 20:19

5 fjalët që nuk duhet të kërkoni në Google nëse doni të ruani shëndetin mendor

Këto kërkime përbëjnë një rrezik të vërtetë për shëndetin tuaj mendor. Sipas platformës sociale Reddit përdoruesit kanë mbledhur falë mijëra komenteve fjalët që nuk duhet të shkruani kurrë në Google.
Si fillim ju paralajmërojmë për një gabim të autokorrektit të Google.

Një përdorues donte të kërkonte fotot për “larvë mole” (moth larva, në anglisht), e cila në vetvete nuk është diçka shumë e bukur. Por Google e bëri edhe më keq, duke ndryshuar “moth” (molë) me “Mouth” (gojë) dhe dha rezultatet e kërkimit për “larva në gojë” .
Por kjo nuk është më e keqja. Përdoruesit e Reddit ju këshillojnë të mos kërkoni fjalët e mëposhtme:

“Fournier” (Google ofron imazhet e gangrenës Fournier, një sëmundje “mish ngrënëse” që përhapet nga anusi deri tek perineumi);
“Degloving” (një lloj analize e lëkurës së duarve shumë e fortë);
“Ichthyosis harlequin” (sëmundje e rrallë e lëkurës)
“Calculus bridge” (një rritje e gurëzave dentare).

Kujdes: Nëse pavarësisht këshillave vendosni të kërkoni në Google këto imazhe, kini parasysh se mund të dëmtojnë ndjeshmërinë tuaj 

/DITA

May 5, 2016 20:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*