5 Maji-Propozohet ngritja e Institutit të Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore

May 5, 2016 14:57

5 Maji-Propozohet ngritja e Institutit të Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore

Në Ditën e Dëshmorëve Forumi i Gruas Socialiste zhvilloi një aktivitet përkujtimor për të gjitha gratë dhe vajzat që kontribuan në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Në fjalën e saj, kryetarja Olta Xhaçka vlerësoi rolin e gruas shqiptare gjatë okupimit nazifashist, ku mbi 6000 gra dhe vajza thyen tabutë e kohës duke u radhitur përkrah burrave, dhe një pjesë e tyre nuk kursyen as jetën për çlirimin e vendit.

“Pjesëmarrja në luftën antifashiste nuk ishte vetëm kushti vendimtar për çlirimin kombëtar e shoqëror të gruas, por ishte edhe një shkollë e madhe për emancipimin shoqëror të saj, atëherë dhe sot”, tha Xhaçka.

Në nderim të rolit të grave ajo propozoi ngritjen e një Instituti të Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore, që brezat ta njohin dhe mos e harrojnë kurrë kontributin dhe sakrificën e djemve dhe vajzave shqiptare në një luftë të drejtë dhe të fituar.

Gjithashtu, në emër të Forumit të Gruas Socialiste, deputetja Xhaçka propozoi që një nga rrugët e kryeqytetit të mbajë emrin e Ramize Gjebresë, partizanes 21 vjeçare, që u pushkatua se kishte guxuar të dashuronte.

“Për shumë dekada ka patur një heshtje për të, por mendoj se ka ardhur koha që kjo heshtje të thyhet dhe ajo të nderohet siç e meriton”, u shpreh Xhaçka.

May 5, 2016 14:57
Komento

7 Komente

 1. Partizania heroike vs. chacka tralala zura nje gale May 5, 16:16

  Kjo qenka vertete debile.
  Rruges le ti vihet emri i Ramizese, por ju lutemi shume hiqjani emrin e rugoves dhe verini emrin e Ramizese.
  Por kur thote qe u vra se guxoi te dashuronte… A e di kjo pate se ne ate kohe keto vajza vinin nga nje popullsi 90 % analfabete, 80 myslimane, qe opozita e asaj kohe dmth balli kombetar e legaliteti , kleri teper reaksionar i quant kurva, qe dilnin ne mal e flinin me burra te ndryshem????
  A e mendon pata xhacka se cdo te thosh kjo per prinderit e te afermite e ketyre vajzave heroike kur ata bashke me pajen u pregatisnin dhe fishekun.
  Po keto modhernet e sotme boll qe permendin se 6000 vajza dolen partizane dhe mbaroi. Gjynah te shkretat dolen ne mal po u qe ndaluar dashuria.
  Ik moj idiote e shko e meso historine.
  Gjithe ato gjera qe mund te permendje per keto vajza, jo vetem luften per nje shqiperi te lure nga fashizmi por dhe nhe lufte per emancipimin e tyre qe coi ne emancipimin e gjithe shoqerise.
  Copa e idjotes, lyer e ngjyer e me rroba firmato dhe kujtojne se kedhtu ishin dhe nenat e gjyshet apo stergjyshet e tyre.
  Na mbyti injoranca e lyer dhe e perlyer e e veshur me pushtet

  Reply to this comment
 2. Kapter Bamiri May 5, 16:23

  Edi Rama ishte per vizita ne varrezat e deshmoreve ?

  Reply to this comment
 3. Deshmori May 5, 18:03

  O moderator, po Mesazhi pse vonon por megjithate ishalla nuk haron

  Per kapterin
  Rama nuk mund te veje ne cdo vareze o burr :-). Ishte ne Arlington
  http://www.noa.al/mob/index.php?type=artikull&id=569585.html

  Reply to this comment
 4. turp i rilindjes May 5, 23:09

  me keto gjema, qe nuk rregullon varrezat e deshmoreve , i gjeti 70 vjetori te renuara e sot 5 maji, dita e perkujtimit,si dhe lapidaret, e te gjitha memorialet e luftes, por meret me ministrite, e bukura qe japin vetem koncesione e luajne letra ne konpjuter.
  lavdi deshmoreve.
  dhe keta bredhin me parate e taksave sa lartposht dhe e reniuan vendin

  Reply to this comment
 5. intelektuali May 6, 00:05

  “DESHMORET” E ENVERIT MBOLLEN MURTAJEN BOLSHEVIKE NE TROJET TONA

  Kjo budallacke firifiu karrieriste thote pa piken e turpit:

  TE KUJTOJME RAMIZE GJERBRENE QE E VRAU ENVERI ME HYSNIUN

  pa folur fare per “DESHMORET” e vertete antikomuniste shqyptare qe dhane jeten per nje shqypni ashtu sic po kerkon te behet sot:

  SABIHA KASIMATI, MUSINE KOKALLARI, LONI ADHAMI, MUZAFER PIPA, ARSHI PIPA, ABAZ KUPI, ZOI FUNDO, SJEFULLA MALISHOVA… lista eshte e gjate… Mehmet Shkupi, Ali Qoralliu, Anton Delhysa, Gafur Jegeni, Fadil Dizdari, Gjon Temali, Haki Kodra, Jonuz Kaceli, Lluka Rankoviç, Manush Peshkopia, Myftar Jegeni, Niko Lezo, Pjerin Guraziu, Reiz Selfo, Zyhdi Herri, Tefik Shehu, Thoma Katundi… nuk eshte ketu vendi per t’i renditur keta TRIMA te vertete te inteligjences shqyptare,

  por:

  duhet t’i kojtojme kesaj kukumjacke te kuqe budallacke se nuk mund te kujtosh “DESHMORET” qe ishin xhelatet gjakatare te Enverit te cilet me vepren e tyre mbollen MURTAJEN komuniste me 5 ma, datej kur po ky sadist i pabese spiunoi tek fashistet e kunatit te vet Bahri Omari konkurencen pe tij per pushtet Qemal Stafen dhe njekohesisht te vajtosh per VIKTIMEN e Enverit, Ramizene e dashuruar me Zahon,

  sepse:

  ky vajtim prej kukumjacvke pylli eshte njekohesisht nje tallje per ata qe kane nje gram intelekt ne koke dhe nje teater tipik enverist me skenar te ditur:

  TE VRET NATEN DHE TE QAN DITEN

  prandaj:

  mbetet te pyesim kete budallacke qe ka nxjerre Edi Rama per te ngushelluar komunistet:

  PO QEMAL STAFEN, NAKO SPIRUN, LIRI GEGEN, ALQI KONDIN, MEHMET SHEHUN, SADIK BEKTESHIN, PETRIT DUMEN, KADRI HAZBIUN

  me plot KOMUNISTE te tjere qe Enveri i vrau me nje pabesi te papare kush do t’i kujtoje?

  Reply to this comment
 6. realisti May 7, 10:56

  Une mendoj se deshmoret e luftes nuk kane asgje te perbashket me diktaturen qe erdhi mepas. Aq sa ka lidhje Krishti dhe te gjithe martiret e kishes me kryqezatat dhe djegjen e shtrigave ne turren e druve, aq kane lidhje deshmoret me diktaturen qe erdhi mepas ne vendin tone

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*