5-vjetori i anëtarësimit në NATO, Nishani bojkoton festimet

March 31, 2014 09:19

5-vjetori i anëtarësimit në NATO, Nishani bojkoton festimet

Shqipëria feston 5 vjetorin e anëtarësimit në NATO. Ceremonia u organizua në sheshin kryesor pranë Ministrisë së Mbrojtjes.

Të pranishëm ishin kryeministri Edi Rama; ministrja e Mbrojtjes, Kodheli; ministri i Jashtëm, Bushati; ambasadori amerikan Arvizu, por mungoi Presidenti Nishani. Ai tha për mediat se ftesa nuk ishte serioze.

Rama shprehu mirënjohje të veçantë për popullin dhe qeverinë amerikane, për ndihmesën që dha për anëtarësimin e vendit në NATO.

Sipas kryeministrit, NATO dha një kontribut të jashtëzakonshëm për pavarësinë e Kosovës.

“Duke bashkuar sigurinë tonë me 27 vendet e tjera të Aleancës, ne shqiptarët kemi investuar për sigurinë tonë kombëtarë më të madhe”, tha Rama.

Anëtarësimi në NATO e ka rritur si kurrë më parë rëndësinë e Shqipërisë si shtet”, u shpreh kryeministri.

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, tha se do të punohet për transformimin e Forcave të Armatosura, për t’u kthyer dinjitetin e munguar atyre.

Në këtë event të rëndësishëm morën pjesë ambasadorë dhe atashe ushtarakë të vendeve anëtare të NATO-s dhe vendeve partnere. / TEMA

 

 

March 31, 2014 09:19
Komento

23 Komente

 1. Eli March 31, 09:26

  Ky eshte kapterr prandaj…aty ishte ceremoni per oficer dhe gjeneral.

  Reply to this comment
  • Tarrasi March 31, 13:44

   Lereni te qete Jarin e shkrete ka qene me leje ose raport mjeksor dhe s’mund te paraqitej … Ai shkreti punon aq sa ku fuqi dhe nuk eshte ne gjendje te perballoje si gjithe ne te tjeret keto gjera…Eshte faji i Berishes qe ai u be president se mos kerkoi Jari kete nder … tani i ka zene rrota bishtin dhe do bej si do bej… prandaj i ka cuar bace Berisha dy konsultante njeri ti mbaj mikun kur te bej cicin nje ti bej punet e tjera… po punet e shtepise kush ja ben ketij te shkretit se Odeta eshte grua me kerkesa te medha…

   Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic March 31, 09:48

  Besoi ne z.Kodheli se vertet do ti kthje dinjitetin ushtrise.Sa i perket ketij demonstrimi qe bet sote te them te drejten te vjen te leshoshe Kujen. Nje ushtri me kembe te “paralizuera” Nuke e dije perse kerkohet te distancohemi nga atio vlera qe kishte ushtria jone e lavdishme.
  Nuk eshte komuniste te parakalosh me hap te shtrire dhe te ecesh ne rrjedhje te lavdise se popullit tone. Nje ecje qe u b3e sot eshte per turp te dynjase.
  Ne se keni nevoje per konsulente lutemi merreni ishe presidentin Mujsive pasi ei beri parade te mrrekullushme.
  Sote me ket demonstrim ka marre note teper negative. Te lutemi kthja dinitetin ushtrise sone.!

  Reply to this comment
  • pelivan March 31, 10:13

   kete qe thate dhe ju z.Aliu,tha dhe Z. Kodheli:- Do t’i kethejme ushtrise dinjitetin e saj – Sepse eshte ende ushtria e Arben Imamit e mesuar me shitjen e skrapit…

   Reply to this comment
   • Permetari March 31, 15:16

    O Pelivan, mire te kjo gjendje qe pame sot eshte Imami dhe Sala shkaktar, po per te mbledhur plehrat neper Shqiperi Imami e dergoi ushtrine ? !
    Jo po le te coje ushtaret edhe per te fshire shkallet e pallateve !
    Nese nuk na duhet ushtria sepse tani na mbron NATO, le ta shkrijme. Se do te kursejme edhe miliona qe do ti bejme spitale, shkolla e kopeshte per kalamajte.
    Por jo ama ta kthejme ne bisht te politikaneve, te beje ci do by… Sales, Edit, Imamit, Mimit, e ndonje psikopati tjeter.
    Ushtria eshte nderi dhe dinjiteti i nje shteti e kombi, jo turpi i tij!

    Reply to this comment
    • pelivan March 31, 20:11

     O, Permetari… Te duket turp ty qe ushtaret po mbledhin plerat, qe mbyten vendin?!.. Si thua ti,me mire keshtu,apo si ata ushtaret e Imam Saliut, qe gjithe diten (Pyet po deshe),lozin neper bingo e lodra fati, gjysem te xhveshur,si rrugecer rrugeve,e duke ngacmuar vajzat ?!..Po plehrat, qe hedh ti dhe une,cdo behen?! Shume mire, qe po pastrojne vendin e tej-ndotur si asnje here!… Keshtu,dhe e dukohen,per t’u bere shembull neser…

     Reply to this comment
 3. Pëllumb zaimi March 31, 10:22

  Drejt,shumë drejt e kini “Ali Selenica”? Snobizmi dhe jo modeli tradicional kombëtarist është tipari dallues i ushtrisë aktuale!? Hapi rrjeshtor që thoni juve, ju ka dalë prej kohësh “komunist”. Eshtë ndeshkuar cdo trashëgimi teorike dhe praktike nga përvoja tradicionale ushtarake! Kanë dalë të gjitha komuniste!? Historira të gjata dhe ketu nuk është vendi të flas më tepër. Por më shqetesuese është përgjigja rreth pyetjeve,-a ka ushtria jonë fuqi dhe kapacitete t’i dalë zot sovranitetit vendas dhe tjetra: pse ushtria jonë është në dezekuilibër me cdo fqinj të vendit tonë në fuqinë ushtarake? E lëmë me kaq i dashur Ali ! Duhet të komentojnë tifozët partiakë tani ? Ata i dinë më mirë ca gjera!!?

  Reply to this comment
 4. sale March 31, 10:24

  Plehu !

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi March 31, 10:25

  VR!!! Drejt,shumë drejt e kini “Ali Selenica”? Snobizmi dhe jo modeli tradicional kombëtarist është tipari dallues i ushtrisë aktuale!? Hapi rrjeshtor që thoni juve, ju ka dalë prej kohësh “komunist”. Eshtë ndeshkuar cdo trashëgimi teorike dhe praktike nga përvoja tradicionale ushtarake! Kanë dalë të gjitha komuniste!? Historira të gjata dhe ketu nuk është vendi të flas më tepër. Por më shqetesuese është përgjigja rreth pyetjeve,-a ka ushtria jonë fuqi dhe kapacitete t’i dalë zot sovranitetit vendas dhe tjetra: pse ushtria jonë është në dezekuilibër me cdo fqinj të vendit tonë në fuqinë ushtarake? E lëmë me kaq i dashur Ali ! Duhet të komentojnë tifozët partiakë tani ? Ata i dinë më mirë ca gjera!!?

  Reply to this comment
 6. Analisti March 31, 11:01

  Jar Nishanit, mos ja vini re mangesitë se eshte i semurë – ulog.
  Pastaj ai nuk kishte marrë urdhër nga gjeneralismi Sali B… qe të shkonte në atë pervjetor.

  Reply to this comment
 7. DUKA March 31, 11:42

  Sjellja e Presidentit mund te jete cdo gje por jo sjellje prej Shqiptari.
  Mbase….! Per inat te sime vjere do fle me millonan.

  Reply to this comment
 8. Horri i Bulevardit March 31, 11:48

  Me sa degjova une, bodigardet qe e mbajne per krahu Jar predidentin, kane qene ne greve dhe per kete arsye, kryeministri dhe strukturat e NATO-s, ja kane pranuar mungesen presidentit, si mungese me arsye.

  Reply to this comment
 9. Rilindja e NATOS March 31, 12:34

  Ne Shqiperi festohet festa e 5 vjetorit te hyrjes ne NATO te Forcave te Armatosura te Shqiperise vec me ushtare.
  Pasi KOMANDANTIT TE FORCAVE TE ARMATOSURA TE SHQIPERISE z Nishani i bejne ftese sikur ti benin ftese rojes se fushes se druve.

  KRYETARI I SHTETIT SHQIPTAR dhe KOMANDANTI I KETYRE FORCAVE TE ARMATOSURA i bejne ftese ne festen e 5 vjetorit te hyrjes se FORCAVE TONA TE ARMATOSURA NE NATO sikur te jete ushtari i fundit i gjithe ushtrise.

  Ja dhe kete e jetuam me rilindjen,ku ushtari behet komandant e komandanti behet ushtar e ushtria mesyn pa koke.

  Reply to this comment
 10. strano March 31, 12:49

  Po ku ka takat ky sakati te ngrihet e shkoj neper ceremonira zyratare. Kete e ngrene hopa nga makina ne zyre. Te shporret Sakati bythlepires i Familjes Mafioze Berisha nga posti qe mban.

  Reply to this comment
 11. kurva e shkodres March 31, 14:14

  ç hale president kana ushtari shvejk psiko idiot made in familja berisha lul vrases smerlapi

  Reply to this comment
 12. P.A.B March 31, 14:19

  Me duket se ka nje fare teprie ne “festivitete” e pervjetore; nga ana tjeter aty ku ja vlen asgje/anjeri nuk merret vesh se c’po ben. Jeta eshte plot me 1-5-10-15 vjetore, e sado te rendesishme te duken, ne fund fare jane Rutine.

  P.sh. “interneti thote qe” me 31 Mars:
  * 1504 – Franca & Spanja sign pushojne luften
  * 1831 – kemi inkorporimin e Quebec & Montreal
  * 1959 – Dalai Lama iken nga Kina & dhe fiton Azil Politik ne Indi.

  Me 31 Mars 1967 Jimi Hendriks djeg Kitaren ne Londer (!!) e sa nga keto. Nejse.

  Reply to this comment
 13. LORA March 31, 14:24

  Me apo pa nishan-sakatin,kjo eshte nje ceremoni qe as ja shton as ja pakeson vlerat ushtrise
  se sotme ,qe 23 vjetet e fundit e zhburreruan.TUNG.

  Reply to this comment
 14. Lexuesi. March 31, 15:11

  Sqarimet e presidences per publikun nenvizojne rendesine e ekselences qe mungon ne formulimin e shkreses.Profesori im, qe sapo kish mbaruar studimet ne Rumani per mesuesi u refuzua se nuk kish ditur ta nenshkruante kerkesen prej universitari qe ia dorezonte nje fare shkresari, duke u shprehur ne fund: “Me shume nderime J.Sinjari”, pasi ne Albanistanin e asaj kohe, qe sundohej nga burgajetari, duhej shkruar “Me veneracion”, ashtu siç i kishte hije nje mbret “oksidentali”, qe kishte zbritur me ulerima nga mali.Kjo ndodh edhe sot ne Salistanin, ku sundojne pasardhes me nam e nishan te zgjedhur nga Salarishpellari.Ketu degjohet ende veshgjati qe pellet prapa nje mullari.

  Reply to this comment
 15. roy March 31, 17:27

  po ku kishte kellqe ai te shkonte ne feste e hiqte qafe sala ahahahahahaha

  Reply to this comment
 16. MALUKATI April 1, 01:37

  SAKATI VETE KUR MERR URDHER NGA BABAGJYSHI . PO PER TE PRISH SYRIN ISHTE BUSHATI DUKE NGRENE CIMCAKIS TURP E PER FAQE TE ZEZE KUR E PASHE NE TV TURP DHE NJE HERE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim