Marrëveshja, 5 xhami të rëndësishme pritet të kthehen në kantiere

February 14, 2018 20:49

Marrëveshja, 5 xhami të rëndësishme pritet të kthehen në kantiere

5 monumente kulture të besimit islam do t’i nënshtrohen shumë shpejt ndërhyrjeve restauruese.

Marrëveshja e bashkëpunimit u nënshkrua ditën e djeshme ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, nga Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro dhe z. Skënder Bruçaj, duke i hapur rrugën këtij procesi.

“Një pjesë e tyre nuk kanë pasur restaurime ose restaurime të mirëfillta dhe janë në nevojë për një ndërhyrje të tillë. Tashmë ka mbaruar gjithë faza e përgatitjes së projektit dhe e miratimit të tyre dhe ne hapim së shpejti kantieret në këto 5 xhami”, theksoi Kumbaro. Ajo shtoi se rëndësi do i kushtohet edhe Xhamisë së Pumbit në Shkodër e cila ka nevojë dhe për ndërhyrje të thellë.

“Prej vitesh ajo është objekt i përmbytjeve. Bëhet fjalë për një ndërhyrje të thellë në sistemin e kullimit dhe adrenazhit. Ndërtimin e një dige për ta shpëtuar një herë e përgjithmonë këtë xhami”, shtoi Kumbaro.

Restaurimi do të financohet nga donatorët TIKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency), për ndërhyrje restauruese dhe rikonstruksionin e 5 xhamive “monument kulture”, përkatësisht:

– Xhamia Mbret, Berat;

– Xhamia e Beqarëve, Berat;

– Teqeja e Helvetive, Berat;

– Xhamia e Et’hem Beut, Tiranë;

– Xhamia e Pazarit, Gjirokastër;

Gjatë ceremonisë, drejtoresha e Institutit të Monumenteve të Kulturës znj. Arta Dollani dhe specialistë të IMK-së, prezantuan projektet e restaurimit, të hartuara nga Firma Ekol në bashkëpunim me IMK.

o.j/dita

 

February 14, 2018 20:49
Komento

39 Komente

 1. Dibrani February 14, 14:00

  U kthye shqiperia ne ven islamik …..si ne Turqi

  Teatrot dhe vendet artistike jan kunder ligjit islamik qe ka vendos mahmud Rama.

  Reply to this comment
  • floriri Likes February 14, 21:58

   Po restaurojne shkollat e partise.
   Si u katandis Shqiperia e shkrete, po pse per kete dite luftuan dhe sakrifikuan RILINDASIT tane? O maskarenj, o mashtrues, ne ate nivel qe ua dorezuan vendin ne 1992, sot Shqiperia duhet te ishte ne nivelin e Zvicres. Ju per 27 vjet e keni rrjepur, vjedhur, e keni shkerdhyr me kishe e xhamia, me prifterinj e hopxhallare mashtrues, po ashtu si ju politikanet te te gjitha llojeve, sepse te gjithe jeni FEKALEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!

   Reply to this comment
 2. Amerikani February 14, 14:12

  Shume mire! Zoti e pafte kete vend.
  Te restaurohen te gjitha xhamite, teqet dhe kishat e vjetra pasi jane pjese e trashgimise tone kulturore dhe historike.
  Bashkejetesa fetare ngelet vyrtyti i çmuar per gjithe shqiptaret.
  Ta mbrojme ne fanatizem harmonine dhe dashurine per njeri-tjetrin.

  Reply to this comment
  • Kulla February 14, 16:38

   Shoku pioneier. E mendove shpejt dhe ceket.
   Xhamijat e kishat nuk jane pjese e tarshegimise kulturore shqiptare por mbeturina te kulturave te huaja.

   Reply to this comment
   • Amerikani February 14, 18:22

    Shoku fatos! Padyshim qe religjonet qendrojne ne themel te kulturave boterore.
    Ne kete aspekt dhe Shqiperia nuk ben perjashtim.
    Kultura eshte vazhdimesi, asgje nuk lind prej hiçit.
    Qe mos ngaterohesh gjej se pari kuptimin fjales “kulture”

    Reply to this comment
    • kirela mumbaro February 14, 20:02

     ka amerikane fisnike por ka dhe amerikare si puna jote..

     asnje ne shqiperi nuk eshte kundra feve..por jane Fete ato qe jane kunder shqiptareve,,,qe nga janullatosi iremija i serbise dhe lere pastaj per xhihadistet isalmike…

     zotiamerikarkape nje cike kete krimin kombetar ketu poshte

     Ka shkaktuar shumë bujë poezia që një vajzë recitoi para ciftit Erdogan në Kalanë e Prezës.

     Poezia është një thirrje patetike për xhihad dhe e vendosur në kontekstin shqiptar është një retorikë për luftë fetare.
     Kjo poezi është e mjaftueshme për të kuptuar se është e tepërt të bëjmë dhurata të tilla në raste vizitash.

     Vjersha është qartëisht nxitje e urrjetjes fetare dhe dikush duhet të përgjigjet kur shkelet Kushtetuta.

     Lexojeni:

     Ej krenaria e botes islame, presidenti yne , prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

     “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
     Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
     Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
     Ketu jane pa ze minaret
     Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah
     Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
     Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah
     Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
     Te dime te dalim kunder armiqeve
     Neve mos na ler pa shpirt o allahu in
     Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im
     Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
     Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”

     Reply to this comment
     • Amerikani February 14, 21:59

      Kirela une nuk po flas per perdorimin politik te fese!
      Keto qe shkruan i di.

    • L.F. February 14, 22:03

     Zoteri Amerikan, keni nevoje te thelloni njohurite tuaja. Nuk mund te pretendoni qe Vatikani eshte nje vater apo pallat kulture, as edhe institut kerkimesh kulturore.
     Feja, pra religionet, perfaqesojne partite e para politike ne historine e shoqerise njerezore.

     Reply to this comment
     • Amerikani February 15, 01:28

      L.F dikur pa u thelluar dhe une mendoja keshtu si ti.
      Nje nga bazat e kultures e qyteterimit evropian eshte antikiteti grek. E veprat e kesaj epoke jane plot me Zoter e perendesha.
      Qe te kuptohemi. Une nuk po them se religjonet jane institucione shkencore se religjoni eshte dogmatik ne thelb por njekohesish jane kulture boterore.
      Ne gjithe komentet e mia kam permendur fjalen “kulture” dmth trashegimi njerezore e cila ka evoluar me tipare te veçanta ne epoka te ndryshe te njerzimit dhe si e tille nuk duhet humbur.
      A mund ta ç’besh religjonin nga historia, ndergjegja dhe egzistenca evolutive e njerezimit!? Une mendoj qe jo.
      Çfare do te ishte Roma sot, pa katedralen e Shen Pjetrit, Parisi pa katedralen e vet, Stambolli pa xhamine blu e qindra vepra kulti kudo ne bote.
      Qe mos zgjatemi njeriu i ka besuar nje force te mbinatyrshme qysh ne hapat e pare te formesimit si humanoid. Pa analizur dhe spjeguar pse, ky eshte fakt dhe deri ne krijimin e institucioneve te sotme qe ne i quajme shkencore te cilat kane lindur pikerisht per ti dhene pergjigje “pse-se” e gjithe kjo “perpatia” (ecje) formon ate qe quhet kulture njerezore.
      Te mendojme per nje moment nje shtet pa besime fetare. A do mundej shkenca ti jepte pergjigje te gjitha pyetjeve ne nje shoqeri, popull X me koficent inteligjence relativ? Apo mendon se ligji do te ishte nje e dhene e mjaftueshme si nje vije e kuqe qe nuk do shkelej nga askush!?
      Qe njerezimi ka arritur ne kete stad qyteterimi qe eshte sot, i eshte dashur te kaloje ne ate rruge qe la pas dje. Po keshtu edhe per popullin tone. Kjo rruge kulturore ka dhe simbolet e veta. Nje pjese e ketyre simboleve jane dhe tempujt pagane, kishat, xhamiat dhe teqet. Ne nuk kemi vende kulti te tjera nga keto qe permenda.
      Ta zeme se large qofte i fshime nga faqja e dheut te gjitha keto qe permenda, atehere si do e kuptojme historine, maredhenien shoqerore e individuale, politike e ekonomike per ti dhene pergjigje pyetjes: Pse jemi sot keta qe jemi? Ne nuk jemi sot keta qe jemi vetem per shkak te fese por padyshim qe dhe besimi fetar ka pasur nje ndikim shume te madh ne formesimin e karakterit te popullit tone. Ne kohen e teknologjise dhe bumit informatik, shkembimit te kulturave per shkak te ngushtimit te distancave por njekohesisht dhe reziqeve qe vijne pikerisht nga ky modernizim, asgje qe i sherben paqes ne bote nuk eshte e tepert.
      I rezikshem eshte perdorimi politik i fese, i cili sjell pasoja qe te gjithe i dime dhe ndofta kjo fushepamje negative, kur feja eshte perdorur per qellime politike; pa dashur dhe me ndikimin e medias i krijon njeriut te sotem nje instikt negative kur flitet per besimet fetare dhe ne veçanti ate Islam.
      Feja ne vetvete percjell paqe dhe dashuri.
      Shkenca nuk bie ne kundershti me besimin fetar.
      Ne fund ajo qe doja te thoja qysh ne komentin e pare ishte deshira ime per ti pare te restauruara ambjentet fetare aq me teper kur jane te vjetera ne kohe, si pjese kulturore e popullit tim. Nga pikpamja sasiore jam i mendimit se do ishin te mjaftueshme aq sa te plotesonin ne menyre dinjitoze nevojat e besimtareve.

 3. Dibrani February 14, 14:26

  Ne vend te ndertohen Shkolla universitete kolegje per tu ber prefesionist,.laboratore shkencash per medikamente kundra semundjeve,..apo kerime se si te prodhojm energji eficente ce nga te shtepia, serat,dritat ne rrug , bisnest, shkollat e tjer.

  Mahmut Rama nderton Injorance islamike

  Reply to this comment
  • Nickname February 14, 21:38

   Sikur te kishe shkuar ne shkolle Dibrano do e kishe mesuar qe kultura europiane dhe rilindja europjane si dhe te parat universitete europiane u ngriten mbi kulturen dhe shkencen e zhvilluar islame. keshille: lexo mbi historine e Andaluzise e shume histori te tjera suksesi dhe zhvillimi.

   Reply to this comment
   • Sandri February 15, 08:59

    Xhamite nuk kane asnje lidhje me kulturen europiane or ti Nick. Ku shkolle paske studiu ti qe suksesin e zhvillimin europian ja di per nder Islamit? Ik or shko e kthe bythen perpjete se te erdh orari i laj-laj ilallahut te artopalanteve te minareve.

    Reply to this comment
 4. Berati February 14, 17:28

  U kthye perseri turku me kulacin pastaj do te perdore kerbacin. Ujku qimen e nderron por zakonin se harron 🙁

  Reply to this comment
 5. YYYYYYYYYYYYYYYYYYR RRACA E DJALLIT February 14, 18:23

  KJO FAR ESHTE
  MALLKIMI SHQIPERISE

  Reply to this comment
 6. Andrea February 14, 19:33

  Moj Kumbaro ,turku mbetet turk nuk ndryshon .ministrja e kultures pa kulture.Ne jemi shtet laik , dhe shteti eshte ndare nga feja , Otomanet e lane vendin tone ne erresiren shekullore ,jashte Europes ,dhe Ju prape me turkun anadollak , si nuk te vjen mare !

  Reply to this comment
 7. MH February 15, 01:04

  Diga per xhamin e plumbit dhe jo te pumbit.Duhet te bahet aq e madhe per ta mbrojte nga permbytjet e Drinit dhe Kirit sa te mos duket fare nga ana e lindje-jug dhe dicka nga jug-prendim por e shikume nga maja e kalas.Diga ka gjasa qe te filloj qe nga Ajasmja 2 km perpara xhamise e deri bri nivel me rrafshin e tabanit te kalase.Ne te kunderten aty do kemi gjithmon lym sendimenet te lena nga vershimet e Drinit dhe te Kirit.

  Me pelqej mendimi komentit te (M)Kirela (K)Mumbaro po deri diku:
  asnje ne shqiperi nuk eshte kundra feve..por jane Fete ato qe jane kunder shqiptareve,,
  Por ne menyre absolute me pelqej:
  por jane Fete ato qe jane kunder shqiptareve,,

  Reply to this comment
 8. udha e shkronjave February 15, 01:36

  Mesazh per komentuesin “amerikani”
  .
  Nuk e di cfare arsimi ke….cfare edukate….cfare intelekti dhe cfare shkalle atdhetarizmi..por me dukesh me shume fetar se atdhetar…
  .
  LEXO materialin me poshte qe feja ka jo vetem perdorim por dhe Terrorist..

  .

  Falë informacionit të servirur nga dokumente te deklasifikuara, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse.
  .
  Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

  Yasin Abdullah Ezzedine Qadi Themelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

  Abdul Latif Saleh
  .
  Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”,

  Grupi me 9 terroristë
  .
  Adb Al Wahab Abd Al Hafiz; Abderrahmane Kifane; Ali El-Heit; Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad; Farid Aider; Abdelhadi Ben Debka; Moustafa Abbes; Othman Deramchi; Yacine Ahmed Nacer si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

  Safet Ekrem Durguti
  .
  Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

  Al-Haramain Islamic Foundation
  .
  Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri…ect

  Nje lutje te fundit per kete komentues:

  Hiqe ate nick-name “amerikani” se me ato qe thua i ben shume dem atij vendi..nqs rri ne Amerike.

  Reply to this comment
  • Amerikani February 15, 09:18

   Ore udha e shkronjave je ne vete ti apo jo?

   Çlidhje kane komentet e mia me terrorizmin dhe celulat terroriste te Bin Ladenit!??

   Une po flas per besimin fetar dhe per trashegjmine e siboleve fetare edhe ne aspketin kulturor dhe ate historik. Dhe ketu i perfshij te gjitha fete, ritet e te cilave ndiqen ne Shqiperi.

   Çfare doni ju ti leme te shkaterrohe objekte kulti 100-vjeçare? Edhe sistemi i meparshem nuk i shkaterroi te gjitha.

   Une vertet besoj ne Zot, por nuk jam i asaj kategorie qe mendon ti! Une besoj ne lirine dhe te drejten e gjithesecilit per te permbushur nevojat shpirterore i lire e vendet e kultit dhe besimet fetare i shoh ne kete prizem. Te pa ndikuar nga politika dhe ne harmoni me njera-tjetren.

   Jam kunder ndasive shoqerore dhe kombetare qe ryma dhe individe perpiqen te sjellin perçarje mbi baza fetare dhe natyrisht per laicitetin e shtetit.

   Me vjen keq qe mu desh te them gjera qe besoja se jane te kuptueshme, por mesa shoh gjykimi bardh e zi qenka epidemi jo vetem e politikes.

   Thua: “Shume mire bejne qe restaurojne objekte kulti edhe ne aspektin e trashegimise kulturore” dhe te permendin Bin Ladenin e terrorizmin! Ehh Zot i madh.

   Reply to this comment
 9. Honkezmi February 15, 04:38

  Prish teatrot dhe ndreq xhamira,moj Kumbaro e mira>Me katolik,ortodoks.myslimanin Edi Rama…

  Reply to this comment
 10. 12 prill 1939 February 15, 05:40

  Per ca idiotë si ky “amerikoni”

  Si ka mundësi qe komplet kleri katolik shqiptar u be me fashiste se fashistat ?

  .
  Si ka mundësi qe myslymane te pjerdhur nga trute e kokes ngrene sumen perballe Gjergj Kastriotit
  .

  Si ka mundësi qe koloneli Janullatos erdhi i perkohshem ne 1991 dhe ngeli i perjetshem duke i dhuruar dhe burri monikes pashaporte shqiptare?

  …..
  A e di i nderuar se kleri katolik u bene me fashist se fashistat dhe kishin nje rol të rëndësishëm për mbështetjen e sundimit fashist në Shqipëri, për propagandimin e ideve fashiste në Shqipëri, luajtën edhe organet e shtypit të klerit katolik.

  Në këto organe, klerikë të shumtë të si
  Viçenc Prendushi,
  Anton Harapi,
  Gjon Shllaku,
  Giovani Fausti,
  Danjel Dajani,
  La­zer Shantoja,
  Bernardin Palaj,
  Bernardin Shllaku,
  Rrok Gurashi,
  Gjergj Volaj
  e të tjerë,
  shkruan me dhjetëra artikuj profashistë, dukei bërë elozhe Italisë fashiste për qëllimet e saj “fisnike” në Shqipëri, se “Shqipëria nuk e kishte humbur pavarësinë, por kishte fituar gjithçka”, se ushtarët e Mussolinit, stërnipa të romakëve, ashtu si të parët e tyne, kishin ardhë në brigjet e Adria­tikut për të mbrojtur Shqipninë nga rreziku greko-sllav”, e tjerë.

  Dom Lazër Shantoja, në shkrimet dhe fjalimet e tij, duke dashur të tregonte vlerën e fashizmit për Shqipë­rinë, deklaroi, me 28 nëndor 1939, nga ballkonii bashkisë së Tiranës: “

  … dy herë populli shqiptar shkëlqeu në të tana virtytet e veta, e dy herë ai shkëlqeu në dritën e Romës perandorake…

  Sod, mbas qindra vje­tësh, kombi shqiptar po kthehet prap në atë ditë, po kthehet në dritën e Romëss nën shenjat e Liktorit,
  nën kunorën e mbretit tonë të dashun Viktor Emanuelit të II, nën drejtimin e Duces

  Ky popull e di, tek e mbramja, se, tue u bashkue me italine fashiste, në kuadrin e perandorisë së Romës, ai, e Shqipnia me të, nuk ka humbë kurrgja, por ka fitue gjithçka”..

  Në këtë mënyrë e vlerësonin klerikët katolikë shqiptar në organet e tyre të shtypit pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste. Ata shpreheshin hapët dhe kudo dëshirën e tyre për perjetësimin e sundimit Italian në Shqipëri.

  Reply to this comment
  • Amerikani February 15, 10:02

   Ore idiot sa here duhet te shkruaj:

   Mos ngateroni besimin me perdorimin politik te fese!

   Çfare mendon ti? Ti leme kishat,xhamiat dhe teqet shekullore te shkaterrohen ?

   Meqe me lart me permend klerike katolike bashkepuntore te fashizmit, po emrin e Gjergj Fishtes si anetar i akademise te shkencave fashiste pse se permend? Apo se Fishta eshte nje nder poetet dhe letraret me te medhenj shqiptare dhe autori i kryevepres “Lahuta e Malcise”?

   Po mire pa me thuaj cmendon per At Stath Melanin, Papa Kristo Negovanin, Hoxhen Tasim, Visarjon Xhuvanin, Fan Nolin, Kristofor Kisin e dhjetra klerike te tjere patriote te krishtere dhe muslimane qe kane kontribuar ne pavaresine e Shqiperise dhe ne LANÇ!?

   Natyrish qe sot Shqiperise i duhet nje kuader ligjor i cili te regulloje ne menyre ligjore jo vetem marredhenjen e ndersjellte midis besimeve ftare dhe shtetit por njekohesisht te beje te mundur dhe moslejimin e elementeve jo shqiptare me qellime perçarese dhe fundamentale ekstremiste, ne drejtimin e komuniteteve fetare, per ti dhene besimeve krahas respektimit te autonomise te tyre dhe nje karakter kombetar perbashkues, ku ne thelb te ruhet dhe kultivohet harmonia fetare si nje nga vyrtytet me te çmuar te popullit tone.

   Reply to this comment
   • Bureto February 15, 10:44

    O ‘Amerikan’! Po lodhesh kot i dashur, nuk behet debat me budallenjte. Anshtajni i madh ka thene: “dy gjera jane te pakufishme, hapesira dhe budallalleku, por per kete te dyten nuk jam dhe kaq i sigurt” dhe: “budallallekun sado holle ta presesh ai mbetet prape i trashe”. Megjithate dikush duhet t’ua thote ca gjera dhe ketyre, pavaresisht sa nxënë. Te pershendes.

    Reply to this comment
   • Amerikani February 15, 10:56

    Edhe diçka qe harrova ta permend me lart.
    Ne deklaraten e drejtuesve te komunitetit musliman, zyrtarisht keta drejtues u shprehen se ajo qe ndodhi ne sheshin Skenderbej, ishte nje keqkuptim dhe se permendorja e Heroit tone Kombetar nuk u mbula gjate faljes.
    Ata te pyetur drejtperdrejt nqs e njihnin Skenderbeun si Hero Kombetar te shqiptareve u shprehen se: Po.
    Se çfare thone te tjere hoxhallare te shpallur apo te veteshpallur mua kjo nuk me intereson.
    Do shqetesohesh nqs qendrimi zyrtar i komunitetit do ishte i ndryshem.

    Reply to this comment
 11. Fshatari February 15, 08:43

  Nese e ndjeni veten shqiptar mos lejoni ndertimin e fabrikave per prodhim te terroristeve se dikur behet von shume von.
  Çdo musliman eshte terrorist ….
  Une i perkas regjionit familjarve musliman dhe di mire qe jemi te gjithe pa dallim terrorist potencial sepse jemi viktima te nje feje terroriste.

  Reply to this comment
 12. info analitike February 15, 09:09

  Moren fund edhe keto monumente antike. Rane ne dore te “restauratoreve talebane” qe nuk ia kane haberin restaurimeve. E pate si e restauruan Tyrben e Kapllan Pashes ne Tirane? Po ato banjot mesjetare turke me pllaka majolike? Po ato kishat me tulla e llac. Natyrisht nuk do te mungoje Shkreli i vetekenaqur duke reklamuar punet e mira e te bukura anembane atdheut me parate e taksapaguesve shqiptare. Peshtirosje se ku eshte katandisur ai vend.

  Reply to this comment
 13. Bureto February 15, 10:44

  O ‘Amerikan’! Po lodhesh kot i dashur, nuk behet debat me budallenjte. Anshtajni i madh ka thene: “dy gjera jane te pakufishme, hapesira dhe budallalleku, por per kete te dyten nuk jam dhe kaq i sigurt” dhe: “budallallekun sado holle ta presesh ai mbetet prape i trashe”. Megjithate dikush duhet t’ua thote ca gjera dhe ketyre, pavaresisht sa nxënë. Te pershendes.

  Reply to this comment
 14. Che Guevara February 15, 10:56

  Simbioze e rrezikshme dhe e turpshme shtat (interesa)-religjion. Me taksat tona te hane hallve hallvaxhinjte injorante turq. TURP, TURP I MADH dhe nuk do te jete e larget qe ky turp do te lahet shqiptarisht! Nga mbjellje ne tranzicion, tani po kalohet ne rimbkellje xhamish e kishash. Ne, pensionistet, na mjafton t’i hezohemi atij gjysmagjeli te Vitit te Ri. TURP E FAQJA MA E ZEZE QE MUND T’I BEHET. Ke pyet Edi Rama se ne votuesit a te majtet jo vetem irritohemi, por s’duam ta shohim me sy te ballit, destruktivin modern, arrogantin e pashembullt.

  Reply to this comment
 15. katarakti February 15, 12:00

  Eshte e drejte e njeriut te besoje apo jo. Por e keqja vjen kur feja ngrihet ne institucion. Kujtoni dikur Inkuzicionin dhe sot Al Qaeden apo ISSI-sin. Per mua nje nga gjerat me te mira qe beri Enver Hoxha ishte zhdukja e fese dhe venia ne pune e te gjithe klerikeve, qofshin keta hoxhallare apo prifterinj. Shikoni si po perdoret sot feja ne Shqiperi. Si nje mjet efikas per te perçare shqiptaret. Nga nje ane kisha greke, nga ana tjeter Turqia po punojne per krijimin e detashmenteve te tyre fetare ne token e Arberit. Gjendja e sotme te kujton ate te para 100 vjeteve. Kur Shqiperia ishte po kaq e telendisur dhe e çorganizuar sa tani. Por atehere kishte disa rilindas te vertete qe iu kundervune politikes se Athines dhe Stambollit. Jo si sot kur politikanet tane te çnderuar iu lepihen te dy paleve. Petro Nini Luarasi atehere u thoshte bashkëkombësve: “Edhe Krishti ndë na thëntë, se jam grek, jakni pas meje, do t`i themi pa mblidh mëntë, se shqiptari s`jen pas teje” Dhe vazhdonte: “Qëllimi i përbashkët i qeverisë otomane dhe i intrigave të shovinizmit grek,- është të shuajnë kombësinë shqiptare, të na ndajnë në turkomanë e në grekomanë ! « Ç`janë Kisha dhe Xhamia? Vende ku shfaqet marrëzia Vend ku mblidhen të çmendur, ndaj i shohë kaqe dëndur »- deklaronte nga ana e tij çajupi i mençur. Ne fakt eshte thene me shume te drejte qe feja lindi kur mashtruesi i pare takoj budallane e pare.

  Reply to this comment
 16. vasili February 15, 12:30

  Do ish nje fitore e vecante historike,per kulturen shqiptare,nqse ky kryetar i myslimeve,e puneson minstre-hanemin,ne postin e ruajtjes dhe mirembajtjes te xhamive,simbole te sundimit te menxyrshem osman,qe deri me tani ka qene puna e saj e vertete.
  Eshte nje rrenim sistematik qe vazhdon,i monumenteve te kultit dhe qyteteve qe simbolizojne kulturen europiane:
  Sali-haleja me institucionet qe i mbushi te tere me halldupa, me vetdije te plote shkaterroi qytetin e Krujes dhe reth 400 objekte kulti kristian,me veprat e piktoreve tane te medhenj.La te shkaterruar rrugen qe te conte ne Berat,ne menyre,qe turistet,te mos kishin mundesine e kontaktit,me kulturen tone autoktone kristiane.
  Kur shkon ne Berat,te bije ne sy menjehere,qe xhamia e beqareve,eshte ndertuar,buze rruges kryesore,ne hyrje te lagjes kristiane autoktone Mangalem.Te shpjegojne,megjithse kjo nuk ka nevoje per shpjegim, qe turku e ngriti kete ne kete vend,per te fyer,lagjen kristiane,per me teper,frekuentohesh nga beqare myslymane,qe perbente nje provokim te hapur ndaj vajzave dhe grave kristiane.Dhe kjo eshte nje nga ato xhamit qe do te restaurohet,nje monument i poshtersise dhe pisllekut te pushtimit aziatik.
  Dhe Rama e ka lene fare pa fre kete mender ministre-hanem dhe fare te paafte,qe filluan te prishin kisha te vjetra dhe te godasin te drejtat ligjore te komunitetit kristian ortodoks.Nje nga te drejtat e shumta te mohuara,eshte dhe ajo,qe ligji thote,qe kisha ne Kalane e Elbasanit,qe mbahet e uzurpuar nga nje qenie me shume vese dhe qe mbrohet dhe nxitet,hapur dhe mbrapa shpine nga ajo turme me dhe pa pushtet,qe tere kohen mundohen ta bejne kete vend perseri nje province anadolli,
  Kam idene se tere kete maskarallek historik,rama e ben qe te ndihet i pelqyer nga thika qe e ka bere synet me gjithe loqe, baba Rexhepit.Nga te gjitha keto bema te tij,do ish shume normale,qe kryeveziri te mbante nje callme,qe do ta prezantonte me se miri ne zhvillimet e tij te brendeshme.

  Reply to this comment
  • Taku February 15, 14:58

   Vasilis je nje fanatik antiislamist. Por me sa kuptoj qenke dhe filogrek kur e quan priftin shqiptar te kishes ne Elbasanit “qenie me shume vese”
   Tipa si puna jote jane plehra qe ndjellin perçarje fetare mes shqiptaresh me teorine e vjeter osmano-greko-sllave se muslimanet shqiptare jane turq dhe ortodokset greke e sllave.
   Doni sdoni ju o plehra Shqiperia eshte nje shtet shume fetar ku shqiptaret e vertete besimtare i quajne vellezer te nje gjaku besimtare e besimit tjeter
   Te veni ne p.. te s… te gjithe ju plehrat qe i quani besimtaret muslimane turq dhe ata ortodokse greke.
   Qe te dyja besimet edhe me plehra si puna juaj neper kembe kane besimtare te devotshem qe dine te harmonizojne ndergjegjen kombetare dhe shqiptarine me besimin e tyre fetar.

   Reply to this comment
   • vasili February 15, 21:00

    Historia boterore nuk e njeh ate lloj gjirizi,nga jeni perbere ju:
    Mire ahere,per interesa te mbrapeshta shitet fe dhe atdhe, dhe i kthyet gryken e pushkes qe ju dha turku,me eger se turku vet,shqiptareve qe mbeten shqiptare..
    Dhe ne luftimet qe bente turku,kunder popujve te tjere ,simbas historianeve serioze perendimore,vecanerisht atyre franceze,luftonin keta bastarde me me terbim kunder tyre se vet osmanet.
    Mirpo cudia,vazhdon dhe,qe nuk ka mendje njerzore ,qe e kupton:
    mire ahere ish interesi dhe frika e semure,por tani,kur vendi eshte i lire dhe mundesi per tju bashkuar Perendimit te perparuar eshte reale,kjo specie perverse e llojit te takeve,duan perseri baben aziatik siper,qe te vazhdoje tja u bej bythen gjak,por megjithate rruget ama i marrin nga perendimi i pasur,pasi e ndjejne qe Baba,nuk ja u ka ngene ne vendin e vet,do vec qe tja mbajne pushtuar Arnautistanin.
    Dhe keto specia malinje qe gjallojne ketu apo ne perendim,Baben e mbajne gjitmone ne zemrat e tyre te sterosura,qe e akordojne ritmin, me ate te Babes.
    Me shume se nje mallkim per kete vend kaq te bukur.
    Prandaj nje ore e me pare u shofte kjo gjidi e ndyre gjirizi,qe kjo bukuri e vecante te funksionoje me hiret njerzore te kultures europiane.

    Reply to this comment
    • Taku February 16, 00:06

     Ore debil ku e pe ti qe njerez si une qe e pranojne dhe besumin e tjetrit ne nje bote te lire per te besuar ku te duash duam “baben”?
     Ne duam Shqiperine etnike me besimtare te krishtere e muslimane shqiptare. Dhe jo turq , greke e serbe.
     U shofte raca qe kerkon ti perçaje shqiptaret nepermjet fese duke i quajtur muslimanet shqiptare, turq e ortodokset greke e serbe.
     Rruga e shqiptarit eshte Evropa!
     Larg duart nga Shqiperia neo osmanet e Anadollit, shovinistet serbe dhe fashistet greke.

     Reply to this comment
 17. xhordano bruno February 15, 14:41

  O Amerikannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn leshi
  ….
  Mos ngaterro nevojen qe kane njerzit e ketij planeti per besimin fetar me shpenzimet marramendese te shtetit shqiptar per financimon e mijra hoxhallareve priftave..apo baba mondat e like floririt
  Sa miljona dollare paguan shteti shqiptar per rrogat e mjekerrosheve
  .
  Sa per dijeni edhe ne kohen e Enverit jane restauruar dhjetra kisha e xhamia qe kishin vlera arkitektonike dhe kulturore..
  Sepse per ato qe nuk e dine..sapo nisi lufta ne shkurt 1967 kunder MBETURINAVE FETARE..duke vandalizmin e TRITAN SHEHUT..MEHMET ELEZEIT SALIBERISHES
  vete enver hoxha ne gusht te atij viti jep dy orientime kryesore:
  1- te ruhet cdo objekt fetar qe ka vlera historike dhe shpallet MONUMENT KULTURE
  2 -ASNJE OBJEKT TE MOS PRISHET PA MIRATIMIN E POPULLIT
  3-kush i harron keto dy porosite e enver hoxhes mallkuar qofte brez pas brezi

  PSE DHE KY ANGLEZI KETU POSHTE ESHTE ME ENVER HOXHEN ?

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.dhe ne Shqiperi”Berisha Akbar”

  Reply to this comment
  • Amerikani February 15, 15:37

   Xhordano preshi!

   “Me le pa fjale” me komentin tend.

   Nuk me ngelet gje tjeter veçse te rilexoj mendimin qe kam shprehur ne komentet me lart. Nuk di si ta shpjegoj me qarte ate çkam dashur te dalloj nga besimi i paqte si nevoje shpirterore njerezore, nga perdorimi politik ,terrorizmi dhe fundamentalizmi ekstrem.

   Nuk mendoj se shkaterrimi i fese do te ishte zgjidhja per bashkimin kombetar.

   Mendoj se liria e individit per te ushtruar besimin e vet dhe respekti per besimin e tjetrit ajo qe quhet harmoni fetare e gershetuar me laicitetin e shtetit, do ishte perpjekja e duhur per ta mbajtur shoqerine shqiptare ne kushtet e nje realiteti multifetar me kater besime kryesore, me te bashkuar dhe ne paqe.

   Reply to this comment
 18. xhordano bruno February 15, 16:50

  o rob zoti… o amerikono
  .
  po ja ben si te filmi “kapidani” kur i tha Suloja nipit:
  “Mos kalo gazeten nga nderzimi artificjal te lufta ne Vietnam”
  .
  dhe ti mos ngaterro Kekun me Burekun

  Ku tregohesh idiot ti o” shpetimtari” i besimit fetar
  *
  E para:
  Raporti midis ndertimit te biblotekave dhe terreneve sportive pas 1992
  ne Shqiperi eshte ne raportin 100 objekte fetare me 1 biblioteke apo veper publike kulturore biles keto te fundit jane zhdukur nje pjese e mire ose demtuar (nuk behet fjale per fabrika apo punishte)
  **
  .E dyta
  Pagat e personelit deri te guzhinjeret apo te pastruesit e tyre pagune nga buxheti i shtetit dhe shifra eshte e pabesueshme ..Pra shteti shqiptar nuk prodhon asgje per se mbari dhe detyrohet te marre borxhe ASTRONOMIKE…per te paguar hoxheprifterbaballaret&gomaret. parazite.
  .
  Pse nuk mbahen fete nga vete besimtaret e tyre ? myslymi te paguje hoxhen…katoliku priftin dhe bektashiu dervishin ? PSE DUHET TE PAGUAJNE FEMIJET & FUKARENJTE
  ***
  E treta
  Perse te paguajne dhe foshnjat qe nuk kane lindur borxhet STRATOSFERIKE te salibishes edimpotentit qe marrin per hoxheprifterbaballaret&gomaret ?
  ****
  e katerta
  Cfare monstrash jeni ju qe mbronni hoxheprifterbaballaret&gomaret kur me shume se gjysma e shqiptareve jane nen nivelin mesatar te varferise dhe 20% e tyre jane nen nivelin kriminal te varferise..

  **************
  e fundit
  une o ‘Amerikone e kam shenjtorin tim PASHKO VASO ja thone emrin dhe kjo poezi eshte me aktuale sot se kurre
  .
  O moj Shqipni, e mjera Shqipni
  kush te ka qitë me krye në hi?
  Ti ke pas kenë një zonjë e rande
  burrat e dheut te thirshin nanë
  Ke pasë shumë t’mira e begati
  me vajza t’bukra, me djem t’ri
  Gja e vend shumë, ara e bashtina
  me armë të bardha e pushkë ltina
  me burra trima, me gra të dlira
  ti ndër gjithe shoqet ke kene ma e mira
  Kur krista pushka si me shkrep moti
  Zogu i shqiptarit gjithmonë i zoti
  ka qënë për luftë e n’luft ka vdekun
  e dhunë mbrapa kurr s’i ka mbetun
  Kur ka lidh besën burri i Shqipnisë
  I ka shti dridhën gjithë Rumelisë
  ndër lufta t’rrepta gjithkund ka ra
  me faqe t’bardhë gjithmonë asht da
  Po sot, Shqipni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem perdhe
  Shkon bota sipri, me kambë të shklet
  e një fjalë të ambël askush s’ta flet
  Si mal me borë, si fushë me lule
  ke pas ken veshun, sot je me cule
  e s’të kan mbetun as emn, as besë
  vet’ i ke prishun për faqe t’zezë
  Shqiptar’,me vllazën jeni tuj u vra
  ndër njëqind çeta jeni shpërnda…
  Qani ju shpata e ju dyfeqe
  shqiptari u zu si zog ndër leqe
  Qani ju trima bashkë me ne
  Se ra Shqipnia me faqe n’dhe
  E s’i ka mbetun as bukë as mish
  as zjarm në votër as dritë as pishë
  as gjak në faqe as nder ndër shokë
  por asht rrëxue e bamun trokë
  Para se t’hupet kështu Shqipnia
  me pushkë n’dorë le t’desë trimnia
  Çoniu shqiptarë prej gjumit çoniu
  të gjithë si vllazën n’një besë shtrëngoniu
  e mos shikoni kisha e xhamia
  feja e shqiptari asht shqiptaria

  Reply to this comment
  • Amerikani February 15, 17:42

   Xhordano!

   Nuk meremi vesh parandaj te duket se une jam shpetimtar i besimit fetar.
   Zoti nuk ka nevoje per ndihme toksore.

   Pashko Vasen lexoje ne te gjithe veprimtarine e tij dhe do kuptosh qe nuk ke te besh me nje ateis por ne vepren e vet u ben thirrje shqiptareve kunder ndasive fetare qe besimtare dhe klerike te ndikuar plitikisht nga interesat e fuqive te medha, perandoria osmane dhe shovinizmi ballkanik, te ndergjegjesoheshin dhe ti bashkoheshin Rilindjes shqiptare ne shekullin e formesimit te kombeve.

   Idiotizmi tend qendron ne faktin qe une flas per parime universale te te drejtave dhe lirive te njeriut, brenda funksionimit normal te nje shteti laik demokratik me regulla dhe ligje, ndersa ti me flet si llogaritar.

   E meqe me lart po permendim dhe shkodranin e madh Pashko Vasa dhe dje ishte dhe Shen Valentini per te kujtuar po te them se me 14 shkurt te vitit 1880 nga eterit jezuite u hap ne Shkoder muzeu i pare kombetar me matriale dhe sende te trashegimise dhe kultures sone kombetare.

   Shendet e gjithe te mirat ne lidhje me kete teme!

   Reply to this comment
 19. xhb February 15, 21:55

  Keto parime universale te te drejtave dhe lirive te njeriut i pranoi dhe Ramiz Alia ne 1990-1991..biles qe ne vitin 1990 kam qene ne kishen e Shna Nout ne Lac pra je 27 vjet me vonese..
  .
  Ketu shtrohet problemi se ne shqiperi perpara se shteti ti ushqeje prifterinjte dhe hoxhallaret me fonde te majme dhe te mos kete para per ti dhene njerezve te vobegte qe po ikin nga ai vend si ne kohen e turkut ne shekullin e 15 ,

  ,,te dhj,,,fsha te drejtat universale
  ..kur ai vend eshte kthyer ne Hale

  Reply to this comment
 20. Arben February 15, 23:30

  Allahu akber

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim