50 mijë lekë për votën e çdo romi

Redaksia Online June 6, 2013 09:11

50 mijë lekë për votën e çdo romi

Një platformë e prezantuar në internet, zalart.al, synon që të mbledhë sa më shumë denoncime për abuzime me këtë proces zgjedhor.

Ndër denoncimet e para të mbërritura në këtë platformë është ai i romëve të Fierit, që thonë se PD po ua blen votat me nga 5 mijë lekë të reja.

Për këtë platformë ka folur koordinatori i zyrës rajonale të Rom Aktiv Albania, Latif Kazanxhiu.

“Manipulimi i votës nga ana e partive politike është diçka që e kam konstatuar edhe vetë dhe për këtë arsye dua ta denoncoj. Kjo, pasi dua që gjithë pjesëtarët e komunitetit rom të ruajnë dinjitetin e tyre dhe të mos e shesin votën, por të kërkojnë integrimin e tyre në pjesën tjetër të shoqërisë shqiptare. Partitë politike dhe kandidatët e pavarur kapen pas individëve që ndodhen në kushte të vështira ekonomiko-sociale dhe u ofrojnë të mira materiale. Militantët e partive i mashtrojnë duke u premtuar përfitime të ndryshme. U bëjnë pazare dhe në këmbim të ofertës u marrin kartën e identitetit dhe numrin e saj. Një anëtar të komunitetit tonë, i cili ishte komprometuar nga militantët politikë, e kam kapur vetë në flagrancë në momentin që po blinte votat e disa të tjerëve. I mora fletën ku kishte shënuar numrat e kartave në këmbim të 50 mijë lekëve të vjetra për secilin prej tyre,” thotë Kazanxhiu duke treguar edhe copën e letrën që kishte arritur t’i shkëpuste “sekserit” të blerjes së votave, por pa dashur të identifikonte emrat dhe numrat e kartave të tyre. / TEMA

 

Redaksia Online June 6, 2013 09:11
Komento

16 Komente

 1. Rigersi June 6, 09:26

  Ky eshte TURPi perPARA qe ben Saliu.

  Reply to this comment
  • Ana June 6, 10:06

   Keshtu do ti fitoje votat plera duke paguar votat me leket e vjedhura nga populli.per te ardhur keq qe tani kujtohet se ekzistojne dhe romet qe ti bleje kaq lire.turp per shqiperine.ne 23 qershor populli voton vetem nr 29

   Reply to this comment
 2. koli June 6, 09:29

  je vertet per te ardhuk keq, ne nuk i blejme votata zoteri nqs je i tille edhe nuk dukesh, por edhe romet kane te drejten e tyre ju derra po tregoni cdo dite e me shume se vetem ti blini vota dini se per gje tjeter nuk jeni me 23 qershor do ta kuptoni rilindje

  Reply to this comment
 3. ana June 6, 09:30

  ne shitje blerje dilni ju o te paudhe se nuk shitet ideali dhe e mira e vendit per 5mij lek po ju aq dini, nuk shitet po ju i dini te gjithe si vetja se shiteni lire ndaj , pale do na fusi dhe ne BE saliu pffffffff

  Reply to this comment
 4. maksi June 6, 09:31

  Dhe asnje se vejn ujin ne zjarr per keto lajme do jete pergjigja nga krahu i PD dhe Gjykates se madhe te partise demokratike , se aty vetem sala vendos dhe qeveris . Dhe ai 50 mij leksh qe i japin jan thjeshte rrogat qe ja ka bllkuar ne 4 vjet dhe po i jep 1 te 100 e asaj qe duhet ti jepte . Po kur ske buk me honger normale qe do i pranosh keto shuem parash . Na ka bllokuar ky plehra na ka mjeruar fare.

  Reply to this comment
 5. redi June 6, 09:32

  tmerr tmerr kjo eshte turp jena derra e kafsh ju te pd nuk merrni vesh nga njerzilliku ku te bleni vota me lek uffff ca deshperimi do shporreni me 23 qershor, kjo tregon qe ju nuk ju do me njeri ndaj do te humbni si kurre ndonjeher, humbje historike

  Reply to this comment
 6. poli June 6, 09:33

  po ku ke bese ke ju mor qena, qe shikoni cfare racizmi shfaqni , ata jane njerz si te gjithe ne por ju mendoni si te vidhni jo te miret e popullit doni dhe vota pale, racista do merrni fund, sali jepi pergjigje ketyre denoncimeve se per ty jane

  Reply to this comment
 7. jonida June 6, 09:36

  pse i ofendon njerzit ore dhe per me teper romet nje komunitet i varfer qe ti i ke lene gjithmon ne hije , je i pashprese sali ke deshtu , denonconi sa me shume raste te tilla atij tanime po i vjen fundi

  Reply to this comment
 8. onba June 6, 09:43

  dhe ky nuk eshte rasti i pare por te tallesh me romet qe i ke lene ne errsirte 8 vite ne varferi dhe harrese e tani te kujtohesh per ti dhene 5 mijl lek te qelbura eshte turp…sali duhet te ikesh nje ore eme pare , romet jane te varfer por jo pa dinjitet, ska me perralla

  Reply to this comment
 9. O.R June 6, 11:30

  eshte dicka per te qar por te shofesh realitetin, jo romet po dhe te bardhet e shesin voten.gjendje mjerane qe ska zgjidhje nese nuk ka rrotacion.duhet rrotacion dhe nje rilidnje kombetare me ne krye Edi Ramen

  Reply to this comment
 10. denari June 6, 11:31

  ku eshte turpi me i amdh qe po i ben sali berisha kombit shqipatr dhe shqipatreve po shkon e te bleje votat e nje komuniteti te vogel per 5 mije lek dh ne kete menyre i poshteron ne makimum dh eben korrupsion

  Reply to this comment
 11. albana June 6, 11:33

  kjo situate e paraqitur esht ekomplet e tmerrshme dhe epa pranueshme per cdo shqiptar qe e degjon dhe ata e kane ne dore vete qe te denojne kete model dhe mos ta lene te mbijetoje e ta varrosin thelle

  Reply to this comment
 12. elona June 6, 11:35

  une nuk e di pse deri tani nuk ka reaguar prokuroria dhe pse nuk kemi nje reagim zyrtar te tjera instancave qe jane per kete pune se kjo eshte nja kat hsume i shemtuar e nje model i keq fushate elektorale

  Reply to this comment
 13. ergi June 6, 11:37

  kjo pa frike mund te quhet katastrofe elektorale dhe dikush duhet te nderhyje qe situata t erregullohet se saliu i ka te gjitha pushtet per vete dhe ka shkaterruar demokracine ne vend

  Reply to this comment
 14. arber June 6, 11:39

  shikoni s ae papranueshme esht ekjo situate shteti me parate e shqipatreve qe jane marre nga taksat e tyre kerkon te bleje vota e te qendroje ne pushtet kjo eshte situate paradoksale dhe reagimi duhet t ejete me i madh

  Reply to this comment
 15. bertin June 6, 11:41

  prandaj shqiptaret ne 23 qerhsor duhet te bejne nje reagim te forte ndaj kesaj stuate komplet alarmate per shqipatret dhe per demorkacine e duhet t evotojne partine socialiste dhe edi ramen si e vetmja alternative per rilindjen e vendit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin