FOTO LAJM: Birrë, patate dhe… Enver

November 20, 2017 02:42

FOTO LAJM: Birrë, patate dhe… Enver

Në këtë fotografi të dërguar në Dita nga një lexues banor i Sarandës shihet Enver Hoxha në një tabelë reklamimi në një dyqan të vogël që tregton pije dhe patate të skuqura.

Shprehja e famshme “Patatja është edhe bukë edhe gjellë” është shkruar përbri një pikture të Hoxhës që përshëndet me një bukë në dorë.

Tabela është vendosur në pedonalen e qytetit bregdetar.

Nostalgjia për Enver Hoxhën është rritur vitet e fundit kryesisht për shkak të dështimit të klasës politike të pas 90-s për t’i dhënë vendit zhvillim të qëndrueshëm ekonomik si vendet e tjerë ish-komunistë.

Një anketë e prezantuar në dhjetor 2016 nga OSBE dha disa shifra vërtet interesante për raportin e shoqërisë shqiptare me atë që la pas në 1990.

Bën veçanërisht përshtypje shifrat për ish-diktatorin komunist Enver Hoxha, shifra të cilat i kishin bërë përshtypje edhe ambasadorit të OSBE-së në Tiranë që prezantoi një vit më parë disa nga të dhënat e anketës.

Nga anketimi rezulton se 45 përqind e shqiptarëve sipas rajoneve kanë mendim pozitiv për ish-diktatorin ndërsa 42 përqind kanë mendim negativ – raporton DITA.

Shifra e pëlqimit shkon në 50 përqind në Juglindje dhe 55 përqind në Jug dhe jugperëndim të vendit.

Kurse sipas moshës, 52 përqind e shqiptarëve mbi 55 vjeç kanë mendim pozitiv për rolin e Enver Hoxhës.

Asnjë lider aktual nuk ka gjysmën e shqiptarëve me vete.

Nga zgjedhjet e fundit rezulton se mbështetja për liderët është si më poshtë: 41 përqind Rama, 30 përqind çifti Berisha-Basha dhe 11 përqind Ilir Meta.

Anketa “Njohuritë dhe perceptimet e publikut për të shkuarën komuniste në Shqipëri dhe pritshmëritë e tyre për të ardhmen,” është zhvilluar nga Instituti për Kërkime dhe Alternativa Zhvillimi (IDRA) dhe është pjesë e projektit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri “Platforma e dialogut kombëtar rreth shkeljes së të drejtave të njeriut gjatë regjimit të mëparshëm komunist në Shqipëri”.

Ajo u zbatua me mbështetjen e Republikës Federale të Gjermanisë.

n.s./dita

 

November 20, 2017 02:42
Komento

122 Komente

 1. kris 1 April 13, 14:40

  po te degjonin se do te paraqitej Enveri ne zgjedhje Saliu me banden e rilindjes do te arratiseshin me pasaporta te fallsifikuara e jo me te vinin kandidaturat.
  Keta rrine ne politik ne saj te listave te mbyllura.

  Reply to this comment
  • kamunisti October 13, 08:31

   Jo vetem keta qe do te arratiseshin nga syte kembet,por ka rrezik se me keto rezultate te ketij sondazhi , do te arratisen edhe ata qe e kene kryer sondazhin pa u paraqitur Enveri.

   Reply to this comment
  • xixa November 20, 23:37

   OOO BEN !!!!!! Po te keni sy dhe veshe eshte lehtesisht e kuptueshme qe sistemi i famshem KAPITALIST ka deshtuar perfundimisht ne asnje vend sot nuk ka rritje te prodhimit te pergjithshem, çdo rritje financiare i dedikohet vetem rritjes se faturacioneve ne saje te çmimeve, varferia po rritete çdo dite, rinia eshte pa pune me shume se 50% ,te cilet po mbahen me parate e gjysherve,rritja e taksave eshte e perditeshme,çdo dite e me keq po behet ne te gjithe Europen,pa le ne anat tjera te botes,vetem KINA VAZHDON te kete nje rrije modeste e cila eshte kryesisht ne kurriz te cilesise, konsumi ka nje renje progresive,ligjin e bejne vetem propoganda dhe rreklamat me mallra qe zgjasin pak jave.kriza ne familje po arrin kulmin,burri vret gruan, djali vret prinderit,vrasje te perditeshme,priftrinje pedofile,hoxhallare qe predikojne inkuizicionin e prehistoris, vjedhje,grabitje, korrupsioni galopant mafia ne te gjitha shtetet dhe kjo eshte kapitalizmi i famshem qe po ndertohet.

   Reply to this comment
  • Nausika November 21, 08:42

   Kur thuhet se këta e ata kanë mendim pozitiv për diktatorët, tregon se ky shkruesi e ka vetë këtë mendim. Dhe pas luftës së dytë botërore, kishte gjermane dhe jo pak, që qanin se humbën luftën…e Hitlerit…po këta janë shenja që njerzit janë kukulla nga trutë….
   Ke ka marrë malli për diktatorë le t’i gjejë, se ka akoma në fuqi..

   Reply to this comment
  • Edi November 21, 08:45

   Thënien për pataten e ka kopjuar ai maskarai sadist me emrin Enver…
   Pataten e kanë vlerësuar shumë të tjerë përpara e nuk mbeti t’a lavdëroi një që ishte injorant…
   Po problemi nuk është tek patatja, po qe te lexohet kjo gazetë..

   Reply to this comment
 2. PO PO April 13, 14:44

  Se kush eshte OSBE-ja dhe roli i saj ne Shqiperi , do te mjaftonte vetem te kujtohej naziskini famekeq Grossruck , pa permendur frekuentuesit e qoftehanave e te moteleve !

  Reply to this comment
  • Gramozi i Larte April 14, 18:31

   Enver Hoxha ishte dhe mbetet Komandanti legjendar i Ushtrise Nacional Çlirimtare.Kjo periudhe e ngre ate ne piedestalin me te larte per te cilin dduhet nderuar dhe respektuar.Per pjesen e dyre, pas Çlirimit, koha do ta vertetoje se kush ishte Enver Hoxha.Sigurisht, dihen edhe gabimet e Tij ne kete periudhe, por ato ishin”gabime” qe i diktonte koha ne te cilen jetonte Shqiperia.Po arsimin, shendetesine, bujqesine, a nuk jane merita te Enver Hoxhes?Keto jane fakte te cilat vetem dritshkurterit n uk i pranojne.
   Nje individ, apo nje sisitem, nuk eshte kurre 100 per qind i mire, apo 100 per qind i keq.ketu duhen balancuar sa per qind eshte pozitive dhe sa negative.Nese raporti eshte 51 per qind, eshte i mire…

   Reply to this comment
   • Mira November 21, 13:26

    O Gramozi i megalomanise,
    A mos je në psiqiatri ore i shkretë?
    Akoma nuk je sqaruar o tru i larë i ideologjisë së kuqe?
    Sa fatkeqësi për këta njerëz si ty, që akoma nuk janë shëruar…

    Reply to this comment
 3. skifteri April 13, 14:45

  Enver Hoxha do fitonte zgjedhjet jo 55 % ,por 90 % .Kjo është e sigurtë .

  Reply to this comment
  • Arben April 14, 13:33

   nga 1-20 Nentor 1944 jane ekzekutuar pa gjyq ne Tirane 150 personalitetet me te medha te vendit, te gjithe te arsimuar jashte dhe kompetente ne fushat e tyre.(fakt i pranuar nga komunistet ne mbledhjet e tyre, drejtues te operacionit ishin Mehmet Shehu dhe Gogo Nushit).

   Po nuk quajte kete terror zotrote, te lutem na jep perkufizimin tend per fjalen TERRORR.

   Reply to this comment
   • Zerqani November 30, 00:55

    Meso z. Arben qe fill pas çlirimit te Parisit dhe frances ne harkun kohor te dy muajve jane egzekutuar pa asnje gjyq nga forcat çlirimtare 4800 intelektuale kuislinge e ish bashkpuntore te nazismit. Madje midis tyre edhe gra qe kane sherbyer si prostituta. Askush nuk i perflet sot ne francen e lire e demokratike. Dhe per askend nuk eshte kerkuar sot qe te mbaj pergjegjsi. Tung

    Reply to this comment
   • V.F.L.P November 20, 12:02

    Jane pushkatuar,njerez qe vinin nga jashte fshehurazi per te permbytur qeverin me dhune per te ekzekutuar njerezit ne pushtet.Pa shiko tani ne kohen e demokracis 4 veta vrau ne nje dite Saliu dhe Luli .Dhe nuk mu duken aq agresiv ata te mjere si Hamit Matjani dhe Xhevdet Spahiu me shoke te stervitur per te vrare.

    Reply to this comment
    • Poshte diktaturat te majta e te djathta November 21, 12:48

     O V.F.L.P.
     Shko e shiko dosjet mirë ore idiot…
     Janë vrarë njerëz që kishin mbaruar studimet jashtë…U vrane e gjithe inteligjenca e deriatëhershme ore mohues i të vërtetes…
     Po derisa ka si ty e ky Tomorri nuk kemi nevojë për hasen se kemi njeriun e ri të PPSH, qe vrau vëllain e vet, për ideologjinë e muzhikeve rus…
     U shofte raca e sadisteve…
     Po Fan Noli pse nuk erdhi në Shqipëri?
     Se miqtë ja masakruan…
     Po të rinjtë që deshën të iknin nga Shqipëria, pse vriteshin në kufi?

     Reply to this comment
   • Tomorri November 20, 20:50

    Ka bere shume mire qe ka pushkatuar kaq pak!
    Te ishte per mua duhet te pushkatoheshinedhe 1500 te tjere,te gjithe armiq te Shqiperise se ata kishin derdhur gjak partizanesh qe luftuan per lirine e Shqiperise!
    Te bashkepunoje me pushtuesin do te thote automatikisht qe duhet te pushkatoheshe si armik!
    Cfare muti doni tani ju plehrat e fashizmit sot?
    Ka 27 vjet qe degjojme kellirat tuaja,prandaj jeni rraca me e perbuzur nder shqiptaret!
    Ne se vjen perseri nje rast si ai i L2B,ne bijte e partizaneve te jeni te sigurte qe nuk do t’u leme mbi dhe te gjitheve!

    Reply to this comment
  • Pirro April 15, 13:51

   Nuk kane nevoje serbet e greket te kryejne krime krime kundra shqiptareve, sepse kane njerez si ty.

   Reply to this comment
  • Lleshi October 13, 08:43

   Partizan une e di qe nuk ka patur terror dhe persekutim ! keta mashtruesit e sotem , nuk permendin se “ata” qe vrau Enveri , ishin armiq te tij dhe do ta kishin vrare 700 here si Enverin ashtu edhe partizanet , apo bijte e lirise se Kombit Shqiptar !

   Keta “te persekutuar” , “harrojne” te tregojne se iu kundervune Enverit po me arme , por vetem se nuk paten bythe ta vrasin , apo mundin , dhe tani na hiqen te persekutuar !

   Deshen lufte kunder partizaneve ? Bene lufte ? Atehere perse “ankohen” se u vrane apo u burgosen ? Kjo sjellje prej lavireje qe e kane bere gjithe jeten e tyre kjo lloj fare , synon qe duke bere “viktimen” , te fshehin tradhetine ndaj Shqiperise !

   Jane aq te trashe sa kujtojne se njerezit kane nivelin e mendjes se tyre !

   Reply to this comment
  • trushpelarja December 6, 16:10

   Gabim .Jo 90 por 99.99%

   Reply to this comment
  • Vera November 21, 14:12

   O Skifteri i idiotesise,
   Nuk ka kurrë 100% fitore votë, po nuk qe sistem diktatorial…
   Kot qe ke mësuar të shkruash,
   Përndryshe nuk do të diktonte kush sa i marrë je…

   Reply to this comment
  • ELIOT November 23, 11:26

   HA HA HA HA KUR LEXOJ DISA COMENTE ME KUJTOHET SE SA TE CEKET NGA TRUTE SA NAIVA SA ANALFABETA JANE DISA SHQIPTARE …. ME KUJTON KOHEN NE TIRANE QE VETEM SPIUNAT QE ENVERI I MORI NE TIRANE E LAVDERONIN . MEGJTHESE HANIN BUKE ME KOS ME DJATHE ME SHEQER …. QE NE FRANCE EDHE QENTE ..EDHE MACET NUK I HANE … KAQ POSHTE JANE NGA TRUTE … POR I KUPTOJ KANE JETUAR VETEM NA KATUNE NE MALE SI BERISHA BASHA .. DHE PER HERE TE PARE QE PANE ASFALT ….ISHTE ME ENVERIN .?????UNE ME QE KAM LEXUAR SHUME NGJARJE NGA JETE DHE LUFTA E ENVERIT ?????? PO JU TREGOJ SE SA I MIRE ISHTE ENVERI ?????? KUR GENERLALI ERVIN ROMEL E TRADHETOI HITLERIN NE 1944 … SEPSE GENERALET E VET DISA PUCISTA I BENE ATENTAT NE KASOLLEN QE BENIN MBEDHJEN NAZISTAT . SHOKU I HITLERIT ERWIN ROMEL E DINTE PER ATENTATIN DHE SI DENONCOI ..POR I LA TA KRYENIN ATE … HITLERI MBASI SHPETOI … E MORRI VESH QE ROMEL ISHTE NE DIJENI DHE E DETUROI TE VRISTE VETEN …. FAMILJEN GRUAN DHE DJALIN SJA VRAU … SJA FUTI NE BURG ….. ENVERI JUAJ MIRE QE E DETUROI MEHMETIN TE VRISTE VETEN ??????POR EDHE FAMILJE E TIJE E MASAKROI ME BURGJE DHE INTERNIME ……E SHIKONI DIFERENCEN … APO JENI TE PASHKOLLUAR … JU A BEJ ME VIZATIME PO TE DONI ….. DHE NUK FLAS PER VRASJET QE BERI MBAS KRAHEVE ..TE QEMAL STAFES .. VASIL SHANTOS . .. DHE QE JA DHUROI DHURATE KOSOVEN TITOS .. JO KETE GJE SE KUPTONI …SE EDHE KOPESHTIN E KENI MARRE ME MIK ????FLAS PER DISA JO TE GJITHE …….MERCI ….

   Reply to this comment
 4. beni April 13, 16:01

  Populli nuk kuptoi se iku nje Mut e deshi nje Hale mbas 90?
  U Can te shkretet ter naten pa gjum per te pare Pak seks,s ot u ardh koha te shohin diten por Po u kthehesh perseri perceve e fustaneve orjentale e zakoneve te afganistanit ashtuquajtur sic deshivet edhe islamiku enver?
  Nga shiu ran ne bresher e ngadal kombin Po e trasformojn ne furtune orjentale ku shumica kerkon islamiku n enver se ai ja cau minifundet e vajzave!

  Reply to this comment
  • mire na e bejne April 14, 00:36

   perqindja mund te jete me e larte,por duhet te shpjegohet edhe perse?
   te gjithe shqiptaret mendojne se ishim me mire atehere kur ishim keq sepse ky sistem qe ne enderruam dhe bertisnim ne qytetin studenti deshtoi ose u mor peng po nga ata qe ne donim te permbysnim.
   u rrembye ose u caktuan njerezit me te keqinj dhe me fanatiket komunist,uriah hipet si saliserbi me sigurimsat dhe servilet e soc.
   te gjithe keta brek grisurit rane si daci ne kos ne pasuri perrallore qe ne i ndertuam me djersen tone dhe keta i pervetsuan me nje te rene te lapsit.
   keta plehra shkatrruan cdo gje dhe lejuan njerezit e tyre (per vota) qe te vjedhin pronen e tjetrit qe gjasme e shpallen te shenjte(por pasi ta vidhnin vet) i lejuan te vjedhin dhe shkatrrojne cdo gje se ishte komuniste dhe nuk vlente(po shyqyr nuk dhane urdher te prishnin edhe hidrocentralet se tani do ishim ne terr)
   keta plehra komunist antikomunista shajne bllokmenet dhe u bene me keq se bllokmenet,shajne femijet e enverit e co dhe femijet e salikomunistit u ben mbrete te pasurive te shqiptareve,shajne nepotizmin e bllokmeneve qe nuk ishte asgje para ketyre qe po bejne keta sot.
   shajne luften e klasave dhe sot zbatohet lufta me e ashper e klasave ne baze te biografive qe plehu sali cirret dhe shkumezon ne parlament,shan dhe permend me kuc e me mac.
   Ka edhe shume e shume te tjera qe nga papunesia,varferia,urrejtja ,percarja qe eshte ne kulmin e vet,shajne se partia ishte sunduse ,sot partia eshte bere nje zgjedhje e deturushme se ngelesh pa pune dhe karier……….
   pra keta plehra nuk arriten asgje nga ato qe u permbys soc dhe jo vetem qe nuk ja kaluan ne mireqenie (per shumicen)por e zhyten popullin ne varferi te tejskashme,prandaj edhe populli eshte i zhgenjyer dhe po kerkon enverin por fatkeqsisht na vjen nje tjeter komunist me i rrezikshem si saliu.
   Dhe per mos ta zgjatur n.q,s duhet urryer soc dhe enveri,duhet urryer se nxori monstra si saliu e co qe ne po i vuajme sot dhe na e kthyen vendin te urryeshem.

   Reply to this comment
   • toni April 14, 13:41

    Ai vetem sa te thoshte lufta e kllasave,drdhej Zeni ne bark te nenes,e nuk i shkonte mendja as per te vedhur e per te vrare ate popull.

    Reply to this comment
    • dashamires April 15, 07:58

     Po pse kush ka fituar zgjedhje ne Shqiperi pas Enver Hoxhes? Ramiz Taip Alia, Fatos Thanas Nano, Sali Ram Berisha, Edvin Kristaq Rama. Jane te gjithe te ushqy te prehri Enverit. Edhe vete Enveri keta do kishte bere Kryeministra po te ishte sot Sekretar i Pare i Komitetit Qendror. Enveri nuk i ka ikur akoma shqiptareve nga kurrizi ketu ka qene dhe esht prap.

     Reply to this comment
     • Arben October 13, 08:07

      DHE THEMI PERSE NUK PO ECIM DO TA PARA E JEMI ZHYTUR NE M…………….

      A MUND TE NDERTOHET KAPITALIZMI, KUR NE MENDJE JEMI KOMUNISTA??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

      KJO NUK DO MEND FARE.

      RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  • Kaci November 20, 08:53

   O beni ti je nje k… e gjysem. Enveri islamik!!?? Ik o grek k…

   Reply to this comment
 5. nuk ka tym pa zjarr April 13, 16:02

  Kurre sdo fitonte 55%. Nuk e meritonte aq. Populli dhe te vdekur e voton 90% e siper. Aq meriton. Plerat votojne zogun, ballin dhe sali halene

  Reply to this comment
 6. Horri i Bulevardit April 13, 16:03

  Disa here kam kembengulur, qe figura e Enver Hoxhes, duhet pare ne disa faza, sipas situates dhe konjukturave, qe sishin ne dore te shqiptareve.
  Ne themelimin e partise komuniste, duhet thene hapur se Enver Hoxha ja hodhi shume burrave te mencur, qe kishin mbaruar shkollat ne perendim dhe qe njiheshin ne popull, si figura te mencura.
  Enver Hoxha qysh ne moshen 16 vjec u tregua i afte te lere ne hije shume burra te mencur, kur foli ne Shkoder, me rastin e dy burrave te shquar, Boja dhe Cerciz Topulli.
  Arriti te organizoje nje lufte antifashiste nacional-clirimtare dhe ta fuse kete formacion, nen influencen e partise komuniste.
  Lenia e Shqiperise nen influencen ruse, nuk u be nga Enver Hoxha, por u be ne Teheran, ku u ndane zonat e influences.
  Nuk e shiti Kosoven sic mundohen disa ta akuzojne.
  E nxorri Shqiperine nga nje obskurantizem teper fanatik dhe nje prapambetje e gjithanshme, si ne kulture dhe ne arsim.
  Futi popullin ne pune per ndertimin e Shqiperise.
  E mori Shqiperine 28 mij km katror dhe kaq e la, pa shitur asnje pellembe toke shqiptare.
  E keqja e tij ishte se qysh ne fillim e futi vehten ne krime, per arsyen se ata qe i denoi, mund ti merrnin pushtetin.
  Dhe Enver Hoxha nuk mund te ndryshonte me, por qendroi diktator i padiskutueshem dhe nuk la asnje figure tjeter ti afrohej begraundit te tij.
  Une do ti jepja noten 8 Enver Hoxhes, ne krahasim me Zogollin qe do ta vletesoja me noten 5 dhe Sali Berishen, e vleresoj me minus 8.
  Ky reflektim nuk eshte enverizem, por eshte realiteti, kush kerkon te me kundershtoje i them, qe te me besosh, nxirre gruan apo vajzen ne nje ore te nates dhe do te shohesh, qe edhe po tu kthye ne shtepi, do te jete shpartalluar plotesisht, ose do te lajmerohet po pati mundesi, nga ndonje rruge ne Evrope, ngjitur me ndonje semafor.
  Epo kete qe thashe ne kohen e atij emershuari, skishte asnje shanc te ndodhte se jo vetem i tridhte “trimat” por i conte peshqesh neper galeri, mbasi ta kishin kaluar ylberin me pare.
  Mbas 23 vjetesh, ka ardhur koha te tregohemi realiste.
  Shikoni ku jeton nipcja i Zogollit, ne pallat, shifni ku jetojne pinjollet e Saliut, mendojeni vete, shifni ku jeton e veja e diktatorit dhe femijet e tij dhe beni llogarite.

  Reply to this comment
  • vani October 12, 23:12

   Bravo te madhe Horri,arsyetim perfekt per mua,edhe per te shumtet…

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes November 20, 10:17

   Lufte klasash ka ne te gjitha sistemet, mos harroni qe ne vitet 50, ne Amerike u denua i thati me te njomin, vetem per simpati te shprehura ndaj ideve komuniste.
   E meta kryesore e 40 vjeteve komunizem ne Shqiperi, u shpreh ne nivelin e jeteses qe, pak nga pak erdhi duke rene deri sa perfundoj tek talloni. Nje mediokritet i papare, i cili mund te ishte evituar vetem ne nje menyre, ne rast se “udheheqesit e ndritur” te partise nuk do te kishin dyqane me vehte, por do ta kishin bere pazarin si gjithe populli, pra te mbanin rradhen tek talloni. Vetem atehere do ta kuptonin marrezine qe kishin katandisur me vendimet IDIOTE te tyre.

   Reply to this comment
 7. Tartufi April 13, 17:16

  O gazeta Dita,pse e beni te pa kenaqur dylberin me 55 peqind ,pederasti i qelbur deshte 99, 99.99. perqind te votave. Me qesharakija tuaj eshte.se ju nuk fshehni dot
  nostalxhine per degjenerimin e madh te tij,qe keni.Ne
  kete popull eshte e vertete,qe 55% e tij i hedh voten kriminelit,por kjo pjese eshte tragjedija e madhe e ketij populli.qe pranon dhe nuk kupton tek krimet dhe degjenerimi i atij qe e vendos mbi koke.Pjesa tjeter e ketij populli eshte qepur nga pas mbeturinave te degjeneruara te tij,sekretareve te partise se tij.Dhe ky popull o Dita nuk eshte popull,qe kupton dhe voton,por
  eshte nje kope bagetije ,qe kullot si te gjithe bagetite e kesaj bote.Po qe se doni te kryeni detyra patriotike per
  kete popull te mjere,shkruani ti mesoni te bhet popull,jo
  te votoje por te mesoje dhe te kuptoje kush e rrethon .
  Krimineli,dallkauku,legeni,mashtrusi i shtipuri.

  Reply to this comment
  • T October 12, 22:22

   Mesazh per lexuesit te Dites:

   Te nderuar…mos kujtoni se ka njeri qe sot do kthimin e sistemit apo regjimit TE ENVERIT perseri.
   ___________
   ketu behet fjale per krahesimie e tre periudhave

   vitet 20-30 te zogut
   vitet 40-80 te enverit
   -vitet 90-2016 te fatosit berishes rames
   …………….
   kam bindjen se nga keto tre periudha te keqia…E KEQJA ME E VOGEL ka qene ajo e enver hoxhes se atehere KISHIM SHTET..kurse tani jemi kthyer ne plantacjon droge

   KUSH ESHTE BANDA KRIMINALE QE SI KANIBALE JU TURREN ENVER HOXHES ?

   Zgaqёr tё pёrbuzshёm, Shqiperia ju volli

   Le te shohim PERGJEGJSITE E “TROPOJANEVE TE BANDES ELEZBIBERIT” ne shkaterrimin e kombit shqiptar

   Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
   Le te kujtojme profecine e Nolit
   Ate duhen sharlatane
   Qe lepihen ne cdo sahane
   Qe te percajne vatane
   Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

   Elez Biberaj.
   Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

   Sali Berisha
   Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

   Mehmet Elezi.
   Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

   Azem Hajdari
   eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

   Abedin Mulosmani.
   Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

   Besnik mulla Mustafa
   Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

   MAL BERISHA.
   Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

   ERZEN BRECANI
   Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
   Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
   Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
   Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
   Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

   PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
   – 4000 mije te vrare ne 1997
   – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
   – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
   – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
   – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
   – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
   – sabotimi I UCK
   – furnizimi me nafte te Milloshevicit
   – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
   – fronezimi janullatosit
   – lejimi I varrezave te GREKEVE
   – genocide ndaj haklajve
   – zhdukja e remzi hoxhes

   Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
   Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
   ja cfare thote gery kokalari personalisht per kete fare elezi

   KONGRESMENI FRANK WOLF
   Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

   VOA
   Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,
   si perfundim:

   Vetem nje organizim nga VETE TROPOJANET E NDERSHEM TE KOITUR NGA KETO QENA dhe populli MALSISE I TE FORMOJE nje SIX NAVY SEAL per egzekutimin shemnullor te DJALLIT VIQIDOLIT..
   …eshte detyrim KOMBETAR

   Reply to this comment
   • Tragjasi December 6, 16:32

    PER TARTUFIN QE KA KOMENTUAR CA ME SIPER

    E TUFE !
    u ktheve o Stanar ?
    e ndjeva eren e shellires qe ti Kunderbon
    si cjap pa brire qe je .
    O hajvan qe ngarkohesh Me pleh te fresket Bagetie .
    Degjo mo Stanar ,
    Ja ta trgoje une ty Europen .

    Der Spiegel 14 nendor 2016 .

    Eshte ne rritje konstante Rritja e Qytetarve
    Europian , megjithse kane nje pune
    me kohe te plote rezikojne te ngelen te varfer .

    e Kupton dot kete o Stanar Shellira ?

    Te jesh i Varfer duke Punuar .
    Vitin qe shkoje kjo % u rrit me 7,8%
    qe do te thote miliona po rrezikojne Varferine ,
    [[[ Poshte Ures o Stanar ,
    Jo si ti , se ti shtron Gunen tende qe ka zene Mora , Dhe ti me morrin je bere shoke ]]]]]]]]]]]]]]
    Behet fjale per 118 meleon o Cjap pa mjeker ,
    ose 1 ne 4 qytetar te Europes .

    Ne ate Ameriken tende po ske LEKA
    te heqesh dhemballen VDES o Koke Gavete italiane e çpuar .

    Kurse Enver Trimi
    Dentistet i solli neper Shkolla ,
    e kuronin dhembet e nxenesve PA LEKA
    o Cjap i tredhur .

    Ne kohen e Enverit ,
    PUNEN , drejtesine , Shendetsine ,
    Shkollen e Shtepine e kishim te siguruar
    o Cjap Karaburuni.

    Hajde nashti ,
    ik e pastro Stanin nga kakerdhite ,
    e bej nje krah Shkarpa te ngrohesh ,
    se paske Merdhiur fare o Derman

    Reply to this comment
    • Azemi December 6, 16:35

     Sa i trashe qenke more “T”
     Njeri pa emer,pa indentitet ,pa karakter dhe na jep leksione.NJeri qe ne zemren tuaj ka vetem urrejtje.Mjere si ti e rraca jote

     Enveri zero % do te merrte ne 2016 apo ne cdo vit,ka fituar kur ka fituar me 99.99% se ka ik ajo kohe o nostalgjike te luftes se klasave,o nostalgjike te injorances qe nuk dini dhe nuk kuptoni cfare do te thote fjala LIRI,qe nuk dini dhe nuk i konceptoni njerezite qe mendojne si ju,qe jeni te pa afte te ecni perpara,njerez pa horizonte ,pa dimensione,

     Nuk ishim me mire atehere,ishim sh keq.

     Ju qe keni share TROPOJANET jua marrshi te keqen se nga inati dhe urrejtja e keni,se jeni inferiore ,se jeni te pazotet.Tropojanet jane mndjemprehte plasni po deshet………………

     Reply to this comment
     • Kiri Fatmejres pre librazhdi December 6, 16:36

      zoti Azem te vleresoj per komentin.Duke ta mbeshtetur fort nga mbrapa kete ide se sa mendjeprefte jane jeni i lutur te ndiqni nje fakt me poshte.ky kryemonstra e tropojes sali bisha pasi i hapi varrin azem hajkarit..i nngriti lapidarin.Nqs se e kujtesen e dobet mund ta rifreskosh:
      GAZETA « RD » 18 GUSHT 1995
      FRAGMENT NGA FJALA E SALI BERISHËS PËR GREVËN E URISË TË AZEM HAJDARIT

      « Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë.
      Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë : ai i mitingjeve që «bënte gjëmën», kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari si Rita Marko, se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në 2 prill dhe ne prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të rrugacit Azem Hajdari… »

     • rami November 20, 18:28

      Para 10 vjetesh pata nje afar me nje djale te shkolluar Tropojan qe jetonte ne Tirane, ne momentin kur u prezantuam, pak me siklet, prezantohet; jam filani, nga Tropoja e banoj ne Tirane. I them, po te jesh nga Tropoja eshte njesoj sikur te jesh nga Tirana, Saranda apo Korça, pse duhet te sikletosesh ti, nuk e kuptoj. Ma kthen, “po ja … kemi Saliun … qe na turperoj, prandaj prezantohem me siklet”. Qesha … me sinqeritet i thashe, mbaje koken lart si Tropojan, ti dukesh qe je djale artist, sepse seicili ben hije mbi toke per veten e vet.

  • Kaci November 20, 09:00

   Te pjerdhca mendjen o tartuf.

   Reply to this comment
  • Nene Pashakoja November 21, 11:09

   Tartuf ballisti , lipsu tutje
   more fashist ……
   te degjeneruar jeni ju tradhetaret qe u bashkuat me Hitlerin

   Reply to this comment
  • Dine November 21, 12:54

   O Tartufi!
   Ti je në rregull, po këta morrat e kuq, duan akoma diktaturat! Zoti i cofte në Korenë e Veriut, ti dali malli..

   Reply to this comment
 8. gorezi April 13, 18:01

  Fitimtaret nuk gjykohen.Ne vitin 1990 nuk u munden komunistet e fituan te tjeret,por vec leshuan pak pe.Cfare fitohet me lufte nuk merret me dipllomaci.Enver Hoxha i luftoi kundershtaret dhe i mundi kjo nuk ndryshon.

  Reply to this comment
 9. Drishti April 13, 18:07

  Enveri duhet pare ashtu sic ishte, i katapultuar nga jugosllavet ne krye te partise, komisar gjate luftes dhe me pas komandant i bere prej Dushanit dhe Miladinit. Pra nje kukull ne dore te jugosllaveve. Pastaj pas lufte kushdo mund te shohe kronikat e pas 45 viteve komunizem ne 1990 se si iken shqiptaret nga syte kembet nga ferri enverist i quajtur socializem.

  Reply to this comment
 10. N-VJOSA April 13, 19:22

  O Palluq,
  Historian nuk je , sic thua dhe vet, por kerkon te flasesh per Historine si kopeternt, bile duke ofenduar nje studjues shume te nderuar!
  Ti thua se Nazizmin e mundi Perendimi dhe Rusia!…
  Perendimi nuk eshte nocion abstrakt. Rezistenca antifashiste ishte veper e popujve antifashiste, pjese e ketyre popujve dhe e kesaj rezistence ishin dhe shqíptaret.
  Shqiptaret nderohen jo se munden Fashizmin ne gjithe Boten, por se ne vendin e tyre, me bijt e tyre i luftuan dhe i munden gjermanet qe ishin ne teritorin e tyre, ne Shqiperi dhe brigadat partizane derdhen gjak me 450 bij shqiptaresh edhe ne Jugosllavi, per tju bashkuar Koalicionit antifashist boteror!
  Ne Shqiperi i munden fashistet shqiptaret duke dhene kontributin e tyre maksimal!
  DHE PER KETE NDEROHEN DHE E QUAJNE LUFTEN NACIONALCLIRIMTARE PJESEN ME TE NDRITUR TE HISTORIS SE TYRE; KUR POPUJ TE TJERE OSE LUFTUAN PAK; OSE U RADHITREN ME FORCAT FASHISTE !….
  Enver Hoxha ne krye te Luftes Antifashiste dhe partizanet legjendare nuk ka Pulluq qe ti perlyeje!
  Kontributi i nje Personaliteti vleresohet nga zhvillimi ekonomiko shoqeror qe i jep Vendit!
  Kush e cliroi shqiperine nga nazistet?
  Pulastrenat!?…
  Kush e zhduku analfabetizmin ne nje popull mbi 95 perqind analfabet?…
  Fryma e shenjte?…
  Kush e mbushi Shqiperine me shkolla anembane duke i kthyer shqiptaret nga popull analfabet, ne popullin nga me ter arsimuarit e Europes?
  Kush e elektrifikoi Shqiperine?
  Kush e mbushi Shqiperine me qendra shendetsore anembane vendit?
  Kush e ktheu Shqiperine me nje bujqesi qe ushqente plotesisht shqiptaret, vetem prej tokes se tyre?
  Kush e bonofikoi, kush e mbushi vendin me nje sistem vadites, ku prodhimi nuk varej vetem nga moti?
  Kush e mbushi vendin me fabrika, duke punesuar pothuajse krej popullaten e afte per pune?
  Kush e krijoi nje mbrojtje dhe nje ushtri prej afro gjysem milion ushtare aktiv e rezervist, me qindra avione, mijera tanke, e afte te mbronte Atdheun nga cdo agresor?…
  E te tjera e te tjera…
  Gabimet e EnverHoxhes , para arritjeve, jane minimale.
  Deshtimi sistemit ish nje proces qe nuk ndodhi vetem tek ne.
  Jepi Cezarit ate qe i takon!
  Drejt e thote Historiani me i shquar i shqiptareve, pas Aleks Budes dhe ndonje tjetri, zoti Kristo Frasheri:
  URREJTJA ESHTE KSHILLTARJA ME OGURZEZE E ARSYETIMIT POLITIK…
  I pare ne teresi Enver Hoxha e lartesoi Shqiperine dhe per kontributin ne Lufte dhe ne perparimin ekonomikoshoqeror te shqiptareve ai mbetet pa diskutim, PERSONALITETI ME I MADH I KETYRE 100 vjeteve te fundit!…
  E verteta eshte aq e fuqishme sa nuk ka Pulluq qe ta rrezoje!…

  Reply to this comment
 11. Plaku Xhuxhumaku April 13, 19:48

  Demonstrohet per te nje milionten here qe populli shqiptar eshte populli me i dhjere dhe IDIOT, por me krenari ne Europe. Ju befte mire Enver Bythaman Gjirokastra.

  Reply to this comment
  • N.B. December 6, 16:34

   O PLAKU QYQ MA QYQ.

   Te respektoj qe je antienverist qofte dhe nga ata te xnindosurit fare..por ndegjo me kujdes:

   Nuk eshte faji i popullit por i shteteve apo pearndorive te huaja qe nga krishti deri sot ne dhjetor 2016 qe gjithmone kan e pare interesat e tyre para Shqiperise.

   Ne kete kuader duke pare qe edhe qeveria e edi rames deshtoi ne instalimin e nje shteti normal por po bejne ligjin kriminelet e Pd….atehere ky eshte vlersimi me i madh qe i bejne enver hoxhes vete fuqite perendimore qe na kthyer ne Kolumbi te europes se dhe Skenderbeut ju desh 400-500 vjet te reabilitohej kurse enver hoxha vetem 5-6 vjet ne 1997 kur talebanet & salebanet e zhduken shtetin shqiptar

   Edhe enveri dhe shoket e tij do ngelen nga burrat me te shquar te kombit kur te hapen letrat. Dhe Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë.

   Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!

   Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij.Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme

   Sot kur ai vend është nën pushtimin e talebanit berishovic edhe pse gjoja ka fituar Edi Rama ne 23 qershor ne menyre fiktive,kur eshte ai vend eshte kthyer ne hale (wc) ambasadoresh qe perdorin politikante shqiptare si kellefa nje dhe shume perdorimsh duhet tju themi ju
   KANIBALEVE ANTIENVERISTE
   ,mehmet elezeve,elez bibereve
   dhe matherfuckereve SHUT UP

   PRANDAJ I NDERUARI PLAKU QYQ MAQYQ duke te uruar pleqeri te mbare..kujdes nga ” mausi “se i ke futur shume viagra.
   tung

   Reply to this comment
 12. aratisur,syrgjynosur April 13, 19:51

  SI DUHET PARE ENVER HOXHA,SI LIDERI, ME I AFTE, DHE ME I MADHI, QE KA NXJER DERI ME SOT KOMBI SHQIPTAR.KURSESI PLEHRA,DHE TRADHETAR SI AMET ZOGOLLI,ESAT PASHA,SALI BERISHOVICI OSE MEDIOKRIT ROZE SI NANO DROGAXHIU,LILO FLORIRI,APO ME PIKTORIN GREK QE QEVERIS AKTUALISHT,ESHTE TURP, TI KRAHASOSH KETA LEGENA, ME SHQIPTARIN DINAK DHE TRIM ENVER HOXHA.ENVER HOXHA LIDER DHE SHTETFORMUS,SALI HARAM BERISHA NEVOJORE DHE SHTETSHKATERUS,SALIU KETO 24VJET KA PUNUAR PER GERQINE E SERBOSLLAVINE,DUKE MBAJTUR PENG VENDIN ME POLITIKEN E TIJ PERCARSE VERI-JUG.

  Reply to this comment
 13. Kreshnik Martini April 13, 19:57

  Enver Hoxha vetem nje beteje humbi. Ate me vdekjen! Ai mbetet, duan apo s’duan greko-cetniket shqipfoles, ARMIKU me i madh i armiqve me te eger te Shqiperise. Ne zemren e shqiptarit te vertete titullin e ka te shkruar me shkronja floriri: Hero i Heronjve! Jo me kot populli e uronte: Dita t’u befte NJEMIJE!

  Reply to this comment
 14. aratisur,syrgjynosur April 13, 20:40

  100PER100IND DAKORT, ME TY I NDERUARI KRESHNIK MARTINI.SA ISHTE ENVERI GJALLE POLITIKA SHQIPERISE BEHEJ NE TIRANE ,ISHIM VEND I PANVARUR,SOT POLITIKA E SHQIPERISE GATUHET NE GUZHINAT ATHINES, APO TE BEOGRADIT,KJO ESHTE SHQIPNIA DHEMOKRATIKE ,

  Reply to this comment
 15. LBS April 13, 21:13

  Kur gjykojmë Enver Hoxhën kemi gjykuar popullin që e ndoqi atë, punëtorë e fshatarë, ushtrinë,oficerët, kuadrot dhe heronjtë në vijën e parë të frontit të punës e të luftës që me punën e palodhur dhe vigjilencën e tyre i dhanë emër dhe nder Atdheut tonë në të gjithat fushat e jetës, fitore që nuk mund të kalohen thjeshtë si “suksese në fushën teknologjike”. Sidoqoftë, kandari i histories do të bëjë të vetën.
  sot eshte 55 perqind pas nja 5 vjetesh do jete 75 perqind

  Reply to this comment
  • Lleshi April 14, 00:45

   Ka hy ne shoqaten e LGBD-ve tani si shiqate integruese Amerikano Hollandeze !

   Reply to this comment
  • Maksi April 15, 13:09

   Enveri ka udhehequr vetem nje lufte, LUFTEN E KLASAVE, lufte e lavdishme qe pati mijera dhe mijera “armiq” te vrare! Luften Nacional Clirimtare ne cdo hap ushtarak dhe politik (kujto Mukjen e tjer) Hoxhes ia diktuan jugosllavet. Ne LNCl Enver Hoxha ish sherbetor. Ne ate te KLLASAVE ishte Zot, ishte kryekomandanti legjendar. Turpi e mbulofte Enver Hoxhen! Sa e neveritshme eshte perdredhja, o profesor!

   Reply to this comment
 16. P.A.B April 13, 21:13

  Diktature dhe Diktatore
  ___________________
  Te gjithe kane deshire per pushtet, karakteristike baze eshte mos-besimi qe kalon ne Paranoje. Thone qe ne Maje ka vetmi-ekstreme. Nese merr Sadamin, Asadin ( te vjetrin) apo Gadafin; ve re qe bene Shtete aty ku nuk kishte shtete apo nje baze rudimentare. Njerezit e asaj zone s’jane mesuar me rregullat dhe organizimin e Shtetit. Ne fillim i perkasin familjes, klanit, nen-grupit ne nje fe (shia / suni) dhe fese. Kufinjte u jane imponuar. Asnje si hedh poshte meritat qe ne kohen e arte te dikatures Siriani ka pasur mundesi udhetimi e zhvillimi, Irakiani fitoi respekt ne rajon e investime te pa-para; ndersa Libiani ka pasur perfitime te tilla; qe nese i listojme te gjitha, do duken si Perralla. 5litra uje kushtonin me shume se 5L benzine, ciftet merrnin kredi (quhej e tille, por dilte falas) kur martoheshin e nje makine falas, shkretetira Libiane eshte varreze makinash japoneze; u zhvillua arsimi e shendetsia, emancipimi i gruas, dhe arriti nje kohe qe Libiani s’punonte por vinin nonjes punga vende te tjera. Enveri sigurisht s’krahasohet me keta (folem per shtet/ rend e ligj) se djali i Sadamit (Udai) ka qene gangster qe merrte vajzat e shkolles nga rruga, i ati hodhi LHL tek Kurdet ne Halabxha, Gadafi financonte terroristet nderkombetare e Asadi po ashtu.

  Koha.
  ____
  Ideja e cmendur se Perendim do na merret ne Gji, po s’na la Enveri eshte me teper se nje enderr e spekullim; eshte thjeshte Cmenduri qe asnje fakt nuk e mban! 1) Perendimi ne kurre s’na ka marre ne gji! 2) Perendimi ka nderhyre ne ato raste kur na digjnin te gjalle greket/serbet e kjo pas muajsh/vitesh masakra. 3) Perendimit s’kishim c’ti ofronim, asnje perfitim. 4) Perendimi kishte halle te tjera e doli i shkaterruar nga Lufta per vete (pervec ShBA-ve qe perfituan) Perendimi Miq, eshte PARA! Nje treg prej 900.000 banore te varfer atehere nuk kishte asnje Vlere. Dhe Perendimi s’eshte aq bamires. Ne ate kohe Perendimi po bente Krime. Britaniket i lane ne gjak rruget e Palestines. Kur ne “kishin pune me Koci Xoxen” Miliona vete vdiqen ne Indi, ngandarja e pergjakshme ne linja fetare Indi-Pakistan. Perendimi ishte ne Nivele Kolonializmi, po bente lufte ne Malejzi, Diktaturat ne Amerike Latine, probleme ne Indo-Kine, terror ne Kore kur diskutohej dhe nje here te perdorej Bomben Berthamore. Ne flasim per 10-100 te vrare e te arrestuar per “Ambsadden Sovjetike” Kur Franca e Civilizuar 5-7 vjet me vone lau ne gjak rruget e Algjerise; ato akoma e akuzojne per Gjenocid. Nje pale thote pati 2.2 Milione Viktima, tjetra 450.000 e shume si kjo. Per cilen Perendim bejme fjale? Tani dhe “deshirat e mira” kane nje fare baze…ndryshe te vazhdojme me Sherezaden.

  Emigrimi
  _______
  Posi. Do kishim pashaporta dhe Liri Dalje, te gjithe te siguruar. Ah i poshtri Enver na mbajti te mbyllur. Prit. Shiko disa dokumentare, e lexo per emigrantet ne Ellis Island ne Amerike; si keq-trajtoheshin, fyeshin, futeshin ne Karantina (te semuret) vdisnin per buken e gojes…duke lypur e lare rruget; gjithmone ne punet me te uleta; sherbyes e pastrues. Femrat e tyre kalonin ne Prostitucion e meshkujve su cohej koka per jete! Kush jane keta? Ja…ta themi, Italianet, nga nje ekonomi nder 10 me te medhate ne bote; me civilizim qe nga Roma e shtete me baza! U deshen 2-3 gjenerata derisa dolen Politikanet e pare – (si LaGuardia) ne nivele lokale e me pas kombetare si Senatore e Kongresmene; kush na tha ne se Perendimi do na bente “njerez” e do na “priste me krahe hapur”? Kur Italianet trajtoheshim me keq se vemjet…nga na i prishi keto iluzione “shoku Enver” kur cdo emigracion do 2-3 gjenerata te bej hajr?

  Komunizmi me i Keq ne Bote?
  _______________________
  Sigurisht- Enveri e pati dhe kete! E dini se ne KAMBOXHIA, vriteshe po te quanin Intelektual? Kriteri? Te mbaje syze! S’po bej shaka, eshte fakt Historik. Syzet ishin vdekje e sigurte. Po ne Europe? Kudo ka pasur keq. Te dhemb zemra kur shikon sesi nje Popull i shtypur e Pushtuar Historikisht; akoma s’kupton diferencen ndermjet “babait te dehur” dhe “ alkolikut te huaj” ne rruge! Ka qene nje “aksident/ mrekulli Historike” qe Shqiperia ruajti Pavaresine. Cope-cope- dhe mire-keq, Enveri ja arriti kesaj, duke u tundur e lekundur, puthur faqe te dikuj e serviosur, ja Arriti. Ne Hungari kam takuar gjyshe qe me tregonin per friken ne turnin e Nates, nga ushtaret e dehur Sovjetike, kur punonin Infermiere ne Spitale! Frika, c’te ben i Huaji ka nje diference te madhe. Dhe ne patem Sovjetike ne Shqiperi; por ata ishin nje Klase Tjeter; Oficere; Specialiste, Keshilltare, Inxhiniere, Pedagoge etj, qofte dhe disa “ushtare me detyrim” por nen urdhera te ndiqnin rregullin se jane ne nje Shtet Sovran. Kete e beri Enveri. Ne Hungari vetem ne pak jave u vrane 3000 vete dhe mbi 250.000 ike refugjate. Ne Ceki Sovjetiket u futen me force e kudo Intelektualeve dhe njerezve te thjeshte ju shkaterrua jeta. Duam akoma krahasim me “Komunizmin e Bute” te Prages e Budapestit? Po TRUP NUK KEMI? Budapesti ka metrone e II-te ne Europe, pas Londres (lexo- dhe nje here kete!) e Praga? Universiteti Carlit (Universita Karlova) eshte i I-ri ne Europen Qendrore, qe me 1348! Ne 1.5% (e majes!) te Universiteteve me te mira ne Bote! Pse Komunizmi Cek e Hungarez apo Polak apo Serb ishte me i bute, eshte se kultura e Tyre ka qene e tille; ne a jemi te BUTE? Atehere nga na del kjo “tapi” qe kerkojme ate qe se kemi pasur kurre?!

  Po e shkuara?
  ___________
  Duke denuar cdo gje me Standartet e sotme, bota duhet ti hyje me Buldozer Metropoleve Kriminalo-Kolonialisto-Piraterike-e-Lufte-Nxitese! Nder ta ka pasur kriminele me emer por askush nuk eshte cmendur te gjykoje te djeshmen-me-te-sotmen, a te hedhe ne ere trashegimine se Gjyshi dje ka qene “burre i keq” dhe ka bere Krime! Enveri s’krahasohet me C’mund te ndodhte; as me kohen e sotme; Enveri ka kontekst me kohen e tij. Me Shqiptarin qe s’bente buke per 3 muaj! Me Shqiptarin qe kishte jete mesatare ne 1938-ten, 42 vjec. Me Shqiptarin analfabet. Me politiken rajonale. dhe kam thene (te gjithe e dime) me pare; 35 vjet “nga Enveri” ne 1913-1914…ne Provokacionet e Gushtit (quhet te tilla, se nuk u deklarua Lufte Fomale…por s’ka qene provokacion me dy Skuadra kufitaresh, Greket erdhen me artileri te rende e avione. Me baze llogjistike me pas, te pushtonin cdo qytet te marre.) Ushtaraku Shqiptar, Vdiq ne Detyre! Hera e pare qe patem nje “shtet me Uniforme” dhe si e beri dhe a do behej me mire, ate kerkush se di, Por pa e marre “zvarre nje komb me lecka” sic ishin ne, ne 4-10 vjet s’arrihej nje gje e tille. Enveri arriti respekt e pavaresi, integritet territorial. Ti leme budallalliqet…fakt No1 i Historise eshte Ky: Po Nuk pate Force, ne bisedime e negociata, ne kohe krize e paqe, pa nje Ushtri te Rregullt, ne rastin me te mire merr gjynah..ne me te keqin perbuzje dhe te shfrytezojne; vec Respekt Kurre Nuk Ke. Ra Shteti. Ra Ushtria. Dhe megjithese s’ishte Inicatori, ajo “lufte e Vogel” e Shqiperise se Vogel qe Mbrojti kufinjte Shtetor me Ushtarake Profesioniste, do e rregistroje si Fitore te Shtetit Shqiptar, as te Enverit as te Mehmetit. Ne ate qe nisi, Enveri ishte manaxher i mire; mizor po e po…por nuk ja hante qeni shkopin.

  “Enver-Free”
  _________
  Tani qe jemi “pa-Enver” e meqe Perendimi do na jepte Embelsira qe me 1945, pse s’na fut ne gji kur ka 25 vjet qe poi lutemi “demokratikisht” po i qahemi dhe servilohemi? Di kush te thote pse? Meqe cmenduria jone arrin te krahasoje Zogun (!) mbretetor (?!) me Angline e Danimarken (qe gjene emrin e “babes” ne rregister nga 1089) s’jep kush Arsyen se pse Perendimi nga beri Hasha? 1990-2014. Krejt te lire… politike per qef. Emigracion? Sa deshem. Mundesi e kriminalitet? Gjithe diten. Ato qe na la ai, gati i prishem krejt. Cfare i mungon “Shqiptarit te paqem” te hyje ne Europe 25 vjet pas Komunizmit dhe 30 vjet pas vdekjes se Enverit?!

  Konteksti x2
  __________
  Dhe nje here, me standartet e 1945 Kur Stalini quhej hero e shpetimtari i Botes nga Nazizmi, ne 1955 kur lufta ne Kore e boten Koloniale, me 1965 me lufterat ne Azi dhe tanket Sovjetike ne Europe e Francen duke bere masakra ne Afrike; ne 1975 kur Amerikanet digjnin fshatra me Napalm ne Vietnam (Veriu e mori Saigonin ne kete vit) kur ne Ameriken Latine binin regjime e diktatura si shtepi kukullash, deri ne vitet 80-te kur Europa kish problem me greva massive (plehrat qe i shihni ne Napoli, ne Britani kane qene gje ditore! Nga Sindikatat) paraliza nga cmimet e karburantit; terrorizmin qe merrte Aviona peng si rosake; qe sa shume te tjera si keto. Me besoni, Enveri nuk del dhe aq Keq, decade-pas-dekade. 450 Pushtim Turk, kane prure dicka gati-fatale per Trurin Shqiptar, deluzionet diten per diell, dhe Topitjen e Arsyes! Me karten e Helsinkit dhe fjalimet e Obames; burre me te poshter se Enveri s’ka pasur!

  Reply to this comment
 17. gjergji April 13, 21:25

  z. Palluqi, duhet të kuptoni se nqs nuk do të kishte “luftuar” pksh-ja, shqipëria do të futej në rradhën e boshtit dhe si humbse e luftës, do ta kishin shjpërbërë ! E vërteta është se komunsitëtë nuk lzuftuan, por bënë sikur !POR kjo ishte detyra që anglezët i ngakuan popullit tonë, të bënte sikur luftonte gjermanët. Ballistët dhe zogistët nuk e bënë kët gjë, për turp të tyre dhe na morën në qafë, se lejuam komunsitët të mernin pushtetin!

  Reply to this comment
 18. kanan tafili April 13, 22:32

  Dikur e urreja regjimin e enver hoxhes sot e kujtoj me. Respekt pse…. enver hoxha per 50 vjet te regjimit. Te tij ku 80 % e popullit ishte analfabe. I beri me universitet fakultete nga me te ndryshmet ..dergoj driten. Elekrike kudo dhe pa nderprerje. E ktheu shqiperine ne nje ven ku punohej ku grate dilnin pa frike nemes te nates .. ishim kafshe Enver Hoxha na beri njerez.dhe taniu kthyem prap ne kafsh.. prandaj asnje analist nuk ka kapacitet te analizoj xhaxhin enver….

  Reply to this comment
 19. MARKO April 13, 22:40

  Duam apo nuk duam ne Enver Hoxha ka vendin e vet ne histori.

  Reply to this comment
 20. Lleshi April 14, 00:30

  E di shume mire or burre por ironizoj Kristo mavrine qe per tu bere “kapitalist” , “dhimokrat” dhe ne fund te fundit servil politik , na flet per terrorin pas 1944 tres ! Na gjykon edhe zgjedhjen politike te popullit si te drejte apo te shtrember , sepse Kristua eshte Zoti ose Babai i Popullit ! Ka dale nga binaret e historianit qe kur na flet me mbiemra dhe epitetet politiko emocionale ! Nderkohe historia ndertohet vetem me emra dhe folje ! Kush ? Beri ? Cfare ?

  Reply to this comment
 21. Lleshi April 14, 00:41

  Jo por ti ke harruar se vertet Hitlerin e mundi Perendimi dhe Lindja bashke , por Enverit i hengri m…si Perendimi , ashtu dhe Lindja ! Apo jo Abedin apo Rezart Palluqja si e ke ti?

  Reply to this comment
 22. Partizani April 14, 00:53

  @P.A.B!!!
  A je ti ai,qe komentoje aq keq me pare ,apoje dikush tjeter??
  Po me habit!!

  Reply to this comment
  • vani October 12, 23:58

   Ej Partizani! Jam po kaq i befasuar… Isha gati,(Sinqerisht),qe t’i beja te njejten pyetje Zotit P.A.B. Rralle here mund te hasesh nje mendimtare, sa filosof,aq dhe te paster…. P.A.B. qenka nje i till. Ai,(Si askush tjeter),eshte nje njohes i mire,por dhe me nje kujtese, per t’u admiruar. Nese eshte ai qe kemi pare,(Ka kohe qe s’eshte dukur),une nxitoj t’i kerkoj ndjese per nje replike me te, shpejte… Pranoj qe jam nxituar, nga qe s’e kam kuptuar thellsin e mendimit te tije. Sot e lexova komentin e tije,dhe sinqerishte m’u duk fare i shkurter… Per t’a bere me te gjate,e rilexova…

   Reply to this comment
 23. Vasil April 14, 06:03

  Titoja ishte i pari (dhe s’pati shume te tjere vec Enverit) qe ne menyre tinzare porosine e Kominternit per front antifashist e zevendesoi me idene e “shnderrimit te luftes antifashiste ne lufte per marrjen e pushtetit” kuptohet komunist, sepse vetem pushteti komunist mund te vendosed me dhune pa votime sipas mesimeve te Marksit. Ndoshta ideja e Titos ishte huazuar nga parulla e Leninit e “shnderrimit the luftes imperialise (L I B) ne lufte civile per marrje e pushtetit”. Enveri e zbatoi porosine e Titos qe u fut ne Shqiperi nga themeluesi i PKSh, shoku Miladin Popovic. Enveri si dhe ustai i tij Tito kishte prioritare vendosjen e pushteti komunist, te cilin s’ mund ta realizonte dot pa e bindur popullin (edhe Kriston bashke me te) se luftonte per clirimin e tij nga pushtimi.

  Reply to this comment
  • Lleshi April 15, 07:47

   Ooouuuu sa i squt ti mer ? Pash nerin ku ke stdiu tek shkollat e Sales ? Sipas kesa menies tate i bi qe qeverite kuislingo italiane dhe kuislingo naziste na ishin komuniste ? Apo u zgjodhen me voten e popullit dhe nuk dime gje ne injorontet ?

   Reply to this comment
 24. ARBER RADOMI April 14, 07:44

  Skleroza dhe amnesia , pasi njeriu I kalon te 90 vitet , eshte e njohur dhe e provuar shkencerisht , por ne rastin e Kristo Frasherit ka nje paradox. Ai cuditerisht , duke vleresuar stalinistin me te eger qe ka njohur historia pra Enver Hoxhen , ” harron ” krimet e tij qe gjate Luftes , kryesisht nepermjet ” dekorimeve ” me plumb pas shpine , aq te parapelqyera prej tij ! Dhe ja disa prej emrave te eleminuar poshtersisht dhe pabesisht prej Enverit e shokeve te tij : A.Lula , M.Gjinishi. R.Gjebrea, M.Xhindi ( ne fakt gjithe ” fraksionistet ” e Vlores) e dhjetra te tjere … Vete Kristoja , apo dhe Anastas Plasari e shume te tjere , shpetuan krejt rastesisht prej monstres shqiptaro ngrenese… A mund te thote kush tani se Enveri u dashka kritikuar per krimet e 40 viteve te sundimit , por jo per periudhen e Luftes , se per ate kohe ai u dashka vleresuar ?!!!

  Reply to this comment
 25. Aliu nga Selenic April 14, 09:04

  BALLISTE ME QENDRIMIN E TYRE E NDRYSHUAN TER RRJEDHJEN PER TE CILEN EDHE SOTE AULUDOHET.

  Balli Kombetar dhe Zogistet aspak konseguente per misionin e tyre kombetar at I dhen rrjedhje te gabuar ter histroris se tyer, per p[asoje edhe PKSH u detyrua te ndertoje strategji te re ne pershtatje me kushtet e krijuera nga vete Ballisto –Zopgistet.
  Ne se cetat e Ballkomit do te luftonin ashtu sice luftuan partizanet , ather dashure pa dashur at do te ishin pjese jo vetem e histories clirimtar pore edhe pjese e nje ndertimi tjeter te realiteti shterore ne shqiperi.
  Ballkomi nuk u perfshire ne lufte. Ai fisheket e fundit I ruajti vetem per te luftuar kunder partizanve.Kjo ishte katastrofa e tyre.! Pore problemin duhet ta shofim pak me ndryshe se kjo ndodhi vetem ne shqiperi pore ndodhi ne te gjitha vendet ku u zhvilluar lufta antifashiste. Pra ne tersi edhe shqiptaret e Ballkomit u perfshin ne kolonen e peste.
  Duke analizuar kete problem edhe ne frymen e gjenerali Anglez Renigart Hiber ku nder te tjarat ai shkruante.:Nacionalistet I humben shanset e tyre plotsishte , sepse nuk ngriten ase gishtin kunder Gjermanve ndaj ase ne castin e fundit , duke I ruajtur forcat vetem e vetem per veprime kunder partizanve. Ky ishte nje gjykim I gabuar dhe I trishtueshem dhe vdekjeprures, nga ana e tyre qe munde te shpjegohet vetem me shkallen e larte te verbrimit dhe te hipnotizimit te tyre. Nga aspirate kombetare…… dhe me paaftesine e tyre per te kuptuar se ato aspirate ishin shume te pa njohura per boten e jashteme dhe me siguri nuk shiheshin me simtati dhe mirkuptime (Eshte fjala per Kosoven) Enver Hoxha dhe koleget e tije kishin gjithashtu nje damare te forte nacionaliste pore ata ose te pakten Hoxha asnjeher nuk e kishte vene ne dyshine se u duhej te luftonin me arme ne dore per cdo gje qe kerkohej. Dhe ata ose Ai ieshine te prgatitur per te qena po aqe intransingjente me gjermenet sa edhe me pase……..
  Ne qofte se Balliste nuk do te ishin future ne ket rruge ather situate do te ishte krejte ndryshe. Pra ata nuk I largoi nga lufta ase PK dh ease aleatet perkundrazi atyre I behej thirrje cdo dite qe te luftoni se bashku.
  Sa I perket periudhes se mepasme duhet te analizojme ne kushte konkrete. Prishja me Jugosllavin dhe tradhetia e tyre I dha edhe kjo dimensione te tjera qendrimit te shtetiit tone. Prishja me BS qe ishte nje katastrofe erdhi kryesishte te afrimit te Hrushovit me Titon, pra rehabilitimi I Titos beri qe Enver Hoxha te largohet dhe te prishin te gjitha mardhenjet me te.Po ashtu edheme kinezet ne funde pasi edhe ata rehabilituan Titon.
  Nje qendrim I till ndaj Jugosllavis ka ber qe enver Hoxhe te shterngoi rripin dhe te punoi ne kushte teper te veshtira ten je iziluacioni dhe ten je embargo te njepasnjeshme.
  Sote kemi ndryshuar pore edhe sote krahu I djathte stonon shume .Ballisto Zogistet ashtu sice e thote edhe Alimadhi ata jane te pa pajtueshem dhe ne kundershtim me realitetin historic ata kerkojne haklmarrje pavarsishte se nuk ja kane arritur qellimit te tyre.! Vet Deklarat ne ket interviste te Alimadhit nuk e fshhet kete.!
  Pra 3emajte shqiptar ka 23 vjet rrjeshte qe edhe ne kushtet e pluralizmit poplitik po lufton e vetm pa partner politik opozitar ose Pozitar ku e djathta nuk I shte pergjigjur asnjeher realitetit. Te sotem shqiptare.!
  Ndryshe ndodh ne vendet e tjra ku kuislinget edhe perse jen kthyer ne vendet e tyre at nuk jan shperblyer mjafto ti referohemi pinjolleve te Duces ne Itali, ndersa tek ne behet lemeria se keta pasken ber “anet” qe bashkpunuan me Pushtuesit dhe tashi shoqria shqiptar I dujka ti kompesoi ket tradhetar.!

  Reply to this comment
 26. Nastradini April 14, 11:46

  P.A.B
  ç’FARE TE SHTOJE E ç’FARE TE HEQ ?
  bravo…………
  Ate qe nuk e shkruajne gazetaret , e Thate ju .
  Respekte , per pa’ anshmerine .
  Une kam Humbur shume pasuri me kohen e enverit ,
  Hallall per te miren e shqiperise ,
  Pasuria me e madhe eshte EMRI SHQIPTARE ,

  Reply to this comment
  • P.A.B April 14, 18:10

   Pershendetje miq virtuale, po shkruaj per te dy te mos postoj 2x.

   I nderuar Partizani, nese ke kohe e mundesi te shpjegohesh te falenderoj ne advance. “kaq keq” duket sikur kam postuar sharje dhe me nje-anshmeri; zakonisht dhe aq sa ma lejon mundesi keto nuk gjinden tek une. Jam apolitik “ne gjak” qe ne kohen 1990-1992, s’kam marre pjese ne asnje demonstrate apo anti-miting, e interesi im primar ka qene “shkolla dhe familja” Pastaj ika jashte. Pra “balancen” qe mundohem ta ruaj nuk e kam virtuale. Nese do rrija aty do isha bere (ndoshta” si mjaft te brezit tim, ristani, fevziu, xyz etj. Por dyshoj dhe ne kete, se qofte para- 90-tes asnjehere s’jam perfshire ne dicka qe ta mendoj me turp. Politika e tifozlleku jane dicka qe gjithmone me kane trembur. Demonstrimet e pasione turmash me japin nje frike te pashpjegueshme, si ne Angli apo ne Shqiperi, qofte dhe kur kane te drejte. Ndoshta ka te beje me faktin se “turma” s’ka arsye, e gjithnje e gjen “nje qellim te larte” te shkaterroje Individin. Me pas hajde gjeje te drejten e pergjegjesin!?

   I dashur Nastradin, kombativ si gjithmone. : ) Te lexoj shpesh e kam mendim se ke vlera…nese e ul pak tonin. Ke pervoja e njohuri, po ti jepje keto ne menure faktuale, do na mesoje te gjitheve dicka. Ne fund fare, ky eshte qellimi i “postimeve virtuale” japim-marrim, ose s’do vinin ketu.

   Humbjet qe keni pesuar si familje, jane dicka tragjike ne planin Individual! As nuk mohohen e as s’shkojne dem. Shteti (qofte dhe ne demokraci) e thyen individin, e fare lehte i shkaterron jeten atij ose nje familje per disa gjenerata. Kur flasim ne plan Shteteror atehere terhiqemi ta shohim tabllone me mire. Enveri asnjehere nuk e ka fshehur se sistemi ka qene “Diktature e PROLETARIATIT!” dhe kjo e shpjegon te gjithe sistemin; pra s’ka asgje te re te zbulojme. Nje dokument arkive mundte na thote qe s’ishin 8.000 por 12.000 viktima, por kjo nuk ndryshon faktin Primar…dhe per kohen kjo mundesi ndodhi.

   Ne raport me “faktin e kryer” dhe sic ka qene, s’mund te debatojme…”mukja, shba-te, perendimi, ruset, jugosllavet, kinezet apo shtraus-i qe erdhi ne 80-ten” sigurisht ne cdo devijim do kishte rrethana te tjera por flasim per ate qe ka ndodhur. Qofte une a kushtdo, jemi paksa emocionale ne kete pike. Deshmitari Okular (une dhe ti) ka nje avantazh te madh mbi Studentin e Historise nga nje vend a periudhe tjeter; pasi i ka jetuar ato kohe pra i Ndjen, dhe ka nje disadvantazh pikerisht ne kete ndjenje kur sado te mundohet ai…do kaloje ne anesi. Une s’vij nga familje a varfer…kemi pasur dicka (ndoshta jo aq sa ti) ja dhame luftes me deshire e me pas nuk na ngacmoi njeri (as na forcoi kush te behemi anetare Partie) pra na lane ne punen tone “shkencetare,inxhiniere, gjuhetare, teknokrate etj) se i duheshim Shtetit; por te garantoj nese do kisha vuajtur si ju, sado i pa-anshem te mundohesha te jem…veshtire se do ja arrija.

   Ta mbyllim, “faktet e Kryera” ne Histori quhen te vulosura e duhen pranuar sic jane; as per Psikiken Kombetare e as per te Sotmen-Ardhmen e perbashket, inkriminimet e ndersjellta dhe supozimet me Sikur; nuk jane te shendetshme. Enveri – ndodhi; akoma se kemi pranuar kete fakt. Ne flasim si Njerez, pasi e njejta vihet re ne vende ku ka pasur Diktature, shume prej tyre te zgjuar nga nje Gjume i Gjate akoma pyesin 1) si ndodhi? – kundershtaret 2) pse iku/ u rrezua? – simpatizantet. Njoh disa Afgane qe akoma flasim per “periudhen e arte” kur ishte Mbreti ne Fuqi (40-50 vjet me pare) sikur kjo te kishte ndodhur dje… bomat/talebani apo c’behet sot…duket sikur jane ngjarje te nje planeti tjeter.

   Kjo eshte Mendja e Njeriut 🙂

   Reply to this comment
   • Partizani April 14, 21:22

    @P.A.B!
    Te vleresoj per thjeshtesine e mendimit,per qartesine,qe shpreh ne mendimet e tua,mbi te gjitha pa imponuar diktat!!!
    Socializmi(jo pa qellim i thone KOMUNIZEM)e mbylli historine e tij qe ne 90-ten me te mirat e te keqiat e tij!!
    Eshte nje nxitje ANTI SHQIPTARE e agjenturave te huaja,qe i fryjne
    zjarrit te vazhdimit te luftes artificiale kunder FANTAZMES SE KOMUNIZMIT!!!
    U ngriten lloj lloj shoqatash ANTI KOMUNISTE,por per 24 vjet ato pervec PERCARJES SE POPULLIT,asgje nuk arriten!!!
    Ujku,ujku therriste Sali Berisha me te tjeret,por CAKALLI-tropojan PO BENTE KERDINE NE SHQIPERI!!!
    Ata qe moren pushtetin pas 90-tes,nuk ishin IDEALISTE dhe nuk u perpoqen te hartojne nje STRATEGJI KOMBETARE per kalimin pa GJAK E PA DHIMBJE nga nje sistem tek tjetri!!!
    Nuk u hartua nje strategji kombetare afatshkurter,afatmesem e afatgjate per NDERTIMIN E NJE SHTETI LIGJOR ME NJE AKONOMI PRIVATE ME DREJTESI PER TE GJITHE!!!
    Pasuria kombetare,qe populli e kishte ndertuar me GJAK E DJERSE nuk u nda ne barazi,por u hodh KLITHMA KRIMINALE e shkaterrimit te cdo gjeje komuniste!!!
    U shkaterruan dhe u grabiten te gjitha pasurite kombetare,duke i lene popullit ne dore vetem nje cope leter,qe i thonin “me vlere”,por qe rezultoi nje HIC!!!
    Kush kishte pushtet e FORCE grabiti sa mundi,ndersa shumica e popullit moren arratine neper bote ose u kthyen ne skllever ne vendin e vet,duke u mashtruar me premtime “prallore”!!!
    U tha se u vendos KAPITALIZMI,por themeli i tij ,PRONA,nuk ju dha te zotit akoma sot e kesaj dite!!!
    Lufta e Klasave u shnderrua nga kunder nje pakice,dikur,tani ne “TE GJITHE KUNDER TE GJITHEVE”!!!
    Pas 90-tes nuk kishin vlere me TRURI I AFTE,QOFTE EDHE SHKENCETARE si Fahrudin Hoxha,qe mori arratine,por militantizmi politik dhe ulurimat kunder komunizmit!!!
    Kur te perndjekurit u detyruan t’i vene flaken vetes,e kuptuan se kishin ndjekur rrugen e gabuar dhe se kishin cuar dem 23 vjetet e jetes tyre pas komuniste!!!
    Te njejten gje bene edhe ish pronaret,qe ndonese po mashtroheshin vit pas viti nga Berisha,Godo , Mediu e nga shoqata fantazem e ish pronareve,prap voten ia jepnin krye mashtuesit dhe krye hajdutit Berisha,qe grabiste prona miliardeshe per vete e femijte e vet!!!
    Kriminale ishte edhe thirrja e Berishes,per te GRABITUR PRONAT DHE TROJET RRETH TIRANES,duke kultivuar ne popull ANTI SHTETIN DHE BESNIKERINE NDAJ SUNDIMTARIT!!!
    Akoma edhe sot e kesaj dite ne Shqiperi degjohen thirrjet “SALI BERISHA” apo “EDI RAMA” etj gje gje tregon se ne popull akoma rron i ngulitur MITI I SUNDIMTARIT,I TE PARIT,I TE PA ZEVENDESUESHMIT”!!!
    Duke lene popullin ne MJERIM TE PLOTE,me lehtesi u arrit MANIPULIMI I TIJ per 24 vjet per t’i diktuar DHUNEN,PADREJTESINE,TERRORIN,PABARAZINE ,ANTI ATDHETARIZMIN dhe PERDHOSJEN E HISTORISE!!!
    Pa pritur “GOMARICA” shqiptare polli ca te ashtuquajtur “ANALISTE”,qe filluan ta perpunojne e shplajne trurin njerezve duke i kthyer ne TURMA PA TRU!!!Te njejtet njerez me maska bejne edhe sot kompertentin per te gjitha fushat ,aq sa edhe SHVEJKU do “turperohej” para tyre!!!
    Ketij qellimi i sherbeu edhe NGRITJA E CDO KIOSKE/UNIVERSITET privat,sa vetem GOMERET kane ngelur pa blere nje dipllome universitare!!!
    Prof/Dok u bene me vlere sa nje tufe PRESH,qe as lopet nuk po i pelqejne me!!!
    Nuk ka me shqiptare,por demokrate,komuniste,socialiste,republikane etj!!!
    Edhe kosovaret,nuk po merren aspak me ARMIKUN E TYRE SHEKULLOR-Serbine,por vetem me Shqiperine,Enver Hoxhen.
    Masakra e Tivarit ka mbuluar QINDRA MASAKRA te tjera te fresketa,se doli SHTEPIA E VERDHE,GERDECI,21 JANARI,VJEDHJA E VOTAVE etj,etj!!!
    Vijne kosovaret ne Shqiperi per te votuar per Berishen,por harrojne se per ata duhet te jene njelloj te gjithe shqiptaret!!!
    Kemi 24 vjet,qe veshet tane degjojne vetem ULURIMA,SHARJE,AKUZA,fjalet e medha si TRADHWETAR,VRASES,I KORRUPTUAR,TRAFIKANT etj jane kthyer ne lodra femijesh!!!
    Te jesh i tille sot ne Shqiperi,do te thote se je CUB,me miq e shoke plot deri sa te marresh plumbin pas koke!!!
    Eh sa kam per te thene,por …….
    Naten e mire!Gjume te embel dhe pafshi Skenderbeun ne enderr!

    Reply to this comment
   • Sallakja April 15, 07:06

    Bravo, P.A.B.
    As mish as peshke. Tipike e intelektualit carlatan.
    C’fare d.m.th. apolitike “ne gjake “? Qe nuk meresh
    me politike, apo qe nuk te interesone politika ?
    Nje njeriu normal, qe jeton ne nje shoqeri civile,
    duhet ti interesoje politika.
    C’do momente i jetes tone ka lidhje me politiken.
    Vetem nje idioti nuk i intereson politika, e me cfare
    lexova nuk me dukesh i tille.

    Reply to this comment
    • Schmutzige Sprache November 29, 22:29

     sallake,

     e kam te veshtir te dalloj cinizmin ,mosaftesin e njohjes se fenomenit llogjik/arsye ose kemi te bejme me nji inerciFodulli prej teje ,ne ate qe shpreh vs figures se personit qe replikon !

     Je total jash cdo koncepti komunikimi normal -nqs ti me kupton cdua te them dhe se nji cinizmi till kundrejt karakterit te P.A.B-it ,komentit te tij te le te ftoht .
     Perpara disa vitesh ,ktu ,ne kte gazete , kam debatuar per x -teme me P.A.B , edhe pse ne tone jo si i takonin dy qytetareve te vertete, -nga ana ime kjo …duke menduar te kem te bej me dike i cili ishte pjes e nji grupi aktivInterneti ,me te cilet kisha pas shume keqkuptime e mosmarreveshje per ato cfar un shkruaja -jo per fajin tim ne kte rast , pooor …ajo qe mesova nga debati me P.A.B ishte se ai eshte nji Person inteligjent ,qe duhet rrespektuar ne ato cfar shkruan dhe se -nuk ofendon asnji – sidhe gjuha e tij e rrjedheshme ,e paster shqipe e cila me beri jashtzakonishte pershtypje .

     “Te qenit korrekt ,me vehten tone ,me ambjentin qe na rrethon ,me ligjet e shtetit ,principet rregullat e shoqerise kudo ne jemi prezent ,me ambjentin etj , jane siguracioni i jetes tone vs ksaj Bote qe ne rrethon , jane siguracioni i jetes nji qytetari te vertete …”

     Reply to this comment
 27. babo April 14, 13:51

  Te gjithe keta qe e duan Dullen vijne nga familje te keputura qe regjimi i Dulles i dha nje cope buke se po ngodhnin urie, kurse atyre qe Dulle budallai i mori florinjte pronat dyqanet nuk e duan. Mendoheni nje here sikur larg qofte te ndodhi sot kjo, tju vijne e tju marrin shtepine, dyqanin leket dhe makinen, si do te ndiheshit ????????? A do te ishit gati ti jepnit ??????

  Reply to this comment
  • Sallakja April 15, 07:13

   O babo !
   Po sikur te mos komentosh c’fare ndodh ?
   Po ja per shembull, te filloshe te lexoshe nje
   here, d.m.th. te informohesh, pastaj te komentosh.
   Mbase eshte me mire.
   Apo e kam gabim ?

   Reply to this comment
  • fteri December 6, 18:37

   Babooooo .sa naiv.!
   Po tregëtarët sharlatan ku i morën floririn në satëmë që e fshehën mbas çlirimit ,nëpër gropa në tokë,kur populli vuante nga uria për bukën e gojës dhe këta katila tregëtar kishin mbushur dyqanet plot., përveç se nga grabitja nga gjepatë e popullit ku do ti merrnin tjetër kund.

   Populli vuante në varfëri Migjenjane mbas lufte dhe tregëtarët hidhnin valle me florijë të grabitur me çmime 10 fishë më të mëdha nëpër dyqane ,dhe atyre ju a’ mori Enver- djali dhe e ktheu pasurinë te i zoti, te POPULLI Sovran . *********Por shiko kush ishte ENVER-DJALI !*************

   Si shumë shurraqë e burra të tjerë faqe zi akuzues e filozof pa “kokë” që mbinë si kërpurdhat pas shiut sot ,
   ( jo atëherë se shurrën bënin në brek !) ,tani janë trimëruar që ndrrojnë karakterin e lëkurën si kameloni , shkollimin filozofik e kulturën që u dha Enveri Hoxha e përdorin për të sulmuar atë dhe rendin socialit pa të drejtë ,thjeshtë për interesa tyre vetiake. ?

   E.Hoxha shqiptarët i mori si fise të egëra të zhveshur e të zbathur ,lakuriq e në mjerim .Kurse mori Shqipërinë të djegur e të zhuritur ,në konflikt e në anarki por e bashkoi vendin e përçarë veri-jug ,zhduku gjaqet midis popullit nga vrasjet dhe hasmëritë e gjata shekullore që kishin gërryer jetën e shqiptarit populli që kullonte gjak.!

   Shqipëria ishte në mjerim shekullor si pasojë e politikës shfrytëzuese e mbrapësht të klasave borgjeze,çifligare ,bajrektar e pasanik e që kërkonin të mbanin shqipërin nën zgjedhë ta shfrytëzonin ta skllavronin pa fundë ,por me ardhjen e E.Hoxhës vuajtjet morën fundë.PËRSE ?

   Sepse : E.Hoxha shqiptarëve ju ndërtoi qytetet,rrugët .fshatrat ,fabrikat,uzinat modrne ,Hekurudhat Trenat, Hidocantralet madhështore që po i shfrytëzojm edhe sot.

   E.Hoxha modernizoi bujqësinë ,thau moçalet e kënetat, zhduku përmbytjet e lumejve që mbillnin vdekjen, zhduku malarjen dhe sëmundjet tjera vdekje prurëse, vendosi biblotekat në çdo fshat që rinija të mësonte e të kulturohej ,dërgoi filmin në çdo fshat .

   Depot e armatimit i vendosi afër popullit që në rastë sulmi të armiqve pushtues, shqiptari të kishte gishtin në këmbëz. !

   Kurr E.Hoxha dhe politika e tijë nuk e tradhëtoi popullin shqiptar si e kan tradhëtuar : Ballistët,Zogistët,Çifligarët ,bajrektarët e zagarët si puna juaj. Oficerët zogistë,doktorët e juristët ,nënpunësit e administratës borgjeze të vënë vetëm në shërbim të interesit e xhepit tyre si sot kjo klasë e re e degjeneruar politike që shkatërrioi pasurinë marramendëse të shqiptarve .

   Në vendë të menagjimit ,mbolli shkatrrimin djegejn,përvetësimin dhe vjedhjen të pasurisë ,mineraleve të tokës,e naftën e nën tokës,mineraleve,pyeve,lumejve,përvetësimit barbar me vulë të shtetit e të gjykatave korruptara,grabitën pasurisë tokë ,fushë ,malë ,ndërtesa ,fabrika ,uzina ,tanka,armatime ,municione ,gjithë djersën e gjakun e shqiptarve ,vodhi dhe shkatërroi barbarisht me themel pasurinë e shqiptarve pasuri të 50 viteve socializëm por edhe të kohës Turkut e Zogut .

   E.Hoxha kishte lënë pasuri të mëdha që shqiptarët të rronin të lumtur për 25 vjet.Por klasa politike kapitaliste i vodhi i dogji ,i shkatërroi .

   E.Hoxha zhvilloi trurin e shqiptarve dhe i kulturoi si qytetar të devotëshëm të atdheut pa drogë ,pa degjenerim të rinisë .

   Sot nuk mer veshë i pari të dytin ,ku grindjet e vrasjet bëjnë kërdin ,në familje eksizton një depresion i madhë krimesh ,papunsie e vrfërie.

   Sot shqiptarët duan të dobishmen e të vërtetën si në kohën e E.Hoxhës duan rend ,qetësi ,punsim ,strehim , jetë të pastërt si qelibari ,pa drogë,pa legalizim të kurvërisë e prostuticionit ,pa korrupësion të administratës ,pa gjykata e prokurori të korruptuar ,pa vrasje ,pa krime e drogë në shkolla e diploma false

   Sot nuk zgjidhë asnjë punë pa ryshfet ,dhe keni gojë të akuzoni e mallkoni shtetin brilant të E.Hoxhës ?
   Kush vriste ,kush thyente ligjet e shtetit diktaturës proletarjatit ai ndëshkohej pa mëdyshje ,jo si sot vetë garda e shteti vret njerëz të pa fajshëm në mes bulevardit dhe zhduken provat nga vet shteti ke parë ti se ç’është ky kapitalizëm mjeran ?!!!!
   i MARRSHI TË KEQEN SHTETIT E.HOXHËS !!!

   E.Hoxha krijoi një shtet të sigurtë të fuqishëm ku siguroi DREJTËSI PËR TË GJITHË ,punë për të gjithë ,shkollë për të gjithë,shëndetësi për të gjithë,dritën elektrike të syve ballit në çdo fshat e në çdo qytet,siguri rendë e qetësi maksimale ku fëmijtë e një pallati rriteshin të lumtur së bashkë me dyert të shtëpive të hapur,pa patur frikë prindi se dikush i rrëmben i vjedhë apo i përdhunon .Se po të ndodhte, fajtori duhej ta varte vetë litarin NË QAFË !

   Prandaj ju ithëtarët falsifikator po lufton me shpinë në ujë me argumenta të kapitaizmit pa moral e pa shpirt ,pa drejtësi pa pronsi pa punësi .
   Këtu ku jemi sot çdo gjë shitet e blihet SI NË PAZAR TË PEQINIT,fatëkeqësi edhe njerzit.!

   Reply to this comment
 28. Fitim April 14, 16:13

  Kjo eshte njera menyre per te pare historine, bazuar ne dokumentat e shkruar dhe ideologjite. Nje tjeter do te ishte te peshosh efektet dhe pasojat reale qe ngjarje te tilla kane ne jeten e perditshme te njerezve. Nese shohim pra cfare te mire i solli secili prej ketyre autoriteteve shqipetareve te thjeshte, mbase na del qe pushtuesit ne fakt kane bere me shume te mira se te gjitha qeverite shqiptare, fatkeqesisht.

  Reply to this comment
 29. kolonjari April 14, 22:23

  Enveri i dha popullit shqiptar ate qe ai meritonte si popull barbar dhe i pa edukar.Duhej te rronte edhe 50 vjet te tjera per ta civilizuar dhe emancipuar qe te mos ndodhnin keto tmere dhe primitivizma qe ndodhin sot.Enver nuk ben me nena.

  Reply to this comment
 30. P.A.B April 15, 08:39

  * Historia është një procesverbal, i cili ligësitë e shekullit të tanishëm ia përcjell për gjykim gjykatës së opinionit publik të shekujve të ardhshëm.

  * Paanësia është ajo që shkruan historinë, historia që shkruhet nga anësia, nuk është histori, është përrallë.

  [Sami Frasheri 1 Qershor 1850 – 18 Qershor 1904]

  Reply to this comment
 31. Gimi April 15, 11:02

  P.A.B- Citati i Sami Frasherit per historine e shkruar nga anesia eshte tamam per Enver Hoxhen qe historine e partise tij PPSH e ri-shkroi disa here ne varesi te grupeve armiqesore qe ” zbulonte ” duke i bere shoket e tij nga heronj ne poliagjente sipas qejfit e duke qene fallsifikatori me i math i historise ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 32. Nastradini April 15, 12:33

  Sallakja @.
  Edhe ju tek komenti per P.A.B . THATE gjysmen e te vertetes .
  Keni te drejte kur thoni qe duhet te merremi me politik , dhe nuk duhet te rrime indeferent ose asnjanjes .
  Dhe kete e ka thene Enveri .
  Por sot kohet kane ndryshuar , dhe populli shqiptare nuk ka nevoje per te majte apo per te djathte .
  Eshte e thjeshte , per politika sociale , dhe drejtesi .
  Besoje se iku koha e pluralizmit , Europa po hyne ne nje fase te re.

  Reply to this comment
 33. Pirro April 15, 13:48

  Kominterni urdheroi komunistet pasi Gjermania e sulmoi Bashkimin Sovjetitk ne Qershor 1941. PKSH ishte pjelle dhe kuislinge e jugosllaveve gjate dhe pas luftes. Shqiperia londineze u quajt e çliruar pasi u terhoq ushtria gjermane; forcat komuniste nuk e çliruan Shqiperine londineze. Autori ne kete shkrim jep disa te dhena te sakta dhe perpiqet te shplaje te keqen (komunizmin bizantin) qe e mbollen te tjeret ne Shqiperine londineze. Enver Hoxha ishte nje i pashkolle, nje kukell dhe agjent i serbeve dhe britanikeve.

  Reply to this comment
 34. Tartufi April 15, 14:15

  @ Pirro
  Pershendetje, armiqte e popullit tone kane qene Angloamerikanet,me rekurtimin e nje
  antishqiptari te felliqur te pa krahasuar me as nje tjeter,per te kryer sherbimet e tyre te
  ndyra,ne mes te komunisteve per te mesuar strategjine e ketij grupimi ,anti perendim
  Dylberin Enver.

  Reply to this comment
 35. MALUKATI April 16, 21:34

  LARTE E ME LARTE EMRI DHE FIGURA ETIJE

  Reply to this comment
 36. Avdi April 27, 21:03

  Nuk dua ta shpalli Enver Hoxhen as tradhtar po as hero. Dua që populli shqipëtar atë ta gjykoj në bazë të fakteve dhe rrethanave të kohës.Perëndimi e dergoj shqipërin në krahërorin koumist, perendimi deshi ta rrëzoj pushtetin komunist pa i plotësuar tre vjet, kur ai nuk i zbatoj urdhërat të cilët jo do e mos ishin në dobi të shqipëtarve.CIA dhe sherbimet intelegjente të tjera tentuan që ta ndërrojn pushtetin përmes të mercenarve dhe UDB-së jugosllave dhe e shtynë pushtetin e sapoformuar të krijoj ndjenen e të përndjekurit.Mercenart e përgaditur nga CIA, Intelegjentservisi e UDB-a dergoheshin te njerzit autoritativ vendor gjysëm legalisht dhe i dergonin informata Sigurimit që ai ti kapte dhe ti dergonte në internim, vetëm për ta kompromitue pushtetin dhe për të ngritur pakënaqësin e popullit .Shqipëria e vogël dhe e dobët nuk mund të përballej me këto fuqi dhe u vetizolua deri në skajshmëri.Mu për veprime të perendimit populli shqipëtar vuajti me dekada të tëra nga ata të cilët nuk pajtoheshin që pushteti të zgjidhej nga jasht.Tetë vjet shqipëria pasi u largua nga pakti i Varshavës ajo ishte e vetme dhe e pa mbrojtur deri sa perendimi bënte sehir.Ia pren të gjitha lidhjet me botën me të vetmin qëllim që ta izolonin dhe ta mposhtnin.As që u binte ndërmend për popullin i cili ishte viktim e këtyre planeve.Pra, perendimi është bashkfajëtor për vuajtjet e popullit shqipëtar nga regjimi i cili më së paku ishte komunist dhe më së shumti u bë pushtet paranoik she totalitar.

  Reply to this comment
 37. nipi Xhafer Deves October 12, 22:07

  Ne tere keto komente per te fshure b….informacioni i fevzinjve me idjoti del ‘SALLAKJA’ qe kerkon si 25 vjet te ‘hame politike’ ne vend te bukes kur femijet po vdesin urije.Punoni derra ose shkruani pa pseudonime!

  Reply to this comment
 38. Paci October 12, 23:24

  Fati i popullit dhe i Shqiprise per te mbijetuar dhe ndertuar nga hiçi , per te shkapercyer ne vendin me sigurine , arsimimin , shendetsine , me sportet dhe kulturen masive falas per te gjithe pa dallim , pa gjakmarrje dhe pa asnje stres , dhe me rrespektin dhe dashamiresine mes njerezve i duhej Shqiprise heroj i heronjve shqiptar Enver Hoxha . Gabime gjate jetes ben çdo qenie njerezore por kur shikon 25 vjetet e fundit sa shqiptar humben dhe sa shqiptar u tjetersuan ne kriminela ndaj vetvetes , ndaj vellaut , ndaj prindeve ndaj te pambrojturit dhe te pafajshmit , kur shef ne rritje drogen , semundjet , papunsine rritjen e moshes se pensionit , korrupsionin , drejtesinë e blere me para , token e mbushur me gure dhe qytetet me plehra dhe te papune duke pire kafe ne mes te rruges ., ahere une them , medet qe nuk e ben nena shqiptare edhe nje ENVER .

  Reply to this comment
 39. mir October 12, 23:54

  ..popull frikacak dhe i pa bese, si nuk doli nje trim ti bente atentat ketij diktatori kriminel,ketu behen te gjithe cuba. njeri thote dylber…..po kujt i krihesh k…..para diktatorit, ju ketu te gjithe me pseudonime qe gjoja jeni ne demokraci,vetem pellumb zaimi ka vene emrin, ju kur vdiq diktatori tre dite e tre nete homazhe nga gjithe trevat shikoni filmimet e kohes. ne kaluam nga diktatura ne anarshi….me thoni nje vend te botes qe jane hapur depot e armatimit, nje vend te botes ku shteti vjedh popullin e tije me firma piramidale, nje vend demokratik qe jane vrare 8000 shqiptare per pronen, nje vend demokratik qe emigruan 1 milion shqiptare per te mos u kthyer kurre ne atdhe,sa shqiptare jane mbytur ne adriatik per te shpetuar nga parajsa shqiptare,jemi te dytet per prostitucion ne itali e me gjere,20 vjet qe mbjellim droge miliarda euro pa investim lazarati sic e ka lene cerciz topulli, baronet e lazaratit kullosin lopet ne male shikoni sa rende jemi si popull,

  Reply to this comment
 40. vaso. October 13, 04:28

  mire se erdhe perseri zoti PAB

  i lexojme me kenaqsi komentet tuaj te ekulibruara dhe me argumentime te qarta.

  kur flasim per EHH duhet te besojme “palet e treta” dmth ato qe nuk kane lidhje me persekutimet ne sistemin 1945-1990 pra as ata qe kane vualtur ne burgje dhe as ato qe kane qene ne role drejtuese ne ate kohe nga baza deri ne kupole.

  Duhen te perjashtuar nga ai “shit-storm” kunder EHH sidomos ato amerikane shqipfoles qe kane “konflikt interesi” en ate periudhe si psh ish bashkpuntore te fashizmit apo elita e 1939-1944 qe pas lufte iken me gjermanin dhe nje pjese e tyre shkuan ne europe dhe amerike ku u moren me diversion,spiunazh dhe bombardim me radio e me vone me tv.

  Per kortezi kam zgjedhur nje “albiter ” te pa-anshem se cfare thote ai per EHH

  Indro Monataneli legjenda e gazetarise italiane dhe njohes perfekt i historise se shqiperise moderne krahas blozes qe hedh per EHH dmth anen e erret te tij hedh dhe disa mendime pozitive qe duhen respektuar.

  Pra pasi shan EHH mbare e prape thote dhe anen e ndritur te tij si me poshte:

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti

  -e fitoi pushtetin si partizan

  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  -Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  -në publik shfaqej rrallë

  -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

  -Nuk besoj se hoxhizmi mund t’i mbijetojë

  -pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.

  -boshllëqet në raportin mes forcave politike janë gjëja më e rrezikshme që mund të ndodhë.

  Konkluzion:

  EHH mund ta shaje “pa dogane ” deri ne mars 1997.Por pas kesaj date qe shteti shqiptar u shperfytyrua dhe kaloi ne nje situate “out the order” te pakten armiqte e tij duhet te mbylli sqepin.

  Fushata cerk-shekullore kanibaleske kunder tij po kthehet ne bumerang dhe tani defakto figuara e tij jo vetem eshte rehabilituar ( ne popull dhe jo ne bordellot e fejzi klanit) por njerzit e thjesht po e cmojne ne menyre progresive.

  Eshte bizarre te mendosh qe ne hoqem permendoren e Enverit ne 1991 per te vendosur Zogollin qe eshte nje miljon here i poshter se EHH

  Eshte bizarre te mendosh qe ne hoqem permendoren e Enverit ne 1991 per ti ngritur lapidarin per se gjalli antishqiptarit me te madhe te te gjithe kohrave Saleh Berishajt qe ishte nje shurre mbajtes i diktatorit te dashur dhe te paharruar EHH

  Reply to this comment
 41. artan nas October 13, 05:56

  RROFT VEPRA DHE JETA E ENVER HOXHS .tani qe nuk esht ju shkerdhata mund te shani sa te doni…. V .F .L .P . ..Askush mos mendoj se jam ndonje ish komunist.kam lindur ne 87.

  Reply to this comment
 42. Mark uk October 13, 07:42

  Nuk habitem qe ka prap nga ata qe e perkrahin E.H.Kta tipa ndahen ne tre grupe.
  1]Disa jan ish sekretar partie fshati me 4 klas shkolle.
  2]Ish spiun e oficer te sigurimit te ati shteti kryeminelesh.
  3] Ish te denuar e te persekutuar qe jua ka bere para e mbrapa ai shtet [po kta jan te pakte.

  Reply to this comment
 43. lato November 30, 00:03

  S`me duket Nastradini ky qe falenderon PAB!Do te jete ndonje tjeter qe perdor nickun e tij.

  Reply to this comment
 44. Alphade November 30, 11:06

  Lavdi perjetesisht jetes dhe vepres se heroit kombetar Enver Hoxhes : qent le te lehin….!!!

  Reply to this comment
 45. Paranoiaku December 6, 16:57

  Po te behej kjo ankete ne 1991, vetwm Nexhmija do te votonte per Enverin.
  Po te behej ne 1997 do te votonin pro tij 10perqind.
  Ne 2005 do te votonin 20 pwrqind
  Ne 2010 do tw votonin 40 pwrqind
  Dhe ja tani nw 2016 votojne 55 perqind per diktatorin.
  Sa do te votojne per Enverin ne 2020?
  Kjo me kujton ate thenien e mencur te Fan Nolit:
  Mos e gjykoni nje personalitet politik nga si flitet per te sa eshte gjalle, sepse te gjithe kane frike te flasin keq; mos e gjykoni as nga c’thuhet pas vdekjes se jane emocionet dhe endrat e “parajses” se pritshme qe e pengojne gjykimin; vleresimi real behet pasi “te jene ftohur gjakrat”, d.mth. ne 2020 ose 2030.

  Reply to this comment
 46. sarkazem December 6, 17:15

  OSBE ka bere autogol ne porten e BE ( me portiere Merkel sigurisht ) kur thote se 55% e shqiptareve votojne sot Hoxhen!
  Sepse mbesin 45% per BE ( e Merkelit )!
  Vetem po deklaroi OSBE se votuesit pro Enver Hoxhes jane dhe votues pro BE (me Merkel brenda patjeter )!
  Ha ha ha ha se keshtu kenaqet dhe Vllautina e BE!

  Reply to this comment
 47. Mark uk December 6, 18:20

  Aq i mire ka qene komunizmi sa Ish Gjrrmania lindore kerkon te ndahet e te kalojn ne komunizem.Sikur ta thoshte Edi Rama kto fjale jam i sigurt se gjinden si puna e disa komenruesve qe jan futur me disa emra e bajn komente do brohorasin PARTI ENVER JEMI GATI KURDOHER.

  Reply to this comment
  • tuc maku December 6, 19:37

   Pershendetje Markuk !
   __________________________

   Nuk je i sakte sepse quan komunizem nje periudhe qe quhej zyrtarisht socjalizem.Biles dhe vete Marksi po te cohej nga varri do ta kritikonte enverin me ashper se ju..

   Problemi kryesor eshte se ju kanibalet kunder enverit jeni me te ndyre se ai..dhe per tu bindur lexo me poshte:

   Bandat e “Mark Ukeve” dhe
   te “Komitetit të Maleve”
   kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt.

   Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë.

   Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan.

   Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra.

   Si perfundim zoti Mark Uk ju jeni nje miljon here me te ndyre se enveri se nuk ja u mbajti bytha me vra enverin por masakruat motrat tuaja duke shkelur dhe vete kanunin.

   ne gop te semes enveri..por dhe ju mallkuar ne jete te jeteve mor talebane te urryer

   Reply to this comment
 48. Visari December 6, 19:34

  Kur i vdekur Enveri fiton 55 % tw shqiptareve,merreni me mend sa do te fitonte po te ishte gjalle. Koha kalon dhe ia nxjerr me shume ne pah shkelqimin floririt. Ky sondazh tregon se populli e ka qare me shpirt bdekjen e Enverit, dhe Saliu kishte te drejte qe e mbante doren qe takoi enverin pa lare deri kur vdiq.

  Reply to this comment
 49. Thanasi qe ta plasi December 6, 20:35

  Eh mor Bac. Edhe i vdekur i mund keta horra. Te ndrite shpirti aty ku je

  Reply to this comment
 50. Miri December 7, 07:19

  Po normal qe kerkojme Enverin. Keta te ghithr jane plera dhe hajdut. Si mos te mjaft9nin keta jane mbledhur dhe ca hjdute nga jashte dhe e rropen vendin. Te pakten ai i fuste plumbin dhe nuk guxonin me be trimin keta.

  Reply to this comment
 51. Mark uk December 7, 09:48

  tuc maku: Paske gjetur nickun qe e meritoni.Paske ngelur ala si ne kohen e Tucit.Dukesh se ala e mendoni te gjall Enveri.Kot je munduar te thuash vetem nje fjale per enverin,po sigurisht e thuani per nje enver tjeter.Shko e beni homazhe enverit e atyre herojve qe na prune njers si puna jote qe ashte gabim te quheni njers.

  Reply to this comment
 52. Padrino November 20, 06:18

  Po tani qe Enveri, ka mbi 30vjet qe ka vdekur. Evropi, Ameriqia , qe e donin shume shqypnine, e” intelektualit “pse kane lene ne dore te, Antishqiptarit me te madh tè te, gjitha kohrave, sali haram berishovksit.kjo evropa, kurva, e motit, na pas” xhan”me gjithe Ameriqine , e gerqine, pse na ndihmojne, vetem llafe bosh, apo reforma, pse nuk fut ne BE , ne sa nje lagje Romes jemi katandisur.
  Enveri beri Shtet, jo shaka.

  Reply to this comment
 53. Aliu nga Selenic November 20, 08:37

  Enver Hoxha nuk munde te mposhte me propagande. Jo kurre. Enver Hoxha la vepra madheshtore qe edhe nje shekull nuk e arrijne dote. Vetem kure te bejn vepra me shume se Enver Hoxha athere munde te themi qe Enverit munde t`ja kalojen.Ndryshe ai do te rritet dita per dite.
  Pore nje gje po jua them. Ne se shpeton Edi Rama nga keto ktrahuar qe i sillen rreth e rrotull si hijenmat une kam besim qe do tja kaloje Enverit shume shpejt.!
  Edi Rama ne kushte e pluralizmit politike eshte strateg ku asnje lider i kohes se pluralizmit nuk e arrin dote.!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku November 21, 04:08

   O torrollaku i Selenices, po ku jane veprat e Enverit, mo? Apo i shikon ne enderr bashke me serën s katundit tend?

   Reply to this comment
   • Plaku Dixhital , NUK ESHTE ballist November 21, 10:26

    po ti ku i kerkon o Xhuxhumak veprat
    e Enverit ? tek kazani i paçes ?
    Ka rrradhe atje o debili xhxhumak
    ka shuimne rradhe ..
    i pari eshte Saliu me Zenin qe shtyjne
    turmen e nuk te lene ta ngjyesh …………………………………………………………………….
    Amerikanet jane te dytet ……

    mbas dy venedeve bosh eshte ,Like floriri
    me skrapallinjte …………………………………………………………………………
    Na kerkohet durim te hane Mafiosset
    sepse jane ata qe Krijojne PIL E SHQIPERISE .

    Ka 4 – 5 vjete qe EDVINI ka nderuar Mode ,
    duhet te Veshim [ trage ] çitjane qe te kemi
    ku te kullosim ,,…………

    Me fal , ti ku bene pjese ?
    Ku e shikon veten , te ngjyesh Koromenen ?

    Mire ti , Je i zoti dhe e ngjeve koromenen
    ,po femijeve te tu , ke te ” Lufte ” mbijetese u le ?
    DEBILI im i nerum .
    a sme thua , pse ? ? ….

    UNE PRODHOJE grurin , qumeshtin e mishin
    dhe politikanet jane te pasur ?

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku November 21, 15:34

     Po se mos dje ishe i pasur mer debil. Vetem se te behej qejfi ngaqe i shikoje te gjithe te hanin kake njesoj dhe kishe mundesi te spiunoje fqinjin, ose po te nxeheshe pak i futje edhe ndonje anonime per vellain. Dhe per dijeni or torrollak nuk jam as dixhital, dmth as me Saliun, e as ballist dmth as me Edvinin, apo ti kujton se Edvini nuk eshte ballist.Hahahahaha!

     Reply to this comment
 54. shabani November 20, 08:37

  Jane te njejtit njerez qe falimentuan dy sisteme politike krejtesisht medioker vendi beri perparime te dukshme mbas 45 po nuk krahasohen me fqinjet tane te cilet perparun 100 here me shume se ne fale planit marshall pra strategjia ishte e gabuar po te kishim nje sistem demokratik do te perfitonim nga ndihma e madhe amerikane gabimI me I madh I Enverit ishte se nuk e hapi vendin ne fillim te viteve 70 dhe te bente reforma

  Reply to this comment
 55. Pksh November 20, 09:58

  Une nuk po flas nese Enveri ishte i mire apo i keq.
  Cdukush e mendon si ka deshire dhe ne baze te bindjeve te veta.
  Por nje gje eshte nje e vertete qe askush nuk mund ta mohoje.
  Ai nuk leshoi dhe nuk shiti as dhe nje pellembe toke nha trualli i Shqiperise.

  Reply to this comment
 56. opinionist fevzi bythzi allati November 20, 14:16

  Duhet te llogarisni se perkrahesit e enverit kane 30 vjet qe po vdesin, Po pakesohen. Brezi nen 40 vjec pothuaj nuk e ka pare kurre me sy.
  Pra eshte nje gjenerate tjeter.
  Se po te ishte gjalle ajo gjenerate enveri do kishte mbi 90% te votuesve.

  Reply to this comment
 57. Gezimi November 20, 14:20

  Jo more kaqolet e Gazetes Dita, pasket bere Sondazhe dhe paska dale Enver bythcja i dashur per 50% te shqiptereve eeee?
  Po si shpjegohet pra qe ne keta 25 vjet ne gjithe Zgjedhjet qe jane bere ato Partite Enveriste nuk marrin as 2-3% te votave???
  Enver Hoxhes nuk ja ka njeri mallin as per tallonat, as per zboret, as per rradhat e ushqimet me lista, as per dyqanet bosh, as per burgun per nje fjale goje, as per vrasjet ne kufi.
  Nuk eshte 50% popullsia e Shqiperise e cmendur sa te doje Enverin.
  Te cmendurit jane aq sa vota marrin partite Enveriste, 2-3%. Aq jane budallenj akoma ne Shqiperi, nuk shtohen dot vetem pakesohen perdite.

  Reply to this comment
 58. Plaku Xhuxhumaku November 20, 18:09

  Tamam, nuk ka reklame me te mire:

  “Patatja eshte edhe buke, edhe gjelle” tha Enver Bythoja dhe turma e brohoriti sikur te kish folur Zoti.

  Hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

  Nexhmija dhe te pjellet e Enverit duhet te kerkojne para nga i Zoti i dyqanit per thyerje te copyright-it.

  Reply to this comment
  • agroni November 21, 10:35

   ne 2017 ne Gjermani
   patatja eshte edhe sallat edhe embelsire …………

   Ti si Idiot sot si brohoret per Diabetin tek
   femijet e demokracise ?
   apo femija jot nuk eshte me diabet ,
   dhe zjarri nuk ka arritur tek bytha jote ?

   Reply to this comment
 59. demo November 21, 03:04

  Sipas enverit armiq te Shqiperise jane Italjanet Gjermanet,Anglo-Amerikanet dhe Europa Perendimore.
  Miq te Shqiperise jane Serbo-Malazezet,dy popuj miq jane greket,baba eshte populli rus,vella eshte populli Kinez,populli vjetnamez,populli palestinez,korea veriut dhe nja 2-3 vjet edhe afrikano-kongolez.
  A ka dicka qe nuk shkon ketu?
  Troc,fare.A ishte Enver Hoxha nje drejtues kulti si Charles Manson(ky rrockstarri,qe vdiq dje),qe sugjestiononte viktimat te kryenin krime te perbindshme ,qofte edhe kunder femijeve?A ka qene populli shqiptar prej frykes,nen efektin e sugjestionit te manipulatorut te turmave Enver,sa ta skllaveroje qe gjate te ashtuquajtures Lufte nac-clirimtare?A ishte nen efektin e “Droges” UNCL,nga dy prestigjatore serbo-malazez,qe detyruan 70 mije skllever te “droguar” menderisht,te masakrojne bashkatdhetaret,per tu hapur rrugen sundimit serbo-malazes ne Kosove dhe Shqiperi?
  Pushtuesit serbo-greke nuk kane pasur as fare arsye per te mobilizuar ushtrine e tyre,per te pushtuar,skllaveruar,shfrytesuar shqiperine,Kosoven,Camerine.Kete e kane bere me “Jeniceret shqiptare”te ushtrise nac-clirimtaer,qe pushtoi Kosoven per llogari te serbeve dhe braktisi Camet nacionaliste,ne duart e njesive terroriste greko-vllaho-suliote te Zerves.Kesaj i thone keta enveristet e sotem:Epopea e Luftes nac-cl.kunder armiqve dhe tradhetareve.Kush ishin armiqte dhe tradhetaret? Malsoret e Mirdites?Malsoret e Dibres?Malesoret e Kelmendit?Populli Shqiptar i Kosoves?Populli shqiptar Autokton i Camerise?Ja,kunder tyre ka luftuar ushtria e Enver Hoxhes,tamam si Jeniceret e kllonuar menderisht,qe i stervitnin Turqit ,me pas i leshonin kunder nenave,motrave dhe shtepive ku kishin lindur.
  Kjo eshte periudha e ndritur e luftes nac-clirimtare, kunder armiqve dhe tradhetareve.Pas saj vjen ferri i ndertimit te socializmit dhe komunizmit,ku jane bere ca gabime(!)Pakkk,shume pak gabime,,edhe keto “te nxitura nga pressioni i jashtzakonshem i Imperializmit,me ne krye Imperializmin Amerikan,qe sot e pranojne me gojen e tyre,qe kane derguar Hamit Matjanin,dhe ca bandite diversante te rrezojne me arme ne brez dhe thike ne goje,pushtetin popullor”(!)
  Per qorra na marrin Nexhmijexhijte?Po te donte te nxirrte skilen Enver nga qymezi Shqiperi,Amerika e bente si ne Irak,Afganistan,Jugosllavi,apo i mungoshin aeropllanet,aeropllan mbajteset.Mos trembej nga minat Jugosllave tye Enverit?

  Reply to this comment
  • Me lodhen Budallenjte dhe Mark uk debilizmi November 21, 10:07

   Po demo ,
   njashtu eshte ,
   na dritherove , Kokra – kokra na i bere ….
   emocionet ………………………….
   Minchia ç’fare shpjegimi Ballisto Zogist i Kestuar
   ke bereeeeeeeeeeeee, dio bon haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   demo je ? apo bene buRdallain ?
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   ENVERIT ti lash kembet
   dhe ujin tja mbash si Aqua santa .
   Edhe ti tek Bithegrisurit bene pjese .
   Enveri per BITHEGRISURIT , SI puna jote
   luiftoje o koke Katror.

   Me dashni proletare te perqafoje fort ,
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   nuk hake Pyka fare o gthe Ballisti .
   Edhe ti tek Tajvani KULLOT ?

   Reply to this comment
 60. Bathorerizimi i Shqipere+ per Interesa Politike . November 21, 09:57

  i vetmi koment me kembe ne toke .
  Ballistat i bien legenit si gjithmone .

  Reply to this comment
 61. Me lodhen Budallenjte dhe Mark uk debilizmi November 21, 10:08

  Po demo ,
  njashtu eshte ,
  na dritherove , Kokra – kokra na i bere ….
  emocionet ………………………….
  Minchia ç’fare shpjegimi Ballisto Zogist i Kestuar
  ke bereeeeeeeeeeeee, dio bon haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  demo je ? apo bene buRdallain ?
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  ENVERIT ti lash kembet
  dhe ujin tja mbash si Aqua santa .
  Edhe ti tek Bithegrisurit bene pjese .
  Enveri per BITHEGRISURIT , SI puna jote
  luiftoje o koke Katror.

  Me dashni proletare te perqafoje fort ,
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  nuk hake Pyka fare o gthe Ballisti .
  Edhe ti tek Tajvani KULLOT ?

  Reply to this comment
 62. BUTROJA 2 November 21, 10:54

  E gjith kjo eshte krijuar nga vet Hoxha:Gjate sistemit vrau intelktualet u dha poste llumit te shoqeris (hajdutet,te pa beset imoralet both lepirsit pasi i dergonte ne shkollen e partise merrnin poste te rendesishme ne shoqeri:PARTIA mbi te gjitha!!?Ata pak intelektuale qe ishin nuk flisnin dot nga frika:Si rezultat shumica e popullsis cilis CLASE i perket????

  Reply to this comment
 63. intelektuali November 21, 13:12

  HODHI CA PATATE TE SKUQURA GAZETA DITA ME ENVERIN SI IBRET DHE TE GJITHE ENVERISTET KERCYEN ZGUPTHI PER TE MBROJTUR KAUZEN E PARTISE SIKUR T’I KISHTE PICKUAR ZEKTHI

  Po grekofoni nga Saranda e Balilajt ka bere estrade more fanatike te paudhe per te shitur birren dhe patatet qe i ka gatuar me shurre, njesoj si ne Kohen e Qepes te Enverit.

  Reply to this comment
 64. Plaku Xhuxhumaku November 21, 15:39

  Po keta enveristat kishin qene te pasherueshem, mileti u pshurri idhullin, dhe u leshua si qeni nga zinxhiri neper bote, keta akoma me perrallat e shkolles se Partise. Ikni or pirdhuni, delenxhinj nuti. Dhe hahahaha ju ka ngel mendja ke ballistat e ke zogistat or tru fosile.

  Reply to this comment
 65. DRERI I TROTUAREVE November 22, 16:49

  o njeres…diktaturat kane sjelle ghithmone nostalgji mbas disa viteve qe jane permbysur…sepse diktatura te jepte minimumin..por e kishe te sigurte..dhe skishte terci verci..o me mu o kunder meje…ne itali mbas 70 vjetesh qajne musolinin…sepse ishte i pari qe beri zap mafien…zhduku krimet…mbas pranveres arabe qajne gedafin..mubarakun..enver hoxha pati meriten e konsolidimit te shtetit…ate qe sale haleja e shkaterroi per 24 0re…ka bere krime..diktatura pjell krime..per te zgjatur kohen e sundimit…ti ke i kore veriu..qe po ja prish gjumin demokracise me te madhe ne bote..edhe pse ai kimirlesh a kimirsung..eshte kokrra e gomarit..ENVERI E THA..per 5 vjet do me qani…per 5 vjet do me shani..pastaj do me kerkoni…populli ka humbur ate koperte qetesie qe enveri ta jepte..tani jena te gjithe me smartfone..me suv..me benza..i bojme pushimet ne europe…po skemi siguri…KAPITALIZMI IDEAL I VENDEVE SKANDINAVE…ESHTE DIKTATURE NE MINIATURE…RREGULLI DHE LIGJI…JANE DIKTATURE…DONI APO SDONI JU…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim