6 gardianët grekë që torturuan Ilia Karelin shkojnë në gjyq

December 29, 2015 21:28

6 gardianët grekë që torturuan Ilia Karelin shkojnë në gjyq

 

Të hënën e ardhshme gjashtë oficerë të burgut Nigrita do të dalin para gjykatës për ngjarjen e ndodhur në mars të vitit të kaluar. Të akuzuarit rrahën dhe torturuan Karelin deri në vdekje.

Çështja ndiqet me interes në Shqipëri, ku në gjykatë do të jenë të pranishëm dhe përfaqësues të grupeve për mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Ndërsa familjarët e Karelit nuk kanë udhëtuar drejt Greqisë për shkak të shtrëngesave financiare.

Kareli u transferua në burgun Nigrita në mars 2014 pasi vrau një gardian të burgut me një xham në burgun Malandrino, ku po kryente një dënim prej 12 vite burg për grabitje.

Pamjet e publikuara në televizionet greket tregonin gardianët që shoqëronin atë në dhomën e pritjes dhe disa orë më pas e kthejnë në qeli ku edhe vdiq. Autopsia tregoi se Kareli ndërroi jetë për shkak të dëmtimeve masive nga rrahjet.

December 29, 2015 21:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim