6 shkurt 2019

February 6, 2019 02:05 Updated

6 shkurt 2019

February 6, 2019 02:05 Updated
Komento

5 Komente

 1. A.GRAMSH February 6, 10:59

  ARSIMI NUK RILIND ME ‘LIGJE’!
  ‘Po mbolle qepe nuk mund te vjelesh patate’
  —————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Nese shkalla e ‘arsyetimit’ ne trurin human eshte e vertetuar katerciperisht qe eshte e ‘limituar’ tek ne ne keto 28 vjet pas ikjes se Rinise e trurit te para veteve ’90 eshte nen limitet e çdo popullsije te rajonit aqe me teper pas rritjes se shkalles se analfabetizmit e swidomos ‘futjes’ se FESE SI DOGME !

  Ne gjithe vendet ne zhvillim apo te ‘Botes se trete’ si ky i yni eshte manija qe te dergohen femijet ne shkolle me idene dhe mentalitetet e se kaluares se sa me i shkolluar aqe me teper rritet probaliteti te perballoje jeten e te ndihet sa me mire ne shoqeri!
  Per fatin e keq ne sistemin e ‘ekonomise se lire te tregut’ e aqe me teper ne ‘Neoliberizm’ jo vetem nuk eshte vertetuar qe nje popull sa me i shkolluar aqe me teper e te rritur MIREQENJEN per fryme por per Paradoks eshte vertetuar e kunderta dhe si shembuj meret lindja e larget ,Tajvani.Koreja e jugut dhe ne Europe Zvicera!

  Ne neoliberizem quhet humbje kohe dhe investime jo produktive te studjosh e humbesh rinine me fakultete apo lende si filozofija historija letersija,muzike biologjija e me radhe..por synohen lendet e shkencave egzakte e ato veçanerisht aplikative…
  Politikat e Bler me moton ‘shkolle-shkolle-shkolle’ paten nje fare ‘entusiasmi’ e ‘rezultat per periudhen kur informatika e teknollogjija interneti perfshi paten nje ‘BUM’ dhe vetem kaqe!

  Ekonomine (zhvillimin) nuk e bejne ekonomiste sa do te mire te jene por ‘Politikat ekonomike’ ku investohet tere mendimi ekonomik e shkencor-Reformat!
  E reformat perpunohen nga njerez me TRU e arsye ne limiteet ‘superiore’!
  Pra ashtu si tere politikat ekonomike ashtu edhe ARSIM behen nepermjet reformave dhe reformat perpunohen nga mebndimi ekonomik e shkencor e miratohen ne Parlament!
  Tek ne edhe tere ‘istitucionet’ shkencore po mbi te gjitha PARLAMENTI ku perpunohen e miratohen reformat jane ashtu si tere sektoret e tjere MONOPOL i nepotizmit e klientalizmit qe ne SHQIP do te thote INJORANCE!

  Kush do ti perpunoje reformat ne kete vend kur sistemi akademik eshte nga me te korruptuarit e monopolizuar nga nepotizmi e klientalizmi dhe nuk u intereson CILESIJA po mbillet vetem injuorance,kush parlament qe eshte monopolizuar nga kreret e 128 bandave partish IDJOTESH qe emerojne si deputete IDJOTE apo prostituta me koken bosh me ferexhe e perizoma,ato do bejne reformat e ‘politikat ekonomike’ perfshi dhe ne arsim!?

  Tragjikisht ky vend çdo dite e çdo vit qe po kalon po shkon drejt gremines dhe arsyeja kryesore eshte se ketij POPULLI bashke me SOVRANITETIN i kane hequr nga drejtimi edhe INTELIGJENCEN qe ti rilindi ashtu si shtetin edhe deget e sektoret e tjere si ekonomik financiar bankar e ate ARSIMOR!
  Nuk duhet te harrojme kurre se ne si popull na kane ushqyer me dogma ne vend te BUKES 28 vjet kjo politike sa injorante e alabake aqe dhe antishqipetare qe jo vetem nuk mund te beje asnje REFORME per te rilindur shtetin por me mburrje ka propoganduar ‘neoliberizmin’ e anarkine nepermjet fjaleve fantazem ‘Biznes’,’Affere’,’monopol’ !

  Monopolet ne ekonomi e veçanerisht ne sektoret strategjike si sistemi financiar e aqe me teper ne sistemin ARSIMOR nuk ‘PRANOJNE’ asnje parim te ekonomise se tregut si Meritokraci-Barazi mundesish-kONKURENCE–!Monopoleve nuk u interesojne per rreth njerez te mençur por medioker,njerez te ‘besueshem’ qe tu ruajne monopolet dhe fitimin nuk e rikthejne per zhvillim por e depozitojne jashte e ska kush i konkuron!

  Nuk mund as te behet fjale per Reforme e politika ekonomike financiare e bankare e aqe me teper ne ARSIM pa rilindur shteti bashke me istitucionet e 4 pushtetet e aqe me teper kur behet fjala per arsimin qe politikat duhet te jene te ‘PILOTUARA’ me paresi cilesine ku te investohet ne sektore dege tejet te SPECIALIZUARA qe vihen ne sherbim te zhvillimit njohurive te ekonomise e veçanerisht ne ‘Ekonomine e sherbimit’!

  Nuk eshte pune fondesh eshte pune mentalitetesh e truri te behen reforma!
  Kush do ti beje reformat kur tere strukturat jane monopolizuar :Sistemi akademik nga Malltezet e Dhori Kulot,pushteti baze legjislativ nga Mul nokat,Mehmetat,Monat SpiroPordhat analfabete,sistemi financiar nga Bodegardet e krimit financiar,Sistemi bankar nga fullhanerija dhe tere femijet mbesat niperat e Mul Nokave Monave Metave mutrave!!!!!!!
  Kujt i intereson SHKOLLA,kujt i intereson i ZGJUARI apo TRURI ne kete vend mesjetar kur tere pushtetet e istitucionet jane mbushur me HAJDARE!
  Do te thote ‘Te blesh belane me para’!
  Ketu jo vetem parlamenti eshte i emeruar me IDJOTE por edhe keshilltaret qe keshillojne perfshi dhe ‘akademiket’ tere ligjet dhe gjitheçka e bejne vjo ne funksion te dijes te shkences po injorances e ne sherbim te padronit te ministrit kryeministrit presidentit IDJOT!

  P.S—Per 29 vjet mbas shlaterrimit te shkolles dhe tere istitucioneve shkencore pse nuk u krijua nje ‘Fondacion’ per te kredituar ne menyre afatgjate nxenes e studente te shkelqyer si ne shume vende e te rikthenin kreditimin mbasi te fillonin pune po jane dhe kredi te ‘BUTA’ APO MAFISHE –Tere krereve te krimit korrupsionit perfshi dhe HAJDAREVE te prokurorive gjykatave per ti KORRUPTUAR e ruajtur pushtetin e krimit ne perjetesi!??
  RRENJET E KRIMIT JANE NE PARLAMENT!

  Reply to this comment
 2. jetimet e 21 Janarit February 6, 11:42

  NJE ÇOBAN ANALFABET MUND TE DREJTOJE E ‘MENAXHOJE’ SHUME ME MIRE SE DJALI ME UNIVERSITETIN E SHKENCAVE SOCIALE TE QORRIT DHE MARK MARKUT , NJE ‘NDERMARJE’ TE VOGEL APO AGRITURIZEM SE DI SI TI KULLOSE LOPET SI TI MJELE SI TA BEJE BULMETIN E SI TA REKLAMOJE MISHIN E PJEKUR QE MISHI TE PIQET HUNJTE MALLTEZE TE MOS DIGJEN!!!!!!!!!!!
  Mbyllini keto universitete bordello qe po mbahen me parate e femijeve shqipetare pa buke o krriminele per te ushqyer arxhidat e tere krriminelet qe skane lene emer pa u vene ketyre fabrikave te injorances ‘europian’ amerikOn çILI APO KAZon….

  Reply to this comment
 3. lexues i dites February 6, 11:50

  ‘Sbehet vreshta me urata po me shata e me lopata’—
  Ne vitet ’60 Tajvani nivelin e te shkolluarve e kish 52 perqind ndersa Venezuela 72 perqind dhe te ardhurat per fryme Venezuela i kish 200 dollare ndersa Tajvani 122 dollare!!!??
  Sot te ardhurat per fryme te Tajvanit jane 10 here me te larta se ato te Venezueles ose 18.000 dollare kundrejt 1800 dollare se i drejtojne koqe kandare!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Truni mut'thatit February 6, 12:00

  Trunin e rrjedhur te N.Vojtores mund ta cposh me truel po mund t’a sperkatesh dhe me shurre. Kjo me erdhi ashtu spontanisht kur pash foton. Shume e goditur. Bravo ilustruesit

  Reply to this comment
 5. GJYQI I HAGES February 6, 13:50

  Çdo investim ne kete universitet halesh e konviktesh aqe me teper private kur shqipetaret po vdesin per buke perben:KRIM! KRIM!KRIM!KRIM!KRIM!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*