6 të vrarët e ‘ditës së veshit’

Nga ARBEN DUKA May 3, 2013 11:27

6 të vrarët e ‘ditës së veshit’

 

Ej, ditën “shkuljes së veshit”,

Këtu gjashtë njerëz u vranë,

U bë ai vesh mal me mjegull,

Berishët të vrarët s’i panë!

 

Një gjë më komike se kaq,

Këtu asnjëher’ nuk ka ndodhur,

Me veshin e një kastraveci,

Të merret gjith’ shteti i lodhur!

 

Këtu gjashtë njerëz u vranë,

At’ditë nën diellin e drekës,

Po pushtetarët s’i panë,

Nga veshi i pjerdhur i Cekës!

 

Ç’t’ju them më tepër o miq,

E shihni ju vet’ komedinë,

A mund të ketë më të liq,

Se këta që kan’ qeverinë?!

 

Kufomë që ecën në këmbë,

Më duket Egini i shkret’,

Tek ky me thonj e me dhëmbë,

Po mbahet i ziu pushtet!

 

Çdo nxjerrë komision’ i hetimit

I ngritur me ngut këtë here?

Do nxjerrë që vesh’i Eginit,

Të shpallet për kombin një vlerë?!

 

Pas Urdhrit të Artë të Shqiponjës,

Do shtohet nj’e re dekoratë,

Një “Urdhër i Veshit të Cekës”,

Q’u bë hero atë datë!

 

Kur veshin ia shkul një fëmije,

Kuptimin me kohë ia kam ditur,

Ai pak a shum’ mund të thuhet”

“Ti rritu se ende s’je rritur”

 

Me shpullë ky Rama s’i ra

Dhe kjo mendoj jo më kot,

I moçmi një fjal’ na e la

S’qëllohet një mizë me top!

 

Saliu një ‘shpullë’ po të kish,

I jepte veç krah’ marrëzisë,

Do thoshte se Rama i ra,

Me shpullë të gjithë qeverisë!

 

E mbase një shpull’ qeveria,

Si metaforë e ka pak,

Ndaj dua me vrejtjet e mia,

Kandillin ta ndih’ sadopak!

 

Se mbase dhe vargjet e mia,

Ndihmojn’ Komisionin nga pak,

Edhe pse nuk njeh historia,

Një tjetër kaq shum’ qesharak!

 

Alarmin me drita të kuqe,

Si ndezi ky shtet ne e pamë,

Për veshin e vockël të Cekës,

Dhe jo për gjashtë që u vranë!

 

*Shenim i autorit: Ate dite që ndodhi ngjarja e shume-diskutuar e Vjenes, ne Shqiperi krimi vrau 6 qytetare te tjere

 

 

Nga ARBEN DUKA May 3, 2013 11:27
Komento

6 Komente

 1. lavirja e kuvendit May 4, 13:58

  Ky rregjim do te hyje ne histori si rregjimi i qyfyreve. Brez mbas brezi do tregohen qyfyret e Sales qe kur u pranua ne Partine e Punes dhe deri diten kur populli i vuri gishtin su…s.

  Reply to this comment
 2. matteo May 4, 16:00

  Kush pyet sa vriten ne dite ketu te ne! Kjo, me duket, eshte edhe rrjedhoje e politikes se dites. I gjithe sistemi shteteror, gjithe pushtetet e tij kane marre detyren e shenjte te mbrojne fyhrerin, se pa te behet kjameti. Keto do populli qe jep parate per te mbajtur shtetin ne kembe. Ne edhe bar do te hame, po ra shi, vetem te kemi pushtetaret, qe te vazhdojne te zhvatin pambarimisht para’ e prona, der sa te mos mbetet me. Hallall ua befte Zoti! E kane hak vendimin e Tij.

  Reply to this comment
 3. berti May 5, 14:47

  o pijetar Gones do tia thuash nje labce si nga Tepelena mo se u be Faten ky mo me Mediun e kutpon ti se ne 2005 i ngrite kenge e mba mend

  Reply to this comment
 4. ciko-nili May 6, 11:54

  Ne ka marezi qeverie
  Qe sot hapur ka dale sheshit
  Eshte komisioni parlamentar ne hije
  Ngritur per ate terheqjen e veshit

  Sa e zellshme eshte kjo qeveri
  Per ta ndeshkuar opoziten, nuk i rihet
  Kesaj i thone sic thote populli
  Se fshati po digjet dhe kurva krihet

  Pak halle sa sot ka Shqiperia
  Kembe kryq eshte ulur varferia
  Ndersa kuvendi merret me veshin
  Se ashtu e urdheron qeveria

  Per parlamentaret e qeverise
  Qenka krim kur terheq nje vesh
  Dhe haron krimet me shumice
  Nga 21 Janari e deri ne Gerdec

  Ja ku po e them me ze te forte
  Ky komision eshte vec nje buje
  Si gjithnje komision thjesht politik
  Qe do te thote vec nje vrime ne uje

  Reply to this comment
 5. ben May 6, 12:50

  As sot nuk i votuan komunistet ato 3 ligjet, nuk duan te hyjme ne EU. Ashtu i kane mesuar prinderit e bllokut dje ne darke. Ja ku duken qe jane akoma bolshevike te kuq. Cfare demi iu be Shqiperise. I madhi Konica kishte shume te drejte, rrace bastarde.

  Reply to this comment
 6. Jocelyn July 29, 18:58

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really recognise what you are speaking about!

  Bookmarked. Please additionally seek advice from my website =).
  We can have a hyperlink trade contract among us

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim