6 truke që ju shpëtojnë jetën!

December 21, 2017 17:10

6 truke që ju shpëtojnë jetën!

Nuk e kishit menduar më parë, por këto truke ju shpëtojnë jetën. Pasi t’i mësoni do të na jeni mirënjohës…

 

  1. Akull në plagë

Pse është e gabuar: Akulli me të vërtetë ndihmon në zvogëlimin e plagëve, por mos e përdorni direkt në lëkurë sepse do të merrni një djegie të ftohtë.

Si ta bësh mirë: Vendos një leckë mes lëkurës dhe akullit. Aplikoni akull të ftohtë për 20 minuta, hiqeni akullin dhe prisni 20 minuta të tjera. Përsëriteni disa herë.

 

2. Fërkimi i një personi me ethe me alkool ose uthull

Pse është e gabuar: Fërkimi i alkoolit mund të krijojë dehje, ndërsa uthulla do të rrisë shumë aciditetin. Është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët.

Si ta bësh mirë: Ethet mund të lehtësohen duke pirë shumë ujë dhe me ajër të ftohtë në dhomë.

 

3. Ngritja e kokës së një personi të pandërgjegjshëm

Pse është e gabuar: Nëse dikush është pa ndjenja, mos i ngrini kokën dhe as mos e spërkatni me ujë. Mos i jepni as kafe sepse kjo do ta hidratojë.

Si ta bësh mirë: Ngrini lart këmbët e personit, lironi kopsat ose çdo gjë tjetër që mund të krijojë probleme me frymëmarrjen.

 

4. Përdorimi i gjalpit ose salcës së kosit për të trajtuar djegiet

Pse është e gabuar: Arsyeja e vetme që ju bën të ndjeheni mirë pas kësaj është sepse substanca është e ftohtë në djegie. Rreziku është se gjalpi shkon më thellë ose salca shkon më thellë dhe bën më shumë dëme.

Si ta bësh mirë: Mbajeni zonën e djegur në ujë të freskët për 15 minuta. Asnjëherë mos e plasni flluskën e djegies, pasi ajo do të heqë shtresën mbrojtëse dhe do ta lërë të hapur plagën për infeksione.

 

5. Të nxitësh vjelljen në rastet e helmimit

Pse është e gabuar: Rekomandimi standard për helmimin është të villni. Megjithatë, është rreptësisht e ndaluar nëse ju jeni helmuar me substanca acide, alkalike ose kaustike.

Si ta bësh mirë: Telefononi menjëherë një ambulancë. Nëse jeni ende i sigurt se vjellja do t’ju bëjë mirë, mos përdorni mangan, sode buke ose qumësht për ta shkaktuar atë. Në vend të kësaj, pini shumë ujë të ngrohtë.

 

6. Përdorimi i qepjeve në vend të ngjitjes së lëkurës për prerje të ngushta dhe plagë

Pse është e gabuar: Mbajtja e qepjeve në plagë është një procedurë e gjatë dhe e dhimbshme që kërkon largimin e qepjeve më vonë. Përdorimi i ngjitësit të lëkurës ka dy përparësi kryesore: është e shpejtë dhe praktikisht pa dhimbje.

Si ta bësh mirë: Së pari, ndalo gjakderdhjen duke aplikuar presion. Pastaj mbyllni skajet e plagës dhe aplikoni një ngjitëse të lëkurës. Prisni derisa të thahet.  /shije.al

December 21, 2017 17:10
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin