60 dosje penale për firmat e ndërtimit në Durrës e Tiranë

December 6, 2019 09:24

60 dosje penale për firmat e ndërtimit në Durrës e Tiranë

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë mëngjesin e së premtes, kryeministri Rama tha se policia ka regjistruar 60 kompani ndërtimi që lidhen me ndërtimet me probleme dhe që janë në proces hetimi.

Kryeministri kërkoi që dosjet për të gjitha ndërtimet me probleme, për të cilat është vendosur se do të shemben, të jenë gati ditën e hënë, ndërsa pastrimi i inerteve në objektet e shembura duhet të përfundojë brenda dhjetorit.

Kryeministri gjithashtu tha se në seancën e fundit të parlamentit më 19 dhjetor duhet të miratohet ligji për rindërtimin, pasi ndërtimet e reja nuk mund të realizohen me procedurën normale ndërkohë që vendi ndodhet në një situatë të jashtëzakonshme.

Të bëhen dosjet e pallateve që do të shemben. Deri ditën e hënë të jetë plani i punës në tavolinë. Kombinati dhe për pastrimin e inerteve ta bëjnë kompanitë me kontribut. Në Durrës kjo është vënë në vijë.

Të fillojmë pa humbur kohë edhe transformimin e fushës në Porto Romano. Brenda Dhjetorit të mbyllen dhe të mos shkojnë më plehra në Porto Romano. Është momenti të mbyllet edhe plaga e madhe e maleve të Krujës, të fashohen.

60 firma në Durrës janë të regjistruara nga policia dhe hetimi përkatës si kompani që lidhen me godina të ndërtuara, 12 janë gati, një apel të tjera që të vijnë, nëse duan të lajnë një pjesë të shpirtit të tyre në këtë proces.

Hetimi vijon. Janë 30 persona në grupin e hetimit të policisë kriminale bashkë me prokurorët që po mbledhin dokumentet.

Nuk ka asnjë provë që fshihet të gjitha vendngjarjet janë të mbyllura nga pikëpamja e dokumenteve, provave, fotografimi, etj.

Duhet bërë edhe lista e kompanive që përmbushin parametrat e sigurisë që do të jenë pjesë e shortit për ti ftuar më pas në programimin e rindërtimit.”

o.j/dita

December 6, 2019 09:24
Komento

11 Komente

 1. Filoeuropiani December 6, 09:29

  Si na bere nja nje jave gjykatesin ku percaktoje sa do denohet njeri dhe sa tjetri e cave ia u shkembeve burgun me pune vullnetare tani te ka ardhur koha te besh zedhenesin e prokurorise. Te shkon me shume kjo puna e zedhenesit.

  Reply to this comment
 2. intelektuali December 6, 10:08

  PO INXHNIERAT DALLKAUKE TE KOHES SE QEPES TE ENVERIT, NE CILEN BRIME MIUT JANE FUTUR TANI?

  Luljeta Bozo dhe Arben Mecaj me Lukunine e “BEDELAVE” aktore, inxhiniera te leshit strukturoro-konstruktore famoze te Realizmit Socialist qe dalin perdite ne studio Tv dhe deklarojne:

  TERMETI I ZOTIT ISHTE NJE FITORJE E SHKELQYER SHENCES SE NDERTIMIT ENVERISTE SHQYPTARE SE VERTET GJYSMA E NDERTESAVE RANE DHE U SHKATYERRUAN DUKE LENE PAS 51 VIKTIMA “PALO GJE”, POR AMA GJYSMA TJETER MBETI GJALLE NE KEMBE SI “SHKEMB GRANITI” DHE SI FANAR NDRICUES I rILINDJES SOCIALISTE NE BOTE.

  Ta Edvin Kaqoli po ben edhe Prokurorin edhe Gjykatesin dhe urdheron hapjen e 60 dosjeve penale per investitoret dhe ndertuesit e LIQ qe ka dekada qe i komandon si t’ja doje qefi, ne kundershtim me deklaratat e inxhniereve BEDELE te tij qe deklarojne se vetem 10 % e ndertesave fatale jane te Kohes se ndritur te Rilindjes, 90% jane te Kohes se Qepes te Enverit me pune vullnetare pa autor dhe pa fajtor.

  NA RUAJ O ZOT NGA NJE SHTET I TILLE,

  por:

  NA SHPETO O ZOT NGA INXHINIERE TE TILLE DRU ME PRE DHE BEDELA TE CDO REGJIMI DIKTATORIAL.

  Reply to this comment
  • Shpetimi Debatik December 6, 11:53

   Ti o in-telhaleje ta paska shpartalluar keq bythen Marteli i meskembeve te ENVERIT aq shume sa edhe shtate breza ne vazhdim do ta kujtosh e perjetosh ORGAZMEN shpartallese te qentralines me veprim te limituar se tru e din dhe vet qe nuk ke.
   Vai a fan cullo una volta e per sempre, figlio di putana.

   Reply to this comment
  • Filoeuropiani December 6, 15:37

   O loqe inxhinieret e kohës se Enverit i kane thene qeverise qe pallatet duhet te kolaudohen me ligj cdo 20 vjet si ne cdo vend me rrezik tërmeti. Pikerisht per te testuar materialet qe ndryshojne me kohen apo për per te pare ndryshimet qe kane bere loqe si puna jote qe i duket vetja i mençëm ne themele, brenda banesave ne trare e kollona, shtesat anesore dhe te kateve.
   Ik futi ne nji grosh tani dhe fryu me pordhë.

   Reply to this comment
 3. QYTETARI December 6, 11:52

  More ky intelektuali eshte sy topja qe iku , i helmatisur dhe i qelbur ne vurkun e ligesise se tij. Hengert vehten.

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 6, 12:34

  Vampire fanatike te Enverit, fansa te Rilindjes Enveriste dhe te bedeleve inxhiniera, BEDELE ne sherbim te plote te Edvin Kaqolit:

  Nuk e degjuat intelektualin 5 vjet me pare per injorancen ne Drejtimin e shtetit te inxhnierave famoze dru me pre te Enverit qe e kane mesuar inxhnierine strukturore nga bunkeret e Mehmet Kasapit qe i thonte inxhnierit projektues:

  FTUTU BRENDA NE BUNKER TE PROVOJME DIJENITE DHE INTELIGJENCEN TENDE!

  dhe:

  Urdheronte ta qellonin bunkerin e Partise dhe mjeranin brenda, inxhnier strukturor me antitank, shume inxhniere strukturore iken per “dhjame qeni” dhe nuk e kaluan “Provimin” LIVE te Mehmet Kasapit, ata qe shpetuan mbeten gjithe jeten ose qorra ose shurdhmemece, intelektuali njeh shume prej tyre, madje pin kafen te Tajvani dhe u qan hallin cdo dite,

  por:

  KUR DO TE FUSNI BRENDA NDERTESAVE MODERNE TE RILINDJES PROJEKTUESIT E EDVIN KAQOLIT QE T’I QELLOJME ME ANTITANK PERPARA SE ZOTI TE DERGOJE TERMETIN E RADHES PER TE PROVUAR LIVE AFTESITE E TYRE TE REALIZMIT SOCIALIST?

  apo:

  Do ta kalojme me llafin:

  51 VIKTIMA JANE “PALO GJE”?

  Reply to this comment
 5. Adih December 6, 14:28

  Ben mire z Kryem ,qe rishikon punen e ketyre ing dhe firmave te ndertimit , por nuk i vihet shume faj ,ku do i dilte fitimi ,keta kane paguar 20 % leri ipokrizite ,me gjithese mire ja ben ketyre ,jane vetfajtore ,zoti i denoi tani dhe me te drejte .

  Dhe ky eshte haku i 51 viktimave dhe qindra te plagosur te mjere e te pa fajshem ,nga mafja brutale neokomuniste e ketyre 30 viteve te fundit. .
  Mos e anashkalo kete katastrofe ,,duhet ta filloje nga kryeqikllopet Kryatare te bashkive ,mer shikoi z Kryem nga 7 kate ne letra e me vone kane perfunduar ne 12 kate. I ke me ze e me figure Dako te ka prishur gjithe vend strehimet per perfitime parash ,bile ka vjedhur troje sheterore si na mall te babes .Mos e fsheh koken nen rere si struci .Turp e faj bashke ??!!?? .Bile ne kokpalaret e mjere me taksat tona paskemi paguar kote qe nga Kryetaret e Bashkive nga drejtoret e urbanistikes ,nga policia ndertimore ,qe nuk kane zbatuar ligjin ,por kane shikuar maliqin ,xhepat e tyre .
  Me me kembe ne toke z Kryeministe ,jepi cezarit ate qe i takon ,leri fintet se ska me budallenj me sot ..
  Jeni ju i pari qe duhet te kaloni ne site .!!!!

  Reply to this comment
 6. Kasem gahinji December 6, 20:00

  O intelekthale.emrin ,jo pseudonimin.pse fshihesh?ke eksperience spiunazhi ,sigurisht.ku e ke ushtruar?ne terren,ne gjendje te lire,apo ne qelitexe burgut.pi te thuash emrin ke favore te medha.mesojme se je vertet intelektual dhe jo sharlatan.mesojme se nuk ke qene i burgosur ose i burgosur ordiner i kthyer ne politikan.mesojme se nuk ke qene as sigurims qe bart mbi vehte gjynahe.deri tani kam mesuar se je nga veriu i shqypnise.jepe emrin jo pseudonimin.nga kush ke frike.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 6, 21:52

   Kaso spiuni i Sigurimit:

   Cili eshte intelektuali me soje e sorrollope nga pas,

   KJO NUK ESHTE ASPAK INTERESANTE DHE ASKUJT NUK I PLAS SOT NE VENDIN TONE QE TA MESOJE

   por:

   Kush eshte Kryeministri, me sojet e sorrolopet e Qeverise nga pas, kush eshte Kryeprokurori me sojet e sorrollopet e prokuroreve te tij nga pas, kush eshte Presidenti me sojet e sorrollopet e Presidences nga pas, kush eshte Kryetari i Parlamentit me sojet e sorrollopet e deputeteve nga pas,

   KJO ESHTE THELBESORE SE KA TE BEJE ME DREJTIMIN E SHTETIT

   dhe:

   Une per vete them qe shteti shqyptar sot drejtohet nga injorante pa shkolle, si Edvin Kaqoli qe nuk di se nga lidhet gomari, me Gerdallat ose Venusat e Enverit nga pas me soje dhe sorrollope inxhnieresh dru me qe termetin llahtar te 26 nentorit e deklarojne pa piken e turpit si:

   FITORJE E SHKENCES SE NDERTIMIT DHE ARRITJE FAMOZE E RILINDJES ENVERISTE

   Me argumentin sa grotes dhe aq cinik kur thone dhe deklarojne se gjysma e ndertesave u rezuan, por gjysma tjeter i qendroi termetit te Zotit dhe se 51 viktimat qe i zune pallatet jane nje shifer e kenaqshme:

   PALO GJE!

   prandaj:

   Pse te intereson ty kush eshte intelektuali, kur nuk pyet:

   KUSH JANE KETA DALLKAUKE QE DREJTOJNE SHTETIN DHE KANE KAPUR PUSHTETIN SI VAMPIRE ENVERISTE?

   apo:

   Do t’i dergosh killerat fanatike si Agron Tufes qe sigurimsi i Enverit, Mustafa Nano e shpalli “Armik” ne emisionin “Provokacia” dhe anatemoi Zvicren per azilin qe i dha menjehere Tufes pasi kercenimi i tij ishte nje “palo gje”, por harroi ne emisionin e tij per Dritan Zaganin qe Edi Rama donte ta masakronte me liber shpie vetem sepse tregoi me gisht Narkobaronin e Habilajve qe rezultoi se ishte Ministri i Rendit, Saje Qorri,

   prandaj:

   Kaso spiuni i Sigurimit qe kerkon te njihesh me biografine e intelektualit, me mire kerkoja Edi Rames biografine e Kryeprokurorit te ri sepse deri tani nuk dime gje fare per kete figure te rendesishme publike qe do te drejtoje per 7 vjet Organin e Akuzes,

   sepse:

   SIPAS TE GJITHA GJASAVE ESHTE NGA SOJI I KRIMINELIT TE ENVERIT, ARANIT CELA.

   Reply to this comment
  • intelektuali December 6, 21:53

   Kaso spiuni i Sigurimit:

   Cili eshte intelektuali me soje e sorrollope nga pas,

   KJO NUK ESHTE ASPAK INTERESANTE DHE ASKUJT NUK I PLAS SOT NE VENDIN TONE QE TA MESOJE

   por:

   Kush eshte Kryeministri, me sojet e sorrolopet e Qeverise nga pas, kush eshte Kryeprokurori me sojet e sorrollopet e prokuroreve te tij nga pas, kush eshte Presidenti me sojet e sorrollopet e Presidences nga pas, kush eshte Kryetari i Parlamentit me sojet e sorrollopet e deputeteve nga pas,

   KJO ESHTE THELBESORE SE KA TE BEJE ME DREJTIMIN E SHTETIT

   dhe:

   Une per vete them qe shteti shqyptar sot drejtohet nga injorante pa shkolle, si Edvin Kaqoli qe nuk di se nga lidhet gomari, me Gerdallat ose Venusat e Enverit nga pas me soje dhe sorrollope inxhnieresh dru me qe termetin llahtar te 26 nentorit e deklarojne pa piken e turpit si:

   FITORJE E SHKENCES SE NDERTIMIT DHE ARRITJE FAMOZE E RILINDJES ENVERISTE

   Me argumentin aqsa grotesk dhe aq cinik kur thone dhe deklarojne se gjysma e ndertesave u rezuan, por gjysma tjeter i qendroi termetit te Zotit dhe se 51 viktimat qe i zune pallatet jane nje shifer e kenaqshme:

   PALO GJE!

   prandaj:

   Pse te intereson ty kush eshte intelektuali, kur nuk pyet:

   KUSH JANE KETA DALLKAUKE QE DREJTOJNE SHTETIN DHE KANE KAPUR PUSHTETIN SI VAMPIRE ENVERISTE?

   apo:

   Do t’i dergosh killerat fanatike si Agron Tufes qe sigurimsi i Enverit, Mustafa Nano e shpalli “Armik” ne emisionin “Provokacia” dhe anatemoi Zvicren per azilin qe i dha menjehere Tufes pasi kercenimi i tij ishte nje “palo gje”, por harroi ne emisionin e tij per Dritan Zaganin qe Edi Rama donte ta masakronte me liber shpie vetem sepse tregoi me gisht Narkobaronin e Habilajve qe rezultoi se ishte Ministri i Rendit, Saje Qorri,

   prandaj:

   Kaso spiuni i Sigurimit qe kerkon te njihesh me biografine e intelektualit, me mire kerkoja Edi Rames biografine e Kryeprokurorit te ri sepse deri tani nuk dime gje fare per kete figure te rendesishme publike qe do te drejtoje per 7 vjet Organin e Akuzes,

   sepse:

   SIPAS TE GJITHA GJASAVE ESHTE NGA SOJI I KRIMINELIT TE ENVERIT, ARANIT CELA.

   Reply to this comment
  • T. Voda December 8, 03:06

   OOOOoo–reee. Po kta reee..!!
   Ckeni me intelektualin. AI, dica din , nuk HA M….KOT
   ATIJ, Ja kana than dhe hera tjeraa., por s’po mer vesht…!!
   I bie fyelliit ne nje vrime, dhe legennit me Bejte
   BEJTET E TIJA TAN SAJDI
   JA KAN VAR NE ZYRAT-HAL,E
   Dhe sa her qe shkoj atje .
   U bje n’men per zotrin tane.
   …………….
   T’ka pas thon Halla , oj Drande…!!
   Mos e guc gredhen me krane
   Se po gric tezezen tane…!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim